Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

28.08.2014
czwartek

Brzydkie słowo na W

28 sierpnia 2014, czwartek,

Odżegnywano się od niej jak tylko można. Wszystkie strony tragedii, śmiertelnie skonfliktowane, w tym wypadku zgodne były jak jeden mąż – szukano zamienników, zgrabnych synonimów i metafor, byle tylko nie nazywać rzeczy po imieniu. Kijów do znudzenia powtarzał bajkę o „ATO”, operacji antyterrorystycznej na Donbasie, Zachód szeptał po kątach coś o możliwej „interwencji”, o brudnym „konflikcie”, Moskwa tkała własną narrację o „ruskiej wiośnie”, powstaniu ludu Noworosji.

Unikano brzydkiego słowa na W, bo nie wiadomo, co z tą wojną tuż pod granicami Unii Europejskiej zrobić. Wojną, którą wywołało państwo, co na starym kontynencie ma wielu przyjaciół, a także arsenał jądrowy i wierne społeczeństwo, co śni swój imperialny sen i nie chce się obudzić, choćby tysiąc bezimiennych grobów usypano pod Pskowem i w Rostowie.

Na Donbasie ludzie ginęli każdego dnia. Żołnierze, ochotnicy, ludność cywilna. Szczęściarze zdążyli opuścić swoje domy, schronić się u krewnych, w obozach dla uchodźców, inni zostali ofiarami niewypowiedzianej wojny, której nikt nie chciał nazywać po imieniu.

Niedawno zginął mój znajomy, łagodny, uśmiechnięty, pełen życia człowiek, szczęśliwy w małżeństwie, co lubił gości w swoim podkijowskim domu, wśród sosen. Był na Majdanie w najtrudniejsze dni 18-20 lutego, gdy do ludzi strzelano jak do kaczek. Gdy wybuchła nienazwana wojna, zgłosił się na ochotnika. Nienazwana, lecz dla Serioży, jego rodziny i bliskich – tak straszliwie realna wojna.

Tymczasem świat uparcie czarował rzeczywistość. Nawet gdy na donieckie pustkowia upadł malezyjski boeing, a brytyjscy dziennikarze trąbili o przekroczeniu granic Ukrainy przez rosyjskie wojsko. Wtedy w NATO nieśmiało zaczęto mówić o możliwej „inwazji”.

Brzydkie słowo na W jest kłopotliwe. Rosja zaczęła nową wojnę w Europie, której Zachód z uporem maniaka starał się nie zauważać, by zakamuflować własną słabość. Ta mantra o prawach człowieka i demokracji, powtarzana z wyższością przez wyszkolonych emisariuszy, treningi, seminaria dla Ukraińców, na które ciocia Unia sypała szczodrą ręką – wszystko to okazało się niewarte funta kłaków.

Bo oto cały cywilizowany świat zobaczył, jak w mieście w którym jeszcze 2 lata temu kibice Europy bawili się w najlepsze, rosyjscy najemnicy organizują „marsz jeńców”. Jak wystawiają na publiczny lincz patriotów Ukrainy, jak kopią, biją, znieważają okutaną w niebiesko-żółtą flagę kobietę.The New York TimesNie tak znów dawno w środku Europy w podobny sposób znieważano Żydów, a to okazało się tylko preludium do Holokaustu.

Obserwujemy to wszystko i co?

I nic. Przecież nikt nie będzie bombardować Moskwy. Lepiej wymóc na Ukrainie haniebny korytarz na Krym. A potem zgodzić się na kolejne żądania Kremla.

Brzydkie słowo na W. Ta wojna nie zaczęła się wczoraj, ona trwa przynajmniej od wiosny.

Maria Tsvetkova/Forum

Maria Tsvetkova/Forum

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 39

Dodaj komentarz »
 1. Zgodnie z teorią chaosu napięcie i zwolnienie struny musi wywołać jakąś reakcję, da dźwięk albo pęknie . Majdan siłą obalił demokratycznie wybranego prezydenta, prawda że złodzieja ale swojskiego dla części . Ten broniąc się zaczął strzelać do ludzi , dramat. Majdan w pierwszej uchwale zakazuje rosyjskiego jako drugiego urzędowego dla milionów , wycofuje się z tego ale jest za późno bo pokazał intencje . Po czynach ich poznacie . To jest impuls do rebelii, prawda że wspomaganej, ale kto komu zabroni wspomagać rebelię w nieprzyjaznym państwie . Robią tak od lat amerykanie Francuzi Anglicy wszyscy którzy maja siłę . I giną ludzie w domowej wojnie bo to jest wojna domowa , pytam warto było ?.

 2. Na tle tego co dzieje się np. na Bliskim Wschodzie to tylko drobne utarczki. Na dodatek bardzo mocno przerysowane przez Kijów, który chce swoje brudne interesy załatwiać cudzymi(naszymi!) rękami i pieniędzmi. Na Wschodniej Ukrainie z klikunastomilionową mniejszością rosyjskojęzyczną( o najwyższych na Ukrainie kwalifikacjach technicznych!) jest potencjał demograficzny i emocjonalny na armię liczącą do 100 tys. bojowników – Kijów robi zresztą wszystko żeby ten potencjał powiększać. Wystarczy broń i instruktorzy. No ale broń i instruktorów to wszystkie mocarstwa i nie tylko, tam gdzie uznają za stosowne, wysyłają … 😉 Vide amerykańskie dostawy (organizowane przez później jeszcze bardziej znanych Rumsfelda i Chenneya!) broni masowego rażenia (gazów bojowych!) w imię wytrucia wrogich wówczas Irańczyków czy izraelskie dostawy i instruktaż dla różnych krajów afrykańskich czy broń i instruktorzy UK w Syrii i Libii … 😉

 3. Wczoraj w tonie aprobatywnym nasze media doniosły o tym, że samoloty egipskie i Zjednoczonych Emiratów atakowały stanowiska jednych band w Libii w interesie innych band! Nie widzi Pani związku … 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Bo oto cały cywilizowany świat zobaczył, jak w mieście w którym jeszcze 2 lata temu kibice Europy bawili się w najlepsze, rosyjscy najemnicy organizują „marsz jeńców”. Jak wystawiają na publiczny lincz patriotów Ukrainy, jak kopią, biją, znieważają okutaną w niebiesko-żółtą flagę kobietę. Nie tak znów dawno w środku Europy w podobny sposób znieważano Żydów, a to okazało się tylko preludium do Holokaustu.”
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„

  Pania ‚dziennikarke’ fantazja poniosla chyba zbyt daleko!!!

 6. To brudna wojna US/NATO z Rosją przy pomocy nazistowskich sotni ukraińskich. Każdy trup w tej wojnie wart jest dla USA milion dolarów. Podobnie jak cenią trupy w Iraku, Libii, Syrii i Afganistanie. A ropa płynie i płynie do banków Goldmana.

 7. Dotychczasowe, oszałamiające osiągnięcia Rosji.

  1. Ostrzeliwanie przez rosyjskich snajperów ludzi protestujących przeciw władzy Janukowycza. Czekam na pomysły od Putlerków co jeszcze można zrobić z protestującymi przeciw władzy ludźmi. Moje propozycje – zbombardować napalmem, zrzucić bombę atomową.
  2. Zestrzelenie nie tego samolotu cywilnego co trzeba. Dzięki Bogu lecieli w nim głównie Holendrzy, a nie Amerykanie.
  3. Inwazja zielonych ludzików na Krym. Z niecierpliwością czekamy na masowe wywózki na Kamczatkę, egzekucje nazistów ukrywających się na Ukrainie od 1945 roku i rusyfikację.
  4. Wysyłanie rosyjskich konwojów humanitarnych na wywołaną przez Rosję wojnę. Ciężarówki z pomocą wyładowały amunicję i paliwo, ukradły maszyny z fabryk zbrojeniowych i ostrzeliwując się odjechały w kierunku Moskwy.

  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam wszystkich Putlerków i innych zdrajców Polski. 🙂

 8. W pełni podpisuję się pod wpisem Katarzyny Kwiatkowskiej. Jak nic przypomina się rok 37,38,czy 1939. Reakcje państw i społeczeństw zachodnich na kolejne agresje hitlera były dokładnie takie sama jak zachowanie UE obecnie wobec łamania kolejnych „nieprzekraczalnych” granic przez putina. Być może demokracja jest trwale nieprzystosowana do odpowiedniej reakcji na agresywnych sąsiadów, ponieważ interesy korporacji często są sprzeczne z interesem społecznym czy też z tzw. moralnym postępowaniem. Polityków zaś bardziej interesują pieniądze dużych firm niż poparcie społeczne, ponieważ aby rządzić potrzebne są pieniądze i to dzięki nim można dzięki odpowiedniej kampanii zdobyć głosy wyborców. Przykre, ale tak z grubsza można opisać dlaczego Merkel czy Francja akceptują agresję rosji na Ukrainę.
  Ps. niestety aktywy rosyjski ruszył bardzo mocno. Mam nadzieję, że chociaż draniom płacą, że nie sprzedają się jak kiedyś intelektualiści zachodni wobec komunizmu całkowicie za darmo….

 9. Bez sensu, nalezy zaczac od tego czym jest obecna Ukraina powstala na skutek dawnych grabierzy ZSRR, kraj bandycki gdzie wladza jest wrekach tych, ktorych tzw.holokaust mial pozbawic zycia.Nie byloby Majdanu, bylby spokoj, Ukraine nalezy podzielic , oddajac dawne grabierze sasiadom.Polska zamiast uczestniczyc w awanturze, powinna upomniec sie o swoje, w tym o odszkodowania za ludobojstwo.

 10. Zgadzam się z opinią o tchórzostwie i lęku otyłej Europy przed brzydkim słowem na „w”. Uważam jednak, że nieco Pani przesadziła w finale, pisząc o podobnym sposobie znieważania Żydów i preludium do Holokaustu. Czy naprawdę nie można nieco powściągnąć emocji? Nawet kiedy straciło się na tej wojnie kogoś znajomego…

 11. Majdan chcial „silowego rozwiazania” i bedzie je mial. Tylko szkoda ludzi.

 12. Autorka oburza się. A gdzie było jej oburzenie, kiedy działo się to:
  http://peremogi.livejournal.com/3175479.html

 13. Geopolityczna nieporadność, głupota i tchórzostwo zachodnich elit, w porównaniu z naszą „inteligencją” i „znawcami Rosji” jest faktem udowodnionym historycznie. To właśnie dlatego przenikliwa i przewidująca Polska kwitnie, a tamte kraje gniją i umierają. Nie potrafią głupcy zrozumieć, że Donbas to tylko wstęp do inwazji z pomocą Mistrali na Lazurowe Wybrzeże

 14. @chris, pan naprawdę w to wierzy? symptomatyczne, że te rewelacje udokumentowano tym samym zdjęciem z The New Your Times. Patrzy pan na kopaną kobietę, której pilnej uzbrojony człowiek i naprawdę nic Pan nie czuje? W sumie niepotrzebnie pytam, bo zdaje się, że z trollem mamy tu do czynienia. Gratuluję człowieczeństwa.

 15. Na miły Bóg, co pani się przyczepiła tej maltretowanej kobiety? Co pani stara się dowieść? Że wojna wywołuje nienawiść, której ofiarą padają jeńcy, kobiety i dzieci? I te pytania do rozmówcy, „czy naprawdę nic pan nie czuje”? Normalny człowiek czuje współczucie wobec każdego gnębionego stworzenia. Buntuje się natomiast rozum, gdy rozemocjonowana i nieobiektywna dziennikarka serwuje taką scenę jako ilustrację tego, kto jest dobry, a kto zły i komu czytelnik powinien kibicować.

 16. Cywilizowany świat zobaczył „marsz jeńców”? Coś podobnego.
  Tak, ale cywilizowany świat już dawno zobaczył dzieci i kobiety w kałużach krwi na ulicach wschodnich Ukraińskich miast.
  Chyba że ja jestem źle poinformowany. Może separatyści bombardują Kijów?
  Może jednak Pani przyjaciel zakończył życie na kanapie w domu, na który spadł pocisk artyleryjski?

 17. Z ogromnym niepokojem śledzę to co dzieje się na wschodzie Ukrainy. Nie wróży nam to nic dobrego!Ile lat byliśmy pod zaborem rosyjskim? Ile krwi przelano by odzyskać wolność? Za nas zdecydowano.że po wojnie staliśmy się jedną z republik Kraju Rad. Prawie 50 lat byliśmy pod okupacją, przez cały czas płacąc kontrybucje wojenne. Zabierali nam co chcieli i ile chcieli! Ustanawiali namiestników – bez zgody Moskwy nie było żadnego sekretarza! Pamietam jak Gierek dostał z ówczesnego NRF pożyczkę pół miliarda marek – po przyjacielsku oddał połowę władzom ZSRR.Kto wie, że po Morzu Czarnym przez kilkadziesiąt lat pływał polski transatlantyk Kazimierz Pułaski? A stocznie? Pracowały na trzy zmiany budując okrety i statki dla ZSRR – ze stali polskiej ale wyprodukowanej z rudy radzieckiej. Natomiast armatura według życzeń armatora musiała być z najlepszych firm zachodnich kupowana za dolary zaś należność rozliczana była w nieistniejącej walucie tzw. rublach transferowych. Czy to nie dziwne że przez całe lata brakowało w Polsce żywności/kartki/ a teraz mamy nadprodukcję?Ziemia ta sama, na ogół te same gospodarstwa. Cały czas produkowały! Pominę 200 tysięcy żołnierzy stale stacjonujących w Polsce. Po wieki chwała Wałęsie,że udało mu się wyprowadzić wojska rosyjskie z Polski!
  Rosjanom marzy się wszechpotężne mocarstwo,które odbudowuje Putin. A Ukraińcom od wielu wieków marzy się własne państwo! /Choćby Chmielnicki/. Podczas II wojny zawierzyli Hitlerowi – obiecał samodzielną Ukrainę – poszli razem z wojskami niemieckimi. Na hasło niezalezna Ukraina tysiące emigrantów porewolucyjnych dołączyło do nich. Przegrali. Setki tysięcy zginęło. Pozostali republiką radziecką. Aż dziw, że tylu zna jeszcze język ukraiński! Teraz zapragnęli być w Europie… Nam się udało!!!

 18. Wystarczy poogladac filmy na YT by doznac szoku ze skali nieszczęscia i wzajemnej nienawiści ludzi,którzy,jeszcze niedawno, żyli obok siebie.Kiedys to się skończy lecz zakopywanie rowów nienawisci zajmie pokolenia.
  Nie mnie sądzic o winie.Mierzą mnie natomiast ,dosyc powszechne w polskich mediach okrzyki: „muszą się bic !” lub „ta wojna musi byc wygrana !” wydawane z kanapy przy koniaczku czy kawusi.Wydają je politycy i dziennikarze pewni swoich racji,które zresztą stały się ich racjami profesjonalnymi…Uważam ich za osobników z uwiądem uczuc ludzkich zastapionych przez służbę racjom.

 19. Cały cywilzowany świat patrzy na próbę przejęcia Ukrainy przez ludzi Chodorkowskiego . Co ten były komsomolec sowiecki , a potem milarder ma za interesy na Ukrainie ?
  Na takie pytania trzeba również spróbować odpowiedzieć?

 20. Miałem nie komentować … ale może pani Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz przypomni zdjęcia z Odessy i pokaże fotografie. A później opowie jak toczy się śledztwo. Zachęcam.
  I przypominam amerykańskie mapki
  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/files/2014/01/ukraine-map-composite.jpg

  Robię to jako rosyjski agent wpływu.
  Niedawno mój „antywirus” odkrył zainfekowane pliki i nijak nie umie sobie z tym poradzić.
  Panom którzy oglądają moje zdjęcia, filmy i czytają moje dokumenty, mówię: możecie mnie pocałować. Domyślacie się gdzie.

 21. Znam brzydsze słowo: Warszawa. Reszta Rzeczypospolitej Polskiej jest ładniejsza.

 22. Przepraszam panią redaktor, nie zrozumiałem.
  Pani przyjaciel zginął w obronie domu pod Kijowem?

  P.S.
  Abym nie został posądzony o brak człowieczeństwa, czyli trollowatość, czy odwrotnie, polecam komentarz powyżej: Szerszeń 28 sierpnia o godz. 18:50

 23. Bry wieczór.

  Widzę, że jak to ostatnimi laty popularne pierwsze do komentowania są „uczynne konta”, przerabiające kolejne rozdziały „Małego Podręcznika Agigatora”, wydanie XIX, Mockba. Z resztą tu jest jeszcze kulturka, polecam fora np. Guardiana masowo nawiedzane przez Putinboty.

  Co do Pani wpisu, liczyłem jednak na więcej faktografii. Zwłaszcza, że w Polsce niełatwo o dokładniejsze relacje, wykraczające poza oficjalne komunikaty władz ukraińskich i kłamstwa Ławrowa (ewentualnie popisy kolejnych dworzan i tresowanych aktorów Putina, ostatnio np. Limonowa). Dlatego wszystkie szczegóły i relacje chętnie przeczytam: jak teraz tam wygląda życie, jak przebiegają walki.

  Wiemy, że od pół roku toczy się pełzająca wojna. Chwilowo powstrzymana przez wydarzenia odeskie, ale obecnie przybierająca na tempie. I wojnę tę, zgodnie z przewidywaniami niektórych ludzi przed pół rokiem, strona demokratyczno-zachodnia przegrywa, co może oznaczać co najmniej okupację wschodniej Ukrainy.

  Wiemy, że różne państwa próbują swoje rzeczy ugrać (np. Niemcy z coraz oczywistszą realzacją Bismarckowskiej Mitteleuropy) i ich wizja Europy jest dalece odmienna od polskiej – czy nawet Ukraińców z Majdanu – ale to już może zadanie innych dziennikarzy.

  Pozdrawiam.

 24. Powiadacie Odessa i ma to być dowód na okrucieństwo?
  Niestety tylko na nieudolność i niekonsekwencję.
  Ludzi wspierających bandytyzm, zwłaszcza w wydaniu państwowym należy tępić.
  Pojawiała się niekiedy teza o dobrotliwym narodzie rosyjskim.
  Jest równie fałszywa jak ludzie, których sobie wybierają.
  Przyjemność sprawiają doniesienia o trupach Rosjan.
  W naszym interesie jest by było ich jak najwięcej.
  To jedynie skuteczny rodzaj sankcji.

 25. Przy całym moim oburzeniu na to jak potraktowano tę kobietę, oraz jeńców, jestem także oburzony jak majdanowcy potraktowali berkutowców , policjantów (kazali im klękać, przepraszać) a i niejednego pobili. Możan też znalść w necie jak nacjonaliści którzy pod koniec zdominowali majdan walczą z berkutem, kamieniami ale także Bronią palną – wiele jej nie było, ale są filmy na których widać nacjonalistów z symbolami banderowskimi czarno czerwonymi barwami, i mają poniektórzy stare karabiny, pistolety. Może przypomnę też jak przedstawiciel prawego sektora w tym parlamentarzyści potraktowali i pobili szefa telewizji http://www.youtube.com/watch?v=COK211wu3uE. A w Odessie jak spalono żywcem separatystów to panią nie oburzyło? Nie opowiadam się za żadną ze stron, ale razi mnie brak obiektywizmu i rażąca propaganda, – źli separatyści, dobrzy Ukraińcy. Obydwie strony dopuszczają się bandyckich zachowań, ale póki co to separatyści nie atakują Kijowa, lecz ukraińskie wojska i oddziały paramilitarne atakują miejscową ludność na wschodzie. A wracając do jeńców. Kim oni byli? Bo z filmu wygląda, że to w większości ludzie w różnych wojskowych jaki cywilnych uniformach niekoniecznie armii ukraińskiej, najprawdopodobniej ochotnicy z paramilitarnych oddziałów nacjonalistycznych spod znaku prawego sektora. Po co ni tam pojechali? Postrzelać do rosyjskojęzycznych „zdrajców”, bo z majdanu ich przegonili? Jakich dopuścili się ci ochotnicy zbrodni tego nie wiemy, ale z czasem cześć z nich wyjdzie na jaw, ot kradzież tu, gwałt tam, kogoś zabili bez powodu. Wojna to brudna i sprawa i prawie wszyscy z nich wychodzą pobrudzeni. Po obydwu stronach.

 26. Zna Pani język rosyjski? Doczytała Pani podany artykuł do końca, a mówi się tam i podaje przykłady podobnego traktowania z drugiej strony. Mozna takie przykłady mnożyć – pal licho Muzyczko, weźmy tournee Laszko po Ukrainie, człowieka wyciągniętego bez spodni z telewizji, pobicie komunistów w Radzie itp. itd. Wracając do danej kobiety(nb. dzisiaj ją wypuszczono na wolność), nie, nie jestem za takim traktowaniem, wszelkie działania tłumu są mi obce. Nie oburza Panią coś o wiele straszniejszego – zdjęcia młodej matki i jej dziecka zabitych pociskiem ukraińskiej artylerii, czy też kobiety pod doniecką OGA, której oberwało obie nogi po samolotowym ataku rakietowym??? Wiem, Pani ukraińscy przyjaciele tłumaczą, że to sami separatyści siebie ostrzeliwują – dziwne, że nie ostrzeliwują miejscowości zajętych przez ukraińską armię. A teraz dla Pani rozwoju – proszę sobie wyobrazić Hiszpanię po zmianie systemu, na ulicach tłumy wiwatują „Viva Caudillo”, członkowie Falangi urządzają przemarsze ze sztandarami i hasłami typu „śmierć komunistom i socjalistom”, następnie ruszają na Pais Basco i Katalonię, by pozabijać separatystów. Jednak nic takiego nie miało miejsca poza operetkowym zamachem wojskowym płk. Tejero. Dlaczego? Może dlatego, że hiszpańscy politycy i elita byli mądrzejsi od swoich ukraińskich odpowiedników, a za sobą mieli wielowiekową historię. Ukraina zawsze była okrainą albo Rosji, albo Polski, czyli mówiąc inaczej z….em. Putin nie musi i nie chce wprowadzać wojsk na Ukrainę – o wszystkim zadecyduje ekonomika – kurs grzywny, inflacja, upadek przemysłu i eksportu, brak gazu zimą. Wystarczy poczekać jak w chińskiej przypowieści tao, aż trup wroga przepłynie obok w dół rzeki.

 27. Parafrazując Churchilla: Zachód ma do wyboru wojnę lub hańbę. Wygląda na to że wybierze hańbę, a wojnę i tak będzie miał i my razem z nim niestety.

 28. No tak, oczywiście lepiej od razu zbombardować Moskwę. I Władywostok. W ogóle to posadzić grzyby atomowe na całym terytorium Rosji, pozabijać ich wszystkich, zanim zginą jacyś… ludzie. Poważnie? Ja rozumiem żal i smutek dziennikarki po śmierci znajomego, ale bądźmy rozsądni: Ukraina otrzymuje taką pomoc, jaką może suwerennemu państwu zaoferować wspólnota międzynarodowa. NATO nic nie robi? Przeciwnie, monitoruje sprawę. Dlaczego miałoby wkraczać militarnie na teren niepodległego państwa, które nie jest z nim związane w żaden sposób – żeby dać Rosji casus belli? Mam nadzieję, że zaangażowani w temat dziennikarze trochę jednak ostudzą emocje i porównania do lat trzydziestych nie zakończą się quasi-racjonalną histerią na wzór 1914r.

 29. Do Autorki:
  „Tymczasem świat uparcie czarował rzeczywistość. Nawet gdy na donieckie pustkowia upadł malezyjski boeing, a brytyjscy dziennikarze trąbili o przekroczeniu granic Ukrainy przez rosyjskie wojsko. Wtedy w NATO nieśmiało zaczęto mówić o możliwej „inwazji”.”

  Na jakiej podstawie sugeruje Pani, że to Rosjanie/separatyści zestrzelili Boeinga?

 30. Jutro zajedziemy reszte Ukrainy a Europa i USA nie zrobia nic. Tylko nalezy pamietac, ze przeciez Polska bardzo sie garnie do tej Europy. Ci ktorzy ostrzegali przed moim imiennikem: „dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina” byli wysmiewani, atakowani i oblewani pomyjami przez, nie kogo innego, jak, „resortowych dzieci”, dziennikarzy Polityki. Czyz nie? Po co wiec teraz placz, ze Swiat nic nie robi. Przeciez takiego wlasnie swiata chcemy i do takiego chemy usilnie nalezec. Dla Europy i swiatlej Polski wazniejsze byly tecze i wiatraki. „Tolerancja” tolerujaca tylko i wylacznie wlasne poglady a kazdy inny to faszysta. Polityczna poprtawnosc kneblujaca usta w kraju, w ktorym niby sie pamieta komunistyczna cenzure. No to mamy Putina bandyte i mamy wojne. Tak trzymac. Moze polski premier powinien pojechac do Moskwy i z lezka w oku usciskac Putina i zlozyc kondolencje z powodu ginacych zolnierzy rosyjskich. Dodajmy ginacych w wojnie, w ktorej nie biora udzialu.
  Jakie to szczescie, ze kanclerzem nie jest Schroder bo by wyslal pomoc do Moskwy. Merkel sie tylko odchudza i usmiecha i oglada mecze pilkarskie z towarzyszem bandyta Putinem. A gdzie jest premier Holandii, ktory dawal Putinowi „ostatnia” szanse? Obama dostal Nobla pokojowego to ma wszedzie pokoj. Gdzie glowy nie odwrocic mamy pokoj. Gore krecil fimy o pogodzie bo inwstowal w wiatraki i tez dostal nogrode pokojowa. Wiatraki sie kreca, my doplacamy a ona ma kolejna rezydencje w ktorej wiatrakow ani widu. Putin sie zbroil. Jak to bylo? Acha Zwiazujac Rosje ekonomicznie zdemokratyzujemy ja. Bedzie od nas zalezna wiec bedziemy spokojnie spali. No i kto kogo zwiazal. Kto kogo szantazuje dostawami energi? NATO nie moze byc w Polsce bo mamy umowe. A gwarancje Rosji, USA i UK integralnosci terytorialnej Ukrainy to nie byla umowa? I kto ja zlamal? Najwazniejsze nie draznic bandyty bo moze cos zrobic nieprzewidywalnego. Ciekawe podejscie bo to znaczy, ze to co sie teraz dzieje bylo przewidywalne. Czekam niecierpliwie na to nieprzewidywalne i kupuje bilet na wyspy Hula-hula. Moze tam sierpa i mlota komunistycznej Rosji czy mienszewickiej Europy jakis czas nie bedzie. Moze dozyje starosci zanim jutrzenka unijnej tolerancji czy sowieckiej pomocy humanitarnej (jak wiemy na Hula-hula mamy rdzenna ludnosc sowiecka narodowosci polinezyjskiej) doleca.

 31. @Wlodek Putinskji jeśli chodzi o moją skromną osobę, to pochodzenie mam jak najbardziej po bożemu robotniczo-chłopskie, byłam nawet – co przyznaję ze smutkiem – ochrzczona i wychowana w wierze katolickiej, proszę więc, by pozwolił mi Pan uprzejmie, wylewać łzy nad stanem świata. Zapewniam, że są szczere.

 32. Proszę sobie nie zawracać głowy rozmowami z ludźmi pokroju Wlodka Putincośtam. Konstrukcja tekstu wyraźnie wskazuje na chorobę psychiczną najpewniej o charakterze starczym połączoną z ignorancją. To nie złośliwość skierowana do Włodka, tylko diagnoza. Szkoda tylko, że takie wlodki zasiadają jakże licznie we władzach, ministerstwach, ratuszach…

  A propos polskich władz: rząd nie jest AŻ TAK głupi, jak się nam usiłuje przedstawić. Oni muszą szczekać na Rosję, bo Właściciele Czarnego Pana z Białego Domu tego oczekują, ale nic nie zrobią. Aż tak głupi nie są.

 33. Nie mam powodu wierzyc inaczej. I cieszy mnie ze Pani porusza temat Ukrainy i najazdu sowieckiego imperium. NATO, USA i UE maja tak wielka przewage ekonomiczna i militarna, ze bez trudu mogli by powstrzymac bandyte z KGB. Ale nie chca, nie maja kregoslupa. Byli tacy ktorzy przestrzegali przed bandyta z Kremla. Krytyka Putina byla jednak nazywana rusofobia (teraz same fobie dookola). Musimy z Rosja po bratersku, a oni nas pokochaja. Byli tacy ktorzy w to nie wierzyli wiedzac kim jest Putin i co reprezentuje. Byli i byli wysmiewani i zniewazani. Oskarzani, ze antagonizuja Rosje a Rosja to przyjaciel Europy. Okzauje sie, ze antagonizowac nie bylo kogo bo oni sami sie antagonizuja. Krokodyle lzy wiec co niektorych dziennikarzy Polityki brzmia smiesznie. Smiesznie brzmia te wszystkie anazliy „ekspertow”. Grozenie paluszkiem, ostatnio nawet o sankcjach bylo cicho bo ludziom juz sie odechcialo smiac. A tam gina codziennie dziesiatki ludzi. Jak zginia 50 tysiecy a republiki baltyckie wroca do macierzy to sie bedziemy zastanawiac jak postepowac z Putinem zeby go nie denerwowac bo postapi niedpowiedzialnie. Teraz, jak pisalem, postepuje odpowiedzialnie.
  Wierze, za Pani intencje sa jak najbardziej szczere i nie mialem Pani na mysli piszac „resortowe dzieci”. Jesli juz to pewnie ze wzgledu na wiek trzeba by napisac „resortowe wnuki” 🙂 Zreszta nie o ten resort chodzi tylko o to co nie tak dawno moglismy poczytac w opiniotworczym tygodniku „Polityka” gdzie wszelkie negatywne opinie o Putinie czy polityce rosyjkiej byly nazywane rusofobia.
  Napisala Pani, ze ze smutkiem wspomina ze byla ochrzczona. Ja ze smutkiem mysle ze Europa bezpardonowo walczy z Kosciolem, wszystkie chwyty dozwolone byle zniszczyc to na czym sama wyrosla. „Polityka” ma tu swoje zaslugi. Zeby tak z Putinem…..tyle zaciecia, tyle energi i tyle zdecydowania. No coz mozna pomarzyc…
  No nic, nie mam czasu ani specjalnie checi zabierania glosu bo poza Pania i paroma blogowiczmi reszta wpisow zieja nienawiscia i nia trudno sie domyslic kim sa ich autorzy. Dyskusja nie ma wiec zadnego sensu.
  Mam nadzieje ze czesciej bedzie Pani zamieszczala felietony o sytuacji na Ukrainie. Chetnie czytam i pozdrawiam.

 34. Włodek P. – no cóż, tacy np. Targalski, Wolski, Król, Nowak, Reszczyński etc. i inne gwiazdy prawackich gadzinówek przynajmniej nie są resortowymi dziećmi. Oni byli i są resortowymi członkami alias ch….mi. Czyli przyganiał kocioł garnkowi…

 35. Czyli Pani znajomy zaciągnął się do, znanych z okrucieństwa, banderowskich formacji ochotniczych i poszedł na Wschodnią Ukrainę razem z faszystowską międzynarodówką z Europy Zachodniej … 😉 Jakoś mi go nie żal!!!

 36. powinnam S-21, jako klasycznego trolla, wyrzucić, ale tyle ten komentarz mówi o człowieczeństwie autora, że go tutaj zostawię.

 37. Droga pani Katarzyno. Ma pani wiele racji, ale jest jednak pani stronnicza, w żadnym z komentarzy nie ustosunkowała się pani do przemocy majdanowców a jest ona udowodniona. Nie napisała pani nic o zmuszaniu berkutowców do klękania, a media donosiły także (i to nie rosyjskie czy RT News, lecz zachodnie i polskie) o ich pobiciach. Pobito i zmuszono przemocą do rezygnacji szefa ukraińskiej telewizji Oleksandr Panteleymonov (pisownia angielska bo materiał do którego podaje link jest po angielsku). Pobił go między innymi Igor Miroshnichenko – parlamentarzysta z partii Svoboda – tutaj link do artykułu a w nim znajduje się także film z tego zajścia. Źródło to The Guardian a to nie jest gazeta która sprzyja Putinowi http://www.theguardian.com/world/2014/mar/19/ukrainian-mp-assaults-television-chief-pro-russian-miroshnichenko-panteleymonov
  Nie ustosunkował się pani także do udowodnionego udziału nacjonalistycznych oddziałów paramilitarnych, a mają one często faszystowski charakter i tak są w nich ochotnicy o faszystowskich poglądach z zachodu. Batalion Azov ma na swojej fladze nazistowski symbol Wolfsangel oto dowód z brytyjskiej prasy http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/ukraine/11025137/Ukraine-crisis-the-neo-Nazi-brigade-fighting-pro-Russian-separatists.html albo ten link
  http://www.globalresearch.ca/new-york-times-discovers-kievs-neo-nazis-at-war-in-eastern-ukraine/5395490

  Zignorowała pani wszystkie komentarze które przedstawiły podobne dowody na to, że prócz wojska ukraińskiego walczą tam też ukraińscy ochotnicy w oddziałach które mają charakter nacjonalistyczny i gloryfikują Banderę. http://www.globalresearch.ca/the-kiev-regime-is-not-officially-a-neo-nazi-government/5384722 Brak odpowiedzi, pokazanie tylko zbrodni jednej strony świadczy o pani człowieczeństwie.

 38. Pani Katarzyno dziękuję za Pani bloga.
  Dzięki Pani wpisom wiekszosć ruskich trolli musi tu zaglądać i pisać elaboraty.
  Pomimo tego, że większosć dostają wytnij-wklej to i tak marnują tu duzo czasu
  i nie djaą rady bronić chorych tez gdzie indziej.
  Spasibo.

css.php