Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

22.07.2014
wtorek

Historia pewnego zdjęcia

22 lipca 2014, wtorek,

maskotka 2Ta fotografia obiegła świat. Wylądowała na pierwszych stronach gazet, wywołała falę oburzenia.

Separatysta w mundurze moro, nieogolony, z petem w lewej ręce i przerzuconym przez ramię karabinem, wyciąga w górę pluszową małpkę, zabawkę jednej z małych ofiar zestrzelonego boeinga. Na pierwszych stronach gazet wyglądało to jak gest triumfu zaślepionej nienawiścią siły nad bezbronnymi ofiarami.
maskotka 4Jest jednak nagranie, które pokazuje cały kontekst. A z kontekstu wynika, że człowiek z małpką nie jest takim potworem, jakim zobaczył go świat. Separatysta pokazuje maskotkę i mówi: „Wszystkich zabili, nikogo nie żałowali”, potem odkłada ostrożnie zabawkę, zdejmuje czapkę, żegna się. Tego jednak nie zobaczyliśmy na żadnym zdjęciu opublikowanym przez media.maskotka 6Nie mam zamiaru bronić ani człowieka ze zdjęcia, ani donbaskich separatystów. Piszę o tym przede wszystkim po to, by uczulić nas wszystkich na zbyt proste prawdy o życiu. By pokazać, jak dużo zostaje poza medialnym obrazkiem. Niby oczywista oczywistość, ale dobrze ją sobie przypomnieć.

Jestem ciekawa, co Państwo o tym sądzą.

A to link do wspomnianego nagrania:

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 142

Dodaj komentarz »
 1. Fakt, wiele nam umknęło, teraz już wiemy że jeśli to ten Cię droga Katarzyno odstrzeli to się potem przeżegna. Ot taki psikus dla Ateistki.

 2. Droga Pani Katarzyno.
  Uprzejmie Panią informuję że Pani twórczość na ten temat w niczym się do tej pory nie różniła (do tego wpisu) od tej – okładki.

 3. redink, niestety za dużo nie zrozumiałeś, ale trzeba uczciwie przyznać, że artykuł jak na Twoje możliwości był bardzo długi i miałeś prawo się pogubić.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To wprawdzie nie jest ważne w kontekście tego materiału, ale naprawdę jak się coś publikuje, zwłaszcza jak się jest dziennikarzem, to należy wiedzieć co się pisze. Tym bardziej że łatwo sprawdzić.
  Nie wiem jak się nazywa ten konkretny typ kamuflażu na mundurze, który ma pan z maskotką, ale na pewno nie jest to moro, bo moro to jest stary typ polskiego kamuflażu, czasem jeszcze używany przez Ochotniczą Straż Pożarną. To trochę tak, jakby o kimś kto jechał Audi powiedzieć, że jechał Peugeotem. Jak się nie wie, to może wystarczy napisać, że był w samochodzie (miał mundur) ?

 6. Bardzo cenna refleksja Pani Katarzyno i serdeczne dzięki, że zwraca Pani uwagę na rzecz niesłychanie istotną. Przekaz medialny służy określonym celom, ma wywoływać konkretne skojarzenia, co więcej obliczony jest na zwolnienie odbiorców z myślenia. Niestety nie każda sprawa, nie każde wydarzenie, nie każda sytuacja może z czysto etycznych przesłanek być narzędziem do instrumentalnego wykorzystywania percepcji ludzkiej i nakierowywania, sterowania emocjami obliczonymi na efekt pożądany przez poprawność polityczną . Mamy do czynienia z zagrożeniem rozlania się konfliktu wojennego na nieobliczalną w skutkach skalę. Tym haniebniejsze są więc praktyki stosowania przez media świadomej dezinformacji, świadomego wybiórczego, jednostronnego i jakże często zmanipulowanego przekazu w celu wzbudzania nienawiści, wojennych nastrojów, podżegania i wręcz wrogiej histerii wobec wskazywanych konkretnych stron. W obliczu wojny, gdy rozum polityków zasnął, wyparował i wylazły demony obowiązkiem odpowiedzialnego dziennikarstwa jest wyjątkowy obiektywizm i bezstronny, jasny przekaz. Każde działanie w inną stronę jest haniebnym brakiem profesjonalizmu, powiem więcej jest ciężkim nadużyciem i godne jest największego potępienia. Słowa należy ważyć, nie liczyć, a wolność to przede wszystkim świadomość samodyscypliny. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za zwrócenie uwagi na problem wagi szczególnej.

 7. Dzisiaj wazniejsza role powinny pelnic juz filmiki niz zdjecia – z filmiku mozna wyciagnac klatke, zas aparat robie tylko 1 w 1 momencie – nigdy nie wiadomo co bylo przed, w trakcie i chwile po. Filmik wszystko pokaze zas fotografie mozna dowolnie interpretowac badz zakladac pewne rzeczy.

 8. Pani Katarzyno, tylko pozostaje pytanie, kogo miał na myśli ten Pan separatysta mówiąc: „wszystkich zastrzelili, nikogo nie oszczędzili”? Mówił o faktycznych sprawcach masakry, czy kreował właśnie „sprawcę” zbrodni, mówiąc ONI (ci, z którymi walczymy?). Jeśli odnosił się faktycznie do rzeczywistych sprawców tej zbrodni (nieważne kim by nie byli, czy to jego kompani, czy nie) to szacun, widać, że człowiek ma sumienie, a jeśli właśnie manipulował kreując sprawców, to wówczas kontynuuje Pani proces medialnej dezinformacji (proszę mnie źle nie zrozumieć), bo dalej poza tym szerszym kontekstem jest kolejny kontekst.

 9. To jemu podobni, przyslani i oplacani przez Putina „Wszystkich zabili, nikogo nie żałowali”.

 10. Krokodyle łzy, ale naiwniaków jak widać nigdy nie brakuje.

 11. Panie Marcinie, ja nie twierdzę, że separatyści nie są winni zestrzelenia samolotu, przeciwnie uważam, że wszystkie znane nam fakty świadczą przeciwko nim. Wpis do blogu poświęciłam jednak czemuś daleko bardziej niejednoznacznemu. To wpis o przekazie współczesnych mediów, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani. Ubolewam, że żadna redakcja nie pokusiła się na publikację zdjęć z odpowiednim komentarzem, nie opisała CAŁEJ sytuacji. Co do winy-przewiny i innych wątków odsyłam do wcześniejszych wpisów, albo art.

 12. Widziałem rozmowę tego separatysty dla tv szwedzkiej. Bardzo starannie pilnował swych slow, zdecydowanie obwiniał „ich” , Ukraińców. Jego odpowiedzi były sztuczne, tak samo jak ten gest, na pokaz, nieszczery. I nie zmieni faktu, ze w kontekście filmu można odebrać zachowanie separatysty jako „współczujące”. Prawdziwe jest dla mnie zdjęcie, nie film..

 13. Ogromna większość społeczeństwa ma mierne pojęcie o wojsku. Każdy żołnierz chce przeżyć. Wykonywanie rozkazów i konsekwencje ich niewykonania( kiedyś czapa), słusznie czy niesłusznie użyli danego uzbrojenia itd… Rozmywanie się odpowiedzialności typu drony itp… Gdyby dodać bieżący temat typu klauzula sumienia … i co mamy? Pomijam świadome wybory zawodu żołnierza zawodowego, co innego z przymusu obojętnie jakiego. Najbardziej wQrwia szastanie się żołnierzami przez polityków, mam na myśli naszych jastrzębi z prezydentem na czele i nie tylko.

 14. Manipulacja obrazem (szczególnie obrazem) nie jest czymś nietypowym w mediach. Język musi być suchy, pozornie obiektywny, nadrabia się więc szatą wizualną. A „poza medialnym obrazkiem” hipotetycznie mogło pozostać też to, że ta sama osoba samolot wcześniej zestrzeliła. Produkowanie materiałów medialnych zawsze (!) jest próbą osiągnięcia pewnych celów. Jeśli każda rozsądnie myśląca osoba może na podstawie ujawnionych dotychczas informacji wywnioskować, że samolot zestrzelili terroryści, a mimo to nie możemy tego, przynajmniej na ten moment, bezpośrednio udowodnić (w czym też jest ich zasługa), dlaczego mielibyśmy kreować im pozytywny wizerunek? Oczywiście Pani może powiedzieć, że na podobnej zasadzie można przyzwalać na szczucie każdej osoby, nawet jeśli została niewinnie osądzona, ale wydaję mi się, że terroryści na wschodzie Ukrainy mają nadmiar pozytywnej reklamy, prezentowanej im przez rosyjską propagandę z obłędnym wręcz uporem. Po co Pani miałaby dokładać tu swoje pięć groszy? Ja, przykładowo, codziennie oglądam zdjęcia zabitych przez nich ukraińskich żołnierzy i cywilów, którzy również, w dużej mierze, pozostają poza uwagą Pani mediów. I co Pani na to?

 15. Co ja na to? Proszę prześledzić wpisy w tym blogu, od miesięcy poświęcone są Ukrainie, ofiarom walk na Majdanie, później zbrojnego konfliktu. Wczoraj pisałam o dramacie mieszkańców Ługańska. To, że rosyjskie media uprawiają propagandę, nie oznacza, że mamy się na nich wzorować. To po pierwsze. Po drugie, jak mówią wojna nie sprawia, że człowiek staje się lepszy. To dotyczy również Ukraińców. Moi ukraińscy koledzy dziennikarze – choć ich cenię i lubię, nie mogę o tym nie wspomnieć – coraz częściej poddają się niestety wojennej propagandzie. Np. nie wierzę, że zabita ludność cywilna w Ługańsku to wyłączna wina separatystów, a tak twierdzi wiele ukr mediów.Te przykłady można by mnożyć. I będę o tym pisała, tak jak o zbrodniach separatystów i zbiorowym seansie nienawiści w Rosji, etc.

 16. Nie twierdzę, że ktoś miałby się wzorować na rosyjskich mediach, ale bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę przedstawiania kontekstu. Zawsze jest coś więcej, o czym można by powiedzieć i napisać, a tworząc materiał medialny zawsze mamy przed sobą jakiś cel. Ja na przykład nie wierzę w możliwość obiektywnego przedstawiania rzeczywistości, więc uważam, że w pewnych chwilach człowiek musi się opowiedzieć po którejś ze stron, lub przynajmniej zastanowić się, jakie konsekwencje może mieć jego „prawdopośrodkizm”. Wojenną propagandę natomiast stanowczo też odrzucam.

 17. Polecam przejrzeć zdjęcia z „oddzielenia Krymu”, dziwnym przypadkiem wspomniany „separatysta” też prezentował się w mediach. Cóż za zbieg okoliczności..

 18. Co za bzdura. A co zmienia pokazanie filmu? Dla mądrego jeszcze bardziej pogrąża tego terrorystę i jego kumpli. Teraz Pani chce dyskutować o manipulacjach? Opowiada Pani truizmy. Przecież wiadomo od zawsze, że to manipulacja – zdjęcie szefa policji w Sajgonie strzelającego w głowę faceta z czasów wojny w Wietnamie. Lewacy zrobili z tego sztandarowy przykład okrucieństwa reżimu, a rzeczywistość była mniej jednoznaczna. Ofiara przed chwilą zabiła kilku policjantów.

 19. Pani obejrzała załączony materiał wideo? Ja tu widzę tępego cwaniaczka spod baru przechwalajacwgo się przed kolegami wczorajszą bójką. Zwykły bandyta, bez względu czy nosi mundur czy nie a przezegnanie jeszcze nikogo świętym nie uczyniło.

 20. Może właśnie to szersze nagranie stanowi cyrk?
  Ciekawe że dokładnie ten sam człowiek kilka miesięcy temu z granatnikiem
  na ramieniu oznajmił światu słowa „goodbye america”. Taki granatnik służy
  do zabijania ludzi i maskotka znaleziona w miejscu katastrofy nie czyni terrorysty, świętym.
  Kolejna ściema kremlowskiej machiny propagandowej, a pochylanie się nad nią jak dla mnie trąci jedynie łańcuszkami popularnymi na Fb.

 21. Zdjęcia nie kłamią, ale nic nie kłamie tak jak zdjęcia…

 22. „uważam, że wszystkie znane nam fakty świadczą przeciwko nim.”

  Jesli moge zauwazyc, jedyne fakty , ktore znamy to te, ze na polach Ukrainy leza szczatki samolotu i smierc prawie 300 osob. Poza tym ani opinia swiatowa ani Pani ani ja nie znamy zadnych faktow – z cala pewnoscia znaj je ci, ktorzy samolot zestrzelili. Aha, jest jeszcze jeden fakt: Buk, ktorego wszyscy czepneli sie jak pijany plotu jest na wyposazeniu armi ukrainskiej i rosyjskiej. Natomiast dotychczas nie wykazano, ze owo „urzadzenie” bylo w posiadaniu separatystow. Jednoczesnie posiadanie lub tez nie wyrzutni Buk nie jest dowodem na cokolwiek. Sadze, ze rzetelne dziennikarstwo nie miesza faktow z konfabulacjami, domyslami i zwykla propaganda.

  Pozdrawiam

 23. Życie jest brutalne i pełne pomyłek, a w każdym bądź razie niedopowiedzeń. Czasami zdjęcia, a nawet krótkie filmy-reportaże żyją swoim życiem, często niezamierzonym przez autora . Amerykanie wycofali się z Wietnamu po wygranej kampanii bo w TV pokazany został film z ulicznej egzekucji złapanego partyzanta i oburzone społeczeństwo rozpoczęło masowe demonstracje antywojenne. Demonstrantom nie przeszkodził fakt, że zastrzelony został pojmany w chwilę po tym jak zakończył egzekucję żołnierzy, policjantów i urzędników oraz ich rodzin z południa Wietnamu, a zastrzelił go przyjaciel i przełożony zamordowanych. Zbyt często przedstawiciele mediów robią rzeczy bezmyślne [ albo i nie] li tylko dla kasy.

 24. Kolejni pożyteczni idioci

 25. @ Denis,

  „Jeśli każda rozsądnie myśląca osoba może na podstawie ujawnionych dotychczas informacji wywnioskować, że samolot zestrzelili terroryści, a mimo to nie możemy tego, przynajmniej na ten moment, bezpośrednio udowodnić”

  Kazda rozsadnie myslaca osoba nie jest na tym etapie w stanie wywnioskowac, kto samolot zestrzelil. Mamy zalew informacji z roznych stron, ktore same w sobie moga sluzyc zagmatwaniu obrazu lub uzyskaniu okreslonego efektu propagandowego.

  Pozdrawiam

 26. To nie jest moro. No i AKM nie jest karabinem.
  Jeśli mamy być rzetelni.

 27. …to bardzo ważne co Pani zrobiła i bardzo dziękuję Pani za ten reportaż

 28. Spora odwaga z Pani strony. Tak prąd w tych czasach, jedynej słusznej prawdy.
  Gratuluję.

 29. Szanowna Autorko,
  cały wywód na nic, bo błąd tkwi u podstawy wnioskowania. Nie jest prawdą, iż „wyglądało to jak gest triumfu zaślepionej nienawiścią siły nad bezbronnymi ofiarami”. Dla mnie to zwyczajny kadr z psem wojny, który akurat pokazuje dziecięcą zabawkę, by jasno zakomunikować, że wśród ofiar były dzieci. Nie ma w tym triumfu, zaślepienia, nienawiści – ten wojak byłby debilem, gdyby takie odczucia dziennikarzom sugerował, bo i po co? Był tam w innym celu. Nie, on po prostu ilustruje, że zginęły także dzieci, co, jak wiemy, niestety jest prawdą. I w kadrze nie ma żadnej wykoncypowanej manipulacji, szuka jej Pani na siłę. Zresztą, gdyby na załączonym filmie ten człowiek się rozczulił i rozpłakał, też nie musiałbym mu uwierzyć. Nie był tam przez przypadek, miał do odegrania swoją rolę.

 30. Z tej dyskusji wynika , że „źli” separatyści , nie nadają się do współżycia z „dobrymi” oligarchami ukraińskimi , więc aby oligarchów uchronić od przyszłych konfliktów , trzeba dać separatystom autonomię i niech się sami rządzą.

 31. „Tak zwani rosyjscy separatyści zestrzelili nad Ukrainą malezyjski samolot pasażerski. Zabili 298 osób, potem poszli na miejsce, gdzie samolot runął. Jeden z żołnierzy podniósł z ziemi ocalałą zabawkę – małego pluszowego misia. Zrobił sobie z nim zdjęcie.
  Uśmiechnięty jest ten żołnierz, choć jego macierzysty kraj kolejny raz okrył się hańbą, która przejdzie do historii. Dla obecnego władcy Kremla najważniejsze jest właśnie to przejście. Za wszelką cenę. Dlatego chciałbym spytać tych, którzy podjęli się sprawowania władzy na najwyższych urzędach w Europie i na świecie: czy nie widzicie, że Putin podpala kontynent? Nie zatrzyma się, nie przestanie, bo nie może. Musi dostarczać nowych zwycięstw zatruwanym propagandą Rosjanom.”

  To jest cytat z felietonu redaktora Stanisława Tyma , humanisty i artysty:
  On już wie , jak Macierewicz , kto jest winien .

 32. Jako ze polscy „dziennikarze” dostali na leb to trzeba sie posilkowac obcymi „newsami”. Najlepsza jest „historia pewnego filmu” czyli rzekomy dowód na odwrót wyrzutni rakiet „Buk”. „Nie chcem ale muszem” oczekiwac zajecia stanowiska red. Moskalewicz i przestanie robienia czytelników w balona (niekoniecznie zaporowego !) 😉

  http://www.jungewelt.de/2014/07-23/054.php
  „Die erste Szene des Clips zeigt links vor dem Raketentransporter am Straßenrand ein halb von Büschen verdecktes Plakat mit Reklame für einen lokalen Autohändler in Krasnoarmeisk (»Krasnoarmiysk« auf Ukrainisch), ein Ort, der 120 Kilometer von der russischen Grenze entfernt liegt in einem Gebiet, das seit Mai dieses Jahres vom Regime in Kiew kontrolliert wird. Zudem wurde das Konstrukt im Bildhintergrund, das sichtbar wird, sobald der Transporter sich bewegt, als ein Baustofflager in der Gorki-Straße von Krasnoarmeisk identifiziert.”

  Pierwsza scena filmu video pokazuje przed transporterem na wpól zasloniety plakat lokalnego handlarza samochodów w Krasnoarmiejsku, miejscowosci która lezy 120* km od rosyjskiej granicy w regionie który jest od Maja kontrolowany przez wladze w Kijowie. Oprócz tego obiekty widoczne jak tylko transporter sie poruszyl zostaly zidentyfikowane jako skladnicy materialów budowlanych przy ulicy Gorkiego – w Krasnoarmiejsku.”

  *120 km do granicy kiedy samolot spadl 40 km od granicy ! Duza odleglosc – nawet jak na tamtejsze warunki……

  http://www.jungewelt.de/2014/07-23/052.php

 33. Pani Katarzyno…faktycznie to czuly,bogobojny dobry czlowiek a te media zrobily z niego potwora…ale do Jego wielu zalet mozna doliczyc umiejetnosc celnego strzelania z bazuki ..za kazdym razem w innej czesci Ukrainy
  „bye bye America”!

  http://www.tvn24.pl/kiedys-byl-mieszkancem-slowianska-teraz-strzeze-wraku-samolotu,451786,s.html

 34. Pisanie o „donbaskich separatystach” jest dokładnie tym samym co pisanie o „polskich obozach zagłady”…

 35. „zdjęcie szefa policji w Sajgonie strzelającego w głowę faceta z czasów wojny w Wietnamie. Lewacy zrobili z tego sztandarowy przykład okrucieństwa reżimu, a rzeczywistość była mniej jednoznaczna. Ofiara przed chwilą zabiła kilku policjantów.”
  .
  Czytalem, ze nie kilku policjantow, tylko kilka a moze kilkanascie rodzin policjantow, wlaczajac w to dzieci. Mimo to, to zdjecie przeszlo do historii w jeden tylko sposob, za ktory autor zdjecia pozniej przepraszal.
  .
  Z tego nie wynika, ze tego faceta nalezalo na miejscu zastrzelic bez sądu. Nalezalo zrobic sąd, a dopiero pozniej wymierzyc spawiedliwosc. Jest taka scena w filmie „Pozegnanie z bronia”, gdzie taki sad jest pokazany. Jakies piec minut, ale za to sprawiedliwie.
  .
  A poza tym, wspolczuje czytelnikom stanu umyslu. Kazdy wszystko wie, ocenia, i osądza. Zupelnie, jakby tam byl.

 36. @outlook,

  „Amerykanie wycofali się z Wietnamu po wygranej kampanii bo w TV pokazany został film z ulicznej egzekucji złapanego partyzanta i oburzone społeczeństwo rozpoczęło masowe demonstracje antywojenne”

  Prosze nie pisac bajek. Powod wycowafania sie wojsk USA z Wietnamu byl o wiele bardziej zlozozny ale u podstawy decyzji legla realizacja, iz owej wojny Stany Zjednoczone nie byly w stanie wygrac.
  Co do samego zdjecia, rzeczywiscie pokazywalo tylko czesc wiekszego obrazu.

  Pozdrawiam

 37. ”Jesli moge zauwazyc, jedyne fakty , ktore znamy to te, ze na polach Ukrainy leza szczatki samolotu i smierc prawie 300 osob”

  Dla Ciebie to jedyny fakt.
  Dla mnie fakty są następujące:
  1. Przedwczoraj Amerykanie wstecz zmodyfikowali dane w serwerach dotyczących toru lotu samolotów latających podobną trasą i dotyczących okres sprzed zamachu. Jest to jedyny fakt w 100% potwierdzony (przeze mnie osobiście zaobserwowany i możliwy do udowodnienia ) – pozostałe są mniej lub bardziej dla mnie wiarygodne, bo znam je z mediów.

  Ale zwracam uwagę na to iż można rożne doniesienia z góry określić możliwość potwierdzenia lub nie możliwość potwierdzenia. Jeśli ja widzę wideo z napisem ”Rosjanie wywożą BUK” to jest film który bez przynajmniej podania daty i czasu jest niczym. Jeśli następnie Rosjanie twierdzą, że zlokalizowano miejsce – jest to przy ulicy Gorkiego 46. w Krasnoarmyjsku to jest to informacja dla mnie również w danym momencie niemożliwe do zweryfikowania, ale generalnie jest taka możliwość (a w dobie internetu do natychmiastowego w warunkach pokojowych).

  2. drugi znany fakt jest taki, że do dziś nie znamy skład międzynarodowej komisji, która ma wyjaśnić zamach. Prawie tydzień i nie znamy przewodniczącego, nie znamy nazwisk autorytetów zasiadających , nie było żadnej konferencji prasowej … nic.

  3. Rosjanie dwa dni temu podali miejsce z dokładnością do 10 cm, skąd ich zdaniem mogła być odpalona BUK-M1. Do dziś nikt terenu nie zabezpieczył ani nawet nie oznajmił, że jest taka potrzeba. Nie pobrano komisyjnie próbki gruntu … nic.
  cel i motywy:
  4. Kwestia motywów i możliwości: separatyści nie mieli celu strzelać do samolotów lecących na tej wysokości bo im to nie zagraża, mają inne rzeczy na głowie, zdradza ich pozycje, a efekty są łatwo do przewidzenia.
  5. to samo powoduje, że któraś z państwowych lub prywatnych armii ukraińskich jak najbardziej był zainteresowany zastrzeleniem samolotu o ile uda się zwalić winę na separatystów.

  możliwości:
  6. o ile separatyści mogli teoretycznie strzelać, jakimś tam prawdopodobieństwem trafić, ale to trzeba by to jakoś udowodnić. Póki co dowody są lipne. Ukraińcy na pewno mieli taką możliwość, wiadomo to dawno bez konferencji prasowej w Moskwie.

  okoliczności:
  7. Radek Sikorski 2 dni przed zamachem go zapowiedział.
  8. Mimo publicznej zapowiedzi Sikorskiego (a informacje pochodziły od Poroszenki) skierowano samoloty w te strony
  9. Trwa niszczenie dowodów lub przeciąganie czasu umożliwiające w przyszłości podważyć ewentualne wyniki. (patrz punkt 1. i, 2. i 3.)

  nie będę dalej ciągnąć, bo czasu brak. póki co wszystkie fakty świadczą o zamachu dokonanym przez Ukraińców z wiedzą sojuszników. Nie wynika z tego, że nie jest odwrotnie. Dziś może się pojawić informacja, która wszystkim tym faktom przypisuje odwrotne znaczenie. Ale póki co jest jak jest.

 38. @ Indoor Prawdziwy,

  W zwiazku z tym, ze wiele informacji podanych przez Pana na dzien dzisiejszy jest trudnych do zweryfikowania ( przynajmniej przez nas), trudno pisac I mowic o faktach. Ministerstwo Obrony FR zorganizowalo konferencje prasowa , na ktorej przedstawilo posiadane materialy ( a przynajmniej ich czesc) na temat katastrofy. Niezaleznie jaka jest osobista opinia kazdego z nas w tej sprawie, jest to przynajmniej oficjalne zrodlo informacji, ktore jednak rowniez wymaga szczegolowej analizy I weryfikacji. Mozemy sie przychylac do tej czy innej wersji zdarzen ale na tym etapie sa to tylko spekulacje. Jesli brac pod uwage media, mozna odniesc wrazenie, ze wszyscy juz wszystko wiedza, sprawa jest wyjasniona, „prosta jak drut”, winnych znamy – po co wobec tego komisja? Moim skromnym zdaniem tak nie jest. Ale to jest tylko I wylacznie moje zdanie.

  ” Jeśli ja widzę wideo z napisem ”Rosjanie wywożą BUK” to jest film który bez przynajmniej podania daty i czasu jest niczym.”

  Nawet nie ma co dyskutowac w tym przypadku. Tak wlasnie wygladaja owe fakty czy raczej „fakty”, na ktore powoluje sie spora czesc mediow jak I opinii publicznej.

  Pozdrawiam

 39. „Wywiad USA w swej analizie opiera się na publikowanych zdjęciach i nagraniach wideo w mediach społecznościowych. Na ich podstawie USA twierdziły, że separatyści byli w posiadaniu SA-11 przynajmniej od poniedziałku 14 lipca, gdyż pokazywały to opublikowane tego dnia w mediach społecznościowych zdjęcia. ”

  Jeszcze raz w sprawie faktow. Jesli powyzsze jest prawda (???!!!!!) to zyjemy w szpitalu wariatow.

  Pozdrawiam

 40. Zastanawiam się cóż to za naród ci „donbascy Separatyści”. Wydaje mi się, że to obywatele Seaparastanu.
  Dlaczego nikt nie pisze, że to rosyjski żołnierz? Poprawność polityczna? Bo rosyjską flagę z munduru odpruł? Wybielamy Rosjan i negujemy ich udział w tej wojnie.
  Co miał na celu ten wpis Pani Katarzyno?

 41. no to wiele zmienia, zaczynam kochac Ruskich, chyba poproszę o wizę do Rosji taki pełen uczuc kraj

 42. 11 wrzesnai roku pamietnego dwa samoloty wyprodukowane w US i dostarczone przez firmy z US, ktore wystartowaly z terytorium kontrolowanym pzrze US, uderzyly na terenie kontrolownym przez US w dwie wierze, w ktorych przebywali i zgineli obywtele wielu panstw swiata. To wszytsko sa fakty.
  Pytanie: kto odpowiada za smierc obywateli wielu panstw swiata?
  Odp.:
  v
  v
  v
  v
  v
  v
  v
  v
  Putin!

  @vandermerwe
  Tak jest, zyjemy w szpitalu dla wariatow. W najcezszym polskim oddziale.

 43. Hahaha…śmiać mnie się chce z WAS pseudoateistyczmi obłudnicy hahahaha….i macie dowód jak mainstreamowe media wami manipuluja….chrześcijańskie baranki podążające slepy za żydowska propagandą…hahahahahahah!!!!!!!!!

 44. tu macie cytacik: „U.S. intelligence agencies do have detailed satellite images of the likely missile battery that launched the fateful missile, but the battery appears to have been under the control of Ukrainian government troops dressed in what look like Ukrainian uniforms.” …i dlatego niczego się nie publikuje.

  Spróbujcie proszę sami sobie zadać pytanie, po co Rosjanom lub ludziom walczącym o wolność z siłami zachodu byłoby potrzebne zestrzelenie cywilnego samolotu? Bo odpowiedź, po co byłoby potrzebne reżimowi kijowskiemu wszyscy znamy – próba wciągnięcia państw zachodu do konfliktu.

 45. zaślepieni antyrosyjska propagandą pseudoateiści…..pomału wypływa wasza konsumpcjonistyczno-hedonistyczna głupota na wierzch

 46. Najlepsze dla prawdy jest myślenie ( własne ), rozwaga w wyciąganiu wniosków, krytycyzm do tego co się widzi i słyszy. Manipulacja obrazkowa jest najłatwiejsza z możliwych i bardzo skuteczna. Stosowana była od dawna np. w prasie radzieckiej, tuż po rewolucji, ukazywały się zdjęcia, na których tłum ludzi stał w gigantycznej kolejce do siedzącego za stołem towarzysza. Podpis: wieśniacy zapisują się do kołchozu. W rzeczywistości stali po kartki na chleb.

 47. Nie rozumiem jakiegos dziwacznego podejscia z waszych stron Gosciu nie ogolony bo pewnie wczoraj zachlal dzis byl ledwo co do zycia na kacu popaczcie na jego ruchy. Druga kwestia jak sie jest na kacu to strasznie chce sie palic. KaRabin byl wymogiem co widac kilku innych poruszajacych sie rowniez z karabinami a ostatnia kwestia po odlorzeniu zabawki sie przezegnal i sciagna czapke z glowy czyli oddal Hold poleglym w katastrofie.

 48. POBIEDAAAAA! …co? Sowiecka gnido?! 🙁

 49. Rozumiem, że złe media bo powinny wyjasnić , że oto separatysta mówi jacy Ukraińcy źli i że wysadzili samolot i nikogo nie oszczędzili, tak??? 😀
  Ile ci kreml płaci!

 50. Pani Katarzyno, jest Pani kolejnym z cyklu „pożytecznych idiotów” którzy usprawiedliwiają putinowskich morderców.

 51. Państwo się zdecydują, raz jestem idącą w zaparte rusofobką, innym razem kreml mi płaci. Nie można tak na dwóch stołkach siedzieć 🙂

 52. @ Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

  W zwiazku z tym, ze jestem jednym z krytykow odpowiem – tylko I wylacznie we wlasnym imieniu.

  Nie jest Pani ani rusofobem ani nie jest Pani agentem Putina. Te dwa okreslenia, I kilka jeszcze innych, staly sie dosyc popularne w ostatnim czasie I zastepuje sensowna dyskusje. Natomiast moja krytka mediow jak I tego, co Pani pisze pozostaje aktualna I nie ma nic wspolnego z powyzszymi okresleniami.

  Pozdrawiam

 53. Rozumiem Pani intencję, natomiast przykład jest słabo dobrany. To mniej-więcej tak, jakby rozczulać się nad zachowaniem rosyjskich żołnierzy w czasie kręcenia propagandowych materiałów na temat „niemieckiej” zbrodni w Katyniu.

  Mam nadzieję, że rozumie Pani, co chcę powiedzieć: w kontekście sytuacji, sprawa, na którą zwraca Pani uwagę, jest mało istotna (choć nie jest taka „w ogóle”).

 54. Pani Katarzyno, kiedy pierwszy raz zobaczyłem to zdjęcie, nie odniosłem wrażenia, że to „gest triumfu zaślepionej nienawiścią siły nad bezbronnymi ofiarami”. Zdjęcie nie mówi również tego, że ten człowiek dawał do zrozumienia, że separatyści nie mają nic wspólnego z tym mordem i to właśnie chciał udramatyzować, wspomagając się tym populistycznym gestem.
  Ten dość prostacki, pewny siebie i agresywny pseudo żołnierz z brzuszkiem dość dobrze symbolizuje separatystów, niedorosłych mężczyzn, którzy realizują swoje chłopięce marzenia o wojence i zamiast paintballowymi, atramentowymi pociskami mogą wreszcie sobie postrzelać z ostrej amunicji do ludzi. Dochodzi tu jeszcze dość złożony kompleks, związany z głęboko zakorzenioną w zatrutych propagandą sowiecką umysłach wojną ojczyźnianą, stąd separatyści utożsamiają swojego wroga z faszystami, no ale to jest już temat na dłuższą rozmowę.

 55. Gratuluję wyróżnień ale to nie wystarczy . Dobry dziennikarz jest bezstronny . Niestety u Pani jest to widoczne jakie są Pani poglądy polityczne .

 56. a mianowicie jakie poglądy polityczne dostrzega Pani w moich tekstach?

 57. To wojna i nikt nie odda życia za bezdurno . Ty strzelasz , do ciebie strzelają . Zabijasz i ciebie mogą zabić w każdej chwili a samoloty i ostrzał artyleryjski w żołnierzach budzą największy lęk . Mnie tylko zastanawia kto wpuścił cywilny samolot w strefę walk . To ten ktoś jest winny w pierwszej kolejności .

 58. Z wrażeń przy filmie wybija się jedno: że migawki tych aparatów walą, jak karabiny w okopach. Dwa – że siedząc tutaj, sprzyjając sobie, nigdy nie uwierzę takiemu żołdakowi. Za bardzo NIE przypomina kulturalnego Europejczyka – choćby to Amerykanie strzelali do tego samolotu, będę przeciwko niemu.

 59. Niemal się wzruszyłem – przeżegnał się… a w tym czasie jego kumple szabrowali pobojowisko, nawet ściągając pierścionki z rąk ofiar. Nie wspominając o tym, że „bogobojny” terrorysta rozpoczął swój występ od kłamstw zrzucając odpowiedzialność na Ukraińców. Wybieracie się na wakacje na Krym, że wybielacie pospolitych morderców. Głąby.

 60. a-z2005 żałosny imbecylu łykajacy antyrosyjska propagandę…już widzę jak za czasów PRlu wieszałeś psy na Hameryce łykając ruska propagandę….zachowujesz jak ten wieprz idący tam gdzie więcej do koryta wleją. tfuuuu…..

 61. To poproszę dodatkowo wrzucić następny filmik gdzie ten sam nieogolony gość grzebie w ciałach poszukując z kolegami walutę i zloto.
  Również poproszę o nagrania z katowanymi Ukraińcami, z wykradanymi przez separatystów ludzmi na ulicach w celu oddania później za haracz i inne.
  Gorsze manipulacje medialne widzie codziennie na tzw. „bloody Poland” czyli TVN-ie.
  pozdrawiam,

 62. Ply – brawo! 100% zgadzam się

 63. „taka prawda” – do budy kundlu, czy tam w ruskiej ambasadzie są tylko śmiecie potrafiące ubliżać innym?

 64. Przypominam, bo może ktoś zapomniał.

  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/files/2014/01/ukraine-map-composite.jpg

  KTO MA KORZYŚĆ ZE ŚMIERCI NIEWINNYCH LUDZI ?

 65. Warto wspomnieć, że pokazywany na zdjęciu separatysta występował już w mediach w zupełnie innym miejscu ukrainy jako jej „mieszkaniec” i teraz znów udaje kogoś innego. A o kim on mówi, gdy wypowiada słowa „wszystkich zabili”? Przecież to jego banda zabiła.

 66. Z drugiej wojny swiatowej tez mozna przytoczyc wiele historii i obrazkow o dobrych hitlerowskich oprawcach. Pani redaktorko, moze nie trzeba sie lapac, zwlaszcza w tak trudnym momencie na propagandowy BS.

 67. Pięknoduchy ? To jest wojna i tak ona wygląda wszędzie , pod każdą szerokością geograficzną. Pięknoduchy polskie mają wymienne okulary i inaczej wojnę widzą
  na wschodzie Ukrainy , a inaczej na Bliskim Wschodzie?
  Wojny nie należy prowokować. Politycy bawią się wojną i opinią publiczną.
  O wojnie należy mówić przed wojną , a nie w czasie jej trwania. Interesy nowych właścicieli Ukrainy i jej mieszkańców są rozbieżne. Nawet język jakim mówią jest różny.
  Trzeba wcześniej zadbać o to, aby w Polsce interesy polskich oligarchów i polskich obywateli były wspólne. Globalizm wojujący może okazać się systemem prowokującym wojnę na całym świecie.

 68. Dyskusja o wydźwięku tego zdjęcia, jaki przekaz emocjonalny niesie ze sobą film, co miał do przekazania światu człowiek z małpką, co zobaczyliśmy a co starała się powiedzieć sama małpka to jakiś absurd!!!
  Nie widziałem dyskusji w temacie czy pedofil zajmujący się dziećmi w szkole musi obowiązkowo mieć wyższe wykształcenie. W tym wypadku dyskusja w temacie wszelakich „oboczności” towarzyszących śmierci 300 osób to nic więcej jak tylko rozwadnianie tematu.
  Jak dla mnie to odrobinkę nieludzkie dyskutować o przekazach interpretacjach stojąc wśród rozkładających się ciał.

 69. „Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
  23 lipca o godz. 11:47
  Państwo się zdecydują, raz jestem idącą w zaparte rusofobką, innym razem kreml mi płaci. Nie można tak na dwóch stołkach siedzieć”
  Nie wiem jak tam u pani w redakcji, ale my tu na forum nie ustalamy jedynego słusznego poglądu, tylko oceniamy każdy z osobna.

 70. P. Kasiu,
  Ile trzeba mieć lat, żeby w jego twarzy wypatrzeć „zaślepiony nienawiścią tryumf”?

 71. O, proszę, jak śliczniaście Autorka opisała metodę manipulacji stosowaną przez „Politykę”, np. dziś „Polityka” straszy pisowskimi fundamentalistami prącymi do władzy, podczas gdy władzę mają fundamentaliści z PO, wśród których aż roi się od fundamentalistów z ZChN-u, że nie wspomnę o fundamentalistach z PSL-u…

 72. @vandermerwe

  … Nikt jeszcze nie wykazał …

  No proszę, jak nie Korwin to wyznawcy panakorwinowej logiki. Nikt jeszcze nie udowodnił, ze Hitler wiedział o eksterminacji Żydów. Przepraszam ale zapytam, co dla Szanownego będzie dowodem? Pisemne przyznanie sie Putina do winy? A skąd wiadomo, ze nie wymuszone? To ręce opadają.

 73. Pierwsza ofiara kazdego konfliktu jest „prawda”.

 74. @ Lubicz,

  Bardzo prosze. A tu Amerykanie mowia, ze Rosja nie miala bezposredniego udzialu w zestrzeleniu samolotu. Niech teraz Panu rece opadna bo wczesniej sugerowano, ze to byli Rosjanie, „jesli nie Putin osobiscie”. Inaczej wiemy, ze niewiele w tej chwili wiemy.
  W takich sytuacjach nalezy miec zweryfikowane dowod, tak jak w kazdym dochodzeniu – jak jest zdjecie, to potrzebna jest wykazanie, ze zostalo zrobione w tym a tym miesjcu i o tym to czasie. A jesli na owym zdjeciu jest inkryminowany sprzet to rowniez nalezy wykazac, do kogo nalezy itd, itp. Osobiscie, od czasu do czasu jestem proszony jako ekspert do przeprowadzenia analizy wypadkow/katastrof instalacji przemyslowych. Mnie sie moze wiele wydawac, jednak kazde moje domniemanie musi byc udowodnione odpowiednia dokummentacja bo inaczej nie ma o czym pisac i mowic. Nie mowiac, ze jesli sprawa laduje w sadzie czy arbitrazu to musi to byc naprawde „wodoszczelne”.

  Pozdrawiam

 75. chyba nie do konca komentatorzy wiedza kim jest ten pan.gdzie i co robil.poszperajcie dokladnie a wam ryjki opadna.

 76. Interesting. The video itself (for what it’s worth) has not been shown in the USA by any of the news organizations.

 77. Kobieto, co ty piszesz… to sa bandyci nawet jesli sie przezegnaja

 78. Piszesz, że „bohater” odkłada ostrożnie zabawkę, zdejmuje czapkę, żegna się…. Ale to jest kłamstwo, bo został sfotografowany przed przybyciem Komisji i OBWE.jego Przyjacielami . I dlaczego nie pamiętamy, kiedy mówimy o kontekts o rabowaniu na miejscu zbrodni?

 79. Czemu polskich mediów nie obiegło zdjęcie akurat, jak ten terrorysta,separatysta ,rebeliant, ruski agent (do wyboru), z ujęciem jak robi znak krzyża , skoro to nie jest istotne jak niektórzy twierdzą?
  Coś na pocieszenie majdanowiczom, do Rosji już wyemigrowało pół miliona „terrorystów” ze wschodu Ukrainy.
  Czemu nie wyemigrowali na zachód Ukrainy? Żyliby wśród swoich braci.
  Dalej pocieszam prawomyślnych, deputowani którzy w ukraińskim parlamencie ośmielili się bąknąć o strzelaniu artylerii w miasta wschodnie i śmierci niewinnych ludzi , normalnie dostali po mordzie.
  Czy tak trudno zestawić tylko te dwie informacje , które tak nieprawomyślnie zestawiła w jednym programie TV24, żeby sobie zdać sprawę że tego narodu już się skleić nijak nie da.
  Ukraina jako całość przegrała, gdy wygrał pucz na Majdanie.

 80. Droga Pani. Mam wrażenie, że niektórzy mogli dostrzec w tym zdjęciu potwora, widząc dokładnie to, co Pani stara się jeszcze dodać. Goryla, terrorystę, który odstawia szopkę, jakoby to właśnie ktoś inny popełnił niewyobrażalną zbrodnię. Zdejmuje czapkę, ociera łzy, zabawkę pokazuje. A łże jak pies.

 81. Pani Katarzyno: to nie jest pierwszy raz gdy agencje prasowe manipuluja opinia puliczna i tworza storry zamiast o zdanzeniach informowac. Agencja w wyjatkowy podly sposob dezinformuje dla profitu.

  Dzieki za rzeltena informacje i pod prad oglupialemu(to widac, po niektorzych wpisach na tym blogu) mainstream community.

  D.

  PS: najbardziej mnie smuci, ze moja wyprawe motocyklem do Wladywostoku bede musial przelozyc.

  PS

 82. Ja na zdjęciu widzę bohaterów, którzy bronią swoich najbliższych i swoje ziemie przed ukraińskimi faszystami siejącymi przemoc, zbrodnie i śmierć. Należy Im się wielki szacunek za odwagę i męstwo w walce z ukraińskimi oprawcami.

 83. kłamliwe amerykańskie świnie i sprzedajne ku… zwane dziennikarzami na ich usługach. POLACY NIE PAMIĘTACIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH I PLEBISCYTÓW??? podpowiem wam to po 1 wszej wojnie światowej. nie widzicie analogi? to są bohaterowie walczący z prawym sektorem, jak powstańcy w warszawie walczyli z hitlerowcami. cześć i chwała bohaterom! a jak powstańcy wyglądali może czyści i zawsze ogoleni???

 84. vandermerwe
  Zgadzam się z pańskimi wpisami z 22.07

 85. Bez komentarza
  ______________
  „Prowokacja waszyngtonska” a kto „kozlom odpuszczenija” ?

 86. Do tych którzy tak oburzeni są zachowaniem ludzi ściągających ofiarom pierścionki, czy plądrujących bagaże.
  Proszę sobie przypomnieć las Kabacki i plądrowanie ofiar katastrofy samolotu bodajże IŁ-62. To byli nasi rodacy-złodzieje.
  Trzeba być samemu w porządku, aby krytykować innych.
  Nie przypuszczałem jednak, że dość duża rzesza rodaków jest aż tak obłudna.

 87. Pani Redaktor polecam ksiazke pod tytulem Useful Idiots. Mozna znalezc na Amazonie

 88. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
  Jakie zna pani fakty, które świadczą o tym, ze to separatyści zestrzelili ten samolot?
  Fakty medialne?
  Nie dziwi pani, ze natychmiast po tej katastrofie rozgorzała nieprawdopodobna nagonka na Rosję, separatystów, Putina i wszystkich z nimi związanych, że to oni są mordercami?
  Nie zauważyła pani, że prym w tym wiodą samozwańczy premier Ukrainy Jaceniuk, prezydent wybrany w ograniczonych wyborach Poroszenko i wiceprezydent (nie wpiszę kraju ani nazwiska, bo cenzura)? O polskojęzycznych politykach wybranych przez zdecydowaną mniejszość polskich obywateli nawet nie wspomnę.
  A może należało by poczekać chociaż na jakieś wyniki badań?
  Już tak świat zdziadział, że najpierw wykonuje się wyroki, a potem dopiero udowadnia się winy? To coś podobnego, jak areszty wydobywcze za panowania PiS.
  Pani to popiera i tym samym wpisuje się w ten trend.
  Ale mimo wszystko dzięki, za zwrócenie uwagi na manipulację obrazem przez tych, którym odpowiedni jest na rękę.

 89. zaatakowaliśmy Irak zabiliśmy Saddama bo podobno miał bron chemiczną (tak mówili dziennikarze i experci) gdzie ta bron???

 90. @A.L.@ sam te książkę przeczytaj jeszcze raz bo niewiele zrozumiałeś.

 91. To po prostu kolejny przykład jednego z wielu propagandowych chwytów stosowanych w tej brudnej medialnej wojnie propagandowej. Uznanie dla Pani za zdemaskowanie tej manipulacji mimo, że znając Pani wcześniejsze teksty trudno posądzać Panią o sympatię dla separatystów.

 92. Zegna sie i „Boh z nami”, Gott mit uns!
  faszyzm prawoslawny

 93. Dla mnie Pani Kasia po prostu sie pomylila. Po pierwsze ten czlowiek mowiac „Wszystkich zabili, nikogo nie żałowali”, mial na mysli wladze w Kijowie. Sama Pani Kasia dala sie zmanipulowac i przekazala falszywy obraz ,,poboznego separatysty”. „Niby oczywista oczywistość”, ale niektorzy moga sie nabrac. Takze to powazna wpadka dziennikarska i falszywy przekaz. Wydaje mi sie, ze to Pani poddala się niestety wojennej propagandzie a nie ukrainscy dziennikarze. Oni bronia swojego kraju, ktory jest rozwywany przez takich bandytow jak ten czlowiek, ktorych Pani wybiela, bo sie pomodlil. Polecam wieksza ostroznosc, bo mozna na tym wiele stracic. Chyba ze chciala Pani zrobic sensacje i zaistniec w mediach. Pozdrawiam, Igor

 94. Obawiam się, że To ten sam facet, który na innym filmiku celuje z broni przed siebie ze słowami Goodbye america goodbye. Jeden z rebeliantów, który udaje, że nie wie, kto zestrzelił samolot. Używa trzeciej osoby. Znak krzyża ? Putin też lubi się żegnać przed kamerami. W każdej wersji wymowa filmiku jest dla mnie odrażająca. Myślę, że rację ma Igor.

 95. Igor
  „Polecam wieksza ostroznosc, bo mozna na tym wiele stracic.”
  Pani Katarzyno, musi pani uważać, bo może pani wiele stracić. Pewnie chodzi o wyrzucenie z pracy, a w najlepszym przypadku, odsunięcie Pani jako dziennikarki na dziennikarski margines. Ma Pani natychmiast wrócić na kurs „właściwego” interpretowania „faktów”.

 96. Widze, ze ktos tu czerpie informacje z Russia Today:))) buhahhaha
  http://rt.com/news/174332-ukraine-plane-photo-perverted/
  Gratuluje autorce swietnego wybory niezaleznych mediow;)

 97. Taki maly plagiacik?

 98. @ Melisa,

  „Widze, ze ktos tu czerpie informacje z Russia Today:))) buhahhaha”

  Trudno zrozumiec Pani zarzut. Czy nie uwaza Pani, ze Autorka uzupelnila obraz zdarzenia, ktore bylo przedstawiane czesciowo, moze nawet celowo tak a nie inaczej? Mozna miec wlasna opinie o postaci przedstawionej ale to nie znaczy, ze nasze ewentulane uprzedzenia winny prowadzic do dezinformacji. Wlasnie dezinformacja wynikajaca z czynnikow politycznych czy emocjonalnych jest powaznym problemem mediow.

  Pozdrawiam

 99. Dla niektórych komentatorów bohaterami są ci, ale nie dla mnie:
  http://galinfo.com.ua/news/138749.html

 100. chris
  24 lipca o godz. 17:32

  Tekst i zdjęcia sprzed roku……
  Któż wówczas ginął i był chowany z honorami?Może jakas inscenizacja?

 101. A ja tak się zastanawiam skąd u wszystkich ta pewność, że facet pochodzi z Rosji? Ja słyszę „Hto”, „Hrażdanskij”, „moHło”. Może to oczywiście wskazywać na południe Rosji, ale może też na Donbas.

 102. Jestem trochę zdumiony, że autorka nawiązuje do kontekstu podkreślenia dziecięcych ofiar i nie zadaje sobie trudu posłuchania trochę dalej gdy ten bandzior sugeruje kto jest winien śmierci tych dzieci. Zgadzam się, że pojedyncza klatka filmowa może być wykorzystana do manipulacji – ale dzięki filmikowi umieszczonemu na Pani blogu człowiek widzi pełną skalę manipulacji.

 103. A. Szostkiewicz wie wszystko. Jak zwykle.
  Po miesiącu wychodzi że g….. wie.
  Będzie tak i tym razem.
  Rosjanie podają przez które miasto i którą ulicą jechał Buk. Nasze media nie podają skąd nagranie ale i przestali pokazywać filmik, bardzo dziwne.
  Możliwe żeby jechał po niewłaściwej stronie frontu? Odrażające, nie dopuszczam takiej myśli.

 104. Sami agenci FSB piszą ? Żart oczywiście . Cieszę się , że tylu tu normalnych i logicznie myślących . Po co wchodzi tu Szostkiewicz ? Nie wiem . U niego na blogu cenzura , a dyżurni idioci i sam Szostkiwicz nazywają inaczej myślących „agenturą ”
  Jak cała „nasza” mainsteamowa prasa , oni już nazajutrz (!) po katastrofie wiedzieli , że to BUK , w dodatku powstańcow ( u nich separatystów / terrorystów ) lub też z Rosji ! Że to sprzeczne z logiką procesową – dochodzenie jeszcze się nawet nie zaczęło – oj tam . To Putin !
  Cały zestaw ( min. 4-5 pojazdów ) z kupą ludzi przyjechal , walnął i wrócił do Rosji . A kilkudziesięciu swiadków z obsługi ? Wczesniej był to zdobyty pojazd . Nic , że tylko jeden . Oj tam . Ale powstańczy ! Przyjechał czy zdobyczny … a kogo to ineteresuje , że logika leży skopana ! ONI WIEDZĄ !
  Oczywiście nie wiedzą , tylko manipulują !
  Dyskusja z rusofobicznymi idiotami , jest tym trudniejsza , że nawet jak US na briefingu wycofało się ze sfingowanych nagrań , to oni wiedzą LEPIEJ niż CIA . Rażący brak dowodów i szał oskarżeń .. jest właśnie DOWODEM ! Pamiętacie Ziobrę – pokazał na niszczarkę i za brak dowodów obciążył … niszczarkę !
  No , ale żeby Putin zniszczył dowody z satelitów szpiegowskich US i AWACSa latającego po Polsce i mającego ten teren w zasięgu . K…a , ten Putin jest lepszy niż mysłałem !
  A niejaki @Marcin , który też tu bywa , zakwestionował np. zestrzelenie przez US krązownik w 1988 irańskiego airbusa , mimo, że krązownik był naszpikowany nowoczesną techniką , wział ponoć airbusa za…F 14 !
  U Szostkiewicza króluje obraz taki – nieliczni , przysyłani z Rosji terroryści , robią dym na wsch . Ukrainie . Samolot oczywiście zestrzelili terroryści . Po co ? Aby pogorszyć swój wizerunek ? Przecież zestrzelenie jest na rękę banderowcom właśnie ! Ale co tam logika !
  Nie wyjasniają też , co zauważył Wiesiek 57 , po co w takim razie ponad PÓŁ MILIONA uchodzców uszło do ojczyzny terroru zamiast do Kijowa ? Debile jacyś czy masochisci jak nasi rządzący z ich polityką wschodnią ?
  Oczywiście to Putin nam grozi , choć NATO przesunęło się na wschód o bodaj 12 krajów , wbrew ustaleniom !
  Problem z Ukrainą dopiero się zaczyna .Głównie dla nas . Obozy uchodżców i totalny armagedon kraju nie płacącego za gaz , mimo tego , że miał wszelkie walory i zasoby . Wiem , i myslący też wiedzą , po co to USA – strach przed wzrostem potęgi Rosji w BRICS , odejscie od dolara w rozliczeniach z Chinami , co może rzucić USA zadłużone na maxa na kolana , pisze o tym Zbig Brzeziński w Geopolitycznej Szachownicy wprost . Ale czemu UE nie przeciwstawi się mocniej zabójczej dla Europy polityce ?
  Jest żle , będzie tylko gorzej . Pozdrawiam myslących .

 105. Jeszcze jedno . Zastanawia mnie Radek Sikorski . Po pijanemu mówi prawdę o naszej zabójczej polityce wschodniej . Na trzeżwo jastrząb ! Czołowy reprezentant „osła trojańskiego ” ( Polski ) w UE . Jak to rozebrać bez wódki ?

 106. @redink,
  =============
  Wpis do Pana, jesli Pan przeoczył nieostrożnie…
  http://kwiatkowska.blog.polityka.pl/2014/07/18/jezyk-psychopaty/#comment-11301
  …………..
  (przytaczam w calosci, bo dotyczy wielu innych z tej strony )
  .
  @ redink 18 lipca o godz. 22:24
  ( a takze min. Autorka; Alla 21:33; MediaWRosji 21:25; )
  =================================
  .
  >>> Szanowny Jasny Gwincie, >>>
  .
  Oh, jakze milo sie czyta taki wpis. Przenosi mnie on w lata mojej mlodosci, gdy tez bylem takim durnym szczylem, aroganckim i zarozumialym. I wszystko wiedzialem najlepiej, a czego nie wiedzialem, to w ogole nie warto bylo wiedzieć.
  .
  Otoz, drogi szczylu, choc z Pana perspektywy trudno w to uwierzyć, świat istnial i działał, zanim jeszcze Pan kupił swoj pierwszy smartphone.
  Rzeczy się dzialy, o ktorych Pan nie słyszał.
  To nie jest pierwszy zestrzelony pasazerski samolot. Amerykanski okret w Zatoce Perskiej zestrzelil tez taki z 290 osobami; tez kobiety i dzieci, też zabawki dzieciece plywaly wsrod trupow.
  I co…? Ano nic.
  Okret zostal powitany w domu fanfarami, kwiatami, orkiestra wojskowa na nabrzezu, tudzież medalami za dobra sluzbe, awansami i nagrodami. Wystawiono pomnik ( okretowi i zalodze, nie ofiarom; o ofiarach nikt sie nawet nie zająknął… ).
  .
  Otoz, drogi szczylu, nic takiego nadzwyczajnego sie nie stalo. Nasi najlepsi przyjaciele Ameryjanie nazywaja to „collateral damage” i nawet nie liczą. „We dont do body count” they say officially.
  .
  To prawda że pare lat wczesniej, Rosjanie zestrzelili koreanski pasazerski, ktory znalazl sie nad ich strefa zakazaną w do dzis niewyjasnionych okolicznosciach. Cos podobnie jak ten dzisiejszy.
  Ale Rosjanie przynajmniej nie puszyli się jak dzikie pawiany…
  .
  Dzialo sie to w czasach, gdy Autorka dwojga imion, nosila spodniczki krótkie, a podkolanówki wprost przeciwnie, długie, wiec pamięć moze ja zawodzic.
  Ale ja pamietam.
  .
  Dobrze jest miec perspektywę i kontext…
  .
  P.S. Że co? Że to są nasi a tamci byli nie nasi…?
  Aaaaahhh… Trzeba bylo od razu tak powiedzieć….

 107. Rozumiem, ze jest to blog o Wschodzie. W ramach moralnych uniesien i wynikajacych z tego potepien prosze zrobic maly test i zajrzec na pierwsza strone internetowa „Polityki” czy „Gazety Wyborczej”. I co zobaczymy – sparawa katastrofy malezyjskiego samolotu zajmuje poczesne miejsce. Tak zginelo prawie 300 osob – to jest tragedia. Ale na naszych oczach ma miejsce „katastrofa”, ktora pochlonela juz 700 istnien ludzkich – mam na mysli Gaze. Tego nie ma na pierwszych stronach. O tym dwie wspomniane publikacje pisza „niesmialo”. Taki stan rzeczy poddaje w watpliwosc szczerosc moralnych „kazan” wyglaszanych przy okazji zdarzen na Ukrainie.

  Pozdrawiam

 108. @ stefan 57
  „Rosjanie podają przez które miasto i którą ulicą jechał Buk. ”
  Jak Rosjanie podaja to musi byc prawda. Ten prawdomowny narod do dzisiaj uwaza ze zbrodnie w Katyniu popelnili Niemecy. Pewnie tez widzieli ktora ulica wiezli.

 109. Marcinku, co ma piernik do wiatraka?

 110. Pani Katarzyno, wypadałoby podać link do źródła, z którego zaczerpnęła Pani treść dla swojego wpisu.
  http://www.kp.md/daily/26258/3137966/

 111. Marcin , durniu , wróć na portal Szostkiewicza ! On wywala wszelkie posty niewygodne . Nie smrodż tutaj !

 112. A gdzie posty @ Chrisa z umundurowanymi w hilterowskie mundury „braćmi” z Ukrainy ? Zniknęły !

 113. korzystanie z tesktow bez podania zrodla jest plagiatem. Jesli tak nie jest, to prosze o wyjasnienie. Pozdrawiam

 114. Tak samo zdjęcie, jak i ruchomy obraz, pokazuje tylko wycinek rzeczywistości, bez kontekstu. Powstrzymanie się od wiary w atakujące nas zewsząd obrazy-reprezentacje zdaje się być coraz trudniejsze. To samo dotyczy filmów opartych na faktach, nie wolno (śmiem stwierdzić) w nie wierzyć.

  pozdrawiam, cieszę się, że artykuł zwrócił uwagę na tak ważną sprawę

 115. Ludzie, co wy o tych plagiatach? Informacje pojawiły się jednocześnie na wielu stronach, to jest blog a nie agencja Reutersa. Jak widzę autorka zaprasza do dyskusji i wyraża własną opinię na temat znanych faktów (jak się czyta rosyjską prasę…)
  @vandermerwe: Masz całkowitą rację z Gazą, ale nie musi to wynikać ze złej woli, po prostu taka jest natura „newsów”, nakręcają się, osiągają kulminację, i znikają. Na Gazę mam nadzieję przyjdzie czas. Zresztą w poprzedniej Polityce był bardzo dobry tekst na ten temat.

 116. @ Towarzysz Wieslaw,

  Calkiem niedawo, jedna z publicystek brytyjskich zauwazyla, ze media zachodnie ograniczaja sie od „obslugi” jednego wydarzenia w danym momencie. Sprawa Ukrainy a wlasciwie samolotu i Gaza to wydarzenia rownolegle i dokonano wyboru t.j. wybrano samolot oraz Ukraine. Choc mozna sie zastanowic skala ktorej tragedii jest wieksza ( jesli istnieje jakis sposob gradacji smierci ludzi). Ja nie twierdze, ze sie nic nie pisze ale ma miejsce wyrazna preferencja. Mozliwe, ze blizsza „cialu koszula” ale mimo wszystko…..

  Pozdrawiam

 117. Nie sądzę, żeby ktokolwiek celowo zestrzelił ten samolot. Takie rzeczy zdarzały się również naszemu obecnemu wielkiemu bratu. W 1988 r. Amerykanie zestrzelili irańskiego Airbusa z ok. dwustoma osobami na pokładzie (w tym ok. 60 dzieci). Rakietę odpalono z irańskich wód terytorialnych. Pomylili wielkiego Airbusa z myśliwcem F14. Kiedy Obama mówi, że Rosjanie przekazują zestawy przeciwlotnicze dyletantom warto przypomnieć tę historię. Wychodzi na to, że zawodowi żołnierze US Navy to dopiero dyletanci. O tych, którym USA przekazywała broń lepiej nie mówić. Niektórzy do dzisiaj są zagrożeniem dla świata, USA nie wyłączając.

 118. po tym jak się pomodlił spokojnie okradli zamordowanych rzekomo przez pomyłkę pasażerów. Jak się daje coś takiego komuś takiemu ponosi się pełną odpowiedzialność o ile ten ktoś kogoś zamorduje. To nie jest pierwszy taki numer Rosji w podobnej sytuacji zestrzelili już raz koreański samolot

 119. @Reynevan

  Oczywiście, że przez pomyłkę. Dla Rosjan nie miało to absolutnie żadnego sensu. Dla Ukraińców, pomyślane jako prowokacja, wiązałoby się ze zbyt wielkim ryzykiem. Dlatego realnych politycznych następstw, czyli zwrócenia się Europy przeciwko Rosji, zdarzenie to mieć nie będzie. Zostanie oczywiście wykonanych szereg gestów dla uspokojenia opinii publicznej, ale na serio będzie to traktowane tylko w Polsce.
  Swoją drogą, urocze jest to oburzenie polskiej opinii, że złoczyńca nie chce się przyznać do podłego czynu i publicznie pokajać. Jak wiadomo, kraje cywilizowane robią to powszechnie, jak Amerykanie po strąceniu irańskiego samolotu.
  U redaktora Szostkiewicza pojawił się jednak pewien dysonans. Fejsbuk mi mówi, że pan redaktor pyta, czy można krytykować Izrael.

 120. Czy byłeś zaskoczony, że on pali papierosa i ochrzcił w tym samym czasie?

 121. Pozwoliłem sobie przekopiować z innego portalu , Jesli Eva to nick naprawdę kobiety , to czapka z głowy :

  Prawo Kalego w polityce
  Eva: 25 lipiec, 2014 – 00:40
  W polityce (podobnie jak u tego redaktora z „W i Ż” ) działa w tej kwestii uniwersalne prawo Kalego z „Pustyni i w puszczy”.

  Rosja ogłosiła ostatnio, że tworzy prywatne oddziały militarne a la Blackwater. Zachód się mocni zasępił, wręcz zdenerwował.
  Tak naprawdę Rosja zastosowała tę metodę na Krymie tyle, że w przeciwieństwie do USA pokojowo, bez jednego wystrzału i w dodatku tak skutecznie, że Obama po dziś dzień jeszcze nie ochłonął z szoku i żąda zemsty/sankcji. Błyskawicznie działające „zielone ludziki” wyrwały mu perłę w koronie walki o Ukrainę.

  Tak swoją drogą – kary/sankcji za to Obama żąda od EU wobec Rosji:-). To się nazywa upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci ….

  Ale co do sedna zasady Kalego:

  Amis, jak Kali, z zasady nie lubią, gdy się ich pomysły kopiuje.
  Od 1938 r. działa w USA Foreign Agents Registration Act (FARA), który ściśle niezwykle kontroluje działalność zagranicznych agencji/fundacji – w dzisiejszym języku wszelkich NGOs – na terenie USA. Stany przyjęly tę przytomną, ochronną ustawę w obliczu bardzo skutecznej propagandy Goebbelsa na ich własnym terenie i … zachowały ją po dziś dzień jako niezwykle przydatną, by nie mieć u siebie „kolorowych rewolucji”.

  W ub. r. Putin ośmielił się ją skopiować (ze znacznymi złagodzeniami) i odciął tym samym gałąź, na której US-NGOs siedziały w Rosji „uświadamiając” naród, czym jest jedyna, prawdziwa demokracja.
  Łamiąc zasadę Kalego Purin zebrał kolejne negatywne punkty. Konto i bez tego miał już obciążone walką z jedynie słuszną demokratyczną oligarchią pokroju Chodorkowskiego i spółki. Co gorsza potem nie zaprzestał:

  BRICS, odchodzenie od dolara, umowy z Chinami, Iranem z pominięciem dolara, tworzenie banku rozwoju i banku pomocy finansowej, czyli dublowanie World Bank i IFM to już naprawdę przesada.
  Zaczyna się walka na śmierć i życie i chyba nie ma w tym przesady. W tle siedzą Chiny, które nie wtrącają się do awantur „białych ludzi”, ale chyba nietrudno zgadnąć, komu tu kibicują i kto wie, może w razie czego pomogą.

  początek rozdziałuLubi: 4 Czytelników – również Ty.
  Podoba Ci się ten komentarz? Kliknij 🙂 .

 122. Całkowicie zgadzając się z w/w , uważam ( a są liczne dywagacje czy powinien wejść czy nie , bo USiaki tylko czekają ) , że powinien zastosować TUŻ PO zbrodni Odesskiej olanej przez „wrażliwy” Zachód tzw. ograniczoną odpowiedż . Zabieg stosowany stale przez USA/Izrael .
  Mianowicie tuż po spaleniu , siły powietrzne FR powinny urządzić rajd na terenach przygranicznych niszcząc ile się tylko da banderowskiego sprzętu (!) , nie ludzi !
  Rezim kijowski siedziałby wtedy ciszej i nie byłoby setek zabitych cywilów przy pacyfikacjach banderowców i setek tysięcy uchodżców .
  Trzeba się uczyć od krajów prawdziwie demokratycznych !

 123. Interpretacja przez Panią tej fotografii/sytuacji zatoczyla kolo i roztrząsanie jej jest tym samym chybione: po wyjaśnieniu okazuje się, ze separatystą jest tym złym, i to właśnie na pierwszy rzut oka pokazuje zdjęcie.

 124. Sa dowody na to, ze nie zadna rakieta Buk zestrzelila samolot, to nie separatysci, a kto – mysle ze juz niedlugo opinia publiczna sie dowie, na pewno nie byl to pan z malpka.

 125. @ Szerszen,

  „Jak wiadomo, kraje cywilizowane robią to powszechnie, jak Amerykanie po strąceniu irańskiego samolotu.”

  To nie jest takie proste i oczywiste. W sprawie samolotu Amerykanie nie mieli mozliwosci zaprzeczenia, gdyz z racji miejsca i czasu „wszyscy to widzieli”. Warto jednak zwroci uwage na kampanie propagandowa jaka zostala skierowana w zachodznich mediach przeciw Iranowi zaraz po zestrzeleniu samolotu. Chodzilo o to by zwalic wine na sam Iran.
  Prosze jednak wziac pod uwage dzialania militarne w Afganistanie, Iraku czy Pakistanie. Wszelkie komunikaty mowia o zabitych terrosystach i trzeba niezwyklego wysilku by zmusic sprawcow smierci do przyznania, iz zabili niewinnych ludzi.

  Pozdrawiam

 126. Eeee… co? Gdzie jest ten ‚gest triumfu’ na oryginalnym zdjęciu niby? Próbowałem odczytać ten niewyraźny podpis pod zdjęciem ale to mi się nie udało – może na nim jest napisane to co Pani twierdzi w swoim wpisie?

  Bo ja na tym zdjęciu widzę jedną rzecz – uzbrojony facet jest na miejscu rozbitego samolotu i ma w zasadzie pełny dostęp do prywatnych rzeczy ofiar. Nic mniej nic więcej.

  Jestem bardzo ciekaw ścieżki jakiej logiki doprowadziły do takiej interpretacji jak Pani? Bo mi się wydaje, że żadna logika, tylko przemożna chęć opublikowania wyimaginowanej tezy za pomocą pozorowanej dyskusji z nieistniejącym problemem.

  Tzn. problem mediów i ich fałszowania jest realny ale w tym wypadku chybiła Pani kulą w płot. Albo zapomniała Pani uargumentować swoje twierdzenie.

 127. ”Oczywiście, że przez pomyłkę. Dla Rosjan nie miało to absolutnie żadnego sensu. Dla Ukraińców, pomyślane jako prowokacja, wiązałoby się ze zbyt wielkim ryzykiem.”
  Mało prawdopodobne. Świadczą o tym
  1. zmiana korytarza powietrznego na bardziej północny w dniu 17.07
  2. nieudolna próba ukrycia tego faktu (modyfikacja danych w amerykańskich serwerach dopiero po trzech dniach po wypadku, gdy masa ludzi porobiło sobie kopie pierwotnych danych)
  3. prawdopodobna (bo informacja pochodzi od Rosjan nie można traktować jako w 100% pewnych) zmiana kursu jeszcze bardziej na północ, na teren gdzie został zestrzelony

  wczoraj o 9:50 via RiaNovosti ukraińcy dostali propozycję w formie lipnego komunikatu przedstawiającego taką wersję wydarzeń która pogrąży jakichś tam ludzi z armii ukraińskiej na niskim szczeblu, ale nie wmiesza Amerykanów do sprawy. Wersja dodajmy całkowicie niewiarygodna bo mówi o jakichś ćwiczeniach podczas których rakieta sama wystrzeliła.

  o 14:30 propozycja została odrzucona. Po godzinie już oficjalnie Rosjanie ogłosili 28. pytań, a dokładniej rodzaj danych które pozwalają wyjaśnić okoliczności strącania samolotu.

  Przed konferencją z 23.07 pytań było 10 i na konferencji Rosjanie zaprezentowali odpowiedź. Podejrzewam, że w poniedziałek będzie kolejna konferencja.
  Gdydy ktoś miał wątpliwości, że to są jakieś tam obrazki lub prezentacja – zwracam uwagę że na konferencji pokazali co z danych wynika, do Brukseli i Malezji przesłali dane.

  Na kolejnej konferencji prezentowane będą prawdopodobnie
  1. dane dotyczące loty z poprzednich dni (miesięcy) wraz z analizą która wykaże, że tego dnia mh17 leciał inaczej.
  2. rozmowy kontrolerów z poszczególnych dni z rożnymi samolotami.
  W zasadzie będą to jeszcze cały czas materiały ”cywilne” i celem będzie wykazanie, że samolot został premedytacją wprowadzony nad obszar walk, ale bez wskazania kto strzelił.

  Może być też tak, że do poniedziałku się dogadają i żadnych dodatkowych materiałów nie będzie.

 128. Dzieki, Pani Katarzyno. Dzieki.

 129. @Indoor
  Kto, Twoim zdaniem, odpowiada za kontrolę obszaru powietrznego nad Ukrainą i „naprowadzanie” samolotów pasażerskich na określoną trasę?
  Kto nakłonił MH17 do zmiany korytarza powietrznego?

 130. Pomijając fakt, że żadnej zmiany nie było i tą trasą leciało w tym dniu całe mnóstwo samolotów różnych linii, niektóre prawie w tym samym czasie.

 131. Tobermory
  Za ”naprowadzanie” oczywiście odpowiadają ukraińskie służby kontroli ruchu lotniczego.
  Nie znam planu lotu mh17 z dnia 17.07 i poprzednio, nie znam motywów załogi jeśli sami zmienili tego dnia trasę – to są rzeczy do których teoretycznie dojść mogą członkowie komisji a jednocześnie to są dokumenty które zawsze można podmieniać.
  Najwięcej powie nam nasłuch radiowy korespondencji z wieżą kontroli lotów z tego dnia i poprzednich dni.
  Pozostałe informacje mogą być a mogą nie być.
  Rozmowy w kabinie pilotów mogą być istotne jeśli piloci zauważyli samoloty wojskowe w pobliżu, bo sam atak rakietowy nie będzie nawet zauważony.
  Rozmowy w wieży mogą być decydujące, ale one są w rękach SBU i mogły być dowolnie zmodyfikowane/kasowane.
  Dane parametrów lotów z kolei mogą świadczyć o tym, czy była manipulacja zewnętrzna sygnałami GPS. Bo samolot zboczył się (ponoć) nawet z tej ścieżki i tak ryzykownej na północ.
  Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało iż rejestratory od Doniecka nic nie rejestrowali. Ani głosu, ani danych. Samoloty tej generacji można zdalnie sterować. O ile ktoś umie.

 132. Tobermory
  Była zmiana. Do tego dnia mh17 zawsze omijał krytyczny obszar od południa. Zmiany w serwerach amerykańskich dokonano z niedzieli na poniedziałek wstecz.
  SG351 jako jedyny znany mi rejs zawsze latała nad obszarem. Pozostałe rejsy omijały jak mh17.

 133. Rejestratory nie rejestrowały, dane na serwerach amerykańskich zmieniono (KTO? i w czyim interesie?) samolot zestrzelono (?)
  A poza tym nic na działkach się nie dzieje?
  A zastanawiałeś się, dlaczego zmieniono trasę MH17, zamiast po prostu zestrzelić ten singapurski, co tam zawsze latał?

 134. ”dane na serwerach amerykańskich zmieniono (KTO? i w czyim interesie?”
  A czy ja wiem? Tacy separatyści terroryści mają długie ręce.
  ”A zastanawiałeś się, dlaczego zmieniono trasę MH17, zamiast po prostu zestrzelić ten singapurski, co tam zawsze latał?”
  Mam na to pewną teorię, ale brak mi czasu. samolot singapurski latał tam codziennie, tam i z powrotem. Nie jest wykluczony że jako jedyny lot, ale na pewno jeden z niewielu lotów.
  Załóżmy że separatyści ”polowali” na samolot ”szpiegowski” latający ”nad ich niebem”.
  W tym układzie podsunięto im mh17, wypożyczono zestaw BUKów z załogą a SG351 miał robić piękne zdjęcia. Ale były chmury i na dodatek są te zdjęcia rosyjskie o brakujących BUKach tego dnia w bazie ukraińskiej. I sprawa się skomplikowała.

  Zmianę danych na serwerach amerykańskich zauważyłem sam gdy rano chciałem robić zrzuty z ekranu z tego co wieczorem zauważyłem. Nagle okazało się, że wszystkie loty od kwietnia zminiły trase.

 135. @Indoor
  nie proponowano Ci jeszcze pracy w Hollywood? 😉

 136. ”nie proponowano Ci jeszcze pracy w Hollywood?”
  Nie. Przyznaję, że jest to wersja bardzo naciągnięta, nie mam też dostępu do kluczowych informacji – ile lotów rzeczywiście latało nad Donieckiem uprzednio. hm17 na pewno nie. Pozostałe loty które mi się udało sprawdzić również nie. Tego lotu indyjskiego w żaden sposób nie udało się wyszukać do poniedziałku rano, gdy wszelkie grzebanie w danych straciło sens.
  TAmta hollywoodska wersja to jest na okoliczność gdyby się okazało, że SG351 był jedynym lotem latającym tamtędy regularnie.
  Wtedy jest to scenariusz z zakresu political fiction, ale jak najbardziej realny.

 137. Pani Katarzyno – pragnę zwrócić  Pani uwagę, że hitlerowcy nosili na swoich pasach mundurowych haniebny napis „Got mit uns” i mordowali i wielu znich chodziło do swoich kościołow . Gest tego terrorysty
  dla mnie może znaczyć ” Dzięki Ci BOżę że to ja zamordowałem tych ludzi a nie oni mnie „.
  Dlam mnie to parzywiec!!!

 138. Przepraszam za literówki- powinno być „dla mnie to parszywiec”

 139. @ Gospodyni
  Nikt nie chce zauwazyc ze ten na zdjeciu nigdzie nie pracuje, zyjac z pienieniedzy ktore bandytom posyla mr Putin. Gdy sie skoncza pieniadze, bohaterowie przeniosa sie w inne miejsce gdzie znowu ktos ich wynajmnie. Na przyklad podlozyc bombe w metrze. Przed tem sie oczywiscie przezegnaja w prawa strone zyczac ofiarom lagodnej smierci.

 140. To nagranie i artykuł , pokazuje prawdę , oraz fałsz i obłudę banderowców z Kijowa .

  Poczekajmy z oceną o winie oraz na raport niezależnej komisji , oraz nagrania rozmów z kokpitu, między innymi, na temat zmiany kursu.

  Tylko „bałwany” wiedzą już kto jest winien . A jak widać „bałwanów „w polityce , jak i na forum jest mnóstwo..

 141. @ Marcin

  Może kobiety przynoszą mu pierożki? Jak na Majdanie.

 142. @ Szerszen
  „Może kobiety przynoszą mu pierożki? Jak na Majdanie.”
  Zgadza sie. Jednym takim pierozkiem wystrzelonym z BUK-a stracil pasazera, a teraz sie zegna, bo myslal ze to samolot ze zwlokami eksportowanymi do Australii na konferencje AIDS.

 143. gloryfikowanie oddziału AZOW to niezły odlot.

  Polecam poczytanie co ma wiki do powiedzenia na ich temat:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D

  Rozsiewa Pani banderowska propagandę, myślę że jakieś służby mogłyby powoli zacząć się zajmować zdrajcami, żeby sie później nie obudzic z ręką w nocniku.

  nie pozdrawiam

css.php