Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

22.08.2012
środa

Po ile Pussy Riot?

22 sierpnia 2012, środa,

Dziewczyny z Pussy Riot mają szansę zostać milionerkami – poinformowała telewizja Dożd. Adwokaci aktywistek chcą zarejestrować znak towarowy – nazwę grupy.

Puśki różniły się od ukraińskiego Femen, jak zespół punkowy różni się od girlsbandu. Ideę półnagiego „feminizmu” od początku wspierał (merytorycznie i finansowo) Jed Sunden. To ukraiński magnat prasowy amerykańskiego pochodzenia, były właściciel tygodnika „Korrespondent”. Z czasem Femenki zdywersyfikowały źródła dochodów. Zarabiają dzięki produkowanym przez siebie gadżetom. Odcisk piersi kupują rozerotyzowani cudzoziemcy w średnim wieku i starsi (to jest właśnie target grupy). Dzięki medialnym akcjom grupa Femen stała się symbolem Ukrainy, obok pierogów , barszczu, czy znakomitej horiłki.

Puśki tymczasem same siebie wymyśliły. Żadnych piersi, żadnych śliniących się starców. A jednak niewidzialna ręka rynku i ich dosięgła. W mediach nazwano je najbardziej znaną marką Rosji. Dziewczyny stały się ikonami popkultury. Znak towarowy ten fakt przypieczętuje.

Możemy się zapewne spodziewać koszulek z logo Pussy Riot, kolorowych kominiarek, DVD z występami etc. Oczywiście, zysk zostanie przeznaczony na szczytny cel – pomoc rodzinom uwięzionych aktywistek. A jednak jest coś niepokojącego w fakcie, że – powtórzę za wspomnianą telewizją dla inteligentów Dożd – najbardziej znaną marką Rosji są trzy dziewczyny skazane na dwa lata kolonii karnej za niespełna minutowy występ z pogranicza polityki i sztuki.

 

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 15

Dodaj komentarz »
 1. Przecież to nic nowego…..
  Właścicielem symboli „pomarańczowej rewolucji” został syn Juszczenki….
  A panienki mam nadzieję, zastrzegły sobie prawa autorskie.
  Bo inaczej ktoś na tym zarobi bez ich wiedzy.
  Tak jak na portrecie „Che Guevary”
  Czy „solidarycy” też przez kogoś opatentowanej…..

  Komercja jest wszędzie.
  Trzeba jedynie być w odpowiednim czasie i miejscu, by zapewnić przyszłość swoim dzieciom…..

  „już was w swoje szpony dopadł szmal, zdrada płynie z ust……”

 2. Wreszie jakis mądry wpis na tym blogu…

 3. wiesiek59
  22 sierpnia o godz. 13:35
  Wiechu, ogarnij sie chopie. Nie wszystkim nam widok szmalcu przeslania cel, wiec nie wyciagaj pochopnych wnioskow na podstawie swoich doswiadczen i jakbys co najmniej znal sekrety rzedu dusz. Dziewczyny powinny zabezpieczyc prawnie wizerunek i nazwe, bo z tego zyja prawda? Nie trzeba zaraz oznajmiac z cynicznym usmieszkiem starego wygi ze „komercja…ta da da…” i ze „byc w odpowiednim miejscu…”. Coz za wyswiechtane komunaly!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W końcu robią w szołbiznesie, a że im się w goowno przytrafiło wdepnąć, przesadziły z marketingiem, nie spodziewały odpowiedzi, albo spodziewały i postanowiły się kopać z koniem?
  Wszystkiego pewnie po trochu, nie wiem czy im współczuć, czy gratulować tak naprawdę, piszę to bez ironii.
  Na pewno należy się oburzać na system, w którym do wydania tak kuriozalnego wyroku może dojść.
  U nas też są paragrafy które pozwalają więzić za słowa, nie są używane, ale jakby się władza zmieniła.. ..prawa nie trzeba by było zmieniać.

 6. R2D2 jr
  22 sierpnia o godz. 19:53

  Dziecię drogie…..
  Wskaż mi idealistów sprawujących władzę, artystów nie goniących za szmalem, altruistów nie uwikłanych w pogoń za sławą.
  A jestem gotów uwierzyć, że panienki zrobiły to bezinteresownie.

  Pożyteczni idioci występowali zawsze, wystarczy zrobić z nich symbol za pomocą mediów, by wygrywali cudze interesy, wbrew własnym.

 7. Pożyteczni? Chyba użyteczni, bo pożytku z Pusiowej „sztuki” nie widać, a użytek na pewno ktoś z niej zrobi. 😉

 8. wiesiek59
  23 sierpnia o godz. 13:55
  Drogi dziadku, władzy nie sprawują dyktatorzy (nie w Eurokolhozie) tylko zakręcona administracja, całkiem impersonalna do tego, więc cieżko sie tu do konkretnych postaci odnieść ale założenie ze idealistow nie ma to trochę prymitywny pogląd , nie sądzisz?
  Stary cynik umrze starym cynikiem a na świecie zrobi sie lżej…ufff…Poza tym nie patronizuj mi człecze bo dzieckiem już dawno nie jestem.

 9. R2D2 jr
  23 sierpnia o godz. 15:46

  Po co zaraz dyktatorzy?
  Władzę sprawują media i ich właściciele.
  No i oczywiście ci, co dają kasę na wybory…..
  Przykład Sarkozy’ego, czy Berlusconiego nic nie mówi?

  Paternalizm typu „dziecię drogie” jest odpowiedzią na „Wiechu”…..
  Nie cierpię zdrobnień i spoufalania się osób mi bliżej nieznanych.
  To w moim odczuciu deprecjonujące.

  Co do cynizmu……
  Widziałem już wiele fałszywych flag mamiących tłumy.
  Wiele szczytnych haseł, pod których przykrywką robiono interesy i wodę z mózgów zwolennikom.
  Jeżeli nie jest to walka o władzę, to na pewno o pieniądze lub prestiż.
  Może być również popularność…..
  A poza tym, lepiej być cynikiem, bądź sceptykiem.
  Wtedy przeżywa się jedynie miłe rozczarowania……

 10. Takie jeszcze małe skojarzenie……
  Urocze panienki wywinęły się tanim kosztem, zdobywając przy tym popularność. Chodorkowski, czy one, to subtelne ostrzeżenie o granicach do których można się posunąć.

  Politkowska również krytykowała władzę i została usunięta.
  Definitywnie.
  Tak jak kilka innych postaci.

  Rosji czy Chinom nie grozi ostracyzm społeczności międzynarodowej, bo są zbyt wielkie i ważne. Łajać można mniejszych od siebie i to dość znacznie. W stosownym czasie media wykreują stosownego wroga…..

 11. wiesiek59
  23 sierpnia o godz. 16:09
  Media nie sprawują władzy tylko ja zatwierdzaja, władza to biurokracja, prawo i finanse, polityk to demokratycznie wyłoniony reprezentant ktory wchodzi na gotowe (wyjątkiem od tej reguły może być nowy prezydent Francji, czas pokaże).
  Spoufalasz sie ty i to z kobietami których nie znasz osobiście, mówię tu o Pussy Riot na wypadek gdybyś nie zgadł jaka to melodia, ktos ci na to pozwolil? Na pewno nie same zainteresowane, wiec nie praw kazan.

  A cynicy to zbędny balast, ktory obciąża pokolenia. Ani to zyczliwie pouczajaca ani konstruktywna kreatura, jest bo jest i tylko ąfa na wszystko. Po co sie w ogóle wypowiadać, nie lepiej siedzieć cicho? „Lepiej milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.”
  Adieu

 12. R2D2 jr
  23 sierpnia o godz. 17:20

  Cóż, mogę podyskutować z Twoim oglądem świata.

  Media to jakieś 14 korporacji ponadnarodowych, milczących, bądź nagłaśniających fakty- w zależności od zachcianek właścicieli.

  Polityk, to ktoś, kto za cudze najczęściej pieniądze, dochodzi do władzy i znaczenia. W zamian za to, realizuje koncepcje tego, kto płacił za jego kampanię wyborczą.
  Polityków niezależnych jest niewielu. Polityków wiernych jakiejś idei, jeszcze mniej.
  Z Hollande trafiłeś. Też mi się wydaje że jest jednym z nielicznych, któremu o COŚ chodzi.
  Taki był może jeszcze Mandela i Lula.

  Reszta?
  Katalog 7 grzechów głównych…..

  Co do panienek.
  Ktoś kto bezcześci świątynie, cmentarze, groby, miejsca pamięci, nie zasługuje na szacunek w moich oczach.
  Sobór, Kościół, Meczet, zostawmy ich wiernym, obrzydliwe jest niszczenie nagrobków, czy szabrowanie w miejscach pamięci.
  Urąga to godności i człowieczeństwu.

 13. Myślę ze do profanacji cmentarza bądź innych miejsc kultu nie doszlo dlatego że sprawczynie zostały szybko zatrzymane i wreszcie ukarane. Przypuszczam ze kiedy opuszczą tiurmę będą niemal zupełnie zapomniane, bo do tego czasu zapewne wydarzy się wiele innych skandali.

 14. Dardidu
  23 sierpnia o godz. 19:36

  Miałem na myśli pomnik- grób w Ossowie, czy ścięcie krzyża na grobach ofiar NKWD przez „FEMEN”…..
  Nawet jako agnostyk, uważam że to niestosowne.
  Ale dla lansu i zaistnienia w mediach, ludzie są w stanie zrobić WSZYSTKO…..
  Pytanie, czy takie osobniki, to LUDZIE…..

 15. Femen to zwykle zdziry które wypromowaly sie na haśle ‚feminizm’, wyglada na to ze aktywizm to dla nich sprawa drugorzedna. Taka sama hipokryzja jak u Nike. Firma która zatrudnia nieletnich niewolników piepsząca w reklamach o wolności wyboru itp. Femendy uprzedmiotowiaja kobietę, skupiając uwagę audytorium na walorach ciała.
  Panie sprzedają gołe cycki, Nike sprzedaje buty, przyświeca im ten sam cel, promocja jakimkolwiek kosztem i zeby wydoić ile sie da z konsumenta.
  Nie porownujcie Pussy Riot – punkowego zespołu z autentycznym politycznym zacięciem – do w/w zdzir. A gdybanie co by było jakby rozwalily groby jest kompletnie idiotyczne. Po pierwsze nic nie wskazuje na to ze miały taki zamiar a po drugie dziewczyny niczego nie zniszczyły w tej rażąco kiczowatej cerkwi, więc po co ta gadka o rozrubie?
  (Ja to nie żaden ‚on’, założenie iz robot jest płci męskiej to prostackie upraszczanie świata na które nie ma miejsca w 21szym wieku!)

 16. No i patrzcie – to urodzony na Brooklynie Żyd Sunden wspieral wtargnięcie „pusiek” – po polsku cipek do cerkwi za co beknely przed sądem. Jak tu nie wierzyć w „Protokoly Mędrców Syjonu” ? Jak nie czuć sympatii do popów – nawet jak noszą wysadzane brylantami zegarki za 30.000$ baksów ? Teraz jak posiedzą to…zmiękną ???

css.php