Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

28.02.2015
sobota

Ciało Niemcowa

28 lutego 2015, sobota,

Na głównej stronie Kommiersanta wisi zdjęcie – zastrzelony Borys Niemcow leży na chodniku z obnażonym brzuchem. Widać każdy szczegół ciała, nawet otwarte oczy martwego polityka.

„Kommiersant” to jedno z najważniejszych opiniotwórczych wydań Rosji. W latach 2011-2012 r. gazeta i jej tygodniki „Włast”, „Ogoniok” błyskotliwie opisywały antykremlowskie protesty i rosnącą w siłę (tak się przynajmniej wtedy wydawało) „inną” Rosję. Ale to już pieśń przeszłości. I tę wąską furtkę dla wolnego słowa zamknięto.

Fotografia, którą opublikowały niemal wszystkie rosyjskie media, mówi wiele o dzisiejszej Rosji (a przynajmniej o jej oficjalnym obliczu) – brak szacunku do ludzkiej godności, pogwałcone prawo do intymności w stosunku do pokonanych. Jeśli w taki sposób można obejść się z ciałem byłego wicepremiera, co mówić o losie cywilów na Donbasie i szeregowych żołnierzy wysyłanych na brudną wojnę z Ukrainą?

Tabloidy bez wstydu i żenady publikują wyssane z palca doniesienia, które godzą w godność zabitego. „Na Niemcowie mogli się zemścić za aborcję jego kochanki” – nadaje w tytule portal LifeNews, którego właścicielami są bliscy Putinowi biznesmeni. Aktywnie propagowana jest też wersja, że opozycjonistę zastrzelono za długi, które zaciągnął u zagranicznych (rzecz jasna) sponsorów. I oczywiście wszem wobec podkreśla się, że świadek morderstwa była obywatelką Ukrainy.

W 2006 r., gdy wykonano wyrok na Annie Politkowskiej, tak brudne publikacje, nawet w nieprzychylnych jej redakcjach, byłyby nie do pomyślenia. Wojna z Ukrainą uodporniła na cierpienie i śmierć. Przekroczono kolejną, zdawałoby się nieprzekraczaną, granicę. Minęło zaledwie kilka godzin od tragicznej śmierci jednego z najważniejszych polityków opozycji, a trzeba się postarać, by w rosyjskiej przestrzeni medialnej znaleźć refleksję, żałobę, ból i niedowierzanie.

Działalność Niemcowa można oceniać różnie, zbyt często przelewał z pustego w próżne, strzelał z armaty petardami, puszył się przed wyborcami, zamiast się w nich słuchać, nie ulega jednak wątpliwości, że był symbolem.

I w ten symbol wczoraj strzelali killerzy. Rację ma sekretarz prasowy Władimira Putina: zabity nie stanowił dla dzisiejszych władz Rosji politycznej konkurencji. Ale przecież nie chodzi o wygraną w dawno zakończonym wyścigu, lecz o ostateczne zastraszenie pokonanych.

I zemstę, która trwa również po śmierci – na wpół obnażone ciało Niemcowa jest tego najlepszym dowodem.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 58

Dodaj komentarz »
 1. „Fotografia, którą opublikowały niemal wszystkie rosyjskie media, mówi wiele o dzisiejszej Rosji (a przynajmniej o jej oficjalnym obliczu) – brak szacunku do ludzkiej godności, pogwałcone prawo do intymności w stosunku do pokonanych. ”

  A kiedy w Rosji był szacunek do ludzkiej godności? Kiedy? Dla tzw. zwykłych ludzi życie w Rosji było zawsze trudne, za czasów Lenina, Stalina- szczególnie. I do tego ta ohydne zakłamanie gadanie: to prowokacja, to prowokacja Zachodu, Ameryki- już w necie można czytać takie teksty.
  I ten zamordowany symbol miał jutro iść w antyputinowskim marszu. Nie pójdzie.

 2. „Fotografia, którą opublikowały niemal wszystkie rosyjskie media, mówi wiele o dzisiejszej Rosji (a przynajmniej o jej oficjalnym obliczu) – brak szacunku do ludzkiej godności, pogwałcone prawo do intymności w stosunku do pokonanych. Jeśli w taki sposób można obejść się z ciałem byłego wicepremiera, co mówić o losie cywilów na Donbasie i szeregowych żołnierzy, wysyłanych na brudną wojnę z Ukrainą?”

  Ma Pani racje. Tyle tylko, ze nie jest to akurat przypadlosc tylko i wylacznie mediow rosyjskich. Tak postepuja media na swiecie, to jest wzorzec, przynajmniej na pewnym poziomie, propagowany od dosyc dawna, gdyz to sie dobrze sprzedaje. Przyslowiowe mleko rozlalo sie dawno i Pani oburzenie wydaje sie cokolwie lekko spoznione i graniczace z obluda.
  Pyta Pani o los cywili i zolnierzy w Donbasie. Tez slusznie, niemniej na swiecie toczy sie wiele konfliktow i one jakos nie zaprzataja sumienia europejskiego ( w tym rowniez sumienia Pani), mimo iz owe konflikty zostaly albo wzniecone przez Zachod ( mowiac najogolniej) lub tez biora w nich udzial „nasi” dzielni chlopcy. Nie za bardzo martwimy sie o tamtych cywili, nie spedzaja nam snu z oczu okaleczni i zabici, ktorych jedyna wina bylo zyc w kraju, ktorego akurat my, ludzie Zachodu w danym momencie nie lubimy. Warto nad tym pomyslec ni sie wybucha „swietym oburzeniem”

  Pozdrawiam

 3. Vandermerwe
  Chcialby podpisac sie dwoma rekami pod Twoim komentarzem.
  Obluda , moralnosc „Kalego” i hipokryzja tzw „demokratycznego zachodu” ponad wszystko.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Machina propagandowa Putina już pracuje na pełnych obrotach. Doskonale to pokazuje mafijny charakter władzy Putina.

 6. Ja też zgadzam się z p. Moskalewicz, media na całym świecie są obrzydliwe, a przypadek takiej publikacji (nie widziałem, ufam autorce bloga) jest potwierdzeniem tego faktu i dodatkowo źle świadczy zarówno o prasie rosyjskiej jak i o sytuacji w Rosji.
  Jednak, z całym zrozumieniem dla oddelegowania p. Moskalewicz, uważam, że nie jest to tak obrzydliwe jak skazanie policjanów za próbę przeciwdziałania podobnym okropieństwom – i nie miało to miejsca w Rosji, tylko kilka dni temu w Polsce. Pani Katarzyno, strasznie głupio wyglada pani krytyka, gdy nie widzi pani belki we własnym oku.

 7. reakcja mediów na reakcję mediów w sprawie reakcji mediów.

 8. Gdy jeszcze pani nie było na świecie, amerykański prezydent o nazwisku Kennedy zbyt mocno chciał zainteresować się działalnością CIA . Zrobił błąd, w wyniku którego zastrzelono go na ulicy. Sprawcy są znani ale do dziś ich nie ujawniono. Później zbijano jeszcze setki ludzi. Teraz do tego celu mają drony. Zawsze za nimi kryje się ta sama organizacja, agencja rządowa USA.

 9. Ja, w przeciwieństwie do Autorki, uważam, że Putin ma poważniejsze problemy niż Borys Niemcow i jego zwolennicy. Likwidując osobę działającą na marginesie polityki, niestanowiącą zagrożenia dla obecnej władzy, musiałby Putin być dokumentnym idiotą, ponieważ w ten sposób daje oręż do ręki swoim oponentom – kreuje męczennika, dzięki, któremu wzrasta znaczenie opozycji, która – z kolei – może liczyć na wsparcie USA, zarówno moralne, jak i materialne.
  „Zastraszanie pokonanych” – ciekaw jestem po co? Skąd wiadomo, że to Putin? A może, by tak pokusić się o bardziej wnikliwą analizę? Skąd wiadomo, że to nie prowokacja – ta wersja jest zdecydowanie bardziej sensowna, jeśli już.

 10. Nieudolna , tania prowokacja bankrutów i zbrodniarzy wojennych z usa ! Tak właśnie bezwzględni kaci oraz mordercy bez sumienia z CIA ” podziękowali ” swojej ubezwłasnowolnionej , sprzedajnej męskiej prostytutce za to że przez lata dla nich pracowała sprzedając i niszcząc Rosję za judaszowe srebrniki od Wuja Sama …

 11. „Rozmawiałem z nim kilka tygodni temu. Mówiliśmy o tym, jak budować relacje między Ukrainą a Rosją. O tym, jak chcielibyśmy je widzieć. Borys zadeklarował, że ma opublikować przekonujące argumenty, które udowodnią, że rosyjskie siły zbrojne obecne są na Ukrainie. Ktoś bardzo się tego przestraszył. Borys się nie bał, przestraszyli się kaci. Oni go zabili – powiedział Poroszenko.”

 12. „Oni go zabili – powiedział Poroszenko.”

  Sadze, ze Poroszenko powinien ujawnic tozsamosc „onych”. Winien jest to opinii swiatowej, ktora tonie w domyslach i niepotrzebnych spekulacjach.
  W swietle szybkosci wyjasnienia powyzszego wydarzenia, troche dziwi, ze poznanie faktow dotyczacych strzelaniny w Kijowie i wydarzen w Odessie idzie Poroszence o wiele bardziej opornie.

 13. @Martin

  „Nieudolna , tania prowokacja bankrutów i zbrodniarzy wojennych z usa !” och płacą ci nie źle za takie pisanie, prawda? 😀 Toż Putin to sama szlachetność, prawda i piękno, czasami nawet dobro.

 14. KtośKtoś
  28 lutego o godz. 20:37 50707
  Coś tak nerwowo zareagował na to, że Martin ma inne zdanie na temat tego zabójstwa. Na razie to jego jest tak samo dobre jak to, że zrobił to Putin. Ba nawet logiczniejsze bo ta śmierć jest dla Putina propagandowo zła.
  Zwykle należy oceniać takie fakty metodą kto na tym najwięcej zyskać może i tam szukać tych co to zabójstwo zlecili. Jak dla mnie to Putin tylko może stracić więc raczej przy tej metodzie dochodzenia do prawdy raczej nie on był inspiratorem.

 15. Nexus
  28 lutego o godz. 18:51 50705
  Poroszenko jak zwykle głupoty gada licząc na ciemny lud. Tak te dowody na obecność sił rosyjskich na Ukrainie to Niemcow miał w swej głowie i jak go zabili to dowody znikły. Jacy oni durni są jako propagandyści – czyżby Poroszenko chciał ścigać się z Łysenką w propagandzie?

 16. @maciek.g
  „Poroszenko jak zwykle głupoty gada licząc na ciemny lud. Tak te dowody na obecność sił rosyjskich na Ukrainie to Niemcow miał w swej głowie i jak go zabili to dowody znikły. Jacy oni durni są jako propagandyści – czyżby Poroszenko chciał ścigać się z Łysenką w propagandzie?”

  Kasparow napisał na Twitterze, że służby po zabójstwie przetrząsnęły jego mieszkanie, może szukali tego.

 17. Za „murzyna” Niemcowa ktoś wyciągnąl krótka zapaleczkę i bęc ! Tak to gó…o da i trzeba będzie znowu kogoś poświęcic – żeby Zachód dojrzal jak „potworny” jest Putin 😉

 18. Jak widać, moskiewski ośrodek odpowiedzialny za wojnę propagandową uważa fora internetowe Polityki za jakąś szczególnie wpływową platformę opiniotwórczą, skoro większość wpisów pod artykułami prezentuje prokremlowski punkt widzenia. Na forach internetowych Newsweeka, GW, Rzepy, Onetu też jest ich sporo, lecz jednak tego rodzaju „opinie” są w mniejszości. A swoją drogą… jeżeli tyle jest prokremlowskiej propagandy w Internecie w kraju, w którym praktycznie nie ma rosyjskiej diaspory, a nurty polityczne – prawicowe, centrowe i lewicowe – są w zdecydowanej większości co najmniej nieufne wobec Moskwy, to można się domyślać, co dzieje się w Łotwie, Estonii i Litwie, gdzie mniejszość rosyjska jest liczna.

  A co do zabójstwa Niemcowa… moim zdaniem taki właśnie miał być „przekaz” władzy wobec rosyjskiej opozycji: możemy was dorwać wszędzie – nie ma znaczenia, czy to będzie w Londynie, Nowym Jorku czy tuż pod murami Kremla – my możemy wszystko, a wy nic…

 19. Wszyscy już wiedzą, kto stoi za zabójstwem. Ale czy nie ma po prostu racji Putin, mówiąc, że to prowokacja. Czy elity rosyjskie dały już tym sygnał do zmiany warty na Kremla?

 20. @Władysław IV, też mnie zadziwia ta intensywność putinowskiej, antyzachodniej, antysemickiej wręcz propagandy na forach POLITYKI. Szkoda, bo sam tygodnik pana Baczyńskiego uważam za jeden z ostatnich bastionów rozsądnego dziennikarstwa, starającego się (póki co) utrzymywać pewien należyty poziom.

  „Cesarz Kaligula, zastanawiając się w jaki sposób pozbyć się zagrażającego mu kuzyna bez wzbudzania podejrzeń, doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem będzie zarżnięcie go własnoręcznie mieczem. Gdyby najął wyrafinowanego mordercę, albo użył trucizny, zaczęłyby się podejrzenia o skrytobójstwo. Ale ponieważ sam pochlastał kuzyna w sposób, który bez wątpliwości wyglądał na zabójstwo, to nikt go nie podejrzewał. Każdy uznawał, że gdyby za tym zabójstwem stał cesarz, to przecież upozorowano by śmierć na nieszczęśliwy wypadek, albo chorobę. Ale skoro delikwenta zabito mieczem, to cesarz nie mógł z tym mieć nic wspólnego, bo byłoby to w jego wykonaniu zbyt prymitywne i oczywiste. A jednak tak właśnie było. Z mordami politycznymi w Rosji jest tak samo. Dokonuje się ich specjalnie w teoretycznie niesprzyjających Putinowi okolicznościach, aby opinia publiczna powątpiewała czy władzy się to opłacało i czy aby nie jest to robota wrogów Putina. Metoda stara jak świat, o czym świadczy mnogość przykładów podobnych mordów z czasów starożytności.”

 21. Id fecit, cui prodest.

 22. Heh, koledzy z amerykańskiej ambasady przedstawiający się Nexus i Władysław IV pogadali, dziwiąc się pewnej tradycji tego pisma, czyli trzymania się w jego kręgu nieco mądrzejszych czytelników niż na bardziej nazwijmy to, powszechnych forach. Panowie, rozumiem wasze rozczarowanie, ale nie wszyscy dają się w tym kraju ogłupiać.

 23. Krotki test:

  artykul jaki zamieszczony powyzej cechuje sie:

  a/obiektywnoscia-neutralnoscia
  b/niechecia do panstwa(federacji?) rosyjskiej
  c/ zyczliwoscia dla Rosji

  Co do stosunku rosyjskich mediow do zabojstwa i jego ofiary to wydaje mi sie ze istotne sa tu dwa czynniki: sposob w jaki przedstawiany byl p.Niemcow za zycia ( byl bohaterem prasy brukowej czy nie?) i obycie rosyjskiej publicznosci z wojna i jej ofiarami.
  Obycie jakie nabyla ona w ciagu ostatniego roku.
  Jesli p.Niemcow byl czestym gosciem prasy brukowej to trudno sie dziwic ze i po smierci w sposob jaki prasa relacjonuje wydarzenia zrelacjonowano i mord na nim.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 24. vandermerwe 28 lutego o godz. 12:45 50696

  “Fotografia, którą opublikowały niemal wszystkie rosyjskie media, mówi wiele o dzisiejszej Rosji”

  Ma Pani racje. Tyle tylko, ze nie jest to akurat przypadlosc tylko i wylacznie mediow rosyjskich – piszesz.
  No ciekawe, dopiero to te rosyjskie media były krynicą prawdy, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. Ale przede wszystkim – nie odwracaj kota ogonem. Teraz jest mowa o Moskwie, o Putinie, o moskiewskich mediach.

 25. Ja na miejscu prostego Ukraińca bałbym się takich „opozycjonistów” jak ci których zdjęcie zamieściłem. W kraju w którym bida aż piszczy, a ci ludzie żyli jak przysłowiowe pączki w maśle mając forsy jak lodu. Można się domyśleć, że władza była im potrzebna nie po to by poprawić jakość życia prostego człowieka , ale po to by jeszcze więcej szmalu zarobić. Timoszenko tak niszczona przez władzę więzieniem (za przekręty natury gospodarczej) i tak mająca przez to zniszczone zdrowie , nagle jak zrobił się Majdan wyzdrowiała i w doskonałej kondycji zaczęła się starać o prezydenta dla siebie.

 26. Apel Donbasu do Polaków z okazji rzezi Wołyńskiej.
  http://xportal.pl/?p=19599

 27. fidelio
  28 lutego o godz. 22:42 50712
  Czy ty jesteś tak naiwny, że gdyby dowody na agresję Niemcow miał to trzymałby je w swoim mieszkaniu? Przecież był w świetnych stosunkach z Poroszenką , a temu jak wiadomo takie informacje były by na wagę złota. Oczywiście można założyć, że za darmo nie chciał ich dać , ale wtedy nie trzymałby ich w swym mieszkaniu , bo spec służby jako pierwszą rzecz to by je przetrząsnęły (wejść pod nieobecność właściciela dla nich to żaden problem , ot włamanie rabunkowe) . Gdyby zaczął robić „handel” z Poroszenką to taki najazd zrobiły by mu służby tego pana.
  Takie materiały trzeba trzymać tam gdzie będą bezpieczne, a miejsc jest wiele.

 28. @maciek.g
  „Czy ty jesteś tak naiwny, że gdyby dowody na agresję Niemcow miał to trzymałby je w swoim mieszkaniu?”

  Pewnie trzymał je tam gdzie na nich pracował, to nie była skończona sprawa. Bardzo możliwe, że był to dom, albo biuro. To nie było coś gotowego, co można trzymać w skrytce w banku, rozumiesz baranku? To raz.
  Dziwi mnie co innego, dowody na obecność rosyjskich wojsk na Ukrainie są dostępne w internecie, są nimi czołgi w wersjach używanych tylko przez rosyjskie wojsko.

 29. Jakoś dziwnie jestem przeświadczony, że Putin ogłosił prawdę, że bardzo mu zależy na odnalezieni tych którzy tą świnię mu podłożyli .
  Dlaczego tak sądzę , ano choćby z powodu tego, że pozwala Poroszence na produkowanie w Rosji czekolady , a Kołomyjskiemu na to by zarabiał w Rosji na ogromnych kontraktach budowlanych. Gdyby chciał niszczyć oligarchów ukraińskich (działających ne jego niekorzyść) to przede wszystkim zaczął by im utrudniać zarabianie pieniędzy i zarekwirował wszystko co posiadają w Rosji.

 30. @ Pickard,

  „…dopiero to te rosyjskie media były krynicą prawdy, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie.”

  Problem w tym, ze nie o tym dyskutujemy. Moze nastepnym razem.

  Pozdrawiam

 31. fidelio
  1 marca o godz. 11:01 50724
  Czy ty na prawdę taki naiwny jesteś , czy tak sobie piszesz by podkręcić dyskusję. Nikt nie pracuje na oryginałach, by te nie uległy zniszczeniu. Pracuje się na wtórnikach.
  A tak przy okazji to co on tworzył dowody w sprawie , czyt miał je?

 32. @maciek.g
  „Czy ty na prawdę taki naiwny jesteś , czy tak sobie piszesz by podkręcić dyskusję. Nikt nie pracuje na oryginałach, by te nie uległy zniszczeniu. Pracuje się na wtórnikach.
  A tak przy okazji to co on tworzył dowody w sprawie , czyt miał je?”

  Polityk nie musiał robić tego w sposób zgodny z jakąś procedurą, nie jest specjalistą. Poza tym wyraźnie czegoś szukali skoro przetrząsnęli mu chałupę.

 33. http://xportal.pl/?p=19589 – ” Opozycjonista ” oraz ” ideowy asceta ” Niemcow bestialsko udręczony przez dwie damy nielekkich obyczajów …

 34. Należy jednak zauważyc najwyzszy profesjonalizm operatorów na moscie Moskworieckim.
  Piaskarka,czy inna ..ujnia nawet nie draśnięta.A Anna ,Ania ..także.Piaskarka nawet ,po dobięgnięciu Ani,tak się wydawało,też miała takie zamiary,lecz pózniej włączyła dopalacze i odleciała.

 35. MB
  na tym samym „saicie” informacja,ze chca aresztowac Kołomojskiego.
  Wytłumacz proszę,jakie sa kryteria aresztowania ?
  Ani Abramowskiego ani Beni Krzyka nie zamierzają aresztowac a Kołomojski im zawadza ?

 36. Ciało Niemcowa, przy całym szacunku dla godności nieboszczyka, odznacza się (widać to też na aktualnych zdjęciach żywego N.) pokaźnym tłustym kałdunem. Co przyciąga atrakcyjne 23-latki do takich starszych, obleśnych typów? Tylko pieniądze? Powiązania i koneksje pomocne w robieniu „kariery”?

 37. Do Nexus i Wladyslaw IV ” mnie też zadziwia intensywność putinowskiej , anty zachodniej, antysemickiej wręcz propagandy na forach POLITYKI”
  A może to czytelnicy POLITYKI myślą niezależnie i nie poddają się łatwo sformatowaniu anty rosyjską , pro ukraińską propaganda naszych mediów. Może zadają sobie pytania na które dzienikarze nie zamierzają odpowiadać. ?

 38. Jako czytelnik Polityki rzeczywiście myślę niezależnie i mnie też zadziwia nadreprezentacja rosyjskich trolli na forum.
  Co więcej, wasze wpisy są zwyczajnie obrzydliwe moralnie, bo usprawiedliwiacie każdą, nawet największą podłość faszystów z Kremla. Robicie to na dodatek w sposób bardzo prymitywny i całkowicie przewidywalny. Jesteście jak Świadkowie Jehowy, jeszcze przed zadaniem pytania z góry wiadomo jaka będzie wasza odpowiedź. Dlatego po śmierci Niemcowa od razu było wiadomo, że waszym zdaniem za Jego śmierć będzie odpowiedzialne USA, Izrael, masoni, cykliści i marsjanie. Wszyscy, tylko nie faszysta Putin i jego równie faszystowska ekipa. Powtórzę jeszcze raz, jest to zwyczajnie obrzydliwe moralnie.

 39. Nie mam najmnejszych watpliwosci ze celem zabojcow czy raczej ich mocodawcow nie byla zadna zemsta, rozliczenie za niesplacone dlugi czy chec zastraszenia kogokolwiek.
  Celem bylo doprowadzenie do eskalacji sytuacji w Rosji i w najlepszym wypadku sprowokowanie zawiazania sie moskiewskiego czy petersburskiego majdanu.

  Komu moglo na tym zalezec? Putinowi?

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 40. @gramin 2 marca o godz. 0:23
  W zasadzie trudno ustosunkować się do rynsztokowych wypowiedzi, ale spróbuję.
  Nie wiem kogo zaliczasz do „rosyjskich trolli na forum”, ale już sama taka sugestia jest obrzydliwa moralnie.
  Nie zauważyłem, by ktoś tu „usprawiedliwiał największą podłość faszystów z Kremla”, ale ty już wydałeś wyrok bez dowodów – a to też jest obrzydliwe moralnie i wpasowuje cię do grona ludzi zdolnych do największej podłości.
  Heh, do tego to „rzeczywiście myślę niezależnie”.

 41. Agenci Propagandy i Dezinformacji GRU Ambasady Federacji Rosyjskiej są na blogach Polityki zawsze obecni. Szkoda czasu na czytanie tych „komentarzy”.

 42. Rosyjscy agenci wpływu zagnieździli się na blogach Polityki jak wszy w kożuchu. Widocznie GRU dobrze płaci swoim pachołkom.

 43. Jakie kraje stanowią największe zagrozenie dla pokoju w świecie ? ( badania grudzień 2013)
  wg Polaków
  Rosja 17,9%
  Irak – 11,4 %
  KRLD – 9,6%
  Iran – 9,3 %
  Chiny – 9,1 %
  USA – 5,8 %
  Syria – 5,4 %
  Średnia swiatowa ( z 65 karajów ponad 66 tys. respondentów ) :
  USA – 24%
  Pakistan – 8 %
  Chiny – 6 %
  Afganistan, Iran, Izrael, KRLD – po 5 %
  Rosja w II-giej dziesiątkce – 2 %

  Ale co tam świat – my wiemy lepiej !

 44. Ja nie wiem, czemu się Pani dziwi tym zdjęciom.
  Zapewne chodzi o te: http://www.kommersant.ru/gallery/2677616#id=1123328 ?
  Tabloidy mają żer. Krew, trupy, bebechy – to się sprzedaje. Wszędzie. Nie tylko w Rosji. A w Rosji zapewne mało kto zapłacze. Ci co lewo wiążą koniec z końcem i gną się pod kieratem nie mają czasu na opłakiwanie tych ze świecznika. A reszta się zwyczajnie boi.

 45. Heh, nie ominęły mnie te zdjęcia, oczywiście zamieszczone w POLSKIEJ prasie. Cholera, pani Katarzyno, z pani tekstu mi wynika, że i nasze media mszczą się na Niemcowie… Za co?

 46. @traveler @observer
  Lubię was, nie ma lepszej metody niz wasze wpisy do przekonania nas, Polaków, że u was na Ukrainie nie jest lepiej niż w krytykowanej przez was Rosji. Morda w kubeł, kto ma odmienne zdanie, tak? Heh, na nas to nie działa, wręcz przeciwnie.

 47. Aaaaaaach jaka ta Pani Kwiatkowska-Moskalewicz wrażliwa. Aż się serce kroi.
  Tymczasem w polskich mediach dzień w dzień czytam „osiemdziesięcio- dziewięcio- latek z konkubiną”. No i „zatrzymano konkubenta”. To jest przykład wrażliwości i szacunku dla człowieka. Od lat piszę i pukam się w czoło ale żadna Kwiatkowska-Moskalewicz nigdy jeszcze na to nie zareagowała. Łatwiej użalać się nad Rosjanami.

 48. A marinesi obszczywali trupy talibów.Jak nie macie o czym pisać to nie piszcie bzdur.Polityka to dziecko Rakowskiego.Zapomnieliscie.?

 49. Szanowna Pani Redaktor

  Nieśmiało proponuję „Popatrzeć na Wschód”, by dowiedzieć się czegoś naprawdę, np na temat masakry na Majdanie

  Pozdrawiam, Nemer

 50. Nasi wspaniali wschodnio i dalekowschodnioznawcy, zachowują sie tak, jakby niczego nie czytali. Poza oczywiście swoimi analizami.
  Wyssanymi najczęściej z wiatru, mgły i wody.
  Kolejny opar absurdu.

  Cele polityki USA opisało paru PRAKTYKÓW, będących akuszerami wielu zdarzeń.
  Ich koncepcje sa realizowane wszystkimi dostępnymi mocarstwu metodami.
  Nie czytała pani ani Brzezińskiego, ani Kissingera?
  NADRZĘDNĄ wartością są INTERESY USA na globie.

  Interesy innych krajów, takich jak Iran, Rosja, Chiny, Indie, mają się podporządkować takiej doktrynie, ze szkodą dla własnych.
  W przeciwnym wypadku zostaną, a przynajmniej będą takie próby- izolowane i unicestwione.
  Wszystkie fundacje propagujące amerykańskie wartości, dysponujące miliardowymi budżetami, realizują ten cel. Wyławiając potencjalnych liderów, agentów wpływu, sponsorując media i opozycję w wielu krajach.
  Nawalny jest ofiarą takiego stawiania sprawy na ostrzu noża.
  Tak jak i tysiące na Ukrainie, miliony w Iraku i Syrii.

  Przeciez CEL, uświęca środki…..

 51. Inaczej mówiąc, Nawalny był małym pionkiem w grze na wielkiej szachownicy…..
  Został zdjęty, czy poswięcony w grze o większe sprawy.
  Tak jak miliony innych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
  Przeszedł do kategorii STATYSTYKA konfrontacji pomiędzy USA a resztą świata.

 52. Każdy szczegół ciała… No nie bardzo, proszę Pani, bardzo nie bardzo. Widać niewiele. Napięcie wpisu można było malować inaczej niż pisząc o widocznym każdym szczególe ciała. Takie pisanie, jak żywo, przypomina mi Kommiersanta właśnie, a jeszcze bardziej tabloidy, pudelki i takie tam – wszystkie próbujące trafić do prostych umysłowości, grać instynktami; niemądrze dosłowne. Ale może się nie znam… Pewnie tak, nie znam się. 🙁

 53. Niemcow powstał z grobu, jak wampir, po Hallowin.

 54. witam,
  rewelacyjny artykuł, prosimy o więcej 🙂

 55. Niemcow jak Jezus (albo wilkołak) powstaje z grobu. Alleluja.

 56. Ponownie witamy trupa p Niemcowa. Moda na ekshumacje.

 57. Czy ktoś tu sprząta ?

css.php