Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

20.01.2014
poniedziałek

Kijów, próba dekonstrukcji systemu

20 stycznia 2014, poniedziałek,

„Co dalej?”, to pytanie wraca jak bumerang w ukraińskich mediach i sieciach społecznościowych, powtarzane przez świadków wczorajszej bitwy o Kijów i chór zaniepokojonych przyjaciół Ukrainy.

Co działo się wczoraj, widzieli już wszyscy: płonące autobusy, granaty dymne, gumowe kule, koktajle Mołotowa, armatki wodne. Krew na ulicach. Na szczęście udało się uniknąć ofiar śmiertelnych. Jednak zdjęcia mrocznych postaci, które czają się na dachach budynków przy ulicy Hruszewskiego, w epicentrum wydarzeń nie napawają optymizmem. Ukraińscy dziennikarze twierdzą, że to snajperzy.

Zaczęło się niewinnie. W niedziele przed południem ludzie zebrali się na kolejną majdanową demonstrację. „Szli w kaskach, karnawałowych maskach, noworocznych kostiumach z napisem na plecach ‚Nie idź za mną, jestem piąty!’ – opisuje Katerina Kobernik dla rosyjskiego portalu Slon.ru.

Ten „piąty” to aluzja do niedawnych zmian w kodeksie karnym. Pod groźbą mandatu i konfiskaty prawa jazdy Ukraińcom zakazano jeździć w kolumnach dłuższych niż 5 samochodów. Skąd taka drobiazgowość ustawodawcy? Zmotoryzowani protestujący pod egidą nieformalnej organizacji „Automajdan” mocno dali się we znaki prezydentowi Janukowyczowi. Urządzają rajdy pod jego bajeczną rezydencję poza granicami Kijowa, w której polityk urzęduje częściej, niż w budynku prezydenckiej administracji w centrum niespokojnej stolicy.

Gdy entuzjazm demonstrantów na placu Niepodległości nieco przygasł po dwóch miesiącach stania, to właśnie „automajdanowcy” stali się awangardą protestu.

Mandaty to jednak tylko preludium. Za pokojowy protest zaczęły grozić realne wyroki więzienia.

Przyjęte prymitywnym fortelem poprawki do kodeksu karnego (przewodniczący parlamentu, przedstawiciel partii rządzącej, zarządził głosowanie za pomocą podniesienia rąk, które to policzył w 10 sekund) utrudniają życie demonstrantom, organizacjom pozarządowym, dziennikarzom.

„Po czwartkowym głosowaniu w Radzie Najwyższej zacząłem zastanawiać się nad emigracją – skomentował na Facebooku Sergij Sidorenko z gazety Kommersant Ukraina. „Ty już emigrowałeś. Jesteśmy w Białorusi” – napisał ktoś w odpowiedzi.

Od czwartku było więc wiadomo, że w Kijowie coś się wydarzy. Protestujący mieli coraz mniej do stracenia.  Ludziom przestały wystarczać puste zapewnienia opozycyjnych polityków, że „w 2015 r. w wyborach prezydenckich odniesiemy zwycięstwo”.  Na Kliczko, Jaceniuka i Tiahnyboka, czyli trzech tenorów ukraińskiej opozycji, mówi się teraz złośliwie, „trituszki”. To aluzja to innego, słynnego już majdanowego neologizmu, „tituszki”, oznaczającego politycznie zaangażowanych po stronie władz dresiarzy.

Marazm klasy politycznej bezpośrednio przekładał się osobiste losy demonstrantów. Przyczyn kijowskich niepokojów można rzecz jasna szukać teraz w działaniach prawicowych ekstremistów. Można niestrudzenie tropić ślady nacjonalistów na Majdanie. Można straszyć potomkami UPA. Można dzielić włos na czworo. Tylko po co?

Przecież nie chodzi tu o nacjonalizm.

Na Ukraińskich ulicach dokonuje się właśnie próba dekonstrukcji systemu, którego nie zdołała zreformować pomarańczowa rewolucja. Nawet jeśli skazana jest na porażkę, świadczy o dojrzewaniu ukraińskiego protestu.

Pomarańczowa rewolucja została przygotowana przez opozycyjnych polityków i wspierający ich biznes. Ukraińcy przychodzili na Majdan jak na karnawał. Nic więc dziwnego, że dominował nastrój miłości do bliźniego. Kwiatek w milicyjną tarczę, ukraiński flower-power.

Ale karnawał szybko się skończył, a system państwowy, który politycy obiecali zreformować, funkcjonował w najlepsze następną dekadę. Były to dla Ukrainy chude lata.

Majdan 2013 r. skrzyknął się na przekór opozycyjnym politykom. Jest materializacją obywatelskiej woli. Jego utrzymanie wymaga się od protestujących o wiele większego wysiłku. Wymaga też ponoszenia ofiar.

Trudno przyklaskiwać brutalnym działaniom części demonstrantów, którzy postanowili skończyć z obłaskiwaniem mundurowych za pomocą ciepłej herbaty, kanapek i uśmiechniętych studentek, chwycili za butelki z benzyną i kamienie. Można ubolewać nad faktem, że dziedzictwo pomarańczowych protestów odeszło w zapomnienie. Ale nie można nie zauważyć, że na naszych oczach ludzie rozpaczliwie zmagają się z niesprawiedliwym państwem.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 33

Dodaj komentarz »
 1. Bzdurne wywody. Janukowicz ma obowiazek by zaprowadzic porzadek. Po to jest prezydentem. Taki sam obowiazek mial Gen Jaruzelski w 1981.

  Opozycja zachowuje sie nie-konstytucyjnie i bezprawnie. Jest podzegana z zagranicy. Na zachodzie jest element ktoremu na kazdym balaganie poza swymi granicami zalezy. Ukraincy sa w tym celu wykorzystywani tak jak polacy w 1980/81.

  A co do systemu na Ukrainie. Niech pani Kwiatkowska naprawi Polske i pokaze Ukrainie jak ma byc.

 2. Do axiom1 godz.16:16 BRAWO!Tak właśnie jest .

 3. Gdyby im było dobrze, daliby się podżegać?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Rozmawiam od czasu do czasu z Ukraińcami, którzy pracują w Polsce; są wśród nich wyedukowani z dużych miast i mieszkańcy małych wsi. Wszyscy są zrozpaczeni, a kobiety popłakują, kiedy rozmowa schodzi na tematy dot. sytuacji politycznej w ich kraju. Każdy z nich nienawidzi Janukowicz, padają najgorsze słowa, wśród których bandyta i mafioso to najłagodniejsze. To prawda, że moi rozmówcy są głownie z zachodniej Ukrainy, gdzie ogromna większość niechętna jest obecnemu prezydentowi. Z drugiej strony, gospodarcza sytuacja Ukrainy jest katastrofalna i nie sądzę, by Wschód stał za nim murem. Rosja nie jest w stanie Ukrainy utrzymywać, tak jak to robi z Białorusią. Pozostaje UE, ale nikt się tu nie pali, by topić miliardy w kieszeniach Janukowicza i jego obozu. Ponieważ na Ukrainie dzieci prawie wszystkich ludzi pieniądza i władzy studiują zagranicą, a ich rodzice trzymają większość swych aktywów w bankach zagranicą i lubią wojażować na Zachód, to proste zakazy wizowe, poparte zamrożeniem części tych aktywów (na odpowiednią skalę) wstrząsną tym bractwem, a wtedy partia Janukowicza się zacznie sypać. Niestety – nim to się stanie, na Ukrainie muszą paść zabici. Myślę, że to sprawa tygodni; pewnie Rosjanie się teraz modlą, by nie zdarzyło się to w trakcie olimpiady w Soczi.

 6. „..Z drugiej strony, gospodarcza sytuacja Ukrainy jest katastrofalna i nie sądzę, by Wschód stał za nim murem. Rosja nie jest w stanie Ukrainy utrzymywać, tak jak to robi z Białorusią. Pozostaje UE,…”

  W jakim swiecie ty zyjesz ? Unia jest bankrutem. Uni nie stac na zadna pomoc finansowa dla Ukrainy. Ukraina sie nie kwalifikuje na pozyczke od MFW, Unia nawet nie byla w stanie udzielic w MFW Ukrainie gwaracji. A Rosja da im pozyczke ktora potrzebuja $20 mld. $3 mld juz dostali.
  Rosyjska pozyczka pomoze ustabilizowac ukrainskie finanse. Rozroby na Majdanie to akt sabotazu i zdrady narodowej. Tego wlasnie Ukraina nie potrzebuje.

  Za obecny stan Ukrainy odpowiada amerykanski namiestnik Juszczenko i piekna Julia wzniesieni do koryta w wyniku rewolicji tzw pomaranczowej i falszywych wyborow. Janukowicz odziedziczyl po nich bajzel.

  A co do systemu, to ten sam system jaki istnial kiedy Juszczenko byl prezydentem. I ten system byl dobry. A teraz ten system jest zly bo Janukowicz jest prezydentem. To jest logika polskiej szkoly studiow wschodnich. Przeciez to system pomaraczowej revolucji, bardzo chwalony w Polsce od chwili powstania.

  Co dziwne bo w polskim interesie nie jest Ukraina w rekach faszystow, nacjonalistow i banderowcow. Ale,… co kolwiek nie na reke Rosji jest oczywiscie wazniejsze nawet jezeli to szkodzi Polsce.

 7. Na Ukrainie trwa opłacana i organizowana przez NATO rewolucja, awantura mająca na celu wciągnięcie jej poprzez UE do NATO. Dalej już mają plany kolonizowania i budowania tam baz militarnych i szachowanie Rosji, Iranu i Azji. O to idzie gra. Organizatorem są szkolone w NATO tajne oddziały militarne UPA i Bandery. Wielu Polaków mieszkańców Zasania już gotuje się do przeniesienia do Polski. Więcej szczegółów tutaj.
  http://www.globalresearch.ca/natos-ukrainian-target-the-black-sea-fleet/5364936

 8. @ facet z Bydgoszczy 20 stycznia o godz. 18:43
  czy to nie Julka z Pryszczatym, zrobili Ukraińcom ten dobrobyt ?

 9. Witam
  Winszuje autorce bloga.. Czego winszuje braku wiedzy o sytuacji geopolitycznej świata. Ukraina to kraju który nie poradzi sobie bez Rosji. Cała ich potęga opiera się na technologi, sprzęcie i pieniądzach Rosjan. Jeśli wejdą do UE to polegną gorzej niż Grecja. Dopiero będzie wojna domowa. Proponuję raczej zająć się swoim krajem i popatrzeć jak u nas przechodzą ustawy. Nie wiem czy Pani wie, ale nasz ustawodawca dopuszcza obce wojska do tłumienia naszych demonstracji w przypadku kiedy władza go o to poprosi. Okupacja na życzenie władz… Bajka. Co nas Polaków obchodzi ukraina…

 10. Urządzają rajdy pod jego bajeczną rezydencję poza granicami Kijowa, w której polityk urzęduje częściej, niż w budynku prezydenckiej administracji w centrum niespokojnej stolicy.

  Ten wpis pogrąża red. Kwiatkowską jako wielbicielkę kiczu oligarchów i ich stylu życia. Janukowycza próbuje przedstawić jako ukraińskiego Hobbita który w swej (bajecznej !) rezydencji zerka w lustereczko (Made in China) czy aby nie pojawila się na niem rysa. W tle syczenie platynowego samowara a pod ścianą na której wiszą skradzione w Podhorcach kirysy srający na dywan York z obrożą od Cartiera – podarunku od Związku Handlarzy Ogórami w Doniecku. Na horyzoncie bohaterskie tłumy jadących (czwórkami !) zwolenników Kliczki – ich relikwią Święty Kłak (z warkocza !) Julii Timoszenko. Ogląda ci ona tę swołocz na więziennej plazmie w przerwach miedzy reklamami na HBO,CNN,FOX i innych 😉

  PS.
  Wpisz z obrazka HB43 (43 !? – czy to nie data pogromów na Wołyniu ?)

 11. Nacjonalizm – miłe memu sercu uczucie, ale ten Majdan ma tyle wspólnego z walką nacjonalistów – co strajk stoczniowców w Gdańsku.
  Co zostało z ich marzeń, to wstyd spojrzeć do tyłu i wspominać rok 1980.
  Po 23 latach od „zwycięskiej” transformacji Polska musi wydawać rocznie prawie 100 mld złotych na odsetki od pożyczek, bezrobocie w niektórych rejonach sięga 25 procent , a ujemna demografia sprowadzi w najbliższym czasie miliony imigrantów i zacznie się kocioł bałkański nad Wisłą. To jest polityka robiona przez globalistów. Sprzedawanie problemów narodowościowych i ekonomicznych to polityka którą do mistrzostwa doprowadzili banksterzy. Polityki nie robi się na Majdanie, ani na ulicy , ale reżyserzy dell arte łatwo posługują się tą sztuką.

 12. Andriej Konczałowski: Co raz bliżej dna !

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/01/andriej-konczaowski-co-raz-blizej-dna

  Rosja znalazła się na skraju przepaści. Ludzie wykształceni, myślący, zatroskani losem ojczyzny znajdują się w przerażającej mniejszości. Od kilkuset lat naród pogrążony jest w feudalnej śpiączce. Rosji potrzebny jest nowy przywódca na miarę Piotra Wielkiego – w artykule opublikowanym w wydawnictwie sieciowym AdMe.ru alarmuje wybitny reżyser filmowy Andriej Konczałowski.

  Blog MediawRosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/

 13. @ mediawrosji 21 stycznia o godz. 5:31
  naprawdę Rosjanom za mało było Gorbaczowa i Jelcyna ? Potrzebny im ktoś taki jak Niemiec ? Ale skoro Ty i Andriej tak twierdzicie to pewnie macie racje

 14. Pisze pani, że wszyscy na Ukrainie są przeciwko Janukowyczowi więc proszę mi odpowiedzieć na następujące pytanie.

  Dlaczego inna dziennikarka Lichniewicz którą wysłano do Doniecka (wschodnia Ukraina) gdzie miały mieć miejsce protesty przeciwko na Janukowyczowi znalazła na miejscu w sumie 2 demonstrantów i to nie miejscowych ale z zachodniej Ukrainy?

  Pisze pani, że tzw. rewolucja pomarańczowa była finansowana przez miejscowych biznesmenów więc jak pani skomentuje to, że tzw. członkowie PORA byli szkoleni przez Otpor organizację finansowaną przez CIA? Czy Otpor szkoliłby PORA gdyby to nie było na rękę mocodawcom z CIA?

  http://www.sourcewatch.org/index.php/Otpor#cite_note-1
  http://archives.econ.utah.edu/archives/pen-l/2000m12.2/msg00174.html

  Czy do akcesoriów pokojowej demokracji należą koktajle mołotowa pałki i inne a w to byli uzbrojeni tzw. obrońcy barykad na majdanie o czym wspominała między innymi pani koleżanka Lichnowicz w relacji z Kijowa?

  Czy pani na poważnie uważa, że ci wszyscy obecni na Majdanie przychodzą tam bo nie są opłacani?

  Skoro pani pisze że prymitywnym fortelem udało się przeglosować ustawy to jak pani skomentuje okoliczności towarzyszące uchwaleniu przez PO ustawy ręckiego gdzie przegłosowywano ją w ostatniej chwili i wprowadzono po cichu w ostatnim momencie poprawki? W razie wejścia w jej życie w praktyce mielibyśmy cenzurę. Jak pani skomentuje wykorzystywanie prokuratury i sądów, żeby uniemożliwić opozycyjnym wobec PO dziennikarzom wydawanie gazety- przypadek w sieci? Jak pani skomentuje próby podmieniania dowodów, żeby tylko Sławomir Nowak nie stanął przed sądem o czym pisano w Wprost? Jak pani skomentuje próby wykorzystania prokuratury, żeby w wprost nie pisano o sprawie Józefa Bąka alias Michał Tusk?

  Domyślam się, że gdyby to ostatnie miało miejsce na Ukrainie i postępował tak Janukowycz nie szczędziłaby pani oburzenia. Proponuję pani podobnie jak jeden przedmówca, żeby pani zamiast zajmować się jakąś Ukrainą i tamtejszą demokracją zajęła się tym co ma miejsce w Polsce, gdyż inaczej jest pani odpowiednikiem człowieka co krytykuje innego, że ma drzazgę w oku nie widząc, że w swoim oku ma belkę.

 15. nie będę się odnosić do Pańskiej agresywnej wypowiedzi. Proszę po prostu spojrzeć na badania opinii publicznej dotyczącej Majdanu. http://tsn.ua/ukrayina/ukrayinci-proti-zhorstokogo-rozgonu-maydanu-ta-vvedennya-nadzvichaynogo-stanu-opituvannya-330473.html

 16. Saurom
  21 stycznia o godz. 13:46

  PSIAKREW ! To bylo mocne !
  Dodam jeszcze – jak Pani wytlumaczy że na „zielonej wyspie” która jest alimentowana przez stolicę pedofilii (Brukselę) ludzie którym się powodzi masowo popelniają samobójstwa !? Czy z taką samą dociekliwością będą badane machloje nowo mianowanych ministrów/minister (o glupocie trudno pisać – tę wnieśli do rządu sami). To że w Polsce rządzą/ili kurwy i zlodzieje odmierzający czas na podrobionych/pożyczonych (niepotrzebne skreślić) zegarkach powinno być powodem do nie przespanych nocy a nie paru ukraińskich nacjonalistów ze zmarzniętymi smarkami u kluka droga Pani !

  PS.
  Chcialem przy okazji pokazać jak wygląda agresywna wypowiedz jako że krytykowanego wpisu @Sauroma do takich zaliczyć nie podobna i przy okazji poprosić ażeby Pani (wzorem red.Żakowskiego) nie zaczęla nam jeszcze zarzucać „antysemityzmu” !

 17. Ale ma tu Pani towarzystwo!
  Nie wiem czemu ten blog nie zbiera osób zainteresowanych Ukrainą, Białorusią czy Rosją, tylko tępych wielbicieli Putina i zamordyzmu. Dlatego niestety nie chce się dyskutować.
  Pozdrawiam.

 18. Marit, racja. Jak dotychczas nie skasowałam żadnego z komentarzy, ale dyskusja zmieniła się w bełkot. Dlatego od tej chwili komentarze obraźliwe, pozamerytoryczne będą przeze mnie usuwane.
  Z najlepszymi pozdrowieniami,
  KK

 19. Marit

  Ja tu chyba tydzień broniłem prawa pani Kasi do pisania o Ukrainie tak jak ją widzi ale w koncu po chyba trzydziestym komentarzu ręce mi opadly.
  To orka na ugorze.
  Szkoda, bo to bardzo ciekawe teksty. Ale dzialają na bywalców jak czerwona plachta na byka. Klub putinowskich rusofili sie tu nieoczekiwanie objawił.

  Pozdrawiam

 20. Jak CIA bierze udział w akcjach terroryzmu mających na celu zakłócić igrzyska w Soczi.
  http://www.globalresearch.ca/cia-connected-terror-group-issues-threat-ahead-of-russian-olympic-games/5365682

 21. Kartka z podróży
  21 stycznia o godz. 23:03
  Tego typu wejścia dyskwalifikuję ciebie. To według Kasi czysty bełkot. Zamieściłem tutaj cztery opinie niezależnych źródeł o Ukrainie. Ani Kasia ani Ty nie przeczytali żadnego. Dwa są po polsku, to chociaż te można. Ale pełne usta propagandowych frazesów.

 22. jasny gwint
  22 stycznia o godz. 10:10
  „http://www.globalresearch.ca….”

  To za duzo dla tych ciotek – pozostaje im wierzyc ze paru oplacanych przez „filantropa” grandziarzy zdobedzie stolki dla Kliczki & Co. a w nagrode oni beda mogli calowac piety Julii 😉

 23. Mówi pani, że moja odpowiedź jest agresywna to może pani wskaże mi w którym punkcie była agresywna poprosiłem o odpowiedź na kilka pytań ale przecież dla pani to jest nie do pomyślenia. Najłatwiej zresztą przecież zarzucić komuś że jest agresywny lub jak to ujął jeden z przedmówców wielbicielem Putina rusofilem.

  Do Rosjan nie mam nic przeciwko temu zwyciężaliśmy ich i byliśmy przez nich zwyciężani. Co do Putina niezależnie co można o nim powiedzieć jest przewyższa o wiele bardziej naszych polityków. Jako jedyny skutecznie przeciwstawił się Amerykanom ratując swoich sprzymierzeńców raz w 2008 roku a drugim razem w 2013. Skończył również z oligarchami skutecznie ich poskromił. Bardziej dba o godność swojego kraju niż nasi pożal się boże politycy. Czy byłoby możliwe pisanie w kontekście zbrodni hitlerowskich o Rosji, że tam były rosyjskiej obozy koncentracyjne? Nie ponieważ tam od razu są podejmowane działania dlatego nikt się nie ośmieli czegoś takiego napisać. A o Polsce pisze się, że tutaj w okresie okupacji hitlerowskiej istniały polskie obozy koncentracyjne i co robi polski rząd Donald Tusk i inni nic milczą w końcu Merkel mogłaby się obrazić. Jedynie dzięki działaniom podjętym przez obywateli tego kraju.

  Za pewne wie pani kto jest Robespierre zna pani także jego stanowisko w czasie debat w konwencie w sprawie czy rozpoczynać wojnę z Austrią i Prusami w 1792 roku. Za pewne powie pani, że był za wojną nie był przeciw a uzasadnił to tym że nikt nie lubi uzbrojonych misjonarzy.

  Jeżeli pani chce być takim uzbrojonym misjonarzem na Ukrainie proszę bardzo niech pani będzie ale chyba zgadzamy się że najpierw należy uporządkować sprawy w swoim własnym domu zanim będziemy się wtrącać w sprawy innych. Poza tym biorąc pod uwagę to co się działo w Iraku wymyślanie fałszywych pretekstów a potem pośpieszne podawanie innych radziłbym być ostrożnym z angażowaniem się w tego rodzaje interwencji. Poza tym rzadko kiedy obecnie tego rodzaju wydarzenia jakie mają miejsce na Ukrainie wybuchają tak spontanicznie zwykle tak jest że po prostu ktoś za tym stoi ktoś wspiera finansowo i dokładnie to ma miejsce na Ukrainie gdzie USA i Unia Europejska po prostu dokonują ingerencji w sprawy wewnętrzne kraju po tym jak Janukowycz odmówił przystąpienia do Unii Europejskiej- dokonuje się po prostu pucz w celu obalenia legalnie wybranego prezydenta powtórka z 2005. Co sobie pomyśleli decydenci z Brukseli i Waszyngtonu nie do pomyślenia jest żeby jakiś tam kacyk na Wschodzie ośmielił się nam sprzeciwić to by stanowił zły przykład trzeba z tym coś zrobić. I widzimy co się dzieje cytując Lenina dobroduszni idioci zebrali się na Majdanie a reszta kraju. Reszta kraju wbrew pani działaniom ma to gdzieś stoją po stronie legalnego prezydenta.

  A Polacy wiadomo są delikatnie mówiąc pośmiewiskiem świata dają się wykorzystywać każdemu są takim murzynkiem Bambo, który za kilka słów wielkiego brata z Waszyngtonu jest gotowy posyłać wszędzie na interwencje swoich żołnierzy. Taki murzynek Bambo nie dba o to co się dzieje w kraju liczy że zawsze upadnie na cztery ręce jak przysłowiowy kot ale czy tak jest to już na własnej skórze przekonaliśmy się kilka razy w 1795 oraz w międzywojniu przy okazji paktu z Locarno oraz w 1939 roku.

 24. Jasny Gwint

  Ale o czym ja mam z Tobą rozmawiać.
  Przecież tu nie chodzi o kolejny opis sytuacji na Ukrainie. Tylko chodzi o to, że on cię doprowadza do furii dlatego, że uważasz iż pani Kasia powinna tę sytuację opisywać inaczej. Po Twojej mysli. Choć przecież nie piszesz z Kijowa.
  Tak więc to nie jest dyskusja o tekscie tylko o światopoglądzie. Stąd te złośliwości pod adresem autorki.
  O czym tu rozmawiać? Pani Kasia ze zrozumieniem podchodzi do determinacji Ukrainców na ulicach Kijowa a ty ze zrozumieniem do snajperów strzelających do nich z dachów.
  Mam taki światopogląd, że podzielam jej punkt widzenia. Wybacz, ale ze snajperami – nawet blogowymi – nie ma dyskusji.

  Pzdro

 25. Byłem dotychczas (być może naiwnie) raczej sceptyczny wobec idei trolli opłacanych przez ambasady obcych państw, ale to, co widzę tutaj (vide axiom1 et. al) skłania mnie do uwierzenia, że tak jest w istocie. Zawsze na posterunku, niezależnie od pory dnia, i zawsze te same „chwyty” retoryczne – personalne uderzanie w autora bloga po to, by odciągnąć uwagę od tematu. Zero dyskusji, agresywne wypowiedzi. Przykre..

 26. Kartka z podróży
  22 stycznia o godz. 13:09
  Lepiej wsiądź na rower o popedałuj gdzie pieprz rośnie. Będzie więcej pożytku niż pisanie na blogach, wszędzie, dużo o wszystkim, o każdej porze i najważniejsze, że głupio. W twoich elaboratach trudno znaleźć jedno mądre i logiczne zdanie. Takie sobie pisanie na zamówienie, coś jak ghost writer z etatu aby wyrabiać statystykę na blogach Polityki. Masz w tym ponurym dziele kilku konkurentów.

 27. Pisałem o tygodniach a wystarczył jeden dzień i padli pierwsi zabici. Myślę, że dużo wskazuje, że na tym blogu uwiła sobie gniazdko czerezwyczajka; ta pogoń za krwią i obwinianie Zachodu o zamęt na Ukrainie, tak jakby to NATO wysyłało swych snajperów do Kijowa, by walili do nieuzbrojonych ludzi – to pachnie na odległość- nazwijmy to po imieniu – FSB i Putinem, człowiekiem o oczach demokraty, jak mawiał Bush. Adamie, Axiomie, Jasny Gwincie: nie idźcie tą drogą – wiemy kim jesteście. Zdradza was ta nieznosząca sprzeciwu i nieuznająca faktów argumentacja, to obrażanie oponentów – troszcie się o własny kraj bo w Polsce tyle kłopotów, Ukraina całkowicie uzależniona od Rosji (służę danymi: eksport – do WNP 34% – w tym Rosja 25%, do UE 27%, do krajów Azji 25% w tym Turcja 6%, Chiny 4%; import z WNP 35% – w tym z Rosji 28%, z UE 35% i Azji 21%). Wyduście to wprost – Ukraina nie zasługuje na własną państwowość, bo waszym zdaniem to własność mateczki Rosiji, a UE i Polszy wara od naszego, a jak sie nie podoba – budiem strielac. A może się mylę… Był taki klub w Polsce nazywał się Grunwald – taki „narodowo” PZPR-owski beton, który był za prawdziwie krwawą rozprawą z Solidarnością i dawał sygnały do ZSRR, że pomoc tu potrzebna natychmiast, bo socjalizm się wali. – Może wy jednak nie FSB, a grunwaldzcy klubowicze?

 28. ktoś coś
  22 stycznia o godz. 14:43
  „…wobec idei trolli opłacanych przez ambasady obcych państw…”

  Powinienem dostac zatem rownowartosc 40 spalonyc bud przed ambasada Federacji ! Brawo – platne w (bezwolframowych) sztabkach 😉 Jak na razie wszystko idzie po mysli Zachodu – pare trupow juz jest. Teraz czekamy na nastepne – w przerwach miedzy wiadomosciami koncerty organowe z jadalni PT. Sikorskich, wystapienie Bula i nastepna Gosiewska u „Stokrotki” ktora zaprezentuje kolejne botki w cenie 25 opon do spalenia na Majdanie !

  PS.
  O prawdziwych tragediach to sie nie pisze !

  http://wpolityce.pl/artykuly/72328-romans-hollandea-kosztowal-palac-elizejski-3-miliony-euro-valerie-tierweiler-miala-zniszczyc-drogocenne-prezydenckie-dekoracje-gdy-dowiedziala-sie-o-zdradzie

 29. Panie witg, proszę sobie popatrzyć live na to bydło i motłoch w espreso.tv. Panu to odpowiada? Bo mnie nie – różnimy się widocznie kulturą i cywilizacją. Takie działanie doprowadzi do podziału Ukrainy i nie będzie temu winna Rosja, a sami Ukraińcy. Brednie o agentach FSB zostawiam bez komentarza.

 30. Jasny Gwincie

  To raczej Ty się zrelaksuj. Po co te osobiste wycieczki pod adresem autorki, tych co nie podzielają Twojego zdania?
  Mam problem z odpowiedzią na tak emocjonalne komentarze jak Twoje.
  Świat Cię rani, polityka Cię rani, zmiany Cię ranią. Kwiatkowska Cię swym pisaniem rani, Kartka Cię rani … . Wszędzie widzisz CIA. Przecież to obłęd jakiś … .
  I co ja mogę Ci odpowiedzieć? Mam z Tobą odkrywać jakieś spiski światowe?
  Co tekst autorka napisze to piana na ustach.
  Nie potrafisz zrozumieć, że każdy świat widzi swoimi oczami. Bo swiat różny jest i różnie się na niego patrzy. Bo ludzie są różni.
  Rece opadają …

  Pozdrawiam

 31. witg
  22 stycznia o godz. 20:53
  Na dolarowym Majdanie zabito na razie 5 osób. A co powiedzieć o 4,6 milionach Irakijczyków, i Afganów, nie mówiąc już o 130 tys Syryjczyków? Zabijają tu i tam te same siły zbrodniczego kartelu US/NATO.

 32. Czego dostaliście kota z ta ukraina.Nigdy nie bł to kraj bratni dla nas ani dla Rosji.Są to fałszywi ludzie jak i ich historia.Dla mnie wiadomości w tv radio czy na takich blogach to stronnicza głupota która nas karmią a sami mówią,że informacja powinna być obiektywna.Na ukrainie obchodzone są rocznice postania oddziałów grenadierów ss od lat..na majdanie wisiały wizerunki ich bohaterów narodowych którymi są mordercy którzy mordowali naród Polski a wy im w d..pe wchodzicie.Dla mnie po ukrainie może zostać dziura w ziemi.Zbiórki odzieży i jedzenia i wysyłanie ich do ukrainy pomoc finansowa i budowanie w polsce osiedla dla uchodzców z ukrainy jest dla mnie idiotyzmem..My Polacy nie mamy zbyt wiele..mamy ludzi bezdomnych,ale co tam..rząd znajdzie mieszkania i pieniądze na utrzymywanie ukrainców w naszym kraju.Czasem myślę,ze może Rosja zaanektuje i Polskę..może w ten sposób by się coś tu zmieniło..bo zaczynam się tu czuc jak w filmie W.Disneya-kaczor gania donalda i donald kaczora i nic z tego nie wynika oprócz kolejnych odcinków tej głupawej kreskówki.

css.php