Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

8.10.2012
poniedziałek

Z wizytą u Putina

8 października 2012, poniedziałek,

Miało nie być o Putinie. Okazja jest jednak wyjątkowa. W dniu okrągłych urodzin prezydenta Rosji kanał NTW wyemitował program, jakiego podobno jeszcze nie było. Władimir Putin w „domowej” atmosferze  – w dresie, na basenie, przy śniadaniu – odpowiadał na (pozornie) wścibskie pytania.

Największy rezonans wzbudziły słowa o Michaile Chodorkowskim. Putin powiedział, że nie jest przeciwny, by były oligarcha wyszedł na wolność. By do tego doszło, najsłynniejszy więzień polityczny powinien jednak poprosić o ułaskawienie.

Tu zaczynają się schody. Prośba o ułaskawienie według Kremla musi oznaczać również przyznanie się do winy. Wątpliwe, by po 9 latach odsiadki, Chodorkowski zgodził się ukorzyć. Byłoby to zaprzeczeniem wszystkiego, co pisał w licznych listach i wywiadach z więzienia.

Gdyby Putin rzeczywiście chciał ułaskawić byłego oligarchę, mógłby to zrobić bez próśb, petycji, listów od skazanego. Tak stanowi prawo i przypomniała o tym w marcu Rada ds. praw człowieka przy prezydencie Rosji.

O możliwości ułaskawienia byłych właścicieli Jukosu wspomina się na Kremlu nie pierwszy raz.  Zawsze jest to szeroko komentowany news. W sierpniu dziennikarze ekscytowali się  skróceniem wyroku dla Platona Lebiediewa. Niepotrzebnie. Sąd wyższej instancji cofnął tę decyzję.

Nie ma więc powodów, by sadzić, że wczorajsza wypowiedź Putina jest czymś więcej, niż tylko autoironicznym żartem („Jeżeli on – Michaił Chodorkowski – zwróci sie o ułaskawienie, to zostanie ono dość życzliwie rozpatrzone, nie ma w nas krwiożerczego nastawienia do tego tematu” – powiedział jubilat).

Takich żartów w programie nie brakowało. – Czy wie pan co znaczy Pussy Riot po rosyjsku? Może pan to powiedzieć swoim widzom? – zaśmiał sie Putin do dziennikarza NTW. Widać było, że nazwa punkowej grupy szalenie mu się podoba. A mimo to powiedział, że wyrok dla dziewczyn był słuszny.

Moim ulubionym artefaktem był czerwony rower, tandem. „Leży osierocony” – zauważyli dziennikarze przy wejściu do rezydencji Putina. – To prezent od Dmitrija Anatolewicza – podpowiedział Putin. – „To taki żart był” – domyslił sie prowadzący. – Tak, taki żart – potwierdził Putin bez uśmiechu i nagle plotki o rychłej dymisji Miedwiediewa stały się jakby bardziej realne.

Film można obejrzeć tu: Z wizyta u Putina

 

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Link swietny, tylko strasznie dlugi. Radze ogladac od 12 do 59 minuty. To dotyczy Putina. Radze tez zwrocic uwage na gesty Putina. Ciekawe bardzo.

  Pozdrawiam.

 2. ili, apjat´ samodierszawije- bладимирa bладимировичa?

 3. Putin jest najbardziej wiarygodną i stabilną postacią w polityce światowej. Jest Rosjaninem i dba o interesy Rosji. Co bardzo przeszkadza imperialistom z uzbrojonego domu wariatów. Polska gra rolę płatnego intryganta mającego zakłócić politykę zbliżenia Niemców i Rosji. I skończy się to nie tylko wysokimi cenami gazu ale i nowym paktem Ribbentrop Mołotow. Chodorkowski był członkiem amerykańsko żydowskiej mafii Jelcyna, stworzonej do realizacji gigantycznego rabunku i zniszczenia potencjału militarnego Rosji. Powinno siedzieć z nim wielu innych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Link naprawde swietny – dzieki za post;) Konkluzje i wnioski? Kiedys czytalem biografie kolejnych carow Rosji. Rozne charaktery ale generalnie wsplna idea fix: misja przewodzenia ogromnego panstwa, samodzierzawie pojmowana jako sluzba kraju i religii. Putin swietnie i prawd. swiadomie wpisuje sie w ten schemat.. Pytanie gdzie go ten samodzierzawny obowiazek zarowadzi. Czy skonczy jak Aleksander I pgrazony w mistycyzmie i tracacy kontakt realnym swiatem? Moze jako zgorzknialy satrapa Mikolaj I pozostawiajac kraj w zastoju? Mozliwy jest tez scenariusz Pawla I – czyli przewrotu palacowego. Mozliwe ze juz nie tak smiertelnego (doslownie;). Putin bowiem, to jednak – moim zdaniem – droga w kierunku ogolnego zastoju spolecznego i panstwowego Rosji. Z drugiej strony stagnacja ta jest dla wiekszej czesci spoleczenstwa na reke i nie ludzmy sie – kilkadziesisat a nawet kilkaset tys. protestujacych na placu Blotnym rewolucji nie dokona. Przedterminowe odsuniecie Putina moglby byc tylko zasluga zniecierpliwionej, lub zagrozonej istnieniem „palacowej koterii”, o ile taka wogole bedzie miala szanse zaistniec.

 6. Zgadzam się z ,,jasnym gwintem,,-Smieszą mnie rodzimi krytykanci Putina których Wałęsa już dawno nazwał popaprańcami

 7. Putin jest wszędzie lubię tego gościa. Tutaj też jest jego dużo http://sawas1962.pl/blog

 8. Putina w Rosji mamy kilka godzin dziennie. W każdych wiadomościach na zmianę z Miedwiediewem „tworzą teatr” grozy. Są perfekcyjnie przygotowani do swoich ról , szczególnie Putin – mimika, gesty ..powolne słowa. Chodorkowski obojętnie co zrobi i tak posiedzi tyle ile zechce Wódz, jego ewentualne prośby o ułaskawienie ( na co nie pójdzie), niczego nie zmienią a dadzą „Władzy” tylko satysfakcję

css.php