Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

15.03.2013
piątek

Belarus in Focus – czyli z Łukaszenką czy bez?

15 marca 2013, piątek,

Czy możliwe jest pisanie o Białorusi bez wspominania o Łukaszence? Niestety, to trudne. Przede wszystkim dlatego, że mało jest na Białorusi dziedzin życia na których prezydent i jego ludzie nie zostawiliby śladów. Dla przykładu: interesowałam się ostatnio światem mody na Białorusi, ale  powodem był proces najbardziej znanego białoruskiego projektanta, Saszy Warłamowa, którego oskarżono o korupcję i zamknięto na sali sądowej w ciasnej klatce (zarzuty szyte są grubymi nićmi, Warlamow był protegowanym żony byłego premiera, Sidorskiego i popadł w niełaskę razem z wpływowym politykiem).

Po drugie, jak słusznie zauważyła nieoceniona Polona Frelih, korespondentka słoweńskiej gazety Delo, trudno zainteresować redakcje białoruskim tematem „pozałukaszenkowskim”.  „Baćka” – również przez swoje liczne ekstrawagancje – jest wdzięcznym tematem tekstów. W przeciwieństwie do białoruskiej opozycji, która już od 13 lat śpiewa tę samą piosenkę.

Polonę i innych znakomitych dziennikarzy spotkałam na dwudniowych warsztatach dla finalistów międzynarodowego konkursu „Belarus in Focus” organizowanym przez Solidarity with Belarus – Information Office. Wyróżniono mój tekst „Operacja Dyktator” (Polityka nr 2868, 25.07.12): http://focus.solidarityby.eu/winners2012_operation_successor.

Miło mi było z kilku powodów: po pierwsze dobrze otrzymać feedback od doświadczonych  kolegów z innym niż polski punktem widzenia. Po drugie, dzięki uprzejmości organizatorów, mogliśmy się spotkać się w Warszawie i podyskutować o sposobie prezentowania Białorusi.

Szczególnie polecam – również wyróżniony –  tekst Natalii Antelavy z BBC, która towarzyszyła Jewgienijowi Lebiediewowi, synowi rosyjskiego oligarchy i właścicielowi dwóch brytyjskich gazet, podczas rozmowy z Łukaszenką. http://focus.solidarityby.eu/winners2012_europes_last_dictator_belarus_lukashenko_opens_up – ten artykuł ma dwóch bohaterów. Który z nich jest ciekawszy, pozostawiam Państwa ocenie.

Polecam również pozostałe wyróżnione teksty, jednocześnie serdecznie gratulując Michałowi Potockiemu, z Dziennika Gazety Prawnej, który zwyciężył w konkursie. Jego opowieść o 3 Białorusiach można przeczytać tutaj: http://focus.solidarityby.eu/winners2012_lukashenka_strikes_at_the_west_with_immigrants).

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. U krwawego dyktatora Baćki umorzono sprawę przeciwko pieszczochowi Sikorskiego i utrzymankowi Michnika, Poczubutowi.
  A w demokratycznej, katolickiej III RP, młodzież skazano za okrzyki “Tusk ma Tole”.
  W III RP rocznie zimą zamarza ~ 300 Polaków, czy może pani podać ilu osób tam zamarza?
  U nas co trzecie katolickie dziecko, w katolickiej III RP jest niedożywione, ile takich dzieci jest tam?
  Na ile Białoruś jest zadłużona? Dlaczego u nich, wyznaczniki suwerenności, banki, infrastruktura, przemysł, media, podobnie jak w Niemczech, są w ich rekach? I dlaczego swoje i obce firmy płaca tam podatki a w III RP nie?
  Ile premii przyznali sobie pieszczochy Baćki w porównaniu do pieszczochów, Kopacz, Tuska, hr. Komorowskiego i samorządów ?

  Dlaczego w III RP, e-sądy i komornicy mogą legalnie okradać Polaków?
  Dlaczego bracia i żony Jezusa są ponad prawem w III RP?
  Ile kasy przywiózł ich “dyktator” z Wenezueli?
  Ile przywożą z pond 120 dniowych wyjazdów rocznie , każdy z osobna, Tusk, Sikorski czy hr. Komorowski ? Nic o tym nie ma w

  Prawie każdego tygodnia NIE pokazuje udokumentowane z nazwiskami, bezkarne łamanie prawa i gnojenie Polaków przez prokuratorów, sędziów, urzędników oraz kłamliwe wyjaśnienia rzeczników rządu Tuska.
  Może pomogłaby Pani zrobić najpierw porządek w domu?

  Dopóki Białorusini będą mieli dostęp do polskiej TV i mediów to będziecie sobie państwo w swoim gronie gratulować nagród do końca świata.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,13571061,Sprawa_przeciw_Poczobutowi_o_znieslawienie_Lukaszenki.html

  List, wyjaśnienie prezesa Sadu Okręgowego do MS na jakiej podstawie prawnej komornik może legalnie okraść każdego Polaka.
  http://www.komornik.pl/images/pisma/sowa1.jpg
  http://www.komornik.pl/images/pisma/sowa2.jpg
  http://www.komornik.pl/images/pisma/sowa3.jpg
  http://www.komornik.pl/images/pisma/sowa4.jpg

 2. Kwiatkowskiej brakuje elementarnego wychowania i rozgarniecia. Nachalnie wtraca sie to babsko w wewnetrzne sprawy Bialorusi, podzega, podsysca nienawisc. Bo oni nie poszli w slady Polski. Zabraklo im zdrajcow. Co za rozczarowanie dla Kwiatkowskiej. A jak jest tam zle ??? Nie do wiary !!!

 3. Polska bezczelnie miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi! Jak trzymają tam Polkę i nie pozwalają jej wyjechać, dopóki nie zapłaci 80 tys. zł. kary, to widocznie ma za co! Co to za wtrącanie się!
  http://wyborcza.pl/1,75478,13597082,Bialorus_trzyma_Polke__Kaze_jej_placic_200_mln_rubli.html

 4. Hi Katarzyny,

  We are two human geography students from the Stockholm university. We are in a process of writing a report for Global Challenge (Global Utmaning, think tank) concerning the future of the Baltic countries. Out specific task is to map the social media landscape of the Baltic countries, and Poland, Finland and Sweden.

  We have four questions for you. We would be really grateful if you could answer to our email.

  1. Which newspaper do you write for? What are the main topics you write about?
  2. In what way do you use social media? Do you use social media in you job?
  3. What is the theme in your blog? How many readers do you have? Who are the readers?
  4. Has there been any extra-ordinary phenomenon in social media in Polen recently? Hot debates?
  5. Do you think that social media could be a good platform for civic debate among the young people?

  Best regards,
  Sofie Vrenning

css.php