Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

17.07.2014
czwartek

To Ukraina jest winna

17 lipca 2014, czwartek,

„Właśnie zestrzeliliśmy samolot AN-26, wala się gdzieś za kopalnią Progres. A przecież uprzedzaliśmy, by nie latać po naszym niebie. Jest też wideo z kolejnego ptaszkopadu. Ptaszek upadł poza zamieszkałym terytorium, cywile nie ucierpieli”.

Ten wpis z Twittera, autorstwa Igora Striełkowa, który mianował się głównym wojskowym wśród donieckich separatystów, przeczytał dziś cały świat. Gdyby separatyści rzeczywiście zestrzelili ukraiński samolot wojskowy, w Europie nie zainteresowałby się tym pies z kulawą nogą. Kolejne ofiary brudnej wojny, niezrozumiały dla zachodniej opinii publicznej konflikt, zmęczenie medialne Ukrainą i sezon urlopowy.

I nagle brudna, niezrozumiała, niewypowiedziana wojna przybliżyła się do sytej Europy Zachodniej. Teraz jest wstrząs i niedowierzanie, holenderscy turyści wybierali się na urlop, być może nie zdawali sobie sprawy, że lecą nad terytorium Donbasu. Być może nawet nigdy o Donbasie nie słyszeli.

Informacje Striełkowa o zestrzeleniu samolotu zdążyły podać w wiadomościach agencyjnych Ria Novosti i portal Life News. Były to triumfujące newsy: oto, kolejny raz, dzielni powstańcy pokazali tchórzliwym ukraińskim żołnierzom, gdzie raki zimują.

Kiedy okazało się, że na Donbasie rozbił się jednak malezyjski boeing triumfatorom zrzedły miny. Separatyści zaczęli zacierać ślady: „Jeśli to rzeczywiście jest samolot pasażerski, to nie zrobiliśmy tego my” – powiedział „premier” Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksandr Borodaj. Rosyjskie media z kolei podkreślały, że melezyjczyk upadł „na terytorium Ukrainy”. Przypomnę, że od kilku miesięcy Rosjanie nazywają Donbas nie inaczej, jak republiką ludową. A tu nagle „Ukraina”.

(Znakomita Rossijska Gazeta do tej pory nie zdjęła newsa o zestrzelonym przez „partyzantów” samolocie).rg22
To było przygotowanie gruntu do uprawiania informacji, że pasażerski boeing zestrzelili Ukraińcy. „Odpowiedzialność za tragedię ponosi tylko i wyłącznie Kijów” – powiedział na antenie telewizji Rossija 24  redaktor naczelny czasopisma „Obrona narodowa”.

Jak się można było spodziewać, rosyjska narracja medialna plecie się w ten właśnie sposób: Ukraina jest winna, rząd w Kijowie odpowiada za śmierć trzystu niewinnych. Pytanie tylko – zastanawiają się rosyjscy dziennikarze – czy był to fatalny błąd, nieszczęśliwy wypadek czy świadoma prowokacja (jak Państwo myślą, która wersja wygra?).

Rosyjska telewizja do znudzenia przypomina katastrofę Tu 154 z 2001 r. nad Morzem Czarnym.

Wszystkich przebiła agencja Interfax – są powody, by przypuszczać, że rakieta, która zestrzeliła boeing 777, była wymierzona w samolot rosyjskiego prezydenta, podano w gorącym newsie.

Kiedyś mówiło się, że papier wszystko wytrzyma. Co wytrzymają współczesne media?

Czekam teraz na zachodnich ekspertów, którzy w telewizji Russia Today, bez zmrużenia okiem, będą potwierdzać wygodne dla Kremla wersje wydarzeń. A takich nie zabraknie, to pewne. Kreml wrzucił piąty bieg propagandowej maszyny, by przekonać, że ma w tej sprawie czyste ręce. Do walki ruszyły rzesze ekspertów rodzimych i z importu. Kaliber wymierzonego w Moskwę oskarżenia jest przecież bardzo poważny.

Wspierani przez Rosję separatyści z Doniecka prawdopodobnie zestrzelili cywilny samolot, owego „ptaszka”, o którym pisał Striełkow.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 22

Dodaj komentarz »
 1. Mnie teraz najbardziej ciekawi co na to pani Merkel i Pan Hollande, tak chętnie dotychczas kolaborujący z Putlerem. Wszak w samolocie zestrzelonym przez wspieranych przez Rosję terrorystów byli również Niemcy i Francuzi. Niemcy i Francuzi powinni się dowiedzieć, że ich tzw. wybrańcy narodu poprzez swoją indolencję pośrednio przyczynili się do tego aktu terroryzmu. 🙂

 2. Serio…? Tacy jesteście pewni tego kto strzelał? Geniusze, czy jasnowidze?

 3. @Przebudzonyn Wyplatke w rublach juz dostales, to spadaj na luzniki troli.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W świetle tych nagrań przekazanych przez SBU trudno już mieć jakieś większe wątpliwości kto za tym stoi. Zgadzam się, że należy najpierw wyjaśnić okoliczności tej tragedii, ale jednak myślę, że te skutki polityczne są nieuniknione. Władze Rosji na czele z Putinem ze swoją obecną postawą, czyli twierdzenie (doprawdy logika jest naprawdę „piewszej klasy”), że to wina Ukrainy, że próbuje przywrócić porządek na (i tutaj emfaza) własnym terytorium tak naprawdę skazuje w dłuższej perspektywie na izolację polityczną oraz gospodarczą. Nie wiem czy możliwe byłoby wykluczenie Rosji ze stałego członkostwa z RB ONZ, ale być może przywódcy powinni się przychylić nad takim wnioskiem dla dobra społeczności międzynarodowej. Rosji jest mało, że zabrali Krym, chcą ciągle więcej, przemawia do nich tylko argument siły, więc może warto byłoby rozważyć międzynarodową misję UNPROFORu w rejonie Doniecka i Dombasu. Politycznie dużo teraz zależy od przywódców europejskich i ich zjednoczenia, w szczególności duża rola dla Niemiec i kanclerz Angeli Merkel. Moskwa musi zdawać sobie sprawę, że przekroczyła już czerwoną linię, bo inaczej jeszcze bardziej tylko się „rozjuszy” w swoich poczynaniach.

 6. To był samolot rejsowy . Czy trasa tego samego rejsu z poprzedniego dnia była taka sama?
  Czy przebiegała bardziej na północ?

 7. separatyści nie mają lotnictwa, więc Ukraina nie miała do czego „strzelać”

 8. Detalny rozbior i para-porofessionalna dyskursija (po rosijski):
  1.303 comentarza
  http://colonelcassad.livejournal.com/1676376.html
  466 komentarza
  http://colonelcassad.livejournal.com/1676228.html

 9. Zanim zaczniemy recytowac Mainstream Media to jak „Przebudzony”
  proponuje odczekajmy na dokalniejsze analizy poparte „faktami”.
  A propos „faktow”.
  Przypomnijmy sobie co na 9/11-zdjeciach prezetowal nam Withe House, US media i dziesiatki expertow z miejsc katastrof w Pentagon i Pennsylvania, i porownajmy je z obszarem upadku samolotu z 10.000 m – gdzie widac szczatki samolotu, turbiny, podwozie, ubrania, ciala zabitych, bagaze itd. Przed plonacym Pentagonem nie ma nic, w Pennsylvania jest tylko tow i krater. Ja osobiscie jest bardzo sceptyczny gdy sa prezetowne „fakty” i „niezbite dowody”.

 10. 1. Samolot leciał z zachodu na wschód, więc to oczywiste, że jak ktoś miał go wziąć za agresora to terroryści wspierani przez Rosję.
  2. Terroryści wspierani przez Rosję chwalili się zestrzeleniem w tym samym czasie i w tym samym miejscu samolotu, kiedy okazało się, że to samolot cywilny skasowali wpisy.
  3. Nagrano rozmowy terrorystów wpieranych przez Rosję i samych rosjan, co potwierdza ich udział w ataku.
  4. Wojsko Ukrainy nie ma w tym rejonie artylerii przeciwlotniczej, zresztą po co, skoro samoloty im nie zagrażają, co innego wspierani przez Rosję terroryści.

  Dla wszystkich myślących sprawa jest jasna, nawet idiota zrozumie te argumenty. Tylko rusofile i pieski opłacane przez Putlera będą szczekać. 🙂

 11. A ja właśnie w takiej sytuacji przychylam się do zdania Dante’go i Przebudzonego.
  Nie chodzi o to, że chcemy wybielić Rosję. Po prostu czasem warto poszukać dziury w „całym”. Jednoznaczność faktów i tak prostoliniowa interpretacja powinna włączać lampkę „CzyMediaMnąWłaśnieNieManipulują?”. Rozumiem, że wnioski z przedstawionych w ten sposób doniesień są bardzo proste i klarowne.
  Podsumuję to tak: Obym się mylił. Wolę, by rozwiązanie okazało się proste.

 12. Nie ma to jak przeczytać dobry artykuł, napisany z głową, przy kawie 🙂

 13. Zgodnie z logiką „kto miał interes” – interes propagandowy miał Kijów (i miał wyrzutnie buk!) bo mu na froncie nie idzie (chciał zmusić Zachód do większego zaangażowania!), a nie miał, nawet przeciwnie(!) Putin!!!
  No i te krasnoludki, które ukraińskim kontrolerom lotów kazały skierować samolot w obszar toczących się, również w powietrzu, intensywnych działań bojowych … 😉 Banderowcy już nie takie prowokacje robili – vide „tajemniczy” snajperzy strzelający na Majdanie do obu stron … 😉

 14. @ Pinek: swiat bylby inny, niebo by bylo bardziej niebieskie, media dostalyby depresji, dzieciaki zamienily Phona na rower a i kawa by lepiej smakowala bez codziennych katasrof, maskr i kwistych orgji. Media a szczegolnie te visualne to sa dilerzy Crystal Meth.

  Pozdrock i Happy Weekend ! … 🙂

 15. NEWS – NEWS – NEWS – NEWS!
  Prezes Kaczynski , zolibowski yntelekt juz znalaz winnych tregedi:
  – Sikorski celowal a Tusk odpalil rakiete.

 16. Chciałbym wierzyć w niewinność Rosji.
  Niestety, jestem beznadziejnie uprzedzony do tego kraju. Czy też raczej do władz nim zarządzających.
  Putin to przyzwoity człowiek trenujący karate, łapiący misie na Syberii i opieprzający niesumiennych kierowników fabryk. Niestety, moje uprzedzenia każą mi postrzegać go jako tresowanego przez KGB aparatczyka, dla którego upadek ZSRR był największą tragedią w historii.
  Rosja to w sumie nowoczesny kraj przyjazny mniejszościom, organizujący olimpiady i mistrzostwa świata. Niestety, moje uprzedzenia każą mi postrzegać go jako byłe pseudoimperium na glinianych nogach, pełne magazynów z rdzewiejącymi głowicami nuklearnymi.
  Separatyści to respektujący umowy międzynarodowe bojownicy o wolność i powrót Donbasu do Macierzy. Niestety, te moje uprzedzenia… przez nie postrzegam ich jako psy wojny chlejące na umór za rosyjskie pieniądze, strzelające do wszystkiego, co się rusza.

 17. S-21
  18 lipca o godz. 11:19

  Tylko gdzie zniknął wrak An-26 zestrzelonego w tym samym czasie i w tym samym miejscu przez separatystów?
  Tacy byli dumni ze swej celności, a potem w pośpiechu wymazali z sieci własne wpisy na ten temat.

  Zgodnie z logiką – „kto miał interes”, to w tym przypadku chyba mniej istotne, bo wg mnie był to wypadek przy pracy. Zestrzelili cywilny samolot, bo się im pomiąchało. Celowali w zamyśle w wojskowy. A teraz histerycznie kłamią, bo mają swoje wojskowe portki pełne strachu skoro Putin musi się za nich tłumaczyć.

 18. „Kiedyś mówiło się, że papier wszystko wytrzyma. Co wytrzymają współczesne media?”

  Wytrzymały „misję stabilizacyjną” w Iraku (800 tys. zabitych, ponad 3 mln. uchodźców),
  „wyzwolenie Libii”, Walki o „wolność” w Syrii ( setki tys. zabitych).
  Uzbrajanie Talibów i na przemian Iranu i Iraku.
  Podczas polowania na Saddama Husajna amerykanie zrzucili „matkę bomb” (tak ją nazwali) na schron w Bagdadzie. Ponad trzysta matek z dziećmi trzeba było wypompowywać razem z wodą z popękanych wodociągów.
  Czy współczesne media wytrzymały ???!!! Dlaczego ???!!!
  Może nie wytrzymają trzystu niewinnych ofiar.
  Zastanawiam się komu służy ta katastrofa?

  I jako dyżurny Ruski Agent Wpływu przypominam amerykańskie mapki:
  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/files/2014/01/ukraine-map-composite.jpg

  Pozdrawiam.

 19. -leci cos! Strjelac komandir?-
  Dawaj strjelaj!
  -O k***A! to pasazerski!
  Wot pomylka, no co zrobic?

  typowe ruskie! i w ogole na im dalej na wschod od berlina tym gorzej! zero myslenia!

 20. Faktem niepodważalnym jest, że to USA /Nuland, 5 miliardów $, F…the EU/ dokonały krwawego zamachu stanu /puczu/ w Kijowie, jako wykonanie doktryny Brzezińskiego zagarnięcia Rosji. I stało się. Putin powiedział dosyć. I mamy to co mamy. Mamy wojnę z udziałem agresywnej i głupiej Polski. Końca nie widać. Przyrasta codziennie ilość ofiar. W roku 1943 Polska nie istniała. Wszystko wskazywało, że zniknie na zawsze. Dzięki Rosji powstała i istnieje do dziś. Tylko dzięki Rosji.

 21. Szanowny Panie @jasnygwint, „Przyrasta codziennie ilość ofiar” – po polsku tak się nie mówi, dziwna składnia Pana wypowiedzi skłania mnie do tezy, że korzysta Pan z translatora google,

  z życzeniami dalszych sukcesów,
  KKM

 22. „Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz 18 lipca o godz. 19:46

  Szanowny Panie @jasnygwint, “Przyrasta codziennie ilość ofiar” – po polsku tak się nie mówi, dziwna składnia Pana wypowiedzi skłania mnie do tezy, że korzysta Pan z translatora google(…) ”

  Szanowna Pani @Katarzyno Kwiatkowska-Moskalewicz: „To było przygotowanie gruntu do uprawiania informacji, że pasażerski boeing zestrzelili Ukraińcy.” Proszę wybaczyć, ale po polsku się tak nie mówi i nie pisze – w Polsce uprawiać można ogródek, ale nie informacje.
  I po co te złośliwości z Pani strony?

 23. Politycy i przywódcy USA , Angli podpisali kiedyś memorandum Budapesztańskie a naiwni
  Ukraińcy im uwierzyli i zrzekli się broni nuklearnej , pomyślałem wtedy jest ta decyzja
  dobra dla Polski ale wcześniej czy później odbije się czkawką dla Ukrainy , no i się
  nie myliłem . Anglicy nigdy nie dotrzymują słowa gdy nie chodzi o ich interes .Teraz
  politycy a zwłaszcza państw sygnatariuszy mają moralny obowiązek siłami międzynarodowymi uszczelnić granicę Rosyjsko – Ukraińską by przede wszystkim móc
  pozbierać ciała ofiar zestrzelonego Malezyjskiego samolotu i je godnie pochować .
  Ponadto pojmać i osądzić winnych tragedji . Oczyścić teren z terrorystów no i odzyskać Krym bo inaczej Putin będzie rządził po swojemu w Europie i Świecie śmiejąc się z demokracji światowej ale nieudolnego . Ponadto potrzebne embarga
  takie jakie nałożono na Polski rząd po wprowadzeniu stanu wojennego a nawet
  ostrzejsze . Rozumiem że odbiją się rykoszetem ale światowa gospodarka bez
  gospodarki Rosyjskiej może istnieć lecz Rosyjska gospodarka bez , gospodarki
  światowej ( zachodniej ) padnie i obali rząd i gospodarkę Rosyjską bez jednego
  wystrzału .

css.php