Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

23.10.2014
czwartek

Kibice Legii – wstyd dla Polski

23 października 2014, czwartek,

legia„Ruska ku.wa” – wrzeszczeli kibice Legii na wczorajszym meczu z charkowskim Metalistem w Kijowie. Potem wykrzykiwali pijani na Majdanie, nie zważając na miejsce, gdzie zaledwie kilka miesięcy temu ludzie ginęli od kul. Zaszokowani Ukraińcy pytali obecnych w Kijowie Polaków, skąd w warszawskich kibolach tyle agresji (i chamstwa, dodałabym). Jeszcze kilka takich wizyt i dobre zdanie o Polsce zostanie nad Dnieprem niechybnie nadszarpnięte.

Co trzeba mieć w głowie, by goszcząc w kraju objętym wojną, gdzie niemal codziennie giną ludzie – żołnierze i cywile – zachowywać się tak prostacko? Jakie porcje wrażliwości trzeba było sobie amputować, by w kraju ogarniętym permanentną żałobą, po tych, którzy w nierównej walce próbowali przeciwstawić się agresji obcego mocarstwa, wywieszać flagę o polskim Lwowie? Rozumiem, że ci, którzy zarzucili na kijowski stadion biało-czerwoną płachtę z haniebnym napisem, chętnie przystaliby na słynną już propozycję Putina.

„Na meczu byli też żołnierze Azowa. Chodzili z flagami i ze skrzynkami na pieniądze (na meczach zbierają datki na batalion). Zderzenie realnych wojowników z łachami kibolami, którzy są mocni w gębach i bójkach. Ciekawe, czy poszliby na wojnę, jak to zrobiły setki ukraińskich ultrasów?” – skomentował A., widz wczorajszego „triumfu” Legii.

I co z tego, że Legia zwyciężyła? Zwyciężyć z klubem, który od miesięcy jest w turbulencjach finansowych, w organizacyjnym chaosie po nieoczekiwanym zapadnięciu się pod ziemię właściciela i sponsora Serhija Kurczenki (zwanego „portfelem Janukowycza”), to chyba nie jest specjalne osiągnięcie. Za to za zachowanie polskich kiboli w Kijowie jeszcze długo (i słusznie!) będziemy się wstydzić.

Dobrze, że delegacja Legii złożyła kwiaty w „miejscach pamięci” w okolicach kijowskiego Majdanu i stadionu Dynama. Szkoda, że warszawski klub nie potrafi wpłynąć na swoich kiboli, którzy w nienawiści wobec Ukrainy mogliby konkurować z najzacieklejszymi „putinowcami” z Rosji, co wczoraj w Kijowie po raz kolejny udowodniono ponad wszelką wątpliwość.

A tak w lutym było na Majdanie, przypominam, jeśli ktoś zapomniał:majdan

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 142

Dodaj komentarz »
 1. zal mi autora artykulu,jak mozna byc az tak tepym zeby nie zrozumiec przekazu,lepiej gloryfikowac upa,brawo Legia jako Polak jestem z Was dumny,duch w narodzie sie odradza,a koszulki meczowe,KOZAK

 2. Trzeba było jechać ich okrzyczeć 🙂 Chłopaki by Cie wzięli na sektor i wysłuchali 🙂 Bez sensu temat w graniu na ludzkich uczuciach i chęć przyrównania kibiców do prorosyjskich terrorystów w celu podzielenia się Ukrainą. ‚Typowo lewackie’ całe szczęście coraz mniej ludzi o takich poglądach.

 3. Pani Katarzyno, okrzyk, który Pani zacytowała, został przez Panią najwyraźniej błędnie zrozumiany. Abstrahując od formy, o której dyskutować nie ma sensu , miał on wyrażać negatywne nastawienie do Rosji – kibice Legii dostali po tym okrzyku brawa od gospodarzy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Tomasz, a flaga o polskim Lwowie i zachowanie kiboli w mieście jest na to najlepszym dowodem.

 6. „o, paradoksie! -wrzeszczeć tak w państwie toczącym wojnę z Rosją”

  Nie to nie jest zaden paradoks. To konsekwencja tego, co sie robi, mowi i pisze w Polsce. Mysle, ze winnismy spojrzec na samych siebie. Na nasz stosunek do otaczajacego nas swiata. Bezmyslne tworzenie wrogow, bezmyslne publiczne wypisywanie i wygadywanie glupot ( przypadek ex-ministra to jeden z wielu przykladow) na temat tych, ktorych za wrogow uwazamy prowadzi wlasnie do takich sytuacji. Jedna z funkcji panstwa jest „wychowywyanie” spoleczenstwa. Niestety polski dyskurs polityczny przypomina szarpanie pod budka z piwem ze wszystkimi tego efektami. Srodki masowego przekazu bardziej przypominaja tube propagandowa roznych pradow politycznych niz zrodlo rzetelnej informacji o swiecie i nas samych, sa absolutnie bezrefleksyjne w tym, co i jak przekazuja. W takiej sytuacji wystarczy przykleic komus etykietke „wrog”, Rusek”, „kacap”, „Zyd”, „lewak” czy tez „prawicowiec” by usprawiedliwionym bylo jak najbardziej naganne zachowanie. Tak mamy jak sobie na to zapracowalismy.

  Pozdrawiam

 7. Biedni separatysci 🙁 biedni UPA 🙁 i Rosji biednej sie dostało 🙁
  Biedna ta pani co to pisze z taka propaganda miała by Szanowna pani szanse prowadzić jeden z czołowych programów u Towarzysza Waltera

 8. autorka tych wypocin wlasnie chyba wyszla z jakiegos inkubatora. bzdety i jeszcze raz bzdety. dodam ze kibice tez skandowali bandera ch….j

 9. Lepiej gloryfikować ukraińskich nnacjonalistów kktórzy ddziałają pod sztandarami UPA i noszą na sztandarach Banderę. Czy Rzeź Wołyńska coś Pani mówi?

 10. Widać po treść artykuły, że autorka może i trochę liznęła wiedzy o piłce nożnej – może zaznaczam, ale o ruchu kibicowskim i jakie przesłanie niosą hasła nie ma pojęcia. Napisała ten wpis, bo nadarzyła się okazja, żeby cokolwiek napisać. Szanowna Pani – żeby pisać o drugiej stronie, trzeba najpierw czegoś się o niej dowiedzieć, a nie bezmyślnie krytykować…

 11. Witam,

  Pani komentarz jest trafny tylko w niewielu punktach. Zgadzam się, że kibole Legii to w większości bydło, ale proszę zauważyć, że w momencie w którym kibice Legii wyśpiewywali obelgi pod adresem Rosji, na trybunach spotkało się to z dużym entuzjazmem i oklaskami. Dlatego chyba nie można się zgodzić z tym, że wszyscy byli zbulwersowani takim zachowaniem. Kibice wyrazili w jedyny znany sobie sposób niechęć do Rosji, wyrażając tym samym poparcie dla Ukrainy w dążeniu do suwerenności. Sposób prymitywny, a i owszem, ale mi się wydaje że prędzej spotkało się z to aprobatą lokalnych mieszkańców (nawet jeżeli skwitowane było uśmiechem politowania) niż było rzeczywiście dla nich bulwersujące. Zarówno delegacja Klubu, jak i Kibiców złożyła na Majdanie wieńce i ukonorowało poległych tam Ukraińców, którzy walczyli o wolność. O tym nie raczyła Pani napisać? Nie pasowało do wydźwięku tekstu na jaki Pani liczyła? Zalecam rozsądek i lepsze badanie sprawy, przed publikacją tekstu, który z założenia miała nadzieję być podchwyconym przez wszystkich, którzy naturalnie starają się jechać na koniu „kibice piłkarscy= kibole”. Zanim Pani będzie mieszać wszystkich z błotem (nie wszyscy którzy do Kijowa pojechali to bydło), proszę wpisać w google „Roma-CSKA” lub „Galatasaray-Arsenal” z dopiskiem „fans”. Zobaczy Pani przykład naprawdę haniebnego zachowania.

  Pozdrawiam,
  Michał Bielicki

 12. Pani Katarzyno. Po komentarzach pod tym tekstem nie ma zaskoczenia. Zwolennicy putlera, czy opłacani czy też tzw. „pożyteczni idioci” (cyt. z Lenina), w narodzie polskim występują w sporej masie. Przykre, ale taką mamy „prawicę” i nic z tym raczej szybko zrobić się nie uda. Odnośnie samych „kibiców”. Od lat zarządy klubów szczycą się posiadaniem bydła i ekscesami, które to bydło wywołuje, więc tu też zaskoczenia nie ma. Próbowano w Krakowie wprowadzić standardy europejskie i wielki szacunek dla zarządu Wisły. Inne kluby wolą niestety gloryfikować zachowanie swojej trzody.

 13. Sprawę można tłumaczyć wzrostem popularności idei narodowej, zwłaszcza wśród kiboli (tak, z premedytacją używam pejoratywnego określenie żeby nie uwłaczać normalnym kibicom). Konkretniej tego co z niej zrozumieli i co przyjęli za własne. Dyskurs panujący wśród sympatyków prawej strony, odnośnie Ukrainy, jest w dużej mierze historiozoficzny. Niepokoi konkretnie, paradoksalnie, rodzimych prawicowców wzrost popularności prawego sektora, który trzyma w wysokiej estymie UPA i postać Bandery. Stanowisko to uważam za przekoloryzowane, zagrożenie ze strony i popularność prawego sektora jest w dużej części rozdmuchane do propagandowych celów. Teraz, moim zdaniem jako sąsiedzi powinniśmy Ukrainie oddawać wszelkie możliwe wsparcie, ponieważ rychło możemy podzielić jej los. To na zdrowy rozsądek przyjąłbym jako postawę patriotyczną. Z tego całego dyskursu natomiast, kibol zapewne zrozumiał – UPA, Bandera, Polski Lwów! Prosty tok myślowy, charakteryzujący często osobników podobnej proweniencji.

 14. Szanowny M., proszę zatem wytłumaczyć przesłanie biało-czerwonej flagi z napisem „Lwów” i „Wilno”. Bez ironii. Jestem ciekawa.

 15. Skoro jedynie słuszną linią powinno być gloryfikowanie upa, rzezi na Wołyniu i odebrania Polsce Lwowa ( i Wilna) niech (nie)szanowna „pani redaktor” odda nasz polski paszport, odda pieniądze z polskich stypendiów i jedzie całować putina i banderę w pompkę…

 16. Szanowna Pani,
  pisząc taki komentarz pokazuje Pani kompletną nieznajomość tematyki, nazwijmy ją umownie, „kibolską”. Nie wiem skąd u Pani przekonanie, że „trole” z „Żylety” odróżniają Ukraińców od Rosjan?
  Ten typ dzieli świat zupełnie inaczej niż Pani. Tam nie ma podziału na „dobrych” Ukraińców i „złych” Rosjan. Tam świat dzieli się na wrogów (kibicujących obcym drużynom) i naszych (tych, którzy kibicują Legii i ew. zaprzyjaźnionym klubom). Kibol Legii jest w stanie lać się z kibolami Lecha czy Wisły (i vice versa), którzy są dla nich śmiertelnymi wrogami, a kompletnie go nie interesuje, że z polskiego punktu widzenia Ukraina/Ukraińcy jest lepsza/ważniejsza/porządniejsza/uczciwsza (do wyboru) od Rosji/Rosjan.
  W tym kontekście Pani komentarz jest naiwny, by nie powiedzieć infantylny.
  Dla mnie i dla każdego normalnego obywatela podstawą do wyrabiania sobie zdania o Niemcach nie są kibole, którzy zdemolowali toalety na Stadionie Narodowym tylko Niemcy, którzy chodzą u siebie w kraju (lub u nas) po ulicach. Podobnie też nie obawiam się, że kijowianie będą postrzegać Polaków przez pryzmat bandy kiboli, która trafiła do ich miasta przy okazji meczu polskiej drużyny.

 17. do Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz: A rzeź Wołyńska przez bandy UPA coś pani mówi? Wie pani jaki jest symbol batalionu Azow? Jeśli nie to powiem pani: neonazistowski wolfsangel na tarczy w barwach UA. Jacy biedni Ci ukraińcy prawda? A polacy to tacy źli..

  W razie jakby Ruscy na nas napadli to do kiboli będzie pani z rodziną po chleb chodzić. Dam rękę uciąć, że oni pierwsi pójdą w bój. Chociaż może według Pani walczyć będą studenci europeistyki, hipsterzy i homoterroryści w ciasnych spodniach.

 18. Szanowna Pani Katarzyno, mam tylko jedno pytanie. Czy to, o czym Pani pisze – widziała Pani i słyszała na własne oczy/uszy? Tylko to chcę wiedzieć i proszę o odpowiedź.

 19. Mogę zrozumieć zachowanie kiboli , bo to półgłówki reagujące emocjami nie rozumem. Ale te wpisy zaślepionych komentatorów, ręce opadają. Przecież trzeba się zalogować, wpisać komentarz, poprawić ewentualne błędy. To zajmuje czas w którym jest możliwość zastanowienia się nad tym co się pisze. A piszą idiotyzmy-jak wskazujesz na racje Rosji toś kacap , putlerowiec. Jak przedstawiasz racje Ukraińców toś banderowiec plujący na zwłoki bestialsko pomordowanych… A gdzie środek?gdzie rozwaga i empatia ?

 20. Gdyby niemieccy kibice mieli wywiesić odpowiednią flagę z miastami które oni stworzyli lub rozwinęli gospodarczo i zakrzewili w nich przemysł to taka flaga otoczyłaby cały stadion i jeszcze nie wiem czy starczyłoby miejsca 🙂 Wrocław Gdańsk cały Śląsk hoho z pół Poslki by się nazbierało :)) ale by Polaczkom puścił wentyl :))

 21. a może Pani miał za młodu ksywe „Ruska” i okrzyki zabolały 🙂

 22. O czym jest ten wpis? Nie wolno śpiewać „Ruska ku.wa” na Ukrainie, gdyż Ruscy mordują Ukraińców? Tak należy to rozumieć?

  I cóż to za „haniebny napis”? „Wilno Lwów” to haniebny napis? A tak poza tym to wszyscy zdrowi?

 23. Przesłanie biało-czerwonej flagi „Lwów”?? No tak – skoro Przemyśl od tysiąca lat należał do Ukrainy (cytat gościa z Prawego sektora) i tylko czasowo jest w Polsce.. to czemu My w ogóle śmiemy przypominać o tym, że Lwów kiedyś było polski…

  Litwo ojczyzno moja?? SKANDAL!! HAŃBA!! JAK MOŻEMY TAK W OGÓLE MÓWIĆ??

  Proponuję zmianę hymnu …
  „Co nam obca przemoc wzięła,
  to na kolanach pójdziemy do ONZ,
  by łaskawie rozpatrzyła nasz wniosek
  i stanowczo pogroziła palcem,
  że te tereny powinny należeć do Polski”

  tekst o Napoleonie całkiem usunąć – przecież napadł na „przyjaciół moskali”!!

  A wtedy hymn będzie taki piękny…I nie byłoby żadnych haniebnych słów…

  I na zakończenie – panie pseudoredaktorko – proszę o linka do pani (celowo z małej litery) tekstu oburzenia na prezentację piłkarzy klubu Karpaty Lwów w czerwono-czarnych strojach (wie pani może, z czym się te kolory kojarzą??)

 24. Masakra. Ludzie, o co Wam chodzi? Czy potepienie prostackiego zachowania kiboli, musi zaraz oznaczac ze ktos popiera UPA? Ktos tu pisze ze autorka powinna oddac stypendia polskie, za to ze niezgadza sie z takim zachowaniem? Polacy, co sie z Wami dzieje?

 25. Droga Pani,
  Dlaczego flaga polski Lwów i Wilno. Może dlatego, że te miasta zostały odebrane Rzeczpospolitej na mocy zbrodniczego paktu Ribbentrop-Molotow w roku 1939, a później następstwami równie dla Polski tragicznych konferencji Teherańskiej, Jałtańskiej i Poczdamskiej pozostawione ZSRR. Jednak po zjednoczeniu Niemiec, czyli notabene, unieważnieniu tych haniebnych porozumień, miasta te winny wrócić do macierzy, tak się jednak nie stało, z powodu słabości dzisiejszej Rzeczpospolitej i klasy politycznej(całej).

 26. Pani Katarzyno – To że wisiała Flaga Polska z napisami Wilno i Lwów to żadna tragedia bo to fakt tylko historyczny. Bo to były miasta polskie. Problem byłby gdyby kibice Legi wywiesili polską flage z napisem np Żytomierz lub Kijów. Czyli miasta które z Polską mają mniej wspólnego.

  Dlatego proponuje więcej dystansu do tych kibiców.

 27. Co za bzdura i bezsens. Piękna manipulacja wstawkami typu: „wrzeszczeli” „pijani” „haniebną flagę”…

  Polski Lwów,

  Polskie Wilno.

 28. @ Panie Pawle, z takim samym spokojem zareagowałby Pan na niemiecką flagę z napisem „Stettin” i ‚Breslau”?

 29. Stettin czy Breslau….hm no tak to my rozpetalismy wojenke swiatowa,zabilismy 6mln swoich obwateli ,oddalismy 1/3 terytorium zsrr,a dostalismy ruiny poniemieckich miast i do dnia dzisiejszego okupacja….no to tak powinnismy oddac wszystko unii europejskiej czyli wiadomo komu,czy to sie dzieje naprawde czy szanowna Pani powinna sie troszeczke doksztalcic

 30. @Pani Katarzyno,
  porównując wywieszenie flag z napisem „Lwów” i „Wilno” do ewentualnego pojawienia się niemieckich flag z napisami „Stettin” i „Breslau” zachowuje się Pani jak komuniści, którzy przez cały PRL podsycali podskórną obawę przed Niemcami lub jak prezes Kaczyński, który mówi o „ukrytej opcji niemieckiej”. Jedno i drugie to bzdura w dzisiejszych czasach.
  Dojrzałość narodu lub jego przedstawicieli mierzy się umiejętnością dystansowania się od takich sytuacji, gdy ktoś zamiast merytorycznych używa emocjonalnych argumentów.
  I tu nawiązując do początku dyskursu, to kibole nie są i nie będą, czymś co definiuje podejście Polaków do jakichkolwiek sytuacji historycznych i teraźniejszych. To może głośna, ale marginalna grupa i nie należy poświęcać im tyle czasu i tym bardziej pisać takich histerycznych wpisów na blogu.

 31. Szkoda, że wolność słowa w dzisiejszych czasach dla większości dziennikarzy i mediów to przyzwolenie na kłamstwo. Wstyd dla Polski, to Pani artykuł. Haniebne, oszczercze słowa. Gdyby Pani była obiektywna, to napisałaby Pani, że wszyscy Ukraińcy obecni na tym samym stadionie, podczas okrzyku wzniesionego przez Legionistów wstali i bili im brawo, ale po co…lepiej sprzeda się artykuł, że kibole Legii znowu zrobili „wiochę” czy burdę. Jestem zażenowany poziomem Pani dziennikarskiego pióra !

 32. tłumaczenie tej akcji rzezią wołyńską = XDDDDDDDDDDDDDDD

 33. Nie bardzo rozumiem, czemu śpiewanie o najeźdźcy jest odbierane jako chamstwo i prostactwo. Czy dziecko śpiewające podczas okupacji naszego kraju, dla przykładu utwór „Okupacyjna świnia” też nazwałaby Pani chamem lub prostakiem? To chyba dobrze, że staramy się pokazać nasze poparcie dla Ukrainy. Być może forma nie jest najbardziej odpowiednia, ale każdy powinien mieć prawo do wyrażenia własnej opinii.

 34. Bez sensu, stadion to nie teatr. Kibice zachowywali się dokładnie tak samo, jak zachowują się kibice ukraińscy, rosyjscy czy inni. Krzyczą, piją, bawią się. I co w tym złego. Oglądałem mecz i słyszałem, że kiedy legioniści skandowali „ruska k…a”, to kibice ukraińscy bili im brawo

 35. Z roku na rok młodzi publicyści „Polityki” prezentują coraz niższy poziom… Ten materiał nadaje się do „Faktu”. To czego pseudo-dziennikarz nie zrozumie, to sobie dopowie, byle by sensacja była. Wstyd!

 36. Flaga „Wilno Lwów” jest stara jak świat i powstała już dawno temu i wisi na meczach Legii czy to u siebie czy na wyjeździe. Odwołuje się ona do Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich i do nich jest skierowana. Jeżeli chodzi o Ukrainę to twór który ma 20 kilka lat, czy to dużo jak na istnienie państwowości na przestrzeni czasu, wątpię… Kibice Legii mają w nosie i Rosję, i całe te gloryfikowane przez Panią UPA. Jak kto nas odbierze, nie zależy nam na tym. Tylko jestem ciekawy czy Ci co opluwali LK za politykę wobec Rosji teraz przeproszą za swoje zachowanie po ostatnich wydarzeniach?

 37. Należy tylko zaznaczyć, że Ukraina jako państwo powstała 31 sierpnia 1991.
  A kim jest Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, ładnie wypisała swoją biografię, ale myśli że po tym ktoś ja będzie traktował poważnie???
  Najpierw trzeba zagłębić się w temacie, a nie wypisywać swoje subiektywne odczucia niepoparte jakimikolwiek opiniami.

 38. „flaga o polskim Lwowie”
  =================

  No skandal, żeby polskie miasto nazywać polskim miastem. Niedługo zamiast „Vilnius” zaczną pisać „Wilno”, a zamiast „Warschau” „Warszawa”.

 39. A na nazwy „Breslau” czy ‚Stettin” zareagowałbym tak samo jak na „Warsaw” czy „Cracow”. Czyli podobnie, jak Francuzi reagują na „Paryż” a Amerykanie na „Nowy Jork”.

  Nie wiem, skąd wziął się zwyczaj nie tlumaczenia nazw, imion etc.

 40. Dosyć juz glaskania Ukrainy. Władze ukraińskie pokazały 14pazdziernika jaki maja stosunek do polski ustanawiając święto UPA. Potwierdzeniem tego byli ukraińscy studenci z flaga UPA fotohrafujacy się w galerii handlowej. A list z przeprosinami który potem napisali na kolanie był jedna wielka kpina! Polska powinna wkoncu przejrzeć na oczy

 41. Wstyd dla Polski to jest że posiada takich ludzi jak autorka tekstu. Ukrainiec nigdy nie był i nie będzie bratem dla Polaka.

 42. Ten artykuł jak i cały blog pani Kwiatkowskiej – moskalewicz to istny lewacki propagandowy rynsztok dziennikarski, mający na celu ośmieszenie środowisk kibicowskich. Kibice Legii wczoraj zachowali się dumne i wspaniale, pokazując gdzie mamy banderowską ukraine, Rosjan, oraz nie zapomnieli o ukochanym przez Polaków okupowanym aktualnie Lwowie. Cześć i Chwała polskim patriotom, hańba żałosnym lewakom, którzy mogą jedynie produkować brednie na takich żałosnych blogach jak ten….

 43. Niestetyu CI najbardziej krzykliwi kibole w polsce maja amputowane lby, zero jakiejolwiek checi wspolpracy, przyjechac, rozwalic, potyrac, poklucic sie a raczej podrzec ryja o swoich racjach i jazda do domu

 44. Na nikim już nie robią wrażenia dziennikarskie wypociny o kibolach.
  Zieeeeew…

 45. Pani redaktor,
  jako kibic Legii czuję się w obowiązku wyjaśnić Pani podstawową kwestię. Okrzyk „ruska k***wa” jak sama jego treść wskazuje odnosił się do Rosjan okupujących część Ukrainy i tym samym wyrażał jedność z narodem ukraińskim, a nie w stronę Ukraińców. Zostało to odebrane przez gospodarzy jak najbardziej właściwie, gdyż spotkało się ze słyszalnymi dookoła oklaskami. Czytając wpis Pani redaktor zastanawiam się natomiast co jest bardziej wstydliwe i szkodliwe dla Polski. Mój stereotypowy troglodytyzm (jako kibica i to w dodatku stołecznej Legii), czy wypociny Pani redaktor i linia społeczno – polityczna jaką Pani prezentuje. „Jakie porcje wrażliwości trzeba było sobie amputować, by w kraju ogarniętym permanentną żałobą, po tych, którzy w nierównej walce próbowali przeciwstawić się agresji obcego mocarstwa, wywieszać flagę o polskim Lwowie?” Widać takie, jakich Pani najwidoczniej brak. To od stuleci polskie miasto, utracone zaledwie 50 lat temu również wskutek agresji obcego mocarstwa, po których wciąż panuje permanentna żałoba… Nie pozdrawiam.

 46. Żołnierze i Azow? To jakiś żart?
  To że ktoś biega z kałachem nie czyni go jeszcze żołnierzem!
  Odznaka tegoż batalionu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D#mediaviewer/File:Emblem_of_the_Azov_Battalion.svg
  Wie Pani co to za symbol? Najwyraźniej nie! A szkoda :/
  No to teraz niecierpliwie czekam na kolejny pani felieton. Tym razem o bohaterskich żołnierzach UPA.

 47. Haniebny wpis pani Kwiatkowska

 48. Pani Katarzyno, zgadzam sie z Pania calkowicie. Szokuje mnie tak wiele komentarzy usprawiedliwiajacych kiboli a krytykujacych Pani punkt widzenia.
  Od 22 lat mieszkam w Norwegii i czasami jest mi bardzo wstyd gdy czytam o zachowaniu – niektorych – moich rodakow. W kraju gdzie mieszkam ludzie sa przyzwyczajeni do tolerancji. Nie reaguja negatywnie na odmiennosc. Czytam o zdarzajacych sie w Polsce przypadkach agresji, pobic ludzi tylko ze wzgledu na odmienny kolor skory.
  Pamietam, ze kiedy bylem mlody chodzilismy na mecze i wtedy witalo sie druzyne gosci brawami i nie bylo potrzeby rozdzielac kibicow; nie bylo awantur. Dzis juz w Polsce na mecz nie pojde.
  Smutne jest to, ze duze grupy – zwlaszcza mlodych – przepaja agresja, nietolerancja w stosunku do wszystkich ktorzy nie naleza do ich „stada”.
  W pewnym stopniu jest to wina politykow, ktorzy tez nie zawsze (zeby nie powiedziec – rzadko) potrafia rozmawiac kulturalnie: uzywaja epitetow zamiast argumentow.
  Lacze sie z Pania w glebokim wstydzie.
  Pewnie czesc komentatorow chetnie by mnie ciezko pobila – czy kiedys to sie zmieni? Czy tez bedzie sie nasilac? Dokad idziecie rodacy?

 49. O, odezwali się patryjoty…
  Dla mnie ktoś handlujący narkotykami, demolujacy pociągi, pokrywający mury „patriotycznymi” napisami (Polonia k….) lub „aryjskimi symbolami szczęścia” (w Białymstoku), kopiący Murzynów (Wrocław) lub ćwiartujący innych maczetą (Kraków) nie jest Polakiem. Najwyżej Podpolakiem. Ale nic to, dobra ciocia Sobecka zawsze wpłaci kaucję, a jak pomachasz biało czerwoną szmatą i wyryczysz po pijaku Mazurka Dąbrowskiego, to prezes pęknie z dumy za polską patriotyczną młodzież. Odniesienia do UPA w kontekście wojny na Ukrainie są tak niepoważne, że szkoda to komentować. A co do naszych rodzimych ultrasów na froncie, to podejrzewam, że w razie wojny prędzej zasililiby szeregi szabrowników lub kolaborantów.

 50. Prawda
  23 października o godz. 12:11
  Należy tylko zaznaczyć, że Ukraina jako państwo powstała 31 sierpnia 1991.
  A kim jest Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, ładnie wypisała swoją biografię, ale myśli że po tym ktoś ja będzie traktował poważnie???
  Najpierw trzeba zagłębić się w temacie, a nie wypisywać swoje subiektywne odczucia niepoparte jakimikolwiek opiniami.

  „Prawda” wróc do szkoły bo o tydzień Ci się termin przesunął 🙂

 51. O jejku.. No naprawdę się porobiło. Może by tak zorganizować spotkanie z kibicami? Na pewno bardzo chętnie wysłuchają pouczeń, pogadanki. Proponuję Pani przyjechać do Sport Baru na Łazienkowską 3 przed najbliższym meczem, będzie okazja aby wygłosiła Pani swoje poglądy, gwarantuję- wysłuchają z uwagą i na pewno podejmą dyskusję.
  I na koniec- jestem Polką, jestem dumna z postawy kibiców Legii na Ukrainie. Ostatnia moja nadzieja na zatrzymanie syfu, który nas zalewa to właśnie kibice (nie tylko zresztą Legii, ale po prostu- Kiboli)

 52. Po co prowadzić z kimkolwiek dyskusję na tym forum, skoro, patrząc na posty widać, że niewielu z tych „urażonych” przeczytało tekst do końca, a jeżeli nieliczni z pośród nich porwali się na mękę przebrnięcia do końca…niewiele zrozumieli. „popierasz Putina, upa upa, ruska…ghhh hghghh mdijfwe” wściekły bełkot. Nie wiem jaki fragment zasugerował taką intrerpretację. Chociaż tacy ludzie mają w głowie przygotowaną Jedną (THE only one) analityczną kalkę, według której „binaryzują” świat. pozdro dla kumatych lol

 53. Tak to jest jak osoba która ma zielone pojęcie o historii i kibicach (w Europie) bierze się za pouczanie i moralizowanie… Żenada…

 54. a ja się pytam pani co napisała te dyrdymały czy my mamy kochać ich za to co robili po wojnie?! Czy Ukraińcy wspierali nas w dążeniu do niepodległości, czy jak nam odebrano nasze tereny to kogoś to interesowało. Historycznie WILNO i KIJOW to POLSKIE miasta i czy w imię cudzego cierpienia mamy się wyprzeć własnej historii?!

  No i mam prośbę do wszystkich intelektualnie zubożałych aby zajrzały w słownik gwary poznańskiej i poznały etymologię słowa KIBOL- to nic innego jak kibic Kolejorza i proszę nie utożsamiać nas z PSEUDOKIBICAMI bo taki termin juz kiedys funkcjonował

 55. old crew Kwidzyn
  Togo, który ubliża innym na forum, w życiu codziennym, jak i w tych komentarzach śmiało można nazwać chamem. to jedno. Drugie – po twoim wpisie widzę, że myślenie nie jest twoją mocną stroną. I po trzecie – właśnie za takich bezmózgich chamów twojego pokroju musimy się wstydzić.

 56. Kraj ogarnięty permanentną żałobą? Pani raczy chyba żartować. Kijów jest tak rozrywkowy jak był i żadnej żałoby zdecydowanie tam nie widać.

 57. Ma pani oczywiście rację, to żenujące. Ale czy naprawdę wam nie przeszkadza to że tak łatwo na zachodzie Ukrainy odradza się „Post UPA”?

  ps. fajny blog.

 58. Miłości moja.Tak już jest ,że wszelkie nauki nie nauczą naiwności.Na mecz pojechali uczniowie prezesa i wrogowie Tuska.Gdyby nie darli mord na ruskich ,nie mieliby po co wracać do warszawki.

 59. @ Pani Katarzyno. Myśli Pani ahistorycznie. Przecież to nie Ukraińcy przesunęli granice II RP na zachód, na Bóg. I nie Polacy przesunęli granice Niemiec na zachód. Zrobiło to 3 panów w Jałcie w 1945 r. i to jest fakt, historia. Te hasła nie biją w Ukraińców, a w Związek Radziecki, Stalina i Rosję, która jest spadkobiercą ZSRR – Rosję, której stolicą tak samo jak ZSRR jest Moskwa… Reszty może się Pani domyślić.
  Fakt złożenia wieńców na Majdanie przez władze Klubu i Kibiców Legii mówi sam za siebie. I nie piszę tego jako Ultras, a jako zwykły kibic piłki nożnej i Legii, poglądy mam centrowe i liberalne. Denerwuje mnie natomiast, że wyraża Pani swoje zdanie emocjonalnie, ignorując historię, nie próbując przy okazji obiektywnie zrozumieć haseł kibicowskich podczas wczorajszego meczu (co nie znaczy, że zawsze zgadzam się ze wszystkimi hasłami Ultrasów). Jednym słowem „po łebkach”.

 60. przepraszam za błąd w poprzednim komentarzu – oczywiście rzeka Bug.

 61. A proszę mi jeszcze w takim razie odpowiedzieć: czy ze spokojem zareagowali by Rosjanie gdyby na meczy w Niemczech wywieszono flagę z napisem: „Königsberg”?

 62. Pani Katarzyno,
  jako wnuk osoby, która przeżyła Rzeź na Wołyniu i opowiadała o tym kilkakrotnie, odnoszę wrażenie, że Pani ma głęboko „w tyle” całą sprawę na linii Ukraina – Polska. Tego broń Boże nie można bagatelizować, bo to co pokazują Ukraińcy ustanawiając świętem państwowym dzień powstania OUN-UPA, jasno daje do zrozumienia, że oni uważają te wydarzenia za bohaterskie. Ukrainiec NIGDY nie będzie dla mnie bratem. Nie kieruję w ich stronę agresji ale pomagać im też nie mam zamiaru – i takim samym tokiem rozumowania powinni od początku iść nasi politycy. UE miała sporo rezerwy w przypadku Majdanu… tylko nasi „eksperci” polityczni byli tam pierwsi i najgłośniej krzyczęli – to o nich należałoby napisać – „darli się” – tylko po co? Komu to miało służyć, bo na pewno nie przeciętnemu Polakowi, którego losem te gnidy powinny się kierować. Nie pozdrawiam i szczerze zachęcam do wyjazdu z Polski na Ukrainę… poczekamy i zobaczymy co się z Panią stanie.

 63. @Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
  Przesłanie flagi jest proste. Trzeba tylko troszkę pomyśleć i przyjrzeć się co to za orzełek na środku tej flagi… Podejmie Pani się temu jakże trudnemu zadaniu? 😉

 64. Przykro się czyta takie rzeczy, rozumiem że jest pani znawcą w kwestii stosunków międzynarodowych – jednak widzę, że zarówno psychologia, jak i socjologia to tematy zupełnie Pani obce, nie będę już wspominał o kibicach, bo o to nawet nie próbowałem podejrzewać. Warto jednak wiedzieć, że po

  1. krzyczenie takich haseł jak „Rusk k.rwa” to może rzeczywiście jest wulgarne i strasznie proste w swym przekazie, ale takie ma być, bo tak właśnie działają grupy kibicowskie – tu nie ma miejsca na oratorskie intelektualne popisy. A kto nie ma złego zdania o rosyjskim najeźdźcy (bo jak inaczej go nazwać) niech pierwszy rzuci kamieniem.

  2. kibice Legii mają prawicowe poglądy (jak zresztą większość grup kibicowskich w Polsce – warto poczytać o historii tego ruchu społecznego w naszym kraju) i wieszanie flag typu „polski Lwów”, czy wykrzykiwanie haseł antyUPA nie ma nic, absolutnie nic wspólnego z jakąkolwiek wrażliwością – to kwestia poglądów, Pani prawo mieć inne, jednak ich dyskredytowanie nawet nie jest śmieszne, tylko wywołuje zdziwienie i pytania czy przypadkiem Pani w swej „międzynarodowskości” nie zatraciła kontaktu z rzeczywistością, w której żyje. Bo przecież wykrzykiwanie haseł „Ruska k.rwa” przy jednoczesnym sprzeciwianiu się gloryfikowaniu UPA (co oczywiście ma jak najbardziej miejsce na Ukrainie) to dość jasne opowiedzenie się po stronie POLSKI (co jest w zgodzie z ideologią przyświecająca polskim kibicom), a nie jak Pani twierdzi jasne poparcie propozycji Putina o dokonaniu rozbioru – reasumując, ani Ukrainiec, ani Rosjanin nie jest moim bratem i mam prawo do takiego zdania, owszem przemoc jest wykluczona, ale ja o jej stosowaniu w dniu wczorajszym nie słyszałem (co i tak zasługuje na pochwałę – bo w świecie kibiców przemoc to rzecz całkiem normalna)

  Żenujący jest pogardliwy ton tego Pani wywodu, niczym nie różniący się od tonu, w którym kibice traktują swoich przeciwników – z tą jednak różnicą, że kibice robią to w afekcie, pod wpływem emocji, a Pani miała czas aby ochłonąć i napisać taki tekst spokojnie.

  BTW. z tekstu wynika jasno, że biednemu Metalistowi należy dać awans do finału LE, a najlepiej LM, bo na Ukrainie jest wojna…co tylko pokazuje, jak bardzo nie powinno się pisać o czymś o czym nie ma się pojęcia.

  Mimo wszystko pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, bo za bardzo się chyba Pani przejmuje.

 65. Tak to jest i będzie jak się miesza politykę ze sportem . Interpretowanie opinii politycznych zapisanych na banerach stadionowych i murach blokowisk prowadzi do jeszcze większej wirówki nonsensów. Ci młodzi ludzie są ofiarami politycznej zadymy, robionej przez politycznych ultrasów zasiadających w sejmie i senacie III RP.
  To jest „pokłosie” kultury politycznej III RP.

 66. Zapraszam Pania Wyksztalcona na wakacje na Syberii w Archipelagu Gulag hahaha

 67. Chciałbym wnieść tylko do dyskusji, że nikt inny nie wspiera tak polskiej ludności na kresach m. in. we Lwowie oraz Wilnie jak kibice. Nikt w Polsce nie zwraca na to uwagi, iż Polacy są tam dyskryminowani, walczy się z Polskim językiem, pisownią itd. We Lwowie ostatnio zaprezentowano nowe wzory strojów drużyny Karpaty Lwów w barwach banderowców. To kibice organizują zbiórki darów, jeżdżą naprawiać polskie groby, więc jak najbardziej mają prawo wywieszać takie flagi. Dzięki temu ludzie na kresach wiedzą że ktoś pamięta w ojczyźnie o historii jak i o nich samych. A to, że Pani redaktor nie zna kultury kibicowskiej i próbuje zrobić z tego zamieszanie to nawet dobrze, bo może ktoś sobie przypomni o naszych rodakach na wschodzie, a nie o biednych ukraińcach do których nigdy nie było nam blisko. Dziękuje

 68. @Konrad Panie Konradzie jak zwykle Pan pozamiatal. Pan się nie patyczkuje! Gorące aeaeaeooo dla Pana! Pozdrawiam

 69. Pani Katarzyno, pisze Pani o amputacji wrażliwości – nie da się amputować wrażliwości mułowi. Co gorsza, widać po komentarzach, że sory, taki mamy patriotyzm. Że to nie tylko stado przyodzianych kręgowców, ale jeszcze jacyś piśmienni się trafiają… no szkoda :/

 70. @Krzysztof, pisze Pan o sytuacji polonii nie we Lwowie, a na Marsie. To jest wyssane z palca, polonią na Wschodzie nasze władze interesują się aż za bardzo – pieniądze płyną na polskość, grzęzną w przeżartych strukturach polonijnych – znam syt od Bugu po Bajkał, byłam, widziałam.

 71. Lwów jest polskim miastem pod ukraińską obecnie okupacją to raz a dwa jak świat światem ukrainiec nigdy nie będzie Polakowi bratem. Nie ma większej nienawiści i rachunków krzywd niewyrównanych jak między Polakami i Ukraińcami. Kastracja pamięci jak widać dotyczy przede wszystkim obecnych absolwentów „stosunków międzynarodowych” – serdeczne pozdrowienia dla autorki od osieroconego w wyniku działań „braci ukraińców” spod znaku Bandery.

 72. @GLAZ71

  Proponuję formułę „pod czasową administracją ukraińską” 🙂

  Ale żarty na bok. Zaprezentowane przez p.Moskalewicz wypieranie się polskości Lwowa jest HANIEBNE. Cokolwiek złego można powiedzieć o kibicach Legii – wyczyn p.Moskalewicz jest nie do przeskoczenia.

  Ciekawe, że Polityka znajduje miejsce dla patriotki ukraińskiej, a dla opinii odmiennych jakoś nie.

 73. Brawo kibice Legii!!! Trzeba pokazać, że są w tym kraju normalni ludzie, którzy nie trzymają z potomkami UPA. A autorce proponuję poczytać kto tak naprawdę strajkował na majdanie.

 74. Pan Leopold świetnie ujął to, co chciałem napisać. Jeżeli nie ma Pani pojęcia o środowisku kibicowskim, ani sensie i przekazie tych „haniebnych” zachowań polskich kibiców, to proszę się na zabierać za pisanie takich wypocin.

 75. Polaci! Otevřete oči! Jste Slowiani! Bratři! Odpustite Ruskym jako My – Češi i Morawani…a ukažte rukami na zlo Ukrajinských Nacistow! Nebo čakate , kdy si z Polskej swobodnej krajiny utvoři „DEMOKRATURY” EUROSOJUZA i USA – KOLONII ???? Odpustění griechu…Tak dobrže..to zna tylko prawy krzestian! Prawy Slowian! Ale NACISMUS ..to je smrt. A SMRT jest na UKRONACISTANU! VIVA POLONIA VIVA ROSSIJA!

 76. I co, może mamy jeszcze przeprosić Ukraińców za to, że nasz klub wygrał mecz?

 77. Kibole to zryte łby, amfą i marychą

 78. A co mieli wywiesić flagi SS Galizien i zaśpiewać „Hej Sokoły”.

 79. Maciej
  23 października o godz. 16:11

  A mnie g…. obchodza wewnetrzne zwyczaje srodowiska kibicow, panie Macieju, podobnie jak autorke tego bloga. Pucujcie sie tam miedzy soba ile chcecie, zyjemy w wolnym kraju. Ja tylko nie chce dostac po ryju z powodu mojej orientacji seksualnej, albo nie chce miec swierzo pomalowanej sciany domu osranej wyzwiskami. Czy to ma cos wspolnego z umilowaniem ojczyzny, albo holdowaniem polskosci Lwowa lub Wilna? Pan rozumie co ja do niego pisze?

 80. Lwów jest pod zaborem banderowców. Agresja mocarstwa na Ukrainę? Mogę prosić o zdjęcie tej agresji?:))) W zamian odeśle zdjęcia banderowców mordujących dziś na wschodzie Ukrainy. Naziści kontra mieszkańcy wschodniej Ukrainy, tam nie ma wojsk rosyjskich – to wojna domowa. UPA straciła już 58% sprzętu wojskowego.

 81. no i dostało się autorce tekstu…w komentarzach 😀

 82. Droga Pani Katarzyno,
  Nie rozumiem za co mają się kibice Legii czy ktokolwiek wstydzić? Za to, że Kibice Legii wykrzykując „Ruska Ku.wa” dostali aplauz od kibiców Metalista? Za wywieszone flagi? To jak odbierać słowa Andrij Tarasenki, który stwierdził, że Polska powinna oddać Ukrainie Przemyśl? To jak spojrzeć na ostatnią aferę ze studentami z Ukrainy robiących sobie „sweet focie” na tle flagi UPA? Niby przeprosili, ale doskonale wiedzieli jak patrzy się na te sprawy w Polsce i moim zdaniem nie powinno ich tu już być, u siebie jasne, mogą sobie to nawet przed domem powiesić. Ale czy to sprawia, że teraz będę patrzył z pogardą na Ukrainców? Nie. Nie popieram, żadnych takich okrzyków, bo nic to nie wnosi, nie popieram czczenia bandytów zwanych „żołnierzami wyklętymi”, ale takie jest to środowisko, bardzo specyficzne i o określonych poglądach. Co więcej, Pani się zastanawia, czy tak jak ukraińscy, oczywiście „ULTRASI” a nie „KIBOLE” – bo tylko my mamy kiboli…- nasi kibice czy też kibice Legii poszli by na wojnę? Mam nadzieję, że nigdy nie będą musieli, a jak zaistniałaby taka sytuacja, to nie wiem czy mocno by się Pani nie zdziwiła.
  Co do samych aspektów sportowych, to jest to jakieś bezsensowne umniejszanie sukcesu Warszawskiego zespołu. Postawiła się Pani w jednym rzędzie, jak to się teraz w internecie piszę, z „Polakami Cebulakami”, czyli i tak źle, i tak nie dobrze.
  Dla mnie to jest „dziennikarstwo” na poziomie szmatławców tj. „Fakt” czy „Super express” i szukanie, wynajdowanie taniej sensacji tam gdzie jej nie ma. Chyba, że to jakaś próba wybicia się na łatwym i pseudo-kontrowersyjnym temacie.

 83. Powinna być taka zasada, nie znam się na piłce i wszystkim co wokół z nią jest związane, nie piszę ! Strasznie mnie (ufff powtrzymałem się od ostrzejszego słowa) denerwuje gdy ktoś będący kompletnym laikiem zabiera się za temat piłki nożnej i kibiców a szanowna Pani jak widzę nie ma na ten temat pojęcia. Merytorycznie już nie oceniam bo widzę, że ludzie już chyba Pani wszystko wytłumaczyli także nie mam się co powtarzać. Naprawdę niech się Pani już nigdy więcej nie wypowiada na ten temat bo obejrzała Pani mecz Polska-Niemcy i myśli że wszystkie rozumy pozjadała a każdy mecz powinien wyglądać własnie jak starcie reprezentacji PZPN z reprezentacją RFN i taka atmosfera jak tam powinna być zawsze. Droga Pani Januszowanie to nie jest kibicowanie…

 84. W Polsce dalej nastawienie bojowe na wszystko i wszystkich. tu juz nawet nie chodzi o to czy autorka ma racje. Tu chodzi tylko o to zeby prawicowy przekaz stal sie dominujacym. Jezyk nienawisci i niszczenia wszelkiej wspolpracy ponad podzialami to przeciez specjalonosc jakiejs tam bojowki kibicow broniacych barw klubowych. Te osoby nie przeszly poziomu plemiennego i tkwia w tym stanie permanentnej wojny o byt. A z kibicami to nie ma co udawac, ze trzeba cos wielce wyjasniac. Ludzie w Polsce lubia zyc Wolyniem, Wilnem, Lwowem, Katyniem poniewaz brakuje czegos w zyciu co wypelnia te luke. Brakuje glebszej refleksji nad haslami ktore propaguja ukrainscy i polscy kibice. Nie trzeba daleko szukac podobienstw: Serbia, Chorwacja, Bosnia-H, Kosowo. Panstwa ktore przechodzily wojne dwadziescia lat temu. W Polsce wojna polsko-ukrainska na poziomie szczepow wciaz trwa i jej konca nie widac. To, ze kibice Legii pokrzycza na Banderowcow jeszcze bardziej utrwali ludzi o tych pogladach w dalszym propagowaniu faszystowskich hasel. Agresja nie zatrzyma agresji. Koniec.

 85. Młoda panienko…wstydem to są tak spropagowane przez media osoby jak Pani nikt nie będzie mi mówił kto mój wróg a kto brat zresztą myślę że Ci kibice Legii mają większą świadomość historyczna i w bieżącej polityce niż pani…pokazuje to tylko tyle że młodzi zdrowi ludzie nie kupują już pro banderowskiej propagandy a dla mnie Legia jest teraz Wielka tak naprawdę zrobili i pokazali to co inni w naszym(bo na pewno nie Pani)pięknym kraju naprawdę myślą ale nie wypada im powiedzieć polecam gorąco film bunt stadionów a Pani przenosiny na ukraine a co do żołnierzy z pro banderowskiego azowa…to akurat po meczu brutalnie przekonali się o legendarnej polskiej sile tak samo jak i ultrasi z banderowskich Karpat Lwów dzień wcześniej…

 86. Czemu Pani tak natarczywie kasuje nieprzychylne komentarze? Boli 600 lat historii POLSKIEGO LWOWA ??? Każdy prawdziwy POLAK wie że LWÓW i WILNO to polskie miasta, wybudowane przez polskie ręce i za polskie pieniądze! Te miasta zostały ZAGRABIONE przez Sowietów i darowane odpowiedni Ukraińskiej SRR (obecnie Ukraina) i Litewskiej SRR (obecnie Litwa). PS.Wołyń i Ponary – Pamiętamy!

 87. „Na meczu byli też żołnierze Azowa. Chodzili z flagami i ze skrzynkami na pieniądze (na meczach zbierają datki na batalion). Zderzenie realnych wojowników z łachami kibolami, którzy są mocni w gębach i bójkach. Ciekawe, czy poszliby na wojnę, jak to zrobiły setki ukraińskich ultrasów?” Już odpowiadam ci gieroje z azowa startowali do Naszych kibiców co skończyło się dla nich stratami flag,barw klubowych i ogólnie ostrym pokazem gdzie jest ich miejsce.Czy kibice Legii poszli by na wojnę?Widać że pani jest odrealniona i kompletnie nie kumata bo akurat 50%bojówki warszawskich „kiboli”to żołnierze którzy już Irak czy Afganistan mają za sobą..

 88. Stary
  23 października o godz. 18:44

  Rozumiem, ze przy swojej swiadomosci historycznej kibice Legii bez wachania oddadza Breslau i Danzig Niemcom, bo przez wiekszosc swojej historii te miasta byly niemieckie.
  Rozumiem, ze gdyby jakims cudem nad Wisle zawitala druzyna niemiecka, hasla o Prusach Wschodnich i Pomorzu Zachodnim na ich szalikach bylyby przyjete z pelnym zrozumieniem.

 89. Ach jaki mam powód do dumy, mimo iż nie przepadam za takim zachowaniem „kibiców” ale wreszcie wykazali się PRAWDZIWĄ inicjatywą ku pamięci pomordowanych z rąk banderowców podczas IIWŚ i dziś.

 90. LOL to faktycznie gieroje z tego azowa 😀 w 20 przeciwko 10 Legionistom,połowa nieprzytomna a druga połowa jak tylko zobaczyła jak Nasi wyglądają to uciekała szybciej niż to robi nawet przed uzbrojonymi separatystami(po woli filmik staje się hitem internetu)..kibice Dynama też dostali omłot tak jak i dzień wcześniej wielcy banderowscy fanatycy w Lwowie 🙂

 91. jakby Pani zapomniała tak wyglądał Wołyń w 1943

  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/najpiew-byl-wolyn

 92. No tak, praca w Wyborczej zrobiła swoje. Niech Pani poczyta trochę o stosunku kibiców do konfliktu Rosja-Ukraina i nie sieje tutaj propagandy rodem z GW.
  Deprecjonowanie Legii bo Metalist ma problemy też jest śmieszne, czy to wina L, że ukraiński klub ma problem?
  Jak widać skończone studia nie idą w parze z inteligencją, przynajmniej obiektywną.

 93. Pani Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz – Wstyd dla Polski i całego cywilizowanego świata :/

 94. Jaki brak wrażliwości trzeba wykazać aby gloryfikować morderców z upa!!!!! 100% poparcia dla kibiców Legii!!! Co trzeba mieć w głowie aby napisać tak ohydny i głupi artykuł.

 95. jaki wstyd … kobieto siedzisz za wschodnią granicą i piszesz bzdury jakbyś nie widziała czyj jest Lwów … Lwów to perła w koronie Wielkiej Polski … byłem między innymi we Lwowie podczas Euro 2012 wiem co mówię wiem co widziałem … Ukraina powinna być Wolna, ale Lwów był, jest i będzie POLSKI…

 96. „biało-czerwoną płachtę” ???????????? napisała tak Pani o polskiej fladze????? Gratuluję….

 97. hahhahaha ci twoi kozacy z azowa dostali oklep po meczu!!! Tak samo jak i przed banderowska hołota z dynama kijów i w Lwowie też warszawka brała co chciała! Chuligańsko i patriotycznie Legia na ogromny PLUS pokazali ukrom jak się bije tu na zachodzie i co to prawdziwa walka!!!

 98. Lukasso – „biało czerwona szmata?” szmata to moze byc co najwyzej w kolorach eurokołchozu abo tęczowo-pedalska, a nie tysiacletnia biało czerwona polska flaga, spedalony debilu…

 99. Lewacka publicystka. Nie bierz się za pisanie, bo o rzetelności masz takie pojęcie jak Putin o pokoju…

 100. Wstyd za pania Moskalewicz ,ze hanbi nazwa flage POLSKI ,przescieradlo szanowna pani moskalewicz (piekne nazwisko ) to moze sobie pani nazywac to od upa ludobujcow i ich klakierow z majdanu !! bez pozdrowien

 101. Brawo Legiunia! Nareszcie prawidłowe postępowanie. (Moskalewicz – hehe to ukraińskie nazwisko). Haj żywe ?!

 102. Lwów i Wilno odbijemy !!!
  Chwała Wielkiej Polsce !!!

 103. Serdecznie zapraszam wszystkich kibiców Legii na nasz nowy portal klubowy: http://www.gejowo.pl

 104. Pałac kultury na żółto-niebiesko to lubicie podświetlać? Ale już w ich stolicy cokolwiek biało-czerwonego to skandal? Te ziemie należały do Polski, Lwów to było trzecie pod względem wielkości miasto IIRP, i owszem, każdy po cichu marzy by to miasto znów wróciło do Polski, ale wiemy że to nie nastąpi. Polska wygrała drugą wojnę światową, a i tak utraciła znacznie więcej ziem niż zyskała. Wina Niemców za drugą wojnę jest bezdyskusyjna, więc im się należała utrata, a odszkodowań w przeciwieństwie do narodu który ma monopol na zagładę nie otrzymaliśmy. DBAJCIE O POLSKIE INTERESY, BO SKOŃCZYLIŚMY GORZEJ NIŻ RZESZA, a wy się ukraińcami martwicie. Najpierw przyjrzyjcie się flagom Metalista. Szybko znajdziecie symbole nazistowskie. Oni pilnują swojego, wy obrażacie swoich.

 105. Mamy serdecznie dość ukrainy w mediach, to nie są nasi bracia, to jakiś sztuczny twór jest. Mamy tak naprawdę w dupie czy oni istnieją czy nie. Ja wolę Rosjan, oni przynajmniej mówią co robią i jak kogoś nienawidzą to to od razu pokażą, a Ukrainiec się kojarzy Polakom tylko z kimś kto kopnie w plecy gdy się odwrócisz

 106. Ach, widzę, że ktoś tutaj się lubuje w stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej.
  Co to za tytuł „Kibice Legii – wstyd dla Polski”?
  Jeżeli autorka uznaje, że transparent jest wstydliwy, to niech doprecyzuje, że wstydliwy dla jego autorów i inicjatorów, a nie dla całego narodu.
  W Konstytucji jasno stoi kto reprezentuję Polskę i nie są to bynajmniej kibice piłkarscy.

 107. Komentarze załamują. Nie da się obronić transparentu o Lwowie.
  A kibice stojący w jednym szeregu ze stadionowymi bandytami niczym się od nich dla mnie nie różnią. Wyjechali narobić bydła. Tylko to potrafią.

 108. Szanowna Pani Katarzyno,
  regularnie śledzę Pani blog i zwykle zgadzam się z Pani oglądem rzeczywistości, niemniej z przykrością przeczytałem Pani dzisiejszy wpis. Fanem piłki nożnej nie jestem i zdecydowanie częściej wstydzę się za polskich kibiców niż ich chwalę. W tym przypadku również nie pochwalam ich zachowania, ale sformułowania użyte przez Panią są tak samo godne pożałowania. Szczególnie uderzyły mnie słowa o „biało-czerwonej płachcie z haniebnym napisem”. Jak można przyrównywać flagę polską z herbami miast II RP do „płachty”? Co jest w tym haniebnego? Ani Lwów, ani Wilno polskie już nie będą, to fakt. Ale takie były. W obu miastach do teraz systematycznie zacierane są ślady polskości. Przywołuje Pani przykłady naszych miast. We Wrocławiu czy Szczecinie nawiązuje się do dawnych niemieckich tradycji. Mieszkańcy przestali wypierać się historii sprzed 1945 r. Polecam Pani wycieczkę do lokalnych muzeów miejskich i przyjrzenie się jak jest tam obecnie opowiadana historia tych miast. Potem proszę odwiedzić muzea i inne instytucje kulturalne Lwowa i Wilna (w tym ostatnim szczególnie polecam Muzeum Ofiar Ludobójstwa – włos się jeży na głowie). Proszę przeczytać informacje o historii instytucji na oficjalnych stronach Muzeum Historycznego we Lwowie, Lwowskiej (Miejskiej) Galerii Obrazów, Biblioteki Stefanyka czy Uniwersytetu Iwana Franki. W stosunku do nich również będzie Pani krytyczna? Skoro obecni mieszkańcy Lwowa tak wypierają się polskości miasta, to może niech w końcu oddadzą polskie zbiory sztuki, które zagrabili po II wojnie światowej. Zbiory Łozińskiego, Orzechowicza, Lubomirskich, Pawlikowskich, Dzieduszyckich, nie mówiąc już o bibliotekach: Poturzyckiej, Baworowskich i Ossolineum zostały przez Ukraińców zawłaszczone, dlatego dla mnie są oni pospolitymi złodziejami. Jeśli są tacy dumni z własnej kultury do niech na niej budują swoją identyfikację narodową a nie na tym co wytworzyli czy zgromadzili Polacy. Wszystkie te instytucje powstały dla Polaków. W aktach założycielskich każdej z nich znajdzie Pani taki właśnie zapis. Nie dla Ukraińców. Oni mają Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki. Cześć zbiorów tej instytucji znajduje się w Warszawie. Ukraińcy jakoś nie kwapią się do wymiany tych zbiorów za polskie książki czy dokumenty. Czyżby uważali polskie dzieła sztuki za cenniejsze, a swoje za niegodne uwagi? Bodajże w zeszłym roku w paryskim Luwrze odbywała się wystawa poświęcona Pinslowi. Mówiono na niej o ukraińskim (sic!) rzeźbiarzu barokowym. Muszę przyznać, że gdy wyszedłem już z pierwszego szoku zacząłem się śmiać w głos. Ale był to niestety śmiech przez łzy.
  Gratuluję Pani wielu przyjaciół na Ukrainie. Podziwiam Pani schizofrenię. Często jeżdżę na Ukrainę, ale nie umiem na ten naród spojrzeć inaczej niż przez pryzmat wydarzeń na Wołyniu (z których są dumni), Bandery (mordercy, którego czczą jako bohatera) i właśnie polskich dóbr kultury (które w większości zniszczyli, a to co zostało przywłaszczyli). Nie wiem czy kiedykolwiek pozbędę się tych uprzedzeń, ale mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie u mnie do takiego zidiocenia jak Pani by zakrzyknąć, że polska flaga to „haniebna płachta”.

 109. Szanowny Panie @Sebastianie, nie flagę nazwałam „płachtą”, bo nasza flaga jest biało-czerwona, bez napisów. A to co zarzucili kibice na ukraiński stadion flagą polską na pewno nie było.
  pozdrawiam,
  KKM

 110. Na zdjęciu zamieszczonym w tym poście widzę polską flagę z orłem i herbami Wilna i Lwowa, bez obraźliwych napisów… I dla mnie jest ona zdecydowanie biało-czerwona.

 111. To musi być żydówka,żeby Polską flagę nazwać płachtą.

 112. To musi być jewrejka,żeby Polską flagę nazwać płachtą.

 113. Do wszystkich pajaców z Legii. Polska flaga nie ma żadnych napisów, herbów Lwowa, Wilna czy Pacanowa, jest tylko 1 dopuszczalny wariant z polskim godłem na białym tle. Smarując flagę jakimiś własnymi mazajami robicie z niej zwykły kawałek biało-czerwonego płótna, bezcześcicie ją, ale to za trudne do zrozumienia dla neandertalczyków. Z jednej strony Ruska k.wa, a z drugiej tym transparentem robicie dobrze Putinowi i jego propagandzie, więc się zdecydujcie, czy robicie laskę Putinowi czy raczej go nie lubicie.

 114. Katarzyno.
  Ruska k…wa było ok., były oklaski, coś Pani przeoczyła.
  Że później wszystko było k…wa to fakt. Kibole Legii to tylko tacy sami nacjonaliści jak banderowcy. No może troszeczkę lepsi bo przynajmniej nie strzelają i nie palą żywcem.

 115. Haha, „komentarz czeka na modernizację” – czyli wszystko jasne 😀

 116. Jestem kobietą ten tekst jest totalnie oburzający i nie do przyjęcia!!! Zacznę od tego że razem z chłopakiem byłam na tym meczu OSOBIŚCIE razem z innymi fanatykami jedynego słusznego klubu.Ukraina wygląda nie jakby Bóg o niej zapomniał ale jakby nigdy nawet o niej nie słyszał(a widziałam już wiele biednych państw),ale do sedna dla mnie flaga była jak najbardziej na miejscu a co do zachowania kibiców…to twarde duże chłopaki więc nie pozwolą sobie żeby jakieś ukraińskie typki do nich fikały(stąd tyle „ofiar”po ukraińskiej stronie)milicja kompletnie też nie robiła nic żeby utęperować patriotyczne warszawskie głowy(po prostu się chowała).Najbardziej mnie jednak bawi to że nie masz kobieto kompletnie pojęcia o środowisku kibicowskim a go obrażasz…w większości ci zamaskowani potężni łysi faceci to świetnie ustawieni ludzie materialnie prowadzący sportowy tryb życia i a narkotykami mający tyle wspólnego co ten artykuł z jakąkolwiek rzetelnością.Natomiast co do kibiców Metalista i tego tworu azow to bez żartów wyglądali przy naszych facetach jak dzieci z przedszkola bojące się dostać od rodziców paskiem po tyłku(gdyby nie to że szybko biegają dostaliby bardziej niż dostali,zresztą uciekli już parę minut przed końcem meczu,ale jak wiadomo to nie przeszkodziło Legionistom i tak ich znaleźć w jakiś podrzędnych kawiarniach w centrum).Zmierzam też do tego że zadane zostało pytanie czy poszliby na wojnę?Mój facet jest „kibolem”ale i żołnierzem teraz czeka na zmianę kontygentu i to będzie już jego trzeci raz w Afganistanie(wcześniej stacjonował jeszcze w Kosovie) tak samo jak setki innych kibiców z” Żylety” czy ekipy wyjazdowej zresztą Legia to klub wojskowy i zawsze o jej sławie i tym że wszędzie jej kibice budzą popłoch jest właśnie to że w większości „kumaci”(elita hools)i na co dzień jest w Armii!!!Co do Majdanu to po meczu świetnie się tam bawiliśmy,najważniejsze jako kibice Legii nienawidzimy tak samo Rosjan jak i Ukraińców chociaż ostatnio ze wskazanie bardziej na tych drugich podludzi.

 117. Wilno i Lwów nie tylko należały do Polski, ale były polskimi miastami. Polaków wymordowano i wypędzono, a tereny wschodniej RP zaanektował Stalin. Tyle historia. Oszołomy z mainstreamu o tym nie wiedzą.

 118. Jakze mało wnikliwa jest Pani Redaktor. Chciała Pani zaatakować, co jest bardzo modne w polskicg mediach, grupę spoleczna. Szkoda tylko, ze jak zwykle w tego typu przypadkach, polski publicysta nawet nie probuje zagłębić sie w temacie. Bo jak inaczej, jak nie skrajnym brakiem dobrej woli i ignorancja nalezy nazwac to, o czym sz.p. redaktor nawet slowem nie wspmniala, ze ukraińscy kibice zaczęli bić brawo – jak tylko rozleglo sie „rus… ku…” ??? Wybiórcza koncepcja nie pozwolila juz pani wspomniec o tym przejawie akceptacji, ze strony społeczeństwa, ktore rzekomo mieliby urazic legioniści?! Nie twierdzę, ze ten okrzyk był niezbedny i najbardziej przydatny… ale zapewniam Pania, ze większość tzw. kiboli jest bardzo świadomych. I ze slowa to byly wlasnie kierowane do pomagierow kremlowskich (ktorzy stali za metalistem), moze jeszcze do UPA, ale nie jak Pani sugeruje – BEZCZELNIE – do społeczności ukraińskiej jako takiej. Są pewne zasady w pisaniu o czymś. Pierwszą z nich jest RZETELNOŚĆ. Pani nawet nie zadała sobie trudu, aby zrozumiec kontekst i grupę ludzi, o której pisze. A fakt, ze o wyniku sportowym wypowiada sie osoba, która zapewne na codzień ma ten sport w głębokim nie poważaniu tym bardziej pozbawia Panią jakiejkolwiek wiarygodności jako sprawozdawca. Proponuję na przyszłość, nim zapragnie Pani zaimponować meainstreamowi swoją zajadliscia i szerzyc demagogie – proponuje najpierw zainteresowac się tematem. Biec w stadzie baranów każdy potrafi, a jak wiele osob umie zaryzykować napisanie czegoś, czego nie wszyscy się spodziewają?

 119. Tak Pani broni UPA (jak można gloryfikować takich ludzi ) to proponuję opisać co działo się na ziemiach polskich w czasie wojny np. w Stanisławowie i okolicach i kto tam mordował bezbronne kobiety i dzieci . Dlaczego na Ukrainie jest takie zakłamanie historii ? Mam wielu znajomych normalnych Ukraińców i im jest po prostu wstyd . Była Pani w Kamieńcu Podolskim ? co jest napisane na wejściu o polskości tego miejsca ? – NIC a na dodatek kłamliwa historia tego miejsca z śmiesznym muzeum . A wie Pani co zwiedzający dowiadują się o Malborku – historycznej prawdy I TAKA JEST RÓŻNICA droga Pani . Można tak pisać i pisać ale by było w miarę normalnie to Ukraina musi wyprostować wiele bardzo wiele . Takie są realia . Kibic Stalówki

 120. Po raz kolejny dochodzę do przekonania, że futbol w takich krajach jak Polska powinien być zakazany, jako dyscyplina wywołująca najbardziej prymitywne emocje, w tym wypadku prostacki nacjonalizm. Tęsknota za rewizją granic, pielęgnowane egoizmów narodowych i zaszłości historycznych, zabawa w „patriotyzm”, ekstremizmy religijne ( w różnych krajach), to stałe przybliżane się do III wojny światowej – ostatniej w dziejach ludzkości. Można próbować odbić Lwów czy Wilno, tylko za jaką cenę? Bez trupów i gruzów nie obędzie się – i to bez gwarancji sukcesu. Tylko po co komu następne trupy i gruzy? W imię tzw. „wielkiej Polski”. Żałosne! Najgorsze jest to, że większość tych, którzy, propagują takie idee w najbliższą niedzielę pokornie pójdzie do kościoła. „Bóg jest miłością” – tak mówi Biblia – mój Bóg. w jakiego boga oni wierzą?

 121. Czy autor artykułu mieszka w Polsce czy gdzieś na wschodzie ? krytykuje kibiców Legii ja nie jestem ich fanem , ale radzę przyjrzeć sie popisom np. studentów ukrainskich którzy studiują mieszkają i żyją na nasz koszt, czy autor wie co stało sie Przemyślu 14 pazdziernika ? jeżeli nie wie to niech tu zajrzy http://naszdziennik.pl/polska-kraj/104561,tylko-wybryk-chuliganski.html , a jak chce się przekonać jak wzrasta zagrożenie ze strony faszyzmu Ukraińskiego na terenach południowo wschodniej Polski to polecam dzisiejszy artykuł w Rzeczpospolitej http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rz-wzrasta-aktywnosc-ukrainskich-nacjonalistow-na-krancach-polski/2dbyv#.VEn1SkPlRGQ.facebook

 122. Autorka niestety pisze o czymś, czego nie rozumie. Ruska ku*wa się śpiewa w całej Polsce i to jest wyraz pogardy dla rosyjskich najeźdźców – NIE BYŁ SKIEROWANY DO UKRAIŃCÓW. Oni to rozumieli i bili brawo, Pani nie rozumie, ale pisze o tym. Co do flagi, to ona już wisiała wcześniej na innych meczach dawno temu. Jakby nie patrzeć, to Lwów najdłużej był polskim miastem i gdyby nie eksterminacja i wynarodowienie dzięki Sowietom i samym Ukraińcom to pewnie w wolnej Europie chciałby się przyłączyć do Polski.
  Trochę pokory! Może warto lepiej dobierać tematy – takie, o których ma się choćby mgliste pojęcie. Ja np. nie prowadzę bloga o chińskiej porcelanie, bo się na tym nie znam.

 123. Trzeba mieć odrobinę wiedzy o dopingowaniu drużyn. Fanklub Wilno, Fanklub Lwów. Czyli co, jak na Widzewie wisiała flaga napisem Warszawa, to Widzew jest beee… Podli zniemczeni hanysi, co na niemieckiej kadrze powieszą flagę Katovitz

 124. Wrocław jest bardziej polskim miastem niż niemieckim. Dobrze byłoby o tym wiedzieć zanim coś się napisze.

 125. Nacjonaliści, skini, kibole i reszta fanatyków mają w głowie jedno – pływające guano.

 126. „zarzucili na kijowski stadion biało-czerwoną płachtę z haniebnym napisem”
  Pani Katarzyno to nie była płachta, ale flaga, a do flagi powinna mieć Pani szacunek gdziekolwiek by nie wisiała, chyba, że nie utożsamia się Pani z tymi barwami. Czy tym haniebnym napisem był napis Wilno i Lwów?

 127. Tekst autorki to totalna bzdura. Byłem na meczu i w Kijowie spędziłem 2 dni i nie widziałem żadnych nieporządanych zachowań, ba większość Ukraińców z szacunkiem i sympatią traktowała Polaków. Antyputinowskie śpiewy na stadionie zostały nagrodzone brawami.Kobieto, po co jątrzysz?

 128. Aha, jeszcze jedno, p. Katarzyno. Jeśli wymaga Pani szacunku to samemu też wypada ten szacunek okazać, a słownictwo które zostało urzyte w tekście jest nieodpowiednie i pogardliwe. Skandalem jest nazwanie flagi „Wilno Lwów” płachtą z haniebnym napisem.

 129. Przepraszam za wyrażenie, ale ubawiłem się czytając komentarze 😀
  Faktycznie poziom kształcenia w PL musi być tragiczny, skoro tylu „inteligentów” opuszcza szkoły. Cieszy mnie jednak, że większość piszących nie będzie miała nic przeciwko, jak niemieccy kibice wywieszą flagę”Immer deutschen Breslau „, Stettin, Oppeln itd…..itd 😀 Jak rozumiem dołączycie się Państwo do przyśpiewki „Kiedyś tu powrócimy”. Cudownie wyrozumiałe mamy społeczeństwo. Niestety ja osobiście tego typu zachowanie potraktuję jako chamskie i prostackie, i nie ważne czy to będzie dotyczyć polskiego bydła czy też niemieckiego….przepraszam – polskich czy niemieckich kibiców 🙂

 130. tragiczna publikacja prosze pani, zero prawdy o nas!!! W ogóle uważam, że powinna pani dać sobie spokój z tematem kibicowskim, gdyż jest pani kobietą to raz a dwa nie ma pani kompletnie pojęcia jakie sa realia, naprawdę prosze pisac o tematach pani bliskich, bo to cu tu pani napisała to absurd i bez sens totalny!

 131. Ciekawe kto prędzej zgłosiłby się po przydział do WKU: „łachy kibice” czy środowisko LGBT.

  Jakie porcje wrażliwości trzeba było sobie amputować, by potępiać tych, którzy – w kraju, który dzień powstania UPA ogłosił świętem narodowym, który grupował wojsko dotychczas na swojej zachodniej granicy, dla którego bohaterami są wrogowie Polski i Polaków, którzy w nierównej walce eksterminowali bezbronną ludność Wołynia – wywiesili flagę o polskim Lwowie?

 132. PISZE PANI O CHAMSKIM ZACHOWANIU KIBICÓW LEGII,ALE PROSZĘ NAPISAĆ O SKANDALICZNYM ZACHOWANIU STUDENTÓW Z PWSW W PRZEMYŚLU KTÓRZY FOTOGRAFOWALI SIĘ Z CZERWONO-CZARNĄ SZMATĄ UON-UPA.DZIĘKI KARCIE POLAKA MOGĄ W POLSCE STUDIOWAĆ ZA DARMO I JESZCZE STYPENDIUM DOSTAWAĆ I TO NIE MAŁE PIENIĄDZE!!! ŻADNE MEDIA PRÓCZ NOWIN ANI SŁOWEM O TYM NIE WSPOMNIAŁY!!! CO ZAKAZANY TEMAT TAK JAK I TO JAKIE ŚWIĘTO POROSZENKO WPROWADZIŁ!!! BRAWO LEGIA!!!!

 133. Po prostu i naturalnie: autorka tekstu jest patriotką ukraińską – i wypada to uszanować.

 134. Autorka tekstu chyba nie jest Polką, jak podziwia batalion Azow który bardzo lubi symbolikę nazistowską. A jako Polak mam prawo uznawać Wilno i Lwów za polskie miasta – komuna już się skończyła!

 135. Widzę, że czyta Pani komentarze pod artykułem. To dobrze, może moje uwagi zmienią Pani ogląd sytuacji.
  Ma Pani pretensje do kibiców Legii za flagi wywieszone w trakcie meczu ale zupełnie Pani nie przeszkadzają członkowie batalionu Azow z symbolami stylizowanej swastyki na ramieniu. Szok!
  Czterdziestu zuchów z Azowa na procesy karne za pospolite przestępstwa, a musiały to być grube sprawy, bo władza w Kijowie nad kradzieżami czy gwałtami się nie pochyla.
  Po wycofaniu się ze swoich pozycji na terenach zajmowanych przez Azow znaleziono zamordowanych 400!!! osób pochowanych w zamaskowanych mogiłach zbiorowych.
  OBWE donosi o użyciu przez tych zuchów przeciwko cywilom bomb fosforowych i kasetonowych. Mam nadzieję, że wie Pani co to jest.
  Jak na kogoś kto interesuje się wschodem, ba, uważa się za znawcę, ma Pani mocno zredukowaną wiedzę lub specjalnie czytelników wprowadza Pani w błąd.

 136. Dwa dni temu w południe miałem w Kijowie krótka przerwę w zajęciach. Ruszylem od strony Placu Europy ku Majdanowi Niepodleglosci. Po drodze – liczne grupy i grupki podpitych i pijanych, zataczajacych sie Polaków, popisujacych sie głosnymi i obrzydliwymi przeklenstwami. To kibice Legii. Na Majdanie – obok zniczow na cześć poległych tu w lutym tego roku – dziesiątki pustych flaszek po piwie. To pamiątki, pozostawione przez dzielnych „patriotów” z emblematem klubowym Legii. Spojrzenia ukraińskich przechodniów, mijajacych te przybyła z Warszawy menazerie, starcza za cały komentarz… z pewnością bardziej wymowny, niż wszystko, co liczni z Panstwa powypisywali tu powyżej w reakcji na tekst autorki, brylujac a to ignorancja historii, a to kibicowskim prostactwem…

 137. Dlaczego kibice Legii są wstydem dla Polski? Ja się ich nie wstydzę, bo nie mam z nimi nic wspólnego. Nic, kompletnie nic. Jestem Polakiem i oni niby są Polakami, ale to nie jest ta sama polskość. Zupełnie inna. Więc i tutaj nie ma z nimi żadnej wspólnoty. I żadnego wstydu dla mojej Polski.

 138. „Na meczu byli też żołnierze Azowa” – to ta formacja, która ma w swoim emblemacie neonazistowskie symbole? Jeśli tak to autorce gratuluję wyczucia. http://p2.sfora.pl/3fc73a3ee87bf8baef02ba1e89f4ffb9.jpg

 139. Szanowna Pani, podjęła się Pani b. niewdzięcznego zadania opisywania świata na wschód od polskich granic.
  Mam nadzieję, że ma Pani „grubą skórę” i jest odporna na chamstwo. Powyższe „komentarze”, z wyjątkiem kilku, lub kilkunastu, świadczących o wiedzy i poczuciu przyzwoitości ich autorów, to po prostu morze agresji i durnoty.
  I tak będzie pewnie po każdym wpisie, bo przecież każdy Polak wie lepiej, jacy są Rosjanie, Litwini, Ukraińcy…
  Chciałoby się napisać – proszę się nie przejmować i nie czytać tego wszystkiego – ale przecież po to pisze się blog, żeby dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami o świecie, prawda?
  Dużo dobrego życzę!

 140. dziekuje 🙂

 141. Z uprzejmą prośbą chciałbym Panią uświadomić, dlaczego na meczu Legia Warszawa – Metalist Charków pojawiła się następująca flaga „Wilno Lwów” oraz sporo osób protestowało przed ambasadą i konsulatami państwa ukraińskiego.

  Przedwojenna Polska miała 5 ośrodków kulturalnych – Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów i Wilno. Dwa ostatnie miasta były w większości polskie, ale nasi sąsiedzi rościli sobie do nich prawa i niestety w czasie II wojny światowej ZSRR siłą odebrał nam Wilno i Grodno razem z prawie połową obszaru przedwojennej Polski, wypędzając większość Polaków z ziem obecnej Białorusi i Litwy oraz prawie wszystkich Polaków z ziem obecnej Ukrainy. Warto podkreślić, że ukraińscy nacjonaliści przyczynili się do tego mordując naszych rodaków. Kibice korzystając z elementarnego prawa do wolności słowa delikatnie podkreślili historyczne związki tych dwóch miast z Polską. Przecież na transparentach nie było żadnych nacjonalistycznych haseł, tylko 3 godła i 2 nazwy miast. Zapomniała jeszcze Pani zwrócić uwagę na to, że w czasie meczu były symbole batalionu Azow, które mogą kojarzyć się z niektórymi formacjami niemieckimi z czasów II wojny światowej. Gdyby w Polsce doszło do takiego nieszczęścia jak na Ukrainie, prawdopodobnie to właśnie kibice pierwsi ruszyliby do boju.

  A jeśli chodzi o protesty przed placówkami ukraińskimi to Polacy skorzystali z przysługującego prawa do protestu. Mianowicie mamy do czynienia na Ukrainie ze strony prezydenta i parlamentu z pewnego rodzaju gloryfikacją UPA. Była to formacja zbrojna, która wymordowała ponad 100.000 Polaków na terenach obecnej Ukrainy. Są w Polsce ludzie, którym to nie jest obojętne. I podobnie jak kibice Legii, skorzystali z demokratycznego prawa do wolności słowa. Dlaczego mamy na siłę popierać Ukrainę tylko dlatego, że dokonał się tam przewrót?

  Mam nadzieję, że w jakiś sposób Pani pomogłem zrozumieć motywy postępowania kibiców Legii Warszawa i osób, którzy protestowali przeciwko kultu UPA na Ukrainie. Nie każdy Polak który nie lubi Ukrainy jest rusofilem. I oskarżając kibiców o serwilizm wobec Rosji zapomniała o jednym fakcie – kibice Legii skandowali „Putin Ch..”, za co otrzymywali oklaski od ukraińskich kibiców. Niestety PRL się skończył i mamy prawo mówić o polskiej historii Wilna i Lwowa. Jednak niektórzy chcieliby przywrócić słynny cenzorski paragraf karny dotyczący „krajów sojuszniczych”.

  Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju i mamy prawo paradować z flagami „Wilno i Lwów” czy protestować przed ambasadami.

  Zarząd Legii Warszawa twardo broni swoich kibiców i chyba przynosi to dobry skutek patrząc na wyniki tego klubu.

  Pozdrawiam.

 142. Znów łachy-kibole wywiesili flagę Wilno-Lwów. Odśpiewano też hymn Polski ze słowami „co nam obca przemoc wzięła/ szablą odbierzemy” potwierdzając wprost rewizjonistyczne zapędy. Co gorsza inny łach-kibol – Grzegorz Schetyna (były prezes koszykarskiego Śląska Wrocław) amputując sobie uprzednio bezkresne porcje wrażliwości powiedział „Rozmawiać bez Polski o Ukrainie, to tak jakby w sprawach Libii, Algierii, Tunezji, Maroka rozmawiać bez Włoch, Francji, Hiszpanii”.

  A tutaj http://www.youtube.com/watch?v=ENBR7mcYDhU#t=912 delegat UEFA K. Oleszek i J. Purski ze stowarzyszenia Nigdy Więcej opowiada o zakazanych, faszystowskich flagach kibiców Metalista na meczu z Legią w Kijowie (o czym autorka wpisu zapewne tylko przez przeoczenie nie poinformowała – bo obiektywizm dziennikarski nie pozwalałaby przecież na celowe zatajenie takich informacji).

css.php