Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

2.03.2014
niedziela

Kijów nie upada na duchu

2 marca 2014, niedziela,

Miałam pisać o mieście w żałobie. O wciąż niepoliczonych ofiarach starć z 18-21.02. O setkach zaginionych osób i ich bliskich, którzy rozklejają ogłoszenia na Majdanie. O rannych, co ze strachu przed zemstą władz i tituszkami, chowali się po domach (jeśli byli z Kijowa), piwnicach i chaszczach, a teraz zgłaszają się do szpitali z gangreną. O traumie z którą nie wiadomo, co począć.

– Nagrywałem wtedy barykady przy Instytuckiej – powiedział S., który 20 lutego, w dzień kiedy w centrum Kijowa zginęło kilkadziesiąt osób pracował na placu Niepodległości. – Jakiś facet krzyknął, żebym przestał. Pokłóciliśmy się. Poszedłem stamtąd. Po 20 minutach na Majdan przyniesiono jego ciało. A potem te stosy trupów. Od 11 dni nie byłem na Majdanie. Nie potrafię tam wrócić.

Miało być o nieprzepracowanej żałobie, ale trzeba o Rosji. Wiadomość o zgodzie Rady Federacji na wysłanie wojsk na Ukrainę zelektryzowała Majdan. Nie było paniki. Od rana wojennych komisji zgłaszają się ochotnicy. Młodzi zasilają szeregi Prawego Sektora (jeśli ta organizacja zdobędzie na Ukrainie władzę, podziękujcie za to Putinowi). Achmetow wezwał do jedności narodowej, mer Lwowa zwrócił się po rosyjsku do mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Do Kijowa przyjechałam w czwartek.  Dominował marazm i smutek, po pierwsze z powodu ofiar, po drugie z poczucia, że politycy po raz kolejny wykiwali ludzi (Turczynow na czele państwa mało komu się podobał, tak jak wielki powrót Tymoszenko i rozdanie ministerialnych tek wg partyjnego klucza). A w sobotę Kreml rozpoczął wojnę na miny. Rozczarowanie i spory wewnętrzne odłożono na bok. Do Kijowa wrócił bojowy duch.Po zapowiedziach oligarchów jest już raczej jasne, że do podziału Ukrainy nie dojdzie.

– Za to na Krymie przegrywamy informacyjną wojnę – westchnął ukraiński generał na minutę przed programem w Hromadske.tv, który pięć lat służył na półwyspie – Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Krymu uwierzyli, że w granicach Rosji będzie im lepiej.

– Demonstracji z Krymu krzyczą: „Rosja, czołgi, wojska, silna ręka”. Mój dziadek cała życie przeżył na Syberii – powiedziała Wiera z Doniecka. – Tam urodził się tata, mama i ja. W moim akcie urodzenia zapisano „narodowość rosyjska”.  Dziadek umarł w 2009 r. na raka płuc. Przed samą śmiercią, w agonii mówił po ukraińsku. W języku, który słyszał we wczesnym dzieciństwie i który później zapomniał. Mój dziadek uważała się za Rosjanina. I był nim. Tylko, że jego rodzinę w latach 30-tych wywieźli z Charkowa na Syberię. To zrobiła ta sama „silna ręka”, której tak domagają się demonstranci”.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Jak informują na Krymie żołnierze armii ukraińskiej poddali się bez słowa, oddali broń i poszli sobie do domu. Czyli Krym jest już rosyjski, bez krzyku i bez walki. Celebrują tam radośnie powrót do rodziny. Tak będzie w całej Ukrainie.

 2. Oo, widzę że @jasny gwint, znany ruski agent, jak zawsze na posterunku. Jak czytam jego komentarze to zawsze sie zastanawiam czy on i jemu podobni robią to tylko za kasę czy też sami wierza w to co piszą/podobne pytanie jak slucham ekspertów na Russia Today..

 3. Ten uroczy trzepiot Pani Kasi.
  Do kijowa przyjechałam w czwartek….
  Który czwartek ?
  Westchnął ukraiński generał..

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Samymi czołgami się nie pożywią. Sezon turystyczny za pasem, a turyści pewnie nie przyjadą, bo się boją.

 6. Widzi Pani, ze domek z kart wzniesiony przez Radka sie wali. A mielismy miec wojne! – to dopiero byloby pisania, ho, ho… Szczekamy na Rosje juz od 1989, szczekamy, az sie doszczekalismy. Mialo byc fajnie, Ameryka miala prac ruskich, Putina, a my na na trybunie mielismy jej kibicowac…a tu nici. Rosja chce Ukrainie pomoc wyjsc z zapasci, chce w niej silnego partnera. Ciekawe co teraz Radek wymysli? A co dopiero jak brat, ktory doczekal dostanie wladze premiera?

 7. @ moderator
  Przyjalem pstryczek w nos, zasluzony. Dziekuje i przepraszam.

 8. Gazeta.pl Michnika uprawia propagandę . Najpierw powiadamiali czytelników , że to sotnik bohater Majdanu usunął Janukowycza, a teraz cytują niemieckie media , że to była prowokacja Putina. Wniosek z tych bredni taki , że ten sotnik bohater Majadanu wykonywał polecenia Putina. brednia goni brednię . A Ukrainie potrzeba pieniędzy i Unia powinna Ukrainie te pieniądze przekazać , bo rewolucja bez kredytów ma krótkie i tragiczne życie.

 9. Demokracja, wolność – nagminnie używane ulegają dewaluacji. Teraz wszystkie partie w Polsce licytują się która jest bardziej europejska, demokratyczna i „postępowa”, wykorzystując medialnie bałagan na Ukrainie dla kupczenia „stanowiskami” jako przyszłe marionetki w Parlamencie Europejskim. Wydaje mi się, że frekwencja wyborcza poniżej 50% powinna dyskwalifikować kandydatów-celebrytów.
  Ukrainie potrzebny jest spokój, wyciszenie emocji i podziałów, a nie podgrzewanie ambicji narodowych i rewizjonistycznych w celu udzielenia kredytów pod zastaw resztek majątku – to jest perfidia.

 10. I kto miałby przyjąć Krym do Rosji? Nie po to Putin jątrzy na Ukrainie, żeby dostać Krym i się odczepić. Na co mu ten Krym? Żeby płacić tam emerytury?

 11. @jasny gwint
  Żołnierze ukraińscy poddali się – ale komu? Wojsk rosyjskich przecież na Krymie nie ma, jeżeli wierzyć Putinowi (wiem, że „wierzyć Putinowi” to kiepski kawał…). Są tam tylko uzbrojeni mężczyźni bez odznak jakiejkolwiek armii i bez dystynkcji – czyli oczywiście terroryści. Zresztą o terrorystach trąbi w kółko rosyjska propaganda a Rosja nie wypowiedziała wojny Ukrainie.

 12. Podobno Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie NATO obawiając się awantur po rewanżowym meczu Jagielonia -Legia.
  – tak napisano w internecie.
  Histeria mediów polskich będących własnością unijnego kapitału nie ma sobie równych od czasów zimnej wojny i wysłania rakiet na Kubę przez ukraińca Chruszczowa , który był pierwszym sekretarzem i podarował Ukrainie ten Krym, który zachód uważa za ukraiński.

 13. Tiiiiiia! Pani cenzorka kliknęła i niema.
  Czego? Prawdy? Rozumu?

  Reuters potwierdza: [i]Putin w rozmowie z Merkel zgodził się na powołanie na Krymie grupy kontaktowej pod kierownictwem OBWE, która ma zapoczątkować polityczny dialog.[/i]
  Ojojoj! To się Putin musiał zestrachać?
  Pewnie niezlustrowana przez Kaczorka ANDŻELA zagroziła, że przestanie kupować rosyjski gaz. Ostatecznie i tak klimat (atmosferyczny) złagodniał.

  A Miedwiediew … z boku kpi.

  ] Miedwiediew: – [i]Choć władza prezydenta Janukowycza w tej chwili jest znikoma, to zgodnie z prawem wciąż jest on głową państwa. Jeżeli Ukraina uznaje go za winnego, powinna doprowadzić do jego legalnego odwołania i osądzić. Tymczasem to co się stało, jest skandalem. Przejmowanie władzy siłą sprawi, że sytuacja w kraju będzie bardzo niestabilna. A Rosja potrzebuje silnej i stabilnej Ukrainy. Przewidywalnego partnera o stabilnej ekonomii. A nie biednego krewnego, stojącego ciągle z wyciągniętą ręką. [/i]

  W G8 została już tylko Rosja. A Soczi czeka.
  USA, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielkiej Brytania … już się wypisały.
  Dziecinada.
  Przecież od dawna tworzyły G7 … 7 najwyżej uprzemysłowionych państw świata a Rosję (biorąc pod siuś) doprosiły na G8.
  Zapamiętajcie!
  Dobra rada! Za darmo.
  Od ekonomicznej rozpierduchy pomiędzy USA … Chinami … Rosją – trzymać się jak najdalej.
  Gospodarka głupki! W ł a s n a.

 14. >>> mer Lwowa zwrócił się po rosyjsku do mieszkańców wschodniej Ukrainy. >>>
  .
  Cooo? Po rosyjsku się zwrócił?
  Czy nie przeglosowano onegdaj jednogłośnie ustawy ( pierwszej! ustawy Wolnej Ukrainy ) o zdelegalizowaniu innych języków niż ukraiński?
  .
  Mer wystapil wbrew PRAWU!
  Powinien poczuć ciężką rękę sprawiedliwości ludowej.
  Z wpisaniem do akt.
  Niech wie!
  .
  (… a @Autorka okazała się… donosicielka! Ale jaja! )

 15. Przeczytalem wlasnie (na „onecie”) artykulik mowiacy, m.in.
  o majatku i posiadlosciach obecnego premiera Ukrainy.
  Wszystko wiec wskazuje, ze poprzednie zlodziejskie
  ekipy zastapila teraz kolejna zlodziejska ekipa!

 16. Podziwiam autorke i z zaciekawieniem czytam reportaze/artykuly. Potworne co przestepca Putin robi. Zachod niewiele moze i niewiele pewnie zrobi w koncu, ale to nie Zachod tylko przestepca Putin wyslal wojska na Ukraine a wczesniej do Gruzji. Zadziwia jednak fakt jak bardzo aktywizuja sie na takich blogach rozne popluczyny po komunizmie albo tez pracownicy rosyjskiej ambasady. Lenin wiecznie zywy i ma sie dobrze. Siepacze wszystkich krajow laczcie sie!

 17. @Author =
  ==========
  >>> Kijów nie upada na duchu >>>
  .
  Nie…? A na co upada Kijów?

 18. http://www.youtube.com/watch?v=ZEgJ0oo3OA8

  Estoński MSZ, Urmas Paet informuje szefa MSZ UE Catherine Ashton, ze :
  „Wszystkie dowody wskazują na to, że zabici po obu stronach, policjanci i ludzie z ulicy, zostali zamordowani przez tych samych snajperów. Fotografie wykazały, że jest taki sam charakter pisma, ten sam rodzaj pocisków, i to jest bardzo niepokojące, że teraz nowa koalicja nie chce zbadać, co dokładnie się stało. Wiadomo teraz że ci co stali za snajperami to nie nie byli od Janukowycza, ale od kogoś z nowej koalicji „.
  Ashton: „Myślę, ze my zrobimy śledztwo (w tej sprawie), tzn. ja się nie upieram (przy śledztwie) to jest ciekawe, o Boże”
  Paet: „to już zdyskredytowało ta nowa koalicje (w Kijowie)

  Czy śmierdząco bogaci nowi koalicjanci nie mogli by się zrzucić i zapłacić za leczenie swoich w III RP ? Przy ich $ mld to śmieszne sumy, tak samo jak głupie $ 15 mld od Putina czy UE
  Czy namaszczony przez Niemców na prezydenta Ukrainy Kliczko,
  zaczął już płacić podatki na Ukrainie ?

 19. Powinniśmy szanować Rosjan, którzy nie oślepli od mocarstwowego szowinizmu Putina.

  Jak wygrać krymskie referendum? Po dwa czołgi w lokalu wyborczym.

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/03/jak-wygrac-krymskie-referendum-po-dwa.html
  Powrotu Krymu do Rosji pragnie nie tylko Władimir Putin i najbliższa mu elita władzy. Większość społeczeństwa czeka nań z zachwytem. Czy jednak zdaje sobie sprawę z dalekosiężnych konsekwencji awantury o Krym?

  Autor: Anton Oriech
  Wpis na blogu publikowanym na stronie internetowej radiostacji „Echo Moskwy”.
  Blog MediaWRosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 20. ” Młodzi zasilają szeregi Prawego Sektora (jeśli ta organizacja zdobędzie na Ukrainie władzę, podziękujcie za to Putinowi).”
  Jak to dobrze, kiedy mozna wszystko zwalic na Putina. Na pocieszenie powiem Pani, ze na Krymie prawy sektor nie jest juz taksilny

 21. – Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Krymu uwierzyli, że w granicach Rosji będzie im lepiej.
  I jak dla mnie są rozsądni , bo Ukraina cofa się w rozwoju gospodarczym , a Rosja idzie szybko do przodu. Jak na razie nie widać światełka w tunelu dla Ukrainy i ci nowi co weszli niczego ciekawego nie oferują.

css.php