Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

21.07.2014
poniedziałek

Dziwna wojna

21 lipca 2014, poniedziałek,

Dziwna to wojna – mówi Eugeny Spirin, dziennikarz z Ługańska. – Miasto pod ostrzałem, centrum zrujnowane, zbombardowany budynek uniwersytetu, instytutu kultury, stare miasto. Jednocześnie ludzie codziennie jeżdżą do pracy – nie mają wyboru, w państwowych przedsiębiorstwach za absencję straszą zwolnieniami, choć poruszanie się po Ługańsku to wielkie ryzyko.

O śmiertelnym niebezpieczeństwie mieszkańcy Ługańska po raz kolejny przekonali się w piątek, 18 lipca – krótko po godz. 15 w budynek mieszkalny na ulicy Radzieckiej uderzył pocisk artyleryjski. Zginęło dwadzieścia osób. Kiedy świat płacze nad przypadkowymi ofiarami zestrzelonego boeinga 777, w Ługańsku rośnie liczba ofiar śmiertelnych niewypowiedzianej wojny. Od czerwca w obwodzie zginęło 250 osób, ok. 850 zostało rannych.

– Te pociski nadlatują znienacka – tłumaczy Spirin – Nie wiadomo, kiedy znowu zacznie się ostrzał, a ludzie nie chcą cały czas chować się w piwnicach i schronach. Obie strony – ukraińska armia i separatyści – strzelają po swoich pozycjach. Cywile giną, bo pociski nie zawsze trafiają w wyznaczony cel. Trudno później ustalić, kto akurat strzelał – kontynuuje dziennikarz. Obie strony oskarżają się wzajemnie o zbrodnie na ludności cywilnej.

Pech mieszkańców Ługańska polega na tym, że miasto leży między wzgórzami – te zajęła ukraińska armia. Separatyści okopali się w centrum miasta, w miejscowej siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, swojej kwaterze głównej, którą zajęli jeszcze w kwietniu. Armia przejmuje kolejne punkty wokół miasta.

Szala zwycięstwa zdaje się przechylać na stronę Kijowa. Podobnie jak w Doniecku – przejęto kontrolę nad miejscowym lotniskiem. Ukraińskie media informują, że z soboty na niedzielę Ługańsk opuściła samozwańcza „rada ministrów”. „Liderzy Ługańskiej Republiki Ludowej wyjechali w nieznanym kierunku. Na razie miastem kieruje komendant polowy o pseudonimie Leszyj. Jego garnizon stacjonuje w budynku USB” – poinformował Dmytro Stehyrjow, lider obywatelskiej inicjatywy „Prawa Sprawa” z Ługańska.

Na oficjalnej stronie ŁRL nie ma na razie słowa o kadrowych rotacjach. Opublikowano za to tymczasowy zakaz poruszania się po mieście samochodami w związku z „aktywnością grup dywersantów”.

– Poszczególne bandy separatystów walczą teraz o wpływy w mieście – relacjonuje Spirin. – Panuje chaos. Ludzie kompletnie nie wiedzą, czego się spodziewać. Brakuje chleba, kończą się zapasy żywności, transport do miasta został zablokowany. Przez walki w pod Ługańskiem przerwane zostały dostawy prądu i wody do miasta. Brygady jechały, by naprawić szkody, ale terroryści, grożąc użyciem broni, przegonili ich. Mieszkańcy marzą o jednym: by ten koszmar wreszcie się skończył. Ponieważ nikt nie spodziewa się po separatystach ustabilizowania sytuacji, ludzie, chcąc nie chcąc, czekają na wejście ukraińskiej armii.

Kijów zapowiada rychłe zakończenie Antyterrorystycznej Operacji. Pytanie, ile jeszcze ofiar kosztować będzie pyrrusowe zwycięstwo w tej dziwnej, nienazwanej „wojną” wojnie, pozostaje otwarte.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 19

Dodaj komentarz »
 1. Ach tak? Nagle przypomnielismy sobie o ofiarach cywilnych. Lepiej pozno niz wcale. A jeszcze nie tak dawno bilismy brawo, gdy rzad ukrainski poszedl na militarne „rozwiazanie” kryzyzsu. Tak, wtedy bralismy za dobra monete twierdzenie wladz ukraimnskich, ze do cywili i obiektow cywilnych nie strzelaja. Jak podala jedna z polskich gazet robili to niedobrzy separatysci przebrani za ukrainskich zolnierzy. Temu podobne bzdury polskie media powtarzaly za wladza ukrainska bez zmruzenia oka.
  To ja zadam Pani pytanie. Zalozmy, ze armia ukrainska pokona na placu boju separatystow. I co dalej? I bedzie to koniec wszystkiego, ludzie o wszystkim zapomna i zapanuje spokoj i milosc powszechna? Rzad ukrainski za sprawa „sojusznikow”, w tym Polski, wybral najgorsza mozliwa opcje i na dluzsza mete przegral – kryzysow polityczno – spolecznych nie rozwiazuje sie karabinami, samolotami i artyleria. To jest krwawa lekcja, ktorej uczono sie w wielu zakatkach swiata. Rozumiem, historia nas uczy, ze z historii nikt sie niczego nie chce nauczyc.

  Pozdrawiam

 2. Trzeba przyznac wschodniej Ukrainie autonomie , tak jak przyznano dla Kosowa. Po paru latach sie okaze ktora czesc Ukrainy jest bogatsza i kto na tym skorzystal.
  Wojna w Europie jest biznesem dla globalnego interesu, ktory nigdy nie traci.
  Tak to jest i tak pozostanie w globalnym orwellowskim swiecie.

 3. Zarowno przywodcy separatystow jak i przedstawiciele wladzy z Kijowa winni sa licznych zbrodni wojennych. Tutaj nie ma zadnego wyraznego podzialu na „biale” i „czarne” !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kartko. Chciałeś dowody – masz dowody.
  https://www.youtube.com/watch?v=BrhEzecCdTI#t=64
  Trwa ponad pół godziny, ale to są konkrety

 6. Putin jest zwyklym mordercą i głównym inicjatorem tego, co dzieje się we wschodniej Ukrainie. Czas na przebudzenie Zachodu!

 7. Wystarczy przeczytac wpisy na forum i linki wraz ze zdjeciami (opis po rosyjsku) azeby argumentacje pani Kasi o kant dupy potluc. Sorry ale to chyba prowokacja banderowców 😉

  http://fakty.interia.pl/raport-samolot-zestrzelony-na-ukrainie/komentarze/news-sa-dowody-by-wskazac-winnych-katastrofy-samolotu,nId,1472435#commentsZoneList

 8. Szalony Iwan
  21 lipca o godz. 20:44

  A nie Departament Stanu na czele z panią Nuland?
  Czas na pobudkę, rzeczywiście…..

  Szacowny Zachód popadł w schematyczność działania.
  A metody są jak podpis seryjnego mordercy.
  Wskazuje sprawcę.

 9. To nie jest dziwna wojna. To jest typowa wojna amerykańska nowego stylu. Sami ją prowokują i organizują a ofiary zabijają się już same. W końcu dolary liczą amerykanie. Tak się dzieje w Iraku, Libii i Syrii

 10. Po czym rozpoznać Putlerka sowicie opłacanego rublami z Kremla. 🙂

  1. Ciągle majaczy o nazistach, faszystach i banderowcach – to typowa propagandowa nowomowa w Rosji, która mentalnie tkwi w czasie tzw. Wojny Ojczyźnianej (czyli Drugiej Wojny Światowej wywołanej w Europie przez Niemcy i ZSRR) gdzie Rosja, Mesjasz narodów jest otoczona przez nazistów, zwłaszcza zamieszkujących teren UE i USA (zapewne kryją się w lasach). 🙂
  2. Ciągle bajdurzy o tym jakie to USA jest złe zasłaniając zbrodnie Rosji zbrodniami innych państw (tak jakby jankesi i rosyjska swołocz nie byli siebie warci). 🙂
  3. Uderzająca wręcz napastliwość i aktywność pod każdym komentarzem niezgodnym z propagandowymi wytycznymi Kremla (trzeba wam wiedzieć, że Putlerki pracują bez przerwy w swoich budach na 12 godzinne zmiany). 🙂
  4. Ubogie słownictwo, prostackie, nieuzasadnione hipotezy mające rzekomo według rosyjskich propagandystów przemawiać do wyobraźni uboższej intelektualnie części społeczeństwa (zapewne poziom intelektu jest tutaj zaniżany w oparciu o badania przeprowadzone na samych rosjanach), obraźliwe epitety, językowe niechlujstwo. 🙂

  Podawajcie kolejne punkty, z niecierpliwością czekam również na odpowiedzi Putlerków – pamiętajcie, każdy komentarz to dodatkowy rubel w kieszeni. 🙂

 11. Szanowny Znafca otworzył protokół rozbieżności.
  Albowiem jeszcze zimą, gdy lała się krew w Kijowie, wyszukiwacze ruskich prowokatorów w sieci, podawali jako ich cechy charakterystyczne: wyszukane słownictwo, nienaganna polszczyzna, elokwencja, umiejętność operowania rozbudowanymi zdaniami.
  Co do mnie, zauważyłem jedno: co, którzy teraz okazali się prorosyjscy, przedtem często-gęsto byli zastanawiająco proPISowscy. Ale to może nieistotne.

 12. Można to łatwo wyjaśnić. Po prostu z czasem tak wiele faktów zaczęło działać na niekorzyść Kremla, że postanowiono zintensyfikować działania propagandowe i zwiększyć liczbę Putlerków, co – siłą rzeczy – skłoniło władze do opłacania mniej wyedukowanych kundli, które może i głośno szczekają, ale najczęściej o jednym i tym samym, dodatkowo w ubogiej oprawie literackiej. 🙂

 13. Czy „Znafca” to jakis przedstawiciel tzw. „gimbazy” zablakany na forum Polityki?

  P.S. I czy te „emoticony” maja zastapic wyjatkowa plytkosc argumentow?

 14. „Pyrrusowe zwycięstwo”, nie nawet takiego nigdy nie będzie.
  Totalna klęska Ukrainy od wschodu do zachodu, całej.
  Tysiące ofiar, Słowianie potrafią sobie pamiętać i tysiąc lat.
  Może najwyższa pora na refleksje, jak skutecznie zagrzewaliśmy jedną stronę do walki;
  ” Ukraińcy muszą sami udowodnić że potrafią walczyć”,
  ” czemu nie rozprawią się z garstką bandytów”,
  „prowokatorzy , ostrzeliwują miejscową ludność cywilną” , „kilkuset agentów ruskich należy zlikwidować”. Kto to pisał? Krwiożerczy Putin?
  Pięknie podsycaliście ukraiński nacjonalizm, oj złożą nam kiedyś bratnie podziękowania.
  Ojciec jak żył często wspominał jak potrafili być „wdzięczni”.

 15. @murator 21:19
  Wpisz sobie nazwisko tego „eksperta” od wypadków do poszukiwarki w interenecie i zobaczysz jaki z niego ekspert.

 16. Mam pytanie do tzw. rusofilów i putlerków, czy wy tak naprawdę nie działacie na rzecz USA i UE? No bo jakby tak się zastanowić to najwięcej na mocarstwowej polityce Rosji i ZSRR w XX i XXI wieku ucierpieli sami Rosjanie. To was najwięcej zginęło (dobre kilkadziesiąt milionów) i co wam z tego przyszło? Przy okazji wykończyliście następne kilkadziesiąt milionów ludzi dzięki wielu różnym inwazjom, ale skoro macie taki stosunek do samych siebie to dlaczego mielibyście się przejmować innymi narodami. Teraz na Ukrainie też giną Rosjanie (jak i Ukraińcy) i po co? Ano po to, żeby Rosja jak to zwykle ma zwyczaju utrzymała swoją strefę wpływów w ramach jej polityki mocarstwowej na wschodzie. Jesteście tacy sami jak Amerykanie tylko głupsi i słabsi, a do tego nie macie jak oni dopływu imigrantów żeby mieć kogo posyłać na te wasze wojenki. 🙂

 17. Zarówno przywódcy separatystów jak i przedstawiciele władzy z Kijowa winni są licznych zbrodni wojennych.

 18. Jedynym rozwiązaniem tego gordyjskiego węzła jest przyznanie autonomii tym, co tej autonomii chcą , a mówią innym językiem i chcą żyć w otoczeniu przyjaznej im administracji samorządowej. W czasach „nowej Europy” jaką przedstawia UE , przyznanie takiej autonomii dla wschodniej Ukrainy nie powinno budzić specjalnych oporów ponieważ mamy precedens Kosowa.
  Piędziesiąt lat żyły obok siebie NRD i NRF , które połączyły się, bo taka była wola tych co tam mieszkali. Po latach również może się połączyć Ukraina wschodnia i zachodnia jeżeli taka będziewola ich mieszkańców.
  Wojna domowa jest najgorszym rozwiązaniem , a jednak ta światła Europa udaje , że nie dostrzega grożącego Europie niebepieczeństwa kontynuowania tej niebezpiecznej gry politycznej.

 19. W Rosji nie brakuje ludzi głęboko zawstydzonych polityką Kremla wobec Ukrainy. Choć media trąbią o rekordowej popularności Putina krytyków jego polityki nie jest brakuje. Dziennikarka i fotoreporterka Wiktoria Iwlewa pieniądze na swą humanitarną misję w Słowiańsku zebrała na rosyjskim Facebooku.

  Do Słowiańska, w geście odkupienia za rosyjskie winy

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/07/do-sowianska-w-gescie-odkupienia-za.html

  Po raz pierwszy Wiktora Iwlewa, moskiewska fotoreporterka i dziennikarka pojechała do zajętego przez separatystów Słowiańska, by dopomóc w ewakuacji mieszkańców. Jej misję sfinansowali przyjaciele z Facebooka. Jej kolejna wyprawa do tego miasta, po odbiciu go przez armię ukraińską także nosiła humanitarny charakter. Wiktora i jej przyjaciele, chcą pomóc, by do Słowiańska wróciło normalne życie. To ich gest pokajania za rosyjskie grzechy i winy wobec ukraińskich braci.

  Z Wiktorią Iwlewą na antenie Radia „Swoboda” rozmawiał Dmitrij Wolczek

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
  Twitter: https://twitter.com/mediawrosji

  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy Internet. Oglądamy telewizję. Tłumaczymy na język polski.

 20. poczytaj sobie to, to ci przejdzie:
  http://peremogi.livejournal.com/

css.php