Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

30.11.2013
sobota

Człowiek – owca, czyli wieści prosto z Majdanu

30 listopada 2013, sobota,

Jak mało trzeba, by zmienić ludzi w stado owiec. Wystarczy 250 hr, czyli niecałe 100 zł. Ale od początku.
Dwa wpisy temu opowiedziałam Państwu o tituszkach, bojówkach dresiarskich na usługach ukraińskich władz. Tituszki przyjeżdżają do Kijowa na płatne mitingi. Postanowiłam przyjrzeć się uczestnikom takich demonstracji.
Dziś zbierali się na placu Europejskim (między Majdanem, a siedzibą rządu).
Mniejsze i większe grupy kręciły się po okolicy. Przeważali w tym tłumie mężczyźni: czarne skajowe kurtki, smutne poorane twarze, na których poodbijały się trudy życia. Somnambuliczni, jakby czekali bez celu i nic nie miało się zdarzyć. Krążyli wokół nich młodzi ludzie z notesami.

Pracuję nad tym tematem nie pierwszy dzień i już wiem, że ci faceci z notesami to „sotniki” i „tysiaczniki”. To od słów „sto” i „tysiąc”, bo chłopaki są odpowiedzialni za zorganizowanie stu lub tysiąca uczestników demonstracji. Każdy tysiacznik ma swoich sotników (są jeszcze „dziesiatniki”, a na szczycie hierarchii „diesiatitysięczniki”, którzy mogą zorganizować demonstrację na 10 tys. osób, tych jest w Kijowie jedynie kilku). Do desiatitysiaczników i tysiaczników zgłaszają się partie, gdy potrzebny im „głos ludu” na ulicach.

Podchodzę do młodego chłopaka z kozią bródką. Na oko inteligenty. Pytam, co tu dzieje. – Jesteśmy, mówi, za eurointegracją.

I rzeczywiście, niektórzy ze smutnych panów przypięli do swych czarnych kurtek wstążeczki w europejską gwiazdkę.
Zgłupiałam.
– Ale jak to, dziwię się, przecież Majdan za Europę jest tam – i pokazuję pobliski plac Niepodległości.
– Noooo, mówi chłopak, ja tam nie wiem, wszystko zależy od organizatorów. – A kim są organizatorzy? – pytam. – Partia Regionów – odpowiada kozia bródka.
Chwileczkę – robię naiwną minę. – Jak Partia Regionów może być za Europą, jeśli dopiero co zrezygnowali z eurointegracji?
-Ja tam nie wiem – kiwa głową chłopak. – My tu przecież stoimy za pieniądze.

-Za pieniądze? – udaję zdziwioną. – Wszyscy?

– A co myślałaś? Ja gram muzykę reggae i nie interesuję się polityką, Europa jest dobra, albo zła, kto ją tam wie, kolega mnie tu zaprosił, bo można dorobić.
Faceci z notesami biegają jak w ukropie, popędzają zebrane na ulicy grupy, ludzie ruszają w kierunku przeciwnym do Majdanu. – A dokąd? – pytam.

– To już jak organizatorzy powiedzą – odpowiada chłopak i idzie za stadem. Ja za nimi.

Idziemy niedaleko, bo za filharmonię. Za filharmonią odbywa się liczenie owiec.

Na razie jednak czekamy. Znowu długo i jakby bez celu.

Stoję obok młodych chłopaków w puchowych kurtkach. Śmieją, żartują. – Tak jestem za Europą, aż podskakuję, mówi jeden z nich.

To Wania, jest kelnerem w knajpie, niedawno przeprowadził się do Kijowa. Przyszedł tu, bo miał wolny dzień i czemu sobie nie dorobić? 250 hrywien dają, a jak wytrzymasz całą noc, dodadzą jeszcze stówkę.

– Jeśli Ukraina wejdzie do Europy, zachodnie samochody będą u nas tańsze – kombinuje Wania. Nie protestuje na Majdanie, bo tam musiałby stać za darmo. – Cyrk jest i tu i tam, ale tu przynajmniej zarobię forsę.

Musimy przerwać rozmowę, bo „Sotniki” i „tysiaczniki” krzyczą na uczestników, kontrolerzy od organizatorów przypatrują się uważnie.

Ludzie ustawiają się w rzędy piątkami, by łatwiej ich było policzyć. Każda grupa, po 50, 100 osób stoi od siebie w pewnej odległości. Tych grup jest 5.

To była jedna z najsmutniejszych scen, jakie widziałam. Na moich oczach dość sympatyczni, choć niezbyt mądrzy młodzi mężczyźni i podobne im kobiety, dali się przerobić w stado.

Za 250-350 hrywien. Nie wyglądali na ludzi, którym brakuje na chleb. Po prostu przyszli dorobić. Było im wszystko jedno. Dali się policzyć, a potem wyprowadzić jak owce na protest „Zbudujemy Europę w Ukrainie”

Więcej o tym w reportażu.

 

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 34

Dodaj komentarz »
 1. Dobrze jest poznawac stanowiska obu stron – dla rownowagi wic polecam Pani ten artykul — widziane od strony Rosji

  http://polish.ruvr.ru/2013_11_26/Ukraina-ile-kosztuje-Euromajdan/

 2. Aj waj aj waj niech pani nie robi z ludzi idiotów i proszę wymyśleć inny argument zresztą jeżeli można powiedzieć o kimś że jest opłacony to o tej całej agenturze co robiła pomarańczową rewolucję

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Kasia…
  ten typ /tzw zapad ew wschód tak ma , miał i będzie mieć… /
  tak musi być – to rodzaj urojenia /pomagajacy tym ludziom…/
  pozdrawiam Ciebie.

 5. Oczywiscie zachod finansuje protesty w Kijowie. Tak samo robili w Polsce, Balkanach i wielu innych krajach.
  Zakuty leb Kwiatkowskiej tego nie pojmuje.

 6. Proszę nauczyć się lepiej przekonywać do własnych poglądów. Trudno dać wiarę temu artykulikowi. Ja bym to nazwał zwykłą propagandą.

 7. Nie napadajcie tak na Autorkę . W końcu pisze , że nawet proeuropejczycy demonstrują ( bywa ) za pieniądze . W Polsce , która zaczęła histerię Europa na Ukrainie powód jest jeden . Dokopać Rosji (powód również również występujący w UE ) i „wyrwać” Ukrainę z „łap ” rosyjskiego niedżwiedzia . Jest to echo doktryny Piłsudskiego i potem Giedroycia , dawnej , durnej dziś , bo pamiętającej czasy taczanek Budionnego pod W-wą . Polityka „buforu ” .
  Więc wybaczyliśmy Ukrainie ludobójstwo straszliwe ( termin naukowy ) , ba , nawet o tym nie wspominaliśmy , bo wylansowany przez nas Juszczenko nie dość , że nie chciał slyszeć o ludobójstwie ukraińskim , to jeszcze Banderą zrobił bohaterem narodowym . Lepszy we wszystkim Janukowycz nie podobał sie „elitom ” wieprzy postsolidarnościowych bo był „ruski ” , a Rosji przecież od iluś lat szczamy na buty ZAWSZE !

  Obecna histeria w pomrocznej jest tym głupsza , co pojedyńczy myślący wiedzą , że owa umowa NIC KOMPLETNIE poza frazesami Ukrainie nie da i tylko pogorszy jej sytuację !
  Brednie o „otwarciu na ukraińskie towary Europy ” są tylko bredniami , bo jednocześnie Ukraina otworzy się na towary UE i polegnie , bo sama nic konkurencyjnego nie produkuje . Przerabialiśmy to w Polsce za Buzka !
  Ukraina ma wymierne korzyści ze wspólpracy z Rosją ( poza kulturowymi ) – tani gaz , bezcłowy obrót swymi mało wyszukanymi produktami .
  Można użyć takiej metafory – ukraińska Olena ma rzucić Iwana dla ładniej pachnącego europejczyka . A co w zamian , pyta Olena ? Bo Iwan daje mi tani gaz i umarza długi więc mam na mieszkanie .
  No…. wiesz … jestem bardziej demokratyczny , ładniej pachnę i w ogóle !
  Jaja jak berety !!!
  Wyobrażmy sobie sytuację Polski od kryzysu Buzkowego . Otworzylismy sie na import z UE , setki fabryk padło ale …. nie mamy wsparcia kasą Angeli przez kolejne lata ( do 2020 ) i mamy zamknięte granice UE na pracę !
  Te 2 mln. ludzi bez roboty zostaje w kraju . Polska nie dostaje setek miliardów z UE na dostosowanie .
  Myślę , że rewolucja byłaby już dawno !
  A właśnie premier Cameron powiedział , że przyjazd ludzi z naszej części Europy tak licznych był błędem ( a już od stycznia mają kolejnych wyciągających łapę Bułgarów i Rumunów ) i powinny być nowe regulacje ilościowe !
  A tu jeszcze czeka aby przyjechać 45 mln. Ukraińców – horroru im nie zazdroszczę ! A mądrale z III RP np. Kaczyński zaapelowali , oczywiście , o wiekszą pomoc finansową Zachodu . A przecież k…a jest oczywiste , że gdyby ów wielki kraj dostał jakąś sensowną kasę , to my nie moglibyśmy „dumnie ” ( a jak !) być „największym beneficjentem ” pieniędzy wypracowanych przez biednych Niemców !
  Myślę , że nasze opętanie nie ma granic . Amen .

 8. żeby dziennikarka dała się tak nabrać – ŻAŁOSNE!

 9. Pani Katarzyno, niech sie Pani, bron Boze, nie przejmuje glosami tych troglodytow pod Pani relacja.
  Takie relacje pozwalaja normalnym czyetlnikom zobaczyc to ostrzej i jasniej niz ogladamy na ekranach naszych telewizorow.
  Sereczne dzieki. I niechaj Pani na siebie uwaza.

 10. A co tu taki spęd kulturalnych ludzi?
  Nie poznaję blogów Polityki, najazd Hunów trwa już dłuższy czas.
  ———————————————————————————————

  Pozdrawiam autorkę i proszę o usuwanie chamstwa.

 11. @ krzysz: Jakich pogladów??? Autorka nie przedstawia tu zadnych pogladów, do czego ma ciebie przekonywac? Ona tylko opisuje pewne miejsce, to jest REPORTAZ a nie KOMENTARZ. Nie mam poza tym powodów, aby jej nie wierzyc.

 12. PANI PISZACA! a POLSKE TO KTO SPRZEDAŁ ZA PIENIĄDZE CIA! Czasami nie pan Wojtyła ,KOR I SOLIDARNOŚĆ! Niech Pani przeczyta książkę PETERA SHWEIZERA -VICTORY czyli ZWYCIĘSTWO Tajna Polityka Swiata w latach… . Jest to były pracownik Białego Domu w latach….. Wszystkiego Pani tam sie dowie. Żaden Wałęsa, żaden Tusk, żaden Kaczyński. Oni dzisiaj w dowód wdzięczności maja sie bardzo dobrze

 13. P.Heleno
  Nie trzeba oni ostrzej ani jasniej niz na ekranie. Kostka brukowa iest dostatecznie duza i widac bylo dokladnie jak latala . Plastyczny opis nic tu nie poprawi.

 14. @ axiom1 1 grudnia o godz. 8:29, krzysz, trankviligi

  pani Kwiatkowskiej należy się duży szacunek i uznanie,
  za to, ze nie manipuluje nami i cywilną odwagę, ze wbrew Szostakiewiczom itp pozostawia wszystkie listy.
  Nawet te, które ją obrażają. Pani Kwiatkowska przedstawia swoja wersje, a my możemy pisać swoje.

  Dziękuje pani za to i jeżeli sam uraziłem panią którymś listem to przepraszam. Takie postawy jak pani są już bardzo rzadkie w mediach III RP

 15. Ukraińcy wyszli protestować otumanieni przez „wolne” media i propagandę zachodnia. Po UE będzie NATO, amerykańskie bazy i tysiące Lidli i Biedronek, do których przetransferują nowoczesną technologię. Tak jak u nas. Jeżeli Pani zna angielski to poczyta Pani, jak w oczach niezależnych źródeł amerykańskich wygląda to co nazwali „rozpirzaniem Ukrainy.”
  http://www.globalresearch.ca/bashing-ukraine/5359974

 16. 1. Pani Kwiatkowska opisuje zauważone przez nią fakty.
  2. Te fakty nie podobają się ogromnej większości piszących.

 17. (ciąg dalszy)
  3. W związku z tym piszący przedstawiają inne, niewątpliwie zauważone przez nich fakty, które obalają te, zauważone przez panią Kwiatkowską.
  4. Polityczna ocena Unii Europejskiej ma nieduży związek z przedstawionymi przez panią Kwiatkowską faktami.
  5. W związku z tym oczekuję dalej na alternatywne fakty niewątpliwie zauważone przez piszących a nie zgadzających się z zauważonymi przez itd.

 18. Dziwi brak zrozumienia sytuacji na Ukrainie przez polskich politykow, starajacych sie klasycznie zyskac tam, gdzie za nic nie odpowiadaja. Z kolei ambicja zbiorcza wydaje sie napuszenie przywodcze Polski, niemajacej w Europie zadnego znaczenia w polityce miedzynarodowej. Wielki lider Kwasniewski jest tu przykladem naczelnym: po 10 lat prezydencji ani nic w kwestii nei znaczy, ani nic zasadnego nawet powiedziec nie umie.

  Wypowiedz pana Sikorskiego na twitterze jest karygodna w stylu i poziomie, w wielu krajach po takim wystepie zostably on po prostu zwolniony ze stanowiska. Dla niego dobra rada – jesli nie rozumie tego, co sie dzieje, niech bedzie uprzejmy wstrzymac sie od komentarzy.

 19. Pani Katarzyno,

  Pisze Pani, ze doskonale zna Pani Ukraine i nawet mieszala Pani tam.
  Ja nie znam napewno, tak dobrze Ukrainy, jak Pani, bo bylam tylko raz w tym roku we wrzesniu. Ale tylko ten jeden raz wystarczyl mi, zeby zrozumiec cala te machne, ktora Pani opisala. Na Ukrainie panuje ogolenie straszna bieda i jak Pani pisze , ze bioracy pieniadze nie wygladali, ze nie maja na kawalek chleba, to jest to bzdzura!!!
  Ludzie na Ukrainie da bardzo dumi i nie okazuja swojej biedy, podziela sie tym co maja.
  Ale oczywiscie okazji nie przepuszczaja w zdobyciu pieniedzy. Pani powinna najlepiej wiedziec jaka wartosc ma 200-400 hr. dla biednych ludzi. Nie bronie tej postawy,jestem za pokojowymi demonstracjami, bo Janukowic oszukal swoj narod, ale tez rozumiem tych, ktorzy demonstruja za pieniadze.
  Rewolucje i bunty maja przerozne oblicza i nie sztuka jest je krytykowac patrzyc z boku
  na ich przebieg.

 20. Jak mało trzeba, żeby prawicowych polityków poskich zmienić w stado owiec eksportujących libertyńską politykę Unii do sąsiedzkiej Ukrainy.
  To jest powód do zadowolenia . Wibitny polityk polski Jarosław Kaczyński okazał się wielbicielem polityki Unii Europejskiej. Jego podziw dla osiągnięć Unii okazał się tak szczery i ogromny , że namawiał Ukrainę na Majdanie do powielanie polskich osiągnięć Unii . To kolejna , niezwykle doniosła przemiana tego wybitniego polityka.
  Unia Europejska zyskała w osobie Jarosława Kaczyńskiego wielkiego przyjaciela.
  Polska prawica wreszcie ustami prezesa zaakceptowała to, co się stało w Polsce . Zaakceptowała rozwój Polski , emigrację 2,5 miliona Polaków w poszukiwaniu pracy na zachód Europy. Polska prawica zaakceptowała naukę społeczną gender , którą Unia cywilizuje chrześcijąńską Polskę , a potem będzie cywilizowała chrześcijańksą Ukrainę. To jest prawdziwy polityczny sukces polskich polityków , którzy wreszcie przejrzeli na oczy i próbują wyrwać się z wpływów KK w Polsce , które widzi zagrożenie w ateizacji Polski . Tylko wybitny strateg Jarosław Kaczyński jest w stanie umocnić wpływy Unii Europejskiej w Polsce i włączyć Ukrainę w cywilizacyjne przemiany.

 21. Smutne ale prawdziwe

 22. Miałem kiedyś b.sympatycznego jamnika.Namiętnie atakował większe psy.Przy ich zdecydowanej reakcji chował się za mnie „zmierz się najpierw z nim”.
  Sympatyczny tchórz.

  JK na majdanie b. mi go przpomina.

 23. Ciekawe,kiedy u nas politycy -defraudanci będa skazywani prawomocnymi wyrokami?Od kiedy polityk,ma wplywac na decyzje sadu?To tyle mojego komentarza wokol wrzawy w sprawie bylej p.premier Bar

 24. Jesteście Kwiatkowska pewni, że to były hrywny, a nie szekle?

 25. Pani Katarzyno
  Dzięki za kolejny ciekawy tekst
  Pozdrawiam

 26. Witaj Kasiu,
  Niedawno z dużą przyjemnością przeczytałem Twój materiał o Femen. Jeżeli mogę coś zaproponować to propozycję napisania o walce grupy Femen (lub jej braku) na Majdanie. To by była swoista kontynuacja. Była walka o godność. Teraz o kraj. Ale czy Panie są tym zainteresowane?
  Gratuluję reportażu w GW.
  Uważaj na siebie i nie atakuj Berkutu.
  Pozdrawiam
  Kuba

 27. trawestujac napoleona i clausewitza na raz:
  aby prowadzic polityke potrzeba trzech rzeczy
  – pieniedzy, pieniedzy i pieniedzy…

 28. @ popan 2 grudnia o godz. 10:08

  masz racje,
  ja więcej uwagi poświęcam komentarzom, bo zawsze są w nich istotne naświetlone z wielu stron fakty, pomijane przez politycznie poprawnych, zależnych od szefa pracowników mediów.
  Ostatnio Szostakiewicz, Paradowska, Wilczek, Solska itp zaostrzyli cenzurę .

 29. QQ
  1 grudnia o godz. 14:06
  Dobry kometarz.
  Dodam istotna poprawke. Ani Niemcy ani zaden inny kraj zachodu nie wypracowuje zadnego bogactwa. Po prostu kontroluja produkcje Euro, tym wydrukowanym Euro finansuja swe deficyty i szpanuja pomoca dla innych krajow. Z czego Ukraina miala dostac 1 mld Euro.

  Niemcy maja dlug publiczny na poziomie 95% ich PKB, inne tzw baogate kraje Uni maja dlugi nawet na wiekszym poziomie.

  Mit bogatego zachodu jest sztucznym stworem. Tylko Kwiatkowska i ociemniale hordy prostactwa wierza w mit bogatego zachodu.

  Po skonczeniu sie kolonialnego zlodziejstwa zachod potrafi tylko sie zadluzac. To jeszcze nie dotarlo do zakutych lbow polakow i ukraincow.

  Ja widze w Uni probe odbudowy kolonialnych rynkow zbytu przez byle kolonialne potegi (demokracje dla otumanionych). Inne czasy inne metody. Wydrukowany (nie wypracowany) Euro jest teraz orezem podbojow.

 30. Agonia Ukrainy. Nieuchronny rozpad i granica w Tarnowie.
  https://www.youtube.com/watch?v=1PPuRlC9fok

 31. Putin mówi, ze prawdziwym celem zadymy na Ukrainie jest podkopanie legalnie wybranych władz przed wyborami.
  Zwraca również uwagę na świetnie wyszkolonych i zorganizowanych zadymiarzy. Twierdzi, ze opozycja nie kontroluje zadymiarzy, ale jest przykrywka dla nich

  http://rt.com/news/ukraine-putin-riots-foreign-602/

 32. No właśnie, nie sztuka pisać ciekawy blog, sztuka polega na pogodzeniu się z tym że blog wywołuje tyle wybitnych komentarzy i przeważnie ludzi mających tak znakomitą znajomość tematu, tak doskonałe umiejętności polemiczne, taką wiedzę polityczną i ekonomiczną – sami fachowcy, gruntownie wykształceni, niektórzy nawet byli na Ukrainie – i już wszystko wiedzą, no tak ale przecież „Śpiewać każdy może – trochę lepiej, trochę GORZEJ” I bardzo miły ten ciepły ton, życzliwość i skromność w wypowiadaniu niezwykle mądrych sądów
  Słowem przemiła dyskusja kulturalnych profesjonalistów

css.php