Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

20.12.2013
piątek

Wolność

20 grudnia 2013, piątek,

Takiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Krótko po wczorajszej – generalnie przewidywalnej i dość nudnej – dorocznej konferencji prasowej Władimira Putina, gruchnęła sensacyjna wiadomość: Chodorkowski będzie wolny i to jeszcze w tym roku, a nie w sierpniu 2014 r., kiedy kończy mu się zasądzony wyrok.

Tej wiosny moskiewskie wróble ćwierkały, że wierni Kremlowi śledczy pod wodzą szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Aleksandra Bastrykina szyją trzecią sprawę karną przeciwko byłym właścicielom Jukosu. Z tego powodu z Rosji emigrował znany rosyjski ekonomista, Siergiej Gurijew, a na przesłuchania wzywano nawet wieloletnią sędzię Sądu Konstytucyjnego, Tamarę Morszczakową. Śledczy chcieli wiedzieć, czy ktoś zapłacił za korzystną dla Chodorkowskiego ekspertyzę.

W 2010 r. Morszczakowa kierowała grupą ekspertów, która na zlecenie ówczesnego prezydenta, Dmitrija Miedwiediewa przygotowała raport o drugim procesie Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa (jednym z sześciu ekspertów był właśnie Gurijew). W raporcie stwierdzono, że nowy wyrok dla byłych właścicieli Jukosu nie miał podstaw prawnych.

Z Miedwiediewem wiązano nadzieje na ułaskawienie Chodorkowskiego. Trzeci prezydent Rosji pięknie mówił o wolności, ale – jak się okazało – na słowach się skończyło.

Jeszcze gdy w czerwcu rozmawiałam z Natalią Gieworkian – współautorka książki „Więzień Putina” była przekonana, że Chodorkowski zostanie już wkrótce oskarżony o związki z przestępczością zorganizowaną i skazany na kolejny, wieloletni wyrok. Podobny pesymizm powtarzał się w rozmowach z Siergiejem Gurijewem i Tamarą Morszczakową.

A jednak, pięćdziesiąt dni przed olimpiadą w Soczi Władimir Putin ogłosił (a właściwie cedził przez zęby) ułaskawienie Chodorkowskiego. Wygląda na to, że dominująca od czasu trzeciej kadencji grupa kremlowskich „siłowików” przegrała w tej sprawie z „liberałami”. Za wcześnie jednak na politologiczne analizy. Za wcześnie również na spekulacje, jak ułożą się losy najsłynniejszego więźnia Rosji.

W komentarzach dominuje zaskoczenie (a w rosyjskich środowiskach liberalnych: zaskoczenie i radość). Krąży też wielkie pytanie, na jakich warunkach Chodorkowski wychodzi na wolność. Znani rosyjscy politolodzy mają oczywiście przygotowane odpowiedzi, ale nie będę ich tu przytaczać. Jak na razie to niewiele więcej niż wróżenie z fusów.

„Ciekawe, co on teraz czuje. Nikomu nie życzyłbym, by dowiedział się tego z autopsji, ale byłoby naprawdę interesująco przeczytać myśli Chodorkowskiego. Zabrali mu dziesięć lat życia. Musiał patrzeć na bezczelne mordy „prokuratorów”, „sędziów” i „śledczych”. I dostał „ułaskawienie” na te kilka miesięcy, po setkach mu ukradzionych. I trzymał się te dziesięć lat z taką wstrząsającą godnością. Co ma teraz w głowie i duszy?” – napisał opozycyjny e-polityk, Aleksiej Nawalny, któremu jeszcze kilka miesięcy temu groził podobnej długości wyrok.

To prawda, że ułaskawienie Putina jest skąpe: Chodorkowski zyskał zaledwie kilka miesięcy wolności. I nieprzypadkowo akt łaski zdarzył się przed zagrożonymi częściowym bojkotem igrzyskami w Soczi.

Cieszy jednak i to. Rok temu rozmawiałam z Borisem Chodorkowskim: to pełen werwy i siły charakteru osiemdziesięciolatek, który wraz z żoną prowadzi pod Moskwą liceum z internatem dla ubogich dzieci. Bał się, że nie zobaczy syna na wolności.

A jednak zobaczy.

I to jest naprawdę dobra wiadomość.

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 136

Dodaj komentarz »
 1. Należało wpierw napisać za co wsadzono tego Chodorkowskiego, bohatera dwóch narodów. Czy za miliard lub więcej miliardów dolarów. I co z nimi się stało. Czy on miał drukarnię dolarów lub czy je skradł? Inaczej to zwykła manipulacja, kłamstwo i propaganda.

 2. Nie potrafie zrozumiec co to nierozgarniete dziecko tu robi w Polityce. To przeciez nepotyzm oczywisty.

  Oczywiscie gwint ma racje. Za co Khodorowski zostal skazany ???

  A z jakiego powodu zostal zwolniony ? Przeciez zostala ogloszona amnestia z okazji 20 rocznicy rosyjskiej Konstytucji. 22 tys wiezniow z niej skorzysta. A to dziecko zajmuje sie tylko Khodorowskim. To dyskryminacja wobec pozostalych wiezniow objetych amnestia.

  Nie wiem dlaczego to dziecko laczy sprawe Khodorowskiego z Olimiada w Sochi. Co ma jedno z drugim wspolnego ?

 3. Putin i cała rosyjska elita władzy napawają odrazą. Wieloletnie deptanie godności człowieka, któremu nie udowodniono winy, trzymanego jak zwierzę w klatce w czasie rozprawy sądowej – oto praworządność w wydaniu rosyjskim. To i tak postęp w porównaniu z czasami Stalina, kiedy szafowano wyrokami śmierci, a w łagrach gniły miliony ludzi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To stare zdjecie jeszcze z przed tiurmy.

  Niech Polityka pokaże aktualne zdjecie ,żeby każdy mógł zobaczyć jak wygląda człowiek,który podpadł Putinowi 10 lat po.

 6. Andrzej
  20 grudnia o godz. 15:23

  W Polsce, sprawa biezaca, czlowiekowi grozi do 10 lat wiezienia za 1 grosz.

  Khodorowaski dokonal przekretow na kilkanascie miliardow dolarow. Na jakiej podstawie piszesz ze nic mu nie udowodniono. Jest na ten temat pelno informacji w necie i jego proces byl rowniez jawny.

  Ogladalem Blomberg TV. Omiawiali sprawe Khodorowskiego. Mowili oczywiscie ze byl niewinny. Bo to co robil dozwolne jest podobno w kazdej demokracji. Miedzy innymi; tajnie finansowal partie polityczne i placil lapowki poslom, nie rozliczal sie z podakow, igonoral rosyjskie prawo prowadzac Jukos,… i prowadzil gangsterska bojowke ktora usuwala mu niewygodnych ludzi. Siedmiu zostalo usunietych. Odzielna sprawa jest w jaki sposob Khodorowski przejal kontrole nad Jukos.
  Na koniec bylo pytanie. Ile gotowki Khodorowski ma obecnie ? I tu sie okazuje ze przed aresztowaniem zdolal ukryc $700 milionow. Bloomberg wie !

 7. Jakie znowu święta droga pani?? Chodorkowski jest Żydem, wspieranym przez żydostwo świata, a to są 2013 urodziny Jezusa Chrystusa, Boże Narodzenie. No pani Kwiatkowska! Jednym z głównych obrońców Chodorkowskiego jest Elie Wiesel z „Przedsiębiorstwa Holokaust”, opisywany w książce przez prof. Normana Finkelsteina, ten, który razem z resztą swych pobratymców walczył o usunięcie chrześcijańskich Karmelitanek z zawłaszczonego dla celów geszeftowo-propagandowych Oświęcimia.

 8. Podobno Chodorkowski z Berlina wybiera sie do Szwajcarii…
  Czyzby z wizyta do kilku bankow szwajcarskich?

 9. Ludzie, co z wami???? Co za znaczenie ma czy Chodorkowski jest Żydem, czy chrześcijaninem? To, że robił przekrety, jak pewnie wszyscy, którzy dorobili się gigantycznych fortun w „nowej, demokratycznej Rosji”, to dość oczywiste. Ale nie to było powodem jego uwięzienia – inni, więksi cwaniacy chodzą tam wolni. Rzecz w tym, że jego przestępstwa były jedynie pretekstem do stricte politycznie uwarunkowanego procesu, a jak pisze Autorka, szykowano juz kolejny. Winami, którymi został obciążony Chodorkowski możnaby obdzielić jeszcze dziesięciu rosyjskich oligarchów (wciąż żyjących na wolności ale sprytnie nie ujawniających ambicji politycznych). Jego ułaskawienie to wyłącznie gest polityczny i, moim zdaniem, bezpośrednio związany z Olimpiadą w Soczi. I co ma do tego żydostwo Chodorkowskiego? Trudno zrozumieć Rosję, ale równie trudno niektórych forumowiczów…

 10. Jednym slowem „interes szę kręczy” – niedlugo poznamy prawdziwa cenę wolności tego grandziarza i zlodzieja 😉 A moze ma to związek z Ukrainą i tylko Pani Kwiatkowska tego jako jedyna nie kapuje !??? Może tego grandziarza wypuszczono na otarcie lez po utracie Ukrainy ?

 11. Szanowna Autorko, miłośniczko Rosji. Czy poza ustawicznym jadem ( przez zaciśnięte usta ? ) na oklepane tematy, napisze Pani kiedyś coś istotnego o Rosji, oryginalnego, czy chociażby ciekawego?

 12. Oto product klamstw, znieksztalcen, podzegania do nienawisci narodowej i swinskiej podlosci.
  Kwiatkowska dolaczyla do znanej dwojki podzegaczy-rusofobow Polityki, Ostrowskiego i Wilczak.

  Andrzej
  20 grudnia o godz. 15:23
  “Putin i cała rosyjska elita władzy napawają odrazą. Wieloletnie deptanie godności człowieka,….”

  Nie dziwie sie ze tak Andrzej mysli.

  Ale skoro Rosja jest odraza to czym jest Polska. Przed odrazaniem sie do innych warto zapoznac sie z wlasnym podworkiem.

  Rozwazmy jak demokratyczne sa oba kraje Polska i Rosja.

  Parlamety w Polsce i Rosji sa wybierane w podobny sposob i nie majacy nic wspolnego z demokracja.

  Wladza wykonawcza ma najwieksze znacznie.

  W Polsce wladza wykonawcza jest w rekach premiera i premiera nikt nie wybiera. Partyjny dyktator zwycieskiej partii staje sie premierem. On nominuje poslow (listy wyborcze) a pozniej posly nominuja go na premiera. Wyborca ani frekwencja sie nie licza.
  Natomiast stanowisko prezydenta w Polsce jest tylko forma zorganizowanego zlodziejstwa. Bo nie potrzbne. Prezydent nie ma zadnej wladzy ani znaczacych sie obowiazkow.

  W Rosji, na czele wladzy wykonawczej stoii prezydent. Jest on wybierany bezposrednio, tak jak w USA. Nie ma nic bardziej demokratycznego niz bezposrednie wybory najwyzszej wladzy. W Rosji Putin wygral ostanie wybory zdobywajac 63% glosow przy frekwencji 66%.

  W Polsce premier powtarzam nie jest nawet wybierany a jego partia zdobyla 39% przy 49% frekwencji.

  Juz tu widac ze w dziedzinie demokracji na najwyzszych szczeblach wladzy to Rosja jest znacznie bardziej demokratyczna. W Rosji wladza zostala wybrana bezposrednio, olbrzymia wiekszoscia glosow i przy wiekszej frekwencji w porownaniu z Polska.

  Na szczeblu regionow. W Polsce wojewodowie sa nominowani przez premiera zainstalowanego (nie wybranego). Co nie ma nic wspolnego z demokracja. W Rosji gubernatorzy sa bezposrednio wybierani.

  Jak widac krytykowac Rosje za praworzadnosc z polskiej pozycji to wiecej niz nieprzyzwoitosc.

  W sprawie “Wieloletnie deptanie godności człowieka,….”

  Zakladam ze ta uwaga odnosi sie do obecnych czasow. Przeszlosci nie ma co porownywac. Przypomne tylko ze leninizm-stalinizm odpowidzialny jest za 16 mln ofiar a zachod za 120 milionow kolonialnych morderstw i 500 lat niewolnictwa i zlodziejstwa.

  Obecnie, godnosc czlowieka jest deptana raczej w Poslce i przez Polske w innych krajach na bandyckich misjach. W tajnych wiezieniach w Szczytnie-Szymany, w aresztach wydobywczych, w Afganistanie, Iraku i Afryce Centralnej,…. A mistarzmi deptania godnosci czlowieka sa polscy sojusznicy co pokazali w Guantnamo, Abu-Ghraib, Bergan, … i oczywiscie jest NSA,…. Tym bandziorom Polska sie wysluguje na koszt polskiego podatnika jako podly wasal i sluga.

  Tak wiec z polskiego stnowiska nikt nie ma prawa czepiac sie Rosji. To sa prowokacje.

 13. Chodorkowski to gość , który zawinął grubą , niewyobrazalnie grubą forsę . putin nie znosi gdy ktoś zawija kasę bez koncesji wydanej przez niego , putina i bez wniesienia stosownych opłat. A dodatkowo putin to wschodni satrapa rządzący wschodnim, zgniłym krajem .

  Reszta to sprawa wtórna i ogólnie znana .

 14. Byniek
  20 grudnia o godz. 20:40
  Ta Pani nic niestety nie może. Taka jest wola redakcji. Taka jest POLITYKA w służebnej i w roli posłusznych kłamców wobec dysponentów. Coraz bliżej tabloidów. A tacy jak Pani Kwiatkowska, a jest ich wielu nazywają siebie dziennikarzami. Wstyd.

 15. Coz… to tylko blog, to tylko „blog”!

 16. @Eldorado, 20 grudnia o godz. 21:09
  Eldorado Ty jak zona Litwinienki znasz nawet myśli Putina. Pewnie jak HGW, aka Bufetowa, kontaktujesz się z Duchem Świętym i wiesz, ze Rosja to zgniły kraj.
  Czy mógłbyś wypisać wszystkie inwektywy, które kierujesz do Putina, bo wschodni satrapa nie robi już wrażenia.

  Autorka nie wspomniała, ze to Niemcy (wywiad) podkablowali Chodorowskiego Rosjanom. Ten super patriota i demokrata przygotował sprzedaż Jukosu Amerykanom a Niemcy wiedzieli, ze Jankesi oleją ich potrzeby gazowe i nie dopuścili do tego. Jak mnie pamieć nie myli, to przyskrzynili go tuz przed opuszczeniem Rosji

  Pani Kasiu te „Putin ogłosił (a właściwie cedził przez zęby)” jest świetne
  Gdyby pani nie podpisała się, to myślałbym, ze to „dzieło” Wildsteina, Ziemkiewicza czy jakiegoś innego Sakowskiego

 17. Janek
  20 grudnia o godz. 18:08
  Jakie znowu święta droga pani?? Chodorkowski jest Żydem, wspieranym przez żydostwo świata, a to są 2013 urodziny Jezusa Chrystusa, Boże Narodzenie. No pani Kwiatkowska! Jednym z głównych obrońców Chodorkowskiego jest Elie Wiesel z „Przedsiębiorstwa Holokaust”, opisywany w książce przez prof. Normana Finkelsteina, ten, który razem z resztą swych pobratymców walczył o usunięcie chrześcijańskich Karmelitanek z zawłaszczonego dla celów geszeftowo-propagandowych Oświęcimia.
  ***
  Janku,
  geszefciarze to chodzacy na msze i do spowiedzi ci ktorzy wykorzystujac sytuacje Zydow w czasia drugiej wojny swiatowej szantazowali Zydow wyludzajac od nich pieniadze pod grozba wydanie ich Niemcom.
  sprawdz wasc czy Twoi krewni tego nie robili. Przejecie po wymordowanych Zydach domow, mieszkan i przedmiotow osobistego uzytku to dopiero geszeft!!! Oplacilo sie!!!

 18. Ten artykuł to wyraz naszych powszechnych kompleksów wobec Rosji. Wydaje nam się że tam oni tylko myślą jak nam zaszkodzić, jak zgasić taką jutrzenkę swobód wszelakich. A oni po prostu nas olewają. Polska nie jest dla Rosji nawet zadrą w tyłku. Im więcej Kaczyńscy czy Tuski podskakują tym łatwiej pokazać kto tu się pieni.
  Niestety taki komunikat doszedł już do rosyjskiego społeczeństwa i nie poprawimy tego nigdy. A szkoda bo jeszcze w latach 70 Polacy byli lubiani i podziwiani w ZSRR. TO był kapitał który bezmyślnie roztrwoniła styropianowa polityka.

 19. Eldorado jest produktem klamstw Kwiatkowskiej i dwojki znanych podzegaczy-rusofobow Ostrowskiego i Wilczak.

  Eldorado, 20 grudnia o godz. 21:09

  Nazywanie Rosji „zgnilym krajem” jest rezutatem swinskich klamst dziennikarzy i publicystow dotknietych choroba rusofobi i pospolitej podlej nienawisci.

  Oto „zgnily kraj”; $175 mld rezerw w gotowce, $515 mld rezerw w zlocie, $172 mld zainwestowane w USA rzadowe obligacje,… $62 nadwyzka handlowa w 2013. Dlug pobliczny 8.4% PKB. bezrobocie 5.4%.

  Tylko Chiny maja lepsze wyniki.
  W ostatnich kilku latach Rosja podarowala $120 mld dlugow 29 krajom. Zaden kraj nigdy czegos podobnego nie zrobil.

  W tym tygodniu Rosja uratowala Ukraine inwestujac $15 mld, w obligacje i dajac $5 mld w obnizce cen za gas. Unie bylo stac na 600 mln Euro i nie bylo stac nawet na poreczenie za Ukraine w Banku Swiatowym.
  Polska sprowadza z Rosji 98% ropy i 70% gazu. Wkrotce bedzie rowniez sprowadzac energie elektryczna. Przy jednoczesnej niekontrolowanej epidemi rusofobi juz w stanie gangreny tworzy sie bardzo niebezpieczna sytuacja.

  Kwiatkowska to nieodpowiedzialne i nieswiadome szczenie ktore systmatycznie podzega i pogarsza sytuacje Polski. Konsekwencje moga byc tragiczne.

 20. O, milośnicy Rosji wstali …. Cóż , historia zna takie postawy. Dość niezle pamiętam takich chłopaczków z prl-u. Założyli nawet TppR .

  Chyba Lenin wspominal o ” pożytecznych idiotach ”.

 21. Myślę, że należy Chodorkowskiego uhonorować tytułem Pierwszego Obywatela RP. Wszak ukradł więcej i w o wiele krótszym czasie niż nasi znani miliarderzy.
  A jaki zapobiegliwy.
  Swoją drogą czy autorka pochyliła się z miłością nad kimś kto „siedzi” za kradzież rowera?

 22. ZA CHwlę.

 23. W państwach totalitarnych złodzieje są karani z całą surowością.W demokracjach ,hołubieni ,wszak pierwszy milion trzeba ukraść aby rozkwitał kapitalizm.I natym polega paranoja nowożytnych czasów i płacz nad Chodorkowskim.A biedaczysko Putin ,ratując Igrzyska robi idiotyczne ruchy ,które i tak mu nie pomogą a zaszkodzą bo biedaki rosyjskie tego mu nie wybaczą

 24. @Eldorado
  Pomysl co pozyteczego mogl by zrobic polski rzad dla polakow. Moglby np probowac zarobic na sukcesie Rosji. Polepszyc niedole 70% polskiego nieszczesnego narodu zyjacego w biedzie. Bo takie rzady jakie mamy po 1989 sa prawdziwym nieszczesciem.
  Ale jest odwrotnie. Polska stara sie jak moze zeby cos Rosji zepsuc. Szkoda Rosji jest wazniejsza nawet jezeli szkoda dla Polski jest wieksza.

  Polski poscig za tarcza jest szczytem polskiego debilizmu. Stworzy to nowy stan zimnej wojny, ucieczke kapitalu i dalsze zwiekszenie polskiej biedy. I to wszystko za sprawa podzegaczy jak Kwiatkowska, Ostorwski i Wilczak. I oczywiscie osobom jak ty ktorzy dali sie otumanic.

 25. Ale się Gospodyni dorobiła klubu fanów – wielkorusofili.

  Pozdrawiam i dzięki za kolejny ciekawy tekst.

 26. Krwawy imperialista, bohater spod Teheranu, Zbigniew Brzeziński publikuje w GW kretyński felieton. http://wyborcza.pl/1,75968,15174127,Ukraina_bedzie_prawdziwa_demokracja.html
  Ćmi mu się bełkot o „odrodzeniu ukraińskiej tożsamości narodowej” i innych historycznych bzdurach. O jakiej to ukraińskiej tożsamości ten pajacowaty jankes pisze? Kiedy oni ją mieli? Za Chmielnickiego, Chruszczowa, Petlury lub Bandery. Nigdy jej nie mieli. Powstali w wyniku wybryku Stalina powołującego republikę Ukrainy z miejscem w ONZ. Czy może Polska kiedyś ją tworzyła? Powstali jako państwo dzięki braku roztropności Gorbaczowa i zbiegu okoliczności. Podobnie jak dwukrotnie Polska. A kretyni mają swoje miejsce w Gazecie świątecznej.

 27. Po pierwsze, to nie sądzę, że nasz wymiar sprawiedliwości jest bez skazy i zmazy. /tak samo jak rosyjski/.
  Po drugie, to trzeba być człowiekiem wielkiej wiary, aby wierzyć, że rosyjski oligarcha był czysty jak łza, i zły Putin wtrącił go, za nic, do kazamatów.
  W Polsce często pisze się, że jakiś opozycjonista został wtrącony do mamra, ale pomija się milczeniem to, że złamał on obowiązujące tam – na Ukrainie, w Białorusi, czy Rosji – prawo.
  W stosunku do tych krajów nie potrafimy być obiektywni; chcemy bardzo uwierzyć, ze jesteśmy wspaniałą demokracją w przeciwieństwie do sąsiadów na wschodzie.
  Leczenie jeszcze jednego z naszych kompleksów.
  Bo między bogiem a prawdą, do demokracji to jeszcze nam daleko. Do bycia narodem cywilizowanym też. Bardziej przypominamy tych ze wschodu, niż z zachodu – i tu jest pies pogrzebany.

 28. Zajmujemy się Chodorkowskim, a Ukraina odjeżdża z Unii Europejskiej na najwyższym biegu do Rosji i Chin, z którymi ma coraz większe strategiczne interesy. Z Ukrainą stanie się dokładnie to samo, co z naszą najbardziej rzutką częścią młodego pokolenia. Ona wyemigruje ze stetryczałej UE, tak jak młodzi Polacy ze stetryczałej III/IV RP.

 29. Podobno Chodorkowski & Co. „kupił” Jukos za 300 mln dol.
  Czytając życiorys niezwykła kariera w latach 90-tych, gdzie możliwe były
  …niezwykłe przekręty finansowe.
  Jaki to inny więzień rosyjski był ostatnio tak uroczyście witany* w Niemczech?
  Co prawda dzisiejsza Rosja to nie wzór idealnego ustroju ,ale Chodorkowski też nie był/jest skazy.
  *- i dlaczego?

 30. W Polsce przejście z socjalizmu dokonane zostało przez ludzi, którzy autentycznie przygotowywali się do tego zadania od końca lat 70-tych; realne zmiany flankowane były tworzeniem koniecznych ustaw, przez ludzi równie dobrze przygotowanych, ustaw, których w państwie socjalistycznym być nie mogło!

  W Rosji Jelcyna wyglądało to inaczej. Po 70 latach socjalizmu nie tylko nie było nic przygotowane do przejścia do kapitalizmu, nawet nie było ludzi, którzy na bieżąco mogliby wskoczyć do tej roboty. Jelcyn zdecydował się powierzyć upadające lub już upadłe gałęzie przemysłu ludziom wybitnie zdolnym. To była jego decyzja!

  Chodorkowski mówi o tym w książce Geworkian. Wspomina, że wielkim problemem było znalezienie posłów Dumy, którzy byliby w stanie tworzyć ustawy prywatyzacyjne!

  Tu nie chodzi o „przekręty”, bo te zakładają działanie wbrew prawu, tu chodzi o brak prawa, o konieczność tworzenia prawa.

  Proszę też nie zapominać o fundacjach Chodorkowskiego.

  Kiedy imperia tzw. oligarchów okrzepły, Chodorkowski wyszedł do Putina z inicjatywą, by stworzyć fundus na rzecz (ogólnie rzecz mówiąc) działalności społecznej. Putin nie był tym zainteresowany!

  Wkrótce potem Bierezowski, Gusinski i inni wyemigrowali, a Chodorkowski poszedł do więzienia.

  Więc błagam Was, przestańcie gadać o PRZEKRĘTACH!! Takie ględzenie świadczy tylko o tym, że nie macie pojęcia o sprawie, a wytłumaczeń szukacie iście prymitywnych.

 31. Kartka z podróży 21 grudnia o godz. 10:09
  ======================
  >>>…dzięki za kolejny ciekawy tekst.>>>
  Ciekawy text… O zlodzieju, ktory kupil 1/3 zasobow strategicznych Rosji za oszczednosci z pensji komsomolskiej. I zostal aresztowany w trakcie ich sprzedazy obcemu krajowi…
  „Czudnyj czeławiek” jak to napisala redaktor Polityki, Szwarcman.
  Ciekawe, czyim on był slupem?

  I to Pan KzP tak podpiera swoim nickiem….?

  Co za przykre rozczarowanie!
  Chyba że ktos się podszywa pod ten, dotychczas, szanowany powszechnie nick…
  To, zdaje sie, bardzo ostatnio popularna rozrywka na blogach polityki.

  P.S. Taaak, to by bylo akceptowalna wersja…

 32. @ jasny gwint: „Powstali jako państwo dzięki braku roztropności Gorbaczowa i zbiegu okoliczności”. Ładnie pan umie pisać, panie gwintu. Dzięki braku i dzięki zbiegu. Natomiast co do @ Janek: idąc tropem Finkelsteina uskarża się pan zapewne na tzw. przemysł pogardy. Pobożne zaś siostrzyczki do opuszczenia żwirowiska skłonił sam JP2. Zostań z panem bogiem, panie Janek.

 33. Leżę sobie nad Morzem Czerwonym i rozmawiam z nie pierwszej młodości Rosjanką, również o polityce. Na pytanie kiedy żyło się jej najlepiej odpowiedziała, że za … Breżniewa. Skrytykowała wszystkich przed nim i po nim. Byłem zdziwiony, wszak dzisiaj stać ją było na wczasy za 1000 dolarów. Nie pytałem o uzasadnienie wyboru, ale myślę, że wynikał on z sentymentu za ZSRR.

 34. Mój komentarz z
  21 grudnia o godz. 14:00
  nie ukazał się, następny komentarz, tak. Czy jest jakiś istotny powód, czy to po prostu przeoczenie moderatora?

 35. wpuszczam wszystkie komentarze, musiałam przeoczyć, choć proszę jeszcze raz sprawdzić, bo przeglądam skrzynkę dokładnie,

  z pozdrowieniami,
  KK

 36. Michrichu, (przepraszam, że z dużej litery, ale edytor mi automatycznie poprawił)

  Szczerze mówiąc, tak do końca to nie wiadomo kim byli ci twoi geszefciarze. Polskobrzmiące nazwisko, czy deklarowane wyznanie, nie mogą tu być miarodajne (ilu Żydów udających Polaków jest w Sejmie? Ilu w prasie? Ilu było w żydokomunistycznej ubecji, w wojsku, na różnych synekurach?), a sądząc po morderczych poczynaniach samych Żydów wobec Żydów np. w getcie (vide policja żydowska wyciągająca Żydów za włosy spod łóżek, żeby ich oddać hitlerowcom i oskubać), albo za Lenina (vide Żydowska Partia Komunistyczna tzw. Jew-Sekcja, łupiąca rodaków) nie da się wykluczyć, czy ci – jak być może słusznie piszesz – geszefciarze, tak naprawdę nie byli aby Żydami… A zatem, zanim się odezwiesz, lepiej sprawdź, czy twoi krewni nie zarżnęli jakiegoś rodaka dla paru szekli.

  Jasne, że wszyscy wiedzą, że szmalcownicy byli Polakami, ale kiedyś wszyscy wiedzieli, że Ziemia jest płaska, jak twoja mózgownica.

 37. W Rosji w czasie bezprzykładnego w historii okradania mienia narodowego przez oligarchów, uwłaszczających się na mieniu państwowym, nie płacących podatków państwowych i przekupujących władze, KGB ratowało sytuację osadzając na stanowisku premiera/a później prezydenta/ pułkownika Wladimira Putina, którego teza dyplomowa była na temat strategicznego posługiwania się paliwem.
  Wówczas został zaaresztowany, najbardziej prominentny oligarcha, własciciel Jukosu Chodorkowski, który m.in. przekupywał deputowanych Dumy i starał się za 200 milionów dolarów otrzymanych od Rotschild’a z Nowego Jorku, przejąć przemysł naftowy wartości około 20 miliardów dolarów a także kandydować w wyborach na prezydenta Rosyjskiej Federacji – państwa, które ma największe zasoby na świecie gazu ziemnego. Chciał też sprzedać ukradzione strategiczne rosyjskie złoża ropy naftowej na Syberii amerykańskiemu koncernowi Chevron ale został namierzony przez KGB. Od lat Chodorkowski jest w więzieniu, a Rotschild stara się bezskutecznie o zwrot 200 milionów dolarów.
  Chodorkowski to oprócz gigantycznych defraudacji i korupcji politycznej jeszcze coś.
  Szef Jukosu d/s bezpieczeństwa Aleksiej Piczugin został skazany na dozywocie za zlecenie kilku morderstw. Udowodniono mu 5 zabójstw i kilka usiłowan.
  Zabici to: Władimir Pietuchow, burmistrz Nefteyuganska, który chcial aby Jukos płacił podatki, małzeństwo Gorinów, Sergiej Gorin był menagerem w Bank Menatep założonym przez Chodorkowskiego, Walentyna Korniejewa, która nie chciała pozbyc sie udziałów w Banku Menatep, Nikołaj Fiedotow , szofer Jewgienija Rybina, który był faktycznym celem zamachu. Mr Rybin złozył do sadu kilka pozwów przeciwko Jukosowi, m.in. o zwrot 100 mln USD.
  To tak w skrócie charakterystyka bohatera Zachodu i oczywiscie Polski Chodorkowskiego.

 38. Takich durni jak Janek, powinno się wywalać na zbity pysk.
  Z głupotą trzeba walczyć, a nie jej ustępować.
  To do autorki bloga.

 39. Do P. Kartka z Podrozy.
  =======================
  Wpis Do Pana godz. 16:08.
  Wisial w zamrazarce 24h i mogl Pan przeoczyc.
  A byloby szkoda…
  …………….
  ……………
  Do wszystkich.
  ===============
  Pamietam z prasy brytyjskiej, gdzie Bierezowski cieszyl sie bezpiecznym azylem…
  ( cyt z pamieci ) „… co prawda to zlodziej na kolosalna skale i u nas za to by siedzial na zawsze, ale że to Rosja to…”
  Też „Czudnyj czeławiek” dla Polityki…

 40. @axiom1
  daj spokoj z ta pro-rosyjska propaganda. nie idzie tego czytac.

  moze i chodorkowski kradl, ale uczciwego procesu nie dostal. car-putin decyduje jako jedyny, czy ktos siedzi czy chodzi. a pod soczi pasowala ta amnestia idealnie.

  a dla tych ktorzy fakty uwolnienia chodorkowskiego chca poznac, polecam http://www.spiegel.de/politik/ausland/chodorkowski-freilassung-triumph-der-geheimdiplomatie-a-940462.html

  to pokazuje jak bliskie kontakty maja dalej niemcy z rosjanami. i to wam powinno dac do myslenia!

 41. chodorkowski jest wolny, ale nie zapomnijmy jak wielu, mniej znanych,
  bedzie musialo i te swieta spedzic w lagrach…

 42. Byku, oczywiście za niewinność.A mnie wzruszają igrzyska naszych tzw. dziennikarzy. W TVN taka była znawczyni i słynąca z nienawiści do Putina ,gdy ogłosił amnestię ,twierdziła ,że to blef.W BAbilonie po amnestii, zajęła się ,w słowotoku i bredniach ,tylko tym ,że Putin przeprowadził zaplanowana operację.Przy okazji dołożyla Niemcom i innym ,którzy przyczynili się do zwolnienia aferzysty.A kobitki słuchały i żadna nie zabrała głosu .Chłopi głosujcie na PIS ,to wasza praca będzie nie warta grosza ,bo stracicie rynek wschodni.

 43. Anfisa Dołgoruka
  21 grudnia o godz. 22:15
  Jest tu tylko trochę prawdy. O gigantycznej grabieży Rosji za czasów i z pomocą Jelcyna opisano w książce Friedmana :
  http://ksiazki.wp.pl/bid,24033,tytul,Czerwona-mafia,ksiazka.html?ticaid=111e2b
  Wtedy szacowano wielkość grabieży na pół biliona dolarów, aczkolwiek równie dobrze mógł to być bilion. Chodorkowski jest tam wymieniany jak niewielki kanciarz wobec zorganizowanych rekinów żydowsko komunistycznych. W tej sytuacji Putin uratował Rosję i jest dla niej zbawieniem. Z tej racji jest tak znienawidzony zarówno przez mafie, CIA i Sikorskiego. Ciekawy pogląd na sytuację w Rosji i okolicach przedstawiono w linku axioma /18.03/. Badania Gallupa wykazują, że w krajach tzw postsowieckich 51 procent respondentów pozytywnie ocenia swoje życie za czasów Breżniewa. Powinno być to uznane za sensację światową. Gallup powinien podobne badania wykonać w Polsce i przyjrzeć się wynikom po 24 latach pławienia się w odmętach wolności, niepodległości i suwerenności. W blichtrze marketów, nauki kościoła i światłości elit politycznych.

 44. Anfisa Dołgoruka
  21 grudnia o godz. 22:15
  Czasy gigantycznego rozkradania Rosji bardzo rzeczowo opisala Naomi Klein (Kanada) w ‚The Shock Doctrine”. Ksiazka jest rowniez przetlumaczona na polski. Jest tam rowniez rozdzial o polskiej tzw trasformacji.

  Ca za ironia gdy obcokrajowcy z dalekich krajow informuja polakow co sie w Polsce i sasiednich krajach (Rosji) dzialo. A polscy kundle dziennikarstwa serwuja tylko lgarstwa.

  Nie dziwmy sie, rezim Tuska placi mediom. Np Polityka wziela w lape 590 tys zl. Wyborcza 62 mln a TVN 6.5 mln tylko w 2012.
  Rezim dyktatora Donka kupuje sobie dobra prase w tzw „wolnych” i „nezaleznych” mediach na tzw „wolnym rynku” po „cudownej transfromacji”.
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kogo-lubi-rzad
  Tylko idioci ciage wierza w jakas tam demokracje w Polsce.

 45. Georgaes 53
  Oczywiście, że tekst jest ciekawy. Ilość komentarzy o tym świadczy. Nawet jak podejrzewam z rosyjskiej ambasady tu piszą.
  Mało, że ciekawy to jeszcze wolnościowy. Sam tytuł przecież budzi emocje u komentatorów. Najwyraźniej słowo „wolność” bulwersuje wielkorusofili. Nic nowego.
  We mnie też wzbudził emocje, bo całym sercem życzę więźniom – zakładnikom politycznym, równiez w Rosji wolności. Nic na to nie poradzę, że nie mam mentalności więziennego klawisza. Tak więc życzę Chodorkowskiemu by wypoczywał i nabierał sił po tych latach łagru, pod opieką niemieckiego rządu dzięki ktoremu może żyć jak człowiek.
  Co do wątków karnych nie mam nic do dodania poza tym co napisała Therese Kosowski. Podobnie widzę tę sprawę.

  Pozdrawiam serdecznie.

 46. Georges53
  Przepraszam za literówkę w nicku.

  Pzdro

 47. @ Therese Kosowski 21 grudnia o godz. 14:00
  „W Polsce przejście z socjalizmu dokonane zostało przez ludzi, którzy autentycznie przygotowywali się do tego zadania od końca lat 70-tych; realne zmiany flankowane były tworzeniem koniecznych ustaw, przez ludzi równie dobrze przygotowanych, ustaw, których w państwie socjalistycznym być nie mogło!”

  Pani raczy żartować.
  To pewnie dlatego KOR i S nie przetłumaczył sprawdzonych rozwiązań politycznych w Niemczech (nie więcej niż 10% w obcych rekach : banków, mediów, insurances, infrastruktury, no OFE )
  Za radą Wojtyły, woleli posłuchać Sorosa i jego przybocznego, Sachsa, mówiąc na ich propozycje jak Kuroń, „ja tego nie rozumiem, ale się zgadzam”.
  I naprawdę pani wierzy, ze Soros poświecił swój czas tracąc pieniądze tylko dlatego, ze pokochał Polskę a nie przygotowywał sobie grunt pod świetne interesy ?

  Najlepsza ustawę zrobili komuchy za Wilczka, a potem styropian rozmontowywał ją

 48. sugadaddy

  Durniów, durniu, durniów, a nie „durni” – niewikipedyczna liczba mnoga w dopełniaczu. Słyszałeś kiedyś o dopełniaczu? Taki przypadek, wiesz. Nie wiesz? Wiem, że nie wiesz. „Durni” to jesteście obaj michrichem i s-ką.

 49. Po stwierdzeniu Kartki z Podrozy , ze moze tu pisza ludzie z rosyjskiej ambasady mocno zapewniam ze nie mam z nia kontaktow. Uwazam jednak p. Putina za wspanialego prezydenta z punktu wiedzenia dobra Rosji.
  Kartce z Podrozy ( na ktorego powrot z dalekiej podrozy i komentarze ) czakalem z napieciem i tesknota gratuluje ”nauki” ktora daja podroze.
  Podroze ksztalca jak to mowiono. Nie poznaje wiec obecnego Kartki w aktualnych wypowiedziach ale taka to rola podrozy.
  Moje poglady na temat Chodorowskiego sa podobne do pogladow Anfisa Dołgoruka, Jasnego Gwinta i tego co opisuje o tym Naomi Klein.
  Bez wiekszej wiec sympati dla p.Chodorowskiego rozpoczelem ogladanie transmisji z konferencji prasowej tego pana. Przedtem czytalem na portalach Interia , Onet , Wirtualna Polska komentarze w stylu jak to Chodorowski “uderzy w Putina”. W podobnym tonie z duzymi oczekiwaniami wystapili w TVN24 jej komentatorzy i ekspert z osrodka studiow wschodnich. Dalo sie odczuc pewne zabezpieczenie sie przed “klapa “ w uderzeniu na Putina ale oczekiwania byly duze.
  Cala para zeszla po konferencji. Ten ekspert wrecz stwierdzil ze Chodorkowski zostal zlamany , a redaktor zacytowal ze czytal o porownaniu Chodorowskiego do Mandeli ale to nie ta klasa. Cos tam bekali o nierealnosci bycia w przyszlosci prezydentem a przeciez Gazeta Wyborcza juz to niedawno temu glosila.

  Wielkie rozczarowanie mediow i wnet pewno uslyszmy wiele negatywnych opini o obecnej postawie Chodorowskiego.
  U mnie jego wypowiedzi , wywazone i spokojne wzbudzily sympatie i mam nadzieje ze gospodyni bloga nie bedzie postawa Chodorowskiego rozczarowana.
  Mam tez nadzieje ze Chodorowski i inni milujacy prawa czlowieka wezma w obrone prawdziwego wieznia politycznego jakim jest Bradley Manning.

  http://www.bradleymanning.org

  Mysle ze tez ci co tak przejmowali sie silowymi postepowaniami policji w stosunku do pokojowo rzucajacych brukiem demonstranow w Kijowie z rowna gorliwoscia wezma w obrone demonstrantow w Hamburgu.
  Buzek , Kwasniewski, Syrjusz Wolski, Protasiewicz ,Wujec , Kaczynski nach Hamburg.
  Tam bija demonstrantow. Na pewno nie rusza d..y. To niewlasciwi demonstranci.
  HPOKRYZJA. HIPOKRYZJA. I nic wiecej

 50. Pan Kartka z Podrozy.
  ======================

  No coz, do ostatniej chwili mialem nadzieję, że jednak ktos podmienil Pana nick. Ale jak powszechnie wiadomo life is brutal and full of zasadzki. Czas by na stare lata nie dawac juz się tak łatwo nabierac…
  …………………………
  …a więc trzeba być chorobliwym rusofilem, żeby nazwac bezczelnego zlodzieja bezczelnym zlodziejem…
  To interesujaca teza. Ale nie nowa!!!
  Szczegolnie na lamach Polityki ( a również polityki… ).
  Jedyne co zaskakuje mnie to Pana nick tę myśl firmujący.

  Ja nie jestm rusofilem. Ojciec moj wychowal mnie na przykladnego patriote i antykomucha, nienawidzacego Rosji akuratnie, wedle katechizmu. Niejedna butelczyne obaliłem lata temu do toastu za granicę polsko-chinska na Uralu.

  Ale od tych czasow doroslem.
  Od czasu do czasu protesty patriotyczne wzbieraja, że Rosja działa wrednie ( rozumie sie samo przez się… ) wbrew interesom Polski.
  Od dzialania w interesie Polski jest polski rzad. Putin jest od tego zeby pilnowal interesu Rosji.
  Nierozumienie poszechne tego prostego faktu uwazam za ciezkie uposledzenie umyslowe.
  Ja to rozumiem. Bo w miedzyczasie dorosłem. Dlatego w sporze miedzy zwolennikami rozgrabienia Rosji, a zapobiegajacym temu Putinowi, jestem po stronie Putina.
  (…zreszta ostatnimi czasy czesciej nadziei szukam u tego bylego kagiebisty, niz u tego Laureata Nobla, niech mu jaja zgnija i odpadna… )
  A Pan staje po stronie bezczelnego złodzieja.
  Nie moze byc miedzy nami porozumienia.
  Ze to zlodziej, przyznaja to nawet tutejsi ( zachodni ) komentatorzy. Oczywiscie nie zawsze, ale czasami nawet im zdarzaja sie chwilę slabosci. Zachowalem kilka artykulow na ten temat.

  Ale, ale… pisze Pani Kosowski, on nie kupil 1/3 rosyjskich zasobow strategicznych, za swoje oszczednosci komsomolskie. Tylko ktos mu te pieniadze dał…(?).
  To wyczerpuje definicje tzw. słupa.
  Czyim byl słupem ten palant? To byloby interesujace pytanie…

  Jak traktuja zakusy na swoje strategiczne czesci gospodarki np. w Wzorcowej Demokracji, nie bede Pana zanudzal przykladami.
  ( itd. itp…. juz mi się znudzilo… )

  Z nadzieja że jeszcze kiedys się zgodzimy, pozdrawiam.
  …….
  P.S. 0.5 I jeszcze, a propos tego dokopywania Rosji z takim wdziękiem i poswieceniem. Że zbiorku „Mysli ludzi wielkich, srednich, malych… oraz psa Fafika” zapamietalem taka mysl Mędrca :
  „Nie kop leżącego!! Zawsze jest ryzyko że moze on wstac.”
  Kiedys Rosja wstanie.. Ja juz jestem daleko i bede to ogladal w TV. Ale wy…? Zasluzyliscie sobie.
  I jeszcze ta odwaga ratlerka zza plota :
  „Trzeba umieć odważnie złapać byka za ogon i spojrzeć mu prosto w oczy”
  ………..
  P.S. Moj Tzw. STALY FRAGMENT GRY:
  ========================
  „Wyjechalem z Polski nienawidzac Komuny i Rosji jak samego diabla. Trzydziesci lat mi zabralo, zeby w koncu pojac, ze bardziej od komunizmu nienawidze kretynizmu.”

 51. 1705, Georges53. Tak trzymać wobec moralnych atletów. Kartka zp jest przykładem jak podróże ogłupiają.

 52. Ukradł , nie ukradł …a co za różnica choć obstawiam , że ukradł. Jak każdy ruski ” biznesmen ”. Z tym , ze on putinowi podpadł – może nie zapłacił doli , może nie zatrudnił kogo trzeba , moze ….., może …… – mozliwości jest bezlik . Co nie zmienia faktu , że putin to satrapa , Rosja to satrapia . Dla nich samo istnienie wolnej Rzeczypospolitej to obelga. Rabowali nas przez lata zaborów , bardzo chcieli zmiażdżyć naszą Ojczyznę w 192o, a następnie wyhodowali homosovieticusa na naszej ziemi . Między 1945 a 1989 niszczyli nas ale największą szkodą jest wyhodowanie właśnie homosovieticusa . W/W wciąż istnieje , zachwyca się tym zbydlęciałym krajem , jego pseudosiągnieciami itd , itp. Nie wiem co to za osiągnięcia , może przemysł łagrów , może łada – był taki samochód , może stosunek do wlasnych obywateli, moze struktura eksportu – 99 procent , no może 9o to surowce . ….
  Nawet na zachodzie Europy w latach stalinizmu miał swoich apologetów którzy twierdzili na wieść o łagrach , morderstwach sądowych , ze ” nie da się zrobić omletu nie rozbijając jajek ” . Ten omlet to miała być sowiecka gospodarka – która nigdy nie działała , te elektrownie atomowe co wybuchały , te kombinaty nierentowne z założenia . Rosja jest taka bo Rosjanie tak chcą i tyle.

 53. 1705, Georges53, Jasny Gwint

  Nie mam zamiaru polemizować z Panów poczuciem moralności.
  Rozumiem, że chcielibyści aby Chodorkowski zgnił w łagrze. Najlepiej bez zębów, trawiony szkorbutem, w jakiś pordzewiałych kajdanach… . Na pokaz. By swym losem budzić w innych strach. Oczywiście macie panowie pełne prawo do tęsknot za taką proletariacką sprawiedliwością. Macie pełne prawo identyfikować się z putinowskim reżimem.
  No ale ja mam prawo cieszyć się, że więzień – zakładnik reżimu odzyskał po dziesięciu latach wolność i jest już w porządnym, bezpiecznym, demokratycznym kraju.
  Po prostu panowie się identyfikujecie z putinowskimi łagrami a ja z putinowskimi więźniami.
  Pozostańmy więc przy swoich zdaniach.
  Dyskusja jest bezsensowna, bo dzieli nas zbyt wiele. Jesteśmy bowiem z kompletnie innych światów.

  Pozdrawiam

 54. Georges53
  22 grudnia o godz. 17:00
  1.Od dzialania w interesie Polski jest polski rzad. Putin jest od tego zeby pilnowal interesu Rosji.
  2 Trzydziesci lat mi zabralo, zeby w koncu pojac, ze bardziej od komunizmu nienawidze kretynizmu
  ……………………………………………………………………………………………
  Pkt. 1 i 2
  Są obrazy, aby zrozumieć ich treść ,przekaz, trzeba stanąć dalej od nich, popatrzeć z pewnego dystansu. Wtedy można pojąć , co przedstawiają.
  Pozdrowienia jak czołgista czołgiście 😉

 55. @axiom1
  Wątpię żebyś sam wierzył w pisane przez siebie bzdury, aż bije po oczach infantylny i nachalny styl płatnego propagandzisty jak niejaki kacap_z_moskwy. Coś musi być na rzeczy, że tak aktywni jesteście w polskim internecie, to nie są tylko kompleks niższości i zazdrość cywilizacyjnego oraz mentalnego zacofania wobec Polski, to coś więcej, jakieś interesy długofalowe. Ale możemy być spokojni. To Wasze zacofanie będzie coraz większe i większe, z każdym dniem, z każdym sprzedanym przez Was litrem ropy i metrem sześciennym gazu, z którego dochód nigdy nie trafi do rosyjskiego obywatela, gdyż zostanie w całości ukradziony przez Wasze demokratyczne władze i nigdy nie zostanie rozliczony. Na szczęście dla tego obywatela trafią do niego wysokiej jakości, polskie: tramwaje (PESA), wagony metra, autobusy (AUTOSAN), polska odzież (np. RESERVED, GATTA…), sprzęt AGD (KAISER/AMICA), telewizory (LG), ser, jabłka, szynka i kiełbasa. Jestem niezwykle spokojny o polską demokrację, bo choć może uboższa on w Twoich oczach axiom1, to umiemy lepiej liczyć i do dzisiaj nie zdarzyło się nam policzyć więcej niż 100% głosów oddanych na kandydatów.

 56. Kartka, dlaczego nie walczysz o Snowdena, Manninga, Assange, …. o wiezniow z Guantnamo,…. tam przeciez nawet oskarzen im nie postawiono. Dlaczego nie walczysz o odszkodowania dla wiezniow z tajnej polskiej katowni Szczytnie-Szymany ? Dlaczego nie blagasz o wypuszcznie na wolnosc Charelsa Mansona. Dlaczego lobuzie nie wstawisz sie za ofirami dronow w Pakistanie, Afganistanie, Jemenie, Somali i Sudanie. A ponad wszystko dlaczego nie walczysz o polskie dzieci ktorych miliony zostaly skazane na splaty niewyplacalnych dlugow twego lajdackiego pokolenia.
  Bos zwyklym kundlem i tyle.

 57. Może robią miejsce dla następnych?

 58. Rzadka frajda – tyle spisanych na gorąco, autentycznie leninowskich komentarzy na polskim blogu! Ja wschodnich blogów nie czytam, więc poczułem się jak na darmowej, egzotycznej wycieczce :))

  Chciałbym autorom zwrócić uwagę, że w polskim internecie, w na blogu Polityki w szczególności, raczej nie nadużywa się dehumanizacyjnych przymiotników w rodzaju „kundle dziennikarskie, szczenię, świńskie kłamstwa” itp.
  Zachodzę w głowę, co spowodowało taką wściekłość autorów (Kartka wymienił ich niesłusznie pomijając chyba tylko axioma i anfisę). W końcu w tekście powiadamia się tylko czytelników o uwolnieniu słynnego osobistego więźnia Putina.
  Jeśli wasz wódz i idol na to zezwolił, to skąd ta wściekłość? Chcecie być świętsi od papieża?
  Tak na marginesie tylko – cieszy mnie, że waszym zdaniem Putin uwolnił Rosję od oligarchów, od korupcji na pewno także ją uwolnił. Brawo! Naprawdę się cieszę i gratuluję!
  Zdziwiło mnie tylko, że zdaniem anfisy to „KGB osadziło Putina na stanowisku premiera, a potem prezydenta”.
  Nie wiedziałem! To dobrze czy źle? A następnym prezydentem KGB uczyni kogo? Tak ciekawy jestem …

 59. Axiom 1
  Ależ pisałem komentarze w obronie „Snowdena, Manninga, Assange, …. o wiezniow z Guantnamo.” Dudniłem z wściekłością w klawiaturę pisząc o kompromitującej mnie jako obywatela RP katowni w Szymanach. Pisałem też niejednokrotnie co sądzę o tchórzliwym wybijaniu cywili za pomoca dronów. I min przeciwpiechotnych produkowanych w tym kraju. Bardzo wiele komentarzy napisałem o łamaniu prawach człowieka. Nie mam się czego wstydzić. Jestem w tych sprawach konsekwentny.
  Nie pisałem tylko w obronie Mansona, bo to niebezpieczny dla ludzi psychopata.
  Poszukaj w archiwum blogów Polityki. Głównie w archiwach blogów Szostkiewicza i Passenta.

  Pozdrawiam

 60. Georges53 godz 17.00

  Z wielkim zainteresowaniem przeczytalem Twoja wypowiedz. Zainteresowaniem tym wiekszym gdyz moj skromny zyciorys jest jakze podobny do Twego. Mam w nim nawet telegram gratulacyjny z okazji wyboru po raz drugi prezydenta Reagana. Jako trzydziestokilkuletni ,dziki rusofob bylem z tego dumny. Teraz bedac troche madrzejszy i po przeczytaniu kilku ksiazek na temet jego polityki rumienie sie wstydliwie na to wspomnienie. Dlatego cytat:
  „Wyjechalem z Polski nienawidzac Komuny i Rosji jak samego diabla. Trzydziesci lat mi zabralo, zeby w koncu pojac, ze bardziej od komunizmu nienawidze kretynizmu.”
  tak bardzo mi jest bliski.
  Pozdrawiam
  Kartka z Podrozy
  „Rozumiem, że chcielibyści aby Chodorkowski zgnił w łagrze. Najlepiej bez zębów, trawiony szkorbutem, w jakiś pordzewiałych kajdanach… . Na pokaz.”
  Nic takiego nie przyszlo mi do glowy. Pisalem nawet ze sympatycznie sluchalem jego wypowiedzi.

 61. 1705
  Przepraszam za nieuprawnione treścią komentarza uogólnienie.
  Istotnie, masz wyważony stosunek do tej sprawy.

  Pozdrawiam

 62. Kartka z…. Jak zwykle kręcisz. Kto tu mówi o jakimś łagrze. Piszą o setkach milionów dolarów skradzionych i zdefraudowanych. Z wyroku sądu siedział w więzieniu w warunkach jak piszą komfortowych. W tym czasie Twoi sojusznicy strategiczni zamordowali tylko w Iraku i Afganistanie 4, 6 miliona ludzi. I dalej mordują. Wspomnij Guantanamo i miliony amerykanów siedzących w więzieniach. Jeden to nawet 150 lat. Jak u niego ze szkorbutem? Nie mówiąc o nędzy, wypędzaniu lub grabieży. Putin jak wiesz nikogo nie napadał i nie zabijał.

 63. Jasny Gwint
  Mój komentarz do Axioma1 z 20,14

  Pewnie, że jako zakładnik polityczny siedział w dobrych jak na łagier warunkach. Putin nie taki głupi, żeby zagłodzić, zatłuc albo zamrozić zakładnika. Co mu po takim zakładniku?
  Na marginesie, 10 lat w zamknięciu, w izolacji to nie w kij dmuchał. To okrutne.
  No chyba, że dychę w kolonii karnej uznajesz za jakąś rekreację.

  Pzdro

 64. Chcę zauważyć , że negatywny stosunek do Rosji – obojętnie sowieckiej , carskiej czy putinowskiej – w moim przypadku nie oznacza miłości i uwielbienia dla Usa , Reagana czy też dronów .

 65. Drodzy komentatorzy
  Czytając nawet niezbyt uważnie to, co wypisujecie nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jeszcze bardziej, niż kwestia Chodorkowskiego na komentarz zasługują właśnie one. Tak na dobrą sprawę, mimo iż wokół tematu się kręcą to o wiele więcej mają wspólnego ze stanem naszych umysłów i emocji niż z samym Chodorkowskim, tak jak słoń si sprawa Polska. Mamy się za wielkich znawców Rosji i pretendujemy czasem do roli pomostu między nią a Zachodem, chętniej jednak ją osądzamy z naszych pozycji, niż pojęcie o niej rzeczywiście mamy. Pomijam już wszelkie materii przy tym pomieszanie. Najbardziej jednak rozbawiają mnie komentarze- jakże nadęte- wielu naszych „polityków” i „komentatorów” wieszczących oto erę wielkich sukcesów Putina. Ba, mówi się wręcz o roku Putina, wymieniając jednym tchem Ukrainę przezeń zniewoloną, Sukces syryjski, wrak naszego samolotu i wiele jeszcze. Kiedyś w podobnym duchu mówiło się o sukcesach kraju Rad. Czym się to skończyło zapominamy. Tak bardzo, oszołomieni światłem fleszy zdajemy się zapominać, że wszystko to, to tylko incydenty na długiej ścieżce, na której znajduje się współczesny świat. To wyjątkowa krótkowzroczność, która zawsze kończy się czkawką i pełnym zdumienia przecieraniem oczu wobec rzeczywistości, która zawsze się dopomina o swoje, w długim horyzoncie wychodzące prawa. Sprawa Chodorkowskiego pasuje tu jak ulał. Człowiek, który krystalicznym z pewnością nie jest, bo działa i działał w takich warunkach i okolicznościach, jakie były mu dane, a tym na pewno od krystaliczności daleko było. Nie interesuje mnie kwestia oceny moralnej jego postępków w czasach od tejże jakże dalekich . Był jednak jednym z nielicznych, którzy zrozumieli, że na dalszą metę, podstawą, fundamentem wszystkiego musi być zdrowa, lub w miarę zdrowa gospodarka. Zdecydował się na uwięzienie, choć mógł wzorem innych wejść w ukłądy z władającymi Rosją układami, mógł uciec. Nie zrobił tego, mimo, że wiedział czym grozi w Rosji konflikt z dyktatem układów i czym jest łągier. Przetrzymał tam blisko dziesięć lat. Nie sądzę, że się załamał. To byłoby nader dziwne w przypadku kogoś, kto takiego świadomego wyboru dokonał. Stąd sądzę, że jeszcze o nim usłyszymy i w odróżnieniu od większości komentatorów, tak lekko bym go nie przekreślał. Trzeba znać Rosję a on ją zna znakomicie, by wiedzieć, że tam bieg spraw różni się wielce od naszych porządków. Za bardzo patrzymy na wszystko z punktu widzenia własnego pępka. Za bardzo ulegamy mirażom kulturowej wyższości, która nakazuje nam osądzanie, właśnie osądzanie wszystkiego z naszego punktu widzenia, totalnego zadufania w wyższość i uniwersalność naszych osądów. prowadzi to nas nie tylko do błędnej oceny sprawy Chodorkowskiego ale co gorsza, do błędów w widzeniu naszych żywotnych interesów. Nie wiem też dlaczego ciągle chcemy na wszystko patrzeć z perspektywy zaścianka zapominając iż od lat już wielu, na szczęście jesteśmy częścią Europy i tak właśnie powinniśmy nasze otoczenie postrzegać.
  Nie wiem dlaczego chcemy postrzegać Rosję jedynie w kategoriach zagrożenia i to mierzonego dziewiętnastowiecznymi miarami – im bardziej Rosja silna, tym bardziej groźna. Ja bym się właśnie obawiał Rosji słabej, bo taka właśnie mogłaby być skłonna do nieodpowiedzialnych zachowań. Nie dajmy się zwieść Silna może być jedynie wtedy, jeśli będzie miała do tego solidne fundamenty gospodarcze. Nie dajmy się zwieść tzw. sukcesom Putina, bo nie stoją za tym odpowiedni gospodarczy potencjał ani dziś ani tym bardziej w najbliższej przyszłości. Jego sukcesy to efekt imperialnego prężenia muskułów, których nie ma. Jak długo pociągnie na samej ropie i gazie. Przeżywamy mocno rzekomą porażką w sprawie Ukrainy. Czy naprawdę? Co zyskał Putin? Przejął na siebie oprócz już motającej się w problemach Białorusi, ciężar ukraińskiej biedy, z której ta przy utrzymaniu bieżącego kursu nie wyjdzie. I co wtedy, będzie dalej pompował miliardy dolarów, miliardy metrów sześciennych gazu i ton ropy jak w worek bez dna. Jak długo? Mówi się o tym jako o Pyrrusowym zwycięstwie i nader słusznie. To wszystko, to tylko blichtr, pozory potęgi, którą rychło czeka sprawdzian w realiach real ekonomii. Nie martwmy się zatem tym aż tak bardzo. Moim zdaniem uniknęliśmy właśnie ukraińskiej pułapki, w którą właśnie Putin się wpakował. W dalszej perspektywie Rosji nie pozostanie nic innego, jak zwrócić się w stronę Europy. Tylko tu może znaleźć to, co jej najbardziej dziś potrzebne; nowoczesne technologie, nowoczesne wzorce zarządzania i urządzania państwa i gospodarki i wsparcie wokół zagrożeń, które ją na około otaczają. Unia celna, której tak bardzo się obawiamy to fikcja, której ułomności wychodzą na jaw już dzisiaj a dalej będzie tylko gorzej. Rosja nie będzie w stanie udźwignąć wyzwań, które ze sobą niesie, bo nie ma partnerom do zaoferowania tego, co im najbardziej, bo i jej samej jest potrzebne. Chodorkowski to zrozumiał już dużo wcześniej. Nie dajmy się zwieść pozornej rezygnacji, jaką prezentuje. Niewykluczone, że wcale nie tak za długo jego kraj będzie kogoś takiego właśnie potrzebował a z wewnątrz nie będzie w stanie wykreować. Można by o tym mówić jeszcze długo.
  Na koniec tylko dwie uwagi. Podoba mi się i to bardzo wyważony i naprawdę ciekawy tekst Pani Katarzyny. Jeśli należy ona jak niektórzy z Was uważają do Politykowskiej mafii rusofobicznej, to ja zdeklarowany nacjonalista chętnie się do niej wpiszę. Bo jako reprezentant tej opcji właśnie cenię sobie nade wszystko rozsądek , umiarkowanie i rozumem posługiwanie się, bo to najbardziej nam i naszym interesom służy. Jeszcze jedno też dodać muszę. Przestańmy szukać Żyda pod każdym krzaczkiem, bo to staje się nudne i nad wyraz bzdurne.
  Też chciałbym znaleźć uniwersalny klucz do wszystkich bolączek, urazów i rozterek, tyle tylko, że zwykle się okazuje, iż pasuje on do nieistniejących drzwi.
  Dante7
  Dante 7

 66. Najnowsza wiadomość o której się nie dowiemy od Kwiatkowskiej rząd federacji rosyjskiej przeznaczył milion dolarów na prace konserwacyjne w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau. Można się domyśleć, że według Kwiatkowskiej jest to kolejny rosyjski podstęp mający uwiarygodnić Putina i uchronić igrzyska w Soczi przed bojkotem z strony dyżurnych bojkotowiczów takich jak min. prezydent Litwy.

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-przekaze-do-1-mln-dolarow-fundacji-auschwitz-birkenau/82chl

 67. @ 1705
  22 grudnia o godz. 16:35

  „Mam tez nadzieje ze Chodorowski i inni milujacy prawa czlowieka wezma w obrone prawdziwego wieznia politycznego jakim jest Bradley Manning.

  http://www.bradleymanning.org

  Mysle ze tez ci co tak przejmowali sie silowymi postepowaniami policji w stosunku do pokojowo rzucajacych brukiem demonstranow w Kijowie z rowna gorliwoscia wezma w obrone demonstrantow w Hamburgu.
  Buzek , Kwasniewski, Syrjusz Wolski, Protasiewicz ,Wujec , Kaczynski nach Hamburg.
  Tam bija demonstrantow. Na pewno nie rusza d..y. To niewlasciwi demonstranci.
  HPOKRYZJA. HIPOKRYZJA. I nic wiecej”

  nie ma kogos takiego jak „Bradley Manning”. jest Chelsea Elizabeth Manning, wiec prosze tej kobiety nie obrazac. akurat ona zostala by zakatowana na ulicach rosji, albo przynajmniej wyladowala by przed rosyjskim sadem.

  a porownanie demonstrantow z kijowa, ktorzy demonstruja za demokracje i zblizenie do europy, do chaotow z europejskiej antify, to jeszcze wieksza obraza tych pierwszych. zorganizowani idioci z antify zjezdzaja sie na prawie kazda demonstracje nie po to zeby wspierac demokracje i chronic prawa obywatelskie, ale zeby je zniszczyc. akurat hamburg znowu pokazal, ze tych wandali trzeba rygorystycznie sadzic i zamykac. te zniszczenia miasta ktore pozostawili nie maja nic wspolnego z walka o wolnosc i prawa obywatelskie. zorganizowana banda bandytow ktora trzeba zwalczac jak tych plytkich i durnych nazistow. zadna skrajnosc nie prowadzi do spokoju.

  @saurom
  ta propagandowa pro-rosyjska kampagna trwa w wielu krajach od kilku tygodni. tylko ktos slepy albo gluchy nie potrafi tego zauwazyc. dla putina soczi jest tak waznym prestizowym projektem i jego wlasciwym ukoronowaniem. porazki nie chce dopuscic i w roznych mediach widac ten masywny wplyw. tak jest w niemczech, anglii i francji. od znajomych slysze dokladnie te same uwagi ze szwecji, danii a nawet norwegii.

  tak lata byl ster na konflikt nastawiony, a tylko odmowilo odwiedziny paru politykow, i juz machina medialna i viralny marketing zostal rozkrecony. wiec oszczedz sobie twoje zaczepki bo zaczyna i u ciebie zaciagac olejem z tej wlasnie propagandowej maszyny, jako taki maly trybik 😉

 68. Kartka z podróży
  22 grudnia o godz. 20:14

  W takim razie wypada abys razem z Kwiatkowska i polska szkola studiow wschodnich, gdzie szkola skrajnie nienawistnych rusofobow, zorganizowal zbiorke $500 milionow dla Khodorowskiego. To jego nastepna sprawa. Tyle bedzie sie domagac prokurator za jeszcze nie ukarane szwindle Jukosu.
  Na pladze szalejacej rusofobi w Polsce na pewno zbierzecie te $500 milionow co pomoze Khodorowskiemu wrocic do Rosji.

 69. Dante7
  22 grudnia o godz. 22:29
  Tekst na zamówienie instytutu Studiów Wschodnich Sikorskiego obrzucania błotem Putina i Rosji. Napracowałeś się. Należało zakończyć propozycją aby kilka ulic w polskich miastach nazwać imieniem Chodorkowskiego, nie mówiąc o pomnikach. Na złość Putinowi. Na domiar wypuścili z łagru jedną z tych ku…wek Pussy Riot. Znowu powód do entuzjazmu. A Rosja pozostanie Rosją. Taką jaką była od wieków, mimo wielu prób zachodniej cywilizacji do jej unicestwienia. I nie udało się. Putin zna lokalizację ponad 1000 baz amerykańskich okrążających jego kraj. I nie da się ponownie wrobić tak jak Gorbaczow Reaganowi. Broni Rosji jako jej patriota także przed polskimi sługusami imperium. Czego mu należy życzyć.

 70. Axiom1
  Ty jesteś nieprzemakalny na argumenty. Słuchasz sam siebie.
  Niejeden krytyczny komentarz napisałem na temat idiotyzmu polskiej polityki wschodniej – tzw jagiellońskiej.
  Ale to nie ma nic wspólnego z prawami człowieka. To, że Putin a Ty w ślad zanim, traktujecie prawa człowieka jako jakiś gówniany element przetargowy w polityce nie znaczy, że ja mam w ten sposób do nich podchodzić.
  Ta sztanca propagandowa, ktora Ci blokuje mozg nie pozwala nawet byś zauważył, że Chodorkowski po 10 latach łagru jest już czlowiekiem w innym wymiarze. Nie wiem czy złamanym ale innym. Nie chce wracać do Rosji, nie chce zajmować się polityką i ja mu się nie dziwię. Nie dziwię się również, że chce poświęcić resztę życia pomocy więźniom politycznym.
  I ja szanuję, rozumiem jego wybór.
  Tak więc nie wciągaj mnie w jakieś propagandowe dysputy, bo szkoda mi na to czasu

  Pozdrawiam

 71. Kartka, o jakich prawach czlowieka ty spekulujesz na podstawie Khodorowskiego ??
  Zlodziej zrobil przekret, dostal kare, stracil firme, odsiedzial wyrok i wyszedl. Po przez jego lajdackie i bandyckie zachowanie inni ludzie rowniez dostali wyroki. Cudem jest ze Khodorwski nie byl rowniez oskarzony za te 5 morderstw popelnionych przez Juks ochrone,… opisane powyzej. To tak jakby Hitler nie byl odpowiedzialny za SS.

  Pomysl o prawach czlowieka tylch ludzi ktorzy stracili za bandyckie zachowanie sie Khodorowskiego gdy stal na czele Jukos. To kilkadziesiat tysiecy pracownikow, ponad 140 mln rosjan i kilka milionow akcjonariuszy Jukosu. Straty Rosji mogly by byc gigantyczne gdyby nie zostal w pore aresztowany. Jest oczywiste ze Khodorowski byl slupem, podstawka zachodnich bankow. Dlatego na zachodzie tak popularny.

  Teraz w Rosji Khodorowskiego ciagle czeka process o $500 milionow za jeszcze nie ukarane przekrety Jukos. Byli akcjonariusze Jukos rorwniez beda go skarzyc za spowodowanie zniszczenia Jukosu. Bo CEO jest odpowiedzilny.
  Jezeli prawa czlowieka cie interesuja postaw sie w iminiu tych milionow pokrzywdzonych przez Khodorowskiego.

  Warto rowniez spasc na Ziemie. Medialnych klamst i znieksztalcen jest wiele. Khodorowski nie byl wlascicielem Jukos tylko jendym ale duzym z akcjonariuszy. Pelnil tam funkcje szefa naczelnego, CEO. Jukos nie byl wlascicielem zloz ropy na Syberii. Jukos mial koncesje do jej wydobycia. To znaczace roznice.

 72. Axiom1
  Jasne. Sprawa Chodorkowskiego nie miala tła politycznego. Jak jak śmierć Barbary Blidy go nie miała.

  Pozdrawiam

 73. PP. Zezem, jasny gwint, 1705,
  =========================
  Dziekuje za odzew. Ciesze sie że moje wyrazone opinię nie sa odosobnione. Bo czasami juz mnie rozpacz bierze…
  Ja w zasadzie już przeszedlem w stan spoczynku na blogach Polityki; tylko nick P. KartkazP sprowokowal mnie do wychylenia sie z kryjówki.
  Pozdrawiam Panow serdecznie.
  …………..
  @zezem.
  Widze że pamieta Pan nasze czolgowe spory. Musialem niezle Panu zajsc za skore że mnie Pan tak pamięta.
  🙂 🙂 🙂
  Pozdrawiam wzajemnie.
  ………………

  @1705.
  Pochlebia mi to co Pan napisal. Bo to oznacza, że nie jestem jakims dziwacznym wybrykiem natury.
  >>> Mam w nim nawet telegram gratulacyjny z okazji wyboru po raz drugi prezydenta Reagana. >>>
  Oh, Mamo słodka! Ja też! Ja też!
  Co prawda nie telegram tylko list, ale zawsze… Tez chodzilem dumny jak paw i pokazywalem wszystkim naokolo przed wyslaniem.
  Pamietam, że bylem bardzo zawiedziony że moj entuzjazm zostal bez odpowiedzi, hi, hi, hi…
  Oh, te lata dziewiczej durnosci… Swiat wtedy wydawal sie taki prosty.

 74. @KzP.
  ==============
  Bardzo mnie Pan rozczarowal. BARDZO.
  Ale oczywiscie nie musi się Pan tym przejmowac. Ja jestem nikim.
  Jeszcze tylko…
  >>> Nawet jak podejrzewam z rosyjskiej ambasady tu piszą. >>>
  Czyzby nie bylo im wolno…? A niby czemu nie?
  Nie pamietam by Pan kiedykolwiek protestowal na okolicznosc np. harcownikow Hasbary.
  Jeszcze jedno zdumienie…

 75. Kartka z podróży 23 grudnia o godz. 16:05
  ==================
  >>> Jasne! Sprawa Chodorowskiego nie miała tła politycznego [ he, he ] >>>
  Oczywiscie że miala.
  On sprzedawal duzy kęs strategicznych rezerw panstwowych konkurencji – nie tylko gospodarczej ale i politycznej.
  Jako takie, bylo to dzialanie przeciwko panstwu.
  W slowniku takie działanie ma swoje odpowiednio zdefiniowane wyrażenie.

  Moim zdaniem on i tak tanio sie wykpił.

 76. Bogata i silna militarnie Rosja ,to nasze bezpieczeństwo.I tylko ludzie złej woli ,nienawistnicy ,sekta smoleńska i idioci myślą inaczej.Jątrzą ja k za przeproszeniem wilisztajnowa tzw demokratyczna stacja ,walcząca o pierwszeństwo z biznesmenem z Torunia.

 77. Putinowi i dzielnym Rosjanom najlepsze życzenie świąteczne.

 78. Nie sądzę żeby go wypuścili np za dobre sprawowanie itp. To wszystko jest cienka nicią szyte. Mi się wydaje że to ma duży związek z olimpiadą w Soczi bo tak dziwnie się zbiega z tym czasem. Chcą pewnie zmniejszyć protesty przeciwko niej.

 79. Coś ten Putin kombinuje. Ale coś czuje że niedługo się dowiemy co.

 80. Georges 53
  Pisze Pan o Chodorkowskim: ” bylo to dzialanie przeciwko panstwu.”
  Oczywiście ma Pan rację. Działał przeciwko putinowskiej formie państwa i był prześladowany przez to państwo.
  I dlatego go broniłem oraz z radością przyjąłem wieść o jego uwolnieniu.
  Dziwię się Pana zdziwieniu, bo zawsze broniłem ludzi prześladowanych przez państwo. Od lat robię to konsekwentnie w odniesieniu do rozmaitych ofiar represji państwowych.

  Pozdrawiam serdecznie i radosnych świąt życzę.

 81. O kartką .śmiać się czy płakać.Putinowsak forma państwa to wsadzanie do więzienia złodziei.I z nią Kartka walczy.A kysz.

 82. Kasiu drogie dziecko, Mam nadzieje ze swiety Mikolaj cie dzis odwiedzi. Przyniesie najlepsze lalki te z zachodu, i najnowsze bajki rowniez te zachodnie. Tak abys byla szczesliwa, miala co opowiadac i pokazac na wschodzie. Szczegolnie na Ukrainie gdzie dzieki znieksztalcenim i klamstwom co ty rowniez robisz spora czesc ludnosci zostala zachodem zaszczuta. Ale to Rosja ich uratowala wkladajac $20 mld. Uni nie bylo stac. Nawet Zielonej Wyspy nie bylo stac. Co za zwariowany swiat. Bogacze w Polsce i na zachdzie sa biedni, sami pozyczaja a zacofana Rosja siedzi na gotowce i jest w stanie uratowac Uktaine i nie tylko.
  Brawo Rosja, brawo Putin. Dzieki Rosji i Putinowi 10 mln ukraincow nie przyjedzie do Polski.

 83. Kartka z podróży, 11,24. Gdy gnidy solidarnościowe znęcają się i maltretują Generała Jaruzelskiego to Ciebie nie ma. Tu zawodzi chrześcijańskie miłosierdzie. Nie u Ciebie tylko. A Putina wybierał naród rosyjski i lepiej abyś ich zostawił w spokoju. Wesołych świąt.

 84. Jasny Gwincie

  A czy się znęcam nad starym generałem? Juz mi dawno minęła nienawiść, którą do niego żywiłem. Niech się na starość cieszy spokojem. Nie mam zamiaru mu zakłócać racunku sumienia.
  No ale nie da się ukryć, że właśnie dzięki generałowi jestem wyczulony na krzywdę ofiar represji państwa. Nawet perfidnie prześladowanych pod zarzutami kryminalnymi jak czynią współczesne satrapie.
  Tak więc wspieram Chodorkowskiego, bo mnie tego epoka generalska nauczyła.

  Pozdrawiam

 85. Pewnie inaczej bym patrzył na sprawę Chodorkowskiego gdyby nie to, że trakcie moich podróży miałem okazję bywać w koloniach tzw „Nowych Ruskich” nad jeziorami szwajcarskimi, w Monaco, w okolicach Costa Brava w Hiszpanii, nad włoskim Adriatykiem … – w najpiekniejszych i najbogatszych miejscach Europy. Miałem okazję rozmawiać z tymi ludźmi, bardzo serdecznymi zresztą. Oni podobnymi metodami zdobyli majątek ale wykazali się wiekszą racjonalnością, rozsądkiem i nie występowali politycznie przeciw Putinowi. Dzieki temu z powodzeniem prowadzą w dawnej ojczyźnie – podobne jak Chodorkowski niegdyś interesy – ciesząc się wolnością i niesamowitym dobrobytem.

  Pozdrawiam

 86. Kartka z podróży
  24 grudnia o godz. 12:37

  Kartka, jestes zwyklym lajdakiem i kundlem.

 87. Axiom1
  Przepraszam, czy mógłbyś to uzasadnić?

  Pozdrawiam

 88. Georges53
  24 grudnia o godz. 2:54
  Widze że pamieta Pan nasze czolgowe spory
  …………………………………………………………………..
  Wynika ,że obaj pamiętamy. To dobry znak dla nas.
  Alzheimer (tfu!) jeszcze nas się nie ima.
  Panu jak i pozostałym blogowiczom spokojnych, miłych Swiąt.

 89. DO P. KzP.
  ==============
  Moze ja spróbuję…
  …………
  Trzeba rzeczywiscie podziwiać Pana umiejętnośc odwracania kota ogonem. Że zlodzieja i aferzysty zrobic godnego szacunku patriote.
  To on tak z patriotyzmu i umilowania wolnosci tak kabzy nabijał, sobie i innym…?
  No, no…
  ………………..
  Byc moze nie rozumie Pan znaczenia wyrazenia „strategiczne rezerwy surowcowe”.
  Na dobre czy na złe, jednym z glownych atutow Rosji sa surowce ( tu dygresja (*)), min. ropa.
  Utrata kontroli tego atutu to, być moze, grozba rozpadu panstwa.
  Chodorowski jak szakal, chcial trupa, zeby z niego urwac sobie kęs. Apparently, z wielkiego patriotyzmu, hi, hi, hi….
  Przeszkodzil mu w tym Putin.

  ( dygresja (*)) Na dobre czy na zle, Rosja surowcami stoi. Jak nie przymierzajc, np. Namibia.
  Ale rowniez moja Nowa Ukochana Ojczyzna Australia tez zyje glownie z tego co jak najszybciej z ziemi wyrwie i precz pośle; dawniej do Japonii a teraz do Kitaji.
  I nikt Australii zlego slowa nie powie, a nawet wrecz przeciwnie.
  A Australia, chociaz taka wzorowa demokracja, ale nie jest ponad to, zeby nie okraść slabszych i biedniejszych sąsiadów ( raczej najbiedniejszych i najslabszych ).
  Gloszac zreszta na prawo i lewo że to z czystej przyjazni i dla ich dobra.
  Taka stara zagrywka. Nihil novi sub soleo…
  ( koniec pouczajacej dygresji )

  Kazde panstwo broni sie przed rozpadem. Chyba że jest to gowniane państwo, jak Polska w 18w. Tabuny takich Chodorowskich, patriotow wlasnej kabzy, rozerwaly Polske na strzepy. Wiekszosci tych szakali sie upieklo ( panstwo bylo gowniane…. ), ale niektorymi patrioci ubierali drzewa i latarnie, w sposobnej chwili.
  Tacy szakale sa wspominani niemiłe w polskiej historii.
  Dlatego napisalem że Chodorowski tanio sie wykpil.

  A co Pan proponuje Rosji? Proponuje Pan im rozgrabienie i w rezultacie rozpad panstwa. Jak taki rozpad wyglada w praktyce, widzielismy wielokrotnie w ostatnich latach. Irak, Libia, teraz Syria, niedlugo Iran. Cala seria sukcesow demokracji i praw czlowieka.
  Nie byly to panstwa idealne, ( tak jak Rosja nie jest panstwem idealnym. A Polska jest…? Hi, hi, hi… ).
  Ale byly to panstwa FUNKCJONUJACE. Prad byl w gniazdkach, benzyna w pompach, woda w kranach, kanalizacja dzialala, uczniowie chodzili do szkol, kobiety mialy prawa o jakich np.Saudyjki marzyc do dzis nie moga, ludzie chodzili do kin i siadywali w kawiarniach.
  Ci jakze wredni dyktatorzy studentow wysylali na koszt panstwa, na studia za granicę. Wiem, bo sam mialem w grupie Irakijczyka, znalem paru Libijczykow, a rowniez Afganke. ( Ta Afganka to za prosowieckiego rzadu – to wazne, bo za pare lat, nasz Radek Z Piekla Rodem, że swoimi towarzyszami broni, polozyl temu jakze sluszny kres.)
  Bomby im nie wybuchaly na ulicach.
  Zyli i nikomu nie wadzili.
  Az ich wyzwolilismy, ku chwale ojczyzny. Teraz moga sie cieszyc z Demokracji. Wybuchowej i rozrywkowej.
  ….
  Otoz, jesli Pan jeszcze nie rozumie, to wlasnie proponuje Pan Rosji. Niekontrolowany rozpad panstwa.
  Ja, przy wszystkich swoich niedorobkach, i antyrosyjskiej polowie zycia, nie jestem az takim skur…synem zeby im tego zyczyc.
  A Pan jest.
  ………….
  A może….. a moze Pan tylko mnie tak podpuszcza, dla draki i zmylenia przeciwnika…(?).
  Jesli tak to gratuluje, udal się Panu przedni kawał. Dalem się nabrac.

  Ale jesli nie… To znaczy że ten kilkuletni szacunek blogowy dla Pana…
  TO BYŁ NA WYROST.
  Jakze mi przykro.
  …………
  … a poza tym… Wesolych Swat.

 90. @zezem.
  ============

  Alzheimer a kysz, a kysz!
  Życzenia Świąteczne wzajemnie.
  Georges53.

 91. Georges 53
  A gdzie Pan wyczytał, że robię z Chodorkowskiego patriotę?
  Jak napisałem do Axioma 1 Chodorkowski podobnie jak inni „Nowi Ruscy” dorabiał się fortuny w politycznym, sprzedajnym burdelu, które Pan nazywa państwem rosyjskim. Różni go natomiast to od innych „Nowych Ruskich”, że zamiast płacić łapówy, haracze, przekupywać kremlowskich biurokratów, sławić (finasowo) Putina zacżął mu podskakiwać. Stał się więc kozłem ofiarnym rzuconym zbiedniałej tłuszczy, która przecież i tak jest rozkradana. I za to, po pokazowym procesie trafił do kolonii karnej. Natomiast podobni do niego ale polityczni konformiści, proputinowcy świetnie sobie żyją z wyprzedaży bogactw naturalnych Rosji w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Monaco, Francji, Hiszpanii, Włoszech itp. I nie mają z racji swej chciwości i bezwględności najmniejszych problemów z putinowskim państwem.
  To właśnie jest polityczne tło sprawy Chodorkowskiego. I w tym kontekście się z nim solidaryzowałem jako z kozłem ofiarnym rzuconym ogłupiałej gawiedzi na żer. A teraz cieszę się z jego uwolnienia.

  Pozdrawiam

 92. Tak jak sądziłem Chodorkowski dołącza do swoich w bezpiecznej Szwajcarii.
  Deutsche Welle podaje: „Przebywający w Berlinie Michaił Chodorkowski złożył dzisiaj (24.12) w ambasadzie Szwajcarii w Berlinie wniosek o trzymiesięczną wizę Schengen. Jak poinformowało szwajcarskie ministerstwo spraw zagranicznych, ambasada bada wniosek i jest w kontakcie z urzędem migracyjnym w Brnie. Sprawa traktowana jest poufnie, dalsze informacje zostaną podane dopiero po rozpatrzeniu wniosku.
  Wiza Schengen pozwola na poruszanie się po krajach układu z Schengen do 90 dni w ciągu jednego półrocza. Szwajcaria jest jednym z 29 państw układu z Schengen. …”

  Całość tego ciekawego tekstu wraz z informacjami o rodzinnych i biznesowych aspektach odzyskania wolności przez Chodorkowskiego pod linkiem.
  http://www.dw.de/chodorkowski-boże-narodzenie-i-nowy-rok-w-berlinie-potem-szwajcaria/a-17322987

  Pozdrawiam

 93. Kartka dal sie poznac jako moralne dno. Typowy polski warchol i awanturnik. Nie ma racji nie ma argumentow ale ma swe urojenia zbudowane na wscieklej kampni szalejacej rusofobi. Za brak moralnosci Kartki winni sa rowniez znani podzegacze, Ostrowski, Wilczak i Kwiatkowska. Bo oni innaczej nie potrafia poza podzeganiem na fundamencie klamstwa znieksztalcen i selektywnej informacji.

  Np polskie media ani powyzsza trojka tzw znawcow wschodnich wogole nie informowaly ze sprawa Kodorowskeigo zajmowal sie trybunal praw czlowieka w Strasburgu i wydal opinie (kilka miesiecy temu) ze zarzuty pzeciwko Khodorowskiemu nie mialy podstaw politycznych.

  Ale warchola i tak nic nie przekona. Strach pomyslec by miec takiego bufona na stanowisku kierowniczym w biznesie. Niszczyl by siebie, biznes i wspolpracownikow. Kartka dowodzi ze polak nadaje sie tylko do zmywania garow.
  Bo mozgu nie ma, argumetowac nie potrafi a zaparty jak osiol.

  Aha, prawa czlowieka on popiera. Kilka miesiecy temu walczyl na blogach by mnie cenzurowac. Kartka by chcial aby wszyscy mysleli w identyczny sposob. Jak w Platformie. Jak w PISie.

  @Georges53
  Tez pamietam te dyskusje o czolgach. Te niemickie byly najlepsze a te ruskie wygraly.

 94. Axiom1
  Nie kilka miesięcy temu ale dwa lata temu. Pamiętam, bo to było tuż przed moją ostatnią podróżą.
  Zapomniałeś też dodać, że wcześniej samotnie gardłowałem, by dla wolności słowa znosić Twoje bluzgi. Ulało mi się dopiero gdy zbluzgałeś gospodarza blogu Kasprowicza.
  Ale po powrocie z radością powitałem Twoje komentarze u Hartmana. Cieszę się, że Cię nie banują. Kupę radości dostarczają mi te Twoje epitety – kundel, łajdak, warchoł, awanturnik … . Tak jak lewacka szmata, czy pieprzony anarchista – bo też do mnie tak piszą inni.

  A propos werdyktu Trybunału w Strasburgu.
  Wyżej zadałem pytanie czy śmierć Barbary Blidy miała tło polityczne. Nie odpowiedziałeś.
  To teraz spytam. Czy powieszenie Warzeckiego za aferę mięsną w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku miało podłoże polityczne czy nie? Przemyśl to.

  Pozdrawiam

  Ps. Czekam na tekst Pani Kasi o świetnych dziewczynach z Pussy Riot, które za obrazę cerkwi, Putina i cholera wie kogo jeszcze tarfiły do kolonii karnych. Też je łaskawca, Bat’ka ułaskawił. Znów się bedę solidaryzował.

 95. Axiom1
  Renifer ostrzy kopytka. Prezent pod choinkę.
  http://www.youtube.com/watch?v=8NTlezxokq8

  Pzdro

 96. Georges53
  24 grudnia o godz. 16:45
  Mimo, że jak to mówią stoisz na głowie, masz w niej posprzątane. Miło się czyta Twoje teksty oparte na realizmie, doświadczeniu i wiedzy. Niestety argumenty tego typu nie docierają do wszystkich.

 97. Kartka z podróży. Jesteś już z pewnością po kolacji najedzony i wolny od obowiązku zamulania wszystkich blogów POLITYKI. Obawiam się, że to płatna fucha naciągania statystyki. Jest takich niestety jeszcze kilku. W stosunku do Rosji Putina i Ukrainy cierpisz po prostu na brak elementarnej wiedzy. DO tego jesteś produktem zmasowanej propagandy rożnych instytucji państwowych spełniających służebną i brudną rolę osła trojańskiego narzuconą przez imperium . W wolnych chwilach w czasie świąt radzę poczytać dość dobrą analizę sytuacji z niezależnych źródeł wolnego świata. http://www.globalresearch.ca/putin-scores-a-new-victory-in-the-ukraine/5362599

 98. Jasny Gwint
  Moja aktywność na blogu Pani Kasi wynika z grzeczności między innymi wobec Ciebie. Po prostu odpowiadam na adresowane do mnie tutaj komentarze. Nawet przekazywane stąd na blog Passenta na którym się zakotwiczyłem.
  A wszystko po tym jak jednym chyba zdaniem wyraziłem jej wdzięczność i sympatię za ciekawy tekst.
  Tak więc sam się przyczyniasz do – jak piszesz – „zamulania” przeze mnie blogu.

  Pozdrawiam

 99. Jasny Gwint
  Nie mogę też się zgodzić, że obce mi jest rozumienie Rosji. Oczywiście nie mam wiedzy i doświadczenia Pani Kasi, ktora ma okazję po prostu widzieć i czuć ten kraj. Ale od lat interesuję się jej historią i nawet na blogach polityki staram się przybliżyć to co uważam za najważniejsze i najpiekniejsze w jej dziejach. Np często wracam w komentarzach do myśli politycznej Kropotkina, Bakunina … . Na kanwie ostatnich wydarzeń na Ukrainie pisalem o „Dzienniku wojny 1920 roku” autorstwa Babla czy działalności Nestora Machno. To tylko tematy z ostatnich kilku tygodni.
  Ponadto wędrując miałem – jak pisałem wyżej – okazję poznawać kapitalnych Rosjan czy Ukraińcow. I mialem okazję wiele się od nich dowiedzieć, zrozumieć ich sposób myslenia. Myślę, że więcej niż Ty z internetowych źrodeł

  Pozdrawiam

 100. Kartka z podróży
  24 grudnia o godz. 21:12
  Zakotwiczyłeś się na wielu blogach. Nie tylko u Passenta, najbardziej chamskim, prymitywnym i brutalnym blogu. Piszesz na wielu blogach. Wszędzie ciebie pełno. Piszesz aby pisać, gdyż trudno tam znaleźć jakąkolwiek myśl lub opinie. Wygląda na to, że Ty i inne cynamony, falicze, magi, orteqi, feliksy, tejoty, jakobscy lub byki zostali wynajęci do robienia statystyki. Wczoraj tuż po wigilii/ 21.00/ podsunąłem Ci tekst o Rosji. Nawet nie przeleciałeś. Dostrzegłbyś tam wzmianki o kolonii na Ukrainie. Przezornie, razem z Kasią uniknąłeś. Typowy sposób w mediach.

 101. jasny gwint
  25 grudnia o godz. 10:09
  Za 25 lat polska szkola studiow wschodnich sie o tym dowie. Dowiedzieli by sie szybciej gdyby Polski nie bylo w Nato.

  Kartka
  Powinnes odszczekac wszystko co tu napisales. Chyba ze ty wiesz nawet lepiej niz Europejski Sad Praw Czlowieka. Ale wtedy przekonaj ten sad.
  http://www.reuters.com/article/2013/07/25/us-russia-europe-khodorkovsky-idUSBRE96O0AQ20130725

 102. panie Gwint,

  putin i ławrow ludzmi roku czy stulecia …. cóż Zachód ma tyle interesów do zrobienia z ruskimi , tyle ropy i innych surowców do kupienia z bonifikatą , ze moze , ten Zachód , dać ruskom tytuły ludzi tysiąlecia . A nawet obwołać ich Kosmonautami Wszech-świata, Czołgistami Wyzwolenia czy Superszachistami Wszechzwiązkowymi Rad .Ten kagebista zwolnił aferzystę – który jak pamiętamy stał się aferzystą nie tak zaraz, dopiero wtedy gdy zrobił się nieposłuszy i objawił ambicje jeśli idzie o wybory , bo przedtem był swoj i ok – w związku z igrzyskami zimowymi . Inaczej chłop by siedział do sierpnia albo i dalej .
  W sprawie Ukrainy kagebisci wygrali bo przegrać nie mogli . I bardzo dobrze , nie potrzebna nam konkurencja do brania forsy z Unii .
  Nikt poważny – z polityków zachodnich – się na majdanie nie pojawił . Bo nikt poważny nie miał zamiaru niczego deklarować, ewentualnie poczekać co sie wydarzy.

 103. Kartka
  Wszystko wskazuje ze to byl Kliczko bo on potrafi bic.

  Ale to Polska bije wszelkie rekordy absurdu i okrucienstwa wladzy. Podzczs gdy ty sie solidaryzujesz ze zlodziejem ktory wlasznie jedzie do Szwajacari by polozyc swa zlodziejska lape na $200-700 milionach ktore ukradl w Polsce biedakowi grozi 10 lat za kradziez jednego grosza.
  http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35768,15146583,Wlamal_sie_i_ukradl_1_grosz__Grozi_mu_do_10_lat_wiezienia.html

  Wedle poskich standardow Khodorowski powinien dostac co najmniej 10 tys lat.

  Jeszcze raz apeluje do ciebie bys odszczekal klamstwa ze Khodorowski byl wiezniem politycznym.

 104. Axiom1
  Sprawa sądzenia za jednego grosza to są właśnie ruskie złogi w polskiej polityce. To jest ten rak ze wschodu zaszczepiony kilkadziesiąt lat temu, który mimo wypalania, trucia wciąż się odradza. To beknięcia tamtejszej formy państwowości, które tu smrodliwie dochodzą.
  Takich puszczonych z torbami, więzionych z powodu de facto politycznych tu też sporo znajdziesz. Oczywiście nie na miarę Chodorkowskiego, bo i kraj mniejszy, biedny.

  Pozdrawiam

 105. Kartka
  Jako osoba indywidualna jezeli masz ambicje byc swinia to mozesz sobie pisac takie teksty jak powyzej. Kartka z podróży, 25 grudnia o godz. 11:57
  Zakladasz ze po 24 latach tzw wolnosci polskie wladze ciagle moga sie usprawiedliwiac przeszloscia gdzie wygodnie i pomimo ze nie ma to zadnej logiki.

  Inna sprawa jest dziennikarz, pracownik mediow ktory/ktora rozpowszechnia klamliwe informacje. Jak np Kwiatkowska. Na pewno w zyciu nie napisala uczciwego artykulu. Bo uczciwosc jest dla niej pojeciem abstrakcyjnym. Co widac.

  Kwiatkowska tak zaawansowana sprawa zlodzieja Khodorowskiego ze nawet jego rodzine odwiedzala. Jak ona mogla nie widziec o opini Europejskiego Sadu Praw Czlowieka ogloszonej 25 lipca 2013 ?

  Oczywiscie ze musiala wiedziec. Ale zataila. Jej determinacja w budowaniu nienawisci na klamstwach jest jej oczywista misja. Taka tez jest misja polskich rzadow ostanich 24 lat, budowac nienawisc i niszczyc stosunki miedzynarodowe.
  Czyli niszczyc mozliwosci zarobkowe polakow. Bo wydaje sie ze bedac w Nato sa bezpieczni.

  Rezim kupuje media, podobno wolne, podobno niezalezne i media szczuja w imieniu rezimu. Po tobie widac ze wszystko kupujesz jako przedstawiciel ciemnego ludu. Dales sie wytresowac przez takich jak Kwiatkowska.

  Rezim placi mediom a media reprezentuja rezim.
  W ostatnich latach (2008–2012) czołówka ukształtowała się tak: „Gazeta Wyborcza” – 62 mln zł, „Polityka” – 590 tys. zł, „Newsweek” – 570 tys. zł. Tylko w 2012 r. TVN dostał 6,5 mln zł, a TVP – 3,8 mln zł. Co z tego wynika?
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kogo-lubi-rzad

 106. Axiom1
  Ciągle wracasz do wyroku Europejskiego Trybunału Praw człowieka, zresztą niejednoznacznego, bo nakazującego Rosji wypłatę odszkodowania Chodorkowskiemu za drakoński wyrok, a nie odpowiadasz na zadane przeze mnie wcześniej pytania.
  Przypomnę je więc.
  Czy śmierć Barbary Blidy miała tło polityczne czy nie?
  Czy powieszenie Wawrzeckiego za tzw „aferę mięsną” w okresie Gomułki miało tło polityczne czy nie?
  —————————————————-
  Oczywiście, że władze polskie nie mają najmniejszego prawa 24 lata po demokratyzacji kraju usprawiedliwiać politycznych represji komunistyczną przeszłością.
  Tym niemniej w tym duchu represji dokonują.
  ——————————————————
  Oczywiście znam informacje o przekupywaniu mediów polskich przez rząd. Ale nie widzę związku tego przekupywania z tekstami Pani Kasi dotyczącymi głównie naruszeń praw człowieka przez reżim Putina czy Janukowycza. Przecież te naruszenia są faktem. To co – dziennikarze mają o nich milczeć? Udawać, że ich nie ma?

  Pozdrawiam

 107. jasny gwint 24 grudnia o godz. 20:49
  ===============================

  Dziękuję i pozdrawiam.
  P.S. Ciekawy link 21:00.

 108. Do Kartka z podróży

  Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (25.07.13) uznał (jednoznacznie!), że Chodorkowski nie był prześladowany przez państwo rosyjskie. Trybunał nie podważył też zasadności oskarżeń
  na mocy których go skazano.
  Przestępstwa Chodorkowskiego sięgają czasów gdy jako członek nomenklatury byłego ZsRR (przewodniczący Komsomołu) robił karierę w rządzie Jelcyna. Był w aparacie władzy państwowej (wiceminister ds przemysłu paliwowego i energetyki) a później korzystał z jej wsparcia gdy na grabieży majatku narodowego dorabiał się miliardowego majątku, podobnie jak inni oligarchowie. Koszta tej grabieży poniosło społeczeństwo. Miliony zwykłych ludzi (których nazywa pan
  pogardliwie „zbiedniałą tłuszczą” i „ogłupiałą gawiedzią” dekadami biedy zapłaciło za „przedsiębiorczość” Chodorkowskiego i innych gangsterów-oligarchów.
  Pan zaś „wyczulony na krzywdę ofiar represji państwa”, „zawsze broniący ludzi prześladowanych przez państwo” –
  „wspiera Chodorkowskiego jako kozła ofiarnego rzucoenego zbiedniałej tłuszczy” i „solidaryzuje się z nim”.

  Myślę że sam Chorkowski byłby zażenowany głupotą pańskiego wsparcia i solidarności, gdyby przyjąć mało prawdopodobną możliwość jego zainteresowania wielbicielem na blogu „pani Kasi”. On, jak sądzę, wyżej ceni Putina, niż serwilistycznych „polityków” i media które przez lata pracowały nad jego wizerunkiem „więźnia sumienia”- ostatecznie skompromitowanym.
  Doskonale też rozumie ze pogarda okazywana „zbiedniałej tłuszczy” rodzi terroryzm a czasem też krwawe rewolucje, w których nuworysze tacy jak on najwięcej mają do stracenia.

  P.S. „Nowi ruscy” którzy wzbudzają w panu taki podziw, istotnie żyją w niewyobrażalnym luksusie, ale przyzwoici ludzie na Zachodzie, prywatnie nie chcą mieć z nimi nic wspólnego.

 109. Mysle że rosyjskie trybunały nie miałyby problemu ze skazaniem Władimira Putina za współodpowiedzialność za śmierć Lecha Kaczyńskiego i 95 polskich obywateli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz za tajemnicze zgony kilkunastu innych związanych ze śledztwem prowadzonym w tej sprawie. Podstawą byłyby niepodważalne dowody zebrane przez niezależny Zospół Parlamentarny kierowany przez posła Antoniego Macierewicza.

  Jeżeli się myślę to proszę mnie poprawić.
  Chodorkowski nie został skazany za przekręty które umożliwiły mu przejęcie kontroli nad Jukosem. Oskarżenie dotyczyło rzekomych przestępstw popełnionych w czasie kiedy był właścicielem i kierował koncernem. Gdyby było inaczej niemiecka dyplomacja i osobiście A.Merkel nie angażowałaby się w uwolnienie go z łagru. Źródło pochodzenia jego majątku jest Niemczech doskonale znane .
  Problemem dla Niemców jest to że swoje zaangażowanie gospodarcze w Rosjii oparli na przekonaniu że wprowadzając tam koncerny takie jak Siemens czy Mercedes uda im się wprowadzenie normalnych standartów obowiązujących w stosunkach gospodarczych. Byli przekonani że menegerowie niemieccy pokazą Rosjanom że działając w sposób cywilizowanym można pracować i robić interesy.
  Rozczarowanie Niemców polega na tym że po dziesięciu latach firmy żeby się utrzymać muszą akceptować warunki rosyjskie. I jest to sprzeczne z ugodnieniami i deklaracjami zawieranymi w kontaktach bilateralnych. Mówiąc kolokwialnie Putin olewa dane A.Merkel słowo. Skutkiem Togo jest faktyczna izolacja Putina w Europie.
  W.Putin ma zwyczaj robienia tego czego oczekuje od niego świat ale w momencie kiedy najmniej tego od niego czekuje.

 110. Kartka
  Sprawa pobitej dziennikarki na Ukrainie. Sprawa ktora zamulasz tu dyskusje.
  Jest zdumiewajace ze zadne z mediow nawet nie wspomina o czym ona pisala i czy pisala prawde.

  Niestety dzinnikarzowi nie wszystko wolno. Np nie wolno klamac, ani podzegac lub bezpodstawnie oskarzac. Takie zachowanie moze prowadzic do gigantycznych tragedii co widzimy na przykladzie Iraku.

  Zaden z dziennikarzy nie odpowiedzial za irackie klamstwa i bezpodstawne oskarzenia. Nie wiemy o czym pisala ukrainska dzeinnikarka i czy wogole pisala prawde.

  Rowniez nie istnieje mechanism rozliczania dziennikarzy. Dziennikarze nie maja wymogow licencji. Jednakze za swe pisanie musza ponosic odpowiedzialnosc.

  Nie moze byc tak ze dzeinnikarze nie ryzykujac niczym swoim sa w pozycji aby wywolywac tragedie i nawet wojny.

  Dlatego tez niewidzialna reka wolnego rynku dostarcza potrzebne rozwiazania. Co obserwujemy na przykladzie ukrainskiej dziennikarki.

  Aby zapobiec takim sytuacjom dziennikarstwo nalezy uregulowac. Ja wprowadzil bym obowiazek co rok odnawianej licencji i jednorazowy depozyt 250 tys zl. (w Polsce) Plus obowiazkowy IQ test. Tylko ci z IQ powyzej 5% i wplaceniu depozytu powinni sie kwalifikowac do pracy dziennikarskiej.

  Np taksowkarz w Sydney ma obowiazek posiadania licencji. Po wplaceniu depozytu, okolo $250 tys taksowkarz nabywa prawo do wykonywania zawodu. I wlasnie dlatego ze zaplacil depozyt mozna mu ufac ze nie bedzie ryzykowal. Jego serwis jest uczciwy i gwarantowany.

 111. Ais

  Oczywiście, że Trybunał nie uznał procesu Chodorkowskiego za proces polityczny. Chodorkowski bowiem został skazany za zarzuty kryminalne i zapewniono mu elementarne prawa w czasie procesu. Trybunał zwrócił natomiast uwagę na drakońską, nieadekwatną do winy, zdaniem sędziów Trybunału, karę i nakazał państwu rosyjskiemu wyplatę odszkodowania.
  Natomiast Trybunał nie odnosił się do tła politycznego procesu, bo nie jest to jego rolą.
  Nie jest rolą Trybunału rozstrzyganie czemu jednych się w Rosji surowo karze a drugich, dopuszczających się podobnych praktyk nie. „Nowi Ruscy” zamieszkujący wraz z rodzinami enklawy dobrobytu w najpiękniejszych miejscach Europy, o których Pan pisze z taką dezaprobatą, żyją głównie z tego co niegdyś Chodorkowski. Np jak tu ktoś napisał z wyprzedaży rezerw strategicznych Rosji. Tyle tylko, że żyją „za pan brat” z putinowskim reżimem. Czyli nie angażują się osobiście czy swym majątkiem w działalność opozycyjną a wręcz wspierają ten reżim. Nie zauważyłem również pogardy którą w stosunku do nich, jak Pan pisze, odczuwają „przyzwoici ludzie” w tych krajach. Europejczycy są bowiem pragmatyczni i pieniądz z rabunku Rosji im „nie śmierdzi”. Tym bardziej z politycznie tolerowanego przez władze tego państwa rabunku.
  Zgadzam się z Panem, że Rosjanie za tolerowany przez swe państwo niegdyś i teraz rabunek majątku narodowego zapłacili biedą i drastycznymi nierównościami społecznymi. Ale sami sobie stworzyli takie państwo. Taki jest los „homo sovietukusów”, którzy upatrują źródeł swego nieszczęścia socjalnego nie w systemie tylko w jego „wypaczeniach” – jak niegdyś mawiano. To głupota jest powodem, że podatni są na polityczny mechanizm „kozła ofiarnego”, którym w tym przypadku stał się nieszczęsny Chodorkowski. Podobnie zatykano gęby oponentom Gomułki wieszając pokazowo Wawrzeckiego jakoby odpowiadającego za niedobory mięsa w PRL-u lat sześćdziesiątych. Albo usiłowano wyjaśnić gospodarczy upadek Śląska już w wolnej Polsce aranżując aferę polityczną, której ofiarą padła Barbara Blida. W tych przypadkach „homo sovietikusy” się na mechanizm „kozła ofiarnego” nabierały.
  Natomiast Pańskie argumenty o nomenklaturowej przeszłości Chodorkowskiego, którymi usiłuje go Pan dyskredytować są nietrafione ponieważ skazała go również dawna nomenklatura. Przecież nie będziemy dyskutować o przeszłości Putina. Tyle mozna powiedzieć, że trafił swój na swego.
  Co wcale nie oznacza, że nie należy Chodorkowskiego bronić. Moim zdaniem należy – tak jak każdą ofiarę polityki i państwa. Jak każdego „kozła ofiarnego” rzucanego na pożarcie zrewoltowanym masom. Nieważne czy to jest biznesmen, dziennikarz, artysta, polityk, duchowny … . I nie ma znaczenia czy dzieje się to w Rosji, na Ukrainie, w Polsce czy Stanach Zjednoczonych.
  Mam nadzieję, że przybliżyłem Panu mój punkt widzenia.

  Pozdrawiam

 112. Axiom1

  Zastanów się co piszesz.
  Przecież usiłujesz jakoś uzasadnić gangsterskie pobicie dziennikarki.
  Czy naprawdę uważasz, że treści tekstów mogą usprawiedliwić masakrowanie dziennikarzy?
  Brniesz w ślepą uliczkę

  Pozdrawiam

 113. Kartka z podróży
  27 grudnia o godz. 12:02
  Tak Ci się plotą bajeczki dla grzecznych dzieci lub jako wyciąg z traktatów naukowych IPN. To co piszesz jest już napisane w podręcznikach i radykalnie inaczej A zobacz co w Rosji się dzieje. Tworzy to nowe nadzieje.
  http://www.silverdoctors.com/new-russian-submarines-are-so-silent-that-the-u-s-navy-calls-them-black-holes/#more-35792

 114. Jasny Gwint

  Ale jestem pacyfistycznie nastawiony. Moja lewicowość ma charakter hippisowski i zamyka się w zyciowym credo – Czyń miłość nie wojnę. No chyba, że chodzi uliczne o ruchawki z państwem, gliniarzami czy jakimś prawicowymi pałkarzami …
  W tym przypadku jestem na jednej fali z Panią Kasią.
  Tak więc bardziej się identyfikuję z tymi ludźmi niż z ruskimi zbrojeniami
  http://www.youtube.com/watch?v=VaWl2lA7968

  Pozdrawiam

 115. Kartka z podróży
  27 grudnia o godz. 14:39
  Dzisiaj uroczyście z honorami wojskowymi i wszelkim przepychem pochowano w Moskwie Kałasznikowa. Oddano salwę kałasznikami. Sam kiedyś nimi strzelałem. Oglądałem w telewizji rosyjskiej. Udział wziął sam Putin. Szkoda, że nie widziałeś lub nie brałeś udziału.

 116. Jasny Gwincie

  Dobrze, że się wcześniej wyspowiadał – jak czytałem.

  Chcialbym Ci zadedykować piekną rosyjską pieśń wolnościową, którą sobie śpiewalem wędrując ostatnio po Europie. Z tym, że śpiewałem ją marszowo.
  Myślę, że Ci się spodoba wykonanie Żanny Biczewskiej w takiej formie. To bliskie mi klimaty.
  http://www.youtube.com/watch?v=jwNjt787pIg&list=RDjwNjt787pIg

  Pozdrawiam

 117. Kartka z podróży
  27 grudnia o godz. 21:22
  Może coś bardziej pikantnego.
  https://www.youtube.com/watch?v=q7-FKkNSYhM

 118. Jasny Gwint
  Pikantne?
  Masz na myśli symbolikę tych czerwonych, walących młotów w scenografii?

  Pzdro

 119. Kartka z podróży
  27 grudnia o godz. 12:06

  Nie zrozumiales mojego komentarza albo stach nie pozwala ci sie wylowic na temat.

  Formalna kontrol i rozliczania dziennikarstwa sa niezbedne. A jak tego nie bedzie to niewidzialna reka wolnego rynku bedzie to robic.

  Pobita ukrainska dziennikarka nie jest nawet warta komentowania. Jak pisze Wilczak szukala ona juz hakow na Kuczme a teraz szuka haka na Janukoiwicza. Dziwnym zbiegiem okolicznosci nie szukala hakow na Tymoszenko i Juszczenke.
  To szmaciarstwo na polityczne zamowienie a nie dziennikarstwo. Podobny styl reprezentuje Kasia.
  Pieciu podejrzanych aresztowano, sa powiazani z partia Kliczki wspieranej przez zachod.

  Tu warto przypomniec ze Jaroslaw Zietarski, polski dziennikarz zaginal 15 lat temu i do tej pory ciala nie odnaleziono. Badal on polskie procesy prywatyzacji.
  A Polska to przeciez kraj po cudownej trasformacji do demokracji prawda ? Ukraina jeszcze nie jest an polskim poziomie.

  W jaki sposob rozliczyl bys irackie klamstwa dziennikarzy. Ich klamstwa byly oczywista zbrodnia a konsekwencje byly i sa gigantyczne.

 120. Kartka z podróży
  28 grudnia o godz. 13:13
  Szanowna Kartko, Pragnę skierować do Ciebie osobistą prośbę. Dotarły do mnie informacje, że na blogu Passenta ktoś podszywa się pod mój nick i pisze różne bzdury i kalumnie o występujących tam postaciach. Oświadczam, że od długiego czasu, z ujawnionych Ci wcześniej przyczyn, z tym blogiem nie mam absolutnie nic wspólnego. W blogach Polityki uczestniczę w minimalnym wymiarze, raczej dla rozrywki niż ciekawości. Gdybyś mógł zamieścić tam bardzo krótki komunikat w tej sprawie, byłbym zobowiązany. Pozdrów przy okazji mag.

 121. Ma Pan rację, inni oligarchowie czasów Jelcyna za podobne przestępstwa co Chodorkowski nie zostali ukarani (niektórzy jak Berezowski i Abramowicz uciekli, inni rozpoczęli współpracę z nową władzą).
  Prawdopodobnie również nowi przestępcy pozostają w Rosji bezkarni. Statystycznie rzecz biorąc bezkarność przestępców jest problemem, który dotyczy większości krajów świata. Prawdopodobnie w Rosji jest ich dużo więcej niż np. w Szwecji. Rozumiem Pańskie oburzenie w tej sprawie i podzielam je. O udokumentowanych faktach bezkarnych przestępstw należy mówić głośno niezależnie czy dotyczy to Polski, Ameryki czy Rosji.
  Ale fakty takie nie są żadnym uzasadnieniem, ani moralnym ani logicznym, Pana tezy że Chodorkowski był ofiarą państwa i polityki, albo że był kozłem ofiarnym.

  Chodorkowski nie był jedynym, ale z pewnością był najpotężniejszym
  reprezentantem i beneficjentem polityki i państwa Jelcyna
  (poprzez majątek, wpływy i powiązania z międzynarodowym kapitałem).
  Gigantyczne nadużycia władzy, wspieranie i ochrona interesów
  gangsterów gospodarczych doprowadziły to państwo na skraj upadku.
  Chodorkowski „zaangażował się w działalność opozycyjną” gdy po odejściu Jelcyna został zmuszony do płacenia podatków. Jedną z form tej „działalności” było korumpowanie posłów w celu przeforsowania korzystnego dla niego prawa podatkowego. Nie miał skrupułów i był realnym zagrożeniem dla podstaw narodowej gospodarki.
  Był przestępcą któremu udowodniono winę w sprawiedliwym procesie a niezależna międzynarodowa instytucja prawna wykluczyła polityczne
  motywacje tego procesu i wyroku. (Nb. w orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału w Strasburgu nie znalazłam odpowiednika określenia „drakoński wyrok” , którego Pan użył).
  Związek nadużyć gospodarczych oligarchów z kryzysem ekonomicznym i obniżeniem poziomu życia zwykłych ludzi w czasach Jelcyna jest realny i tak był powszechnie oceniany gdy Chodorkowski został oskarżony.
  Określenie „kozioł ofiarny” którym go Pan nazwał i porównanie jego sprawy z aferą mięsną w gomułkowskiej Polsce nie ma więc sensu.

  Napisał Pan że należy bronić Chodorkowskiego jak każdego kto jest ofiarą państwa i polityki. Jednocześnie o ludziach, którzy byli ofiarami jelcynowskiego państwa i poliyki, a których nazywa Pan „głupimi homosovietikusami” mówi Pan że sami byli sobie winni.
  Prawdopodobnie podobnie mysleli też ci którzy ich okradali.
  No więc to społeczeństwo „głupich homosovietikusów” poparło „reżim” Putina, który nie tylko poprawił ich byt ale przwrócił im dumę narodową, co dla Rosjan jest daleko ważniejsze. Rosja jest mocarstwem a Putin od kilkunastu lat cieszy się wysokim poparciem.
  Na wysokość tego poparcia na pewno ma również wpływ kampania obrony Chodorkowskiego od lat prowadzona przez tzw. Zachód, a m.in. rozpowszechnianie takich postulatów jaki sformułowany został przez Pana.

 122. Adresatem mojego komentarza powyżej jest Kartka z podróży.

 123. Kartka z podróży

  Ma Pan rację, inni oligarchowie czasów Jelcyna za podobne przestępstwa co Chodorkowski nie zostali ukarani (niektórzy jak Berezowski i Abramowicz uciekli, inni rozpoczęli współpracę z nową władzą).
  Prawdopodobnie również nowi przestępcy pozostają w Rosji bezkarni. Statystycznie rzecz biorąc bezkarność przestępców jest problemem, który dotyczy większości krajów świata. Prawdopodobnie w Rosji jest ich dużo więcej niż np. w Szwecji. Rozumiem Pańskie oburzenie w tej sprawie i podzielam je. O udokumentowanych faktach bezkarnych przestępstw należy mówić głośno niezależnie czy dotyczy to Polski, Ameryki czy Rosji.
  Ale fakty takie nie są żadnym uzasadnieniem, ani moralnym ani logicznym, Pana tezy że Chodorkowski był ofiarą państwa i polityki, albo że był kozłem ofiarnym.

  Chodorkowski nie był jedynym, ale z pewnością był najpotężniejszym
  reprezentantem i beneficjentem polityki i państwa Jelcyna
  (poprzez majątek, wpływy i powiązania z międzynarodowym kapitałem).
  Gigantyczne nadużycia władzy, wspieranie i ochrona interesów
  gangsterów gospodarczych doprowadziły to państwo na skraj upadku.
  Chodorkowski „zaangażował się w działalność opozycyjną” gdy po odejściu Jelcyna został zmuszony do płacenia podatków. Jedną z form tej „działalności” było korumpowanie posłów w celu przeforsowania korzystnego dla niego prawa podatkowego. Nie miał skrupułów i był realnym zagrożeniem dla podstaw narodowej gospodarki.
  Był przestępcą któremu udowodniono winę w sprawiedliwym procesie a niezależna międzynarodowa instytucja prawna wykluczyła polityczne
  motywacje tego procesu i wyroku. (Nb. w orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału w Strasburgu nie znalazłam odpowiednika określenia „drakoński wyrok” , którego Pan użył).
  Związek nadużyć gospodarczych oligarchów z kryzysem ekonomicznym i obniżeniem poziomu życia zwykłych ludzi w czasach Jelcyna jest realny i tak był powszechnie oceniany gdy Chodorkowski został oskarżony.
  Określenie „kozioł ofiarny” którym go Pan nazwał i porównanie jego sprawy z aferą mięsną w gomułkowskiej Polsce nie ma więc sensu.

  Napisał Pan że należy bronić Chodorkowskiego jak każdego kto jest ofiarą państwa i polityki. Jednocześnie o ludziach, którzy byli ofiarami jelcynowskiego państwa i poliyki, a których nazywa Pan „głupimi homosovietikusami” mówi Pan że sami byli sobie winni.
  Prawdopodobnie podobnie mysleli też ci którzy ich okradali.
  No więc to społeczeństwo „głupich homosovietikusów” poparło „reżim” Putina, który nie tylko poprawił ich byt ale przwrócił im dumę narodową, co dla Rosjan jest daleko ważniejsze. Rosja jest mocarstwem a Putin od kilkunastu lat cieszy się wysokim poparciem.
  Na wysokość tego poparcia na pewno ma również wpływ kampania obrony Chodorkowskiego od lat prowadzona przez tzw. Zachód, a m.in. rozpowszechnianie takich postulatów jaki sformułowany został przez Pana.

 124. Kartka z podróży

  Ponieważ mój komentarz skierowany do Pana (wysłany 29 grudnia przed
  godz. 4.34 ) zniknął, próbuję jeszcze raz.

  Ma Pan rację, inni oligarchowie czasów Jelcyna za podobne przestępstwa co Chodorkowski nie zostali ukarani (niektórzy jak Berezowski i Abramowicz uciekli, inni rozpoczęli współpracę z nową władzą).
  Prawdopodobne jest że również nowi przestępcy za czasów Putina pozostają bezkarni.
  Statystycznie rzecz biorąc bezkarność przestępców jest w jakimś stopniu problemem wszystkich krajów świata. W Rosji na pewno w dużo większym niż np. w Szwecji.

  Rozumiem Pańskie oburzenie w tej sprawie i podzielam je.
  O udokumentowanych faktach bezkarnych przestępstw należy mówić głośno niezależnie czy dotyczy to Polski, Ameryki czy Rosji.
  Ale fakty takie nie są żadnym uzasadnieniem, ani moralnym ani logicznym, Pana tezy że Chodorkowski był ofiarą państwa i polityki, albo że był kozłem ofiarnym.

  Chodorkowski nie był jedynym, ale z pewnością był najpotężniejszym
  reprezentantem i beneficjentem polityki i państwa Jelcyna
  (poprzez majątek wpływy i powiązania z międzynarodowym kapitałem).
  Gigantyczne nadużycia władzy, wspieranie i ochrona interesów
  gangsterów gospodarczych doprowadziły to państwo na skraj upadku.
  Chodorkowski „zaangażował się w działalność opozycyjną” gdy po odejściu Jelcyna został zmuszony do płacenia podatków. Jedną z form tej „działalności” było korumpowanie posłów w celu przeforsowania korzystnego dla niego prawa podatkowego.
  Nie miał skrupułów i był realnym zagrożeniem dla podstaw narodowej gospodarki. Był przestępcą któremu udowodniono winę w sprawiedliwym procesie a niezależna międzynarodowa instytucja prawna wykluczyła polityczne motywacje tego procesu i wyroku. (Nb. w orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału w Strasburgu nie znalazłam odpowiednika określenia „drakoński wyrok” , którego Pan użył.)
  Związek nadużyć gospodarczych oligarchów z kryzysem ekonomicznym i obniżeniem poziomu życia zwykłych ludzi w czasach Jelcyna jest realny i tak był powszechnie oceniany gdy Chodorkowski został oskarżony.
  Określenie „kozioł ofiarny” którym go Pan nazwał i porównanie jego sprawy z aferą mięsną w gomułkowskiej Polsce jest więc nonsensowne.

  Napisał Pan że należy bronić Chodorkowskiego jak każdego kto jest ofiarą państwa i polityki. Jednocześnie o ludziach, którzy byli ofiarami jelcynowskiego państwa i poliyki, a których nazywa Pan „głupimi homosovietikusami” mówi Pan że sami byli sobie winni.
  Prawdopodobnie podobnie mysleli też ci którzy ich okradali.
  No więc to społeczeństwo „głupich homosovietikusów” poparło „reżim” Putina który nie tylko poprawił ich byt ale przwrócił im dumę narodową, co dla Rosjan jest daleko ważniejsze. Rosja jest mocarstwem a Putin od kilkunastu lat cieszy się wysokim poparciem.
  Nie jest wykluczone że na poparcie to ma również wpływ kampania obrony Chodorkowskiego od lat prowadzona przez tzw. Zachód, a m.in. rozpowszechnianie takich postulatów jaki sformułowany został przez Pana.

 125. Kartka z podróży

  Ponieważ ten komentarz (z godz. 4.31, 29 grudnia) i jego kopia (z godz. 10.48, 30 grudnia) nadal czekają tu na moderację, przesłałam go Panu
  na blogu prof. Hartmana.

 126. Kasiu drogie dziecko ! To juz po Nowym Roku a ty sie ciagle bawisz prezentami ktore swiety Mikolaj ci przyniosl. Bo na pewno cos przyniosl. I na pewno do ciebie przyszedl. Bo na pewno wierzysz w swietego Mikolaja i inne swiete bajkii tak samo jak ukraincy wierza w cudowna Unie pomimo ze ta nie miala dla nich prezentow.

  Ale w Nowym Roku 2014 zycze ci zebys dorosla, przyjela stanowisko osoby odpowiedzialnej i swiadomej rzeczywistosci otaczajacego cie swiata. Tego wschodniego oczywiscie od ktorego jestes specjalistka. Produktem polskiej szkoly studiow wschodnich. Gdzie cie zaszczuli, wytresowali w podzeganiu, pomawianiu, w klamaniu i na dotatek zarazili rusofobia.
  Ale czas zebys pokazala sile i charakter. W 2014 zamiast podzegac, szczuc i oszukiwac zawalcz o nowe wartosci. Walcz o wspolprace, handel, biznes i turystyke ze wschodem. W ten sposob przyczynisz sie do stwarznia miejsc pracy w Polsce i na wschodzie. Bo na tym przeciez obu stronom zalezy.

  PS; I nie chwal sie ze cie wyrzucili z Bialorusi za chuliganstwo. Usun to ze swego CV bo to wskazuje ze twoje IQ to najwyzej 2.5%. Dziennikarz, korespondent powinien miec co najmniej 5%.

 127. Co za hipokryzja ! Brak elementarnej ucziwosci. Wstyd nieslychany.

  Kwiatkowska organizuje nagonke na Janukowicza i jego rodzine. Ze rzekomo w dziwny sposob, Kwiatkowska daje do zrozumienie nielegalny. sie wzbogacili.

  Z drugiej strony wspiera zlodzieja Khodorkowskiego. To kompletne oblakanie.

  A jak sie wzbogacil Bill Gates, i polskie cwaniaczki ??? Moze od tego nalezalo by zaczac taka debate.

  Jak ten zasczuty sowizdzal dostral sie do Polityki ? Naprawde nie rozumiem.

 128. Aleksiej Kudrin: na co wystarczy 700 miliardów dolarów?

  http://media-w-rosji.blogspot.com/2014/01/aleksiej-kudrin-na-co-wystarczy-700.html

  Aleksiej Kudrin od lat osiemdziesiątych należał do grona liberalnych rosyjskich ekonomistów. Po rozwiązaniu ZSRR w merii St. Petersburga odpowiadał za finanse. Tam spotkał Władimira Putina. W latach dwutysięcznych, z jego inicjatywy, przez blisko 10 lat zajmował stanowisko ministra finansów. Zdymisjonowany przez Dmitrija Miedwiediewa dołączył nieoczekiwanie do akcji protestacyjnej przeciw sfałszowanym wyborom w 2011 roku.

  W pogarszającej się w Rosji sytuacji gospodarczej Kudrin, liberalny ekonomista traktowany jest przez media jako potencjalny kandydat na stanowisko premiera. Kreml nie widzi w nim przeciwnika politycznego, Putin podtrzymuje z nim kontakt.

  Na zeszłorocznym spotkaniu w Jekaterynburgu, zorganizowanym przez niezwykle interesujące, miejscowe wydawnictwo internetowe http://www.znak.com, Kudrin w ciekawy sposób wypowiedział się o rosyjskiej polityce, gospodarce, historii.

  Blog Media-w-Rosji
  http://media-w-rosji.blogspot.com/
  Czytamy rosyjską prasę. Obserwujemy rosyjski Internet. Oglądamy rosyjską telewizję.

 129. Na pewno w jakimś stopniu chodzi o olimpiadę w soczi żeby nie było bojkotu. Ale też pewnie się wybory zbliżają albo chcą przegłosować jakąś niewygodną ustawę. Każdy rząd tak robi.

 130. Trafiłem na Twojego bloga przez facebooka. Twoje wpisy na fejsie są krótsze i ciekawsze od blogowych. Domagam się, żebyś włączyła opcję „obserwowania” siebie! 🙂 Robisz świetną robotę. Pozdrawiam!

css.php