Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

18.02.2014
wtorek

Premier Tusk powinien się wstydzić

18 lutego 2014, wtorek,

Majdan w ogniu. W Kijowie znowu polała się krew. Berkut dobija pałkami leżących na ulicy ludzi. Milicja atakuje każdego, kto popadnie, w tym dziennikarzy. Trudno policzyć zabitych i rannych. Władze nazywają szturm  „operacją antyterrorystyczną”.

Tymczasem polski premier potępił OBIE strony konfliktu. Nie wiem, kto doradza Donaldowi Tuskowi w sprawach Ukrainy, ale powinien stracić tę ciepłą posadkę.

I jeszcze perełka. Cytuję portal tvn24: „Jak podkreślił premier, bardzo łatwo jest wyjść z danego rynku, a bardzo trudno na ten rynek wrócić”. To a propos znalezionych na ulicy Hruszewskiego w Kijowie łusek po milicyjnej amunicji, które pochodzą z polskiej fabryki amunicji myśliwskiej Pionki. Pieniądze nie śmierdzą, to wiadomo od starożytności. Myśliwi rządzą nad Wisłą, to wiadomo przynajmniej od 2007 r.

Wspaniałych mamy mężów stanu, na miarę Europy. Notabene, Catherine Ashton też dziś zabłysła. Powiedziała, że potępia wszelką przemoc, zrównując de facto brutalne działania władz z interakcją protestujących. Europa nie spieszy się z sankcjami przeciwko Janukowyczowi. A w Kijowie tymczasem giną ludzie.  Już chyba nikt nie pamięta, że zaczęło się to wszystko od proueropejskich protestów na Majdanie.

Już widzę, jak sypią się komentarze, że  „banderowcy” palą budynki administracyjne i burzą państwowy porządek.

Na Ukrainie mamy do czynienia z próbą dekonstrukcji systemu. A dokonują jej nie nacjonaliści-faszyści-ekstremiści, a po prostu obywatele Ukrainy. Pomarańczowa rewolucja, która obiecywała nowe, sprawiedliwsze państwo, była zaledwie kosmetycznym remontem, wymianą elit rządzących. Ostatnia dekada przyniosła Ukraińcom przede wszystkim rozczarowanie.

W listopadzie 2013 r. nastąpiła nieoczekiwana detonacja zawiedzionych nadziei.

Malowniczym symbolem dekonstrukcji systemu państwowego, która dokonywała się na Majdanie, jest kostka brukowa.  Zrywana z głównych ulic Kijowa przez eleganckie kobiety w średnim wieku, które potem pakują ten polbruk do worków i niosą na barykady, by ich mężczyźni mieli czym się bronić przed Berkutem.

Demonstranci z Majdanu wyrzekli się swoich politycznych elit. Nie tylko przedstawicieli władz i partii rządzącej. Również opozycji. Opozycji, która w swej znakomitej większości jest sponsorowana przez tych samych oligarchów, co i Partia Regionów (ukraińska tajemnica poliszynela).

Protesty na Majdanie są wymierzone nie tylko w Janukowycza, są przede wszystkim wymierzone w państwo (niesprawiedliwe, niewygodne dla większości jego obywateli) i jego elity. Stąd bierze się dystans i  źle skrywana niechęć europejskich polityków do protestujących na Ukrainie. Stający na czele porządku państwowego boją się „gniewu mas”, nawet jeśli chodzi o obce masy i obcy system.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 80

Dodaj komentarz »
 1. Świętny tekst! Dziękuję

 2. Czy Ci nie wstyd, miły Donku?
  Tak powiedzieć, po kielonku
  Przecież Wolna Ukraina
  Da kolesiom więcej wina

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Niestety, ale dziś w Kijowie to właśnie Banderowcy palą budynki administracyjne i burzą państwowy porządek. Czerwono-czarne flagi są bardzo widoczne na Majdanie.
  I ciekawe, co by zrobił Tusk, gdyby uzbrojeni w broń palną terroryści zaatakowali budynek Sejmu oraz URM? Co by w podobnej sytuacji zrobiły rządy takich demokratycznych przecież (przynajmniej w teorii) państw jak USA, UK, Francja czy też RFN, a nawet i Szwajcarii?
  Szalom!

 5. Wg mnie to Pani – autorka powinna się wstydzić. Chciałaby Pani żeby nasz Premier trzymał stronę tych, którzy na Majdanie rzucają kamieniami i butelkami z benzyną. Berkut to są też synowie Ukrainy. Przypomina mi Majdan naszą kopalnię Wujek. Tamci rzucając mutrami w milicję myśleli, że to będzie bezkarne ? Jak można podnosić rękę swój na swego ? Nie czuję na Ukrainie Europy. Oni, Ukraińcy są bardzo podzieleni, może jednak referendum ?

 6. Popieram w 100%

  Banderowcy burzą „państwowy porządek” HAHAHAAH…dobre. Bo rzucają kamieniami i butelkami z benzyną HAHAHAHA a czym mają rzucać cukierkami?
  Polacy to wybitne zjawisko w historii gatunku ludzkiego (tutaj zgadzam się z Dostojewskim w 100% i całe szczęście, że żaden naród nie mówi jednym głosem i są wyjątki). Takim ludziom to można nawet kupę na talerz położyć i powiedzieć, że to czekolada..zjedzą ze smakiem.

  Dla Rosji Powstanie styczniowe jak i potem Solidarność też były obalaniem „państwowego porządku” .Jak za parę lat w Korei Pł doszłoby do powstania przeciwko reżimowi to też znajdzie się wielu takich co kocha „państwowy porządek” i potępi Koreańczyków.
  Ale was wszystkich smuci, że komuna się skończyła, ta krew urzędnicza nie płynie już takim wartkim nurtem a i ręka od przybijania pieczątek jakoś zrobiła się ospała….

  Żal i tyle.

 7. To jest bardzo emocjonalny ale nierzetelny tekst. Na Ukrainie doszło do rokoszu . Część społeczeństwa odrzuca reguły demokracji i domaga się zmian na drodze rewolucyjnej . Zamiast rozmawiać walczą , zamiast wyłonić przywódców wolą działać na zasadzie pospolitego ruszenia , gdzie każdy ma swoje „liberum veto” i ma być to usankcjonowana anarchia która naszemu państwu przyniosła kilkaset lat niewoli . My powinniśmy zawrócić ich z tej drogi . Chcą zmian ? , niech wyłonią przywódców , niech ich wybiorą w wyborach i co trudniejsze niech zgodzą się na bolesne reformy ekonomiczne . Do tej pory każda próba wprowadzenia przez władze choćby indywidualnych liczników na energię elektryczną , gaz , czy wodę wywoływała żywiołowy protesty społeczeństwa . Chcą by było jak w Polsce, ale nie chcą przejść tej drogi co my . Niestety nie da się inaczej, im prędzej to zrozumieją im prędzej im to uświadomimy, tym lepiej dla nich i dla nas . Zwołują się zawołaniem „Sława Ukrainie” zawołaniem Banderowców które w Polsce ma jednoznacznie negatywne konatacje . To też nie służy zrozumieniu ich intencji .

 8. On przecież nie ma wstydu. On mówi to co jest mu aktualnie potrzebne a za parę dni moze zmienić zdanie jak się sytuacja zmieni.

 9. Kiedy wladza strzela do wlasnego narodu to jest wielka zbrodnia. Ale ten narod wybral sobie te wlasnie wladze. Ukrainicy sa z tego samego koszyka co Polacy. Wiekszosc w casie wyborow woli jechac na grilla a tym ktorzy jednak ida do wyborow do durnych lbow nie przyjdzie zadumac sie nad tym kogo poslac do parlamentu. Efektem jest taka wladza jacy wyborcy. I na Ukrainie i w Polsce

 10. Akutat czepaianie soe amunicji jest nie fair. Towar jak kazdy, jak my nie sprzedamy, w kolecee stoja inni a przeciez nie dostarczono jest teraz. Polityke zostawilbym rzadowi i Unii Europejskiej. Sympatie i antypatie Pani Katarzyny Moskalewskiej sa raczej romantyczne, niz logiczne.

 11. Ciekawe. Bo ja czytam właśnie relację: Odpowiedzialność za sytuację na Ukrainie jest jednoznaczna. Za przemoc odpowiedzialna jest władza w Kijowie – powiedział premier [Tusk]
  Z drugiej strony, słuchałem wczoraj (u Durczoka) i dzisiaj (u Olejnik) Cimoszewicza. On zwrócił uwagę, że odpowiedzialność jakoś tam rozkłada się jednak na dwie strony.

 12. Pani rozumie moze, co dzieje sie na Ukrainie, ale o grze politycznej jak takiej nie wie Pani chyba nic. Jak to kiedys powiedzial Chirac?…

 13. Dziwny tekst. Z reguły na polityka.pl można znaleźć rzetelną dziennikarską robotę, a tutaj takie kwiatki. A propos amunicji – może powinniśmy w ogóle zaprzestać jakiegokolwiek eksportu na Ukrainę, bo zaraz tych towarów zaczną używać berkutowcy? No i przydałoby się, żeby Pani wysłuchała całości przemówienia premiera, a nie cytowała fragmenty, które akurat Pani pasują.
  Pozdrawiam
  Sz. R.

 14. przemówienie było dziś, a ja pisałam o wczorajszej wypowiedzi (proszę spojrzeć na datę wpisu). Sądzę, że nawet premier doszedł do wniosku, że jego poprzednia wypowiedź nie wytrzymywała krytyki, co było słychać z mównicy sejmowej. Szkoda tylko, że tak późno

 15. Tusk postępuje tak, jak Unia Europejska. Ani UE, ani T poza słowami nie zrobią niczego, bo w końcu co mieliby uczynić ? Sankcje – jakie, przeciwko komu i za co ? Ładnie by świat wyglądał, gdyby żywioł ( bardzo oględne sformułowanie ) ot tak sobie zmieniał prezydenta ( wybranego legalnie ), rząd, konstytucję, atakował i palił gmachy publiczne.
  Pani redaktor więcej obiektywizmu, ranni i zabici są po obu stronach.

 16. @tes

  Powiem słowami Owsiaka – LUDZIE ZWARIOWALIŚCIE?
  Kto jest ważniejszy, człowiek i jego wola czy przepisy? Demokratycznie wybrany prezydent jest właśnie demokratycznie obalanym prezydentem bo Majdan domagał się przyśpieszonych wyborów na co Janukowicz nie chce się zgodzić. OD KIEDY TO W DEMOKRACJI RZĄDZI USTAWODAWSTWO A NIE LUD/NARÓD?
  Jeśli ludność wychodzi na ulicę to jest właśnie demokracja i tak to właśnie wygląda. Wybory nie dają politykom wszechwładzy na okres kadencji, bo ona może być zmieniana kiedy tylko ludziom przyjdzie na to ochota. Politycy są pracownikami ludu/narodu a nie odwrotnie i to NARÓD decyduje kiedy kto ma odejść.
  Proszę sobie sprawdzić mapy demograficzne Ukrainy, ilu jest tam Rosjan i gdzie mieszkają, około 30%. Czyje poparcie i jaki procent miał Janukowicz?

  W Powstaniu styczniowym też mieliśmy sługów Rosji, też mieliśmy obozy białych i czerwonych i też były różne bardziej lub mnie radykalne głosy. Jakby Solidarność nie wybrała Wałęsy i się podzielili na mniejsze figury to już nie mieliby prawa walczyć o wolność? Bo nie wybrali przedstawicieli politycznych? A u nas jakich to przedstawicieli mamy? 15-20% poparcie, nie więcej. Nie ma wyższej władzy niż władza zwykłych ludzi i oni tutaj stoją ponad każdym i racja jest zawsze po ich stronie niezależnie czego i jak by nie chcieli.

 17. vps
  Gratuluję prostoty myślenia i swoistego poczucia humoru.

 18. @Byniek
  A co byś chciał, bawić się w politykę i spekulować co dla nich jest lepsze? to co oni już swojego rozumu nie mają?
  Nie Twoja sprawa powiem. Z zewnątrz to można poprzeć tylko idee walki o wolność narodu i tyle. Reszta to wew. sprawa Ukrainy i nic nam do tego co oni zrobią dalej i jakich sobie wybierają przywódców.

  Z Twojego wpisu jasno wynika, że naród nie może sobie „od tak” niczego zmienić, wolność to przecież procedura i przepis i przed tym co na papierze każdy „wolny” człowiek pada na kolana.
  Zatrzymałeś się w starym systemie, tylko okna umyłeś ale mieszkanie to samo…

 19. Chyba trochę Panią poniosły emocje. Bo z pewnością nie jest to rzetelny komentarz, rzetelnego dziennikarza.

 20. a jak Pana zdaniem powinien wyglądać rzetelny komentarz? Przepraszam, ale śmieszą mnie tego typu uwagi. Oczywiście, szanuję Pana prawo do odmiennej opinii, proszę jednak o konkrety,
  z najlepszymi pozdrowieniami,
  KKM

 21. Na Majdanie walczą skrajni (i antypolscy skądinąd, choć taktyka nakazuje im to ukrywać!) nacjonaliści, spadkobiercy tradycji morderców z UPA, katów Wołynia i pacyfikatorów Powstania Warszawskiego, morderców z SS-Waffen Galizien(Hałyczyna!)!!! Ich zwycięstwo dopiero dałoby nam popalić!!! Czy pańci niczego nie nauczyła „arabska wiosna” chociażby, albo polskie poparcie dla litewskich nacjonalistów z malutkiej Litwy??? 😉 Ukraina to duży kraj, a rachunki krzywd z Polską są krwawe bardzo i wieloletnie, nie tylko ambicjonalne jak na Litwie!!!

 22. @tes
  Zgadzam się w 100 proc. Prowadząca blog nie jest w stanie na trzeźwo ocenić sytuacji na Ukrainie.

 23. P.S. Na Majdanie jest max 100 tysięcy ludzi, którzy usiłują narzucić swoją wolę 40-milionowemu krajowi, obalając przemocą jego legalnie(!) wybrane władze!!! Nic to pańci nie mówi??? A gdy tak w Polsce ś.p.Lepper albo aktualnie Duda zechcieli się tą metodą posłużyć??? Też by ze 100 tys. zebrali… 😉

 24. No tak data wpisu rzeczywiście dużo wyjaśnia 🙂 W dalszym ciągu nie rozumiem jednak historyjki o amunicji. Ciekaw jestem również, czy według Pani premier Tusk nadal powinien się wstydzić? Raczej miałem wrażenie, że polski rząd wykonuje porządną pracę. Mam tutaj na myśli min. o objazd premiera po Europie i budzenie świadomości europejskich polityków w sprawie Ukrainy. Czy może jest to tylko taki tytulik, żeby przyciągnąć uwagę internautów?
  Pzdr.
  Sz.R.

 25. @ Do obiektywnych znawców rzeczywistości na Ukrainie

  Na Majdanie jest 100tyś ludzi, choć na jednym km² mieści się całe 40 milionów, plus jeszcze 3 osoby. Podobno tak wygląda rzeczywistość na Ukrainie… mogą ale nie chcą.
  (Biedni Polacy dali sobie narzucić wolę kilku tysięcy robotników w kopalni Wujek… i jednemu Wałęsie, jaka to tragedia, przecież naród chciał inaczej w 89’… chciał dialogu i dyskusji a nie protestów i zamieszek.)

  To zresztą pestka, obiektywna ocena sytuacji każe sądzić, że Banderowcy to grupa terrorystów, która działa wbrew woli narodu, przebierają się za kobiety i starców we wszystkich wschodnich okręgach i udają ludność Ukrainy która przecież kocha obecny stan rzeczy i Janukowicza (sondaze wskazują na 167%poparcie). Podobno mają porozstawiane kukły aby z satelity widać było, że jest ich więcej. Jak już dobiorą się do Janukowicza to następny cel – Przemyśl i Zamość, planowane jest przybijanie polskich niemowląt do drzwi i wkładanie głów w imadło, podobno w UPA jak tego nikomu nie zrobisz to zdradzasz podstawową idee UPA czyli – śmierć ludzkości i ubóstwianie bestialstwa… takich to wypisują automatycznie.

 26. @vps
  Twoja cięzkiego lotu „ironia” świadczy najdobitniej, że argumentów to ty jednak nie masz … 😉

 27. @S-21
  A jakie argumenty mam mieć, nie widać co się dzieje? Odpowiadam na Twoje argumenty o „obiektywnej
  Ukrainie”.

  Ludzie walczą o wolność i swobodę ( a nie o UE, dotacje i polityczne względy) tak jak my walczyliśmy i każdy kto może się z niej obecnie cieszyć a forumowicze w ekspertów politycznych się bawią i „tłumaczą” jak to naprawdę jest na Ukrainie.
  Kogo to obchodzi jak tam jest i co oni zrobią, mogą sobie wszyscy powkładać palce do tyłka i zacząć wąchać, ich sprawa, nie Nasza, Nie UE, nie Rosji i nie Świata.
  Z naszej strony popierać możemy tylko dążenie do wolności i oczywistym jest, że Janukowicz wobec niej stoi w opozycji bo w sposób demokratyczny i prawny sprawy nie załatwia.
  Postulaty miał jasne i pokojowe już na początku Grudnia – przyśpieszone wybory (co internetowi „eksperci” odczytują jako zamach na demokratycznie wybraną władzę). Nie słuchał, zwodził, oszukiwał i strzelał do ludzi, to teraz już dialogu nie będzie, bo innego wyjścia nie mają. Cała reszta jest tematem na inne dyskusje, dodatkowo nie naszym tematem.

 28. @vps
  Jak na razie tych przyspieszonych wyborów domaga się przemocą(!!!) 100 tys.ludzi, głownie z zachodniej Ukrainy(matecznik UPA i morderców z SS division Galizien (Hałyczyna/Galicja!) oraz podobnych formacji!!! To faktycznie 100 tys. (ale tylko 100 tys, na 40 mln!!!) fanatyków(!) UPA i OUN oraz ich spadkobierców!!! Nijak nie widzę powodu by Polska ich miała popierać!!!

 29. vps, nie przejmuj się, tu się od zawsze roi od agentów z ambasady rosyjskiej, bo nawet na Polską głupotę tego zwalić niepodobna…
  PS. Hitler też doszedł do władzy demokratycznie, to skandal, że alianccy bandyci obalili demokratycznę władzę!

 30. @S-21
  Czytasz historię od środka.
  Nie zaczęło się od przemocy ( do teraz ludzie odpowiadają atakiem na atak i do żadnych linczów czy bratobójstwa nie dochodzi). Ludzie wyszli na ulice po negocjacjach z UE kiedy to Janukowicz postawił wyraźnie na politykę pro-rosyjską i w pewnym sensie na utrzymanie statusu quo. Dla ludności Ukrainy status quo to demokracja na papierze a w rzeczywistości rządy oligarchii, dodatkowo brak niezależności bo pod butem Rosji. Wyszli na ulice i powiedzieli – rozczarowałeś nas, domagamy się wyborów, nie rzucali kamieniami, Janukowicz myślał, że się znudzą tak ja to się znudzili w Polsce, na Wall St czy w Egipcie. Ukraińcy się nie znudzili to zaczęto strzelać i wywozić do lasu i testuje się cierpliwość do teraz.

  Co ma do tego UPA, czy współcześnie to są mordercy? Czy są ścigani międzynarodowym listem gończym, czy są organizacją terrorystyczną, zbrojną, czy ich postulaty to atak na Polskę? Przecież to jest jedna grupa z wielu, są skrajni bo są ale w każdym kraju są skrajne organizacje. Jeśli ktoś jest za skrajny to proszę do prokuratury niech ścigają. Jakby teraz UPA przeprosiła za Wołyń, to wszystko spoko, to wtedy ich popieramy, a że nie przepraszają tylko chwalą to już racja jest po stronie kogo innego? To może sami tak zacznijmy przepraszać bo tłumiliśmy ich powstania narodowe równie brutalnie. Chyba, że będziemy liczyć trupy i przegrywa ten kto zadał więcej? Niestety ale Wołyń i UPA to nie ten temat i nie na tą porę.

 31. Pani Katarzyno,
  Czy potwierdzi Pani moje przekonanie że Janukowicz wybrany drogą demokratycznych wyborów na prezydenta Ukrainy tak w trakcie kampanii wyborczej jak i pózniej deklarował gotowość związania pszyszłosci kraju z Unią Eurupejską. Prowadził negocjacje i przygotowywał swój kraj do podpisania układu akcesyjnego. Tym samym obudził nadzieje Ukraińców na to że tak się stanie . Nie podpisując tego dokumentu dopuścił się oszustwa wobec własnych obywateli w tym również swoich wyborców.
  Uważam za jałowe rozważania w rodzaju , czy unia dała za mało czy może naciski Rosji były duże . Janukowicz lawirował i oszukiwał. Oo tym że nie podpisze informowały wywiady już na początku lata zeszłego roku. A na pewno robił to BND , wywiad niemiecki. Potwierdziły to pozniej media ale wczesniej dało się to poznać po zachowaniu A.Merkel.
  Ukraińcy wyszli na ulice i biorą do ręki kostki brukowe nie dla tego że są Banderowcami , oni nie chcą dopuścić do tego aby ich kraj stał się częścią imperium Putina.

 32. @vps
  >Niestety ale Wołyń i UPA to nie ten temat i nie na tą porę.<
  Inteligentni ludzi myślą o tym np. co i kto będzie zamiast(!) Janukowycza!!! 😉 A będą skrajni nacjonaliści!!! Tak jak warto było myśleć popierając obalenie rządu w Egipcie! Bo na jego miejsce przyszło Bractwo Muzułmańskie!!! 😉 Warto pamiętać przysłowie "Zamienił stryjek … " Dla Polski optymalna strategia teraz to nie pomagać żadnemu ze swych wrogów (albo pomagać obu!!!;-)]

 33. Rewolucjoniści na Majdanie.

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/02/rewolucjonisci-na-majdanie.html

  Jeszcze przed obecnym zaostrzeniem sytuacji w Kijowie Olga Musafirowa, dziennikarka opozycyjnej, moskiewskiej „Nowej Gaziety” przeprowadziła wywiad y Dmitro Jaroszem, liderem szczególnie aktywnej w ostatnich wydarzeniach na Ukrainie i radykalnej organizacji „Prawy Sektor”.

  Ukrainie potrzebna jest rewolucyjna przebudowa systemu sprawowania władzy – uważa Jarosz. Presja Rosji ustanie, gdy i w niej samej dojdzie do przekształceń rewolucyjnych i obalenia tyranii.

  „Media w Rosji” publikują obszerne fragmenty wywiadu opublikowanego w „Nowej Gazietie” w dniu 17 lutego.

  Blog Media W Rosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 34. Może chociaż kostka brukowa jest polskiej produkcji?
  Wtedy można by napisać,że uzbrajamy obie strony.

 35. @S21: to co piszesz pokazuje, że nie masz zielonego pojęcia ani o historii, ani o polityce historycznej, a już najmniej o pragmatyce władzy. Trzeba doprawdy wielkiej ignorancji w odniesieniu do bieżącej sytuacji na Ukrainie, by uznać – niczym prorok – że do władzy dojdą skrajni nacjonaliści. A jeszcze większej ignorancji potrzeba by widzieć w nich bezpośrednich kontynuatorów polityki UPA. Wysil się, spróbuj odwrócić sytuację, i spójrz na współczesną polską politykę kalkami z dwudziestolecia ale widzianymi zza polskich granic – zobaczymy co Ci wyjdzie… bigos Ci wyjdzie ukraiński, na zdrowie
  (@Therese Kosowski: i kielonek za Donka, za jego wybitny pragmatyzm, wielkie wow – normalnie polski vice-President Underwood. A nawet gdyby nim był, to nie jest zadaniem dziennikarzy, przynajmniej nie wszystkich, posługiwać się cynicznym językiem nauk o polityce)

 36. @Donald
  Nacjonaliści (i to skrajni!) są na Majdanie największą, najbardziej zdeterminowaną, najlepiej zorganizowaną i najdokładniej wiedzącą czego chce siłą!!! Wynik zwycięstwa „majdanu” dla każdego inteligentnego człowieka jest oczywisty w tej sytuacji… 😉

 37. @Donald, vps
  c.d. Monarchię w Rosji obalono w imię demokracji, a przyszli … bolszewicy … 😉
  Nie ma znaczenia od czego się zaczęło – ważne jest kto(!) ma realne podstawy i zaplecze organizacyjne dla przejęcia władzy gdy już „będzie leżeć na ulicy” … 😉

 38. @S-21
  Jest coś takiego jak zasada domniemanej niewinności a nie zasada domniemanej winy. Czy obecnie postuluje się na Majdanie cokolwiek wobec Polski? Czy ktokolwiek wyraża polityczne poparcie dla rządów Prawego Sektora?

  Nikt nie popiera UPA, Kliczki ani żadnej innej partii. to sprawa polityczna. Popiera się lud Ukrainy walczący o wolność i potępia władze, która nie chce ustąpić i pacyfikuje w sposób niehumanitarny. Władza jest dla ludu a nie odwrotnie. Jeśli w Egipcie Bractwo muzułmańskie reprezentuje wolę ludu, to musimy to uszanować bo są wolni i ponoszą odpowiedzialność po faktach a nie przed faktami.

  Wolność polega na tym, że ma się odwagę stawić czoło konsekwencjom. Nic nie jest łatwe i Ukraińcy będą jeszcze wiele błędów popełniać. Muszą być wolni aby móc się uczyć i móc być odpowiedzialnym za swoje czyny. Zniewalanie ludzi „w razie czego”, „bo mogą tamto i siamto” niczego wspólnego nie ma z tym co osiągnęliśmy walcząc z tyranią władzy od tysiącleci.

  Ktoś też mógł powiedzieć – nie dawajcie Polakom wolności, rozpiją się i będą przyjeżdżać brudzić i kraść do nas auta. Są za głupi na wolność – i pewnie ten ktoś miał rację, ale czy chciałbyś to usłyszeć w 89′? Czy można zmądrzeć i się uczyć jeśli ktoś decyduje za ciebie?

 39. Gdy Adolf Hitler dokonywał anschlusu Czech i Austrii Europa przyglądała się temu co robi i poniekąd milcząco akceptowała łudzac się nadzieją ze na tym zakończy.
  Myślę że świadomość zagrożenia ładu europejskiego wnikającego z niekorzystnego dla nas rozwoju sytuacji na Ukrainie jest duża i wyciąganie w tym momencie spraw w rodzaju Bandera, Wołyń jest w moim mniemaniu bezmyślne , mało polityczne.

  W dzisiejszym programie Morgenmagazin w kanale niemieckiej tv ARD była rozmowa z pastorem ewangelickim pracującym w Kijowie wiele lat. Relacjonował marsz demonstrantów z Majdanu pod budynek parlamentu gdzie miała być debatowana sprawa zmian w konstytucji. Brał w nim udział filmując przebieg. Na czele szli politycy , co miało być jednoznacznym znakiem ze pochód jest pokojowy. Wśród maszerujących znajdowali się przedstawiciele tzw prawego sektora . Podejmowane przez nich próby zaczepek wobec Berkutu i milicji były likwidowane przez służby porządkowe majdanu. Osobnicy byli wylapywani i odstawiani z powrotem na Majdan. Bitwa zaczęła się gdy z dachów i okien do maszerujących zacząli strzelać snajperzy. Najpierw gumowymi a później ostrymi nabojami. Pastor był również celem czego dowodziły siniaki na twarzy powstałe po trafieniu gumową kulą w kamerę. Relacje taką należy traktować jako wiarygodną , pochodzącą neutralnego źródła.

 40. @vps
  Gadki-szmatki o „ludzie Ukrainy” sobie daruj – „ktoś” tym konkretnym „ludem” z Majdanu kieruje i „ktoś” go organizuje… 😉
  @Akwz53
  Współpraca niemiecko-ukraińska ma stare tradycje – np.batalionu Nachtigal czy morderców z SS-Division Galizien … 😉

 41. @Akwz53
  W poważnej polityce nie było, nie ma i nie będzie sentymentów!!! Nie ma też żadnej zasady „domniemanej niewinności” – to nie sąd nad Trynkiewiczem … 😉 Są – wiedza o ludziach i organizacjach, ich ideologii (wrzuć sobie w google Dmitrija Doncowa… ;-)] oraz historii i sposobach działania … 😉 Także – o podobnych sytuacjach w innych krajach np.Egipcie …
  😉

 42. @S-21
  A ty dalej nie rozumiesz, że na politykę będzie czas po Majdanie.
  Dla Ciebie pewnie są za głupi żeby sami cokolwiek zrobić, muszą być manipulowani i tylko kuszeni wolnością. Pasuje do Twojego stylu myślenia: Lepiej niech będzie to co jest bo zaraz będzie nacjonalizm, faszyzm, wojna z Polską, przecież są głupi i sami nic nie zrobią…

  Reprezentujesz ten sam styl myślenia który tutaj na początku już krytykowałem, pozostałość z przeszłości.. nie da się naturalnie, spontanicznie, nie da się jak ludzie są wolni bo są za głupi. Musi być plan, przepis i regulacja, tylko tak można dokonywać zmian… bo to wtedy zgodne z prawem.
  Pomyśl sam – oto Polska żyjąca przeszłością – lepiej karać mandatem za pasy nawet na parkingu, ludzie za głupi są aby jezdzić bezpiecznie, lepiej terroryzować Zusem, Skarbówką, urzędnikami bo przecież każdy Polak to głupi i oszust, statystyki nie kłamią więc się ubezpieczmy i stwórzmy państwo urzędnicze gdzie regulacja jest BOGIEM i się zamyka drzwi szpitala przed umierającymi bo przepisy nie pozwalają… ten duch urzędnika planisty ma się w Polsce cały czas dobrze i fakt faktem wolni nie jesteśmy bo też za wszystkim ktoś tajemniczy stoi. Jesteśmy za to o trochę bardziej wyzwoleni, bo to jest proces a nie rzecz czy zjawisko – nie wierzysz? Odsyłam do „Umysł zniewolony” Miłosza.

  Nie zapominaj też o jednym w swoim politykowaniu – najkorzystniejsze jest: podbój, rabunek i zniewolenie, a jak brakuje środków to się słabszych wybija – to się Polsce najlepiej opłaca.

 43. @vps
  >Reprezentujesz ten sam styl myślenia który tutaj na początku już krytykowałem, pozostałość z przeszłości.. nie da się naturalnie, spontanicznie, nie da się jak ludzie są wolni bo są za głupi. Musi być plan, przepis i regulacja, tylko tak można dokonywać zmian… bo to wtedy zgodne z prawem.
  Pomyśl sam – oto Polska żyjąca przeszłością – lepiej karać mandatem za pasy nawet na parkingu, ludzie za głupi są aby jezdzić bezpiecznie, lepiej terroryzować Zusem, Skarbówką, urzędnikami bo przecież każdy Polak to głupi i oszust, statystyki nie kłamią więc się ubezpieczmy i stwórzmy państwo urzędnicze gdzie regulacja jest BOGIEM i się zamyka drzwi szpitala przed umierającymi bo przepisy nie pozwalają… ten duch urzędnika planisty ma się w Polsce cały czas dobrze i fakt faktem wolni nie jesteśmy bo też za wszystkim ktoś tajemniczy stoi. Jesteśmy za to o trochę bardziej wyzwoleni, bo to jest proces a nie rzecz czy zjawisko – nie wierzysz? Odsyłam do „Umysł zniewolony” Miłosza.
  Nie zapominaj też o jednym w swoim politykowaniu – najkorzystniejsze jest: podbój, rabunek i zniewolenie, a jak brakuje środków to się słabszych wybija – to się Polsce najlepiej opłaca.<
  Masz kompletny mętlik w głowie – współczuję … 😉 To co piszę nie dotyczy stylu myślenia tylko rzeczywistości, a ona jest brutalna, niestety, i nie pasuje do gimnazjalnych czy licealnych bajeczek z lekcji historii i wos, którymi , zdaje się, żyjesz … 😉

 44. @vps
  Wrzuciłeś już w google Dmitrija Doncowa (Doncova)??? To pouczająca lektura jak naprawdę(!) myślą Ukraińcy o Polsce i Polakach … 😉

 45. @Gospodyni: „Tymczasem polski premier potępił OBIE strony konfliktu.”

  I chwala mu za to. Jakiekolwiek nei bylyby motywacje „rewolucjonistow”, usilua oni obalic demokratycznie wybrana wladze metodami zupelnie neidemokratycznymi. Poza tym, zupelnie nei wiadomo KIM ci rewolucjonisci sa.

  Sytyacja w Syrii sie przypomnia, gdzie po obu stronach konfliktu stoja bandyci

 46. @S-21
  Ty piszesz o rzeczywistości jaka jest. Ja piszę o tym, że ludzie chcą ją zmieniać.

 47. @vps
  Trochę tych zmieniających już było, ale to niebezpieczne zajęcie – możesz zmienić nie tak jak chciałeś. Ci,których głupota doprowadziła do władzy Hitlera, bolszewików czy np. Pol-Pota mogą coś o tym powiedzieć ( o ile żyją;-)] – oni też chcieli zmienić świat. No i zmienili … 😉

 48. S-21
  Tutaj jest delikatna różnica której nie dostrzegasz.
  Realnie rzecz obserwując Ukraińcom nie będzie lepiej ani trochę, opozycja się skorumpuje a ludziom jak źle się żyło tak będzie źle się żyć. Jest to bardzo prawdopodobne. Różnica jest jednak taka, że teraz do siebie będą mogli mieć pretensję. Rozpoczną długą i trudną drogę do wolności na której jesteśmy wszyscy bo ludu wyzwolonego z opresji państwa nie ma nigdzie. Styl -0 wybitnie ukraiński czyli dawaj i hurrra.. może mało estetyczny, może między sobą będą sobie jeszcze pluć po twarzach latami ale totalnie głupi nie są i wiedzą jaka jest różnica pomiędzy biedą i swobodą a biedą i niewolą.
  niestety dzisiaj są takie czasy, że każdemu jest trudno sprecyzować plan, wystawić przedstawiciela i się konkretnie określić. Między wolnością a opresją władzy jest jednak różnica. Gdyby Ukraińcy czuli demokracje na własnej skórze i wiedzieli, że można prowadzić dialog, proszę wierzyć kontynuowaliby tą drogę.

 49. @vps
  Przyjemnych złudzeń do brutalnego przebudzenia …. 😉

 50. Czy Pani Kasia jest ślepa lub daltonistka i nie dostrzega czerwono czarnych flag faszystowskich riezunów UPA powiewających na płonącym Majdanie? Te łuny i pożar pamiętają mieszkańcy Wołynia i Zasania w latach czterdziestych. Nie było słychać tylko spazmatycznych krzyków zarzynanych ludzi. Może do tego jeszcze dojdzie i usłyszymy.

 51. Staram się śledzić wydarzenia na Ukrainie bez specjalnych emocji.
  Jeśli treść tekstu Gospodarza (Gospodyni) odzwierciedla jej profesjonalizm dziennikarski, to mam o tym prefesjonaliżmie niezbyt pochlebne zdanie.

 52. No cóż na forum tym pojawia się masa emocjonalnych wpisów nijak mających się do Ukraińskiej rzeczywistości . Biznes na Ukrainie prowadzi się trudno, między innymi przez nie stosowanie istniejącego niezłego prawa , korupcję i mentalność społeczeństwa która jest bardzo roszczeniowa . Niemiecka firma z którą współpracowaliśmy wycofała się z Ukrainy 2012 r co w tle obecnych wydarzeń można uznać za bardzo przewidujące . Oczywiście jeżeli dojdzie do sankcji ucierpią też polskie firmy które tam prowadzą interesy w tym i ta w której pracuje, to nie ulega wątpliwości . Ukraińcy są przekonani o swojej wyjątkowości , nie wiem skąd to przekonanie ale tak jest . To miedzy innymi powoduje że wszystko próbują robić na skróty . Jest prawo, obejdźmy je bo jego stosowanie utrudnia życie, trzeba reformować kraj , po co reformować jak to jest trudne i bolesne , lepiej niech ktoś da pieniądze . Ukraina jest piękna, warta zachodu. Tylko zmiany przeprowadzone demokratycznie mogą ich uratować , czego im życzę . Nacjonalizmy tam istnieją i ogromne podziały społeczne które rozrywają kraj , społeczeństwo oczywiście zasługują na więcej, ale musi chcieć zrobić zmiany w sposób w jaki my to zrobiliśmy . Bardzo źle by się stało jakby Ukraina się rozpadała , to byłby dramat prawdziwy, dramat i dla polski bo wtedy gigantyczną niestabilność mielibyśmy u granic.

 53. @tes
  W Polsce po 89′ prowadziło się biznes jak? Ludzie nie czuli się wyjątkowo (nie mieliśmy kilkusetletniej tradycji narodu wybranego?), a Amerykanie nie czują czasami, że to świat krąży wokoło ich wartości i interesów? Europa nie czuje się potęgą świata i tą „pierwszą cywilizacją” (choć połowę zawdzięczają Arabom)? Jakie społeczeństwo nie ma postawy roszczeniowej? Grecy, Hiszpanie a może „ubodzy” Amerykanie i Brytyjczycy z dwoma samochodami, własnym mieszkaniem i gigantyczną nadwagą? Im wszystkim również jest źle i tylko krzyczą – daj, daj, daj…mieszkałem krótką chwilkę w Hiszpanii. Ta „bezrobotna młodzież” budzi się o 17 po południu a zasypia o 7 rano. Wszystkie place są pełne ludzi których stać na wieczną niekończącą się zabawę… bo przecież ziemi tam nie jedzą.

  Nie twierdzę, że się mylisz ale możesz czasami sugerować mylne wnioski, bo to co opisujesz to Polska jeszcze 20lat temu..

 54. Każdy widzi w tv jak jest.Ja widzę tam wszędzie faszystowskie czerwono-czarne flagi.Jest masa skrajnie nacjonalistycznych ludzi, którzy nie są przyjacielsko nastawieni do Polski.Rząd Polski dlatego się nazywa Polskim, aby bronić naszych interesów.A nasze interesy to ochrona naszych obywateli oraz mniejszość polskiej.
  W jakim kraju stawia się pomniki zbrodniarzom wojennym? Dla narodu Ukraińskiego bohaterzy to zbrodniarze, a główne hasło to”Pamiętaj Lasze, co do Wisły to Nasze.”
  Ja mogę tylko podziękować braciom Ukraińcom za pomoc w Powstaniu Warszawskim.I za Wołyń.I za Upa.

 55. Katarzyna Kwiatkowska – Moskalewicz : „Lubię Rosję. Również Białoruś, Ukrainę i większość państw byłego Sojuza”.

  Łatwo komentować (lamentować) siedząc na tyłku za biurkiem.

  Oczywiście, wina Tuska.

 56. Szanowna Pani, szaleju się Pani najadła? Proszę obejrzeć sobie filmy w sieci. Wtedy zobaczy Pani co robią np. ze złapanymi milicjantami euromajdańscy Pani pupile. Ostrzegam, to są filmy straszne. To okropne, ze atakuje Pani premiera za to, co akurat mądrze i etycznie sformułował. A tak rzadko to mu się zdarza.

 57. Tekst jak najbardziej słuszny politycznie, jednostronnie prawidłowy 🙂 tak trzymać towarzyszko europejska

 58. Artykół dobry do wycisknia łęz a nie merytoryczny.
  Szkoda mi zwykłych ludzi na Ukrainie którzy żyją nadzieją że majdan coś zmieni i giną od kul. Szkoda mi tych, którzy wiedzeni propagndą UE, USA, Rosji rzucj sie na barykady wierząc w słuszność swoich celów.
  Niestety sa tylko narzędziem w rękach strajacych sie ubić interes na Ukrainie. Za krew odpowiadają wszyscy, którzy namawiali do „majdanu”.
  Pomarńczowa rewolucja była wcześniej odpowiednio przygotowywna, ryzyko zminimlizowno, obeszło sie bez ofiar. Teraz ? UE i służby wywiadowcze zostały zaskoczone nagłą zmianą w prawie stowrzyszeni w UE, no i nagle panika i nieprzemyślane decyzje w sprawie ruszenia na majdan.
  Jak sie czują Ci którzy zachęcli do wspiernia Ukrainców ? Gdzie oni teraz sa, jak płona budynki administrcji? NIe wierzę że zwykli obywtele, żądający poprawy byty rzucją koktailami mołotowa, podplją budynki itp. To już zorgnizowana kakcja, którą ktoś finansuje,Ktoś za nią stoi i która ma jakiś cel. Ci ludzie wlczą o swój interes, a giną zwylki obywtele w przekonaniu że walczą o polepszenie swojego bytu.
  Żal, mi , że obojętnie jak to sie skończy ci ludzie nadal będą zwiedzeni i rozczarowni.

 59. i tu Pan się myli. Od 21 listopada, kiedy wybuchły pierwsze proeuropejskie protesty, jestem częściej w Kijowie, niż w Warszawie. Proszę przejrzeć pozostałe wpisy i nie strzelać ślepymi nabojami,
  z pozdrowieniami,
  KKM

 60. @vinde
  A kto za Tobą stoi bo samodzielnie nie myślisz? Jaki agent pilnuje Twoich interesów? Czy ty jesteś tym wybranym, który wie co w jakiej trawie piszczy? Wolny i swobodny… a może czasem pogodzony z niewolą i chciałbyś budować świat na swoje podobieństwo, czyli podobieństwo do beznadziejnego życia?
  W tym całym żalu nie jest ci żal samego siebie…? Ah… zapomniałem, że niczego nikomu nie zawdzięczasz i samemu wszystko zbudowałeś bez rozlewu krwi. przecież niepodległość Polski to zasługa twojego czujnego oka i wybornej dyplomacji. Słowem pisanym walczyłeś z Islamem, z Tatarami, z Nazistami, i Komunizmem..wyzwoliłeś też pewnie i Afroamerykanów a ta wojna to niepotrzebna bzdura.

  Żal, mi, że obojętnie jak to się skończy Tobie nadal będzie wszystkiego żal i czarnego od białego nie rozróżnisz.

 61. Skąd to przekonanie, że lud ma zawsze rację?
  Przypominam, że Ukraińcy demokratycznie wybrali sobie do władzy Partię Regionów, doskonale wiedząc, że wybierają opcję uzależnioną od Rosji i daleką od proeuropejskości. Rozumiem, że mniejszość nie zgadzająca się z tą opcją postanowiła się zbuntować, nie czekając na wybory parlamentarne. To jak to jest: cieszymy się z demokracji, z tego, że lud ma władzę, ale jak wybiera nie po naszej myśli, to odmawiamy mu tej władzy i powołujemy nowy, lepszy lud, który nie musi zdobyć większości, by rządzić? Po co w takim razie bawić się w wybory, skoro wystarczy palić opony?
  Ukraina akurat ma pecha, bo opcje wyborcze bardzo silnie związane są z podziałem geograficznym i rozkładem bogactwa w regionach. A ponieważ demokracja najlepiej działa lokalnie, przy mniejszych podziałach, wychodzi na to, że najlepiej byłoby Ukrainę podzielić. Pytanie znowu, czy lud tego chce?

 62. @frugopij
  Sugerujesz, że ktoś wie lepiej od ciebie co jest dla ciebie dobre? Skąd wiesz, że istnieje jakakolwiek racja, może są tylko mniej lub bardziej złe wybory? Jeśli nie lud to kto? Eksperci? Jacy, jak nie ci wybrani z pośród ludu? Polscy? Internetowi?
  Legitymacja władzy ma ważność do czasu aż ludzie władzy tej legitymacji nie odmówią. Czy uważasz, że Janukowicz odszedłby jeśli za dwa lata ludzie wybraliby kogoś innego w wyborach? To dlaczego już teraz nie chce odejść skoro wiadomo, że go nikt nie popiera? Dlaczego nie chciał się zgodzić na wcześniejsze wybory skoro lud na Ukrainie jest niby tak podzielony? (lud to zawsze większość a nie 100% obywateli).
  Mierzysz swoją miarą i nie rozumiesz że Ukraińcy nie wierzą w zachodnie bzdury o Think-thanku, wyborach, kompromisach, dzieleniu się pół na pół tak jak My przy okrągłym stole, gdzie teraz co drugi ma żal o to do Mazowieckiego (bo Mazowiecki zrobił to co się teraz sugeruje – dogadał się). Może Ukraińcy się uczą na błędach reszty i wiedzą, że takie kompromisy to polityczna bzdura którą się wciska na zachodzie całym masom po to aby potem robili jak niewolnicy na „zielonej wyspie” za 1300 na rękę. Może chcą innego rodzaju polityki, może chcą władzy ludowej? Może chcą stworzyć coś nowego i próbują?

  Skąd ten cały pesymizm, skąd to – nie da się, skąd ta „trzeźwa” ocena sytuacji i ta pesymistyczna i beznadziejna sytuacja….czy czasem nie pochodzi wybitnie i wyłącznie od przegranych z Polski?

 63. vps,
  zgodnie z tradycją „Za wolność naszą i waszą” ruszaj na barykady do Kijowa, a nie podsmradzaj siedząc bezpiecznie w Polsce.
  Nuże, bagnet na broń!

 64. Szanowna Pani Katarzyno.

  Podobnie jak wielu komentatorów, myli Pani kolejny przejaw chroby Ukrainy, jakim jest majdan, z lekarstwem. Ani okropna sytuacja ekonomiczna, ani fakt, że w zamieszkach państwo używa przemocy, nie delegalizuje obecnej władzy i nie usprawiedliwia eskalacji konfliktu ze strony protestujących. Gdyby tak było, to rząd Turcji powinien już dawno być wykluczony ze wspólnoty międzynarodowej. Dzisiejszy Majdan nie ma nic wspólnego z protestami organizacji pozarządowych z listopada. Dawno został przejęty najpierw przez opozycję, a potem przez ruchy skrajne, które nadają mu obecny radykalny charakter. Sprawa stowarzyszenia z UE została zastąpiona walką z prezydentem. Opozycja parlamentarna, przez prowadzenie polityki na ulicy i oddanie panowania nad Majdanem ekstremistom, udowodniła swoją niedojrzałość i nieodpowiedzialność. Nie wiemy kto rozdaje karty na Majdanie i kieruje bojówkami, nie wiemy co z niego się wyłoni, tak samo jak nie jesteśmy pewni obecnego układu sił w obozie władzy. Z pewnością jednak Majdan to nie cała Ukraina – dziś walczy tam ok. 20 000-50 000 ludzi, mogących być pewnych poparcia w zachodnich regionach. Z reszty kraju płyną różne sygnały. Może też dlatego opozycja nie wspomina o przedterminowych wyborach parlamentarnych, bo obawia się ponownego zwycięstwa Partii Regionów. Szkoda, bo wbrew pozorom, była duża szansa na powrót na drogę zbliżenia z EU i umowy stowarzyszeniowej po zabezpieczeniu handlu ze wschodem i zdobyciu środków z Rosji i Chin, bez konieczności wdrażania drakońskiego programu MFW.

 65. @Gospodyni
  Pani blog nazywa się „Zrozumieć Rosję”!!! Rosja to spory kraj i nie tak łatwo ją zrozumieć… 😉 Tymczasem ustawiła się Pani w roli eksperta od Ukrainy – kraju, który wg Pani akurat Rosją nie jest, a też jest spory i ma bardzo skomplikowaną przeszłość i teraźniejszość!!!
  Niech się Pani zdecyduje – albo Ukraina to Rosja, ale wtedy Pani tezy nie mają sensu, albo inny kraj, o którym Pani nie ma pojęcia – to że jest tam też(!) prawosławie i , nieco odmienna, cyrylica nic nie znaczy. To, że Pani bywa turystycznie w Kijowie i wysłuchuje paru znajomych nic nie znaczy!!!

 66. Droga(sadząc po mejlu) Pani S-21, nawet zazdroszczę, że ma Pani tyle wolnego czasu na to bezmyślne bla-bla-bla. Specjalizuję się nie tylko w Rosji, Ukrainie, ale też Białorusi. O Ukrainie jest dużo na tym blogu, a będzie jeszcze więcej, bo piszę o Ukrainie książkę. Proszę nie zapomnieć i kupić ją jesienią 2014 r. Wydawnictwo Czarne.
  z najwyższym poważaniem,
  KKM

 67. @Gospodyni (c.d.)
  Mówi coś Pani nazwisko Dmytro Doncova (Dimitrija Doncowa) ??? 😉

 68. Droga Pani!
  Pisanie książek, nawet na zamówienie wydawnictwa Czarne, które ma specyficzne preferencje polityczne!) nie jest dowodem kompetencji – może być co najwyżej dowodem pewnego zarozumialstwa… 😉 Ja też się interesuję wieloma rzeczami, ale żeby zaraz książki o nich pisać … 😉 Polecam wydane po polsku i dostępne wspomnienia członków i dowódców UPA z obejmującego Polskę rejonu UPA-Zachód płk Onyszkiewicza (Oresta) „Bunkier UPA” – bardzo pouczająca lektura … 😉

 69. „bezmyślne bla-bla-bla…” i „z najwyższym poważaniem”?
  Pogratulować wyszukanych manier.

 70. @Tobermory
  – idę zaraz po tobie, już pisałem, na Ukrainie mieści się 40milionów ludzi na 1km²….chodźmy zmieścimy się wszyscy…

  @von Bach
  „Ani okropna sytuacja ekonomiczna, ani fakt, że w zamieszkach państwo używa przemocy, nie delegalizuje obecnej władzy”
  …różne rzeczy można przeczytać w internecie i codziennie mnie coś zadziwia…podobno jest taka wioska gdzie kangury rysują komiksy o Batmanie…w Indiach podobno, takie nowe kangury, nowy gatunek…rysują tylko czarnym węglem, bo kredy się boją…

 71. vps
  a masz już globus Ukrainy, żebyś nie zabłądził?
  40 milionów ludzi na km kwadratowy to nie ma nawet w Monaco ani Hongkongu.

 72. Praworządnie wybrana władza prze mniejszość rosyjską…to tak jakby u nas Śląsk decydował kto rządzi wbrew woli reszty Polaków…

  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2013/12/09/this-one-map-helps-explain-ukraines-protests/

 73. @vps
  Rozumiem, że jakby pozbawić praw obywatelskich wszystkich na Ukrainie, którzy nie akceptują skrajnie nacjonalistycznej banderowskiej wizji państwa ukraińskiego reprezentowanej przez Majdan, to wybory byłyby po twojej myśli… 😉 Wtedy rzeczywiście tych 100 tys to byłaby większość!!! Fajna koncepcja demokracji – tow. Stalin byłby z ciebie dumny … 😉

 74. @S-21
  Dalej swoje czarne, abstrakcyjne scenariusze piszesz… jakie pozbawianie praw obywatelskich, kogo? Jacy banderowcy…wszyscy to skrajni nacjonaliści?

  Nie bój się, obronimy Cię jak przyjdą w nocy pod dom… sam mieszkam 40km od granicy, pierwszy będę oczy wydłubywał i zjadał serca żywcem, niech tylko nacjonaliści popatrzą się w zachodnią stronę…śpij spokojnie, czuwam w gotowości, skrzywdzić nie pozwolę…

 75. @Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
  Zgadzam się z Panią w 100%, tylko co z tym dalej zrobimy?

 76. Szanowni Panstwo,
  ======================
  Tylu Was tu jest. Po co zaszczycacie swoją obecnoscia tę bezmózgową propagande? Tylko ją nobilitujecie.
  Zeby jeszcze mózgową… Ale BEZMÓZGOWĄ?

  I jeszcze książki pisze… No, no… Też coś! Ona pewnikiem jak ta Czukcza ( uwaga! hi, hi… ) w moskiewskim Związku Pisarzy – pisatiel’, ale nie czytatiel’…

 77. Ja myślę, pani Katarzyno, że gdyby nie Tuska pielgrzymki po europejskich stolicach kilka tygodni temu, to Europa zainteresowałaby się Ukrainą dopiero po tym tragicznym czwartku… Proszę być sprawiedliwą. W Unii nie ma ciekawości do Ukrainy, to my, najbliżsi sąsiedzi, musimy o tym przypominać. Że za późno, za mało itp? Spróbuj czymś zainteresować olbrzymiego dinozaura! Obecność europejskich ministrów w Kijowie w tamten czarny czwartek chyba sprawiła, że nie skończyło sę gorzej. Znacznie gorzej.

 78. Urban zamiast o Ukrainie „Piszę dla rządu projekt darmowego elementarza: Ala ma syfa a jej syf raka. Arłukowicz wyleczył Alę. Azor zjadł raka. Adaś jest na Facebooku. Ala robi mu loda albo dwa. Adaś i Azor bzykają Alę analnie. Analnie czyli na pieska nie powstaje ciąża, z której rodzą się dzieci. Antykoncepcja też zapobiega zajściu, a umysłowa chroni przez wpływami szkoły. Alfons to przyszły pracodawca Ali. Agata ma kutasa bo zachorowała na gender. Alik to kutas Agaty. Przymierzam się do „B””

 79. @Gospodyni, vps
  A tak wygląda i tego chce wyzwolony od „krwawego dyktatora Janukowycza” lud Zachodniej Ukrainy(co było do przewidzenia!) 😉
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wiec-we-lwowie-odlaczyc-ukrainskie-ziemie-od-polski/fxxep?fb_source=onetstream#.Uwo6iavp1jk.facebook

 80. Patriotyczny imperializm: sposób na zniszczenie Rosji.

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/02/patriotyczny-imperializm-sposob-na.html

  Liberalna Rosja, krytyczna wobec Kremla, z trwogą, tak jak i cały świat, obserwuje działania swoich władz w odniesieniu do Krymu. Patriotyzm i miłość do własnego kraju nie polega na narzucaniu swoich porządków sąsiadom. Nowa wojna krymska grozi rozpadem Rosji i wywoła na całym świecie nową, wielka falę rusofobii – ostrzega publicysta portalu gazeta.ru, Siemion Nowoprudski.

  Autor: Siemion Nowoprudski

  Blog Media W Rosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

css.php