Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

21.12.2012
piątek

Spasibo Wowa

21 grudnia 2012, piątek,

Na wczorajszej konferencji prezydenta Rosji:

–  Jak teraz zwrócić pieniądze pieniądze, które nakradli? –  dziennikarka spytała o głośną w Rosji aferę korupcyjną w ministerstwie obrony.

-Co oni tam nakradli? – uśmiechnął się Putin.

-Miliardy nakradli. Pan nie wiedział?

– Nie…- opowiedział prezydent Rosji i wybuchnął śmiechem. – Niczego nie wiedziałem i zaraz wyjaśnię, dlaczego. Jak ma pani na imię?

– Maria – odpowiedziała dziennikarka.

– Masza, siadaj.

– Dziękuję, Wowa.

Dialog między Władimirem Putinem, a Marią Sołowjenko, redaktor naczelną gazety Narodnoje Wieczie z Władywostoku w mig stał się medialnym hitem. Znakomite „Spasibo Wowa” jest hasłem tej konferencji (pozostałe to „nic o tym nie wiem”, „nie znam szczegółów sprawy” – te zdania prezydent Rosji powtarzał najczęściej na spotkaniu z dziennikarzami).

Maria Sołowjenko jest teraz gwiazdą rosyjskiego internetu. „Planowałam nazwać Putina ‚obywatele dożywotni prezydent’ – powiedziała po konferencji. – Jednak zrobiło mi się go żal. Zobaczyłam jaki jest zmęczony, nieszczęśliwy, choć nadrabiał miną. On do mnie Masza, to ja do niego Wowa. Proszę wybaczyć, ale dla obcego mężczyzny nie jestem Maszą. Jestem Maria Dmitrijewna. Dlatego nie bałam się tak odpowiedzieć. A i jemu pewnie zrobiło się przyjemnie, że mimo 60 na karku, ktoś go jeszcze Wową nazywa”.

Sołowjenko błysnęła również na konferencji w 2007 r. – Pani mnie peszy – powiedział wtedy Władimir Władimirowicz. – Kobieta powinna peszyć mężczyznę – ucieszyła się Maria Dmitrijewna i spytała o korupcję na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Wczoraj zapowiedziała jednak, że więcej na prezydenckie konferencje nie pojedzie. Może i dobrze. I tak więcej jej pewnie nie zaproszą.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Tak, to było dobre.
  I trochę już ten Putinchamon chyba inny niż poprzednio. Już nie taki bóg wszechmogący jak kiedyś. Nawet pozwolił na skrócenie wyroków Chodorkowskiemu i Lebiedziowi… Chociaż wyroki można zawsze przedłużyć, z tym też nie powinno być kłopotu.

 2. A cóż się nam ulęgło w „Polityce”. Kobieton, która lubi PAŃSTWA, a nie lubi ich mieszkańców. Jeśli chodzi o korupcje, to proszę się zając naszym, krajowym , podwórkiem. Ten jewrej Chodorkowski już dawno powinien użyźniać gleby Sybiru. Nie wspomnę o Abrachamowiczu. Obecnie obywatel Wielkiej Brytanii. Zresztą Putin, tez ma brązowe oczka. Kruk, krukowi oka nie wykole. Pozdrawiam niebieskookich.

 3. ależ zamordyzm u Ruskich. Masza gwiazda rosyjskiego Internetu pisze o Wowie co chce, obraza się na niego i nic.
  U nas antykomor dostał po łapach, a teraz dobierają się do gimnazjalistów nazwanych przez media kibolami bo im się dobry premier Tusk nie podobał

  Moze autorka wyjaśni nam dlaczego premier Tusk, nie dopuścił by TK wypowiedział się na temat zgodności z Konstytucja III RP Komisji Mieszanej.
  I dlaczego premier Tusk utajnił orzeczenia Komisji Mieszanej ?

  Przekręty u Rosjan mniej mnie obchodzą niż zeszłoroczny śnieg

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. No i po co to ostatnie zdanie ?

 6. @ Adam 2222

  Przecież mamy tą całą, jakże jej tam? No… demokrację 😉
  Dlatego premier Tusk w w Swojej Niezgłębionej Mądrości w Trosce O Dobro Ojczyzny podjął demokratyczną decyzję o utajnieniu orzeczenia Komisji Mieszanej 🙂
  Nie bez znaczenia była tu również troska o stabilność, dalszy harmonijny rozwój, nieuleganie podszeptom przeciwników politycznych których nie brakuje, danie odporu rewanżystom i rewizjonistom itd. itp.
  Auć… zapachniało Gomułką 😉 Właściwie gdyby premier ostrzygł się na zero… Wypisz, wymaluj tow. Gomułka 😀

 7. Fajnie , że Pani zaczęła temat . Przy naszych politykach , nawet uwzględniając Pani watpliwości , Putin wypadł jak lew przy lemingach . Większość odpowiedzi była cudownie błyskotliwa , dot. gospodarki , a Putin cytował z pamięci dane gospodarcze , które naszym zmąciłyby w głowie .
  Nie o tym jednak . Szkoda , że na kanwie konferencji Putina , poświęconej głównie gospodarce , pełnej swobodnych uśmiechniętych dziennikarzy , kwitujących śmiechem błyskotliwe żarty Putina , nie zauważyła Pani naszej schizofreni . Otóż we wszystkich wiadomościach , jak mantra , przebija się motyw wraku ! I ( k…a !) , że zadaliśmy nieoficjalnie i kuluarowo pytanie o wrak ! Nie dość , że wrak jest nam potrzeby jak szankier i jak przybędzie to dopiero się zacznie jazda po bandzie , to jeszcze Polska – mój kraj , jawi się jako dement , który wchodzi cały czas na scenę i pieprzy jak potłuczony o wraku , który jej synowie wrakiem uczynili , za wszelką cenę próbując lądować we mgle ! To zniesmacza , inni o gospodarce , gazie , strefie euro , a my …. ciągnąc za sobą rozbawione spojrzenia i trupi smród – jak nie wrak , to ekshumacja . Boże – oświeć ich !!!
  Wysłałem nawet maila do TVN 24 , stacja ta – jak wiadomo przeznaczona do odstrzału po zwycięstwie PiS , nie wiedzieć czemu z uporem dolewa oliwy do ognia p….ąc wiecznie o wraku i to na żółtym pasku ! Dziś robiła to Kolęda Zalewska ( niech jej ziemia lekką będzie ) Pytanie – dywersanci jacyś czy sado – maso !?

 8. Do notki Adama 2222 , dodam jeszcze rozkwit wolności w naszym błogosławionym kraju-raju : areszty wydobywcze trwające po 5 lat , skazywanie z jednoosobowych zeznań świadka ( za ulgi w wyroku ) na długoletnie więzienie , a ostatnio , ostatnio ….przez sędziów odczytujących bezbłednie intencje POPiSowskiej hałastry – wsadzenie na 3 miechy gościa , który oblał farbą szybę od ikony jasnogórskiej , mimo , że biedak przyznał się do winy ! Przy okazji , za „drobiazgi” jak podejrzenie zabójstwa – matka Madzi – sąd kilkakrotnie oddalał areszt .
  Zaprawdę piękny i wielki jest nasz kraj . I Bóg go kocha . Jak nic ! Więc jak tylko wróci wrak , to nie bacząc na koszty postawimy kolejne sanktuarium z wrakiem i obrazami świętymi za kilkadziesiąt milionów złotych . Amen !

 9. Niech ta dziennikarka tak nie fika, bo ją „Czeczeni” zabiją.

 10. Do Q: zlituj się Waćpan i popracuj nad interpunkcją. Wielki plus za użycie polskiego cudzysłowu, ale reszta znaków interpunkcyjnych jest postawiona błędnie, aż zęby bolą. O co mi chodzi? Kropki, przecinka, dwukropka, średnika, trzykropka, pytajnika i wykrzyknika NIE ODDZIELAMY od poprzedzającego go słowa. Polecam jako lekturę:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_b%C5%82%C4%99dy_j%C4%99zykowe

 11. @Byniek
  Po co ostatnie zdanie? Och, siedzący trochę dłużej na forach i blogach Polityki, znają Adama 2222 bardzo dobrze, on gdzieby się nie pojawił, na jakimby froncie nie wylądował, zawsze prowadzi tylko i wyłącznie swoją wojnę. Podobnie jak jegomość „Mieczsilver”, acz ten drugi nieco bardziej stonowany i wedukowany i oczywiście na czym innym zafiksowany, ale mechanizmy są identyczne, czytasz jakiś artykuł, lub wpis i ni stąd, ni z owąd pojawia się krzykliwy głos Adama 2222, lub jakiś przydługawy, mętny filozoficznie ntelektopodobny produkt Mieczsilvera, zazwyczaj zupełnie nie na temat, lub ocierające się zaledwie oń. Cieższe przypadki zapewne wymagają hospitalizacji, bo kiedy się już w ogóle rzeczywistości nie dostrzega tylko twory własnego umysłu, to funkcjonowanie jest mocno zaburzone, ale w lżejszych stanach, och, da się żyć, chyba spora część ludzi tak żyje…

 12. „POROZMAWIAM Z NIMI….”Putin zaangażuje się w wyjaśnienie spraw i porozmawia osobiście z nieprofesjonalnymi śledczymi,skorumpowanymi urzędnikami ministerstwa obrony,aroganckimi dyrektorami fabryk niepłacącymi pracownikom pensji,et.etc……Oto nowoczesne,demokratyczne państwo według Putina!

 13. ale nie … , no ale tak to się jednak nie może skończyć….tym amenem i wrakiem całym…
  cała rzecz… w tym , że Rosja i inne ‚rosjopodobne sasiedy’… to krainy per ‚pan’ kulturowo nieogarnialne… i to jest w swój sposób piękne. A nam – Polakom – jest często tak za ciasno w europejskich butach, że tylko złość i zawiść – w warunkach ekonomicznych o niebo lepszych niż ‚ruskie’… ot co… U haziajów wszystko jest możliwe… u nas ni.

 14. @ ivo 23 grudnia o godz. 12:38

  Drogi ivo,
  mając na uwadze Twoje zdrowie czy Twoje dobre samopoczucie proponuje Ci, przestań czytać moje komentarze.

 15. http://www.youtube.com/watch?v=QKkA9z4kNa0

  Jest taki Dzien, ze dobre, nie wymyslone intencje plyna do innych, jak Tradycja kaze. Wszystkim, ktorzy to czytaja dedykuje swoje najlepsze mysli i zyczenia. Kleofas.

 16. Widzę p. Redaktór jak przepytuje tuska wzbudzając strach elyt. No i widzę reakcje jej kolegów na wiadomość o …..samobójstwie (w Piątek oczywiście !) red. Kwiatkowskiej (bez udzialu osób trzecich). To u nas nie ma dziadostwa które wola o pomstę do nieba !?

  PS.
  Dla mnie hitem są Świąteczne życzenia Gajowego – gadanie od rzeczy i próba nawiązania kontaktu i wzbudzenia sympatii z okradanymi i rolowanymi Polakami.

 17. Radość z oglądania Putina. To prawdziwy skarb dla Rosji i Rosjan. Najbardziej kompetentny, inteligentny i wrażliwy przywódca jakiego nie ma nikt na świecie. Znienawidzony przez jankesów gdyż nie pozwala dalej grabić swojego kraju i chce odzyskać dobra zrabowane przez żydowsko – czerwoną mafię z czasów pijanego Jelcyna. Ważne, że ma rakiety zdolne osiągnąć cele za oceanem.

 18. @Adam,
  dziękuję za troskę o mój dobrostan i życzę zajęcia się własnym. Ja nie czytałem (no, może po łebkach), ja od dawna wiem co tam jest, a w ogóle to rozmawiałem z @Byńkiem i proszę się tu z łaski swojej nie wtrążalać!
  Najlepszego na ten Nowy

 19. „Zrozumiec Rosję” …Pani Katarzyna próbuje..jako woschodowied..daj Boże zdrowie bo na …
  Czytac trzeba,jeżeli rzeczywiście chcemy coś ,niewiele,wiedziec o współczesnej Rosji..

  http://www.ng.ru/

  http://www.kommersant.ru/daily/

  i inne…

 20. wrak
  27 grudnia o godz. 19:38

  W Berlinie przed Bramą Brandenburską stali po upadku DDR-ów handlarze sprzedający wojenne ordery, zegarki, czapki itp. Byli gonieni przez policję jako że psuli widok tego miejsca. Podczas wizyty Jelcyna w Berlinie kiedy to pijany Jelcyn dyrygowal policyjną orkiestrą co bylo po prostru smutne NIKT nie usuwal tych handlarzy – byli dopelnieniem obrazu Rosjan jakich chciano widzieć w Niemczech. Przykre – ale teraz Schroeder jest laufburszem Putina 😎

 21. @ ivo 28 grudnia o godz. 8:03

  „przeciw sobie kłamstwem grzeszysz Bracie”

  Dociera do Ciebie, ze mam sporo racji, ale by nie burzyć swojego „porządku świata” nie możesz się przed samym sobą do tego przyznać.
  Stad Twoja agresja i frustracja.
  Na Sylwestra wypije za Twoje zdrowie

css.php