Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

1.04.2014
wtorek

Prawy sektor rozpracowywany, czyli ukraińskie i rosyjskie standardy dziennikarskie

1 kwietnia 2014, wtorek,

Na Majdanie źle się dzieje. Wczorajsza strzelanina na Chreszczatyku jest kolejnym odcinkiem tej samej historii. A historia rozpoczęła się tuż po ucieczce Janukowycza. Zamiatane pod dywan konflikty, czego można się było spodziewać, powychodziły na wierzch.

Już kilka tygodni wcześniej, w nocy z 8 na 9 marca w budynku kijowskiej rady miejskiej doszło do kłótni między zwolennikami Prawego Sektora i Samoobrony Majdanu. Człowiek z PS wyjął broń, wystrzelił, na szczęście niecelnie. Godzinę później, pod pobliskim konserwatorium wybuch hukowego granatu uszkodził bębenki słuchowe jednemu z majdanowców. Tej nocy między barykadami błąkali się znudzeni czarni panowie z maskach. Podbici, a jakże, bo przecież dzień kobiet. Chyba im się nudziło, miałam wrażenie, że szukają zaczepki.

Za niepokoje na Majdanie polityczną odpowiedzialnością obarczany jest przede wszystkim Prawy Sektor.

I słusznie.

Mustafa Najem, jeden z najlepszym dziennikarzy na Ukrainie zadaje pytania o podejrzane kontakty Prawego Sektora z reżimem Janukowycza. Wygląda na to, że uważany za najbardziej radykalny ruch sprzeciwu na Majdanie ma wiele za skórą.

Dziennikarskie śledztwo trwa od kilku tygodni. Krótko po ucieczce Janukowycza Mustafa Najem ujawnił księgę wejść do prezydenckiej siedziby na ulicy Bankowej. Wynikało z niej niezbicie, że 20 lutego – czyli w „czarny czwartek”, kiedy snajperzy strzelali do  obrońców Majdanu jak do kaczek- lider Prawego Sektora, Dmytro Jarosz spotkał się z Janukowyczem.

Prawy Sektor zareagował nerwowo. Na dziennikarza „Ukraińskiej prawdy” posypał się grad krytyki ze strony narodowców. Jarosz, ustami swojego rzecznika, zaprzeczył dziennikarskim doniesieniom.

Ale dowody były niezbite. Jaroszowi nie pozostało nic innego, musiał się przyznać do rozmów z Janukowyczem. Rzecznik Prawego Sektora, Rosjanin i były dziennikarz Kommersanta Artiom Skoropadskij jest moim starym znajomym. Spytałam go o te podejrzane zmiany zeznań. „To moja wina – bił się w piersi Artiom. – Źle zrozumiałem Jarosza i przekazałem błędną informację”.

Akurat.

Z opublikowanego dziś w Ukraińskiej Prawdzie materiału wynika, że Bankowa pertraktowała z Prawym Sektorem odblokowanie ulicy Hruszewskiego w zamian za okrągłą sumę pieniędzy. To tylko wierzchołek dziennikarskiego śledztwa. Całość tu:  http://www.pravda.com.ua/rus/articles/2014/04/1/7020952/

Już widzę satysfakcję niektórych z Państwa. I dalszy ciąg niekończącej się dyskusji o banderowskim zamachu stanu. W piątek prowadziłam spotkanie z Serhijem Żadanem. Jak można się było spodziewać, smutna ciotka kulturalna uparcie odpytywała pisarza – anarchistę, co sądzi o „nazistach w ukraińskim rządzie”. Żadan zaśmiał się z tych powtarzanych do znudzenie bzdur. Niektórzy ludzie są do bólu przewidywalni.

Ja też mogę przewidzieć komentarze pod tym wpisem (regularnie czytam rosyjską prasę, więc mnie Szanowni Państwo niczym nie zadziwią). Tak, tak, wiadomo ukraińscy nacjonaliści są źli i straszni, jak sam diabeł. I zamiast wspierać Ukraińców, powinniśmy razem z Żyrinowskim rozebrać to centrum „faszyzmo-nazizmo-banderyzmu”.

Zagrywki Prawego Sektora niepokoją, ale przecież o ich niecnych sprawkach dowiadujemy się dzięki pracy ukraińskich dziennikarzy, którzy mają odwagę rozliczać nowych polityków nawet w stanie permanentnego zagrożenia agresją Rosji.

A przy okazji: najnowsze badania Centrum Lewady nie pozostawiają złudzeń: 74 proc. Rosjan popiera wprowadzenie swoich wojsk na teren Ukrainy.

Do tego podziwu godnego wyniku walnie przyczynili się rosyjscy dziennikarze (nie licząc oczywiście paru wyjątków). W czasie gdy ich ukraińscy koledzy prowadzą śledztwa przeciwko nowej władzy i nowym siłom politycznym, oni płyną z prądem i wiodą dostatnie życie zakrapiane drinkami w modnych moskiewskich restauracjach. Bardzo z siebie zadowoleni, publikują selfie z portalach społecznościowych, by nikt nie miał wątpliwości, jak świetnie im się żyje.

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 89

Dodaj komentarz »
 1. Nie tylko oni płyną z prądem.

 2. Niestety, historia niepodleglej Ukrainy to ciagle pasmo porazek, nieudolnego rzadzenia, korupcji i braku politycznej stabilnosci…

 3. Mój Boże,

  a w Polsce to nie ma „prawego sektora”, który najchętniej zbombardowałby Brukselę? A we Francji nie ma?

  Chodzi o to, żeby tacy milusińscy byli skutecznie marginalizowani. W Polsce to się mniej więcej uydaje, ale w roku 1989 różnie być z tym mogło. Uwierzcie staremu człowiekowi, który widział i pamięta.

  Ukrainie trzeba dać czas, pomagać, jak się da, a przede wszystkim docenić to, co zrobili.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Rewolucja zjada własnych żołnierzy. Sotnik co wyrwał Kliczce mikrofon i wygonił prezydenta Janukowycza był bohaterem Majdanu i Gazety Wyborczej.
  Teraz okaże współpracownikiem Janukowycza i bohaterem śledztwa niezależnego dziennikarstwa Ukrainy.
  Gdzie oni byli ci niezależni dziennikarze , jak Tymoszenko obrastała w warkocze oligarchy, ramie w ramię ze swoimi kolegami , którzy rządzą , ale teraz okażą się niezłomnymi rewolucjonistami niezależnej Ukrainy?
  Głowa mała, kiedy się poznaje kolejne wydania tej samej starej baśni.

 6. A mówiłem … że mówiłem?
  Ciekawe … co teraz napiszą TE MARCINOWATE?
  Ci, co to … głowa radziecka – a rozum od dziecka. Może odszczekają?

  Tekst w miarę dobry.
  Nie rozumiem tylko tego … dlaczego PODBIŁ ich (tych czarnych panów) dzień kobiet?
  … Tej nocy między barykadami błąkali się znudzeni czarni panowie z maskach.
  Podbici, a jakże, bo przecież dzień kobiet.

 7. Tak, tak, wiadomo ukraińscy nacjonaliści są źli i straszni, jak sam diabeł. I zamiast wspierać Ukraińców, powinniśmy razem z Żyrinowskim rozebrać to centrum „faszyzmo-nazizmo-banderyzmu”.

  Nie. Nie … tak.
  Ukraińcy sami powinni dorosnąć do samodzielności.
  Jak dotychczas jakoś im się to nie bardzo udaje. A zamiatanie pod dywan banderowskiej przeszłości niczego nie załatwi.
  „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – Jana 8:32. …
  Czy to tylko religijny dogmat?

 8. Kurcze, jeszcze trochę i „Mustafa Najem, jeden z najlepszych dziennikarzy na Ukrainie” odkryje że Prawy Sektor to spadkobiercy Bandery. Już widzę te sensacyjne nagłówki w „Ukraińskiej prawdzie” 😉
  Zawsze myślałem że coś może być prawdą, albo nieprawdą. A tu niespodzianka… Coś może być na przykład ukraińska prawdą 😉
  Przypominają się stare kawały z Radiem Erewań 😀

  @Wojciech K.Borkowski
  Niezależni dziennikarze? A są tacy? Chyba że należy to rozumieć w ten sposób – nie zależy mi, kto mi płaci 😉

 9. tak wygląda ta odkrywanie prawdy przez redaktorów Ukraińskich

  http://www.tvn24.pl/msw-saszka-bialy-zginal-od-wlasnej-kuli-akcja-prawidlowa,414210,s.html

  No ale zawsze ktoś w to uwierzy

 10. @rob
  „Niezależni dziennikarze? A są tacy? Chyba że należy to rozumieć w ten sposób – nie zależy mi, kto mi płaci ;)”

  Niezależnie od faktów napiszą to co trzeba.

 11. „… podejrzane kontakty Prawego Sektora z reżimem Janukowycza. ”
  Aha! No to wszystko uklada sie w jedna calosc.
  Prawy Sektor podlega Janukowyczowi, ktory z kolei jak wiadomo jest czlowiekiem Wladimira Wladimirowicza, a wiec PS (nie PiS) musi byc zbrojnym ramieniem Putina i to on kazal strzelac Prawemu Sektorowi do ludzi na Majdanie. Zakazal PS dzialalnosci na Krymie i dostal go na tacy bez jednego wystrzalu (nawet przypadkowego).
  Teraz PS ma za zadanie wzniecic rozruchy na Ukrainie, zeby Putin mogl wyzwolic „Slawnych Bohaterow”. Jakby nie spojrzec za wszystkim stoi ten utalentowany agent KGB.
  Szanowna Pani Redaktor z biednym, a wiec uczciwym dziennikarzem ukrainskim wykryje ten spisek i oglosi calemu swiatu.
  Na razie Rosje sprobujemy wziac glodem nie wysylajac tam polskich swin. Jezeli Rosjanie do bimbru i cebuli nie dostana sloniny to moze wybuchnac rewolucja.

 12. Na razie Rosje sprobujemy wziac glodem nie wysylajac tam polskich swin. Jezeli Rosjanie do bimbru i cebuli nie dostana sloniny to moze wybuchnac rewolucja.

  Eeeee … polskie świniaki (nie mylić ze świniami) już od dawna nie mają słoniny.
  A jak mają … to tak cienką, że do rosyjskiego bimbru się nie nadaje.
  Za mocny! Bimber … znaczy się.
  A Putin – to zbój! Choć jeszcze nie amerycki.

 13. „Zagrywki Prawego Sektora niepokoją, ale przecież o ich niecnych sprawkach dowiadujemy się dzięki pracy ukraińskich dziennikarzy, którzy mają odwagę rozliczać nowych polityków nawet w stanie permanentnego zagrożenia agresją Rosji.”

  Jedno zdanie a ile informacji.

  1. Zagrywki Prawego Sektora zaczynaja niepokoic. To ciekawe, ze dopiero teraz. Niestety nie za bardzo mam kontakty z prasa ukrainska ale i tak ogladajac przekazy roznych stacji TV odnosilem wrazenie, ze swe mozliwosci pokazywali dosyc dobrze i bez zahamowan w czasie walk z policja a pozniej przedstawicielami administracji – lub tego, co z niej pozostalo.

  2. Gdyby nie dizennikarze ukrainscy nigby bysmy sie nie dowiedzieli o niecnych sprawkach Prawego Sektora – chwala i za to. Wobec tego, kogo i gdzie pokazywaly serwisy informacyjne na swiecie? Jak latwo czlowiek daje sie nabrac!!! No i ta odwaga z rozliczenia nowych-starych politykow. Z czego ich rozliczaja? Z dokonan „Pomaranczowej Rewolucji” czy tez braku zapalu rewolucyjnego na Majdanie?

  3. I najwazniejsze. Ta presja permanentnego zagrozenia ze strony Rosji. Tak, Rosja ma wojsko a z tego cos miedzy 10000 a iles tam tysiecy stoi przy granicy i w kazdej chwili moze spacerkiem przemaszerowac prze Ukraine, Estonie, Lotwe, Litwe a moze i Polske. Takoz nam mowia wywiady NATO i trabia gazety. Tak trabia dzien w dzien od pewnego czasu a Rosjanie jak nie wkraczaj tak nie wkraczaja. Jestem ciekaw czy ktos sie zastanowil co oznacza 40 tys. wojska ( najnowsza liczba) i co mozna z taka iloscia zrobic? Mozna sie od biedy powolac na przypadek Iraku czy tez Afganistanu.

  Pozdrawiam

 14. @Gospodyni
  Jeszcze trochę, a się okaże w Pani tekstach, że Janukowycz sam się obalił … 😉
  Przypominam, że Gogol [taki największy pisarz ukraiński, który jednocześnie był rosyjskim nacjonalistą…;-)] w „Rewizorze” był pierwszy. On co prawda kpił … 😉

 15. @vandermerwe
  >Jestem ciekaw czy ktos sie zastanowil co oznacza 40 tys. wojska ( najnowsza liczba) i co mozna z taka iloscia zrobic?<
  Amerykanie w porównywalnym liczbą ludności z Ukrainą Południowym Wietnamie mieli (nie licząc miejscowych wojsk!) przez 10 lat pół miliona żołnierzy. I przegrali!!! 😉 Armia Czerwona zajmowała tylko kresy rozbitej już II RP 800 tysięcznym wojskiem!!! Dla 50-milionowego państwa 40 tysięcy nie wystarczy nawet do samej okupacji, nie mówiąc o podboju. Chyba, że większość ludności w tym kraju, z armią włącznie, czeka na te 40 tysięcy z utęsknieniem … 😉

 16. @vandermerwe
  „Mozna sie od biedy powolac na przypadek Iraku czy tez Afganistanu.”

  Ależ skąd! To jest skandaliczna insynuacja. Jak wiemy z polskich mediów Irak i Afganistan to nie żadne wojny, gdyż USA nie prowadzą wojen preferują bowiem operacje stabilizacyjne. Wojny jak wiemy prowadzi jedynie krwiożerczy Wołodia Putin.

 17. a może redaktorka Polityki spróbowała zastosować tą samą logikę „śledczą” ale nakierowaną na tych Jaceniuków, Tymoszenków, 5 mld US „zainwestowanych” przez USA (vide: Ron Paul: US ‘Democracy Promotion’ Destroys Democracy Overseas na http://www.campaignforliberty.org/resources/foreign-policy/us-democracy-promotion-destroys-democracy-overseas/). A może to: Soros heavily invested in Ukraine crisis (http://www.wnd.com/2014/03/soros-heavily-invested-in-ukraine-crisis/). I co? Nic nie ma? Funny, very funny. Dzisiaj już wiadomo, że cała impra pt „partnerstwo wschodnioeuropejskie” to impra nie EU ale NATO zgodne z doktryną Brzezińskiego (vide bardzo solidne „The outrageous strategy to destroy Russia”: http://www.voltairenet.org/article30038.html). Cokolwiek by nie powiedzieć, mamy – CAŁY CZAS MIELIŚMY – zimną wojnę w stylu jak najbardziej klasycznym bo to się komuś opłaca i tym kimś nie jest Putin i Rosja tylko przypadkiem druga strona. A w ramach strategii „zarządzania kryzysem” przez lokalnych geszefciarzy (Tusi et consortes i tu należy wliczyć naszych lokalnych oligarchów w tym oligarchów mediowych) to przecież śliczna okazja aby umoczyć PiS, który dał się ślicznie wpuścić w maliny z całą hecą ukraińską. Palce lizać. Klasyczny „polnische gescheft” ale to pan zapłaci, i pani też a także pan, pani: WSZYSCY ZAPŁACIMY.

 18. @fidelio
  vandermerwe chodziło, najlepiej się dowiedzieć przez porównanie, o to ilu żołnierzy potrzebowała do podboju trzecioświatowego w końcu i osłabionego choćby I wojną w Zatoce Iraku (gdzie cały naród miał jej oczekiwać jak zbawienia ;-)] superhiperwyposażona i wyszkolona ponoć armia USA z sojusznikami …. ;- ) I to było sporo więcej niż 40 tysięcy, którymi w 3-5 dni mają Rosjanie pokonać walczącą „do ostatniej kropli krwi” 50-milionową Ukrainę … 😉

 19. Histeria wojenna w polskich mediach ? Rewolucja Prawego Sektora poparta przez bezideowy PO-PiS i gen. Zakonu toruńskiego o.Tadeusza Rydzyka. Ta trójca „prawicowa” zyskała również poparcie przewodniczącego Solidarnośći pana Dudy?
  Niezbadane są sympatie dla ukraińskiego Prawego Sektora.
  Kto kieruje sympatiami elit politycznych w Polsce?
  Czy one mają własne zdanie , czy tylko, jako wasale, realizują postanowienia sponsorów, od których zależą ich kariery polityczne?

 20. @s-21
  „vandermerwe chodziło, najlepiej się dowiedzieć przez porównanie, o to ilu żołnierzy potrzebowała do podboju trzecioświatowego w końcu i osłabionego choćby I wojną w Zatoce Iraku”

  Jakiego podboju, USA nie podbija tylko wysyła misje stabilizacyjne.

 21. Putin … wykreślił ze swojego życiorysu – żonę.
  No, proszę!
  Singiel do wzięcia! Są chętne? I … Krym może dodatkowo podarować.

  A Janukowycz … w wywiadzie dla agencji Associated Press i rosyjskiej telewizji NTV powiedział, że gdyby dalej był prezydentem – Krym byłby ukraiński.
  Kłamał?

 22. Pani Kasiu, PS to wspaniała formacja dzielnie walcząca z Janukowyczem. Prawdą jest też że zawsze lubili sobie postrzelać , no i strzelają dalej. Zapomnieli się tylko że rewolucja już się skończyła.
  Pani się wszystko pokręciło, albo pani uważa czytelników za kompletnie pozbawionych rozumu.
  Już wiem dlaczego Panią wywalono z Białorusi. Białorusini nie lubią bajek.

 23. „…czyli ukraińskie i rosyjskie standardy dziennikarskie”.
  Przyganiał kocioł garnkowi.
  A jakie są polskie standardy? Jak masz inne zdanie niż ogólnie obowiązujące, jesteś agentem Putina, albo ruskim agentem.
  To jest standard dziennikarza, co to gra w klasy.

 24. S-21

  No coś Ty – nie obalił się sam, tylko Putin wprowadził w życie swój makiaweliczny plan. Zapłacił prawemu sektorowi za obalenie Janukowycza, a później, pod pretekstem zagrożenia Rosjan przez prawicowe bojówki zajął Krym. Na szczęście ukraińskie MSW zorientowało się w sytuacji i „usamobójczyło” ruskiego agenta Muzyczkę – w przeciwnym razie wraży Rusek zająłby już połowę Ukrainy. Takie będą wyniki dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez p. Najema, o których p. Wilczak niezwłocznie nas poinformuje.
  Jedyną osobą, jaka zorientowała się w knowaniach Kremla był Radek, który zrobił wszystko co mógł, aby Janukowycz pozostał u władzy do końca roku, przekreślając tym samym plany Putina. Niestety, nasz rycerz nie był w stanie przeciwstawić się w pojedynkę hordom rosyjskich agentów grasującym w Kijowie. Pokazał jednak przenikliwość godną Męża Stanu, Ozdoby i Zbawcy Ojczyzny.

 25. Obama … razem z Barackiem mieli piękny plan.
  Pogłębić współpracę ekonomiczną z Meksykiem i Kanadą.
  Plan nie spodobał się Rosji … jej mało, co się podoba.
  Wiec ambasada rosyjska w Meksyku (w Meksyku) powiedziała „F**k the USA!”
  I ambasada rosyjska w Meksyku postanowiła w Meksyku pomajdanować.
  Młodzi, radykalni meksykańscy chłopcy przypomnieli sobie jak dzielni i waleczni byli ich potomkowie.
  Ci wszyscy Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie i najbardziej znani – Aztekowie.
  Pamięć odświeżały im sute diety wypłacane przez ambasadę rosyjską.
  Ambasada płaciła w peso … aby nie osłabiać rubla.
  No i Majdan w Meksyku (w Meksyku) rozpoczął obalanie prezydenta Enrique Peña Nieto.

  I … co było dalej?

 26. A … tak – Prawy Sektor z lewej mańki!
  Majdan … czepia się teraz tej – która go karmiła.
  Podobno: – kiedy Olha Bohomolec, piosenkarka, doktor medycyny i kandydatka na prezydenta Ukrainy, ujawniła swoją deklarację finansową, z której wynika, że w 2013 r. zarobiła 3 mln hrywien… to wścieku dostali.
  A … wszystko przez UKRAIŃSKĄ PRAWDĘ … Z deklaracji Bohomolec wynika, że fundusze czerpie z pracy lekarza, ale jej głównym źródłem dochodu jest wynajem mieszkań, których ma aż siedem. Do tego należą do niej dwa budynki mieszkalne i pięć działek – podaje „Ukraińska Prawda”.

  Julka … to przezornie tylko jedno małe mieszkanko wpisała. Reszta … córki.
  Nic … to!
  A … ci:
  – Poroszienko … kandydat na stanowisko prezydenta – 1,8 miliarda dolarów,
  – Taruta … mer Doniecka – 2,65 miliarda dolarów,
  – Kołomojskij … gubernator Dniepropietrowska – 3,645 miliarda dolarów,
  – Awakow … minister MWS – 98,9 milionów dolarów,
  – Jarosławskij … mer Charkowa – 960 milionów dolarów,
  – Ahmetow … gubernator Doniecka – 22,3 miliardy dolarów.

  Tam … na tej Ukrainie – to wcale biednych ludzi nie ma.
  Komu i … po co tam pomagać?

 27. No i wszystko jasne, rozkazy strzelania do demonstrantów na „Majdanie” wydał osobiście Janukowycz, jak powiedział prokurator generalny Ołeh Machnycki.

  Noo, jak Machnycki tak powiedział, to nie może być żadnych wątpliwości – Machnycki locuta, causa finita.

 28. No a teraz pytanie za 100 punktów: „Skąd Machnycki to wie? ” 😉
  Bo słowa są tańsze nawet od kartofli, jak powiedział A. Zinowiew …

 29. AMERYCKA … dała na pomoc Ukrainie 1 mld USD?
  W porównaniu do fortun tych w/w merów i gubernatorów … TOSZ, to pryszcz jakiś.
  Czy te USA nie obrażają przypadkiem dumnych i bogatych Ukraińców?
  Tak się zastanawiam.
  A gospodyni … milczy? Jak zwykle.

 30. Gazwyb donosi: Portal censor.net.ua poinformował, że liczba zatrzymanych funkcjonariuszy oddziału specjalnego milicji wzrosła do 12. – Wśród nich jest dowódca tzw. specjalnej kompanii, której wydano broń palną i która strzelała do pokojowych demonstrantów – powiedział szef służby prasowej Generalnej Prokuratury Ukrainy Wasilij Zoria.

  Znaczy, do tych z pokojów na górnych piętrach hotelu „Ukraina”?

  Dobre, dobre.

 31. Po odwirowaniu tekstu pani redaktor zostaje jedna rzecz: w księdze wpisów pałacu prezydenta jest wpis, że wizytował go lider PS. Cała reszta tekstu zbudowana jest na tym jednym fakcie.
  Ale jest napisane, że wygląda na to, że PS ma wiele za skórą, że zagrywki PS niepokoją, że za opuszczenie ulicy proponowano im pieniądze, że słusznie PS jest obarczany za sianie niepokoju.
  I że wszystko to pikuś, bo dobry dziennikarz śledczy czuwa i wszystko ma pod kontrolą.
  Pani redaktor – pisanie o pikusiach powinno się odbywać w rubryce:wiadomości przyrodnicze, a nie analizy polityczne.

 32. Uwaga praktyczna. W kijowie strzelano. Dokladnie nikt nie wie, kto i do kogo, gdyz ofiary byly po obu stronach. Istnieje sugestia, wyrazona przez ministra spraw zagranicznych jednego z krajow UE, ze jednak inicjatorzy strzelaniny nikoniecznie znajduja sie tylko i wylacznie po jednej stronie. W efekcie, dochodzenia obecnych wladz nie za bardzo musza zmierzac w kierunku ujawnienia wszystkich faktow – inaczej mowiac, prowadza dochodzenie rowniez we wlasnej sprawie. Owa pokojowosc demonstrantow to tez swoista legenda.

  @ Jabis,

  Jesli wartosci owych majatkow sa prawdziwe, to Ukraina moze zapomniec o czymkolwiek. To jest powtorka z „Pomaranczowej Rewolucji”, ktora miala zmienic losy kraju jak i z dzialan kazdej kolejnej wladzy od 23 lat. Jesli Ukraincy wybiora tych ludzi, niech potem nie biadola – Unia tez im nie pomoze. Jedna z zasad, szczegolnie w kraju mlodej demokracji, jest absolutne rozdzielenie polityki i biznesu. W Polsce rozumial to chyba jedynie Mazowiecki.

  Pozdrawiam

 33. vandermerwe 3 kwietnia o godz. 12:19 pisze:
  Uwaga praktyczna. W kijowie strzelano. Dokladnie nikt nie wie, kto i do kogo

  Szanowny Vandermerwe.
  Gazwyb donosi: –Organizacją masowych zabójstw demonstrantów na kijowskim Majdanie kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz – oświadczył w czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.

  – Zaplanowana jako operacja antyterrorystyczna, a będąca w rzeczywistości masowymi zabójstwami ludzi, odbywała się bezpośrednio pod kierownictwem Janukowycza” – powiedział Naływajczenko, przedstawiając na konferencji prasowej w Kijowie wstępne wyniki śledztwa w sprawie zabójstw protestujących w dniach 18-20 lutego.
  … W planowaniu operacji na kijowskim Majdanie uczestniczyli funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa.

  No i co tam dywagować, skoro szef ukraińskiej bezpieki, sam Naływajczenko mówi, że mordy zaplanowali ruscy agenci z Janukowyczem, to tak widać było i basta.

  Pozdrawiam, Nemer

 34. Szanowny Vandermerve
  Podobna wczoraj, na pogaduchy z wypuszczonym za 150 mln ojro kaucji Firtaszem, udali się bokser Kłyczko z królem czekolady Poroszenką. O czym pogadali i co uzgodnili nie wiadomo ani kto tam jeszcze uczestniczył, natomiast wiadomo, że umiejscowiona w Rosji fabryka bonbonów Poroszenki, wcześniej zablokowana przez najazd ruskiej policji właśnie ruszyła znów pełną parą, więc wszystko jest gites tenteges.
  Pińczuk, Kołomoysky, Taruta i Achmetow w blokach czekają na ruskie zamówienia, bo rury na SouthStream i drugą rurę NorthStream będą potrzebne, to przecież się jakoś muszą dogadać. A na to dictum Prezydent Komorowski przeznacza z tego „bulu” 300 milioników, by „osłonić biznes ukraiński”, no i fajno jest.
  Pozdrawiam, Nemer

 35. Proszę Państwa – zwracam się do niektórych z obecnych tu gości – skąd w Państwu tyle nienawiści?

 36. @ Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz

  „..skąd w Państwu tyle nienawiści?”

  A moze najzwyczajniej w swiecie inne zdanie „na zadany temat”? To nie jest to samo.

  Pozdrawiam

 37. NUMER.
  Wiadomo kto strzelał w plecy, tylko istnieje niewiadoma co do ilości trafień.

 38. Szanowna Pani Redaktor,
  bywa tak, że wpisujący się na blogu uczą się i mają wiele wzorców pochodzących m.in. od Pani kolegów redakcyjnych. Pozwoli Pani, że dam próbkę, by tak jak w tym Pani zdaniu o „nienawiści” mogła czerpać z tej krynicy zwrotów tak charakterystycznych dla tego Pani redakcyjnego kolegi:

  – Proszę pana, pan wybaczy, ale po drodze zmienił się w Polsce ustrój, a i sama Polityka
  – Proszę pana, tu jest polski blog polityczny, a nie pałac prezydencki Putina
  – I proszę informować o postępach w śledzeniu rosyjskiej propagandy.
  – pan bredzi. pan przeczyta dziś Geberta w GW o Kosowie i zgłosi się do Armii Putina na ochotnika.
  – Ignoruję tematy podsuwane przez agentów wpływu i propagandę putinowską.
  – …obłędna jest logika, która do obrony agresywnego putinizmu potrzebuje artykułu Kissingera!
  – Panska ukrainofobia zaślepia pana tak jak sobie tego życzy wojenna propaganda putinowska.
  – Mój blog, moja polityka. Założy pan swój, będzie miał swoją.
  – Proszę pana, sam pracowałem w BBC, potwierdzam, ale tu nie Londyn, gdyby żyli nad Wisłą może by zmienili zdanie, o ile znają się na mediach. Proszę się wyzwolić spod złych wpływów, jeszcze nie jest za późno, polecam choćby ostatni tekst o polskich ,,agentach Putina” w GW. Ani BBc ani Kissinger niewielewiedzą o naszej części Europy , nie są Brzezińskim.

  A zapytany odpowiada np:
  -Nic nie odpowie pałka prawicowa pałce lewicowej. Amen.

  Jeśli Pani chce iść tą drogą, to kto Pani może zabronić, no kto?

  Tylko proszę się liczyć z tym, że niedługo z Pani blogiem stanie się to samo co z blogiem Pani redakcyjnego kolegi, czyli po prostu „zdechnie” i już.

  Pozdrawiam, Nemer

 39. Wg. prawdomównej ukraińskiej prasy oto co się stało:

  По последней версии Янукович был агентом Путина и желал погубить Украину, но его свергли агенты Путина из правого сектора, желающие погубить Украину, и тогда к власти пришли агенты Путина – олигархи и продажные чиновники, желающие погубить Украину, но против этого восстали агенты Путина на Востоке – желающие погубить Украину, но им помешала агент Путина Юлия Тимошенко, желающая погубить Украину.

 40. @Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz
  „Proszę Państwa – zwracam się do niektórych z obecnych tu gości – skąd w Państwu tyle nienawiści?”

  Ja tu widzę więcej kpiny niż nienawiści. To Pani nie dziwi?

 41. @Gospodyni
  Jaka nienawiść!!! Po prostu analiza intelektualna oparta o nieco więcej wiedzy o polityce i współczesnym świecie a mniej emocji niż serwuje Pani i polskie/ukraińskie mainstreamowe media … 😉 No i kpina z ewidentnych sprzeczności w zeznaniach!!!

 42. @gjasz
  „Klasyczny „polnische gescheft” ale to pan zapłaci, i pani też a także pan, pani: WSZYSCY ZAPŁACIMY.”

  Płacimy już za naszą bezprawną okupację Afganistanu. A w Afganistanie jesteśmy ponieważ kilku Arabów, którzy nie potrafili nawet pilotować Cessny okazało się mistrzami pilotażu pasażerskich Boeingów i precyzyjnie wbili się w WTC i Pentagon. Takie naiwne teorie spiskowe sprzedaje się nam jako oficjalną wersję wydarzeń 9/11. Wobec tego pytanie do pani redaktor – śmiać się czy płakać, co robić?

 43. Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz
  3 kwietnia o godz. 13:07

  „Proszę Państwa – zwracam się do niektórych z obecnych tu gości – skąd w Państwu tyle nienawiści?”

  Media i politycy ją rozsiewają, więc społeczeństwo bierze przykład.
  Dziwi się pani? Niech pani od czasu do czasu załączy telewizor, od czasu do czasu przeczyta felietony i artykuły kolegów po piórze, tam jest odpowiedź.
  4 czerwca będzie 25 lat, jak to robicie. Ponoć obchody będą huczne.

 44. @ Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz 3 kwietnia o godz. 13:07
  Fiu … fiu … fiu!
  To samodzielne myślenie, analizowanie, życiowa wiedza i doświadczenie … teraz nazywa się NIENAWIŚCIĄ?
  Pogratulować! Brrrrry!

  Na edukację … nigdy nie za późno. Podobno?
  No … to JADZIEM: – Szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin poinformował w wywiadzie dla telewizji publicznej, że wprowadzono ułatwienia wizowe dla rosyjskich turystów. Dodał, że nie chodzi o nadzwyczajny krok, a o planowane działania na rzecz rozwoju turystyki.
  Rosjanom, którzy już odwiedzali Bułgarię w tegorocznym sezonie turystycznym wydawane są roczne wizy uprawniające do wielokrotnego pobytu.

  Jasne? Czy jeszcze nie?
  Orban zajmuje sie interesami Węgier, Bułgarzy, Słowacy też swoimi i Niemcy też.
  Czesi … udają, że w życiu o żadnej Ukrainie – nie słyszeli.

  Nigdzie nikt nie popada (z powodu Ukrainy) w taką histerię … jak w Polsce.
  Bo?
  Bo … ambitna żona nakręca Radka Z. … a on nakręca pozostałych. Polityków od siedmiu boleści i … jednego smutku.
  O tym małym … który wyskakiwał spod pachy Kliczki i wrzeszczał na Majdanie – zmilczę. Przez litość.
  Ktoś, kiedyś powiedział to … o Anglii. Do/dla Polski – też pasuje.

  Nie ma odwiecznych przyjaciół ani odwiecznych wrogów. Jest tylko interes Polski i nim powinniśmy się kierować.

 45. Pani Kwiatkowska wspomina, że i w rosyjskich mediach istnieją wyjątki, to znaczy media i ziennikarze nie uczestniczące w kremlowskiej propagandzie. Ale los ich bywa smutny.

  Kreml i niezależne media: zamknąć, zwolnić, zablokować…

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/04/kreml-i-niezalezne-media-zamknac.html
  Wraz z powrotem na Kreml Władimira Putina nasiliła się ofensywa władz przeciw niezależnym mediom. Jeden po drugim tracili pracę nieposłuszni redaktorzy naczelni, zwalniano całe redakcję, likwidowano portale internetowe. Historyk i socjolog Alek D. Epsztejn jest zdania, iż środowisko dziennikarskie zachowując bierną postawę, ułatwiło Kremlowi zadanie.
  Autor: Alek D. Epsztejn

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 46. @Gospodyni
  Zalinkowała Pani portal informacyjny, co mamy obejrzeć, bramki z ligi europejskiej?

 47. film o wydarzeniach z 18-20.02 „Небесная сотня”

 48. Prawidłowy link do filmu:
  http://ru.tsn.ua/video/video-novini/film-nebesnaya-sotnya-o-geroicheskom-protivostoyanii-ukraincev-1.html?type=2

  Niestety nie ma napisów polskich ani angielskich więc nie obejrzę.

 49. myślę, że tłumaczenie to kwestia czasu. jeśli się tylko pojawi, wrzucę link na blog.

 50. @ Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz 4 kwietnia o godz. 0:56
  Próbowałem … i tyle się wyświetliło:
  „Код ошибки: 1011
  Видео не найдено”

  Skoro to takie ważne … to może pani streści?
  Dla mnie i Ukraińcy i Rosjanie … walą swoją propagandę.
  To, że rosyjska bardziej cyniczna?
  W cynizmie dyplomacji niewielu im dorównuje.
  Podczas rewolucji … zgładzili wszystkich (łącznie z carską rodziną), ale dyplomatów oszczędzili.
  I mają.

  W dalszym ciągu nie widzę powodów … do takiej aż histerii, jaką rozpętują polscy POLITYKI i POLITYCZKI.

 51. Co za tytuły! Prawie tytuliska …
  „Rosja wypowiedziała Ukrainie wojnę gazową …”
  O rety!?
  Będą ich truli gazem?
  Nie! Tylko podnieśli im cenę … z 268 na 485,5

  O! Dużo … czy mało?
  Pisy w kółko kłamią, że Polska płaci najwięcej. Tylko kłamią.
  Polska płaci za N m sześcienny gazu – 450 USD
  Kto płaci więcej: Litwa – 500, Estonia, Łotwa – 471, Macedonia – 462.
  Kto płaci/płacił najmniej: Białoruś – 261, Ukraina – 268, Słowacja – 333, Mołdawia – 338
  Jak .. płacą inni: Czechy – 419, Grecja – 414, Włochy – 410, Francja – 399, Niemcy – 379 …
  Nie ulega wątpliwości, że ceny GAZPROMU nie są handlowe, lecz polityczne …
  Europejsko polityczne. Ale … przecież Ukraina chciała do Europy?
  Czy … nie chciała?

 52. @ Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz

  Obejrzalem film po raz pierwszy, sprobuje jeszcze raz by poznac rozne szczegoly. Nim wypowiem sie na temat filmu, jestem ciekaw jakie jest Pani zdanie na ten temat. Co wedlug Pani z tego filmu mozna wywnioskowac?

  Pozdrawiam

 53. @Gospodyni
  Przecież to skrajnie propagandowy film ukraiński dla rozemocjonowanych nastolatków… 😉 To już Rosjanie lepiej swoją propagandę robią!!!

 54. @Jabis
  To nieprawda, że oni wszystkich zgładzili!!! Szef Sztabu Generalnego AC w latach 40-tych Szaposznikow to były pułkownik takiego samego Sztabu carskiego w I wojnie światowej. Generał Brusiłow był osobistym doradcą i perceptorem Budionnego w latach 30-tych!!! Nawet szef Ochrany siedział w piwnicy GPU/NKWD i, dobrze żywiony, pomagał planować operacje i kształcił kadry tej firmy.
  Stalin umiał docenić fachowców … 😉

 55. @ S-21 4 kwietnia o godz. 18:25
  Doceniał, doceniał. A … potem oceniał. Maleńka próbka:
  W latach 1937-1939 represjonowano m.in.:
  • 3 marszałków ZSRR: (Michaił N. Tuchaczewski, Wasilij Blücher, Aleksandr Jegorow),
  • 6 dowódców armii (komandarmów) I rangi: (Iwan P. Biełow, Pawieł Dybienko, Iwan F. Fiedko, Jona E. Jakir, Michaił P. Frinowski, Ieronim P. Uborewicz),
  • 2 komisarzy wojskowych (armkomów) I rangi,
  • 2 dowódców marynarki (fłagmanów fłota) I rangi,
  • 12 dowódców armii (komandarmów) II rangi (m.in. Jakow Ałksnis, Nikołaj Kaszyrin, August Kork),
  • 2 dowódców marynarki (fłagmanów fłota) II rangi (Iwan K. Kożanow, Piotr Smirnow-Swietłowski),
  • 15 komisarzy wojskowych (armkomów) II rangi.

  @ chris 4 kwietnia o godz. 19:42
  Dobre. Bo … prawdziwe. Niestety.
  Czekam … kiedy ci wszyscy p.o. obecnej Ukrainy – wpadną na to, na co wpadł Erdoğan.

 56. @Jabis
  Polecam „Oczyszczenie” Suworowa – on napisał, jakich to „fachowców” od wojskowości zlikwidowano wtedy… 😉
  Na początek sprawdź kim był komandarm I rangi Frinowski (hasło „siodło Frinowskiego” Ci pomoże!) a kim komandarm II (nie I rangi!) Dybienko … 😉
  Potem poczytaj sobie dzieła wojskowe „geniusza” Tuchaczewskiego … 😉 i szczegóły wojskowej kariery takich „wybitnych” dowódców jak Jakir czy Blucher. A jak już to zrobisz, to ustalmy co za pożytek miało wojsko z 15 armkomów. A byli i komisarze ze stopniami wojskowymi jak np. Fied’ko … 😉

 57. @ S-21
  Przecież to ty napisałeś: – Stalin umiał docenić fachowców …

  No … faktycznie. Szczególnie tym stwierdzeniem, że „porucznik nie jest wart generała” … widać.
  Doceniał.
  Łysenkę bardzo doceniał, Pawlika Mrozowa doceniał i Aleksieja Stachanowa też.
  Najbardziej jednak doceniał łańcuszki śmierci.
  Masz jeszcze jakieś zachwyty … nad tym tyranem i ludobójcą – jednym z największych na świecie?
  Dawaj!

 58. Ukraińska partia Prawy Sektor uważa, że w stosunkach z Polską nie należy koncentrować się na negatywnych wydarzeniach historycznych, tylko myśleć o przyszłości – oświadczył lider tego skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania Dmytro Jarosz.

  No … proszę! Pacyfista i gołąbek pokoju … prawie.
  I … jaki PRZYSZŁOŚCIOWIEC?!

  – Jesteśmy otwarci na dyskusję o historii, ale uważamy, że należy koncentrować się przede wszystkim nie na tym, co było, tylko na tym, co będzie. W stosunkach między krajami bywa różnie – historia to historia – ale trzeba żyć przyszłością …

  A dopiero co … przyszłość widział – w Krakowie.

  … Kraków to natomiast staroukraińskie miasto, które w 999 roku, pod naciskiem Niemców, dostało się pod polską okupację. Pierwszymi biskupami krakowskimi byli ukraińskiego pochodzenia Prohor i Prokop, zaś pierwszą chrześcijańską świątynią: bizantyjska cerkiew św. Jerzego (*)

  Ale. Ale żeby tylko!

  … W wydanej wcześniej przez fundację dobroczynną „Ukraina-Ruś” mapie „Dawna Ukraina-Ruś w wiekach od V do X” Semeniuk udowadniał że staroukraińskie plemiona zajmowały terytorium 14 dzisiejszych państw, tj: Słowację, Mołdawię, Białoruś, prawie 90 proc. Rumunii, 80 proc. Czech, 75 proc. Węgier, południe i wschód Polski, 10 proc. Łotwy, 20 proc. Estonii, 50 proc. Austrii, Niemiec i Litwy, zachodnią część Rosji z półwyspem Tamańskim, a także oczywiście Ukrainę, choć bez terenów obecnych obwodów: donieckiego, ługańskiego, części zaporoskiego, chersońskiego, charkowskiego oraz Krymu. …

  No. Krymu już nie mają.
  Wystarczy tylko jeszcze pozbyć się obwodów: donieckiego, ługańskiego, części zaporoskiego, chersońskiego, charkowskiego – i …
  I droga na północ i na zachód. Według wytycznych Semeniuka. Choć bez Muzyczki.
  Czy Putin i Ławrow … federację – to nie od ZUCHÓW Jarosza ściągali?
  Przypadkiem.
  Czekam … który to z polskich POLItyków – pierwszy wyściska Jarosza?

  (*) http://www.kresy.pl/publicystyka?zobacz/krakow-to-staroukrainskie-miasto-

 59. @Jabis
  Stalin był okrutnym tyranem i ludobójcą! Z drugiej strony był w swoim [tu jest problem – racjonalnym/nieracjonalnym;-)] działaniu na rzecz opanowania świata piekielnie sprytny,racjonalny i pragmatyczny, tworząc z zacofanego i zniszczonego wojną kraju światową potęgę. Poczytaj sobie „Morelowe konfitury” Sołżenicyna (który na literackiej krytyce stalinizmu zrobił światową karierę, ale też swoje w łagrach odsiedział!) – to jego ostatnie utwory. Więc on tam wyraził żal za rozpędem, jakiego rozwojowi Rosji nadał Stalin.
  Co do reszty – już wiesz, kto to był komandarm I rangi Frinowski i co znaczy „siodło Frinowskiego”???
  Oczywiście w Rosji Stalina był Łysenko, ale podobnych szarlatanów w zakresie fizyki (byli, byli -zagrozili programowi bomby „A”!)Stalin kazał umieścić 2 metry pod ziemią, co Beria skwapliwie wykonał!!!
  Czytałeś „Oczyszczenie” Suworowa? Zamiast polskiego pseudohistoryka od „Łańcuchów śmierci”, który bezmyślnie kompilował różnych rosyjskich autorów, propagandowo rozwijających tezy podane do wierzenia przez Chruszczowa

 60. @ S-21, Jabis,

  W dyskusji „obok tematu” pozwole sobie zacytowac fragment z ksiazki „Stalin’s general. The life of Georgy Zhukov”; Geofrey Roberts.
  „It must be remembered that Zhukov was one of a number of highly talented Soviet generals who served under a very effective supreme commander – Stalin. [..] He was [Zukow – moj dodatek] a member of a Soviet High Command that collectively performed brilliantly. Arguably, it was Stalin’s management of his generals that mattered as much as their individual talents, skills and exploits.[..] Stalin elicited the best from their individual and collective talents[..]”

  Pozdrawiam

 61. No … to doszliśmy do rozważań o talentach?
  „Każdemu bowiem, kto ma,” — powiedział pan — „będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz — w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.”

  Jak stworzyć potęgę?
  Zagłodzić na śmierć 6 – 7 mln ludzi na ziemi pszenno – buraczanej.
  Korzystać masowo z darmowej pracy łagierników.
  Obniżyć poziom życia do biologicznej egzystencji.
  Wykorzystać wielkoruski szowinizm.
  Po drodze złupić z WYZWALANYCH krajów wszystko … co się da.
  Geniusz!

 62. @Jabis
  To jak z biednymi ofiarami stalinowskiego terroru tow.tow. Frinowskim, Dybienko, Jakirem, Tuchaczewskim, Blucherem, dziesiątkami komisarzy armijnych I i II rangi, komisarzami korpuśnymi oraz innymi??? Przecież to nie Stalin osobiście głodził… 😉 Wiesz już co to „siodło Frinowskiego”?
  W Chinach Mao zagłodził jeszcze więcej ludzi, ale go czczą i będą czcić!!! Nie za tych ludzi – przed Mao były wojny opiumowe oraz japońska okupacja, co pochłonęło jeszcze więcej ludzi, a teraz Chiny rządzą się same i dość pewnie, dzięki Bushowi jr i Obamie, zmierzają do światowej hegemonii!!!
  Ja nie napisałem, że Stalin był humanitarnym demokratą!!! Był krwawym tyranem, ludobójcą.Tyle, że trochę przed nim w Kongu Belgowie zlikwidowali niewiele mniej niż on bo jakieś 10-15 mln ludzi!!! Co prawda tylko Murzynów, więc nikt nad nimi nie płacze!:-( Powstała z tego jakaś potęga w Kongu czy Belgii??? A ofiary Stalina to w konsekwencji zwycięstwo nad Hitlerem i Japonią – te 100 tysięcy wyprodukowanych dość nowoczesnych czołgów, dziesiątki tysięcy samolotów i dział i to mimo początkowych klęsk!!!

 63. @ S-21

  „w Kongu Belgowie zlikwidowali niewiele mniej niż on bo jakieś 10-15 mln ludzi!!!”

  Radze byc ostrozny z liczbami. Nie wiemy ilu ludzi zginelo w Kongo w okresie rzadow krola Leopolda – najbardziej okrutnym okresie. Wszelkie dane sa swoista zgadywanka, gdyz nie wiemy ile ludnosci liczyla „czarna” Afryka jak i samo Kongo w tamtym czasie. W Kongo pierwszy spis ludnosci przeprowadzono w latach 20-tych XX wieku.

  Pozdrawiam

 64. @vandermerwe
  O dokładnej liczbie ofiar Stalina też nie wiemy – przed nim była I wojna swiatowa, rewolucja i wojna domowa, a po niej i w trakcie głód… 😉 I tu i tu mamy szacunki – pi razy drzwi 10 mln, choć w obu przypadkach słyszałem dwa razy wyższe szacunki!!! 😉 I nie o to chodzi – po prostu w obu przypadkach ofiary idą w grube miliony tylko skutki są różne … 😉

 65. SKUTKI … picia wódki … albo czytania niewłaściwych historyków.
  Opowieści historyczne tworzą ludzie … którzy mieli dłuższe miecze.
  Ci drudzy … nic już opowiedzieć nie mogą.

  GENIUSZE … jeżeli się przymusem, terrorem wszystko przyporządkuje jednemu celowi.
  Aleksander Wielki … Juliusz Cezar … Hannibal … Napoleon … Hitler … Stalin.
  Na początku 1939 roku Hitler ludobójcą jeszcze nie był. Stalin był już ludobójcą nastu – milionów.
  Budowano potęgi … a one padały.
  Historia wielokrotnie udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie takie mocarstwa i imperia padał.
  – Starożytny Egipt światowa potęga w latach 3150 p.n.e. – 30 n.e. Największy zasięg terytorialny 1 000 000 km kwadratowych. Najwyższa liczba ludności 6 000 000.
  – Imperium Rzymskie było potęgą światową w latach 201 p.n.e. – 476 n.e. Największy zasięg terytorialny 8 300 000 km kwadratowych. Najwyższa liczba ludności 55 000 000.
  – Cesarstwo Chiński potęga w latach 221 p.n.e. – 1911 n.e. Największy zasięg terytorialny 11 500 000 km kwadratowych. Najwyższa liczba ludności 300 000 000.
  – Cesarstwo Francuskie światowa potęga w latach 1804 – 1815. Największy zasięg terytorialny 2 100 000 km kwadratowych. Najwyższa liczba ludności 60 000 000.
  – ZSSR światowa potęga w latach 1922 – 1991. Największy zasięg terytorialny 22 000 000 km. Kwadratowych. Najwyższa liczba ludności 260 000 000.
  Kto … to dziś jest supermocarstwem?

  A wracając z przestworzy historii … na łono gospodyni.
  Bo o Ukrainie mamy pisać.
  Czy te liczby ofiar … są wiarygodne?
  Wołyń: 60 tys. ofiar OUN-UPA
  Tarnopolskie: 45 tys. ofiar OUN-UPA
  Lwowskie: 40 tys. ofiar OUN-UPA
  Stanisławowskie: 22 tys. ofiar OUN-UPA
  Lubelskie: 15 tys. ofiar OUN-UPA
  Polesie: 3 tys. ofiar OUN-UPA

 66. – Dziennikarz oraz zwolennik Majdanu z Czerkasów (centralna Ukraina) Wasyl Serhijenko został dzisiaj znaleziony martwy – powiadomił szef miejscowego oddziału nacjonalistycznej partii Swoboda Jurij Botnar. Dzień wcześniej Serhijenkę uprowadzono.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15749081,Zabito_dziennikarza__zwolennika_Majdanu___Znaleziony.html#BoxSlotII3img

  Szanowna Pani gospodyni!
  Co … to właściwie jest?
  Walka wyborcza … walka jednych nacjonalistów z drugimi nacjonalistami … walka oligarchów z Majdanem …
  Co?
  Porżnęli go nożem … na głowę założyli plastikową torbę …
  Wraca nowe?

 67. @ S-21

  Licytowanie sie liczbami ofiar nie ma sensu, szczegolnie, gdy te liczby sa tak „pi razy drzwi” wyssane z palca – tak jest, miedzy innymi, w przypadku historycznych wydarzen w Afryce, choc i teraz nie jest lepiej. Nawet na mniejsza skale mamy problemy – np liczba ofiar cywilnych w Iraku.
  Z drugiej jednak strony czy rzeczywiscie moralna miara zbrodni jest liczba ofiar. Jaka roznice w ocenie moralnej stanowi 1 mln czy 5 mln czy tez 10 mln ofiar – chyba zadnej.

  Gospodyni zas milczy w sprawie filmu. Rzecz warta dyskusji lecz zapadla glucha cisza.

  Pozdrawiam

 68. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/nie-wolno-milczec
  to tak dla lekkiego rozszerzenia horyzontów

 69. Gospodyni zas milczy w sprawie filmu. Rzecz warta dyskusji lecz zapadla glucha cisza.

  Może … ona – też?
  Gdzieś na tej Ukrainie zaginęła? E?

 70. portal Kresy.pl nieraz się skompromitował publikowaniem nieistniejących faktów (wyimaginowani banderowcy napadający na niezidentyfikowany polski autobus zasłużył na tytuł dziennikarskiej hieny), które z lubością przedrukowują później rosyjskie tabloidy. Radzę poszukać lepszego źródła informacji dla rozszerzenia horyzontów.
  w sprawie wspomnianego filmu w 1+1 – nie bardzo wiem, co miałabym jeszcze komentować. Przecież Państwo widzieli film.

 71. portal Kresy.pl nieraz się skompromitował publikowaniem nieistniejących faktów

  Taaaa … a Sz.P. – to chociaż, to przeczytała?
  Czy tak, spod fajerki … HIENY?
  Zrównanie AK z UPA … odpowiada to Pani?
  RZEŹ WOŁYŃSKA … to wymysł propagandy? Czyjej?

 72. @Jabis
  A coś o ilości ofiar budowy Imperium USA (były i są ciągle nowe!) czy brytyjskiego (zaczynając od uprzemysłowienia i owiec co to zjadły ludzi) … 😉
  A coś o ofiarach w Chinach, gdy przez 2 stulecia mocarstwem nie były … 😉

 73. @ S-21
  Bronisz Putina … tak samo jak Stalina?
  A mówili, że 18 września 1993 … opuścili?
  Zapomneli zabrać? Bywa.

 74. Generalnie jest na tym jedynym realnym świecie, że albo jesteś silny i przynajmniej nie można ci zrobić krzywdy, albo jesteś słaby i … 😉
  W latach 90-tych Rosja miała okazję zobaczyć za Jelcyna jak to jest być słabym, Chiny miały na to 2 wieki… 😉 Masz jakieś realne przykłady, że jest inaczej???

 75. @ Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz

  „w sprawie wspomnianego filmu w 1+1 – nie bardzo wiem, co miałabym jeszcze komentować. Przecież Państwo widzieli film.”

  Pozwole sobie odpowiedziec Pani w nastepujacy sposob. W sierpniu 2012 roku w Marikanie (Republika Poludniowej Afryki) w wyniku otwarcia ognia przez policje zginelo 34 strajkujacych gornikow ( 10 ososb, wtym 2 policjantow zginelo wczesniej z rak samych strajkujacych). Zdarzenie zostalo utrwalone przez kamery stacji TV i mozna je bylo ogladac nawet na YouTube. W rezultacie rzad powolal niezalezna komisje pod przewodnictwem emerytownego sedziego ( istotny szczegol rozniacy oba dochodzenia), ktora po dzis dzien probuje dociec sedna sprawy. Okazuje sie, ze nawet jesli „niby wszystko jest jasne” jasnym wcale nie jest. A Pani twierdzi, ze nie ma czego komentowac po obejrzeniu filmu.
  Podziwiam poczucie pewnosci siebie.

  Pozdrawiam

 76. Dwie osoby zostały ranne, gdy prorosyjscy separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju. Tłum wyważył drzwi i wybijał cegłami okna na pierwszym piętrze – poinformował portal „Wostocznyj Wiariant”. Separatyści wkroczyli też do budynku administracji obwodowej w Doniecku. Wieczorem prorosyjscy separatyści wtargnęli do siedziby władz obwodu w Charkowie.

  No! I ja się pytam … gdzie są NIEZALEŻNI ukraińscy dziennikarze i Pani KW-M?
  Kto nam objaśni … co tam się dzieje?
  Co to jest „Ługańska Gwardia” Aleksandra Charitonowa?

  Przedstawiciele ruchu Rosyjski Blok apelowali o bojkot przedterminowych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 maja. Skandowano: „Chcemy Rosji i Stalina”. Uczestnicy demonstracji wyrażali też poparcie dla przedstawicieli Berkutu zatrzymanych przez ukraińskie służby specjalne w związku z podejrzeniem udziału w masowych zabójstwach podczas protestów w Kijowie.

  Można zacząć obstawiać.
  Czy Putin zajmie WSCHÓD przed 25 V … czy, po?

  AFP podaje, że milicja … w liczbie około 500 funkcjonariuszy, która początkowo nie interweniowała, sprowadziła na miejsce armatki wodne, ale ich nie użyła.
  Może ta milicja ma zasadniczy dylemat … Ukraina czy Republika Doniecka?

  Czy zwolennicy Ukrainy w UE (europejskiej) mają już całą rękę w nocniku … czy jeszcze nie?

 77. „Mam kumpla który sie urodził na Krymie a dokładniej w Symferopolu.
  Mówił, że tam jak ktoś po Ukraińsku gada to może w gębę dostać.
  Krym najbardziej przy Ukrainie trzyma brak wody którą muszą dowozić z
  poza półwyspu”

  „to oczywiste , wystarczy spedzic wakacje na Krymie by sie przekonac ze zyja
  tam zupelnie inni ludzie niz we Lwowie ( czy w Kijowie ) – nie rusofosby a
  rusofile :-)”

  „ps. bede powtarzal do znudzenia – podzial ukrainy to jedyne rozsadne wyjscie
  z sytuacji”

  Powyższe cytaty pochodzą z internetowej dyskusji na temat Ukrainy, która miała miejsce… 9 lat temu.
  http://pl.misc.militaria.narkive.com/Qy6AtJVw/ot-donieck-chce-autonomii-w-razie-nieuznania-wynikow-link-pol

  Wydaje mi się, że to dobitnie pokazuje jak ślepa i głupia była nasza polityka wschodnia w sprawie Ukrainy. Nie brała bowiem pod uwagę sprzeczności interesów tkwiących wewnątrz tego kraju. Ignorowano złożoność problemu próbując na rympał odciągnąć Ukrainę od Rosji. Wszystko oczywiście pod obłudnym hasłem wolności i demokracji. A Pani red. jakie ma zdanie w tej kwestii?

 78. Oleg Kaszyn twierdzi, że nie będzie aneksji wschodnich obwodów.

  Krymski scenariusz na wschodzie Ukrainy?

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/04/krymski-scenariusz-na-wschodzie-ukrainy.html

  Wzrost napięcia na wschodzie Ukrainy, demonstracje i przejmowanie budynków państwowych przez siły prorosyjskie mogłoby świadczyć, iż Moskwa szykuje tam powtórkę scenariusza z Krymu. Znany moskiewski dziennikarz Oleg Kaszyn jest innego zdania: cena za aneksję Donbasu byłaby o wiele za wysoka i prezydent Putin zdaje sobie z tego sprawę.
  Autor: Oleg Kaszyn

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 79. Dzisiaj nasza Szanowna Gospodyni ma być gościem Daniela Passenta w TOKfm, to może nam coś więcej powiedzieć „na temat” nie dręczona. Tytuł audycji – ” „Od Kijowa do Budapesztu” o 20.05.
  Pozdrawiam Blogowiczowstwo, Nemer

 80. Szanowni Państwo, cieszy mnie niezmiernie, że przynajmniej niektórzy z Was tak natarczywie domagają się wciąż nowych komentarzy, apeluję jednak o cierpliwość, blog nie jest niestety moim głównym zajęciem i wpisy zamieszczam, gdy tylko czas mi pozwoli,

  z szacunkiem,
  KKM

 81. a jeśli ktoś niewymownie tęskni za moim wpisami, zapraszam profil na FB. Właśnie upubliczniłam – specjalnie dla Państwa – wszystko co dotyczy Ukrainy, Rosji.

 82. Pani Redaktor i innym, należałoby przypomnieć starą prawdę.
  Że KAŻDA ORGANIZACJA wymaga finansowania.
  A słuszne, społeczne protesty, bardzo łatwo wykorzystać do realizacji własnych celów.
  Po to się finansuje różnych „pożytecznych idiotów”, rewolucjonistów, partyzantów, dysydentów, a nawet terrorystów.
  Jest to nieskończenie tańsze niż najtańsza wojna…….
  Lepper wielokrotnie jeździł na Wschód.
  Po co?
  Rydzyk dalej korzysta z rosyjskich nadajników i łączy satelitarnych.
  Dlaczego?
  Nieśmiertelne cui bono się kłania…….
  Destabilizacja Polski na pewno byłaby Rosji na rękę.
  Te „miesięcznice” sporo kosztowały.
  Zapewne jakiś tajemniczy sponsor by się pojawił, przy bliższym prześwietleniu przez służby. I niekoniecznie byłby to jedynie SKOK, czy Gazeta Polska……

  „Wojna jest kontynuacją polityki innymi środkami”……
  Ktoś się z tym nie zgadza?

  Jak na razie mamy wojnę propagandową.
  Też jest tańsza niż gorąca.
  I może się toczyć aż „do ostatniego Ukraińca”……
  Tak jak i poprzednie- do ostatniego Libijczyka, Wietnamczyka, czy Irakijczyka…..
  To tylko kwestia logistyki- broń i pieniądze…..

 83. @MWR
  >Wzrost napięcia na wschodzie Ukrainy, demonstracje i przejmowanie budynków państwowych przez siły prorosyjskie mogłoby świadczyć, iż Moskwa szykuje tam powtórkę scenariusza z Krymu<
  Na tej zasadzie Majdan (sam się nie zrobił zdecydowanie bardziej niż obecne napięcie na Wschodzie, wywołane niekonstytucyjnym siłowym przejęciem władzy!!!) może świadczyć o chęci aneksji przez Polskę&NATO … 😉 Jak Kali ukraść krowa …. 😉

 84. Na Onecie piszą: Separatyści przejmują władzę nad organami ścigania w Doniecku. Najpierw przeprowadzili szturm na gmach milicji, następnie zdjęli flagę ukraińską i wywiesili flagę separatystów. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca wezwał Moskwę do powstrzymania „prowokacyjnych akcji” jej agentów na wschodzie Ukrainy.
  W szturmie w Doniecku separatystów wspomogła miejscowa milicja, w tym byli członkowie Berkutu, który na początku roku tłumił protesty na kijowskim Majdanie.
  Wcześniej separatyści przejęli też posterunek milicji w mniejszych ośrodkach w Obwodzie Donieckim: Słowiańsku, Czerwonym Lymanie i Kramatorsku.

  Ale burdel, czy takie państwo – Ukraina, to jeszcze istnieje?

 85. @fidelio,
  czyli kobietka w męskim przebraniu.

  Nie trzeba się przebierac by uznac polską politykę wschodnią za stek idiotyzmów.
  Inspirator (postac z innej opery) ,dokonał efektownego Coup d’état,a własciwie prawie dokonał.Prawie ,jak wiadomo,czyni wielką różnicę.Europa ma kłopot,Polska jest Przedmurzem (znów) a Ukraina przeżywa autentyczną tragedię.Relacjonowaną przez woschodowiedow (z tej samej stajni).
  Inspirator się zgniewał,na wszystkich.Na Ukrainę,na UE i ogólnie na brak zrozumienia.
  W tym stanie ducha zażądał,natychmiast,dwóch „cięzkich brygad US Army” dla ochrony Przedmurza.
  Na US się nie zgniewa,wiadomo,tym bardziej,że „ciężkie brygady US Army” zostały już dawno wycofane z Europy.
  Nie wykluczone,że jak się Inspirator odpowiednio „zepnie” a Neokony wrócą do władzy to jakieś ciury US Army u nas się pojawią.
  To będzie ,choc w małej częsci,rekompensata za ten brak zrozumienia i dotkliwy brak poparcia ,dla aspiracji do stanowisk najwyższych.

css.php