Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

8.03.2014
sobota

Neonazistka i Rosjanie

8 marca 2014, sobota,

Nazwano mnie neonazistką. „Zdejmij czerwono-czarną flagę UPA z twarzy, a potem porozmawiamy. Nie ma tu miejsca dla neonazistów” – napisał uroczy mieszkaniec Moskwy, gdy spytałam po co Rosji Krym.

Na zdjęciu profilowym z Facebooka mam na sobie czarno-czerwony szalik, ciepły, wełniany i zupełnie nieideologiczny. Nosiłam go na Syberii, gdzie została zrobiona wspomniana fotografia.

Dyskusję o Ukrainie rozpoczął Walerij Fiedorow, dyrektor Wszechrosyjskiego Centrum Badań Opinii Publicznej. Niejednokrotnie rozmawiałam z nim o Rosji, to człowiek sympatyczny, do pewnego stopnia otwarty, „miedwiediewowski”, jak napisałabym kiedyś. W dyskusji brali udział absolwenci uniwersytetu Łomonosowa, dziennikarze, pracownicy państwowych korporacji.

Dominowała agresja i wojenna retoryka. Głosy rozsądku były jak głos wołającego na pustyni. Zarzucono mnie zdjęciami zamordowanych na Wołyniu, „jesteś Polką i sprzedajesz się banderowcom”, pisano. A ja zapytałam po prostu szanownego grona, czy wierzą swoim mediom oficjalnym.

Gdyby chodziło tylko o Putina i kremlowską politykę wobec Ukrainy, nie byłoby jeszcze tak źle. Niestety, znaczna część Rosjan zachowuje się tak, jakby grały im we krwi wojenne werble. Krym i Ukraina uruchomiły niespotykaną wcześniej w takiej skali agresję.  I nie można tej postawy usprawiedliwiać działaniem telewizyjnej propagandy. Zapewnienie sobie pluralizmu informacyjnego to kwestia paru kliknięć w klawiaturę.

Oczywiście, mnóstwo Rosjan nie chce wojny, nie chce nowego terytorium. Z jakichś powodów jednak w większości milczą. Na antywojennych demonstracjach zbierają się nieliczni, kolejny miting w Moskwie został przesunięty o tydzień.

Tak, tak, wiem, co powiecie: ten straszny OMON i jego pałki, surowa i ślepa rosyjska temida, bezlitosna dla opozycjonistów, ludzie boją się wyjść na ulicę. Wszystko to częściowo prawda, ale: na Majdanie strzelano do ludzi z ostrej amunicji, a oni wciąż wychodzili.

Wszystkich znajomych z Rosji pytam, czy byli na antywojennych demonstracjach, co zrobili, by nie dopuścić do wojny. Każdy kto chowa głowę w piasek jest współodpowiedzialny za to, co się dzieje. Dlatego, jeśli Rosja zaanektuje Krym, UE powinna ograniczyć wydawanie  wiz rosyjskim obywatelom (Ukrainie znieść wizowy obowiązek, to oczywistość).

Pewnie tak się nie stanie. Wypadki na Ukrainie obnażyły słabość Unii Europejskiej. „Nie ma obawy, będą nas wpuszczać, kto jeszcze będzie kupował torebki za 3 tys. euro?” – drwi sobie z „głębokiego zaniepokojenia” Europy Maria Sergiejewa. Moskiewska blondyneczka, która w 2007 r. agitowała za Putina na Placu Czerwonym, a kilka lat później, gdy przestała już być potrzebna kremlowskim technologom, przytuliła się do opozycji.

„Nie lubię Putina, ale trzeba przyznać to krutoj mużik”, napisała po powrocie z Krymu dwudziestoparoletnia dziennikarka tygodnika Russkij Reporter, którą znam z umiarkowanych opozycyjnych poglądów. „Kłócę się z dorosłym już synem, bo on jest gotowy wybaczyć Putinowi wszystkie dotychczasowe grzechy w zamian za przyłączenie Krymu”, napisała Maria Noel, stała bywalczyni antykremlowskich protestów.

Takie  wypowiedzi niepokoją najbardziej. Młode pokolenie, które nie pamięta ZSRR, jest gotowe odradzać radzieckie granice.

-Oni nam zazdroszczą – powiedział Aleksiej, młody aktor z Kijowa. – Zazdroszczą nam Majdanu i wolności, którą byliśmy w stanie sobie zapewnić. Oni by tak nie umieli. Boją się. Dlatego Majdan kole ich w oczy.

Im więcej rozmawiam o Ukrainie z Rosjanami, tym bardziej czuję, że Aleksiej ma rację.

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 146

Dodaj komentarz »
 1. Urodzeni lgarze i nieudolni klamcy?

  W mediach rosyjskich dominuje lgarstwo (wranjo). Odbiorca nie musi wierzyc, lecz musi zachowywac sie tak jak gdyby wierzyl. To jest akt rytualnego posluszenstwa i tego sie zada od „poddanych”, ktorzy niekoniecznie musze w te mity i polityczne fikcje wierzyc.
  Adam Michnik wspomina (TVN) o siodemce protestujacej na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 przeciw inwazji ZSSR i jego satelitow przeciw Czechoslowacji (kolejne „przyjscie z pomoca”). Waro przypomniec ich nazwiska: Larisa Bogoraz, Natalia Gorbaniewskaja, Konstantin Babickij, Wiktor Feinberg, Wladimir Dremljuga i Wadim Delone. Oni ratowali honor Rosji wowczas.
  Jak sie okazalo nie bylo to li tylko historia. Protestujacych aresztowano skazano i zeslano.
  Uczestnicy protestu nie mieli iluzji, ze za nimi pojda inni. Byl to symboliczny sprzeciw wobec dyktatury sowieckiej, ze istnieja ludzie, ktorzy nie zgadzali sie na zycie jako homo sovieticus. Wowczas pojawila sie nawet notka w czeskich „Literarny listy”, ze „siedem osob na placu Czerwonym to bylo siedem roznych przyczyn za ktore juz nie powinnismy nie nienawidziec Rosjan”. Wowczas Alesander Galicz, chyba na dzien przed protestem siodemki, wykonal prorocza piesn: „Smozesz li wyjti na ploszczad?”.
  Wyglada na to, ze Putin pretenduje do roli rosyjskiego Chrystusa (cos z Dostojewskiego)
  ktory jest doskonalszy od kazdego nie-rosyjskiego Mesjasza. Kreml nie mozna przekupic
  czy tez zlagodzic „laskatielnym slowom ili padarkami”.
  Trzeba jednak pamietac, ze putinowski obraz Rosji jako jednolitej, logicznej i sprawnej i ze ow panuje nad historia jest li tylko zluda, omamem, z ktorego wielu sobie zdaje sprawe w Rosji – chocby ich bylo tylko (?) 30%
  —————————————————————-
  http://www.youtube.com/watch?v=L0g_SBpGNHQ

  piesn Aleksandra Galicza „Nie trzeba sie bac ludzi”…bojcie sie tego, ktory powie wam , ze wie jak trzeba

 2. uzupełnienie:
  ——–

  pominalem Pawła Litwinowa, czyli siodmego na Placu Czerwonym.
  Przepraszam.

 3. Piszcie o polskiej rusofobii zafajdanych inteligentów, piszących dla polskiego newsweeka , szukających agentów rosyjskich w internecine, jak w czasach PRL, kiedy kto nie był z aparatczykami , to był agenetem imperializmu.
  Teraz te role się odwróciły ? Szuka się agentów rosyjskich .
  Michnik jako „wykładowca” jedynie słusznego światopoglądu się skompromitował w zakłamanych interpretacjach podrzuconego Ukrainie konfliktu.
  Rosja nie wykorzystywała Ukrainy, to Ukraina toleruje złodziejstwo oligarchów i korupcję. Oligarchowie jako „rewolucjoniści” to kpina z rewolucji.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pani Katarzyno, takie posty tylko utwierdzają w Polakach stereotypy o Rosjanach. Szlag mnie trafia praktycznie za każdym razem, kiedy czytam polską „korespondencję” z Rosji. O ile z Ukrainy udaje się pisać plus minus obiektywnie, to z Rosji – zawsze przez pryzmat stereotypów o Gułagu, doktrynie Breżniewa i o Rosjanach-wiecznych niewolnikach i homo sovieticus. Wsio nie tak prosto!

  Mieszkam w Moskwie od 4 lat, uczestniczę w życiu stolicy i zaręczam – sytuacja jest o wiele bardziej złożona niż to, co Pani napisała! Oczywiście, Rosjanie to nie Kozacy ani Polacy i powstawać nie będą – ale banalnie stereotypowy pogląd, że nic nie robią i jak owce akceptują agresję na Ukrainę jest nieprawdziwy i niesprawiedliwy.

  Anschluss Krymu wywołał wśród rosyjskiej inteligencji szok i panikę – przez pierwsze kilka dni nikt nie mógł uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Patriarchalny stosunek Moskali do Ukraińców ma swoją drugą stronę – nikomu by do głowy nie przyszło, że można z „braćmi-ukraińcami” wojować! Ze względu na ten szok, dopiero po kilku dniach zaczęły się pojawiać krytyczne teksty (wbrew temu co się pisze w Polsce, w Rosji jest niereżimowe dziennikarstwo, moim zdaniem na podobnym poziomie jak polska „Polityka”, i na wiele wyższym niż np. „Wyborcza”). Polecam na przykład ten, Riewzina, który ukazał się na stronie Echa Moskwy (sic!):

  http://echo.msk.ru/blog/revzin/1275052-echo/?fb_action_ids=10152752513163438&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210152752513163438%22%3A285382054951118%7D&action_type_map=%7B%2210152752513163438%22%3A%22og.recommends%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

  Dynamika sytuacji w Rosji jest zupełnie inna niż w Polsce czy na Ukrainie – tutaj protesty nie zdarzają się od razu, bo Rosjanie mają inną mentalność – są o wiele bardziej wytrzymali, długo nie wychodzą na ulice. Moi rosyjscy przyjaciele (którzy, nota bene, są zażenowani tym co się zdarzyło na Krymie) nazywają to mentalnością bitej żony – latami znosi krzywdę a później wybucha. To zajmie jakiś czas.

  Ale przejmując Krym Putin przekroczył Rubikon i dla wielu przedstawicieli klasy średniej, którzy dotąd mogli go tolerować za stabilizację, stał się nieakceptowalny. Mówiąc po naszemu, Putin stał się w końcu tym, czym w Polsce jest dla klasy średniej Kaczyński – obciachem. Jestem przekonany, że przy następnej nadarzającej się okazji Rosjanie dadzą temu niezadowoleniu wyraz – tak jak to było w przypadku wyborów na mera Moskwy latem.

 6. Nie zmienię zdania. Klika malwersantów Tymoszenki „pogoniła” klikę malwersantów Janukowycza. Tymoszenko już przechwytuje „z fotela na kółkach” władzę i ostrzy pazury na pieniądze unijne. Nasz rząd zaś propaguje wyimaginowane „niebezpieczeństwo” dla Polski ze strony Rosji i już „rozwija nowy front” przeciw Rosji. W pędzie do ochrony interesów malwersantów od Tymoszeniki ( i postbanderowców przy okazji ) oraz chęci „dokopania Rosji” funduje nam koszty i kłopoty.

 7. Powiesili Ruskiego.Po trzech dniach odcięli.A on żyje.”Jak to ?” pytają.
  Odpowiada: „z początku było ciężko ale póżniej się przyzwyczaiłem”.
  Dowcip niskiego lotu lecz,w jakimś stopniu,ilustrujacy pozostałości mentalnosci wpojonej przez wieki w Impierii, CCCP i przez kolejne kataklizmy ubiegłego stulecia.
  Imperatyw przetrwania.
  Mentalnośc się zmienia.Nieuchronnie.”To zajmie jakiś czas”- @ K.Snopek. Racja !
  Warto towarzyszyc,przyjażnie, tej zmianie.W Rosji,w Ukrainie i w Białorusi.
  Piszę „w” bo tak sobie życzą obywatele tych państw.
  By towarzyszyc przyjażnie trzeba uzyskac własny pogląd.Trzeba sięgac do internetowych mediów wszystkich stron.To nie boli…

 8. Głównym negatywnym skutkiem tej ‚wojny Krymskiej’ bez wojny jest wojenna retoryka po obu stronach. Nie potrzeba żadnej zimnej wojny ani ograniczania wiz Rosjanom. Czemu to ma służyć? Można zakazać wjazdu tamtejszym politykom i decydentom, ale zwykłym ludziom? Żeby potwierdzić wojenną retorykę Kremla? To Kreml ma problem z Krymem, bo będzie musiał go teraz utrzymywać. Mieszkańcy Krymu i bez rosyjskiej interwencji zagłosowaliby za wejściem do Rosji. I mają do tego prawo, chociaż to głupota z ich strony, bo Rosja za kilka lat będzie miała problemy finansowe. Ale wtedy Krym będzie mógł się z powrotem zapisać do Ukrainy. Tak czy owak żadna zimna wojna nie jest potrzebna. Co Pani zrobi ze swoją wojenną retoryką jak za miesiąc skończy się afera na Krymie.

 9. To ciekawy paradoks, że cały zachód broni decyzji biura politycznego komunistycznej partii ZSRR, a władze Rosji za wszelką cenę chcą ją odwrócić.

 10. Taaaa! Sami POSTEMPOWI demokraci i jeden zacofany ksiądz.
  A potem łapka w nocniku.
  Czy to, nie ten sam Jarosz wybiera się na prezydenta Ukrainy?
  ——————
  Z blogu … ks. Tadeusza Isakowicza- Zalewskiego >>> :

  Jarosz do Tiahnyboka: Polakom zrobimy drugi Katyń 2014-03-07

  To słowa Dmitrija Jarosza -przywódcy “Prawego Sektora” w rozmowie z Olegiem Tiahnibokiem – przywódcą partii “Swoboda “. Przeczytaj cały tekst:

  https://nowyekran.wordpress.com/2014/03/05/polakom-zrobimy-drugi-katyn-video/

  Na razie nie spotkałem się z żadnym dementi.

  Zobacz także propagandowe video, oparte o urywki antypolskiego filmu „Żelazna sotnia”, w którym występuje m.in. aktor Jewhen Niszczuk, gwiazda Majdanu, a od niedawna minister kultury.

  https://www.youtube.com/watch?v=0F8vJFs7aZ0&feature=share

  Co do filmu, to on tak samo zniesławia żołnierzy Armii Krajowej, jak niemiecki „Nasze matki, nasi ojcowie”. Na temat tego paszkwilu filmowego, współfinasowanego przez ministerstwo obrony Ukrainy, pisałem kilkakrotnie, ale posłowie PiS pochowali w tej sprawie głowy

 11. joter
  9 marca o godz. 14:00
  wejdź na blog Edwin Bendyk’a i zobacz co wiesiek59 zalinkował.
  chodzi o tekst Renee Parsons „Chronologia wydarzeń na Ukrainie”
  Myślę że cię zaciekawi

 12. > „gdy spytałam po co Rosji Krym”

  A po co Ukrainie Krym?
  Zresztą, proszę wejść na forum ukraińskie i o to zapytać, stawiam piwo, że też ktoś przyśle pani zdjęcie z Wołynia, choć może z inną intencją.

  > „czy wierzą swoim mediom oficjalnym.”

  Polaków pani rozumiem o to nie pyta, każdy wie, że u nas tylko dziennikarze traktują swoje wypociny jako rzeczywistość, nawet politycy nie są tak zakłamani, by wierzyć w to, co głośno mówią.

  > „Dominowała agresja i wojenna retoryka.”

  Pisze pani o polskiej prasie przez ostatnie dwa tygodnie?

  > „UE powinna ograniczyć wydawanie wiz rosyjskim obywatelom”

  Tyle komentarzy mi się ciśnie, że lepiej nie dopiszę żadnego.

  > „Zazdroszczą nam Majdanu i wolności, którą byliśmy w stanie sobie zapewnić.”

  O, chociaż jeden ciekawy wątek. O jakich wolnościach mówi ten ten młody aktor z Kijowa? To znaczy, czego mu ten straszny poprzedni prezydent zabraniał, a teraz może robić?

 13. Ten prezydent użył siły przeciwko pokojowym demonstrantom. W Kijowie zginęło kilkadziesiąt osób, są setki zaginionych. Ten prezydent stworzył korupcyjny system, który niszczył kościec ukraińskiej gospodarki. Proszę się przejechać do jego podkijowskiej rezydencji. Wszystko widać jak na dłoni.

  z poważaniem,
  KKM

 14. Panie Jakubie, doceniam Pana komentarz i pewne doświadczenia, którym Pan się podzielił, przyczepię się jednak do niektórych twierdzeń: „Rosjanie to nie Kozacy ani Polacy i powstawać nie będą”, zarzuca mi Pan szerzenie banału i stereotypów, a to przecież Pan użył właśnie jednego z najbardziej wyświechtanych stwierdzeń dot. Rosjan.
  Oczywiście, teksty ros. inteligencji o sytuacji wokół Krymu czytałam wnikliwie, np. prof. Zubowa, którego za krytyczny głos wobec polityki Kremla chciano wyrzucić z MGIMO.
  „Rosjanie mają inną mentalność”, „mentalność bitej żony” – Panie Jakubie, cóż za powielanie krzywdzących stereotypów! Występuje Pan w roli „obrońcy” Rosjan, tymczasem traktuje ich pan z góry, patrzy przez palce, ocenia do jakiego poziomu są w stanie doskoczyć, a co jest dla nich już zbyt wysoką poprzeczką. Ja tymczasem, traktując Rosjan z szacunkiem na jaki zasługują, jestem surowa dla zjawisk, które w tym społeczeństwie obserwuję: wzrostu hurapatriotycznych uczuć i agresji w rosyjskim społeczeństwie.
  „Jestem przekonany, że przy następnej nadarzającej się okazji Rosjanie dadzą temu niezadowoleniu wyraz – tak jak to było w przypadku wyborów na mera Moskwy latem” – zapytam kolokwialnie: co ma piernik do wiatraka? Co nieudolność Sobianina i niezadowolenia mieszkańców Moskwy z zarządzania miastem, ma wspólnego z przyklaskiwaniem agresywnej polityce zagranicznej Putina? Skończyłam Moskiewską Szkołę Badań Politycznych, organizowaną przez prozachodnich przedstawicieli rosyjskiej inteligencji. W rocznym szkoleniu brała udział młoda elita z różnych części Rosji: przedstawiciele lokalnych władz, dziennikarze, badacze, etc. Większość z nich nawołuje teraz go zajęcia Krymu i wierzy bez zastrzeżeń oficjalnej propagandzie, że na Ukrainie rządzą teraz faszyści.
  Na koniec rada: proszę częściej wyjeżdżać z Moskwy.
  z pozdrowieniami,
  KKM

 15. @ katarzyna Kwiatkowska

  „Ten prezydent użył siły przeciwko pokojowym demonstrantom. W Kijowie zginęło kilkadziesiąt osób, są setki zaginionych. Ten prezydent stworzył korupcyjny system, który niszczył kościec ukraińskiej gospodarki. Proszę się przejechać do jego podkijowskiej rezydencji. Wszystko widać jak na dłoni. ”

  Przede wszystkim, w tego typu wydarzeniach niczego nie „widac jak na dloni”. To nie ten prezydent stworzyl korupcyjny system, ow korupcyjny system istnial od zarania niepodleglosci Ukrainy ( lacznie z okresem „Pomaranczowej Rewolucji” – ktora miala sytuacje uzdrowic). Zwalanie calej winy na jedna osobe jest prosta i wygodna rzecza, jednak zupelnie oderwana od realiow swiata. W sprawie uzycia sily. Jest jedna ciekawa rzecz. Ogladajac wiele przekazow informacyjnych TV ( bardzo roznych, w tym rowniez pozaeuropejskich) rzucal sie w oczy jedn fakt – zupelna biernosc oddzialow policji kontrolujacej tlumy i agresywnosc demonstrantow. Taki by przekaz wizualny wielu stacji. To jednak zmusza do zastanowienia przed pisaniem ostatecznych wyrokow. Rowniez wyplyniecie rozmowa dwoch powaznych dyplomatow, dosyc powaznie gmatwa jednostronne widzenie zdarzen. Sadze, ze obecnie niewiele wiemy, rzeczy nie sa jakimi je widzimy. Ide o zaklad, biorac pod uwage moje doswiadczenie, za jakis czas w opracowaniach dotyczacych obecnych wydarzen na Ukrainie znajdziemy fakty, ktore nas zaskocza a moze nawet nami wstrzasna.

  Pozdrawiam

 16. Pani Redaktor Ukraińcy od 1653 roku mają ten sam nierozwiązywalny dylemat – Wschód czy Zachód. Wschód= knut ale ,,bratni” i prawosławny, Zachód=równa się wyzysk przez obcych ale i trochę praw. I tak od ponad 300lat trwa ten chocholi taniec. Pisanie o ,,uprzedzeniu” gdy ws(y)pomina się imperialną mentalność Rosjan to lekka przesada. Putin cieszy się AUTENTYCZNYM poparciem WIĘKSZOŚCI (i to dużej) Rosjan. Bo z punktu statystycznego Rosjanina ma autentyczne zasługi: zaczęto wypłacać częstokroć nędzne ale jednak pensje, ustało rozkradanie na bezczelnego majątku Rosji, władza zaprowadziła tak ceniony przez Rosjan ,,porządek”. A były to immanentne cechy realizującej a’la Russe zalecenia MFW jelcynowskiej Rosji. I co ważniejsze : może u nas nie za bogato ale inni się znowu boją. Gdyby Putin nie cieszył się społeczną akceptacją to utrzymywanie się przy władzy zmuszony byłby realizować przy użyciu terroru. A nawet wiecy opozycyjnych nie musi rozganiać bronią palną bo są tak rachityczne.
  Spokojnie też z entuzjazmem dla ,,nowej” Ukrainy – miłym akcentem było spławienie akuszerki Janukowycza – pani Tymoszenko (czy ktoś pamięta, że należała do oligarchicznej grupirowki rozkradającej to co zostało Ukrainie po komunie). Problem w tym, że w warunkach panującego ogólnoświatowo neoliberalnego zdziczenia byt tzw. szarych Ukraińców nie ulegnie znaczącej poprawie. I znów pojawi się rozczarowanie – znów Wielki Brat będzie kusił rabatem na gaz a inni bardziej ,,patriotyczni” nakręcali się rozczarowaniem Zachodem. Obastawiam, że Prawy Sektor stanie się sukcesorem Jacyniuka/Kliczki. Oznacza to, że ,,nowa” Ukraina będzie nas koniecznie lubić.
  ZAcząłem od historii i nią zakończę: Bohdan Chmielnicki pod koniec swoich dni zaczął rozumieć co oznacza ,,opieka prawosławnego gosudara” ale ten miał MOŻLIWOŚĆ by go za mordę przytrzymać. Polska pomna lekcji przeciwskuteczności rzezi na Ukrainie i na kilka chwil otrzeźwiała po Potopie zaproponowała Ukrainie najlepszy dostępny deal – Unię Hadziacką. A oto losy jej głównych ukraińskich akuszerów: brata hetmana Wyhowskiego zaknutwali Moskala na śmierć, J. Niemirycza (ojca duchowego Unii) zarżnęli Kozacy działający z moskiewskiej inspiracji a samego Wyhowskiego rozstrzelali Polacy podejrzewając go o koszachty z Moskwą. Ot, taki ukraiński los…

 17. @ Katarzyna Kwiatkowska

  „że na Ukrainie rządzą teraz faszyści….”

  Nie wiem czy rzadza ale problem rosnacych wplywow skarajnych ugrupowan prawicowych chyba istnieje, biorac pod uwage artykuly w prasie roznych krajow. Kilka dni temy, trafilem na jednym z kanalow TV na rozmowe, w ktorej uczestniczyl „doradca prezydenta” ( calkiem mozliwe, ze oficjalny tytul by niezupelnie taki ale chodzi o bliskosc obecnych kregow wladzy). I on sam, na pytanie o wplywy skrajnej prawicy powiedzial, iz jest to narastajacy problem. Cos w tym jest i pod dywan tego nie da sie zamiesc.

  Pozdrawiam

 18. W sztuce HANDEL WOJNĄ I POKOJEM globalnego teatru polityki przybył nowy bohater Chiny.Na dobre trwa WOJNA O PIENIĄDZ,którą opisał Chińczyk Song Hongbing.Kreuje się CYWILIZACYJNĄ MIESZANKĘ za sprawą radykalizowania wczesnych myśli Karola Marksa.Aby tego mesjasza zrozumieć w globalizmie trzeba odpowiednio dostosować słownik Bertranda Russela dla komunizmu,a temu jest potrzebny CHAOS i NICOŚĆ :
  Jahwe = Materializm dialektyczny = Chaos
  Mesjasz = Marx = Ewolucyjna droga marksizmu
  Naród wybrany = Proletariat = Świat finansjery
  Kościół = Partia komunistyczna = Banki i Giełda
  Powtórne przyjście (Mesjasza) = Rewolucja = Radykalizacja negacji
  Piekło = Kara na kapitalistów = Kara na “gojów”
  Tysiąclecie = Rzeczpospolita komunistyczna –Rzeczpospolita globalizmu.
  W roku 1995 ukazała się książka Jams’a Goldsmith’a PUŁAPKA,która pokazuje nędzę kolejnej utopii to jest GATT i globalnego wolnego handlu.W swobodnym przepływie środków finansowych okazuje się,że KAPITAŁ ma swoją NARODOWOŚĆ.Tak jak z EKONOMIĄ POLITYCZNĄ SOCJALIZMU podobnie jest i z EKONOMIĄ POLITYCZNĄ GLOBALIZMU trzeba ją rozumieć,aby umieć się zachować w trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ.Polska stała się bastionem CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,która przeszła swoją ewolucyjną drogę.Jej osiągnięcia opisał Feliks Koneczny w CYWILIZACJA BIZANTYJSKA,a wyodrębnił też CYWILIZACJĘ ŻYDOWSKĄ,a w niej EKONOMIĘ,która nie służy krajowi,w którym jest stosowana nazwał ŻYDOWSKĄ.Przestrzegał przed cywilizacyjną mieszanką,bo traci ta,której wartości są wyżej postawione.
  Napisał POLSKIE LOGOS A ETHOS,do którego językiem matematyki trzeba dopisać rozdział o wartościach narodowych.Jest ukraińska Polonia też rozbita i wymagająca integracji właśnie wokół wartości cywilizacji łacińskiej.

 19. Szanowna Gospodyni,
  we fragmencie jaki zacytował vandermerwe we wpisie z 10 marca o godz. 9:16 silnie sugeruje Pani, że ofiary śmiertelne, to robota siepaczy Janukowicza.

  Jakie ma Pani przesłanki, by tak twierdzić?
  Jestem tego ciekaw, bo temat jakoś znika. Nie ma przecież na razie żadnych dowodów, kto strzelał i do kogo. Jakie były kryteria wyboru ofiar? A może strzelano tylko do uzbrojonych?
  Jak na razie, to widziałem w telewizorze przestrzelony hełm zielony jednej z ofiar. Jest mnóstwo pytań, na które nie ma odpowiedzi.
  Są nagrane rozmowy polujących snajperów. Czy ofiary to były przypadkowe, czy nie?

  Jak wyglądała „praca” snajperów, czy pracowali parami (to najpowszechniejszy system szkolenia – jeden obserwuje i podaje cel drugiemu, potem zmiana), czy inaczej? Czy to byli profesjonalnie wyszkoleni, czy nie? Ilu ich było (4 – 6 – 10), jak byli usytuowani, dlaczego żadnego nie złapano?

  Skąd Pani wie, że strzelanie do demonstrantów i funkcjonariuszy Berkutu odbywało się na zlecenie Janukowycza?

  Ja przypuszczam, że nic Pani nie wie i tylko tak Pani propagandowe pierdoły nam tu serwuje.

  Pozdrawiam, Nemer

 20. Dla autorki, z odrobina humoru – może coś zrozumie (choć wątpię):
  https://www.youtube.com/watch?v=dfzMnP3ilcI

 21. Gdy czytam o tym jak to niepotrzebnie będziemy sankcjonować biednych rosyjskich ludzi którzy niczemu nie są winni bo to tylko Utin i jego ekipa to złe chłopaki to łzy mi płyną po twarzy – ze śmiechu. Uświadomcie sobie to ludzie że to że taka ekipa tam rzadzi to właśnie zasługa tych wszystkich poczciwinek i bidnego ruskiego luda. To on nie chce zmian, to on chce silnego putina, silnej rasiiji co to wszystkim pokaże !! Tylko on, szary człowiek poprzez zmiany w swojej łepetynie może spowodować zmiany. Rosji wisi to ze ją na 2 czy 5 lat odetniemy od wszystkiego – to przetrwa, zagłodzą następne 20 mln ludzi i przetrwają. Rosję trzeba odciąć na tyle ile będzie trzeba, aż sami zmienia siebie i swój kraj . I to musza zrozumieć a my im uświadomić. Że co by się nie działo nikt z nimi do stoła nie siądzie, i nieważne ile maja gazu i ropy. Jeść się tego nie da, a przetworzyć nie ma czym. Putin sięga jak po swoje bo nikt mu nie daje po łapkach, gdyby miał pewność ze wszyscy zareagują jak Kanada nie było by problemu krymskiego.

 22. Jakoś nie widzę logiki w Pani wypowiedzi. Najpierw pisze Pani, że:
  „Oczywiście, mnóstwo Rosjan nie chce wojny, nie chce nowego terytorium.”
  a później dorzuca Pani:
  „UE powinna ograniczyć wydawanie wiz rosyjskim obywatelom”.

  Czyli chce Pani aby ukarani zostali obywatele Rosji, którzy ze sprawą nie mają nic wspólnego…

 23. Pani Katarzyno, dziękuję za odpowiedź.

  Szkoda że odpowiada Pani tak nerwowo, niepotrzebne są te osobiste wycieczki (wyjeżdżam z Moskwy często – proszę uwierzyć; między innymi na Ukrainę). Napiszę jeszcze jaśniej o co mi chodzi.

  Pisze Pani:

  „Oczywiście, mnóstwo Rosjan nie chce wojny, nie chce nowego terytorium. Z jakichś powodów jednak w większości milczą. Na antywojennych demonstracjach zbierają się nieliczni, kolejny miting w Moskwie został przesunięty o tydzień.
  […] Wszystko to częściowo prawda, ale: na Majdanie strzelano do ludzi z ostrej amunicji, a oni wciąż wychodzili.”

  Czyli de facto przeciwstawia Pani kochających swobodę Ukraińców zblazowanym Rosjanom. To porównanie jest nietrafne i wprowadzające czytelnika w błąd, powtarzające stereotypy – podstawową przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy jest bowiem różnica pomiędzy reżimem Putina i Janukowycza. Mimo odrazy, jaką budzi we mnie Putin, należy obiektywnie przyznać, że zapewnił Rosjanom ekonomiczne minimum – powstała klasa średnia, zaczęła zarabiać pieniądze i jeździć po świecie. Skończył się bandytyzm lat ’90, korupcja przeniosła się na tak wysoki poziom i osiągnęła taką skalę, że – paradoksalnie – nie doskwiera aż tak bardzo „zwykłemu człowiekowi”. W przypadku Ukrainy było odwrotnie – banda Janukowycza to pospolici złodzieje, którzy bezczelnie odbierali biznesy „zwykłym ludziom”, łokciami rozpychali się w miastach i w miasteczkach. Praktycznie każdy z moich znajomych z Kijowa czy Odessy ma takie doświadczenia, potwierdza to także wiele wywiadów zrobionych na Majdanie. Janukowycz, człowiek nieskomplikowany, wykorzystywał państwo jak łup, sposób zarobku dla siebie i swojej bandy (jak mówią eufemistycznie media: „rodziny”). Z tego względu determinacja Ukraińców na majdanie jest nieporównywalnie większa niż Rosjan na wiecach w Moskwie – Ukraińcy walczą o demokrację, ale i o dobrobyt (albo w ogóle o jakikolwiek byt), podczas gdy Rosjanie jako taki dobrobyt już mają i na wiece chodzą wyłącznie „z wyższych pobudek”. To, moim zdaniem, dwie nieporównywalne sytuacje.

  Dodać należy na marginesie, że Janukowycza Ukraińcy sami sobie wybrali. Przy całej mojej sympatii dla Euromajdanu, za którego powodzenie przeżywam już od kilku miesięcy, fakt wyboru takiego głupka i cwaniaka na prezydenta jest alarmujący i każe obawiać się o rezultat wyborów 25 maja!

  W polskiej prasie (także na Pani blogu) bardzo mądrze i głęboko analizuje się realia Ukrainy – wszyscy są np. zgodni, że w obecnym momencie tamtejsze społeczeństwo bardzo silnie się zmienia, różni komentatorzy inaczej analizują w którą stronę. Równolegle, każdy komentarz z Rosji jest nieporównywalnie płytszy. Dominują banały, brak głębszego spojrzenia. Rosyjskie społeczeństwo również silnie się zmienia, a tego jakoś nikt dostrzec nie chce. Tam również są iskierki nadziei, nie tylko krwiożerczy wielkorusi, którzy chcą przejąć Krym.

  Dalej: trudno dyskutować, czyi znajomi są bardziej reprezentatywni – Pani, czy moi. Proponuję nie wykorzystywać takich argumentów w tekstach, bo są mało obiektywne. Warto poczekać na jakąś sensowną analizę (może centrum Lewady), co Rosjanie sądzą o interwencji na Krymie. Te, które się dotychczas pojawiały były albo nierzetelnie zrobione, albo po prostu specjalnie zmanipulowane.

  Pozdrawiam i przepraszam, jeśli uraziłem – wszyscy tak samo mocno trzymamy kciuki za Majdan (ja mam jeszcze dodatkową nadzieję, że fala demokratyzacji przeleje się z Ukrainy na Rosję), zapewne i Panią i mnie jednakowo buduje odwaga i determinacja Ukraińców. Proszę nie brać tego co piszę za agresję, ale za konstruktywne komentarze.

 24. Jedynej prawdy można dowiedzieć się od niektórych piszących , albo z linków do innych gazet lub tych gazet . Właśnie red. Szostkiewicz nie puścił mi dwóch postów którymi krytykowałem jego i polskiej klasy politycznej brednie i rusofobię . Polska , a właściwie jej styropianowe „elity ” ma tak jak skorpion z chińskiej bajki , który poprosił żólwia błotnego o przwiezienie prze wodę w czasie powodzi . W połowie drogi jednak wbił kolec ! Kiedy żółw zapytał dlaczego , obaj utoniemy , skorpion odrzekł – taką mam naturę !
  Więc kolejno odrzuciliśmy Jamał II ( kupa kasy za tranzyt ) bo Ruskie ….
  Dalej to samo z LHS . A jak poszli bokiem , to TEŻ oczywiście żle !
  Cokolwiek więc zrobi Rosja , jest i tak BE ! Nawet o Rzezi Wołyńskiej nie bałakniemy !
  Rzeż ? Jaka rzeż ! O Katyń , to rzeż i ludobójstwo ( choć to nieprawda )

  Polska jako pies gończy UE i USA spowodowała ten bardak grożacy wojną , najgłośniej optując za tzw.Umową Stowarzyszeniową , która dawała Ukrainie jeszcze większą biedę , bez perspektyw członkostwa !
  Kiedy ich prezydent ( władny prawnie ) odmówił … majdan wygonił konstytucyjne władze !
  Dziś napisał już o tym Henry Kissinger , więc już możecie mówić trochę odważniej . Mówię o tzw. mainsteamie dziennikarskim .
  Cieszę się , że głowny guru US diplomacy też tak to widzi .
  http://polish.ruvr.ru/2014_03_08/Kissinger-Zachod-powinien-przestac-prowadzic-polityke-demonizacji-Putina-1200/
  proszę też się odnieść może do artu Ikonowicza , bo kapitalny
  http://www.lewica.pl/?id=29211&tytul=Piotr-Ikonowicz%3A-I-po-Majdanie
  Putin zaś zrobił to co powinien i co USA robiły wielekroć częściej !
  Gdyby protestował jak durny inteligent , to za parę dni jego Flota Czarnomorska zostałaby wyrzucona z Krymu jak konstytucyjny prezydent parę chwil po podpisaniu porozumienia z ministrami UE .
  Każda umowa bez siły jest warta tyle ile papier na którym ją zapisano .
  To elementarne , ale pięknoduchy o tym nie pamietają .

 25. @ Nemer , o tym kto mógł strzelać świadczy przecież rozmowa Paeta z Ashton . Najprawdopodobniej prowokatorzy i to nie Janukowycza . Musiałby być idiotą aby zaogniać sytuację . Proste . Może dla piszącej bloga też ?
  W ogóle oglądając OBRAZ z zamieszek , co innego widziałem a co innego plotły polskie media !
  Widziałem ich milicję robiącą „żółwia” z tarcz pod gradem brukowców i koktajli Mołotowa a… słyszłałem o pokojowych demonstrntach i strasznym Berkucie !
  Widziałem jak chcieli upiec żywcem ok. 200 milicjantów w Domu Związków – słyszałem to samo .
  Widziałem faceta forsującego ładowarką milicję i budynki rządowe – te same brednie ! Czysty Orwell ! Jak Boga kocham !
  Za samą tę ładowarkę na schodach Kapitolu , dzielni strzelcy wyborowi sił spec. USA zdjęliby gościa w 5 min !
  Itd , itd , itd – do wyrzygania !

 26. [i]Na zdjęciu profilowym z Facebooka mam na sobie czarno-czerwony szalik, ciepły, wełniany i zupełnie nieideologiczny. Nosiłam go na Syberii, gdzie została zrobiona wspomniana fotografia.[/i]

  Tiiiiaaa!
  To … się podoba. Czarno-czerwony szalik … całkiem, nawet bardzo całkiem nie ideologiczny.
  Mam lepszy pomysł.
  Namówić Putina – niech poszuka w szafie niebiesko-żółty krawat. Może być w pomarańczowe groszki.

 27. Здравствуйте. Я – русский, живу в России. Многие комментаторы имеют односторонний взгляд на ситуацию в России и на Украине, кажется, что европейские газеты не рассказывают всей правды:
  1. Вы называете их мирные протестующие?
  Они избивают полицию палками, https://www.youtube.com/watch?v=W00jYeIFAhw
  давят трактором https://www.youtube.com/watch?v=_oSbiyxKmSc
  сжигают бензином https://www.youtube.com/watch?v=9gxxC03G8c0.
  а это что не оружие? https://www.youtube.com/watch?v=yZpdHN4Is5U по времени 6.02, 8.36, 8.42, 10.57, 11.52 Мы русские, не хотим такой демократии

  2. Я думаю что Янукович жулик, но доказательств этому нет, расследование никто не проводил. При этом Янукович законно избранный президент и EU признал выборы законными. Так кто пришел вместо него? Олигархи и фашисты.
  13 декабря 2012 Европарламент принял следующую поправку к резолюции по Украине про «Свободу»: «Европарламент обеспокоен ростом националистических настроений в Украине, выраженным в поддержке партии „Свобода“, которая стала одной из двух новых партий, вошедших в Верховную Раду. И напоминает, что расистские, антисемитские и ксенофобские взгляды противоречат фундаментальным ценностям и принципам ЕС. Европарламент, таким образом, призывает демократические партии в Верховной Раде не взаимодействовать, не поддерживать и не формировать коалиций с этой партией»
  А вот представитель новой власти зашел в прокуратуру https://www.youtube.com/watch?v=jDxKuC4GNjk
  Ссылки на факельные марши дали в комментариях выше. Эти люди называют себя последователями Бандеры. Вы поляки должны помнить Бандеру и Волынь http://kazak-nation.livejournal.com/284028.html
  Вам нужны такие соседи? Нам нет

  3. Вы ошибаетесь думая что Путин диктатор. Его избрал народ и он пользуется огромной народной поддержкой.
  Протесты которые показывают по Европейским каналам, это спектакль организованный на деньги США. На эти протесты приходят больше репортеров чем протестующих. Путин не идеал, но нормальных политиков больше нет. К Немцову, Каспарову, Касьянову, Рыжкову, Чубайсу, Гайдару русский народ относится как к предателям. Поэтому надежды на то, что „пожар демократии” перекинется на Россию не оправдаются.

  4. Русские завоевали Крым в 1770г, Русские защищали Крым в 1854г, русские защищали Крым в 1941 и освобождали его в 1944, это были страшные битвы, весь Крым пропитан русской кровью. А потом какой-то коммунист подарил его. Не продал, не поменял, а просто подарил. Никто не спросил жителей Крыма. И мы считаем это несправедливо. На референдуме жители Крыма должны решить: оставаться им подарком на Украине, или вернуться домой в Россию.

  5. Российские войска в Крыму не сделали ни одного выстрела, даже не подрались ни с кем, что говорит о том, что Крымчане видят в них защитников а не захватчиков

 28. Prawda, UE w sprawie Ukrainy działa wolno i nieefektywnie. Jednak ci sami, którzy Unii to wytykają, gdy przyjdzie do rozważań, co dalej z integracją europejską, przeciwni są wszelkim ograniczeniom suwerenności państw członkowskich w polityce zagranicznej. Niech więc się dziś nie dziwią, że K. Ashton niewiele może.

 29. Jurij, iz Rosji (?) libo iz posolstwa

  a wy otkuda wzjalis, tiekst prjamo iz azbuki Wladmira Wolfowicza Zyrinowskogo…
  ja dumaju czto czitatjeli etogo bloga na mnogo umnieje cztob opriedelit istocznik proischozdienija waszogo gospoda.
  Pozjalujsta, nie pisztie o kom nam nado pomnit a o kom zabyt, my tozhe pomnim tiech
  kotorych wy so vsem nie choczetje slyszet: Sacharowa, Amalrika, Marczenko, Galicza,
  Orlowa, Grigorienko, Sinjawskogo,Kowaliewa, Politkowskuju…. eti, kak wy ich nazywajetje prodatieli Rosji.

  Wsiu etu wsiaczenu cziepuchu, propagandu-musor, ostawtje w swoim domje .

 30. Craig Roberts pisze: ” Putin’s calm leadership, the absence of provocative statements and threats, and his insistence on legality and will of the people stand in stark contrast to the West’s threats and support for violent overthrow of a democratically elected government. It is astonishing that the only leadership the world has comes from Russia, China, and three or four countries in South America. The Western world no longer has diplomatic capability. Instead, the Western world relies on propaganda, threats, force, and schemes to overthrow governments that it first demonizes.”

 31. FLY
  10 marca o godz. 19:29
  Radzę przeczytać. http://blog.wolnemedia.net/ukraina-kto-jest-agresorem-rosja-czy-nato/

 32. Chris,
  zła gramatyka szwedzka.

 33. Pani Gospodyni,

  rozumiem, ze nie znajmosc jezyka szwedzkiego w jakis sposob „usprawiedliwia” publikacje wulgarnego zwrotu w komentarzu @chrisa.
  Chcialbym tylko dodac, ze praxis na Pani moge wywnikoskowac, ze zamieszcza sie na nim komentarze w jezykach bardziej powszechnych (ang., ros., fr. czy niem.)
  Pozdrawiam

  PS ja z kolei nie mam zwyczaju „posylac kowo nibud … na tri bukwy”

 34. Errata
  nieznajomosc – oczywiście piszemy łącznie

 35. Jesli chodzi o Krym to Europie i Ukrainie pozostanie jedynie na pocieszenie slynne polskie przyslowie „Kto daje i zabiera to sie w piekle poniewiera”.
  Oczywiscie, kazdy odegra swoja role ale przeciez nikt nie pojedzie na Krym, aby bronic go przed rosyjska agresja. Powazne sankcje nie sa w niczyim INTERESIE. Reszta to naiwny oglad swiata.

 36. FLY
  10 marca o godz. 19:29 pisze: „@ Nemer , o tym kto mógł strzelać świadczy przecież rozmowa Paeta z Ashton . Najprawdopodobniej prowokatorzy i to nie Janukowycza . Musiałby być idiotą aby zaogniać sytuację . Proste . Może dla piszącej bloga też ?”

  Szanowny FLY,
  ja nie chciałbym wyciągać zbyt szybkich i pochopnych wniosków bo mam pewne doswiadczenia. Otóż w „poprzednim życiu”, konkretnie w 1992 roku „szukając guza” przebywałem pewien czas w Sarajewie, gdzie od strzałów snajperów ginęły i kobiety i dzieci i „niebieskie berety” też. Razu jednego, wkurzeni Kanadyjczycy (których batalion akurat wtedy był na zmianie) zapolował na snajpera i go złapali. Ku memu zdumieniu, to nie był Serb! To był Chorwat! Co on tam robił? Nigdy nigdzie, żadne meRdia i meNdia nie podały informacji na ten temat. Podobnie gdy Serbowie ‚kraińscy” w 1995 roku (albo w 1994, już nie pamiętam) zestrzelili pasażerski samolot nad kontrolowanym wtedy przez siebie terytorium, którym to samolotem dostarczana była broń muzułmanom do okrążonej muzułmańskiej enklawy Bihać. Jako uczestnik pewnej organizacji działającej tam w ramach „społeczności międzynarodowej” dostałem polecenie, by nigdy i nigdzie, w żadnych dokumentach nie napomykać na ten temat i nie gadać o tym przez radio.
  Bron dla „muslimanów” dostarczano ukraińskim samolotem odkupionym wcześniej id polskiego LOT-u gdy ten zmieniał sprzęt na Boeningi.
  Prawosławni Ukraińcy dostarczali broń nie prawosławnym braciom Serbom a ich wrogom.

  Teraz więc jestem ostrożny w sądach, bo ta snajperska akcja mogła mieć cele zarówno doraźne, np. spowodować „rewolucyjną wściekłość” majdańców jak i dalekosiężne, strategiczne, np. by posłużyć za mit założycielski nowego państwa ukraińskiego.

  Pozdrawiam, Nemer

 37. Nemer i koledzy demokraci sie odezwali. Specjalista od snajperow. Szkoda ze nie opowiedzial o jednostkach krymskich samoobrony bo wiadomo ze Rosjan na Krymie nie ma. Te helikoptery latajace po niebie, te wozy bojowe, te okrety wojenne to wszystko zapkupione w sklepie z zabawkami pomoce milicji krymskiej i wolontariuszy ochroniarzy. Pif paf robia jak zobacza dziennikarza. Brum brum udaja prawdziwe czolgi. Przeciez Putin powiedzial ze armii czerwonej tam nie ma…. ooops rosyjskiej armi tam nie ma to znaczy ze nie ma i juz. Ma ktos dowody, ze jest? Co jeszcze nemer et al wymysla. Podziwiam szybkosc z jaka prawdziwi demokraci, ludzie kochajacy pokoj i kipiacy tolerancja sie uaktywniaja 🙂
  Nigdy nigdzie zadne media nie podaly wiadomosci ale ja wiem 🙂 🙂

 38. komentarze wspomnianych użytkowników wyświetlały się automatycznie. ale już nie będą.

  z pozdrowieniami,
  KKM

 39. a co to znaczy, że obywatele Rosji nie mają z tą sprawą nic wspólnego? Po pierwsze, to obywatele Rosji głosują w wyborach prezydenckich i parlamentarnych i to obywatele Rosji mają prawo wypowiedzieć posłuszeństwo władzy, która łamie prawa – ich i sąsiadów. Przestańmy traktować obywateli (Rosji, Ukrainy, Polski, etc) jak bezwolne stado owiec.

 40. „Po pierwsze, to obywatele Rosji głosują w wyborach prezydenckich i parlamentarnych i to obywatele Rosji mają prawo wypowiedzieć posłuszeństwo władzy, która łamie prawa – ich i sąsiadów.”

  Po pierwsz, to gloszono wszem i wobec, ze owe wybory byly sfalszowane. Nawet przyklaskiwano protestom, majacym miejsce na ulicach miast. Sadze, ze nalezy sie zdecydowac:
  -jesli wybory zostaly sfalszowane to nietety obywatele Rosji sa ofiarami rezimy i nie nalezy ich karac;
  -jesli zas byly odzwierciedleniem woli ludu, niech cierpia. Jak to jednak pogodzic z gloszonym powszechnie twierdzeniem o falszerstwie.
  Rozumiem, ze postanawiamy odwolywac sie do odpowiedzialnosci zbiorowej.

  Przepraszam ale jak na osobe badajaca i analizujaca otaczajcy nas swiat ( w tym przypadku Wschod) wypowiada Pani wyjatkowo kategoryczne oswiadczenia, nie wykazujac ani cienia watpliwosci, co do rzeczywistej wartosci otrzymywanych informacji. Branie wlasnych sympatii i antypatii na potwierdzenie stanu „faktycznego” prowadzi zazwyczaj na manowce. Warto pamietac, ze swiat i wydarzenia w nim zachodzace sa dosyc zlozone. czesto rzeczywisty stan rzeczy poznajemy po latach.

  Pozdrawiam

 41. Szanowny Włodku Putinskij,
  po pierwsze nie wiem skąd ta agresja w stosunku do mnie, a po drugie skąd to imputowanie mi, że przyjmuję kłamstwa Putina i akceptuję jego jawne drwiny i rżniecie głupa jako akceptowalne. To jest bezpodstawne wmawianie mi dziecka w brzuch.
  Nieładnie.
  Ja tylko i wyłącznie zgłosiłem swoje wątpliwości, bo doświadczenie życiowe nauczyło mnie, by nie poddawać się propagandzie żadnej ze stron by koniec końców nie wychodzić na głupka.
  Zazdroszczę tym, którzy nie maja żadnych wątpliwości.

  A co do snajperów, to są i takie np. informacje albo „informacje”
  http://www.monitor-polski.pl/snajperzy-strzelali-z-hotelu-ukraina/ .
  A jaka jest ich wiarygodność? Ja nie wiem. Włodek Putinskij pewno wie – właśnie takim co „wiedzą lepiej”, zazdroszczę.

  Pozdrawiam, Nemer

 42. Tak Hitler tez byl nazista z Marsa a biedni Niemcy nie wiedzieli co poczac. Swiat jest zlozony a najbardziej zlozone sa wszelki proby tlumaczenia zla. Dorzucic jeszcze antyamerykanizm tego najwiekszego imperium zla, Zachwycis sie Panstwem Srodka, wytlumaczyc wszelkich despotow i masowych mordercow, ze przeciez to zbyt skomplikowane, zeby tak po prostu ich potepic. Zamordysci w styluPutina uwielbiaja takie skopmplikowanie. Jak wiadomo Zachod jest wszystkiemu winien a Putin ijemu podobni po prostu wykorzystuja sytuacje i w czym ich wina?
  „…. ta snajperska akcja mogła mieć cele zarówno doraźne, np. spowodować „rewolucyjną wściekłość” majdańców jak i dalekosiężne, strategiczne, np. by posłużyć za mit założycielski nowego państwa ukraińskiego. „… wielkszych bzdur dawno nie czytalem 🙂

 43. @vandermerve
  Dokladnie
  To jest generalnie jakaś choroba polskiego dziennikarstwa. Prawdziwą żenadą był występ Tadli w jakimś wojskowym stroju w hełmie na głowie, ze łzami w oczach na Majdanie.
  Ja chcę mieć rzetelną informację z paru źródeł (tak jak na Zachodzie). Poglądy przekaziorów ze stacji informacyjnych mnie g… obchodzą. Sam je sobie potrafię wyrobić. „Telewizja kłamie” także wtedy
  jeśli próbuje wciskać ludziom słuszne poglądy.

 44. @ Wlodek Putinskij

  ” wielkszych bzdur dawno nie czytalem..”

  Skad Pan wie, ze to sa bzdury?

  Pozdrawiam

 45. Włodku Putińskij,
  każdy czytać sobie może, jeden lepiej drugi gorzej. Wyłożę więc jak „krowie na rowie”, żeby było zrozumiałe nawet dla blogowicza Włodka P.

  Otóż majdańskie ofiary snajperów posłużyły do moralnego usprawiedliwienia przeprowadzonego w Ukrainie zamachu stanu polegającego na obaleniu proputinowskiego satrapy Janukowicza poprzez obciążenie go winą za te sto ofiar śmiertelnych i kilkaset rannych.
  Sprawa się paprała od listopada aż dopiero trupy na majdanie przesądziły o sukcesie opcji politycznej wrogiej Janukowiczowi.
  Chodzi bowiem o to, by Ukrainą zarządzały „nasze sk……..yny” a nie putinowskie.

  (Przypomnę może, że pełniący aktualnie funkcję prezydenta Ukrainy szef parlamentu tego państwa, to były szef ukraińskiej bezpieki, który przed sądem odpowiadał za zniszczenie materiałów dot. najbardziej poszukiwanego przez FBI gangstera ściganego listem gończym, aktualnie mieszkańca Moskwy, z izraelskim i węgierskim paszportem, Siemiona Mogilewskiego, z którym dobre stosunki mieli i może mają takie ukraińskie tuzy polityki i biznesu jak Firtasz czy „boska” Julia Tymoszenko.
  Nowy szef rządu ukraińskiego np. nowym gubernatorem Dniepropietrowska uczynił oligarchę, (właściciela OLT Express i AmberGold – jeśli to takim jak Włodek P coś mówi – co go to ten wstrętny, kłamliwy Putin, tego rzetelnego biznesmena nazwał złodziejem).

  Żeby np. takie numery robić i by takich nowych „władców” Ukrainy akceptować, to potrzebny był mit, że obalili rządy złodzieja i zbrodniarza Janukowicza a więc trzeba było ofiar obciążąjacych to indywiduum. Ofiary są, chodzi tylko o to, by przekonać, że winien jest Janukowycz. Może tak i jest ale może to być właśnie potrzebny mit usprawiedliwiający moralnie przeprowadzony zamach stanu.

  Czy Włodek P jest to w stanie pojąć?

  Niezmiennie ciepło pozdrawiam, Nemer

 46. Kiedys to agent KGB Putin mogl pozbyc sie kogo chcial i dostal by jeszcze order za zaslugi. Mogl na przyklad w czasie sluzby w NRD zlikwidowac przyszlego kanclerza Niemiec A. Merkel. I co by sie wtedy stalo? Nic. Zrodla tzw. zachodnie nie zajaknely by sie nawet na chwilke takim blachym zdarzeniem (agent KGB i corka pastora). Nawet wiecej, rozne El Pais’y, La Republiki i Guardiany by pialy z zachwytu nad zdobyczami realnego socjalizmu i potepialy USA. Teraz Putin przylacza Krym, czekac kiedy reszte Ukrainy przylaczy a na Majdanie strzelali, zeby stworzyc mit!
  Polska prasa jest uczciwsza niz zachodnie media a informacje zroznicowane, ale to trzeba widziec a nie zoladkowac sie z wsciekloscia. Prosta metoda. Wymordowac (zaglodzic) parenascie milionow Ukraincow, nawiezc wlasna ludnosc i juz jest Rosja. Chinczycy robia dokladnie to samo. Tybetanczykow w Tybecie jest tyle ile drzew na pustyni a Chinczykow jak piasku. I co mowia na to zrodla „zachodnie”? Zachwycaja sie szybka koleja ktora Chiny polaczyly Tybet z reszta kraju. Zeby kolonizowac szybciej, ale Zachod zachwyca sie koleja, ze taka szybka. A Narod Tybetanski przestal istniec.
  Teraz czekac az uaktywni sie Snowden z kolejnymi rewelacjami w obronie wolnosci siedzac w Rosji tym bastionie demokracji i potepiajac USA.

 47. Wlodek Putinskji
  Tak, zrozumiałem nareszcie.
  RzymTybetKrym, wszystko jedno.
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam, Nemer

 48. „Polska prasa jest uczciwsza niz zachodnie media a informacje zroznicowane,”

  Mam powazne watpliowsci. Polska prasa jest wyjatkowo tendencyjna. Opinie swa opieram o porownanie polskiej prasy z prasa pozaeuropejska czyli kraju mego zamieszkania. Nie jest to prasa zachodnia.

  Pozdrawiam

 49. Porownania z ta prasa gdzie na okraglo o „polskich obozach koncentracyjnych”?
  A te zachwyty Putinem? Wciagniemy go w orbite swiatowej ekonomii a to zaowocuje demokracja? No i gdzie ta demokracja? Uzaleznimy go. I kto tu kogo uzaleznil? Powiazemy gospodarczo wiec bedziemy na Rosje mogli wplywac i demokratyzowac. Nareszcie im sie oczy otworzyly. Nasaz prasa a przynajmniej jej czesc pisala o Putinie jakim byl.
  Najpierw Gruzja potem Ukraina i panstwa Baltyckie z czego ta swiatowa prasa sie smiala, ze alez to przesada, jak tak mozna? Komrad Putin to czlowiek swiatowy 🙂 No i mamy swiatowego demokrate a na Majdanie mit tworzyli 🙂
  Mechanizm dziala ten sam czy w Rosji czy w Chinach, ale Nemerku tego nie pojmiesz.
  Ciekawe kiedy zaczna bronic interesow noworuskich na Florydzie? No moze najpierw Cypr?
  Kanadyjski minister spraw zagranicznych porownal Putina do Hitlera i z miejsca, wycofali swojego ambasadora. To pewnie pod wplywen niewywazonej prasy polskiej?
  Jak prasa zachodnia strofowala kraje baltyckie za dyskryminowanie Rosjan to pamietacie? No to teraz Putin ma na co sie powolywac i pojdzie bronic wiekszej mniejszosci bo przeciez od 1940 kolonizowali na potege wiec Lotysze, Litwini czy Estonczycy sa mniejszoscia w swoim kraju. Teraz turysci jada na Krym glosowac zeby przypadkiem jakis numer nie wyszedl.
  No dobra starczy, czasu szkoda. Lenin wiecznie zywy 🙂

 50. Fiu … fiu … fiu!
  Ale! Ale myśmy … urośliśmy?
  To już Polska … nie kraj priwislanski, tymczasowy, sztuczny – my teraz IMPERIALISTY!?
  Drudzy po USA – dybiący na DEMOKRATYCZNĄ Rosję.
  To my wyszkoliliśmy kadry Majdanu kijowskiego … a teraz szkolimy tych przyszłych moskiewskiego.
  Ale się Putinek o te swoje miliardy $ ( 40 czy 70) wystraszył?
  Rosyjski WZGLAD wytropił, że teraz w Warszawie szkolą wywrotowców: Partii Postępu, partii Jabłoko, Partii 5 Grudnia, Republikańskiej Partii Rosji – Parnas, Platformy Obywatelskiej i Aliansu Zielonych.

  Hehehe! I … po co nam to było?

 51. 200 tys zolnierzy sowieckich stoi na granicy Ukrainy, ciekawe po co? Moze spece od skomplikowanych sytuacji nam wytlumacza? Moze to jednak tylko jakies grupy samoobrony? Ciekawe co dobrze poinformowana prasa zachodnia o tym napisala? Nic? Moze te samoloty latajace wzdluz Bugu jeszcze nie zauwazyly? Jak dojda do Kijowa wtedy The Guardian sie ruszy i cos skrobnie o malo-rusach i tak naprawde odwiecznie przynaleznych terenow do Rosji (carskiej czy sowieckiej wsi rawno). Ukraincow wlasciwie to wymyslila propaganda zachodnia. Ich tak naprawde nie ma. Ukrainy tez nie ma. Kraje baltyckie? Jakie kraje baltyckie. Republiki sowieckie. Wroca do macierzy juz wkrotce jak Sudetenland do Rzeszy wrocil.
  Moze jednak eksperci zabiora glos? Ci od mitow tworzonych na Majdanie.

 52. Wlodek Putinskji pisze: „Tybetanczykow w Tybecie jest tyle ile drzew na pustyni a Chinczykow jak piasku. I co mowia na to zrodla „zachodnie”? Zachwycaja sie szybka koleja ktora Chiny polaczyly Tybet z reszta kraju. Zeby kolonizowac szybciej, ale Zachod zachwyca sie koleja, ze taka szybka. A Narod Tybetanski przestal istniec.”

  Szanowny Włodku Putinskji
  Właśnie się przygotowywałem z tematu „Tybet” by się ustosunkować do cytowanego tekstu i dopiero doszedłem do takiego grzyba stamtąd, który to – ku zdumieniu Zachodu – daje niesamowity przypływ energii a rozwija się tylko w tybetańskich warunkach zabijając i pożerając taką pewną gąsienicę. Proponuję, byś blogowiczu się o niego postarał, sobie zaaplikował, by ułatwić sobie to wypełzanie spod kamienia z różnymi tematami co chwilę. Jak uda się blogowiczowi Włodzimierzowi P. wypełznąć kolejny raz, to niech spróbuje się dowiedzieć, że istnieją polskie znaki diakrytyczne i brak ich stosowania może być tolerowany do czasu tylko, jako coś wyjątkowego i doraźnego. Inaczej bowiem świadczy to albo o prymitywizmie w posługiwaniu się klawiaturą albo o niedbalstwie i lekceważeniu sobie interlokutorów albo o tym, że nie stać autora na własny komputer i korzysta z pożyczonego albo o wszystkich tych rzeczach na raz.

  W tej sytuacji tego rodzaju interlokutor zaczyna budzić niechęć do kontynuowania z nim dialogu. Proponuję więc z powrotem wpełznąć pod kamień, zastanowić się nad sobą i ewentualnie kiedyś podjąć próbę wyjścia starając się to uczynić w sposób cywilizowany.

  Pozdrawiam, Nemer

  PS. Ten grzybek-morderca gąsienicy nazywa się cordyceps. A może to śmiertelny wróg Włodków Putinskich?

 53. @ Wlodku Putinskij , kończ i wstydu oszczędż . Zamiast bredzić bez sensu używając słów „sowiecki” w stos. do dzisiejszej Rosji , ustosunkuj się może do ARGUMENTÓW , a nie pisz o Sudentenlandzie w odniesieniu do Ukrainy , bo to bzdura nieadekwatna !!!
  1. Wspóczesną Ukrainę ( jak Polskę zresztą ) stworzył Stalin . Czy się to komu podoba , czy nie . Zindustrializował też . Ofiary stalinowskiej przemocy nic tu nie mają do rzeczy , bo były w rdzennej Rosji również . Gdyby Stalin złośliwie zatrzymał swoje armie przed linią Curzona to d..a blada DLA POLSKI , bo Zachód nic by nam nie dał na zachodzie , a po II WŚ mielibyśmy Rzeż Wołyńską do potęgi – gdybyśmy chcieli mieć tzw. Kresy ! Ergo , Ukraina to byłyby ewent. wydarte Polsce dawne województwa Wołyńskie , Lwowskie , Stanisławowskie i Tarnopolskie . Na drodze KRWAWEJ WOJNY ! Kraik biedny i malutki ! Kumasz ?
  Masz „wąty ” – uzasadnij !
  2. Dzień dzisiejszy . Patrz na mój link do artu Kissingera ( chyba nie pachołek Putina ? ) Większość obecnych co do polityki może mu buty lizać !
  Więc UE z pomocą kasy USA i III RP jako „wiodącej” w Partnerstwie Wschodnim szantażuje wręcz LEGALNE władze Ukrainy koniecznością podpisania umowy stowarzyszeniowej , która Ukr. nie dałaby KOMPLETNIE NIC ( bo już ją rozkradli oligarchowie tacy jak Tymoszenko i Jaceniuk również )
  2. Po odmowie ( słusznej ) Janukowycza tłumy ludzi od durnych (jak zawsze) idealistów po opłacane bojówki ( w tym banderowskie ) zaczynają demolować Kijów , obrzucać policję koktajlami Mołotowa , podpalać budynki razem z żywym wnętrzem . Również strzelać do policji .
  ( patrz rozmowa z Ashton ) Policja zaczęła strzelac ZA PÓŻNO – masz wąty ? Argumentuj !
  3. Zachód cały czas naciska i judzi na oficjalnego (!) prezydenta .
  4. W obliczu krwi Zachód i Polska zaczynają się już bać i podpisują „sławne ” porozumienie z 3 -ma min. spraw zagranicznych .
  Nim jednak ranek nastał , sotnie każą Janukaowyczowi wynosić się , wbrew porozumieniu ! Porozumieniem można podetrzć się ! Masz wąty ? Argumentuj !
  5 . Błedem Janukowycza było wycofanie policji , w związku z tym tłum stał się motłochem ( a bywał nim już wcześniej )
  Polska jak zwykle pchała się w nie swój biznes . Teraz ma ze zbankrutowaną Ukrainą kłopot , który wcześniej miała Rosja !
  Masz wąty ? Argumentuj !

  Konkluzja – obłąkana polityka rusofobicznego rządu III RP daje nam koszmarne kłopoty . Ponad 10000 eksporterów polskich traci . Chłopi już chcą robić majdan w Polsce za mięso Tuskowi !
  Zamiast mieć korzyści jak z sąsiedztwa Rosji jak w Obw. Kalinigradzkim mamy koszmar i machanie szabelką . Rówież takie idiotyczne komentarze jak Twój .

  A gdyby Putin czekał jak chca niektórzy durnie , to skończyłby jak Janukowicz . Flotę Czarnomorską zaś musiałby odprawić na Bałtyk ?!

  Nie wiem dla kogo piszesz i za czyje , ale nie pisz bzdur lub w ogóle !

 54. Drogi @Nemer , Włodkowi CIA nie kupiła kompa z polskimi znakami !

 55. @Nemer , sorry , że tak póżno odpowiadam . Co do snajperów , to pomijam rozmowę z Ashton . Ale Janukowyczowi ( i Rosji ) była tak potrzebne strzelanie do cywilów jak Jaruzelskiemu zabicie Popiełuszki . To wynika z logiki działania władzy . Obie te władze Jaruzelskiego i Janukowycza były miękkie . Skore do dialogu . To nie Ameryka Płd. pod rzadami pachołków CIA . Tam rozrabiających zamordowanoby w nocy , wrzucono z helikoterów do wulkanów , oceanu lub inne takie bonusy !!!
  Janukowycz z pktu. widzenia policyjnego żle to rozegrał . Nie wyłączył telefonów , internetu . Siły policyjne były łagodne jak baranki ( pałki , tarcze i woda z sikawek ) . Oczywiście nasze media łgaly jak najęte WBREW obrazowi z TV ! Gdzieś tam był „straszny” Berkut , a tu „pokojowi” demonstranci palili ludzi żywcem , strzelali lub obrzucali brukowcami !
  Więcej zdecydowania miała nasza policja 11 .11 p-ko narodowcom i kibolom . Jak tylko zaczęli bić i podpalać policja użyła np. kul gumowych , których Janukowycz praktycznie nie stosował !

 56. Szanowny FLY
  Akurat w tych kwestiach, w których sobie „dialogujemy”, to raczej nie ma sporu między nami. Chodzi mi generalnie o to, że jak to powiedział amerykański polityk Hiram Johnson
  „The first casualty when war comes is truth.”
  a jako indywiduum, które w latcvh 1992-1997 spędziło na terenach objętych działaniami wojennymi trzy lata, z autopsji wiem, że Hiram Johnson miał rację.
  Pozdrawiam, Nemer

  PS. A przepraszać to nie ma za co, bo przecież „netykieta” nie zobowiązuje do „odpowiedzi” tak np. jak czasami korespondencja, tak, że nie ma sprawy. 😉

 57. Zachęcamy do lektury przemówienia Michaiła Chodorkowskiego w Kijowie.

  Chodorkowski w Kijowie: za naszą i waszą wolność

  http://media-w-rosji.blogspot.ru/2014/03/chodorkowski-w-kijowie-za-nasza-i-wasza.html

  Chodorkowski w Kijowie: za naszą i waszą wolność

  Po zwolnieniu z więzieniu w grudniu zeszłego roku Michail Chodorkowski zapewnił, iż nie będzie zajmował się polityką. Jednak znaczenia rewolucji na Ukrainie nie da się zmierzyć przy pomocy skali stosowanej do oceny faktów i zdarzeń z zakresu zwykłej polityki. Ukraina i Rosja stanęły wobec wyzwań o znaczeniu historycznym. Chodorkowski obiecuje, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by między Ukrainą i Rosją nie powstała przepaść niemożliwa do zasypania.

  Publikujemy poniżej pełny tekst przemówienia wygłoszonego przez Michaiła Chodorkowskiego na politechnice w Kijowie w dniu 10 marca.

  Blog Media W Rosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 58. @Fly, Janukowycz „praktycznie nie stosował kul gumowych”? Albo masz zacme albo z premedytacją kłamiesz, podobnie jak Nemer, ileż trzeba podłości albo zwykłej głupoty do takiej usprawiedliwiajacej przemoc wobec zwykłych ludzi ekwilibrystyki. Życzę Ci żeby wobec Ciebie i Twojej rodziny jakiś wataszka był kiedyś równie wyrozumiały jak łaskawy Janukowych wobec Ukraińców. Kropka. Na Wasze pseudo-intelektualne i pseudo-eksperckie wywody nie będę odpowiadać. Gimnastykujcie się sępy aż wam tchu zabraknie.

 59. Mwr fly away Wlodek Putinskji
  Z całym respektem i zrozumieniem dla Waszych tu wystąpień.
  Zamach stanu, jaki dokonał się w Ukrainie a rozpoczął się od kwestii określenia się, czy będzie to kraj w orbicie unijnej czy rosyjskiej, z całą mocą ujawnił, że był to jedynie pretekst do wojny między grupami finansistów-bandytów, w której to walce przegrała tzw. „Familia”, czyli grupa Janukowycza, proputinowska. Kto jest aktualnie górą, ano inna grupa złodziei i polityków z ich orbity, których czołowymi przedstawicielami są m. in. aktualny gubernator Dniepropietrowska (Kołomoyski, ten od OLT-Express, gdzie niedawno jeszcze służył mu tam Michał Tusk i od AmberGold, założyciel konkurencyjnego „Europejskiego Kongresu Żydów”, gdzie działa m.in. z Vadimem Rabinowiczem, ojcem chrzestnym mafii ukraińskiej, na którego 4 marca przeprowadzono w Kijowie nieudany zamach), a w Doniecku na gubernatora Jaceniuk wyznaczył Tarutę, właściciela Stoczni Gdańskiej). Objęcia funkcji gubernatorskiej odmówił Pińczuk, jak napisano w „Forbes”, znaczy ten zięć Kućmy, może dlatego, że ostatnio się nie lubią z Kolomoyskim, który wraz z drugim gangsterem żydowskim, Bogoyloubowem ukradł właśnie Pińczukowi, tez żydowi przecież, jakąś kopalnię czy stalownię i się w Londynie procesują o te parę głupich miliardów dolarów. ( Jak np. niegdysiejsi przyjaciele żydowskiego pochodzenia, Abramowich z Bierezowskim, który to przegrany Bierezowski powiesił się był o własnych siłach z rozpaczy, jak Lepper czy były szef tajnej kancelarii Tuska a to, że FBI aresztowało Abramowicza do tej sprawy, to przecież natychmiast prawie został zwolniony). Na kompletną przegraną „Familii” wskazuje też wczorajsze aresztowanie Firtasza, który utrzymując, że Julia Tymoszenko okradła do z jakiejś tam liczby milionów metrów sześciennych gazu, zaprzysiągł jej zemstę, finansował więc Partię Regionów i kampanię Janukowycza a ten dorwawszy się do władzy wywiązał się i „Boską Julię” za kratami usadowił.
  Biedna chora Julia, przebywając ostatni tydzień w niemieckiej klinice odbyła na wózku wycieczkę do Zurichu i Lichtensteinu i po zorientowaniu się, że z jej cyferkami jest OK i nic nie jest blokowane, natychmiast wyzdrowiała i żadna operacja już jej nie jest potrzebna. No i dobrze, bo jej babcia, pochowana w kucki, która ledwo uszła z życiem w czasach Holocaustu, mogła przestać przewracać się w grobie.
  Ta Julia, to ta, która „bywszy” premierem w Ukrainie podpisała ponoć niekorzystny kontrakt na gaz z Putinem. A co miała robić, gdy dzień wcześniej służby Putina aresztowały jej protektora, Siemiona Mogilewicza, najbardziej poszukiwanego przez FBI gangstera żydowskiego pochodzenia, by nie czuła się w Moskwie, miejscu zamieszkania Mogilewicza zbyt pewnie?
  O związkach Julii z Mogilewiczem, to już teraz ciężko cos powiedzieć, bo Turczynow (tak tak – ten Turczynow) będąc szefem ukraińskiej bezpieki zniszczył 20 tomów akt dot. Mogilewicza, za co zresztą stawał przed sądem.
  A więc moi drodzy blogowicze, może to dla Was przykre ale ofiary z Majdanu, to „nawóz historii”, który posłużył do dobicia gangu złodziei zwanej „Familia”.
  Nawiasem mówiąc tzw. „wojna aluminiowa” w Rosji, która okazała się zwycięską dla niejakiego Abramowicza, oligarchy żydowskiego pochodzenia, przyniosła mniej więcej tyle samo ofiar a nie chodziło o władzę nad 50 milionami ludzi a tylko o aluminium.
  Proponuję więc odpuścić sobie te Wasze propagandowe brednie i skupić się na tym co żydowski potomek emigrantów z Austrii osiągnie w rozmowie z Ławrowem a nie będzie mu łatwo, bo nie sadzę, by Putin, po kosowskich doświadczeniach, czyli wybudowaniu tam „Bondstill Camp” pozwolił na to, by mu pod nosem cos takiego na Krymie postawiono.
  Pozdrawiam Was ciepło z góry ciesząc się na Wasze wpisy, bo wzbudzają moją nie skrywaną radość.

  Nemer

 60. MWR
  Linki i komentarz wskazujący na uznawanie Chodorkowskiego za pokrzywdzonego przez reżim Putina bojownika o „prawa człowieka” spowodował, że musiałem przetrenować moje zwieracze (ze śmiechu). Czy wiesz może blogowiczu skąd Chodorkowski wziął te skromne 200 milionów baksów na zakup Jukosu? Zostało mu (z dziesiątek miliardów) zaledwie 170 milionów wiec musi się wziąć za jakąś robotę bo wisi Dawidowi Rotshildowi tę kaskę a jak to między osobnikami narodowości handlowej, trzeba się uczciwie rozliczyć, więc zarobić musi toteż przygotowuje background do powrotu na łono biznesu i osobnicy typu „mwr” to dla niego sam „mniut z kiszkom”.

 61. Uwazaj nemerku, zeby ci zwieracze nie poszly, uwazaj na siebie. Jakby co to szybko do mateczki Rosji tam juz od czasow Stalina maja swietne kliniki psychiatryczne. Miejsce dla ciebie znajda na pewno. Swoim nie odmowia. Bedziesz sie mogl smiac skolko godno. Putin jak wiemy to wspanialy czlowiek, demokrata. Zone swoja kochal tak mocno, ze ja zeslal a nowsza sobie wzial, zeby uszczesliwic nie jedna tylko kobiete. Ten domokrata tak sie przejmuje pokrzywdzonymi, ze wojne w ich obronie gotow rozpetac. Jak Hitler. Moze Putin tez jest wegetarianinem i nie pali. Dzieci kocha to wiemy bo po glowkach glaskal a mogl zarznac. Po co zajmowac sie wlasnymi problemami kiedy mozna na Krym pojechac jako turysta oczywiscie bo jak wiemy zadnych wojsk sowieckich tam nie ma.

 62. 😉
  wedlug @Nemera, oczywiscie wszystkiemu winien Rotschild …mam sie smiac?
  Osobnicy narodowosci handlowej to termin zapozyczony z Protokolow Medrcow Syjonu, nieprawdaz?

 63. Grunt … to PRUND i cenzura!
  Autorkę zabolał wiersz Wołyniaka?
  Dobry Katyń i zły pogrom WOŁYŃSKI?
  Jakie to proste. Prawie … jak na Mysiej.

 64. Ozzy
  Nie wiem co to są Protokóły Mędrców Syjonu i jakoś minie nie obchodzi co zawierają. Miewam jedynie czasami poczucie humoru a ostatnio bawi mnie, ze pewne zjawiska, i mechanizmy nie są dostrzegane. Ponieważ czytam od lewej do prawej to jedynie mogę pozazdrościć Ozzy’emu, że potrafi od prawej do lewej i że te Protokóły poznał.

 65. Czytam z lewa i z prawa i nijak tego
  Rotschilda nie mogę dojrzec.Podziwiam spostrzegawczosc i czujność.
  To tyle

 66. @ Włodku (alias fly away ) . Może nie jesteś z CIA . Pewno jesteś posłańcem jakiegoś kurennego , sotnyka czy innego prowydnyka !? Widać to po poziomie agresji ! He,he . Odpowiedzi na ŻADEN argument nie znalazłem !!! Pomyśl ( mało boli ) ile żyłby facet w USA usiłujący taranować policję albo np. Kapitol ładowarką ?!
  Po przekazaniu komendy – wyjdż z podniesionmi rękami i połóż się na ziemi . Masz 3 minuty .
  Po tym czasie faceta zabiłoby z 5 snajperów , gdyby nie zastosował się do rozkazu policji ! Na majdanie było głaskanie ze strony władzy .
  Co do zarzynania Wlodku , ( w poście do Nemera ) to rezuny są w te klocki niedościgłe . Zrobiły nam tzw. genocid atrox na Wołyniu . Zostaw więc Putina w spokoju . Ma facet cochones i nie pozwala rozkawałkować Rosji . Ukraina to tylko kłopot dla wszystkich . Rządziła sie sama ze 20 lat i ma swoje . Żal tylko , że polski rząd ma tak durne poglądy , że woli banderowca ( lub paputczika ) od normalnch stosunkow z Rosją . Nazwać to strzelaniem we własną stopę to mało . To raczej wbijanie sobie gwożdzia w łeb , celowo i z rozmysłem !
  Nie pisz więcej . Ew. na priva do ozzy’ego.

 67. @ Wlodek , ale ten Putin to drań ! Babę zmienił ( jak dotychczas jedyny „argument ” ) A Hollande też ! I co ? Faszysta ?
  Skażu tak , kraszcze babu zmieniaty , niż Lachiw mordowaty ! Amen !

 68. Wlodek Putinskji 14 marca o godz. 14:30 „Putin … Zone swoja kochal tak mocno, ze ja zeslal a nowsza sobie wzial, zeby uszczesliwic nie jedna tylko kobiete.”

  Skoro Włodeczku znowu udało Ci się wypełznąć spod kamienia, bo pewnie jakiś pies na niego nasikał i Cię przebudził, to Ci powiem, że nie „wziął” tylko została mu w zasadzie nastręczona (jak Kate Middleton Williamowi przez jej mamusię) przez oligarchę Alisher Usmanowa. (muzułmanina) a w zasadzie jego żonę, byłą trenerkę Aliny Kabaewej. Irinę Viner (żydówkę jakby ktoś pytał). Sama Alina Kabayeva jest aktywną „deputatką Dumy”, znaną z aktywności m.in, przy ustawie zwanej „Anti-Magnitsky bill”, ustawie dot. propagandy homoseksualnej oraz z tego, że pod jej osobistą kontrolą są: „Izvestia”, „Channel One” i „REN TV”.
  Laska nie „wyskoczyła więc krowie spod ogona” i na dodatek jest piękną i atrakcyjną kobietą.
  Nie Putin pierwszy i nie ostatni preferuje „nowsze modele”. Wspomnij chociażby Monic Levinsky czy „Bunga-Bunga” Berluskoniego, Sarkoziego czy Hollanda.
  A teraz idź i oddaj szefowi komputer.

  Nemer

 69. Przepraszam za nie zamknięcie cytatu z Włodka.

 70. Tak, nie on jeden. I nie on jeden wysyla byla na zsylke. No, ale mogl zlikwidowac. Ludzki czelowiek. Ale kombinuj nemerku, kombinuj dadza ci osobny pokoj, zaraz obok bylej 🙂

 71. wiosny ty jeszcze nie czynisz jaskolko mila…
  ale,prosze sie nie przejmowac, wszystko pani zarzuca, ba miala pani odwage zabrac sie za trudne tematy; zycze wytrwalosci.

 72. tym walkom położyły wreszcie USA i NATO we wrześniu 1995 r. Do swej akcji długo i starannie się one przygotowały. Gdy już wszystko zapięte było na przysłowiowy guzik, czyli lotniskowce na Adriatyku, eskadry bombowe na lotniskach we Włoszech itd., zadbano też o pretekst do swej misji pokojowej.
  Po wielu groźbach pod adresem Serbów bośniackich i wyczerpaniu się cierpliwości „społeczności międzynarodowej” i gdy samoloty grzały już silniki, sekretarz stanu USA p. Albright na forum ONZ pomachała jakimś satelitarnym zdjęciem, oświadczając, że jest to dowód na ludobójstwo dokonane przez Serbów w Srebrenicy. Powiało grozą, świat oczekiwał w napięciu na wymierzenie sprawiedliwości zbrodniarzom.
  Tymczasem na drugi dzień TV pokazała relację 3 wścibskich dziennikarzy francuskich, którzy z tego boiska w Srebrenicy, gdzie miał być dokonany zbiorowy mord, mówili do kamery, że żadnych mogił się nie doszukali, a są jedynie na jego obrzeżu prowadzone roboty kablowe. Nie było tych kadrów w kolejnych dziennikach naszej TV, ani odwołania oskarżeń amerykańskich. Mamy wszak niezależną TV i prasę, które wiedzą, co nie należy publikować. Ale równocześnie nikt już nie mówił, ani pisał, o jakiejś zbrodni na boisku w Srebrenicy i jego zdjęciu satelitarnym. Było, nie ma. Ja natomiast nie miałem wątpliwości, że jakiś pretekst na bombardowania się znajdzie.
  Faktycznie za kilka dni relacja w TV o zabiciu na targowisku w Sarajewie 41 niewinnych ludzi przez pocisk armatni. Oczywiście, że strzelali wredni Serbowie, nie pierwszy zresztą raz. Od miesięcy relacjonowano o sporadycznym ostrzale miasta przez serbską artylerię z olimpijskiej góry Igman, odległej od śródmieścia o ok. 6 kilometrów. Pokazują miejsce upadku pocisku w TV i oczom nie wierzę. Ze wszystkich stron wysokie domy, informatorzy mieli chyba widzów za debili, przecież pociski armatnie z nieba nie spadają. I znów powtórka wielkiego oburzenia społeczności światowej, a amerykańskie samoloty zaczynają grzać silniki. Dopiero po dwu dniach jakby refleksja, zaczyna się wymiennie mówić, że to nie pocisk artyleryjski lecz moździerzowy. Ale moździerz mógł stać na sąsiedniej ulicy, a wszędzie dokoła ulice tylko bośniackie.
  Trzeba było więc coś wymyślić i usłyszeliśmy z centrali NATO, że powołano specjalną komisję dla zbadania skąd strzelał moździerz. A ja w TV śledzę jeszcze jaka jest pogoda na Bałkanach. Wreszcie wyż, słońce, to chyba już pora. Rzeczywiście nazajutrz, ni stąd ni zowąd, TV podała, że przewodniczący komisji jw., oczywiście generał amerykański, stwierdził, że tragiczny pocisk w Sarajewie został wystrzelony z serbskiego moździerza. Odtąd już nikt nic nie usłyszał o tym moździerzu, np. na jakiej bośniackiej ulicy był ustawiony, nikogo też to zresztą nie interesowało. Ważne, że trochę późno, ale wreszcie NATO w Bośni mogło interweniować, to jest rozpocząć bombardowania pozycji wojskowych i całej infrastruktury gospodarczej Republiki Serbskiej w Bośni.
  W pierwszych dniach akcji lotniczych to jeszcze się nieco krygowano i usprawiedliwiano. Więc np. TVP pokazywała śliczne samoloty NATO, jak pikowały i bombardowały górskie wąwozy, a spikerka tłumaczyła, że niszczą one tylko stanowiska radarowe i przeciwlotnicze w obronie przed wrednymi Serbami, bo to oczywiście oni byli agresorami. Autor komentarza TV widocznie zakładał, że życzliwi „pokojowej akcji” nawet przez chwilę nie pomyślą, że to oczywiste brednie, gdyż broni przeciwlotniczej nie chowa się w wąwozach. Ja nie byłem życzliwy i mówiłem do żony, że Amerykanie bombardują zapory na drogach i stanowiska artyleryjskie w przygranicznych wąwozach górskich oraz węzły komunikacyjne i wszelkie ośrodki łączności w całej republice, przygotowując najwyraźniej ofensywę lądową. Nie przewidziałem jedynie, że wykorzystana zostanie do tego, zamiast natowskich chłopców, regularna 100-tys. armia chorwacka, którą „błękitne hełmy” przepuściły swobodnie przez chronione przez siebie terytoria wbrew wszelkim deklaracjom i w ogóle z pogwałceniem własnego statusu. Ale kto się będzie czepiać tych co mają rację, nawet gdy w oczywisty sposób jej nie mają.

 73. Dalszy ciag..Humanitarne NATO

  Wojna humanitarna
  Już ponad miesiąc NATO prowadzi niewypowiedzianą, jednostronną wojnę powietrzną przeciwko Federalnej Republice Jugosławii, małemu, słowiańskiemu państwu bałkańskiemu. Wbrew podstawowym zasadom ONZ i z pogwałceniem praw międzynarodowych, choć z powoływaniem się na aktualnie tworzoną, nową strategię pokojową NATO, dla której wojna w Jugosławii jest wzorcem i testem równocześnie.
  Wojna ta otrzymuje różne uzasadnienia, a także określające ją przymiotniki, jak: pokojowa, sprawiedliwa, higieniczna, a najczęściej humanitarna. Humanitarna dlatego, że precyzyjne bombardowania nie zabijają ludzi, a niszczą jedynie budowle, infrastrukturę techniczną. Dziwne, ja zawsze uważałem, że przymiotnik humanitarny to znaczy: pomocny, sprzyjający, mający na celu dobro, godność, braterstwo ludzi. Takim przymiotnikiem bomby zrzucane w Jugosławii określić jednak nie sposób. Więc, nie ujmując logiki i rozumu tym, którzy wymyślili i stosują tę zbitkę słów, przyjmuję, że nie mają oni na myśli bombardowanych ludzi, lecz pilotów bombowców, ich dowódców, strategów, być może telewidzów, którzy mogą podziwiać efektowne wybuchy na ekranach swych telewizorów bez oglądania szczątków ludzkich.
  Nic nowego pod słońcem. W latach 60. była już broń humanitarna, tak nazywano projektowane jądrowe bomby neutronowe. Pamiętam o tym, bo długo się mozoliłem, aby zrozumieć sens tego określenia. Bomby neutronowe miały zabijać ludzi, a oszczędzać budowle, akurat odwrotnie jak w obecnej humanitarnej wojnie. Humanitaryzm ich miał polegać na tym, że oszczędzając infrastrukturę techniczną bombardowanych terenów, sprzyjały w ten sposób nacierającym, zwycięskim wojskom, więc ludziom, którzy te wojska stanowili. Natomiast unicestwiani promieniowaniem neutronowym mieli być tylko: wrogowie, czerwoni, komuniści, vietcong, żółtki, serbowie itp., w każdym razie nie ludzie.

 74. Ciag dalszy Humanitarne USA

  – Kiedy pokój, co dalej?
  Gdy trwa normalna wojna, to pierwszym krokiem do jej zakończenia jest zwykle zawieszenie broni, po czym strony konfliktu przystępują do wspólnego ustalenia warunków pokoju. Jest do tego potrzebna przede wszystkim wola obu stron. W Jugosławii prowadzona jest wojna jednostronna, to też zawieszenie broni, czyli przerwanie nalotów bombowych, może być tylko jednostronne. Jugosłowianie, co najwyżej, mogą przerwać ogień do bombowców, co na pewno nastąpi, gdy ich nie będzie na jugosłowiańskim niebie. Oczywiście jako warunek wstrzymania bombardowań może być żądanie równoczesnego przerwania pacyfikacji Kosowa przez Serbów, umożliwienie nadzorowanie tego przez obserwatorów ONZ, rozpoczęcie wycofywania części wojsk jugosłowiańskich z Kosowa, ustalenie warunków powrotu uchodźców albańskich i politycznej przyszłości Kosowa.
  Jeśli USA chcą całkowitego upokorzenia Jugosławii i utworzenia w Kosowie mandatu ONZ, niezależnego państwa Kosowskiego lub przyłączenia do Albanii, to powinny to wyraźnie powiedzieć i żądać, już na początku rokowań, całkowitego opuszczenia prowincji przez serbskie wojsko, policję i struktury władzy. Wtedy najlepsze co mogliby zrobić Serbowie i prawdopodobnie musieli by zrobić – byłaby całkowita rezygnacja z Kosowa i exodus resztek ludności serbskiej. Niewiele na tym stracą, najbardziej poszkodowanymi będą sami Albańczycy kosowscy.
  Tymczasem USA wcale nie zamierzają zrezygnować z bombardowań. Dla nich ta wojna ma wiele celów, z których los Kosowa jest zupełnie marginalny. Zestawiam te domniemane cele odrębnie pt. „PAX AMERICANA 2000”, bo przerastają one ramy kryzysu kosowskiego i nie mieszczą się w jego opisie.
  USA i NATO wysuwają więc abstrakcyjne i pozorne warunki pokojowe, obliczone co najwyżej na naiwność i zdezorientowanie społeczności międzynarodowej. Przerwanie bombardowań uzależnia się od wcześniejszego opuszczenia Kosowa przez wojsko i policję serbską (pod bombami?), stworzenia warunków do powrotu uchodźców albańskich (kto będzie określać i realizować te warunki?), powrotu uchodźców (kto to zorganizuje, jak długo to może trwać i czy wszyscy zechcą powrócić?).
  Przy czym w każdym momencie realizacji tych warunków NATO może powiedzieć, że nie wszyscy policjanci się ewakuowali, że warunki powrotu Albańczyków są niewłaściwe, że nie wszyscy powrócili itp. Przy tym nie wysuwa się żadnych ograniczeń odnośnie albańskiej Wyzwoleńczej Armii Kosowa, którą się intensywnie zbroi, szkoli i wysyła na bieżąco do Kosowa. Można odnieść wrażenie, że USA i NATO w ogóle nie są zainteresowane w stabilizacji pokojowej Kosowa, a przyszłość tej prowincji wraz z jej Albańczykami im dosłownie „wisi”.
  Żeby nie zabawiać się we wróżkę i w miarę realnie przewidzieć co dalej? – warto poszukać podobnych sytuacji w przeszłości. Tak sądzę, na przykład, że kryzys kosowski z bardzo dużym przybliżeniem można porównać do kryzysu sudeckiego z 1938 roku. Opisał go wiarygodnie W. Churchill w swej książce „Druga wojna światowa” t.I, cz.1., str 336/354. Oto jego skrót i cytaty:
  „Po żądaniach Hitlera w sprawie Sudetów w Izbie Gmin wiele dyskutowano 17.09.1938 na temat „prawa do samostanowienia”, „żądania sprawiedliwego traktowania dla mniejszości narodowych”, a także o „obronie słabszych przed czeskim tyranem”. Daladier i Bonnet oraz Chamberlain i Halifax działali wspólnie w sprawie oddania Sudetów Niemcom. Zgodnie ustalili, że nie będzie żadnych konsultacji z Czechami. Mieli oni jedynie zapoznać się z decyzjami swych opiekunów. Przedstawiono więc 19.09.1938 Czechom w formie ultimatum, że mają się zrzec na rzecz Niemiec wszystkich swych obszarów, zamieszkałych w ponad 50% przez ludność niemiecką. Rząd czeski podał się wtedy do dymisji. Zaś Chamberlain udał się do Godesbergu na kolejne spotkanie z Hitlerem, wioząc szczegóły swych propozycji przejęcia Sudetów. Ostatecznie 29.09.1938 nastąpiło spotkanie szefów W.Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch w Monachium. Czechom nie pozwolono wziąć udziału w rokowaniach. Rosyjskie oferty mediacji zostały już wcześniej odrzucone, potraktowano je obojętnie, a nawet pogardliwie, tak jakby Rosja w ogóle nie istniała. Wielka Czwórka szybko doszła do porozumienia, memorandum sporządzono i podpisano 30.09.1938 o 2-giej w nocy. Do jego podpisania zmuszony został także prezydent Czechosłowacji Benesz, bodaj nawet nie było mu dane przeczytać pełnego tekstu układu.”
  Nazajutrz Hitler mógł więc pokojowo zająć świetnie ufortyfikowane Sudety Czeskie. Za 5,5 miesięcy zajął całe Czechy, za dalsze 5,5 III Rzesza Niemiecka ruszyła na Polskę w obronie swych rodaków prześladowanych przez polskich tyranów.
  Scenariusze obu kryzysów są wstrząsająco podobne. Tylko Miloszević nie pasuje do Benesza i kryzys kosowski nie kończy się pokojowo, jak monachijski. Wszystko jednak ma swój kres, wojna o Kosowo też się zakończy. Walec lądowy NATO wjedzie „wreszcie”, choć nie od razu, do FRJ i zrówna humanitarnie wszystko co pozostanie po bombardowaniach. Potem zacznie się odbudowa kraju, na którą Zachód prześle paciorki, a nowe rządy Serbii będą na kolanach prosić o przyjęcie do NATO i na parobków do bogatej Unii Europejskiej. Wreszcie reszta świata będzie mogła zapomnieć, że w ogóle istniała jakaś panslowianska Jugosławia.
  Jeśli rzeczywiście taki miałby być los Jugosławii, to bardziej celowe byłoby postawienie konkretnego pytania: kto dalszy w kolejce na celowniku nowej strategii humanitarnych wojen NATO? – Czarnogóra, Macedonia, Bułgaria, Gruzja, Białoruś, Chiny, Polska ???

  Na koniec: to nie prawda, że „łatwiej jest być dziś przeciwnikiem nalotów NATO, trudniej dostrzec tragedię Kosowian”. Jest akurat odwrotnie. Bardzo łatwo jest współczuć (po ludzku zresztą) martyrologicznemu festiwalowi Muzułmanów, pokazywanemu w TV i zanieść, w glorii patrioty polskiego, kurtkę po teściu do punktu zbierania pomocy charytatywnej dla Albańczyków. Łatwo nawet usprawiedliwić bombardowania Jugosławii, wystarczy uwierzyć za TV i naszymi głównymi polskimi politykami, jak Cz. Bielecki, B. Geremek, A. Michnik, M. Edelman, D. Warszawski, Lityński, Jonas itd., że wszystkiemu jest winien czarny charakter Miloszevicia i że on sam bombarduje swój kraj.
  O wiele trudniej jest zdobyć się na własną refleksję, zapoznać się z bliższą i dalszą historią Bałkanów, dociekać przyczyn różnych dziejących się tam zdarzeń, pomyśleć nad ich konsekwencjami na przyszłość. Po prostu trzeba podjąć ciężki trud myślenia, co wielu czyni raczej rzadko i niechętnie. Za krytykowanie nalotów można też już nawet zasłużyć na miano „nie Polaka” (vide Zjazd Unii Wolności). I nawet nie ma gdzie zanieść swego daru na rzecz uchodźców serbskich i ofiary bombardowań.

 75. KOSOWO – PAX AMERICANA 2000
  Po 70 latach zgodnego współżycia zamieszkujących Jugosławię narodowości (wyłączając okres czterech lat wojny światowej) – najpierw odłączyła się, mniej więcej pokojowo, najbogatsza, związkowa Republika Słowenii. Potem Republika Chorwacka, już w huku dział i narastającej wzajemnie nienawiści. Znaczącą rolę w tych dwóch secesjach odegrały Watykan i Niemcy.
  Później bezkrwawo oddzieliła się Macedonia, zaś trzy lata trwała wojna domowa w Bośni, z ostateczną interwencją lotnictwa NATO i armii chorwackiej. Dziś w wojnę o odłączenie prowincji Kosowo od Federacyjnej Republiki Jugosłowiańskiej NATO, największy sojusz militarny świata, zaangażowało się na dużą skalę już bezpośrednio. W jego ramach główną rolę wojskową i propagandową w dobijaniu Jugosławii przejęły USA, rozgrywając na bałkańskim poligonie swe rozliczne światowe interesy: ◾Amerykanie popierają Muzułmanów w Kosowie, bo chcą się przypodobać rządom arabskim, które w większości, za sprawą państwa Izrael, mają na pieńku z USA;
  ◾To, że infekują do Europy fundamentalizm islamski (podobnie jak stało się w Środkowej Azji w przypadku Afganistanu), to dla USA jest obojętne, a Grecja, Bułgaria i Macedonia niech się boją – będą bardziej uległe;
  ◾Nie bez znaczenia jest okazja upokorzenia Rosjan, co to byli sojusznikami Serbów od kiedy Rosja powstała, to jest od XV wieku. Łączy ich wspólnota rasy słowiańskiej i religii prawosławnej. Najpierw walczyli oni setki lat ze wspólnym wrogiem Turcją, potem Austro-Węgrami w I. i Niemcami w II. wojnie światowej;
  ◾NATO swą wojnę z Jugosławią traktuje też ewidentnie jako test na mocarstwowość Rosji. Igrają z ogniem, ale kowboje czują się pewnie i beztrosko jak małe dzieci;
  ◾Zachód uważa nadal Jugosławię jako państwo komunistyczne, czyli imperium zła z samej definicji. Realizuje więc dokładnie plan Hitlera podzielenia Jugosławii na oddzielne skłócone państwa narodowe, jako najlepszy i najłatwiejszy sposób na zniszczenie jugosłowiańskiego państwa. Tyle, że Hitler ostatecznie swych zamiarów nie zdążył zrealizować. NATO stara się więc teraz doprowadzić to boskie dzieło do końca;
  ◾Zlikwidowanie Jugosławii będzie świetnym przykładem dla wszystkich państw w Europie, żeby nie podskakiwały i słuchały się dobrego wujka zza oceanu we wszystkim na kolanach i cieszyły się z jego łaski i koncernów;
  ◾Przy okazji Clinton naprawia swą zaszarganą moralnie reputację, kreując się na dobrego, sprawiedliwego szeryfa, zwalczającego podstępnego, krwawego bandytę, za jakiego okrzyknięto Miloszevicia;
  ◾W ogóle cała propaganda zachodnia zasadza się na konstrukcji westernu: dobre NATO, USA i Clinton – złe Serbia i Miloszević. Nie obciąża się ludzi myśleniem, dociekaniem prawdy, sprawiedliwości, historii. Wystarczają mity i słowa-wytrychy. Tę nieskomplikowaną, prymitywną propagandę stosuje się od lat, zresztą z powodzeniem;
  ◾USA chce się przypodobać Watykanowi w odwiecznej walce wiary katolickiej ze zbuntowanym prawosławiem. Papież modlił się ostatnio o pokój w Kosowie, ale nie w Jugosławii, oraz za cierpienia Albańczyków Kosowskich, ale nie Serbów. Zaś prymas Glemp w homilii w środę popielcową wprost bolał, że nawet zniszczenia i bombardowania Jugosławii (sprawiedliwe i uzasadnione według niego) – nie mogą oduczyć ludzi (Serbów) czynienia zła;
  ◾Zachód dodatkowo mści się za politykę niezaangażowania, prowadzoną w latach 50. i 60. przez Jugosławię wspólnie z Egiptem, Indiami itd.;
  ◾Wreszcie Jugosławia to świetny poligon dla wojskowych USA na przetestowanie nowych rodzajów broni i złoty interes dla jej producentów, którzy teraz mogą być pewni zwiększenia funduszy na zbrojenia w budżecie federalnym.

  A tak generalnie, to wojnę, prowadzoną przez USA w Jugosławii, można śmiało określić jako inaugurację „Pax Americana 2000”, sformułowanej ostatnio częściowo w nowej doktrynie strategicznej NATO. Cieszmy się i radujmy: oto otwarta została nowa wspaniała era amerykańskiej pomyślności i pokoju światowego pod patronatem Ameryki. Róbmy tylko wszystko, co w naszej mocy, by nie uznano nas za zbrodniczych Serbów. A ostatnią wypowiedź Herberta Hupki można ocenić jako pierwszy znaczący krok w tym kierunku.
  Czekam na odpowiedzi…

 76. Witold
  12 marca o godz. 14:58
  Było też pytanie innej polskiej dziennikarki pytającej mieszkankę Ukrainy:
  „Boi się pani wojny?”

 77. vandermerwe
  10 marca o godz. 9:16
  Ogladajac wiele przekazow informacyjnych TV ( bardzo roznych, w tym rowniez pozaeuropejskich) rzucal sie w oczy jedn fakt – zupelna biernosc oddzialow policji kontrolujacej tlumy i agresywnosc demonstrantow
  ……………………………………………………………………………………….
  Przyznaję ,że też mnie zastanawiała bierność policji na poczyniania agresywnych demonstrantów. Wspomniana przez kilku blogowiczów sprawa snajperów jest przedmiotem zainteresowania tych czy innych kręgów politycznych i dziennikarskich na Zachodzie – na ten temat wypowiedział się m.in. Filip Missfelder, rzecznik spraw zagranicznych frakcji CDU/CSU przy niemieckim Bundestagu.

 78. – Wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli, że Polska musi się pogodzić z tym, że Rosja zniesie embargo tylko dla krajów zachodniej Europy a utrzyma je dla nas i dla Litwy
  – W piątek w Amsterdamie Saipem podpisał z kontrolowaną przez Gazprom spółką South Stream Transport B.V. kontrakt, który bije bezpośrednio w interesy Ukrainy.
  ———————–
  Czy już się śmiać?
  A polskie durnie … podniecają się, że USA i UE nałoży na Rosję sankcje.
  South Stream Transport B.V. … to udziałowcy:
  – 50% rosyjski Gazprom,
  – 15% niemiecki koncern BASF.
  – 15% francuski koncern EDF
  – 20% włoski koncern ENI
  ENI jest dominującym akcjonariuszem Sajpem … tego który w piątek – podpisał.
  Konsorcjum japońskich firm Marubeni, Itochu i Sumitomo oraz rosyjskie koncerny OMK i Siewierstal już produkują rury. Obecne zamówienia to ponad mld euro.

  Jasne? Jak byk! A byk … to nie świnia.

 79. – Musimy uznać Władimira Putina za zwykłego pułkownika KGB, którym przecież jest. I w ten sposób go traktować – powiedział w wywiadzie dla RMF FM wpływowy amerykański senator John McCain.
  – Musimy wprowadzić ostre sankcje, a przede wszystkim musimy być gotowi na ukaranie go za wszystkie akty agresji, których się dopuszcza – dodał polityk.
  —————————–
  O! … o! Jaki wojownik!?
  Żeby, chociaż jakieś wojsko miał. Za sobą.
  Towarzyszący mu koledzy (też senatorowie) … byli innego zdania.
  Owszem sankcje … ale takie, które nie zaszkodzą gospodarce USA.
  Jaaaaaaaaaaaasne!
  Przed chwilą widziałem dwie młode Ukrainki (chyba studentki) lamentujące w lufciku, że świat za mało im pomaga. Że … chyba Ukraina pozostanie sama.
  Odkrywcze dziewczyny.

  A na Krymie … na kanale telewizji Russia Today na YouTube można obserwować lokal wyborczy w Symferopolu. Klikniesz … i masz.
  Wchodzą … wrzucają … urny przezroczyste …
  I co z tego, że nikt tego nie uzna?
  Wystarczy, że Putin uzna.
  Bo … kto to jest nikt? Nikt.
  A Putin … to jest pułkownik KGB – który potrząsnął NIKTEM.

 80. To ja się pytam … gdzie dziś są ci mądrzy przywódcy ukraińskiej rewolucji?
  Tak mądrzy, że nie potrafili się policzyć … ilu ich chce do UE.
  Teraz okazuje się, że wszyscy chcą do UE.
  Tylko, że większość chce do Unii Euroazjatyckiej a znacznie mniej do Unii Europejskiej.
  Aż jestem ciekaw, co teraz zrobi Unia Europejska z tymi … którzy do niej nie chcą?

 81. Warto przeczytać, jak zmieniały się poglądy Rosjan na kryzys na Ukrainie:

  Krym i Ukraina: większość Rosjan popiera interwencję.

  http://media-w-rosji.blogspot.ru/2014/03/krym-i-ukraina-wiekszosc-rosjan-popiera.html

  Bezpośrednio po wybuchu kryzysu na Ukrainie rosyjska opinia publiczna ze spokojem obserwowała bieg wydarzeń. Dopiero zmasowana kampania propagandowa obudziła demony i większość Rosjan uwierzyła w zagrożenie ze strony banderowskich radykałów. Zmniejszył się lęk przed wojną, wzrosło poparcie dla interwencji wojskowej na Krymie i we wschodnich regionach Ukrainy.
  O wynikach sondażu przeprowadzonego przez Centrum Lewady rozmawiają Andriej Lipski (Nowaja Gazieta) i Lew Gudkow (dyrektor Centrum).

  Blog Media W Rosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 82. – Na Ukrainie działa pierwszy w XXI w. rząd, w którym zasiadają faszyści – mówił w niemieckim radio WDR 5 Günther Verheugen, były komisarz UE ds. rozszerzenia i niegdyś prominentny polityk SPD.
  Jego zdaniem to właśnie sytuacja w Kijowie, a nie reakcje Moskwy są problem.
  ————
  O! Verheugen przemówił a gospodyni … milczy?
  To, jak to jest z tymi faszystami na Ukrainie?

 83. @ Jabis

  Co ma piernik do wiatraka.
  1) Rosjanie bezprawnie zajęli Krym (w głosowaniu było 123% głosów za włączeniem Krymu do Rosji).
  2) Na Ukrainie działa rząd w którym zasiadają banderowcy

  Uważa pan/i że zajęcie przez Moskwę Krymu jest odpowiednią reakcją Rosji na Ukraiński rząd w którym mogą działać faszyści?
  Tak/Nie…………..???

 84. Pani Katarzyno , Nemer i inni myślący . Kryzys ukraiński spowodowany ekspansją Zachodu i dalszym rozbieraniem Rosji ( wcześniej ZSRR ) przy naszym polskim wiodącym udziale jednak się ludziom NIE PODOBA , mimo szalejącej wręcz propagandy rusofobicznej .
  Właśnie skończył sie w Polsat News program z głosowaniem widzów z udziałem oponenta polskiego wtykania nosa w cudze sprawy i rusofobicznej polityki – Janusza Korwina Mikke . Oponentem był poseł z PO .
  No cud jakiś , albo sami myślący głosowali , bo , kochani , bo …87 % było PRZECIW wtykaniu naszego nosa , z uwagi na możliwe szkody !
  Warto było dożyć !
  Ergo , nasz szalony rząd działa wbrew tzw. narodowi ( co było oczywiste dla mnie ) pzdr

 85. @katiade – kłamstwo , nędzne i bez pokrycia . Było ok.97 % za ! Widać to było zresztą na ulicach . Ci ludzie byli pełni autentycznego uniesienia i euforii (w odróżnieniu od wielu na majdanie , gdzie wiodącą rolę w nastwieniu wiecu grały zbojne hordy ) W końcu sprzedano ich w 1991 r. kiedy powstała tzw wolna Ukraina , a wcześniej Chruszczow !

 86. @katiade . Sam fakt możliwości drastycznej zmiany polityki w stos. do Rosji , jest oczywistym powodem obrony Krymu wraz z siedzibą Floty Czarnomorskiej . Rezuny mówiły to otwartym tekstem . Bzdura o Putinowskiem imperialiżmie żyje własnym życiem . Fakty sa takie , ze ZSRR straciło bodaj 14 krajów / republik . 10 z nich wstąpiło do wrogiego sojuszu – NATO , chociaż gdy ZSRR/WNP wycofywał się z NRD Bush senior zapewniał , że NATO nie będzie (!) przesuwać się na wschód ! Putin więc tylko lekko się broni !
  Tyle faktów . Dodam jeszcze , że gdyby USA miały utracić choćby takie g….o jak Guantanamo , trzymane siłą za garść paciorków , to Kuba już byłaby zajechana CAŁA !!!

 87. @Andrzej , doskonały post o Jugosławii . Dodam jeszcze , że w Kosowie wykrojonym z Serbii , USA założyło jedną z największych baz w regionie .
  Oczywiście aby krzewić dalej pokój !!!

 88. Szanowna Pani Gospodyni,

  zycze Pani cierpliwosci, bo rzeczywiscie milo sie czyta madre teksty. Tak, tak „Aleksiej ma racje”.

  Pozdrawiam

 89. @ katiade

  Nie.
  Ale wiatrak do piernika ma to, że … niejaki pan Jarosz mówi tak: – „W przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód – zapowiedział lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.”

  Myślę, że Ukraińcom bardzo dobrze będzie się żyło na ziemi posiekanej gazociągami … które będą płonąć. A Europa odetchnie … mając bałtycką rurę.
  Odetchnie i przyśpieszy budowę rury South Stream … aby mieć wariatów z głowy.

  Za chwilę ten sam pan Jarosz ( ten który miał pretensje do polskich ziem i straszył ATOMÓWKĄ) … apeluje.
  Jarosz zaapelował do społeczeństwa ukraińskiego o jedność w obliczu rosyjskiego zagrożenia. „Jesteśmy jednym narodem niezależnie od naszej narodowości: Ukrainiec, Rosjanin, Żyd, Tatar krymski, Gruzin, Ormianin, Polak, Bułgar, Grek czy każdy inny. W ten straszliwy czas wszyscy musimy się zjednoczyć” – napisał przywódca Prawego Sektora.

  A to, z kolei … musi się bardzo spodobać potomkom ofiar RZEZI WOŁYŃSKIEJ oraz tym – którzy cudem jej uniknęli.

 90. @Nemer i @Andrzej , dzięki za fajne posty próbujące uświadomić śmiesznym idealistom ( np. Ozzy ) , że w polityce nie chodzi o takie zasłonki jak „demokracja” , „prawa człowieka ” itp. Chodzi o kasę i wpływy ( lub odwrotnie ) .
  @Ozzy , też kiedyś byłem idiotą ! Ale mi przeszło . Poczytaj sobie może o poityce USA w rejonie dawniej wyłącznym – Ameryka Płd.
  Taki np. konflikt z United Fruit z Gwatemali . Porównaj różnicę z naszym w PRL połozeniem . A jak mówią „patrioci” była to „sowiecka okupacja ” . Powoli zaczniesz coś rozumieć . To trochę boli , jak wychodzenie z nałogu !
  tu link http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacobo_Arbenz_Guzm%C3%A1n
  a przedtem i potem było wiele , wiele innych – np. Ukraina obecnie .

 91. Genialne przemowienie Putina .

 92. …wiosenne pindolenie … GDYBY

  Gdybyśmy już mieli gazoport … to byśmy Putinowi pokazali.
  Co?
  Gazoport w Świnoujściu może przyjąć do 5 mld N-metrów sześciennych/rok.
  Wydajność istniejących rur: Nord Stream – 63 mld; Jamał – 33 mld; Drużba – 175 mld.
  Budowany (w cieniu sankcji) w pośpiechu … przez Rosję, Niemcy, Włochy (i innych) South Strem – 65 mld.
  Przez Ukrainę na której neobanderowcy chcą podpalać gazociągi … przechodzi tylko drużba.
  No to … gdyby ciotka miała wąsy.

  Ostre sankcje powstrzymają Putina.
  Oto one: – [i]USA i UE reagują na działania Rosji wobec Ukrainy. Unia objęła sankcjami 21 polityków, wojskowych oraz krymskich separatystów. Na liście Amerykanów (w sumie 11 osób) są Rosjanie, w tym wicepremier Dmitrij Rogozin, ale także obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i marionetkowi liderzy Krymu.[/i]
  Putin już padł.
  Ze … śmiechu.
  W cieniu tych sankcji koncerny z Niemiec i Włoch zawierają z inwestorami z Rosji kontrakty za miliardy euro. Pierwszy przykład: – [i]Kiedy w Brukseli zbierali się unijni ministrowie, w Moskwie największa rosyjska kompania naftowa Rosnieft poinformowała o inwestycji we włoski koncern Pirelli, znany z produkcji opon oraz wydawania snobistycznego kalendarza ze zdjęciami pięknych kobiet.[/i]
  ROSNIEFT … kupując Pirelli kupił sobie dostęp do naszego banku.
  Jak? Prosto. Wszedł do konsorcjum w którym są włoskie banki Intesa i UniCredit (ten ostatni to główny akcjonariusz polskiego Pekao SA).
  Śmieszne?
  No to dalej!
  Co piszą: – [i]W zeszłym tygodniu niemiecka prasa pisała, że w ramach sankcji za agresję na Krymie UE może zakazać wjazdu na jej teren prezesowi Rosnieftu Igorowi Sieczinowi, który jest jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina. Trudno sobie jednak wyobrazić, by Rzym chciał karać Sieczina. Nie tylko ze względu na transakcję z Pirelli, ale także z powodu innych włoskich inwestycji Ros-nieftu. Przed rokiem rosyjska firma kupiła 20 proc. akcji rafinerii na Sardynii, jednej z największych we Włoszech. Dzięki temu rafineria, która borykała się z brakami surowca po wojnie domowej w Libii, zapewniła sobie nowe dostawy ropy z Rosji.[/i]

  JUS SE SMIAĆ?

 93. Własny cyrk … własne małpy?

  NOWI na Ukrainie … dla uspokojenia sytuacji na Wschodniej Ukrainie – powołali na gubernatorów SWOICH oligarchów.
  Dziś … ci gubernatorzy już ugadują się z Putinem.
  Dogadują się … bo tracą na Krymie swoje majątki.

  A gdzie gospodyni … czy się pogubiła … czy się sputiniła?

 94. Jabis, podaj linka, bardzo proszę! Z góry dziękuję, Nemer

 95. @ Nemer

  Ostatniej notki?
  Słyszałem to dwukrotnie w TV. Najpierw dyskutowali politolog dr Grzegorz Kostrzewa i ambasador RP na Łotwie Jerzy Nowakowski.
  Później powtórzył to (wraz z nazwiskami oligarchów) Wojciech Łuczak, redaktor naczelny pisma RAPORT.

 96. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił wieczorem ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego.
  Wraz z nim zostali zwolnieni ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji.
  ——————–

  Macie swoją Ukrainę! Dzisiejszą. Nie wstyd wam za nią?
  Malski, to były dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Lwowskiego, człowiek z pewnym autorytetem i w Polsce i na Zachodzie … zaraz przyślą do Polski jakiegoś majdanowca.
  O! O: – [i]Jego zwolnienie wygląda dziś na odwet polityczny, a nie na przemyślany krok” – ocenił proszący o anonimowość dyplomata z MSZ Ukrainy.[/i]
  Q! M! … Rosja u granic – a oni się wewnętrznie nawalają.
  Już czekam … co będzie przed 25 maja?
  Julia w Niemczech (po jednym zastrzyku ) cudownie ozdrowiała i już pędzi na Ukrainę DZIELIĆ unijną pomoc.
  Na razie tylko 11 mld euro … ale może sypną więcej.
  Prawy Sektor … już się stara! Jak UMI.
  Brrrrrrrrry! Klawisz … mi się omsknął.

  PS. Jak tu się pisze kursywą, pogrubieniem?

 97. @Jabis
  …się bierze, się tu, o tu na te czerwone słówka klika, się ogląda stronkę tam schowaną i tak się robi jak „tam pisze” i już. Fertig.
  😉 Pozdrawiam, Nemer

 98. Tutaj akurat trzeba kliknąc na te zielonkawe słówka 😉

 99. Mocny spirytus i smaczny, co? Tuszonka tez pewnie smakuje? Nie ma to jak sierp z mlotem sobie rozmawiaja 🙂
  Pozdrawlajet towariszcze komsomolcy jabiskie nemerki.
  http://youtu.be/eWuMx5m3-OI

 100. To mój pierwszy wpis na pani blogu. Zaniepokoiło mnie łagodne podejście do nazizmu, faszyzmu ogólnie ujmując nienawiści do drugiego człowieka. W ostatniej „Polityce” kilka ciekawych artykułów o historii Ukrainy i jej groźnym dzisiejszym obliczu. Radzę uważnie przeczytać. Pani radosne podejście do ukraińskiego nazizmu jest pewnie spowodowane młodym wiekiem. Z perspektywy wojennego rocznika tak łagodnie to nie wygląda. Trzeba było się pochylić nad zamordowanymi obywatelami II Rzeczpospolitej. Ewenementem jest podniesienie faszystowskiej ideologii na sztandary obecnych partii na Ukrainie. Moje stanowisko w tych kwestiach na forum.polityka.pl

 101. Włodku Putinskij,
  przyznam, ze mnie zdemaskowałeś, jestem przybity i zdruzgotany. Trafiłeś mnie w „miętkie”. Nie tylko celnie ale i merytorycznie. „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”.
  Teraz leć do szefa, pokaż jakie odniosłeś zwycięstwo i upomnij się o należną Ci premię. Cieszysz się? Gratulacje.

 102. Witam na moim blogu. A gdzie Pan dojrzał to łagodne podejście do nazizmu, faszyzmy i w ogóle wszelkiego „izmu”. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  z pozdrowieniami,
  KKM

 103. @ Nemer
  się pogrubia się pochyla
  Dzięki. Serdeczne.
  Każdy wujek … kombinuje. To nie na moją 70.

 104. @ Wlodek Putinskji

  A tyś … co za cudak?
  Lepszego Nicka … nie dawali? A … dawali – ale same rude?

 105. @Jabis,
  a co Ty sobie myślisz, że ja nie z pierwszej połowy zeszłego wieku? Dzięki, że takie sprawiam wrażenie? Pozdrawiam, Nemer

 106. Nie sądziłem, że zwróci Pani Redaktor uwagę na mój wpis. Niemniej obecne tragiczne wypadki na Ukrainie jak i cała nieszczęsna historia lat wojny wymagają szczególnej wrażliwości przy ich ocenie. A już sam tytuł artykułu zmuszał do zajęcia stanowiska. Jeśli uraziłem przepraszam. Poniżej tłumaczę swoje stanowisko w sprawie wydarzeń na Ukrainie, tak jak je dostrzegam przez pryzmat mediów.
  Faszyzm jako forma totalitarnej dyktatury nacjonalistycznej wprowadzona w 1922 roku przez Mussoliniego oznacza nieograniczoną władzę a etymologicznie biorąc prawo decydowania o życiu lub śmierci. Tłum stosujący przemoc to de facto współcześni faszyści. Nazistą jest członek partii narodowej, ugrupowania, związku odpowiednio nazistowską jest zorganizowana bojówka stosująca przemoc. Z demokracją wiążą się prawa i swobody obywatelskie. Zasadą demokracji jest rozstrzyganie sporów w sposób pokojowy. Z pewnością jest wiele możliwości wyrażenia swoich racji. Wybory czy referendum mogą wiele zmienić , a równocześnie w niczym nie naruszają godności ludzi. Obserwując wydarzenia na Ukrainie muszę stwierdzić, że nie przebiegały w sposób pokojowy a godność ludzi była wielekroć naruszona. Nie ma tu znaczenia, że przemoc stosowały obie strony sporu. Nie chodzi też o rozstrzygnięcie kto miał rację. Przemoc jest naganna. Jestem przeciwko każdemu kto stosuje przemoc. Solidarność potrafiła w 1980 r. rozmawiać z rządem w sposób pokojowy. Takiego rozwiązania w Kijowie nie zastosowano. Po co były ofiary po obu stronach. Co na tym zyskano? Dziennikarze stając po jednej stronie barykady nie są rzetelni. Politycy opowiadając się po jednej stronie barykady są obłudni. Julia Tymoszenko na Majdanie kreśliła wizję przeniesienia majdanu do wszystkich państw bloku socjalistycznego. Do Polski też? Kliczko mówił, że na Ukrainie wszyscy są Ukraińcami. To piękne ale gdybym znalazł się na Ukrainie chciałbym pozostać Polakiem. Premier Jaceniuk oświadczył, że władze Krymu opowiadając się za Rosją poniosą surową odpowiedzialność, w oryginale to brzmiało bardzo groźnie jak samosąd. Takie sprawy powinien jednakże rozstrzygać niezawisły sąd.

 107. Daugavpils … Dyneburg … Dźwińsk … jedno miasto – nazwy różne.
  Czy to NOWY Krym?
  Przy granicy z Rosją i Białorusią na dawnych Inflantach Polskich mieszają się różne języki.
  Na tym skrawku Łotwy … mówi się po łotewsku, rosyjsku i łatgalsku.
  Przecież to Łatgalia … wielkości średniego polskiego województwa – ziemia dawnej Korony i Litwy.
  Dlaczego dziś rozbrzmiewa tu głównie rosyjski a Putin już brzdąka, że tu bardzo krzywdzą Rosjan.
  Krzywdzą, bo zabraniają języka, zabraniają tabliczek dwujęzycznych …
  Tabliczek łotewsko-rosyjskich zabraniają tam, tabliczek polsko-litewskich zabraniają na Litwie.
  Jak narzekamy, że tam (na Litwie) krzywdzą Polaków.
  A ilu Polakom przeszkadzają tabliczki niemiecko-polskie … w Polsce?
  W Katalonii … wszystko jest dwujęzyczne i łatwiej się dogadać po francusku niż po hiszpańsku.
  Krym … to mała cząstka Ukrainy.
  Łatgalia … to tak ¼ Łotwy.
  Będzie wojna … czy tylko wrogie przejęcie?
  A może … tak jak w Kosowie – gdzie nawet nie było żadnego referendum?
  Uchwalili i … się odłączyli.

 108. Trwa szturm na ukraińską korwetę Sławutycz. Atakuje około 50 osób, słychać strzały – informuje na Twitterze Krym SOS.
  To już kolejny ukraiński okręt, na którym Rosjanie chcą podnieść swoją flagę. Wcześniej przejęli siłą m.in. korwety „Tarnopol”, „Łuck” i „Chmielnicki”.

  Stracili … nawet CHMIELNICKIEGO.
  Teraz … to już tylko Bandera – im został.

  Nawet jeden (jedyny) okręt podwodny jaki mieli – nie zdołał czmychnąć.
  Tu już ani śmiech ani płacz … nie pomoże.
  Wzdychanie … tylko pozostało.

 109. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło, że 54 z 67 jednostek ukraińskiej Marynarki Wojennej stacjonujących na Krymie przeszło pod dowództwo rosyjskich sił morskich, wśród nich osiem okrętów wojennych i jeden okręt podwodny.
  – W dniu 21 marca tego roku spośród 18000 członków Sił Zbrojnych Ukrainy stacjonujących na terenie Republiki Krymskiej mniej niż 2000 wyraziło życzenie, aby ich przemieszczono na terytorium Ukrainy – głosi komunikat Ministerstwa.

  Jeżeli to jest prawda (a nie kłamliwa propaganda) to:
  – śmieszy to majdanowe pohukiwanie o jedności Ukrainy,
  – ukraińskie siły zbrojne na Krymie liczebnie były większe niż rosyjskie,
  – krymscy Ukraińcy … byli tu bardzo (a nawet bardzo, bardzo) zakorzenieni.
  A może najprościej spojrzeć na to, że PKB per capita … na Ukrainie to tylko 7.374 USD a w Rosji 17.709 USD.
  Co to kształtował byt?

 110. … tam się tłucze Ukraina … tu wybory się zaczyna!

  Znaczy się Ukraina to raczej jest tłuczona i … ciągle nadstawia drugi policzek.
  Czeka. Aż ktoś za nią.
  Rosjanie ogłuszają ukraińskich dzielnych żołnierzy granatami hukowymi … i bez wystrzału zajmują wszystko po kolei.
  Zabrali bazy wojskowe wraz ze sprzętem, zabrali jedyny okręt podwodny, zabierają inne okręty … nawet CHMIELNICKIEGO zabrali.
  Ukraińcom … pozostał już tylko Bandera.
  Na pomnikach … a u wielu w sercach.
  Banderowcy biją dzielnie … ale swoich. A to prokuratora, a to dyrektora TV.
  Ukraiński rząd p.o. nie widzi w tym problemu … a kretyństwo w Polsce i w Europie udaje, że w ogóle tego nie widzi.

  W Polsce … to festiwal wyborczy się zaczął.
  Wczoraj kaczory dziś fikuś-mikuś … który nawet 5% uskubał.
  Piramida nieosiągalna dla NOWYCH … znaczy się odłączonych.
  Jednemu takiemu odłączonemu z PISu dali 10 to się obraził, bo drugiemu dali 1 … pomimo, że …
  Kaczyński pokochał UE (jak kiedyś Rosję) i teraz będzie musiał wyrzucić z PISu taką jedną szmatę … która szmatą flagę UE nazywała.
  Kaczyński w swoich MIŁOŚCIACH wyborczych przeszedł już wszystkie śmieszności.
  No. Mały jest … to mu się udaje.
  Kiedyś udało mu się nawet (na Majdanie) wyskoczyć spod pachy Kliczki i pokrzyczeć.
  Tak … po banderowsku. Ale wtedy na majdanie jeszcze nie strzelali.
  To było dawno … a dziś Kliczko zaszczycił PO.
  Pewno, dlatego, że nie lubi banderowców i razem z nimi do rządu p.o. nie wszedł.
  Pomimo, że pisów Kliczko nie zaszczycił … to obie partie po równo prześcigały się w pro ukraińskości i antyrosyjskości.
  A wszystko ku chwale Polski.
  A może tylko … głupoty polskiej. Brrrrrrrrrry!

 111. @ Jabis
  W jakim ty swiecie zyjesz? Ukrainscy zolnierze otrzymali wyrazny rozkaz nie stawiac oporu. To nie jest tchorzostwo tylko zdyscyplinowana postawa ktora glupiego najezdzce postawila w klopotliwej sytuacji. Liczyli na to ze beda walczyc z wrogiem, a tymczasem napotkali przyjaznych ludzi ktorzy im pokazuja ze ich propaganda moskiewska wmowila iz na Ukrainie rzadza idioci. Otoz szanowny Jabis nie zapominaj ze Rosja dzisiaj walczy przeciwko calemu swiatu i ze ten swiat podlicza ile za to wszystko co sie zaczelo pare tygodni temu bedzie wynosil rachunek wystawiony co do jednego rubelka.
  Walczyc to swiat cywilizowany musi w Afganistanie, albo w Syrii, Rosje ktora sama sie pchala do G7 obciazy sie rachunkami za to ze chciala stosowac double standard w stosunku do slabszych.
  Tak wiec reasumujac przygotujcie sie Rosjanie nie na sankcje, ale na kontrybucje wojenne za straty materialne wyrzadzone Ukrainie. Sto pare milionow chcialo walczyc z calym swiatem zamieszkalym przez 7 miliardow ludzi, w tym straszac wszystkich mieszkancow ze nawet z Ameryki sa w stanie zrobic popiol. Te 7 miliardow was Rosjanie czapkami nakryje i bedziecie okupywani tak dlugo az sie wyleczycie raz na zawsze z waszego imperializmu.

 112. Przez lata długie … różne Giedroycie i inne –oycie (choć bez litewskiego herbu Hippocentaurus), ostatnio jeden wawelski – wmawiali na nam, że Ukraina to nasz (Polski) bufor.
  Widząc to, co się dzieje na Ukrainie i wokół Ukrainy … to ja „piijiii, bziuuu!” – za taki bufor!
  A nawet bardzo, bardzo „piijiii, bziuuu!”… „piijiii, bziuuu!”… „piijiii, bziuuu!”

  Armia … to jakaś agencja byłego mienia wojskowego.
  Rząd … o decyzyjności mniejszej niż w agencji towarzyskiej.
  Wojsko … tak wytrenowane, że nawet nie strzały … tylko straszaki (granaty hukowe) zachęcaj ich do poddawania się i oddawania broni. Przynajmniej trup nie pada gęsto.
  Gospodarka … PKB na głowę i główkę – w sąsiedztwie Salwadoru i Mikronezji. Mikronezja jest gorsza. W stosunku do Polski … to trzykrotnie mniej.
  Banderowcy … Obok partii OZ SWOBODA Tiahnyboka, która w statucie hołduje Banderze a jej członkowie widnieją na czarnej liście Departamentu Stanu i mają zakaz wjazdu do USA – zarejestrowała się jeszcze bardziej radykalna … jakiegoś Jarosza.
  A teraz wszelkie forumowe ćwierć główki mogą zacząć wybrzydzać, pluć i rzygać swoje ulubione wpisy.
  Wszelkie podejrzenia o pisanie „z ambasady rosyjskiej” i „za pieniądze Putina”… i, takie inne …
  Trudno.
  Za to, że ktoś ma własne IQ … na poziomie ciepłoty własnych marnych szczątek – ja odpowiedzialności nie ponoszę.
  Nawet … gdybym chciał.

 113. Niezależna telewizja „Dożd’” : walka o przetrwanie

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/03/niezalezna-telewizja-dozd-walka-o.html

  Przyszłość niezależnej moskiewskiej stacji telewizyjnej TV Dożd’ zawisła na włosku. Na polecenie Kremla jej sygnał wyłączyli najwięksi operatorzy kablowi. Właściciel pomieszczeń studyjnych zapowiedział, że nie przedłuży umowy najmu. W tej rozpaczliwej sytuacji załoga TV Dożd’ zwróciła się do swoich widzów z dramatycznym apelem o wsparcie finansowe. Publikujemy jego pełny tekst.

  Blog „Media-W-Rosji”: http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 114. Odbywa się właśnie gra w dobrego i złego policjanta. Niedobry, Ławrow, olał Oniszczuka i opuścił lokal. Dobry policjant, Putin, zatelefonował i powiedział : Siergieju Wiktorowiczu, no nie bądź taki, pogadaj może z nim, pogadaj.
  No i niedobry policjant się zgodził łaskawie.

 115. A przy okazji – Sikorski wyszedł na

  O godzinie 18: 00 minister Radosław S. informuje: – Zarówno strona polska jak i rosyjska rozważały możliwość mojego spotkania z Siergiejem Ławrowem. Nie dojdzie do niego, ponieważ Ławrow wyszedł z sali podczas przemówienia Deszczycy, ukraińskiego ministra spraw zagranicznych.
  Sikorski powiedział też, że wątpi, by doszło do spotkania Ławrowa i Deszczycy.

  O godzinie 19:00 media informują: – W Hadze odbyło się spotkanie Siergieja Ławrowa, Johna Kerry’ego i Andrija Deszczycy. Po spotkaniu na konferencji prasowej głos zabrał szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow.

  A cały świat zachwyca się nową prokurator Krymu:
  Setki wystąpień szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa nie zrobiły tyle dla poprawy wizerunku Rosji, ile jedna konferencja prasowa nowej prokurator generalnej Krymu. – Jej piękno może ocalić cały świat – komentują Japończycy, wśród których stała się szczególnie popularna.

  Co … to śpiewał Czesio Niemen?

 116. @ Jabis
  Wszystkie twoje wpisy na tym blogu to jest namolna putinowska propaganda. Ty sobie nie zdajesz sprawy ze piszesz nie do Rosjan. To ze sam oswiadczasz iz tego nie robisz jest dobre w Rosji. Tutaj ludzie mysla. A mysla mniej wiecej tak: co ten Rusek robi na polskich stronach. To ze slyszal o Armii Krajowej i ze umie pisac po polsku wcale nie oznacza ze jest Polakiem. Polacy tym sie roznia od Rosjan ze nie maja juz animozji nawet do najezdzcow czyli Niemcow. Wypisywanie glupot o jakichs ukrainskich faszystach jest tanim chwytem ktory mozesz oferowac Moskie, Warszawa go nie kupi. Twoje wysilki sa bezsensu. Rosja jest agresorem i tyle.

 117. @ Marcin 25 marca o godz. 8:09

  ktory mozesz oferowac Moskie,

  Co to jest MOSKIE?
  Panie rozgorączkowany i … piszący innym życiorysy.
  Napisałem … po polsku przecież: – Za to, że ktoś ma własne IQ … na poziomie ciepłoty własnego (nawet rozgorączkowanego) ciała – ja odpowiedzialności nie ponoszę.
  Pantofelek … też żyjątko Boże.

 118. W jakichś tam … okolicznościach został zastrzelony wyBITNY działacz Prawego Sektora.
  Tu jest ten sławny film, jak zbydlęcony Muzyczko bije prokuratora … prawdziwa Europa.
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FVZCTPeMsk0

 119. @ Jabis
  Zapominasz jak w waszym parlamencie Zirinowski wali po mordzie swoich adwersarzy, bo to jest wasz moskiewski swiat. I nie przyczepiaj sie do mojej literowki, bo kazdy normalny czlowiek wie ze czasem klikniesz na klawisz a on nie odbije czcionki. Ja wiem ze pilnujesz tego blogu caly czas czekajac na to by ktos kto tu zaglada sie na czyms potkanl, bys mial sie za to zlapac. To wlasnie wyroznia was Rosjan, ze nie macie nic do powiedzenia i dlatego probujecie na sile pchac sie innym nacjom. Dlaczego to robicie? Przeciez to jest 21 wiek, a wy zyjecie ciagle w epoce feudalizmu, gdzie pan feudalny chcial rozciagac swoje latyfundia na obce nacje. Jestescie skansenem w kazdym calu. Nawet wasza armia ktora sie szczycicie jest tylko papierowym straszakiem, bo jak przyjdzie do prawdziwej konfrontacji zwiniecie ogon pod siebie, dlatego ze nie macie zadnej motywacji do tych dzialan. Ukraincy maja o co walczyc, bo wiedza dlaczego to robia. Oni nie sa na smyczy Putina i nigdy nie beda.

 120. Jabis
  25 marca o godz. 15:33
  To wydarzenie jest bardzo istotne , świadczy bowiem, że władze na Ukrainie zdają sobie sprawę jakim zagrożeniem jest ogromnie wzrosły w siłę ruch prawicowy. Nasza prasa jak mogła tak unikała pokazywania ekstremistów w akcji na Majdanie , jak i informowania, że oni tak na prawdę spowodowali że pucz odniósł sukces. Jak widać największych radykałów chcą odsunąć od władzy , bo woiedzą że tych nawet USA popierać nie będzie.

 121. @ maciek.g 25 marca o godz. 19:07

  Cały czas właśnie tym piszę.
  Nawet takim postpezetpeerowskim skamielinom (lub dzieciakom), którzy zaczynają dyskusję z pojedynczym człowiekiem … od WY, WAS.
  Na Zachodniej Ukrainie takich prymitywnych nacjonalistów jak ten Muzyczko nie brakuje.
  Ich umieszczanie na czarnych listach przez USA … dobitnie świadczy, że nie są papierowym tygrysem.
  O ile tacy ludzie jak Arsenij Jaceniuk, Ołeksander Sycz, Borys Tarasiuk … tylko gloryfikują OUN i UPA – to ludzie Prawego Sektora metody UPA naśladują.
  Naśladują … wcale się z tym nie kryjąc.
  Niedawno ks. Isakowicz-Zaleski pisał w artykule „Uchodźcy u bram Polski”

  … Inne kraje naszego regionu na takie sytuacje starają się przygotować. Przykładem są Czechy. W tych dniach przewodniczący Towarzystwa Czechów na Wołyniu (osadnicy czescy w tym rejonie mieszkają dość licznie od XIX w.) poinformował, że 40 rodzin czeskich chce wyemigrować do kraju swych przodków, bo czują się one zagrożone przez neobanderowców, którzy bardzo agresywnie zachowują się wobec obcoplemieńców.
  Trzeba tutaj przypomnieć, że sotnie UPA w 1943 r. napadały także na czeskie kolonie, mordując bezlitośnie ich mieszkańców. Premier Czech Bohuslav Sobotka rozumie tę sytuację i dlatego też polecił przygotować konkretny plan. No cóż, Polak zawsze mądry po szkodzie.

  Ja … o wyczynach sotni UPA nie muszę czytać – znam je z opowieści ludzi, którzy to przeszli osobiście.

 122. Tak jeszcze do poprzedniego wpisu …

  Borys Tarasiuk (z czasów CCCP) … z Wiki: „W latach 1975–1981 pełnił funkcje attaché, III, II i I sekretarza w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Od 1981 zajmował stanowiska II i I sekretarza w przedstawicielstwie Ukraińskiej SRR przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
  W 1986 został powołany na funkcję I sekretarza Wydziału Organizacji Międzynarodowych MSZ Ukraińskiej SRR, a rok później został instruktorem Wydziału Międzynarodowego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy. W 1990 mianowano go zastępcą naczelnika wydziału głównego radcy MSZ Ukrainy.”
  No … proszę!Komunista i KGBista (bez tego … tych funkcji nie mógł otrzymać) a dziś … nacjonalista.
  Światła postać i kandydatura na wicepremiera obecnego rządu.

  To … coś tak – jak PZPRowcy w kłapiącym o dekomunizacji PISie. Uśmiech.

 123. @ Marcin i @ozzy , wróćcie na blog Szostkiewicza , bo on nie puszcza ‚Wrażych „postów ”
  Jeśli nie kumacie , że polityka to SIŁA , a reszta pierdoły , to nic nie kumacie ! Od lat obowiązuje doktryna , która każe triadzie USA/NATO/EU wchodzić w nowe kraje i GRABIĆ JE !
  Doktryna ta omal nie spełniła się w Rosji w czasach Jelcyna . Rosję rozkradziono i sprzedano zachonim koncernom . Putin ich uratował i teraz zamiast żreć pyry z działki ( jak za Jelcyna ) siedzą w Egipcie ( ci biedniejsi ).
  Doktryna ta w której brał udział „nasz ? ” Zbig Brzeziński głosi konieczność „umiędzynarodowienia ” bogactw Rosji . Jak w Iraku – jeśli jeszcze nie kumacie ! Putin , facet wart więcej złota niż waży , uchronił Rosję od Armagedonu ! Nas przy okazji też ! Wszelkie rozważania o naturze Rosjan , czasach ZSRR są durne . Liczy sie tu i teraz ! Rozróba na Ukrainie miała zabrać Rosji bazy FLoty Czarnomorskiej . Tyle ! Potem Rosja miała być Irakiem , gdzie rządzi USA kradnąc im wszelkie dobra z pomocą BlackWatersów i Haliburtoniarzy . Wszelkie brenie o demokracji są tylko bredniami dla półgłówków
  @ Marcin , bzdury , szef parlamentu Ukrainy dał prawo (ergo rozkaz ) armii walki z siłami Rosji . Ale dupa , bo 80 % przeszło na stronę Rosji !
  I co misiu ?
  Podobnie z tym bandytą rezunem . Do wczoraj prawy sektor był COOL !
  Dziś już jest bandytą zabity rezun , ba , potwierdza się , że walczył w Czeczenii , na Majdanie mieli kupę broni i jej używali (!) , ba , ów buc ma nawet dziwne upodobania seksualne ( pokazała TVN 24 )
  Więc idzćie do Szostkiewicza . Dla minimalnej godności przytoczę wpis z bloga Szostkiewicza niejakiej @kaliny z (ostatni komentarz Sz. ) z 25 bm. godz.15.13 – co czytacie ? Nie dość , ze baba nic nie kuma , to jeszcze chce cenzurować ! Ale WY ( jak MY nie ) lubicie siedzieć w ciepłym gnoju podobnych poglądów .
  Na dowód – po wpisie @kaliny dałem swóje , zobaczcie czy Sz. je puści i MYŚLCIE – to boli z początku !
  oto one –
  FLY
  26 marca o godz. 7:18
  Pani @ Natalio Markiewicz , proszę zobaczyć jak działa psychologia – Milgram się kłania ! Za to , że napisała Pani o pogonieniu EWIDENTNIE BANDYCKIEGO teamu – NATO (USA ) /UE/BŚ/MFW – wymieniając w dodatku kraje które OKUPUJĄ (!) , to odmóżdżone pieski np. @ kalina chcą pogonić Panią z forum ! Zamiast skontrować Pani argumentny co do Iraku , Libii , Afganistanu itd. – co jest niewykonale , atakują ludzi myślących jako … rosyjską opcję ! Paru innych na tym forum ma podobne problemy z logiką i myśleniem .

  Twój komentarz czeka na moderację.

  FLY
  26 marca o godz. 11:37
  Wychował Pan pięknych bezmówgowców . Lubią siedzieć w ciepłym gnoju własnych poglądów . Nigdy (!) nie zmienią poglądów !
  Laureat(ka ) nagrody Darwina – @ KALINA z 25.03 godz . 15.13 !!!
  Mistrzostwo ! Nie dość , że nic nie rozumie , to jeszcze chce pogonić z forum przeciwników w poglądach !

  Twój komentarz czeka na moderację.

 124. Sorry za pewne niepoprawione zdania – np w cudzysłowie powinno być „wraży ” itd. Nie zmienia to jednak obrazu całości . Jak działa propaganda sprawdzicie na blogu red. Sz.
  @Marcinku , czy Ty słoneczko nie piszesz czasem na blogu mądrego Piotra Kuczyńskiego ? Bo tam też jest gość o takim nicku i wali bzdury o niewidzialnej ręce rynku , „sowietyżmie ” itp.
  Żal , że nie żyłeś ( niezaleznie od bloga PK ) w Ameryce Płd. pod rządami USA ( czyli CIA ) . Poczytaj sobie może o Gwatemali i konflikcie z United Fruits . A takich numerów USA mają na świecie SETKI , do Iraku parę lat temu wlącznie !!!

 125. … dla zainteresowanych]

  Dziś o godz. 19:57 w TVP Info ]o Prawym Sektorze i Swobodzie na Ukrainie 2014-03-26

 126. Obama powiedział, że za Krym … bił się nie będzie.
  Ale! Niech ten Putin zbój … tylko jeszcze coś wywinie! To!

  Putin … to zbój!
  Napadł i zabrał Ukrainie Krym.
  Ale gdzie, kiedy i od kogo on się nauczył zbójować?
  Może w 1836 roku pod Alamo?
  Może w 2008 roku w Prisztinie?

  Kalifornia i Teksas … dwa największe i najbogatsze stany USA – to przecież ziemie Meksyku.
  Ziemie, na których legalnie i nielegalnie zaczęli się osiedlać amerykańscy osadnicy. Gdy było ich już dostatecznie dużo, gdy się rozmnożyli … Waszyngton uznał, że musi tam posłać swoje wojsko.
  Posłano wojsko dla zabezpieczenia Amerykanów i … zabrano Meksykowi te ziemie.

  Kosowo … Serbowie mieszkali tu już od VI wieku. Tu narodziło się ich państwo. Potem były tureckie zabory.
  Pod koniec XIX wieku żyli tu Serbowie i garstka Albańczyków. W połowie XX wieku Albańczycy już dominowali.
  W rodzinach serbskich rodziło się 2 – 3 dzieci, w rodzinach albańskich 7 – 9 dzieci.
  No i MIŁUJĄCY POKÓJ Zachód uznał, że kolebka Serbów należy się Albańczykom. Co zbrojnie uczynił.

  A Putin? Zbój!

 127. @ Jabis
  „No i MIŁUJĄCY POKÓJ Zachód uznał, że kolebka Serbów należy się Albańczykom. Co zbrojnie uczynił.”
  Czlowieku nie osmieszaj sie. Ilu Serbow znasz? Wiesz co to za prymitywy? Zbrodniarz Miloszewicz chcial
  wielkiej Serbii robiac czystki etniczne za co otrzymal wyrok ale o tym jakos nie mozesz sobie przypomniec. Glupole najpierw wyciagali rece do Rosji, a teraz na kolanach prosza o przyjecie do unii.
  Ten glupi narod stracil Kosowo na wlasne zyczenie. Gdyby nie zabijali swoich obywateli innej wiary niz prawoslawie, to ten kraj dawno bylby z Kosowem i wczesniej niz Polska w unii. Zaplacili to co im sie nalezalo. Rosja tez zaplaci, ale na razie jeszcze o tym nie wie. I nie udawaj ze tobie chodzi o jakas rzeczowa dyskusje. Namolnie siejesz propagande ktora nie ma najmniejszego sensu.
  W wolnym swiecie tego nikt nie kupuje. Dowodzisz ze Albanczycy rodza wiecej dzieci niz Serbowie, jak bys odkrywal jakas Ameryke. Przeciez wiadomo nie tylko tobie ze muslimi wszedzie sie rozmnazaja, nie tylko w Kosowie. I co z tego? Czy Niemcy ich za to przesladuja, albo do nich strzelaja? Naucz sie chlopie rozumiec swiat XXI wieku. Kazdy rozsadny czlowiek wie ile kosztuje wychowanie dziecka. ZJezeli sa tacy ktorzy mimo to sprowadzaja na swiat nowych mieszkancow, to co, kazesz ich wystrzelac jak to chcial zrobic MIloszewicz?

 128. • Jaceniuk: Dług publiczny Ukrainy wynosi 800 mld hrywien (ok. 75 mld dolarów), czyli 53 proc. PKB. Od 1 stycznia 2013 r. kwota rezerw walutowych spadła o 20 mld dolarów i obecnie wynosi zaledwie 15 mld dolarów.

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodnił pomoc finansową dla Ukrainy. Ma ona wynieść 14-18 mld dolarów. Nieoczekiwane słowa w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji wygłosił prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Ocenił, że „Wiktor Janukowycz już nie jest prezydentem” ponieważ uciekł z kraju i nie dysponuje żadną armią.

  O! Potrzebują 75 mld $ mają przyobiecane 14 – 18 mld $.
  Kto … da resztę? Obama … obiecał dorzucić tylko 1 mld. Duuuuuuuuuużo brakuje.
  Przy granicach … Putin pajacuje – aby podnieść cenę ropy.
  Jeżeli mu się uda … to będzie miał dodatkowy zysk – zamiast strat. Krym gratis.
  Miłośnicy Majdanu (łącznie z gospodynią) … jakie macie (dalsze) pomysły na Ukrainę?

 129. Do miłośnika WOLNEGO ŚWIATA. Tego … namolnego.

  Taaaa … Kalifornia, Teksas, Kosowo, Krym …
  Mniejszości etniczne … konflikty, preteksty do wojen, aneksje – od wieków, to samo.

  Turcy … żyli sobie w centralnej Azji. Nawet nie wiedzieli, że istnieje jakieś Morze Egejskie i jego wyspy. Tu mieszkali Grecy. Po wojnie (1919 – 1922) ponad 2 mln Greków z ich dotychczasowej ojczyzny … wyrzucili Turcy.
  Jeszcze gorzej było pod górą Ararat. Tu na ziemiach północno- wschodniej (obecnej) Turcji od 3 tysięcy lat żyli Ormianie. W czasie I wojny światowej – Turcy wymordowali 1,5 mln Ormian, resztę wygonili.

  Ponad 25 mln Kurdów żyjących na ziemiach obecnie: Turcji, Iranu, Iraku i Syrii – domaga się własnego państwa … bo to ich od ponad 2,5 lat ziemia. Ich własna ziemia.
  Jeszcze starsza historia, to Baskowie – rozdzieleni przez Francję i Hiszpanię.

  Niemcy w Sudetach żyli dostatnio i spokojnie. Praw i przywilejów mieli więcej niż Czesi.
  Ale Adolfowi H. to nie wystarczało. Przy okazji poszczuł Polaków … na Zaolzie.

  Oderwania się żądają Katalończycy, Szkoci.
  Dalej Siedmiogród, Tybet, itd. …
  Ogromny ZSRR … a w średniowieczu – granica Rosji ok. 100 km od Moskwy.

 130. @ Jabis
  Czlowieku nie osmieszaj sie. Tematem jest agresja Rosji a nie historia 3 Swiata. Putin to jest facet bez rozumu, bo zamiast zajmowac sie sprawami tego zacofanego kraju, lamie prawo miedzynarodowe skazujac ludnosc Rosji na miedzynarodowe sankcje gospodarcze. Gdybys mial wiecej rozsadku, to bys rozumial co jest dobre dla Rosjan. Niestety popierajac tego idiote, pomagasz mu w jego zbrodniczych czynach.

 131. Marcin
  27 marca o godz. 19:23
  Radzę ci , daj sobie spokój z polityką bo na niej nie znasz. Nie chce ci się nawet wyszukać konkretnych danych (te twarde wyrażone w liczbach – kogo i ile będzie kosztować). Poczekaj rok i zobaczysz jak Rosja straci na tych „sankcjach” , a ile UE . Bo Polska to nieźle dostanie w plecy.

 132. @ Marcin 27 marca o godz. 19:23

  Słuchaj … no (człowieku?)!
  Już kilka razy pisałem, że nie moją sprawą jest twoja głowa radziecka – a rozum od dziecka.
  Poza inwektywami i pisaniem innym życiorysów … w argumentacji jesteś zero. Albo i mniej.
  I niech tak zostanie.

 133. ANDŻELA (jak mawiał jeden prezesik) robi srogie miny, napuszcza innych na sankcje wobec Rosji … no.
  W tym samym czasie dziennik SUEDDEUTSCHE ZEITUNG pisze artykuł „Władimir i Joe”.
  O czym to?
  O: – Pomimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich z powodu aneksji Krymu przez Moskwę prezes Siemensa, jednego z największych koncernów w Niemczech, Joe Kaeser, odwiedził Rosję, zapowiadając podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem dalsze inwestycje.

  No! Joe od Simensa (rozsławionego wykorzystywaniem jeńców obozu Gross Rosen) jedzie sobie do Putina … dziennikarzom odszczekuje się, że pani kanclerz o tym wie.
  Pewnie. I N W E S T Y C J E … a sankcje – to w d.
  Wiarę w sankcje … to mają? N A I W N I A C Y.
  I nikt więcej.
  Już Lenin mówił (podobno), że kapitaliści to nam nawet sznurek sprzedadzą, … na którym ich powiesimy.
  Sankcje sankcjami a Francuzi sprzedają Rosji najnowocześniejsze uzbrojenie. Desantowe.
  Włoskie, niemieckie firmy nie ustają w umizgiwaniu się do Putnia.
  Co tam włoskie i niemieckie!?
  NASI (wyszehradzcy) robią to samo.
  Węgry umizgują się o pożyczkę i budowę rosyjskiej elektrowni atomowej, Słowacy o nowe kontrakty gazowe.

 134. @ Jabis
  „Już kilka razy pisałem, że nie moją sprawą jest twoja głowa radziecka”
  Putin zaatakowal sasiada a Jabis to robi na tym blogu. Na szczescie jest was garstka i dlatego bedziecie odpowiadali za swoje czyny.

 135. A moja babcia (świeć Panie) zawsze mówiła, że głupich nie sieją oni – sami rosną.
  Nie tylko na forach.
  Takie samorodki głupoty.
  Najpierw narozrabiać … potem z przerażeniem – wołać pomocy.
  A pomoc dynda. Obama z litości rzucił finansowego ochłapa i oświadczył, że ani za Krym … ani za resztę Ukrainy USA walczyć nie będzie.
  Przypomnieć sobie Gruzję!
  Kaczyński podjudzał, Michałek Saakaszwili … niedźwiedzia uszczypał i …
  W tym czasie na terytorium Gruzji było 1.000 (słownie: tysiąc) instruktorów wojskowych USA … i co?
  Dziś … Michałka S. poszukuje gruzińska prokuratura.
  Z Ukrainą … USA postąpiły jeszcze podlej.
  Waszyngtońska dziwka z Teksasu … to od słynnego „F**k the EU!” – judziła, dniówki majdanowym płaciła. A teraz … ratujcie się sami?
  Skutek?
  Putin bez końca będzie tych nieszczęsnych Ukraińców destabilizował i wpuszczał w dodatkowe koszty.
  Z 61 okrętów wojennych … zostało im już 10.

 136. Poszerzenie sankcji przeciwko Rosji o kroki natury gospodarczej nie leży w interesie Unii Europejskiej, a Węgier w szczególności – oświadczył węgierski premier Viktor Orban w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag”.

  No! I … jak tam naiwniacy?
  Może pamiętacie … kto to, chciał przenosiś Budapeszt do Warszawy?
  Łącznie z miłością do Putina. Uśmiech.

 137. Sankcje … sankcje … sankcje
  Hiszpania już ogłosiła, że może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji.
  Po pierwsze, dla kogo?
  Litwa, Łotwa i Estonia, a także Bułgaria, Czechy i Finlandia otrzymują od Rosji cały swój gaz.
  Dla nich nie ma żadnej alternatywy.
  Niemcy uzależnione są od rosyjskich dostaw w nie całych 40 % … ale przy Rosji trzymają ich interesy innych niemieckich firm. Tam minister gospodarki opieprza i ustawia … panią minister obrony … aby się nie wychylała.
  W co gra Hiszpania?
  Namawia UE na budowę trzeciego interkonektora i rurociągu łączącego systemy przesyłowe w Hiszpanii i Francji.
  Jeżeli to się dokona … rura biegnąca przez Ukrainę Europie Zachodniej będzie na zwis.
  Ukraina też.

  Szanowna Pani gospodyni!
  Czy Hiszpania … też pozazdrościła Ukrainie Majdanu i wolności, którą byli (a byli?) w stanie sobie zapewnić?

 138. A Putin zadzwonił do Obamy … podają media.
  Czego chciał?
  Chciał pogadać, o czym mają być następne rozmowy Siergieja Ławrowa i Johna Kerry’ego.
  A o czym mają być?
  Mają rozważyć amerykańską propozycję dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
  A jaka to propozycja?
  A kto to wie? Pewno i UE nie.
  Unii Europejskiej Amerykanie już powiedzieli swoje … „F**k the EU!”

  Z rozmowy … wyciekło jeszcze to, że:
  – Putina niepokoją „działania ekstremistów, którzy bezkarnie zastraszają Ukraińców, władze rządowe i organy ścigania”.
  -Putina niepokoi los Naddniestrza, bo Naddniestrze „przeżywa blokadę, która pogarsza życie mieszkańców regionu i utrudnia ich działania handlowe i gospodarcze”
  Uśmiech! Sarenki.

 139. …i jeszcze jedno, dla, niestety niejednego, idioty, nie tylko zreszta rosyjskiego, pozostanie polka zawsze faszystka…

 140. O … o … o!
  Przez byka … do idiotyzmu?
  Taniec … polka zawsze faszystka … ?
  A może to mała być polaczka … ?

 141. Trzy osoby, w tym zastępca mera Kijowa, zostały ranne w strzelaninie, do której doszło w okolicy Majdanu Niezależności w centrum ukraińskiej stolicy – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.
  Mamy raport. Koło kawiarni ‚Mafia’ przy Majdanie niejaki Orest z Prawego Sektora otworzył według świadków ogień. ….

  http://www.tvn24.pl/strzaly-w-centrum-kijowa-sa-ranni-napastnik-byl-z-prawego-sektora,413690,s.html

  Dziki Zachód?
  Prawy Sektor … kawiarnia MAFIA … przypadkowa strzelanina … Majdan Wolności.
  A Putin i Ławrow … mają NASTĘPNE argumenty.
  Cały czas piszę, że … do wolności – trzeba dorosnąć. Jednak.

 142. Czytając komentarze jestem po stronie Jabis. Marcin, to co piszesz jest za przeproszeniem prymitywne. Zamiast oceniać komentatora podaj jakieś fakty no i może krócej to zawsze lepiej się czyta. Swoją drogą skąd Jabis ma tyle informacji i czasu? Zakładam, że obaj jesteście z naszej planety więc pozdrawiam.

 143. ozzy
  11 marca o godz. 8:39
  „Jurij, iz Rosji (?) libo iz posolstwa
  a wy otkuda wzjalis, tiekst prjamo iz azbuki Wladmira Wolfowicza Zyrinowskogo…
  ja dumaju czto czitatjeli etogo bloga na mnogo umnieje cztob opriedelit istocznik proischozdienija waszogo gospoda.
  Pozjalujsta, nie pisztie o kom nam nado pomnit a o kom zabyt, my tozhe pomnim tiech
  kotorych wy so vsem nie choczetje slyszet: Sacharowa, Amalrika, Marczenko, Galicza,
  Orlowa, Grigorienko, Sinjawskogo,Kowaliewa, Politkowskuju…. eti, kak wy ich nazywajetje prodatieli Rosji.
  Wsiu etu wsiaczenu cziepuchu, propagandu-musor, ostawtje w swoim domje .”
  Ozzy, a może to właśnie Jurij ma rację i po co te pouczenia? Polscy politycy pouczają Rosjan na bieżąco to pewnie na nich przestało działać. A póki co wszystko się rozpełza.

css.php