Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

2.05.2014
piątek

Co z tym Donbasem, czyli dlaczego Kijów spał tak długo

2 maja 2014, piątek,

Dlaczego ukraińska władza nie reagowała na coraz śmielsze ataki separatystów? Krążą na ten temat różne wersje.

Najbardziej spiskowa teoria – tę powtórzono mi w Dniepropietrowsku – brzmi: Tymoszenko, która – jak się uważa – pociąga za kijowskie sznurki, specjalnie wstrzymuje działania p.o. prezydenta Turczynowa. Tymoszenko chce po cichu dogadać się z Putinem (tych dwoje łączą niezłe kontakty osobiste, co widzieliśmy w 2009 r. podczas podpisywania umów gazowych).

Smutny fakt pozostaje faktem: politycy próbują wykorzystać doniecki kryzys w swoich interesach. Zarówno ci z Kijowa, jak i miejscowi. Zastanawiali się Państwo, dlaczego nieliczne (tak przynajmniej było na początku) grupy radzą sobie bez przeszkód w tym ogólnie niesprzyjającym demonstracjom regionie? Nie byłoby to możliwe bez wsparcia, a przynajmniej patrzenia przez palce lokalnych elit.

W Doniecku rozmawiałam z Mikołajem Lewczenką, deputowanym do Rady Najwyższej z ramienia Partii Regionów. Lewczenko, który prowadzi dialog z separatystami, przez niektórych nazywany jest również „sponsorem donieckiej republiki”.

Lewczeno był łaskaw powiedzieć kiedyś, że rosyjski powinien być jedynym językiem państwowym na Ukrainie (teraz zmienił zdanie i jest gotów przyznać, że język ukraiński ma prawo do istnienia w Ukrainie na równych prawach z rosyjskim). Twierdzi, że nie wspiera separatystów, podziela jednak ich gniew na Kijów i część postulatów („Jestem za federalizacją, niech nasze podatki zostaną na naszej ziemi” – mówi deputowany).

Dlaczego część mieszkańców regionu tak agresywnie reaguje na ukraińską flagę narodową, chociaż na Euro 2012 r., na Donbasie, machano nią z dumą? – pytam Lewczenkę.

Ten milczy kilka sekund. – Dobre pytanie – mówi i znów milczy.

Zwykle elokwentny, mówiący do dziennikarzy „z taśmy”, bo na większość pytań ma już przygotowaną odpowiedź, teraz potrzebuje chwili, by wrócić do antymajdanowej retoryki. -Ludzie zobaczyli, jak banderowcy i faszyści na Majdanie machali ukraińskimi flagami i teraz ich nienawidzą”, tłumaczy. Mało przekonująco.

Lewczenko błyszczy, czuje się ważny, jest negocjatorem i Kijów musi się z nim liczyć. Tak się ma dziś wielu polityków z Partii Regionów. Gdyby nie Donieck, Majdan zapewne nie byłby dla nich łaskawy. Teraz wracają do gry. To dlatego Doniecka Republika jest im wygodna (podobnie jak Rinatowi Achmetowowi). Tyle że dbając o własne interesy, igrają z ogniem, który już wymknął się spod kontroli.

Donieckie igranie z ogniem może się skończyć tragicznie. Również dla lokalnych polityków. Gniew ludowej republiki wymierzony jest przecież nie tylko w Kijów, ale również przeciwko lokalnym tłuściochom. Jak rewolucja, to rewolucja.

A teraz o separatystach. Julia Łatynina, rosyjska dziennikarka (z tych nielicznych, niezależnych od Kremla) słusznie dzieli ich na „szczerych” i „wynajętych”.

Ci szczerzy dość chętnie rozmawiają z dziennikarzami. Mówią o niesprawiedliwości ekonomicznej i społecznej, bałaganie wywołanym przez Majdan, mówią o politykach jak o zdrajcach. Nie chcemy być w Europie tanią siłą roboczą, powtarzają, nasz region jest związany z Rosją niczym z pępowiną. Mówią też (przydługo) o historycznym braterstwie z Rosją.

Mirosław Rudenko, jeden z ideologów donieckiej republiki i kum aresztowanego przez Kijów samozwańczego mera, należy raczej do tych „szczerych”. Był za separatyzmem, kiedy jeszcze nie było to „modne”.

Zaledwie w lutym, jeszcze przed ucieczką Janukowycza, młodzieżowe skrzydło Partii Regionów spuściło nielicznym zwolennikom donieckiej republiki regularny łomot, bo ci zdecydowali się demonstrować swoje racje na ulicy. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Organizację „Doniecka republika” założono kilka lat temu. „W mieście patrzono na nich jak na oszołomów”, mówi prof. Ihor Todorow z miejscowego uniwersytetu.

„Szczerzy” pochodzą najczęściej z donieckiej prowincji. Trudy życia mają wypisane na często bezzębnych twarzach.

Wbrew powszechnej opinii grupa zgromadzona w przejętej radzie obwodowej nie jest jednolita. Opowiadał znajomy dziennikarz: wszedł do środka z grupą separatystów, za to inni chcieli pobić i jego, i tych, którzy go tam przyprowadzili.

„Wynajęci” separatyści nie rozmawiają z dziennikarzami, ewentualnie organizują konferencje prasowe, teatr jednego autora. Jest ich coraz więcej. Dlaczego Kijów pozwala, by na Ukrainę wciąż jeździły pociągi z Rosji? To jedno z wielu pytań.

Bierność Kijowa powoduje, że zwolennicy Ukrainy ponoszą na Donbasie nieustanne straty. Miejscowi patrioci (a tych wbrew pozorom na nie brakuje) czują się opuszczeni przez Kijów. Milcząca większość przygląda się sytuacji, gotowa poprzeć silniejszego. Według sondaży większość mieszkańców regionu jest przeciwna oderwaniu się Donbasu od Ukrainy, ale jeszcze w lutym na Krymie za przyłączeniem półwyspu do Rosji opowiadało się zaledwie 40 proc. mieszkańców. Przybycie zielonych ludzików i bierność Kijowa spowodowały, że ludzie uwierzyli, że tylko Rosja może przynieść upragniony spokój. Tak też może się zdarzyć na Donbasie.

Jedną z przyczyn braku inicjatywy Kijowa mogą być nie tylko gierki Tymoszenko. Kijów ogranicza działania do minimum, dobrze wiedząc, że nie ma kim walczyć. Wojsko jest w stanie rozkładu.

Rozmawiałam z jednym z żołnierzy wojsk wewnętrznych. Jego grupa najpierw była na Majdanie, teraz wysłano ich do Doniecka. W styczniu i lutym toczyła z kijowskimi demonstrantami ciężkie boje. „Narobili bałaganu w stolicy, a teraz my mamy go gasić na wschodzie Ukrainy” – użalał się mundurowy. „Ja za mizerne 2 tysiące hrywien [trochę ponad 500 zł – przyp. red.] pensji nie dam się zabić”, zarzekał się.

Mam wrażenie, że nie był w swej frustracji odosobniony. Nie dziwi zatem łatwość, z jaką separatyści zdobywają kolejne punkty, których za bardzo nie ma kto bronić.

Kijów spał, sądząc naiwnie, że problem sam się rozwiąże. Każdy kolejny dzień bierności coraz bardziej oddalał Donieck od Ukrainy, zwiększając szanse separatystów i Rosji. Do walki przygotowuje się sąsiadujący z Donbasem Dniepropietrowsk pod wodzą gubernatora Kołomojskiego. To dziś największa nadzieja Ukrainy.

Dniepropietrowsk to dopiero historia. Ale o tym w następnym wpisie.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 87

Dodaj komentarz »
 1. Rewolucję trzeba nakarmić , na ile starczy motywacji jak zabraknie pieniędzy ,
  i zostanie zatrzyma się wymiana handlowa z sąsiadami? Na kogo liczą sepratyści , na kogo rewolucjoniści , a na kogo liczy Kijów ?
  Strach pomysleć o przyszłej zimie , jeżeli nie zostaną uregulowane kwiestie długów , za energię. Na razie idzie to rozpędem koła zamachowego jakim był Majdan. Rewolucja zjada własne dzieci. Czy piękna Julia zostania pożarta przez rewolucję , czy będzie nową carycą Kijowa ?
  Patrząc na Ukrainę widzimy powstanie nowej ekonomii. Obok ekonomii kapitalizmu, ekonomii socjalizmu , powstaje ekonomia permanentnej rewolucji.
  Kto za to płaci ?
  Czy mozna żyć bez powietrza? – pytała polska poetka. Okazuje , że można żyć bez produkcji , bez ustabilizowanego rynku, bez stałego rządu, bez gwarancji zaopatrzenia się w energię ? To jest właśnie ten ukraiński cud , czyli nowa ekonomia rewolucyjna.

 2. „Dlaczego ukraińska władza nie reagowała na coraz śmielsze ataki separatystów?”

  Sadze, ze jest to symptom rozlazacego sie w szwach panstwa. Sklada sie na to wiele czynnikow: nieudolna wladza, ktorej wydawalo sie, ze wystarczy wykopac z fotel przeciwnikow a reszta sama sie ulozy, zadawnione zaniedbania, zapewne tarcia w „majdanskiej koalicji”, ktore tak czy siak wyplyna na swiatlo dzienne ( dlugi wdziecznosci przyjdzie splacac predzej czy pozniej), sfrustrownae wojsko, policja oraz zagubione w tym chaosie spoleczenstwo no I oplakany stan ukrainskich finansow. Mozna jeszcze doliczyc mieszanie sie w sprawy wewnetrzne z „lewa I prawa”. A przyjda jeszcze ciekawsze momenty, gdy trzeba bedzie sprostac wymaganiom IMF. S.p. profesor, ktory mnie edukowal, powiedzial kiedys: w ministerstwie nie odbieraja telefonow, gdyz kazdy trzyma sie ministerialnego fotela.

  Pozdrawiam

 3. Władza ukraińska jest rzeczywiście słaba a rosyjska fałszywa.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Przeczytałem dwa razy, potem trzeci.. inżynierski łeb przeznaczony najwidoczniej do (prostej) jednoznaczności nie był a stanie doszukać się we wpisie wartościowych informacji. Tu i ówdzie tylko ślady osobistej niechęci do tych czy do tamtych, tamże ślad sugestii, że tamten kłamie… wszystko. Widać nie dane nam będzie dowiedzieć się niczego o sytuacji na Ukrainie z bligu pani Kasi. Może w takim razie poproszę o notkę na temat przyczyn i przebiegu wyrzucenia z Białorusi? Jakaś dzialalność antypaństwowa na koncie? No noo!

 6. ” Dlaczego część mieszkańców regionu tak agresywnie reaguje na ukraińską flagę narodową, chociaż na Euro 2012 r., na Donbasie, machano nią z dumą? – pytam Lewczenkę.
  Ten milczy kilka sekund. – Dobre pytanie – mówi i znów milczy.
  Zwykle elokwentny, mówiący do dziennikarzy „z taśmy”, bo na większość pytań ma już przygotowaną odpowiedź, teraz potrzebuje chwili, by wrócić do antymajdanowej retoryki. -Ludzie zobaczyli, jak banderowcy i faszyści na Majdanie machali ukraińskimi flagami i teraz ich nienawidzą”, tłumaczy. Mało przekonująco.”

  Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Flaga ukraińska stała się symbolem kijowskiej junty, w czasie Euro 2012 nie było zamachu stanu. Pani sama nie potrafi przeprowadzić takiego wnioskowania czy po prostu Pani udaje?

 7. Jak może być coś wspólnego między tym
  http://galinfo.com.ua/news/138749.html
  a Wschodem Ukrainy?
  A tutaj rozsądne objaśnienie sytuacji:
  https://www.youtube.com/watch?v=L-7pGxq2EKY

 8. Pani Katarzyno! Pisze Pani, że lubi większość państw byłego Sojuza. Czy można zapytać, którego z państw byłego ZSRR nie darzy Pani sympatią?
  Dziękuję i pozdrawiam!

 9. Czy pani dziennikarka bedzie zadowolona kiedy dojdzie tam do prawdziwej wojny domowej ?

 10. Sytuacja na Ukrainie spowodowana jest przez UE i USA. To ich trzeba sankcjonowac i nie Rosje. Mieszkancy wschodniej czesci Ukrainy nie chca wladzy faczystow, ktory przejeli niby rzady w rozlewie krwi. To nie mieszkancy wschodniej Ukrainy morduja ludzi i pomnazeaja ofiary, lecz junta kijowska finansowana przez UE i USA. Ci ludzie o intelekcie w piesciach nie chca wyborow, chca wojny. Wiedza, ze w wyborach nie maja szans.

 11. Trzeba już mówić o byłej Ukrainie. Trup rozpada się i gnije podobnie jak Rzeczpospolita obojga narodów, przepita, rozkradziona i warcholska. Rosja weźmie tyle ile potrzebuje. Reszta będzie dogorywać latami, jako siedlisko band, mafii i rozboju. Dzięki kryminalnemu kartelowi USA/NATO, Unii i Polaczkom. Wielu mieszkańców wschodnich terenów już sprzedaje dobytek i szuka miejsca na zachodzie. Putin stał się panem sytuacji i gwarantem pokoju i bezpieczeństwa.

 12. Nigdy nie myslałem,ze stanę w obronie tej białogłowy.Teraz staje w obronie Pani Kasi.
  P.Kasia pisze reportaż.Na gorąco.Na poziomie ludzi spotkanych.Ich trwogi i prostych,nieskomplikowanych, pragnień spokoju,pracy i jakiejś płacy pozwalajacej na przeżycie.W Rosji czy na Ukrainie czy nawet na Księzycu.Wsio rawno.
  Spotykani politycy są trzciorzędni.Decydenci są niedostępni.
  To co się dzieje to rozpad kleptokracji.Hołubionej ,do czasu,przez wszystkie strony.Ze złotymi komnatami i ciężarówkami dolarów.
  I wszystkie strony,obudzone przez Majdan,mają podobny kłopot.Jedna strona jest w kłopocie po wydaniu (iluś tam dolarów) na Majdan,bez finalnego rezultatu.I druga podobnie .Bowiem kontra (po wydaniu iluś tam) też grzężnie w klinczu.
  Kleptokracja też jest w kłopocie.Jak wywieżc to co jeszcze zostało jak Janukowycz wywióżł to co wywióżł.
  Pani Kasia ma dostęp reportażowy do tych strwożonych.Proszę nie strzelac do Pani Kasi.

 13. Pani Katarzyno znowu ciut, ciut lepiej , znowu więcej cieni na tej bieli, ale proszę się wreszcie zebrać na więcej odwagi. Prawdę ukraińską już pewno Pani zna, tylko jakoś tak głupio to odszczekać, tak pod prąd. Stąd pewno powstał skomplikowany i dla mojego raczej technicznego umysłu, bardzo zawiły tekst.
  Dalej nie rozumiem, dlaczego Lewczenko był ” mało przekonujący”, mówiąc że od Majdanu zaczęli nie lubić flagi ukraińskiej. Inteligentna osoba, podobno znawca wschodu, mogła oczekiwać innej odpowiedzi?
  Tak , bezprawie Majdanu uświadomiło obywatelom wschodniej Ukrainy że najwyższa pora się rozstać.
  Pucz Majdanu nasze elity, niestety poparły. Mało tego, mają dalej dobre samopoczucie i opowiadają dyrdymały:
  Putin jest nieprzewidywalny, lub odwrotnie ,Putin ma rozpisany scenariusz na kilka miesięcy, prowokatorzy, terroryści ze wschodu(fajnie, kilka milionów).
  Dobre samopoczucie w każdej sytuacji sygnalizuje początki choroby umysłowej.
  Mamy u władzy elity cymbałów.
  Pozdrawiam.
  Podtrzymuję propozycję pomocy dotarcia do ukraińskiej prawdy z poprzedniego komentarza.

 14. Ukraińcy powoli zaprzęgają ale szybko jadą – powiada ukraińskie przysłowie.Dzisiejsza masakra separatystów w Odessie jest tego dowodem.

 15. Właśnie oglądam TVP info.
  Wszystko jasne, w studio ustalono: „turyści” z Rosji robią za separatystów.
  Sami sobie winni że się spalili. Ludzie!
  Rzygać się chce.
  Dzwonię do Odessy.
  Znajomy głos: ……. w du…ie mam Ukrainę. Kropka.

 16. Polskie media / telewizje / nie do zaakceptowania przez rozum.
  Co się stało , ze tak durniami obsypało ?
  Czasy PRL-u to była oaza obiektywoności komentarzy w porównaniu do komentarzy i propagandy jaką robię polskie media komercyjne.
  Sprzedano media, a efekty tej sprzedaży oglądamy na codzień.
  Dziennikarze, czytaj wasale, mówiące po polsku mówią to, co sobie życzy właściciel,
  a właściciel „zna” prawdę przewodnich sił globalizacji.

 17. @ Danka

  „Co się stało , ze tak durniami obsypało ?”

  Nie zgadzam sie, ze durniami. Kilka dni temu mialem okazje przypadkowo rozmawiac ze znanym publicysta jednej z polskich gazet. I on mi wylozyl, jak to wyglada od kuchni. To sa madrzy ludzie, ludzie naszych czasow i pradow politycznych. Doskonale wiedza skad wieje wiatr i kto i za co placi im pensje.

  @ Vit Ulski

  „..ale szybko jadą ..”

  Moze i szybko tylko dokad? Patrzac na obecne wydarzenia chaos bedzie sie tylko poglebiac. Jesli rzeczywiscie „wola ludu” jest rozluznienie wiezow z Kijowem, czy owa wole zmieni wojskowa akcja? Tak jak w wojnie partyzanckiej, jak dlugo wojsko bedzie obecne tak bedzie panowal wzgledny spokoj. Gdy zas zniknie rzeczy wroca do punktu wyjscia.
  Spoleczenstwo Wschodniej Ukrainy otrzymalo dosyc dobry wzorzec na Majdanie, ktory teraz powiela. Zas wladzom w Kijowie ewidentnie brakuje wyobrazni.

  Pozdrawiam

 18. Kurski kiedyś powiedział „to bzdura, ale ciemny lud to kupi” i jak się okazało kupił .To jak widać utwierdziło polityków i dziennikarzy, że to dobry sposób robienia polityki. W doniesieniach z Ukrainy czytam
  „W ogniu zginęło 40 osób. Jak potwierdza ukraińska milicja, część z nich miała rosyjskie paszporty”
  No tak Rosja wysłała ludzi do robienia rozruchów i żeby ich łatwo było rozpoznać wyposażyła ich w rosyjskie paszporty i na dodatek żeby była dobra prowokacja to ludzie Putina spalili tych z paszportami w budynku w którym ich prztrzymywano . Chyba Kurski został przebity?

 19. @vandermerwe.
  Jacy ludzie? ” Turyści” z Rosji? „Zielone ludki” od Putina? Kremlowscy propagandziści?Wczorajsze tragiczne wydarzenia w Odessie wykazały,że nie wszyscy chcą wejść w skład FR.Jeśli chodzi o tzw.separatystów z południowej i wschodniej Ukraina to oni chcą powrotu CCCP,stąd sierpy i młoty na ich sztandarach. „Większość z tych,którzy zginęli mieli rosyjskie paszporty” – ano właśnie.Czego uzbrojeni obywatele Rosji szukali na terenie Ukrainy?!
  Nie jest prawdą,że aktualna władza w Kijowie jest słaba.Problem leży w tym,że organy siłowe Ukraina są źle wykszkolone,nawykłe do przekupstwa,podatne na kremlowską propagandę.

 20. Vit Ulski.
  Rozejrzyj się , posłuchaj, może włącz jakieś obcojęzyczne kanały, dowolne, byle nie polskie. Potem po chwili namysłu, użyj własnego rozumu. Doradzam życzliwie.

 21. @ Vit Ulski,

  „Jacy ludzie? ” Turyści” z Rosji? „Zielone ludki” od Putina? Kremlowscy propagandziści?”

  Skad Pan tak dokladnie wie, kto jest kto. Powtarza Pan informacje jak najbardziej niepotwierdzone, ktorych zrodlem jest strona ukrainska. Wiele informacji podawanych z jednej i drugiej strony okazalo sie po czasie niescislych badz nieprawdziwych. A Pan wszzystko wie? Cielawe.
  Poza tym, dehumanizacja przeciwnika jest pierwszym krokiem do barbarzynstwa.

  Pozdrawiam

 22. Stefanie,nic innego nie robię.Słucham francusko,ukraińsko i rosyjskojęzyczne radiostacje,oglądam francusko i rosyjsko,ukraińskie tv,czytam prasę ,czytam portale internetowe, mam wyrobione zdanie,używam własnego a nie kremlowskiego rozumu.

 23. @ Vit Ulski,

  Tyle, ze ow tekst tez sie odwoluje do zrodel ukrainskich , jak zdolalem zrozumiec. Prosze Pana, w czasie wojny pierwsza ofiara jest prawda – na Ukrainie mamy zas pelzajaca ( w coraz szybszym tempie) wojne domowa.

  Pozdrawiam

 24. VIT ULSKI
  Jestem pocieszony że znasz prawdę z wszelkich możliwych źródeł. Znasz dużo prawd.
  Zacznij z nich korzystać, teraz już kompletnie nie rozumiem dlaczego ograniczasz się tylko do jednej prawdy, kijowskich puczystów.
  Pozdrawiam.

 25. Gdyby @ Stefan otworzył link @ chrisa to może ???? zrozumiałby ,że na ukraińskiej ziemi,w uznanych granicach niepodległej Ukrainy giną jej mieszkańcy tylko z tego powodu,że Putlerowi zamarzyła się wielka matuszka Rossija.

 26. @Vit Ulski
  „Większość z tych,którzy zginęli mieli rosyjskie paszporty”
  Przeczytałeś to, co zlinkowałem i dalej kłamiesz w żywe oczy:
  „Почти все пострадавшие в ходе беспорядков в Одессе являются местными жителями. Об этом сообщили врачи Городской клинической больницы №1”

 27. VIT ULSKI.
  Na Ukrainie giną ludzie bo część UE na czele z Polską poparła bezprawie Majdanu.
  Kto sieje wiatr ten zbiera burze.
  Ukraina była zawsze wschodnia i zachodnia . Trzeba być kompletnie pozbawionym wyobraźni, albo znać Ukrainę tylko z polskich mediów, żeby przykładać ogień do Majdanowego prochu. „Mota co chceta” i nie szukajcie winnych u Putina.
  Rosja z Ukrainą czy bez jest wielka , wystarczy popatrzeć na mapę świata.
  Można jeszcze coś poczytać o jej zasobach naturalnych i osiągnięciach naukowych oraz wkładzie do światowej kultury.
  Wiem że to ostatnie zdanie jest dla Ciebie jest straszne , też bym wolał aby dotyczyło ono Polski.

 28. Jedno jest pewne.Ukraina musi pozostać w swoich aktualnych granicach ,Polska będzie bezpieczniejsza.I to oni sami , Ukraińcy, muszą zaprowadzić u siebie porządek.I zrobią to z pomocą wolnego świata.
  Ktoś tu pisze o o zasobach naturalnych Rosji.Prawda ,Rosja jest bogata w zasoby ale takich zasobów nie brakuje w innych częściach kuli ziemskiej.Do tego w dzisiejszych czasach rozwijają się alternatywne źródła energii,ropa i gaz ziemny nie są aż tak niezbędne jak to było świerć wieku temu.Dzisiejszy świat bez zasobów naturalnych Rosji obejdzie się swobodnie ale Rosja bez odbiorców już nie.Tak samo wygląda sprawa z rosyjskimi osiągnięciami naukowymi.Na razie to oni,Rosjanie ,korzystają z osiągnięć zachodniej techniki a z ich,rosyjskich, osiągnięć w tej dziedzinie nikt lub prawie nikt nie korzysta.

 29. @ maciek.g
  „No tak Rosja wysłała ludzi do robienia rozruchów i żeby ich łatwo było rozpoznać wyposażyła ich w rosyjskie paszporty i na dodatek żeby była dobra prowokacja to ludzie Putina spalili tych z paszportami w budynku w którym ich prztrzymywano . Chyba Kurski został przebity?”
  Czlowieku nie kompromituj sie. Paszport za granica jest jedynym dokumentem ktorym moze sie poslugiwac osobnik rosyski na terenie Ukrainy. To dla twojego putiono brainwashed mozgu za trudne do pojecia? Gdzie mieli paszporty zostawic? W hotelu gdzie im Putin zafundowal chwilowy pobyt? Przeciez tam mogly te paszporty wyszperac sluzby specjalne Ukrainy. Niestety ruska swolocz nie rozumie ze w Polsce nie mozna glutu latwo sprzedac. Dlatego sie czlowieku kompromitujesz.

 30. @ stefan 57
  „Ukraina była zawsze wschodnia i zachodnia .”
  Geniusz, absolutny geniusz!!! Ameryka tez zawsze byla Polnocna i Poludniowa.
  Czego to dowodz? Polska jest tez wschodnia i zachodnia. Widze ze skonczyl sie koncept jak tu balamucic polski9e spoleczenstwo kacapskim sposobem.
  Widzisz problem polega na tym ze Putin najechal suwerenne panstwo, a swiat jest do tego stopnia tym zaszokowany ze nie wie jak zareagowac, bo wiadomo ze zyjemy w globalnej wiosce. Niestety trzeba z tym Putinem cos zrobic bo on dysponuje wladza absolutna i moze glupie spoleczenstwo popchnac w tym kraju do samobojczej III Wojny Swiatowej wmawiajac mu ze jego bieda jest efektem globalistow ktorzy nienawidza Rosji. Ten temat juz przebrzmiewa w Putina przemowieniach od dluzszego czasu, a generalowie zacieraja rece ze teraz beda mogli popchnac swoich podwladnych do realizacji globalnych marzen o nowym swiecie pod rzadami MATOCZKI ROSSII.

 31. Marcinku, wiesz dobrze że pisząc o dwu stronach świata mam na myśli dwie nie lubiące się części obywateli Ukrainy. Nie udaj że aż tak jesteś nie kumaty , a może jednak?
  Nie, nie cały świat jest z szokowany , tylko osobniki prymitywne które nie wiedzą że jak się majstruje przy minie to może łapki urwać. I urwało Krym.
  Oj , oj teraz dostrzegłem Twój drugi komentarz co do trudności z ukryciem paszportów przez rosyjskich agentów.
  Co za język , co za mądrość, Boże z kim ja bloguje? Piaskownica. Dziękuję.

 32. Stefan57. Kimbyles w poprzednim ustroju……? Czytając Twoje wypowiedzi mam wrazenie jakbym sluchal porządnego aparatczyka.

 33. Stefan 57
  Język zdradza wiele, przezabawne kalki kremlowskiej propagandy, oj, Stefanie, Stefanie, po co się tak męczyć na maleńkim blogu pani z Polityki, marnujesz się – wypłyń na suchego przestwór oceanu – jakiś Onet czy inna cholera:-)))

 34. @ stefan 57
  Czlowieku ty nie blogujesz tylko wchodzisz na polskie strony z namolna kacapska propaganda. Na odleglosc smierdzisz Moskwa. Malo tego, jak stary kacapski KGB-owski zwyczaj nakazuje pierwszym etapem przypinania latki komus kto odpowiada na te namolna propagande przypina sie latke mlodzika, ignoranta, idtioty, czy nawet przestepcy. Was dawno swiat rozszyfrowal z waszym kacapskim punktem widzenia. Wielika Rossija. Kraj w ktorym nie potrafia wyprodukowac dostatecznej ilosci miesa, ze nie powiem o produktach przemyslowych. Swiat sie smieje z tego niby panstwa ktore ma pretensje do calego swiata o to ze nie moze byc globalnym graczem. A nie moze z prostej przyczyny: zyje w 19 wieku.

 35. @Marcin

  Musisz być wulgarny? Ten język nie pasuje do tego miejsca.

 36. @ fidelio
  „Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Flaga ukraińska stała się symbolem kijowskiej junty, w czasie Euro 2012 nie było zamachu stanu. Pani sama nie potrafi przeprowadzić takiego wnioskowania czy po prostu Pani udaje?”
  Fidelio, czy kacap to jest slowo wulgarne? Widzisz sam ze was mozna latwo rozszyfrowac. Junta kijowska to jest kacapski slogan powtarzany bez przerwy przez kacapskie media. Chory putinowski kraj z dziewietnastowiecznymi mrzonkami o potedze. Minely te czasy gdy liczyli sie tylko ci ktorzy zagrabili od sasiadow najwiecej ziemii. Swiat jest dzisiaj inny. Nie ten sie liczy kto ma najwiecej ziemii, ale ten kto ja potrafi wlasciwie wykorzystac. Coz z tego ze Rosja ma tej ziemii wiecej niz potrzeba a nawet za duzo niz jej potrzeba? Ona po prostu zyje w swiecie iluzji. Rosja to kraj ktory nie zdolal sie wyleczyc z przeszlosci feudalnej. Zmienil tylko panow feudalnych najpierw z carskich na komunistycznych, a teraz z komunistycznych na oligarchicznych. Tragiczne jest to ze ten kacapski narod nie pojmuje iz oligarchiczny system trzyma go w ciemnocie, bo nie zaznal nigdy prawdziwej demokracji. Jedyna szansa dla tego narodu jest pokazanie mu drogi poprzez demokratyczne przemiany na Ukrainie, tylko wtedy gdy zobaczy ze zaklamaniem daleko sie nie zachodzi, zrozumie ze byl przec cale stulecia tumaniony przez roznego rodzaju przestepcow. Oby tylko nie dal sie wmanewrowac w wojne z calym swiatem, bo wtedy czeka go unicestwienie.
  Pisac tutaj te zalgane teksty razem ze Stefanem pokazujecie tylko swoja glupote.
  Polska dawno wie ze Rosja to kraj ktory nie dorosl do 21 wieku. Ma sporo do nadrobienia. Egzystuje pomiedzy Europa i Afryka. Azja nawet mu uciekla.

 37. @Marcin
  „śmierdzisz Moskwą”

  To jest wulgarne.

  „Junta kijowska to jest kacapski slogan”

  To jest powszechnie używane określenie na samozwańczą władzę, a taką mamy w tej chwili na Ukrainie. Zwłaszcza w kontekście wschodnich regionów, których mieszkańcy w większości głosowali na obalonego prezydenta.

  Znasz zasady publikowania komentarzy na tym forum?
  10. Nie atakuj i nie obrażaj innych uczestników dyskusji. Nie zamieszczaj treści wulgarnych, obscenicznych, nienawistnych, agresywnych, dyskryminujących i in. tego rodzaju.

 38. @Marcin
  „czy kacap to jest slowo wulgarne?”

  Co najmniej pogardliwe.

 39. @ fidelio
  „To jest powszechnie używane określenie na samozwańczą władzę, a taką mamy w tej chwili na Ukrainie. Zwłaszcza w kontekście wschodnich regionów, których mieszkańcy w większości głosowali na obalonego prezydenta.”
  Glosowali na prezydenta? To jest ciekawe. Rosjanie tez glosowali na prezydenta?
  Ktorego? Putina, Miedwiediewa? Na razie nie ma na swiecie takiego kraju poza jednym w ktorym dwoch sie zamienia: „raz jestem prezydentam, a raz premierem”. Na spotkaniu z FSB przyznaje ten ktory raz jest prezydentem, raz jest premierem, a potem znowu prezydentem: „znowu rzadzimy”.
  FSB, KGB inna nazwa ta sama tresc. Ukraina ktora chce byc wonym krajem ma o wiele wieksze trudnosci wydostac sie spod wplywow zachlannego sasiada niz Polska w roku 1989 bo ma niestety mocniejsze wiezi ktore go krepuja, a ktorych nie jest w stanie pokojowym sposobem rozerwac. Jest nadzieja na to ze miedzynarodowa spolecznosc przyjdzie z pomoca Ukrainie i ukroci czy to sankcjami czy tez interwencja zbrojna zbojeckie zapedy tego sasiada.
  Ludzie dzisiaj nie sa juz tak ciemni jak za czasow rewolucji pazdziernikowej. Jest internet ktory pozwala kazdemu ocenic w ktora strone kraj ma sie rozwijac.
  I jestem pewien ze Ukraina dopnie swego czyli odzyska ukradziony Krym oraz stanie sie pelnoprawnym krajem Unii Europejskiej. Ludzie zamieszkujacy ten kraj beda mogli jak Polacy podrozowac na europaszportach po calym swiecie i podejmowac prace gdzie zechca. Kazdy kto woli byc w Rosji ma wolna droge. Tylko ze chetnych brak. Ten kraj coraz bardziej sie wyludnia.

 40. Jak brakuje argumentow siega sie do okreslen: kacap, agent, smierdzenie Moskwa, kacapska propaganda etc. To w stosunku do dyskutujacych. W stosunku do samej Rosji zakres okreslen kraju i spoleczenstwa jest jeszcze bogatszy. I patrzac na samych siebie nazywamy sami siebie narodem oswieconym stajacym zdecydowanie wyzej niz kazdy z Polske otaczajcych sasiadow.
  Podziwiam poziom Pana dyskusji Panie Marcinie. Naprawde podziwiam i dech mi zapiera.
  Pod Pana rozwage. Kiedys jeden z polskich pisarzy napisal cos takiego: Kazdy narod pragnie byc tym, czym nie jest. Z tego powodu Francuzi uwazaja swoj kraj za mocarstwo, Anglicy twierdza, ze prowadza sprawiedliwa polityke zagraniczna, Wlosi uwazaja sie za bardzo dobrych zolnierzy….. Pozwole sobie dodac, Polacy uwazaja, ze stoja na bardzo wysokim poziomie rozwoju kulturowego i intelektualnego, wiedza wszystko i maja prawo pouczac wszem i wobec.

  Pozdrawiam

  Pozdrawiam

 41. Troche inne spojrzenie na problem Ukrainy.

  „A former British ambassador to Moscow warned that the Kremlin’s claims not to be orchestrating the situation should not be dismissed. Sir Rodric Braithwaite told The Independent on Sunday: „It may be true that Putin is losing control of events in eastern Ukraine and that he fears being sucked into a situation which could turn out to be unmanageable. It is unlikely that he has abandoned the proposition that he put forward weeks ago, that Ukraine needs a new constitution of a federal kind with specific rights for the Russian-language population in the East … The West will need to think how to respond to these propositions if a constructive negotiation for the benefit of the Ukrainians themselves is to be got under way.””

  Pozdrawiam

 42. @ vandermerwe
  „Ukraine needs a new constitution of a federal kind ”
  A co to za imie brzmiace nijako? Moze ja nie znam dostatecznie dobrze znaczenia polskich slow? I ten tekst ni z gruszki ni z pietruszki pouczajacy Ukraine?
  Przedziwny ten swiat, Putin wmanewrowany w Ukraine!!! I kto to niby twierdzi?
  To ze po angielsku twierdzi to wcale nie znaczy ze to musi byc prawda. I to wcale nie znaczy ze to jest glos tego pana. KGB nie takie zna sposoby. No i prosze, Ukraina ma sie dostosowac do tego co sobie zyczy jakis x-inski tyle ze w jezyku angielskim? Moze by tak troche poszperac w historii i zaczac pouczac Bialorus i Ukraine ze powinny tez zmienic konstytucje bo w niej powinien byc Jezyk Polski?
  Te czasy mr vandermerwe sie skonczyly. To Ukraincy decyduja o swoim losie a nie jakis Brit, czy Rosjanin. Tak, my Polacy mamy prawo miec racje, bo nas kacapstwo przesladuje przez caly okres naszej panstwowosci. Podoba sie lub nie, nie ma to dokladnie zadnego znaczenia. Wolnosc Tomku w swoim domku.

 43. Marcinku
  „KGB nie takie zna sposoby” ale paszportów schować nie potrafią.
  Tylko tyle z twoich bluzgów można zrozumieć.
  Ja bym na tym zakończył.
  Nie denerwuj się.
  W odpowiedzi oczekuję więcej „kacapów” i bardziej śmierdzących.
  Nie pozdrawiam

 44. @ stefan57
  „Tylko tyle z twoich bluzgów można zrozumieć.” Smutno ci obronco Rosji ze nie spotykasz sie ze zrozumieniem na polskim forum. To przeciez oczywiste ze dzieli nas przepasc. W przeciwienstwie do ciebie nie musze pisac tego co nie ma sensu, bo tak sie sklada ze akurat na temat Rosji to mam dosyc dokladna wiedze.
  Wspolczuc Rosjanom trzeba tego ze ciagle maja system ktory nie pozwala odrabiac wiekowego zacofania, podczas gdy Polska po wyzwoleniu sie od nich praktycznie zrobila skok cywilizacyjny. Ukraina to widzi i chcialaby wejsc na podobna sciezke. Niestety Rosja kladzie jej klody pod nogi. Nie mozna tego inaczej nazwac jak syndrom psa ogrodnika. Sam nie moze, innemu nie pozwala.
  Jest jeszcze nadzieja ze Majdan dotrze do Kremla, wtedy bedzie i szansa dla Rosjan. Na razie niestety jej nie ma. Natomiast Kacapy to te lotry ktore nie pozwalaja biednemu narodowi rosyjskiemu rozwijac sie jak inne narody. To jest niestety tragizm ktorego nie mozna w zaden sposob zmienic, dopoki to spoleczenstwo samo nie dojrzeje.

 45. Spoko Panowie,spoko… To Ukraina sama powinna decydować o swoim losie.Owszem , powinna słuchać rad pisanych w różnych językach ,powinna wybierać najlepsze rady,rady adekwatne do sytuacji.Wierzę,że tak Ukraińcy zrobią ale do tego muszą mieć stosowne warunki.
  Wpierw muszą dokonać wyboru prezydenta.Nie jest to po myśli Putina,czyni co może by do tego nie dopuścić .I to on,Putin, pośrednio odpowiada za poległych na Ukrainie.

 46. ”Jest jeszcze nadzieja ze Majdan dotrze do Kremla, wtedy bedzie i szansa dla Rosjan.”
  Zapomnij 🙂
  Obserwuję dyskusję na kilku rosyjskich blogach – forach na które zwróciłem uwagę przy okazji dyskusji o katastrofie w Smoleńsku a obecnie czasami czytam żeby poznać co zwykli Rosjanie wiedza/myslą. Google ma kłopoty z tłumaczeniem, ale sprawa i tak jest jednoznaczna – nawet Ci najbardziej pro-europejscy i anty-putinowcy (normalni ludzie o aspiracjach i zdolnościach jak najbardziej przystających do standardów uznawanych /wyznawanych w Europie głównie z Petersburga, ale i z Odessy na przykład) wydarzenia obecne oceniają jednoznacznie i gruntownie inaczej niż Ty Marcinie.
  Po tym co widzieli w Kijowie – żaden Majdan nie przejdzie ani na Białorusi ani w Rosji.

 47. @ Marcin,

  Dyskusje z Panem zaczynaja owiewac coraz gestsze opary surrealizmu. Pozwole sobie, wobec tego, w skrocie:

  1. Byly ambasador brytyjski w Moskwie wypowiedzial taka a nie inna opinie. Mozna sie z nia zgadzac lub nie. O tyle jest ciekawa, ze odbiega od powszechnego pokrzykiwania i pohukiwania, z ktorego niewiele wynika i niewiele mozna sie dowiedziec. Warto rowniez wziac pod uwage, ze bedac zawodowym dyplomata, zna kulisy wielkiej polityki lepiej od nas tu zgromadzonych.

  2. Pisze Pan, ze Ukraina cos tam wybrala. Ktora Ukraina i kiedy? Trudno nawet caly Kijow uznac za Ukraine. Gdyby Ukraina byla jednomyslna w swym wyborze, nie mielibyscmy obecnego chaosu i rozlewu krwi.

  3. „…my Polacy mamy prawo miec racje,..” Owo prawo jest prawem jak najbardziej samozwanczym. Sadze, ze Pan zartuje lub tez…..

  4. Nie dociera do Pana prosty fakt, ze ludzie moga miec inne zdanie od Pana nie bedac niczyim agentem. Pomijam kwiecistosc Pana wpisow, ktore tez swiadcza o Pana rozumieniu pojecia dyskusji.

  Pozdrawiam

 48. @ vandermerwe
  „Pisze Pan, ze Ukraina cos tam wybrala. Ktora Ukraina i kiedy? Trudno nawet caly Kijow uznac za Ukraine. Gdyby Ukraina byla jednomyslna w swym wyborze, nie mielibyscmy obecnego chaosu i rozlewu krwi.”
  A ile jest Ukrain? Po pierwsze Polska popiera droge Ukrainy do wolnosci od Rosji czy sie to Rosjanom podoba czy nie. Wrogowie naszych wrogow sa naszymi przyjaciolmi. Kazdy kraj ktory jest wrogiem Rosji jest naszym przyjacielem.
  Nie sadze ze mamy wspolny jezyk. Ja rozmawiam tylko z Polakami. Wszelkie menty i szumowiny wladajace tylko jezykiem polskim i probujace dyskusje rusofilska dla mnie osobiscie sa czyms niestrawnym. Katyn i Smolensk sa zbyt gleboko w pamieci. I nie bede odpowiadal na zadne pytania ktora Ukraina. Ukraina jest tylko jedna ktora chce jak Polska byc wolnym krajem nalezacym do wspolnego systemu bezpieczenstwa atlantyckiego i baaardzo daleko od nadopiekunczego uscisku polarnego niedzwiedzia ktory choruje na wscieklizne.

 49. ما زالت الأزمة الأوكرانية المتفاقمة تستحوذ على اهتمام الصحف الأميركية والبريطانية، فقد أشار بعضها إلى أن الغرب يحذر من فرض عقوبات أشد على روسيا إذا ما لجأت إلى تعطيل إجراء الانتخابات في أوكرانيا، وانتقدت أخرى سياسة الغرب المترددة تجاه كييف.

  فقد قالت الكاتبة كارول جياكومو -في مقال نشرته لها صحيفة نيويورك تايمز الأميركية- إن القمة التي جمعت كلا من الرئيس الأميركي باراك أوباما والمستشارة الألمانية أنجيلا ميركل البارحة في البيت الأبيض ناقشت الأزمة الأوكرانية.

  وأضافت أنه كان بمقدور الزعيمين الأميركي والأوروبي فرض عقوبات أشد على روسيا لردعها عن زعزعة استقرار أوكرانيا أو محاولة غزوها والتهامها، لكنهما لم يفعلا.

  وفي السياق قالت صحيفة ذي كريستيان ساينس مونيتور في افتتاحيتها إن ميركل عندما تلتقي أوباما في البيت الأبيض، فإنها لن تكون مجرد مستشارة لألمانيا أو قائدة اقتصادية لأوروبا، بل بوصفها المقررة الرائدة للسياسة الخارجية الأوروبية، فهي توصف بهذه الصفة منذ بدء الأزمة الأوكرانية

  I ja podzielę się opisem tego co na Ukrainie.
  Celowo w oryginale by nie być posądzonym o przekłamanie.
  Celowo z takiego źródła by nie być posądzonym o wpływ zakłamanego „Zachodu” i niezrozumienie Rosji.
  Camel i Stefan powinni poradzić sobie z odczytaniem.
  „inżynierski łeb” i techniczny umysł poradzą sobie doskonale z pismem wyglądającym jak pogięty drut.
  Odkryją pewnie niejedno w zawiłościach i podzielą się swoimi odkryciami.
  Stefan, gdyby coś, ma w zanadrzu telefon do Odessy. Jego rozmówca niechybnie zaskoczy nas raz jeszcze swoim filozoficznym ujęciem zagadnienia.
  Dla vandermerwe będzie to okazja do poszerzenia swoich źródeł skąd czerpie inspiracje przemyśleń.
  Mi się nie udało. Nie wiem jak odczytać.

 50. Do p Marcina
  odstaje pan od tego forum, nie z powodu poglądów lecz obelzywego języka.

 51. „…Wszelkie menty i szumowiny..”

  Kogo ma Pan na mysli? Nie poczuwam sie do tego opisu z bardzo wielu powodow. Potwierdza Pan jednak moja „diagnoze” z wczesniejszego wpisu; chcemy byc kim nie jestesmy – ” Polacy uwazaja, ze stoja na bardzo wysokim poziomie rozwoju kulturowego i intelektualnego, wiedza wszystko i maja prawo pouczac wszem i wobec.”

  Pozdrawiam

 52. vandermerwe

  dyskusja polega na przytoczeniu opinii i argumentacji dlaczego właśnie tą uznajemy za wartościową.
  Pan przytacza kwitując, że można się zgodzić lub nie.
  Wartość takiego twierdzenia równa się ocenie stanu pogody.
  Nie jest argumentem to, że wypowiada ją były ambasador jak i to, że był zawodowcem.
  Był ambasadorem w ubiegłym wieku. Zakończył pracę w Moskwie w 1992r. Szmat czasu jak na opinię z pierwszej ręki.
  Ma w chwili obecnej 82 lata i zawodowcem nie jest już od dawna.

  Druga sprawa.
  Na jakiej podstawie formułuje Pan pytanie „która Ukraina”?
  Preferencje wyborcze, skład narodowościowy nie wydają mi się dostatecznym dowodem na istnienie chęci rozdarcia państwa przez ich obywateli.
  Uważam, że w sytuacji w jakiej się znalazła Ukraina: agresji militarnej Rosji, presji ekonomicznej, agresji propagandowej, działań dywersyjnych, mamy do czynienia z wielką powściągliwością mieszkańców. Także tych ze wschodnich regionów.
  Nie widać tam powszechnego zrywu społecznego skierowanego przeciw Kijowowi.
  Gdyby było inaczej armia Ukrainy nie miałaby czego tam szukać.
  Są tam oczywiście i separatyści ale nie ma efektu powszechności.
  Trudno oceniać poparcie idei separatyzmu gdy prawdopodobni zwolennicy są przemieszani z armią rosyjską.

 53. @Marcin
  „To Ukraincy decyduja o swoim losie a nie jakis Brit, czy Rosjanin”

  Rozumiem, że stajesz w obronie legalnie wybranego przez Ukraińców prezydenta Janukowycza, który został obalony w zamachu stanu. Masz rację.

 54. Muszę powiedzieć, drogi Marcinie, że wpadłeś w opały – otoczony jakże kulturalnymi „humanistami” , a może raczej „hunanistami”, dzielnie stawiasz czoła ewidentnym łgarstwom. Pozdrawiam, życzę powodzenia, oddalam się w swoje rewiry, gdzie oddaję się podobnej działalności społecznie, za co zostałem mianowany „banderowcem” i „oficerem SBU” (to z tych lżejszych;-)))

 55. Marcin
  3 maja o godz. 22:05
  Już na innych blogach dawałem ci radę byś nie pisał na tematy na których się nie znasz. Nawet nastolatkowie wiedzą, że agentów wyposaża się w podrobione dokumenty. Jak nie potrafisz pojąć dlaczego, to łatwo znajdziesz wyjaśnienie w necie. Ty po swojemu wyśmiewasz blogowiczów i rugasz ex katedra , a tymczasem nie ma problemu by wykazać ci kompletną ignorancję w temacie.

 56. maciek g.
  jest różnica miedzy agentami a zadymiarzami z Rosji, którym się po prostu płaci i wozi autobusami przez rzekomo zamkniętą granicę, dobrze, zanim daje się dobre rady, pomyśleć:-)

 57. @ vandermerwe
  ” Polacy uwazaja, ze stoja na bardzo wysokim poziomie rozwoju kulturowego i intelektualnego, wiedza wszystko i maja prawo pouczac wszem i wobec”
  Zgadza sie dlatego jak nie jestes Polakiem to nie musisz tego czytac. Tutaj dyskutuja Polacy ktorzy nie maja kompleksow i wiedza o czym pisza.

 58. @ naciek.g
  Nie mam przyujemnosci i nigdy nie mialem dyskusji na innych blogach z imc
  wacpanem. Nie mam i tutaj takiej przyjemnosci. Z kretynami po prostu nie jest mi po drodze.

 59. @ fidelio
  „Rozumiem, że stajesz w obronie legalnie wybranego przez Ukraińców prezydenta Janukowycza, który został obalony w zamachu stanu. Masz rację.”
  Wolne zarty. Zlodziej i oszust ktoremu Rosjanie pomogli wejsc na pozycje prezydencka sponsorujac mu kampanie wyborcza a teraz gdy wyszly machloje musial uciekac z Ukrainy mialby byc legalnym prezydentem?
  Do czasu wyborow ktos musi tym krajem rzadzic, czy to jest za trudne dla co niektorych mniej kumatych do zrozuienia? Polska jak i wiekszosc krajow swiata stoi na stanowisku takim jak pisze a zabor Krymu przez Rosje traktuje swiat jako zabor obcego terytorium, czyli pogwalcenie prawa miedzynarodowego.
  I tu nie ma zadnych alternatywnych wzgledow takich jak referendum, etc.
  Integralnosc kazdego kraju jest podstawa egzistencji rodziny narodow.
  Kraj ktory lamie te zasady jest w kolizji z tym prawem, czyli dziala bezprawnie.
  Gdybym mial cos do powiedzenia w tej materii, ukaralbym Rosje wykluczeniem z ONZ, oraz calkowita izolacja. Sankcje ktore sa nalozone i ciagle eskalowane niestety nie sa skuteczne. Wszystkie panstwa niezaleznie czy sa duze czy male maja obowiazek przestrzegania zasady integralnosci terytorialnej. Precedensy znamy z historii oraz wiemy czym one sie skonczyly.

 60. @ Marcin,

  „Wszystkie panstwa niezaleznie czy sa duze czy male maja obowiazek przestrzegania zasady integralnosci terytorialnej.”

  Ma Pan racje, tyle tylko, ze ta regula nie jest w praktyce stosowana zarowno przez panstwa duze jak i male – interesy wlasne biora gore nad prawem.

  Pozdrawiam

 61. @Marcin
  „Wolne zarty. Zlodziej i oszust ktoremu Rosjanie pomogli wejsc na pozycje prezydencka sponsorujac mu kampanie wyborcza a teraz gdy wyszly machloje musial uciekac z Ukrainy mialby byc legalnym prezydentem?”

  O tym czy prezydent został wybrany legalnie czy nielegalnie decydują powołane w tym celu instytucje państwowe, a nie Twoje subiektywne odczucia. Przynajmniej w systemie demokratycznym, ale może Ty preferujesz jakieś inne formy ustrojowe.

 62. @ mir,

  1. Przytoczylem gdyz:
  „O tyle jest ciekawa, ze odbiega od powszechnego pokrzykiwania i pohukiwania, z ktorego niewiele wynika i niewiele mozna sie dowiedziec.”
  Zas wiek niekoniecznie jest czynnikiem dyskwalifikujacym.

  2. Twierdzenie, ze Ukraina chce „czegos tam” jest opinia kazdego z nas z osoba, w tej chwili nie potwierdzona zadnym, powszechnym testem woli spoleczenstwa – jak na to nie patrzec. Nie twierdze, ze widac tam powszechny zryw przeciw wladzom w Kijowie ale tez nie widac powszechnej zgody na owe wladze. Stad i zamet a w efekcie rozlew krwi. Co do reszty trudno nawet dyskutowac, gdyz nie znam wszystkich faktow, sadze, ze Pan rowniez ich nie zna. Maja z tym klopot korespondenci bedacy na miejscu – swiadkowie zdarzen.

  Pozdrawiam

 63. @ vandenmerwe
  „Twierdzenie, ze Ukraina chce „czegos tam” jest opinia kazdego z nas z osoba, w tej chwili nie potwierdzona zadnym, powszechnym testem woli spoleczenstwa”
  No wlasnie, czego chce Ukraina? Ten kraj jak kazdy inny chce by jego mieszkancom powodzilo sie lepiej. Ma do wyboru dwie drogi: droge ktora idzie unia, oraz droge ktora idzie Rosja. Polska miala taki wybor 10 lat temu. Wybrala unie. Dlaczego? Bo Rosja w stosunku do Zachodniej Europy jest niestety 3 Swiatem. Dlaczego Ukraincy majac do wyboru pierwszy swiat albo trzeci mieliby wybierac trzeci? Jezeli Rosja chce by inne kraje wybieraly ich droge i nalezaly do ich konkurencyjnej unii, to niech pokaza ze potrafia lepiej gospodarowac, wtedy nie beda juz tkwili w trzecim swiecie. Niestety ich droga prowadzi w zlym kierunku. Oni nie dopuszczaja do siebie systemu zachodnioeuropejskiego ktory jest bardziej efektywny i dlatego coraz bardziej sa opoznieni. Warunkiem rozwoju jest likw2idacja barier, a tych nie da sie zlikwidowac gdy sie chce utrzymywac dyktature. I nie ma co dyskutowac na temat tego czy Ukraincy chca do Rosji czy do unii, bo to jest na prawde smieszne. To wyglada mniej wiecej tak jak by ktos zapytal Ukrainca: co wolisz 100 euro czy 100 rubli?

 64. @ Marcin,

  „No wlasnie, czego chce Ukraina? ”

  To co Pan pisze jest Pana opinia na dyskutowany temat. Nie bylo dotychczas spolecznego testu, ktory oszacowalby postawy obywateli Ukrainy w tej sprawie. Pan zaklda, ze to, co wybrala Polska musi byc wyborem innych nacji czy grup spolecznych. Pozwole sobie odwolac sie do przykladu egipskiego. Czego chce spoleczenstwo egipskie? Jedynym testem, ktorego wyniki dobrze znamy byly wybory parlamanterne i prezydenckie. Ich rezultat nie powiedzial o spoleczenstwie egipskim wszystkiego ale byl dosyc wyraznym wskaznikiem. Armia, ktora obalila legalny rzad, uzasadniajac pucz, powoluje sie na wypelnienie woli spoleczenstwa wobec. Mozna wiec zapytac, ze jesli taka byla wola spoleczenstwa, skad spoleczny tumult i krew na ulicach? Sadze, ze podobnie jest z Ukraina. Jedeny miarodajny test woli spolecznej to odlegle wybory parlamentarne. Kazda ze stron zaangazowana bezposrednio czy posrednio w kryzysie powoluje sie na wole spoleczenstwa. No tak, jesli wola spoleczenstwa jest , jak chce tego przekaz, taka jednolita, skad coraz bardziej krwawy konflikt? Rzeczywisty stan zaangazowania w kryzysie roznych sil zewnetrznych jest w sumie trudny do ocenienia, w rzeczywistosci raczej stanowi element wojny propagandowej.

  Pozdrawiam

 65. @ vandermerwe
  Dobre sobie. Turcja od lat pragnie dostac sie do unii podczas gdy Ukraina z racji swojej geopolitycznej lokalizacji ma taka szanse i jej trzeba robic jakies referendum czy chce wejsc do unii? Widza jak wyglada dzisiaj Polska po latach obecnosci w unii i co? Wola do Rosji? Przeciez tam mieszkaja normalni ludzie ktorzy potrafia myslec. Oni nie chca wydawac pieniedzy na budowe czolgow tylko na budowe autostrad. Jak Rosja tego nie chce to jest to jej sprawa, ale niech nie namawia sasiada swojego ktory ma prawo zadecydowac czy pieniadze ze swej pracy przeznaczac na infrastrukture wlasnego panstwa, czy na zbrojenia.
  Co ciekawe to fakt ze o tym doskonale wiedza wladcy kremla. Oni probuja szantazowac Ukraine straszac ja ze jak wejdzie do unii to beda stosowac sankcje w handlu z tym krajem. Przeciez to jest chore. I kazdy o tym doskonale wie.
  Mimo tysiecy agentow z FSB rowiacych wszystko by Ukraine przeciagnac na strone Rosji to sie po prostu nie uda. Chyba ze bedzie jawna interwencja wojskowa ze strony Rosji ale to juz nie bedzie jak na Krymie. Poleje sie moze krwi i Putin doskonale zdaje sobie sprawe z tego. Dlatego nie pozostalo mu nic innego jak tylko szczekac ustami swojego Lawrowa coraz bardziej smiesznego w swym zachowaniu. Gospodarczy karzel probuje swojej konfrontacji z unia europejska ktora gospodarczo jako calosc jest potega nie znana w historii tego swiata.

 66. @ Marcin,

  Moze i dobre sobie. Turcja rzeczywiscie pragnela ale dzisiaj zapal turecki jest coraz mniejszy z roznych przyczyn. Przede wszystkim Turcja zorientowala sie, ze jest „czlonkiem niechcianym”, po drugie Turcja od lat dobrze sobie radzi gospodarczo i juz nie ma za bardzo ochoty na „kaftan” europejskiej wspolnoty. O ile sie nie myle wszystkie kraje przystepujace do Unii „przechodzily” przez referenda, niektore nawet kilka, gdyz w pierwszych podejsciach czlonkostwo odrzucano.

  „..ma taka szanse i jej trzeba robic jakies referendum czy chce wejsc do unii?”

  Jesli mowimy o demokratycznych wyborach i chcemy poznac wole spoleczenstwa nie ominie Pan takiego procesu. Z powszechnym glosowaniem jest jednak taki problem, ze nie zawsze wygrywa opcja przez „nas” preferowana – klania sie Hamas w Palestynie, Orban na Wegrzech etc.

  Pozdrawiam

  P.S. W poprzedniej wypowiedzi pisal Pan, ze Rosja jest krajem 3-go swiata. Oczywiscie, jest. Swiadczy o tym chocby czlonkostwo w grupie BRICS. Mam nadzieje, zdaje sobie Pan sprawe z faktu, iz 3-ci swiat nie jest jednolita grupa panstw, ktor mozna objac krotkim opisem. Panstwa BRICS, przykladowo, stanowia istotny blok ekonomiczny, w wielu przypadkach technologicznie i ekonomicznie sa w stanie „zawstydzic” niektore panstwa 1-go swiata. W planie jest bank rozwoju majacy pozwolic na oderwanie sie of Banku Swiatowego i Funduszu Walutowego jak rowniez powolne odejscie od dolara w wymianie handlowej.

 67. @ Fidelio
  Nie wklejaj tu kacapskiej propagandy. W Odessie wymierzono sprawiedliwosc przeciwko bandytom ktorzy zamiast sie podporzadkowac wladzy i zlozyc bron zgodnie z genewska konferencja mysleli ze Ukraina to jest jakas bananowa republika gdzie Putin moze sobie szarogesic. Jeszcze powinni reszcie kacapstwa podsmazyc zadki by jak w 1920 wiali do Moskwy alabo za Ural. A tu nie szaroges sie kacapie bo cie nikt nie czyta.

 68. @Marcin
  Przyjrzyj się dobrze tym zdjęciom, to dzieło ludzi których popierasz, moj gratulacje.

 69. Marcin
  7 maja o godz. 7:28
  Zastanawiam się, czy tu rzeczywiste jesteś taki nie rozumiejący i nie pojmujący prostych i jasnych spraw, czy specjalnie piszesz swe bzdury by cieszyć się z reakcji blogowiczów na te pisanie.
  Jesteś anonimowy a więc nikt z twych znajomych nie przeczyta co za banialuki wypisujesz na blogach.
  Czy trudno zrozumieć, że obecny rząd na Ukrainie jest rządem nielegalnym, bo powstał w wyniku udanego puczu przeciw legalnemu rządowi Janukowicza. Jak bardzo chcesz możesz go nazwać rządem tymczasowym administrującym krajem do czasu ponownych wyborów. Jakbyś trochę pośledził powstanie tego rządu to byś zobaczył, że Ukraińcy, nawet ci z Kijowa nie są zadowolenie z bardzo wielu osób które się w nim znalazły i z pewnością nie jest on reprezentacją woli narodu.
  Ustalenia genewskie na które się powołujesz dotyczą wszystkich stron konfliktu i są delikatnie mówiąc ogólnikowe. Nie dają one wcale mandatu tymczasowemu rządowi do operacji nazwanych antyterrorystycznymi, i użycia wojska przeciw tym którzy nie chcą podporządkować się rządowi. Ba użycie wojska świadczy o chęci przejęcia za wszelką cenę władzy nad Ukraina przez obecny nielegalny rząd. Używanie wojska przeciw swemu narodowi nawet gdy rząd jest legalny zawsze budzi poważne zastrzeżenia i grozi bardzo poważnymi i dalekosiężnymi złymi konsekwencjami.
  Separatyści walczący przeciw tymczasowemu rządowi nie są gorsi od tych walczących na Majdanie, ba oni mają nawet lepszą pozycję bo tamci walczyli przeciw legalnej władzy, a ci nie zgadzają się z narzuconą siłą.
  Zupełnie nie widzisz, że Ukraina się obecnie „gra” i chodzi o wpływy w tym rejonie świata i przy okazji o osłabienie przeciwników politycznych. Ukraina jest pionkiem w grze USA, Rosji I Uni.

 70. @Fidelio
  @Maciek.G
  Obawiam się, że podejmowanie dialogu czy dyskusji z kimś, kto np. pisze coś takiego do jednego z blogowiczów – Czlowieku nie osmieszaj sie. Ilu Serbow znasz? Wiesz co to za prymitywy? Zbrodniarz Miloszewicz chcial wielkiej Serbii robiac czystki etniczne za co otrzymal wyrok ale o tym jakos nie mozesz sobie przypomniec.

  Szkoda, że nie pociągnął dalej i nie powiedział, kto ten wyrok wydał a następnie kto go wykonał.

  Mamy egzemplifikację prawa Murphy’ego – „Nigdy nie kłóć się z głupcem – ludzie mogą nie dostrzec różnicy”. 😉

  Pozdrawiam, Nemer

 71. Kijow 16-19 maj 2014, Konferencja Ukraine: Thinking Together
  ______________________
  informacja http://www.eurozine.com/articles/2014-05-06-newsitem-en.html

  mam nadzieje, ze Pani Gospodyni zawita tam; m.in. z udzialem Timothy Garton Ash, Adam Michnik, Timothy Snyder, Agnieszka Holland i inni

 72. Macie „demokratę” który uważa że sprawiedliwość może być wydawana bez sądu, ławy oskarżonych, sędziów.
  Wystarczy tłuszcza z pałkami i butelkami z benzyną.

  Wyjęcie spod prawa, stygmatyzowanie jakiejś grupy ludzi przy wsparciu rządu, najczęściej kończy się jej masakrą.
  Czyżby Rosjanie na Ukrainie mieli podzielić los Tutsi?
  Któż taki wyrok wydał zaocznie?
  Społeczność Międzynarodowa?
  Pod czyim sprawstwem kierowniczym?

 73. Sadzac po wpisach na tym blogu nalezaloby dojsc do wniosku ze wiekszosc Polakow jest przeciwko unii, USA i teskni za Rosja ktorej chce pomoc w jej stopniowym polykaniu Ukrainy. Przeicez w Polsce nikt was nie trzyma. Jezeli w Rosji jest tak dobrze to przeciez mozecie tam emigrowac. Putin rozdaje paszporty kazdemu kto go popiera. I nawet mozecie zmienic blog na Komsomolska Prawde, albo Prawde bo tam was chetnie przyjma z otwartymi rekami. Ukraina pionkie w grze unii, USA i Rosji? Dobre sobie. Rosja sie moze porownywac z Unia Europejska albo z USA? Mitomani, rusofile wiecej myslenia, a mniej pisania.
  Dobrze ze was toleruje demokratyczna Polska, bo w Rosji na to by wam nikt nie pozwolil. Cale szczescie ze jestescie jak ta Rosja, coraz bardziej na bocznym torze. Marzenie o powrocie do szantazu swiata jest fatamorgana. Polska sie rozwija podczas gdy Rosja zwija. Ukraina bedzie tez sie rozwijac gdy zaprowadzi u siebie jak Polska porzadek. Mozecie skomlec ile chcecie, ale Rosji z Polski nie zrobicie.
  Tu was nikt nie kocha. Jestescie nieproszonymi goscmi w tym kraju. Wasze pomniki przypominaja nam o tym kiedy nas wzieliscie do niewoli. I dobrze, niech stoja i przypominaja o tym fakcie, by nastepne pokolenia nie zapomnialy czym jest kraj, ktory nie potrafi zyc w zgodzie z sasiadami.

 74. ozzy 7 maja o godz. 17:30 pisze: mam nadzieje, ze Pani Gospodyni zawita tam; m.in. z udzialem Timothy Garton Ash, Adam Michnik, Timothy Snyder, Agnieszka Holland i inni

  Dodam może też paru innych:
  Leon Vizeltira
  Bernard Kouchner
  Bernard-Henri Levy
  Frank Foer
  Józef Zissels
  Carl Gershman
  Sławomir Sierakowski
  Aleksander Smolar

  Ciekawe co będą mieli do powiedzenia ukraińskim i rosyjskim intelektualistom.

  Sponsoruje m.in. Pińczuk, więc goście będą pewno mieli klawe życie w hotelu skąd snajperzy strzelali do majdańców i berkutowców.

 75. @Nemer

  pan Wiktor Pinczuk trzyma sie dobrze; nie widze nic zdroznego w jego sponsorstwie.

  pozdrawiam

 76. A propos wschodu Ukrainy:
  http://kommersant.ru/doc/2444386

 77. @Marcin

  Marcinie kochany.Jestem Ci wdzięczny.Obudziłeś moje wspomnienia.

  Poetyką wypowiedzi przywodzącą na pamięc słodkie dni szkolne.Zdarzało mi się wówczas byc „pachołkiem Adenaura”,”gnidą na ciele klasy pracującej” oraz „zaplutym karłem reakcji”
  To były wspaniałe czasy z pełną jasnością racji .

  W drugiej połowie lat sześcdziesiatych w „Dymbie” (Katowice) działał klub piłkarski GKS
  a w nim grał uwielbiany skrzydłowy „R” o wspaniałej motoryce i żelaznych płucach.
  Grał gdy miał jasnośc co kierunku.Trza mu było pokazac kiero brana jest nasza a kiero onych.

 78. Marcin
  7 maja o godz. 21:29

  Piszesz bzdurę za bzdurą. Wzmocnione nieprawdami.

  Użyję tego samego bełkotliwego argumentu: nikt w Polsce nie trzeba ma siłę homosiów, seks-deprawatorów dzieci, lesbijek, Żydów, komuchów, masonów i całej reszty której coś się nie podoba. Tobie się nie podoba, że są w Polsce ludzie mający inne zdanie – nikt nie zatrzymuje siłą, możesz sobie znaleźć inny kraj.

 79. Interesujące obserwacje rosyjskiego polityka opozycyjnego:

  Wschód Ukrainy: scenariusz „syryjski”, czy „abchaski”?

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/05/wschod-ukrainy-scenariusz-syryjski-czy.html

  Jest jedynym deputowanym parlamentu rosyjskiego, który glosował przeciw aneksji Krymu. Ilia Ponomariow dzieli się na swym blogu wrażeniami z podróży na Wschód Ukrainy. Kijów nie chce słuchać ludzi z Donbasu, Moskwie nie zależy na zdobyczach terytorialnych, a na uzależnieniu Ukrainy. Jednak sprawy zaszły tak daleko, iż zachowanie jedności kraju może już być niemożliwe. Na wschodzie Ukrainy zrealizuje się jeden z dwóch scenariuszy – „syryjski”, lub „abchaski”.

  Autor: Ilia Ponomariow

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję. Tłumaczymy na język polski.

 80. Pani redaktor coś nam zamilkła, nic się nie dzieje na wschodzie ciekawego?

 81. Co sie dzieje na wschodzie Ukrainy? Kolomyjski pogonil kacapstwo do Rosji i tyle w temacie.

 82. Marcin do fidelio 7 maja o godz. 7:28
  „Nie wklejaj tu kacapskiej propagandy. W Odessie wymierzono sprawiedliwość przeciwko bandytom którzy zamiast się podporządkować władzy i złożyć broń zgodnie z genewską konferencją myśleli że Ukraina to jest jakaś bananowa republika gdzie Putin może sobie szarogęsić. Jeszcze powinni reszcie kacapstwa podsmażyć zadki by jak w 1920 wiali do Moskwy albo za Ural. A tu nie szarogęś się kacapie bo cię nikt nie czyta.”
  Marcin co ci jest? Twoja aktywność na blogu pani Katarzyny trudna do zniesienia. Ocena wydarzeń w Odessie to już prawdziwy dramat.

 83. Jeszcze jeden ciekawy, krytyczny głos z Rosji na temat federalizacji Ukrainy:

  Kreml i Ukraina: w ślepym zaułku federalizacji

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/05/kreml-i-ukraina-w-slepym-zauku.html

  Kreml zdał sobie sprawę, iż wciągnięcie Ukrainy do Unii Euroazjatyckiej jest niemożliwe. Teraz Moskwie najbardziej zależy, by zahamować zbliżenie między Ukrainą i Zachodem. Temu służy projekt federalizacji. Jednak wybitny petersburski politolog Grigori Golosow uważa, iż cel ten Moskwie łatwiej będzie osiągnąć powstrzymując się od wspierania separatystów. Rosja powinna wesprzeć reintegrację Wschodu i Południa Ukrainy. Tylko tak można będzie zwiększyć ich wpływy w polityce ukraińskiej i uniknąć ich pełnej marginalizacji.

  Autor Grigorij Gołosow

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję. Tłumaczymy na język polski.

css.php