Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

12.12.2013
czwartek

Kreatywny Kijów

12 grudnia 2013, czwartek,

Worki wypełnione śniegiem, polane dla pewności wodą, bo zamieniona w lód jest mocnym spoiwem barykad. Tak Majdan broni się przed kolejnym atakiem Berkutu.

Kiedy w poniedziałek wróciłam do Kijowa po tygodniowej przerwie, nie mogłam poznać miasta. Było jak oblężona twierdza. Napięcie podbijały pogłoski o rychłym szturmie. „Kobiety nie powinny wchodzić na Majdan” – darł się pod barykadą srogi mężczyzna w pomarańczowym hełmie. – „To zakaz?”- pytały kobiety. – „To rekomendacja, może polać się krew” – odpowiadał on. – „I myślisz, że będziemy spokojnie patrzeć, jak biją mężczyzn na Majdanie?” – oburzały się pulchne ciotki w średnim wieku i złotych zębach. – „My jesteśmy ukraińskie żinki!”.

W nocy w wtorku na środę milicja kolejny próbowała szturmować Majdan. Ludzie stanęli w zwartym szyku przeciwko mundurowym. Ci po dwóch godzinach odstąpili od ataku. Dziś mówi się, że była to zaledwie próba sił, gra nerwów, pokaz, ale stojący na Majdanie uwierzyli, że mogą odeprzeć atak. Napięcie zmieniło się w triumf.

Nie sposób pisać o wydarzeniach w Kijowie z dystansem. Za dużo tu dobrych ludzi, pozytywnych emocji, kreatywności, imponującej samoorganizacji. Właściciele firmy IT  w kolorowych puchowych kurtkach robią herbatę i kanapki na placu. Rozdają marynowane zielone pomidory. O piątej nad ranem brygada ochotników czyści ulice od śniegu. Młodzi ludzie opiekują się staruszkami: z ciepłą zupą, dobrym słowem, pomocną dłonią. Wszystko to jest naturalne, niewymuszone, jakby tak było zawsze.

Kristina, znajoma dziennikarka powiedziała mi wczoraj, po śpiewanym co o godzinę hymnie: „wszyscy ci ludzie, jeszcze niedawno nienawidzili swojego kraju, wstydzili się go, a teraz zobacz, z ręką na sercu śpiewają równym głosem”.

Patrzysz na to wszystko i nie możesz się nadziwić: a dlaczego na co dzień tak nie ma? Dlaczego przez ostatnie 9 lat od pomarańczowej rewolucji ci wspaniali, świetnie zorganizowani, dzielni ludzie pozwolili, by ich kraj doprowadzono na skraj bankructwa? Dlaczego dali okradać się politykom, urzędnikom, milicjantom? Dlaczego wybierają polityków niezdolnych do wprowadzania reform, ba nawet bez politycznego programu? Dlaczego na Ukrainie tak trudno się żyje? Wiem, bo ilekroć wracam stąd do naszej, niedoskonałej przecież Polski, wzdycham z pewną ulgą, bo codzienność  jest u nas zdecydowanie łatwiejsza do przeżycia.

Zatem dlaczego? „ZSRR, homo sovieticus, gułag, wielki głód, tragiczna historia” – odpowiecie pewnie. I pewnie będzie to racja. Ale nie cała.

Nie znalazłam jeszcze pełnej odpowiedzi.

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 35

Dodaj komentarz »
 1. A ja bym się zastanowił nad zdrowiem psychicznym protestujących.

  „chto ne skacze toj moskal”
  http://www.youtube.com/watch?v=4PuVjuOLxtg

 2. „Patrzysz na to wszystko i nie możesz się nadziwić: a dlaczego na co dzień tak nie ma? ”

  Podobnie jak w Polsce, tylko bardziej: korupcja, nepotyzm, cwaniactwo, feudalna mentalność społeczna, brak poczucia wspólnego dobra na co dzień i wielkie „zrywy narodowe” przy takich okazjach, jak „pomarańczowa rewolucja” czy obecne protesty. Wszystkie patologie, na które narzekamy w naszym kraju (porównując go z cywilizowanym Zachodem), na Ukrainie występują podniesione do n-tej potęgi.

 3. W sprawie Ukrainy sugeruję przeczytanie wywiadu z Markiem Leonardem . Absolutnie pragmatyczne stanowisko . Bardzo brytyjskie. Tak właśnie należy w ” temacie ” ukrainskim postępować .Kłaniam się .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gorzej jak przyjdzie odwilż i barykady popłyną. Nie wiadomo czego życzyć protestującym – żeby im było cieplej czy żeby mróz utrzymał ich barykady.

 6. Normalnie rozpłakałem się po przeczytaniu tego tekstu.

 7. Gdy słyszę/oglądam newsy z Kijowa jedna analogia mi przychodzi do głowy: gdy odbywały się tzw. arabskie rewolucje to tzw. postępowe?oświeceniowe? media (GW? Polityka?) dziecinnie cieszyły się z ,,wybijania się ” na wolność kolejnych narodów. I co? Czy ci, którzy zastąpili tyranów są lepsi? Rozwiązują realne problemy, które spowodowały wybuch? Czy następcy tyranów będą automatycznie nam przyjaźni (czyt. tacy jak my)? W wielu krajach arabskich dyktatorów z którymi ,,można było robic interesy” zastąpili ,,demokraci” organicznie wrodzy wobec naszej cywilizacji a poziom represji wobec mieszkańców wręcz wzrósł.
  Przypominam, że wśród opozycji ukraińskiej brylują np. neobanderowcy. Czy oni będą chociaż tak ,,wrodzy” naszemu krajowi jak reżim Janukowycza? Przypominam, że zgłaszają oni całkiem konkretną listę roszczeń względem naszego kraju?
  Zauważmy, że podobnie jak sprawie Gruzji – im ktoś większy, mający więcej interesów tym bardziej ,,powściągliwy” był względem rosyjskiego imperializmu.
  Rozumiem, że GW i Polityka oraz pan Kaczyński dostarczą gaz Ukraińcom, zrekompensują im utratę możliwości robienia interesów i zarobkowania w Rosji? Finalnie będą też w stanie zrekompensować naszemu krajowi ekonomiczne skutki rosyjskich retorsji?
  Obawiam się, że jesteśmy typową żabą pchającą łapę do podkucia.

 8. Czy Polska, tak na początek, zniosła już wizy dla Ukraińców ?
  Miliony ich chętnie przyjadą popracować w Polsce np. kilkaset tysięcy górników i to nie za 7 tyś. a za 2 tyś. i co wtedy ?

 9. Podobnie było w sprawie J. Tymoszenko: u nas ,,postępowcy” płakali nad jej losem a jakiś forumowicz przedstawiający się jako mieszkaniec biznesowy Kijowa od lat 5 wyśmiał te wszystkie bałakania i wskazał, że ,,palma męczeńska” Julii jest porównywalna z podobnym atrybutem u Pabla Escobara. Ot, po prostu, różnica stylu: grupirowka Julii przegrała z grupirowką Doniecką i Julia została ,,uśmiercona” więzieniem.
  Przypomina, że Julia była bardzo aktywna na froncie obniżania poziomu życia przeciętnych Ukraińców przy użyciu tzw. prywatyzacji na swoją korzyść

 10. Tam wcale nie chodzi o los Ukraińców. Chodzi o rynek dla unijnych towarów, likwidację przemysłu, tanią siłę roboczą, danie po nosie Rosji i wyznaczenie miejsc dla amerykańskich baz militarnych. Reszta wszystko tak jak u nas. To już dobrze znamy. Jak na razie tam za wszystko płaci CIA.

 11. Na deser radzę przeczytać trochę prawdy o kulisach walki o Ukrainę. Warto także trochę pomyśleć.
  http://www.globalresearch.ca/ukraine-the-untold-story-far-right-connections-of-pro-eu-faction/5361354

 12. Glupie szczenie i tyle. Brak kultury rowniez widoczny. Kwiatkowska nie odpowiada na pytania. I ten entuzjazm dziecka, ale to zrozumiale. Swiety Mikolaj wkrotce ja odwiedzi.
  Polityko to jest nepotyzm. Tak nie wypada. Troche szacunku dla czytelnikow sie nalezy.

 13. Pani Kasiu
  Dzięki za kolejny, bardzo ciekawy reportarz. I proszę się nie przejmowac durnymi komentarzami. Bardzo fajnie Pani pisze.
  Pozdrawiam serdecznie

 14. pani Kasiu,
  Dzięki za kolejny, bardzo ciekawy reportaż.
  I proszę się nie przejmować durnymi komentarzami, chociaż w nich jest sporo racji.

  Janukowicz wytargował od UE dwudziestokrotne podniesienie stawki i dalej się targuje.
  Sądzę, ze na wiosnę otrzyma te „polskie” 100 mld euro a my „ich” 1 mld.
  Watykan bojąc się utraty dotacji UE do 160 tys ha odłogów w III RP i kasy na bardzo wiele projektowy za kasę UE, nie pozwoli Tuskowi czy innemu Kaczyńskiemu na żadną akcje przeciw

 15. Żadna rewolucja nie zwyciężyła i nie przyniosła oczekiwanych przez uczestników zmian. To wcale nie oznacza , że takich rewolucji nie należy robić.
  Ukraina ma teraz własną rewolucję , bo tamta „pomarańczowa” okazała się wirtualną i medialną rewolucją. Potem dopisze się do tego mitologię i znajdzie bohaterów, my to dobrze znamy, więc w Polsce na ten czas nie ma chętnych do kolejnej rewolucji która czeka w kolejce. Ukraińcom trzeba życzyć powodzenia w zwalczaniu korupcji i spekulacji, bo to jest problem numer jeden .
  Polsce się ta część rewolucji nie udała.
  Po rewolucji będzie katz , tak jest zawsze, ale niech żywi nie tracą nadziei.
  Przeciwnikiem wszelkiej rewolucji jest jak zawsze wielki kapitał . W czasach globalizmu totalnego własciciele tego wielkiego kapiatału pozostają anonimowi.

 16. @ jasny gwint 13 grudnia o godz. 15:09
  dobry link, dzieki.
  „Oleh Tiahnybok, który wygłosił przemówienie nad grobem innego ukraińskiego nazisty, przeciwko ‚mafii żydowskiej w Moskwie.”

  i wyszło, ze MSZ Sikorski szukający antysemitów na Internecie poparł bratanie się Kaczyńskiego na Majdanie z antysemita, Oleh Tiahnybok

 17. Kartka z podróży, 23.44. Z tego typu opiniami to w sam raz do IPN.
  Jeżeli potrafisz to przeczytaj tekst o kolejnym „Drang nacht Osten” a nie poddawaj się naiwnej i płatnej propagandzie. Na Ukrainie gra wielu graczy o swoje interesy, a Polska gra rolę podłego intryganta, nie bacząc na realne zagrożenia. Przeczytaj co oznacza u nich „Svoboda”, kto płaci Kliczce i kto to jest ta piękna Julia, miłość Kwacha i innych zdrajców.
  http://www.globalresearch.ca/ukraine-the-untold-story-far-right-connections-of-pro-eu-faction/5361354

 18. W okresie pierwszej, tej pomarańczowej rewolucji byłem w paru miejscach na Ukrainie.
  W części wschodniej zauważyłem w jednym z biur (zakład przemysłowy) ciekawostkę. Na parapecie okna stał mały obrazek, ikona, zaintrygowała mnie postać. Mężczyzna w garniturze, czarne włosy, poważna twarz, na tle charakterystycznym dla ikon – złocone napisy, anioły, cherubiny. Z drugiej strony napis po rosyjsku (Ukraina wschodnia) –
  „Molitwa za raba Bożego, Wiktora Fedorowycza Janukowycza” i poniżej tekst modlitwy „za sługę Bożego, W.F. Janukowycza”. To elektorat Partii Regionów, Janukowycza, na Białorusi z kolei babcie w dieriewniach głosują na bat’kę Łukaszenkę, a sorry, wczoraj w Krakowie widziałem malutki pochód, 20 osób, z 2 pochodniami, krzyżem, trzech hutników na przedzie, na skróty – mohery – śpiewali jakąś pieśń o „podłym Tusku”. Elektorat podobny, tylko proporcje inne. Rewolucja na Ukrainie zgasła z powodu i korupcji nowej władzy, paru błędów (nauka ukraińskiego nieco na siłę, podobnie jak jakieś 15 lat temu na Białorusi białoruskiego) i kompletnego braku rozeznania politycznego na głębokiej prowincji. Trochę jak u nas – brak stabilności i nastroje jak wahadło. Czyli znów podobnie jak w Polsce, po prezydencie Wałęsie, Kwaśniewski.

 19. Czy podpisanie np w dniu dzisiejszym umowy stowarzyszeniowej z EU daje po pewnym czasie przyszlym rzada Ukrainy prawo zaskazenia przed miedzynarodowym trybunalem tej umowy jako zawartej pod przymusem obcych sil ( Nato, szereg krajow EU na czele z Polska, USA)
  Dowody w moim przekonaniu leza wrecz na ulicy , sa nawet grozby wiezienia i likwidacji wysuwane w kierunku prezydenta Janukowicza.Czesc z tych grozb pada co prawda z ust innych ukraincow ale finansowanie tych ludzi i ich poczynan przez zewnetrzne sily z tzw demokratycznego zachodu bedzie latwe do dowiedzenia.
  Czy Ukraina bedzie sie mogla domagac rekompensat po udowodnieniu strat ekonomicznych zwiazanych z ta umowa ?
  Ostatnio czytalem ze przyznano takie odszkodowanie Nikaragui za amerykanski dzialania militarne w tym kraju. Co prawda USA pokazalo wala bo ich zadne miedzynarodowe sady nie dotycza.
  „17 miliardów dolarów przyznał Nikaragui Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w 1986 roku. Stany Zjednoczone miały wypłacić państwu zadośćuczynienie za swój wkład w wojnę domową w Nikaragui i dostawę uzbrojenia dla stron konfliktu. Trybunał w Hadze stwierdził, że Stany Zjednoczone, angażując się w wojnę domową w Nikaragui, pogwałciły prawo międzynarodowe.
  Amerykanie jednak nie uznały wyroku i mimo presji międzynarodowej nie wypłaciły 17 miliardów dolarów. W 1991 roku Nikaragua zaniechała starań o pieniądze.”
  http://wiadomosci.onet.pl/usa-zaplaca-nikaragui-17-mld-dol/446l2
  Ale sprawa jest ciekawa.
  W TWN24 sroda 11.12 wywiad z senatorem Cimoszewiczem.
  Redaktor prowadzacy zacytowal rosyjska prase mowiaca ze w NJ brutalnie usunieto z okupowanych budynkow ludzi z ruch oburzonych.Na to nasz demokrata , ze to w stylu a u was bija murzynow. A wszyscy wiemy ze nie mozna porownywac demokracji USA i Ukrainy.
  Sens tej wypowiedzi byl taki, ze to co wolno wojewodzie(USA) to nie tobi smrodzie.
  Wywiad ten jest na portalu tvn24 ale okrojony o ta wypowiedz a i komentarz nie porusza tej bulwersujacej dla mnie wypowiedzi polskiego polityka.

 20. Jasny Gwint
  Pani Kasia pisze reportaże! To jest opis tego co widzi i przeżywa. I mnie się ten opis i sposób przeżywania podoba. Ciekawi mnie patrzenie na Ukrainę jej oczami. I wcale się nie dziwię, że się rozczula nad państwowymi pałkarzami z Berkutu tylko szuka inspiracji gdzie indziej. Gdybym tam był to też bym siedział na Majdanie i cieszył się ludzką solidarnością.

  Dzięki za rady ale sam potrafię znaleźć rozmaitą analitykę sytuacji politycznej Ukrainy. Ale czemu mam szukać tych nudziarstw na tym fajnym blogu?

  Pozdrawiam

 21. Jasny Gwint
  Poprawka. Miało być: „I wcale się nie dziwię, że się nie rozczula nad państwowymi pałkarzami z Berkutu …”

  Pozdrawiam

 22. „z ręką na sercu śpiewają równym głosem”.
  A bo to Ukraincy potrafia zaspiewac baranimi glosami od sasa do lasa jak moi Rodacy? Nigdy w zyciu! Spiewaja jak anioly, zawsze! Zawsze w harmonii.

  Bardzo ciekawe sa Pani listy z Ukrainy, cieple i osobiste, pozwalaja poczuc sie „w srodku”. Czekam na nie.
  I prosze uwazac na siebie. I pilnowac torebki w tym tlumie. 🙂

 23. Kartka z …. Czego pani Kasia nie dostrzegła. /Wojciech Olejniczak/
  ” Dzisiaj Parlament Europejski przyjmie rezolucję w sprawie Ukrainy. Warto przy tej okazji przypomnieć zeszłoroczną rezolucję dotyczącą kwestii ukraińskiej. Niestety niektórzy europosłowie nie przywiązują do jej treści większej wagi. Również ci sprawujący w nim najbardziej eksponowane funkcje.

  W rezolucji z 13 grudnia 2012 roku czytamy:

  Parlament Europejski jest zaniepokojony wzrostem nastrojów nacjonalistycznych na Ukrainie, wyrażających się w poparciu dla partii Swoboda, która w konsekwencji weszła do Rady Najwyższej jako jedna z dwóch nowych partii w tym organie; przypomina, że poglądy rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne są sprzeczne z podstawowymi wartościami i zasadami Unii, w związku z czym apeluje do partii prodemokratycznych w Radzie Najwyższej o niestowarzyszanie się z tą partią, niepopieranie jej ani nietworzenie z nią koalicji.

  Niestety przywódcy na Euromajdanie zawiązała się koalicja Władimira Kliczki, Arsenija Jaceniuka i lidera piętnowanej przez Europarlament partii Swoboda Ołeha Tiahnyboka.

  Rezolucja została zignorowana też przez Jarosława Kaczyńskiego, który u boku Tiahnyboka pozdrawiał zebranych pozdrowieniem z czasów UPA. Jednak trudno mieć do Kaczyńskiego pretensje o ignorowanie rezolucji Parlamentu Europejskiego. Wiadomo, że Unia Kaczyńskiemu jest w polityce międzynarodowej potrzebna jako pałka na Rosję.

  Dziwi natomiast fakt, że duch rezolucji Parlamentu Europejskiego został zignorowany przez byłego przewodniczącego Europarlamentu Jerzego Buzka. On również na Majdanie stał u boku ukraińskich nacjonalistów potępianych w rezolucji Europarlamentu. On również pozdrawiał tłum pozdrowieniem z czasów UPA… A od byłego szefa Parlamentu Europejskiego należy wymagać więcej, niż od Kaczyńskiego.

 24. Jasny Gwint
  Ale to o czym piszesz było tematem długaśnej i wnikliwej dyskusji u Pasenta. Sam napisałem kilka zdań o roszczeniach terytorialnych Swobody wobec Polski – pas tzw „zakierżońskiego kraju”. Ale to jest analityka polityczna.
  Natomiast blog Pani Kasi ma inny charakter. To blog reporterski skupiony na innych sprawach. I to mi się podoba – zarówno w formie jak i treści.

  Pozdrawiam

 25. Kartka z podróży
  15 grudnia o godz. 11:57
  Do Passenta nie zaglądam za wyjątkiem pewnych potrzeb naturalnych. Panuje tam chamstwo, głupota i prymitywizm. Więc tam mnie nie odsyłaj. Przytoczyłem wcześniej dwa linki do materiałów ilustrujących potencjalne zagrożenia dla nas w wyniku możliwego niekontrolowanego rozwoju na Ukrainie. Decydują o jej losie obce pieniądze i obce interesy. Jeżeli Tygodnik wysyła do Kijowa dziennikarkę, to nie po to aby opisywała to co widoczne jest w telewizjach. Ważne jest to co jest ukryte, kto kieruje , kto płaci, kto przygotował i do czego to wszystko zmierza. Nie do Europy. Europa ma ich w d… głęboko. Ważne są bazy amerykańskie, osłabienie Rosji i darmowa praca dla Niemców. Dla nas jest to o tyle groźne, że już mamy doświadczenia wojenne z nimi. Widłami i siekierami.

 26. @jasny gwint
  dobrze że macie dobre doświadczenia z Niemcami, z którymi jesteście teraz w UE. Podczas WWII Niemcy wymordowali 5.5 miliona Polaków, Sowieci 150 tysięcy, OUN-UPA 100 tysięcy (drugie tyle to Ukraińcy i inne narodowości z mieszanych rodzin więc tutaj się nie liczą) – to są dane wg IPN, czyli „wasze” dane. Myślę ze nawet człowiek z dość niskim IQ potrafi zobaczyć pewne dysproporcje w tych liczbach.
  A, przepraszam, Niemcy „przeprosili” za 5.5 milionów, więc już są OK.

  Pozdrawiam

 27. Jasny Gwint

  Oto co autorka pisze o sobie w blogowej rubryce „informacje”

  „Lubię Rosję. Również Białoruś, Ukrainę i większość państw byłego Sojuza. Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy.
  W 2011 r. dostałam „Pióro Nadziei”, nagrodę Amnesty International za najlepszy tekst o prawach człowieka, wywiad z Olegiem Ałkajewem, byłym szefem grupy egzekucyjnej z Białorusi. W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie („Umieramy we wrześniu”). Piszę książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

  To jest jej notka autobiograficzna i zainteresowania. I teksty z Ukrainy pisze zgodnie z powyższą deklaracją. Mnie się ta perspektywa widzenia Wschodu podoba. I teksty również.

  Analityką polityczną tego kraju w sensie uwarunkowań międzynarodowych zajmuje się natomiast w Polityce pani Jagienka Wilczak. U niej również można komentować do czego Cię zachęcam.

  Natomiast nie wymuszaj na pani Kasi tekstów pod swoje zainteresowania czy poglądy polityczne. Skorzystaj z wolności wyboru.

  Pozdrawiam

  Ps. A do Passenta zaglądaj częściej i pisuj, bo brak tam Ciebie. Moim zdaniem.

 28. @ Kartka z podróży 16 grudnia o godz. 13:58
  „Analityką polityczną tego kraju w sensie uwarunkowań międzynarodowych zajmuje się natomiast w Polityce pani Jagienka Wilczak.”

  proszę sobie jaj nie robić z blogowiczów, ze p. Wilczek pisze co innego oprócz, „słuszne i zbawiennie” plus cenzura osób z innym zdaniem

 29. Adam 222
  Nie robię sobie jaj. Pani Wilczak pisze analizy sytuacji politycznej na Ukrainie. Przygotowany przez nią materiał jest poddany pod dyskusję. Nie wiem czy cenzuruje komentarze, bo tam nie piszę. Piszę u Passenta, Szostkiewicza, Hartmana i mimo mego krytycyzmu wobec np rządu czy jego polityki wschodniej cenzura mnie nie dotyka.

  Natomiast pani Kasia pisze reportaże. To są opisy sytuacji, które napotyka. To jest Ukraina, Kijów, Majdan widziany jej oczami i odbierany jej uczuciami. Czytam je z przyjemnością i ciekawością, ale nie polemizuję z nimi, bo mnie tam po prostu nie ma. Jak można polemizować z opisem?
  To jest problem, że chcecie na niej wymusić inne widzenie Ukrainy. Jak to ma wyglądać? Ma kłamać, że ludzie na Majdanie są antypatyczni a płatni pałkarze ociekają miłością bliźniego?

  Pozdrawiam

 30. Kartka
  Kasia powinna mieszkac w kuchni i nie wypowiadac sie na tematy poza kuchenne. Nie powinna miec prawa glosu bo widac ze jeszcze nie dojrzala. Demokracja saudyjsko-talibanska byla by dla niej wlasciwym systemem polityczno-spolecznym.

  Widac ze w Politycze dolaczyla do dwojki juz zmeczonych podzegaczy. Ostrowskiego i Wilczak. Ale zadnej fochowasci w jej dziecinnych opowiastkach nie widac. Kartka ty sam musisz byc na poziomie dziecka.

 31. Kasia wyrzucona z Bialorusi ! I ona sie tym chwali !! I to imponuje Kartce !!!

  Nie z tej Ziemi. Kartko widac ze laczy was zapasc cywilizacyjna. Nie wpuscil bym was do mojego domu.
  MSZ rowniez zawiodlo. Za huliganizm w obcym kraju powinni zabrac Kwiatkowskiej paszport. Tak by na pewno zrobili gdyby Kasia zostala wyrzucona np z USA.

 32. Axiom 1
  W czym problem.
  Skoro jesteś taki zniesmaczony pisaniem Pani Kasi to jedź na Bialoruś i ślij korespondencje sławiące Łukaszenkę. Albo na Majdan pisać agitki na cześć Bierkuta lub płatnych palkarzy.
  Załóż blog i pisz. Piszesz nieźle. Dobrze się czyta to „hłaskowanie”. Masz dobry rytm. Chętnie poczytam Twoje reportaże czy opisy. Na odmianę Twoimi oczami popatrzę na te kraje. Tylko jedź. Nie smędź z daleka, bo to żenujące jest.

  Pozdrawiam

 33. Kartka
  Potwierdzasz swa zapasc cywilizacyjna i poziom zdziczenia. Chcialbys tu zaprowadzic jednomylsnosc.

  To jest oburzajce. To paranoja. Gdzies ty sie chowal ? Napisz bo warto wiedziec.

 34. Axiom 1
  Jaką jednomyślność chce zaprowadzać? O czym Ty piszesz?
  Przecież to Ty się domagasz, by pani Kasia pisała pod Twoje dyktando. Naruszasz Axiom jej wolność tworczą. To Ty się domagasz gromko jednomyślności. Twojej jednomyślności!
  Więc mnie nie pouczaj. I nie pouczaj pani Kasi o czym i jak ma pisać. Wybacz, ale sprawy wolności – w tym twórczej – to nie jest Twoja najmocniejsza strona. Masz w sobie rys totalitarny.

  Pozdrawiam

 35. Kocham te jeki i straszenia, ze jak Ukraina wejdzie do UE to UE ja zniszczy i skolonizuje. To samo stekalo radio ma ryja przed naszym wejscie di unii zanim sie okazali, ze ue teraz ratuje od katastrofy polskich rolnikow dotacjami

 36. Dziś w głównym wydaniu dziennika telewizji rosyjskiej, oprócz zagrania Putina gazem i dolarami pokazano kanonadę wszelkich typów rakiet, wyrzutni i centrów starowania. Robi wrażenie. Imponujące i dodaje otuchy. Serce rośnie. Wolę to niż widok polskiego zasmarkanego konusa pod ramieniem bandyckiego boksera w otoczeniu UPOwca i banderowca.

css.php