Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

4.07.2012
środa

Kto się boi wściekłych cipek?

4 lipca 2012, środa,

Minuta w siedmiu tomach. Tak imponujący materiał zebrano w sprawie jednej piosenki. Dziś rusza proces grupy Pussy Riot.

21 lutego pięć dziewczyn w kolorowych kominiarkach prosiło Bogurodzicę, aby przepędziła Putina. By modlitwa została wysłuchana, anarchistki z Pussy Riot zaśpiewały ją w soborze Chrystusa Zbawiciela. Odbudowany w latach 90. budynek jest symbolem symbiozy państwa i Kościoła.

Gdy filmik z akcji trafił do Sieci, na zamaskowane głowy dziewczyn z Pussy Riot posypały się gromy. Idiotki, zbrodniarki, grzesznice – to najłagodniejsze z epitetów.

Gdy głos w sprawie zabrał oburzony patriarcha Moskwy i Wszechrusi, prokuratura zareagowała błyskawicznie. Pod zarzutem chuligaństwa aresztowano trzy młode dziewczyny, domniemane członkinie grupy Pussy Riot. Siedzą już cztery miesiące. Grozi im do siedmiu lat więzienia. Sprawa podzieliła rosyjską opinię publiczną (także wiernych Kościoła prawosławnego). W obronie oskarżonych stanęła rosyjska inteligencja.

Pod względem artystycznym akcja była marna. Rok temu rozmawiałam z nieformalną liderką grupy, Nadią Tolokno, wtedy członkinią artystycznej grupy Wojna (wsławili się namalowaniem ogromnego fallusa na jednym z petersburskich mostów, naprzeciwko siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa, za co otrzymali państwową nagrodę kulturalną Innowacja). Rację mają ci, którzy zarzucają jej parcie na szkło. Pokłóceni z petersburską częścią Wojny, Nadia i jej partner, za wszelką cenę próbowali zdobyć popularność wśród rosyjskiej bohemy.

Nie czas jednak na ocenę artystycznych niuansów, gdy dziewczynom grozi niedorzeczny wyrok. Pod listem w ich obronie podpisało się tysiące osób, w tym wybitni rosyjscy twórcy.

Artyści i inteligencja apelują o miłosierdzie i tolerancję, a duchowni i tak wiedzą swoje. Rzecznik patriarchatu, Wsiewołod Czaplin poskarżył się mediom, że jedna z aresztowanych anarchistek nie życzyła sobie odwiedzin duchownego w celi. „Nie chciała z nim rozmawiać. Pokropił ją wodą święconą. Powiedziała, że to nie jest w porządku i pomoczyło jej pościel. Takie to  było zachowanie”– relacjonował biskup.

Nie od dziś wiadomo, że na siły piekielne woda święcona jest najlepsza.

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 55

Dodaj komentarz »
 1. KK zadziwia po raz kolejny. Jeszcze nie opadł kurz jej proputinowskich komentarzy a już dokonuje wolty skierowanej przeciwko Kościołowi chcąc zaskarbić sobie przychylność wiadomych elementów na Białorusi, łudzona nikłą nadzieją powrotu do dawnej fuchy. Pani Katarzyno, cipki tutaj nie pomogą, co najwyżej może Pani zostać nową lwicą salonową na warszawskiej prowincji, nic więcej.

 2. Oczywiscie mozna zalowac „bohaterek” wydarzenia ale na ile jest to wydarzenie istotne w zyciu Rosji i Rosjan. Jak wykazaly wydarzenia na swiecie, nawet najbardziej demokratyczna wladza, jak tylko zechce, moze kazdego z nas przetrzymywac w wiezieniu, bez wyroku sdowego i na czas nieokreslony.
  Poza tym, o wydarzeniach tego typu w Rosji trabi w Polsce wielu publicystow, chcac pokazac jak bardzo glupi narod zyje na Wschodzie. Moze w ramach „wschodoznawstwa” podzielilaby Pani sie z nami swa wiedza i analizami spraw powaznych.

  Pozdrawiam

 3. Myli się Pan, sprawa Pussy Riot sprowokowała w Rosji jedną z ważniejszych w ostatnim czasie debat, o roli Kościoła w państwie. Brakuje mi jeszcze, ważnej w tym kontekście, debaty na temat feminizmu, bo tu przedałaby się rewolucja światopoglądowa. a los dziewczyn z Pussy Riot leży mi na sercu, dlatego pewnie jeszcze nie raz wrócę do tematu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Co za malostkowosc Kwiatkowska reprezentuje. Piaskownica !!! A poziom zaszczucia, niespotykany. To nie jest dziennikarstwo. Co najwyzej podworkowe plotkarstwo. A moze losem polskich dzieci Kwiatkowska sie zainteresuje. Kazde z nich ma juz 80 tys zl dlugow na karku.

 6. „Artystki” muszą się bardziej starać aby przynajmniej dorównać Piero Manzoni i jego „Merda d’artista”!
  Szkoda, że tylko takie marne wiadomości od Aut-Horki aby „zrozumieć Rosję”…

 7. vdm, pozdrawiam z dbn

 8. „Myli się Pan, sprawa Pussy Riot sprowokowała w Rosji jedną z ważniejszych w ostatnim czasie debat, o roli Kościoła w państwie.”

  Calkiem mozliwe, ze sie myle. Tematem wobec tego winna byc owa dyskusja o roli Kosciola we wspolczesnej Rosji. Przede wszystkim byloby inaczej o samej Rosji i jej problemach. Prosze nie traktowac moich uwag jako przyslowiowego „wbijania drzazg pod paznokcie” ale w polskiej publicystyce panuje obecnie tendencja do pokazywania Rosji i jej mieszkancow w kategoriach surrealistycznych i malo powaznych. Ja nie zartowalem piszac o Pani wiedzy. Pragnalbym na calkiem powaznie dowiedziec sie wiecej o Rosji. Z moich lektur ( w 99% niepolskich) wynika, iz Rosja prze do przodu, zmienia sie, szacuje sie, iz gospodarczo jest gdzies miedzy 6 a 10 miejscem na swiecie ( w zaleznosci od metody przyjetej do oceny), wrace na arene miedzynarodowa – poza tym, ze sa to ciekawe sprawy, to umykaja one spod uwagi polskiej spolecznosci, z wielka szkoda dla samych Polakow.

  Pozdrawiam

 9. @ axiom1

  Dziekuje i pozdrawiam z JHB

 10. Zgadzam się z Panem. Pisząc następne posty, będę miała te uwagi na względzie. z pozdrowieniami, KK

 11. vandermerve, Na szczęście oni także mają Iskandery, wycelowane mam nadzieję we wszystkim opluwaczy.

 12. Pussy Riot (po angielsku brzmi poważniej) to tylko wielkomiejski folklor polityczny.
  Pożywka dla wschodoznawców.Bez znaczenia dla losów Rosji i Cerkwi Prawosławnej.

  Próbuję ,od dawna znależc materiały wyjaśniające proces oligarchizacji w epoce Jelcyna.Czy wschodoznawstwo może mi coś polecic ?

  Pozdrawiam

 13. Teza, że „w obronie oskarżonych stanęła rosyjska inteligencja” jest z gruntu nieprawdziwa, gdyż inteligencja z natury rzeczy jest inteligentna i nie da z siebie zrobić wała, za sprawą jakichś trzech manipulowanych drobnych kurewek, ot co.

 14. @Jurganowy
  „Boris Yeltsin and Russia’s Democratic Transformation” – Jackson School Publications in International Studies by Herbert J. Ellison;
  „Russia Under Yeltsin and Putin: Neo-liberal Autocracy” by Boris Kagarlitsky, Renfrey Clarke;
  „Yeltsin Years in Russia, 1990-1999” by Zafar Imam, N.V. Romanovsky, N. V. Romanovskii
  Mysle ze bez wiekszych problemow do zdobycia na Amazon…:)

  @K.Kwiatkowska
  Wspomniala Pani o „debacie o feminizmie”….cos powazniejszego na temat FEMEN np…?

 15. Główna wśród wściekłych p… nazywa się Tołokonnikowa, a jej ksywka to nie Tolokno tylko Tołokno – to po pierwsze. Po drugie – zapomniała Pani omówić całą jej karierę z publicznym pi….. się w 9 miesiącu ciąży w muzeum. Po trzecie – jakoś nie słychać protestów „rosyjskiej inteligencji” i Pani przeciwko skazaniu na 5-6 lat dwóch gówniarzy, którzy narysowali na synagodze swastykę w rosyjskiej głubince. Po czwarte – dlaczego te panie od kurczaka w p…. nie wykonały ten performance w synagodze lub w meczecie – niech Pani to wytłumaczy . Po piąte – jestem niewierzący, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, by zrobić coś takiego w kościele. To nie byłaby obraza patriarchy czy arcybiskupa, ale normalnych wierzących ludzi, a mnie wychowano, że takie zachowanie to podłość. Panią może „wychowano” inaczej? Czy z pobłażaniem odniosłaby się Pani do takiego występu w na Jasnej Górze?

 16. Nie do wiary !!! Kwiatkowska cenzuruje. Przeciez to kompletne zaprzeczenie wolnosci za ktora ona smie krytykowac Wschod. Co kolwiek mojego zniknie z tego bloga bede publikowal na sasiednich blogach.

 17. kassander
  5 lipca o godz. 14:40

  Dziękuję.Spróbuję nabyc.

 18. Przeczytałem teraz zaległy felieton „grupa Diatłowa” oraz blog Akunina na ten temat.

  Minęło już ponad 50 lat od czasu mojego biegłego rosyjskiego.Ostatnie okazje użycia dawały spotkania z moim szefem amerykańskim,niegdyś aktywistą „Korpusu Pokoju” powołanego przez JFK,który spędził w ZSSR jakiś czas i zakochał się w rosyjskości.
  Gadaliliśmy,kalecząc niemiłosiernie i znajdując przyjemnośc w tym dżwięku,nawet kaleczonym.

  Dziwny jest ten świat.

  Proza Akunina jest dla mnie trudna.Przez kalectwo mojego obecnego rosyjskiego i zmiany,które zaszły w języku literackim przez te 50 lat.

 19. axiom trollu jak Ci sie blog nie podoba to idz stad w cholere, twoje narzekanie i tak nikogo nie interesuje.

 20. Tak, oczywiście. I tak samo broniłabym absurdalnie oskarżonych, gdyby chodziło o Jasną Górę. Chyba nawet z większą determinacją, bo przecież chodziłoby o własne podwórko.

 21. proszę się nie poddawać. może po prostu warto zmienić autora? Nie każdy musi lubić Akunina. choć rosyjski w ostatnim czasie rzeczywiście znacząco się zmienił. Mam nadzieję, że zainteresuje Pana, już wkrótce o tym napiszę, tekst o radziecko – amerykańskiej turystyce. Spotkałam osoby, które brały czynny udział w rozwijaniu turystyki w czasie zimnej wojny. Tak à propos szefa.

 22. Cypr poprosił Rosję o pożyczkę w wysokości 5 mld euro – powiedział minister finansów Rosji Anton Siłuanow. Na razie cypryjskie źródła rządowe nie potwierdzają tej kwoty, ale już w czwartek prezydent Cypru mówił, że wyspa wystąpiła o pomoc.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjski-minister-cypr-poprosil-o-pozyczke-5-mld-e,1,5182043,wiadomosc.html
  ==============

  Skoro o Rosji mowa…..
  Jakie będą według Pani implikacje?
  Po stracie baz w Syrii, Libii, na obszarze Morza Śródziemnego jakaś baza by się przydała. Za decyzjami ekonomicznymi, kryją się polityczne i wojskowe- najczęściej.
  Nie ma pieniędzy bez zobowiązań…

  Ciekawi mnie rozwój wydarzeń na tym obszarze, bo jest kluczowy dla transportu ropy. Kto kontroluje akwen, może mieć spory wpływ na dostawy….

 23. Projekt ustawy zakłada, że organizacje pozarządowe uznane za „zagranicznych agentów” będą musiały w ciągu 90 dni od wejścia w życie ustawy, wpisać się do specjalnego rejestru. Będą zobowiązane do opatrywania wszystkich swoich publikacji, w tym i internetowych, adnotacją o swym statusie zagranicznych agentów. Za niedopełnienie tych wymogów będzie im groziła grzywna od 500 tys. do 1 mln rubli (od 15,4 tys. do 30,8 tys. dolarów).
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-duma-przyjela-w-pierwszym-czytaniu-restrykcy,1,5182169,wiadomosc.html
  ===========

  To też ciekawa informacja……
  Finansowanie organizacji pozarządowych jest zbyt często przykrywką do działań wywiadowczych i grup wpływu.
  „Pożyteczni idioci” zawsze się znajdą…..

 24. Wszedzie, tudziez w rosyjskim, Pussy Riots wystepuja w oryginalnej angielskiej wersji – Pussy Riots. Dlaczego Autorka Bloga tlumaczy ? Znaczen to „pussy” ma wiele, od „kotka” przez bazie wiosenne, puszek, do waginy. Moze w zamysle kreatorow grupy byly aksamitne, delikatne protesty (zamieszki), sprzeciw ? Co przywiodlo K.Kwiatkowska do „Wscieklych cipek” ?

  Wczesniej wypisalem sie o tym, ale K.Kwiatkowska zdjela moj wpis, patrz – moj blog – kleofas.blogspot.com:

  „-Na ile bezpieczne jest tlumaczenie Pussy Riots na Wsciekle Cipki ? Rosjanie nie tlumacza, pisza Pussy Riots. Pani Autorka ryzykuje, czyli – ide jej tropem.

  Zaczela Jane Fonda u Johna Carsona, przed laty: Bylo o kotku(pussy).

  -Would you like to pet my pussy ?

  -Yes, if you take that cat away….

  Wczesniej, Witold Dobrowolski dal najkrotsza recenzje ze sprintu Kirtensztajn-Szewinskiej i Klobukowskiej: „Swist …..d !” Nie do druku, do powtarzania na ucho.

  Do czego zdaza nowatorstwo Pani Kwiatkowskiej ? Jesli Redakcja to puszcza, to co puszcza za rok ? „Pussy Riots” – Draki Cip ? A pozniej to juz poleci ! Dojdzie do tego, ze skoncza sie narzekania na wulgaryzmy. Ich nie bedzie. Jak mi Tesciowa zwialo z deku, razem z fotelem, zdarzyla wrzasnac: „O, kurwa !” i poszybowala w krzaki. Nikt Mamuski nie karcil – waga chwili.

  Zrozumiec Rosjan ? Otoz, Rosjanie zawsze musza stanac ponad mode, ponad Paryz i Warszawe, to ich kompleks. Tory w Rosji ? Jak Car przykazal: „Na ch… poszire”, niz w Europie. Na Wawelu jeszcze …….y nie tancza ale w Soborze Christa Spasitelia juz wystapily. Na Ukrainie to samo. Ten kompleks idzie z ogromnego plakatu Woroszylowa z maluchem na rekach: „A my, s diadkoi Woroszylowym, Nemcam percu zadadim !” Zawsze staraja sie dorownac Swiatu i – przegonic !”

  Tendencyjnosc przekladu daje nam wyrazna sugestie wulgaryzmu. Michal ochrzcil to dosadnie:

  „inteligencja z natury rzeczy jest inteligentna i nie da z siebie zrobić wała, za sprawą jakichś trzech manipulowanych drobnych kurewek, ot co.”

  Ciekawe, czy Pani Autorka zdejmie rowniez ten wpis. Mialby wtedy racje Axiom 1 piszac:

  axiom1

  5 lipca o godz. 15:45

  Nie do wiary !!! Kwiatkowska cenzuruje. Przeciez to kompletne zaprzeczenie wolnosci za ktora ona smie krytykowac Wschod. Co kolwiek mojego zniknie z tego bloga bede publikowal na sasiednich blogach.

  Sasiedni blog, Axiomie 1, czeka: kleofas.blogspot.com

 25. @Kleofas
  „zdarzyla wrzasnac”
  gościu, zanim zaczniesz udzielać porad i pouczeń translacyjnych,
  naucz się pisać po polsku…

 26. Jak widać piszący dla Polityki zmagają się z ich angielszczyzną nieustannie. Autorka tego blogu jak twierdzi ma takie kontakty wśród rosyjskiej inteligencji że ho,ho i aż dziw bierze że ich nie używa do tłumaczeń z angielskiego również skoro to tacy światowcy.
  Tłumaczenie Pussy Riot jako wściepłe cipki nieadekwatne bo: 1/ są to cipy a nie cipki( bez obrazy pani też nie jest cipką tylko cipą- sorry ale to kwestia dojrzłosci sexualnej której chyba pani nie brakuje:plus wiek) 2/ riot nawet i tu nie znaczy wściekłość (FYI najbliżej byłby to f… a…). Powodzenia wczasie obchodów dnia cipy w W-wie.

 27. Tak jest, na kleofasblog panowie.

 28. Droga pani Katarzyno,
  Kilka rzeczy przychodzi mi do głowy, czytając ten nagłówek.
  Pierwsza: po co Pani tłumaczy Pussy Riot? Po angielsku to brzmi OK, Po Polsku fatalnie. Ale jeżeli już koniecznie, to dlaczego Pani nie przetłumaczyła np. Bunt Kociaków, albo coś w tym stylu? Skąd w polskich młodych dziewczynach chęć zabłyśnięcia wulgaryzmami? Przeczytałam Pani wstępniaka i jest OK, nie potrzeba uciekać się do metod Wojewódzkiego, Figurskiego, Dody i im podobnych. Nie równajmy do dołu. Żeby zaistnieć wcale nie trzeba się tatuować.
  Proszę mi wybaczyć, nie chcę Panią urazić, wiem, że jest duża presja, ale nie warto się jej poddawać, to, co wartościowe zawsze znajdzie swoje miejsce.
  Oczywiście, że żal mi młodych pań z grupy Pussy Riot, Nowomodny carat rosyjski też mi się nie podoba. Jednak zwraca moją uwagę fakt, że te dziewczyny brak talentu pokrywały wulgarnością, a w tym przypadku to naprawdę nie rozumiem, po co prowokacja w Cerkwi? Bo to już nie o obrażanie Putina chodzi, ale zbezczeszczenie świątyni, ważnej dla wiernych. Fallusy na moście przed znaną katownią są dla mnie zrozumiałe, ale Cerkiew? Zastanawiam się na ile im zależy na własnym promowaniu, a na ile na tzw. sprawie? (podobnie jak Pani tytuł)
  Demoralizacja w Rosji i na Ukrainie jest straszna. Lata prześladowań, pranie mózgów w doktrynie nihilizmu zrobiły swoje. Dzisiaj część ludzi szuka wartości i nadziei w religii, to na pewno lepsze niż alternatywa. Występ tych młodych dziewczyn świadczy o tym, jak bardzo to społeczeństwo zatraciło granice zwykłej przyzwoitości. Wiem, wiem, że im chodziło o Putina. Ja go też nie lubię. Ale……
  Nie powinny jednak siedzieć tak długo w więzieniu. Kara za zbezczeszczenie świątyni powinna być, ale rozsądna, nie taka.
  Odnośnie Popa, to zapytany powiedział, co doświadczył, po co się tym emocjonować i robić z tego coś bzdurnego.
  Na koniec dodam, że początkowo próbowałam ignorować Pani wpis, bo budził we mnie niesmak, ale zdecydowałam wejść i napisać z nadzieją, że może znajdziemy jakiś wspólny język. Pragnę, żeby Pani przyjęła życzliwie moje uwagi, bo takie są.

 29. Szanowny Panie,

  tytuł nie jest dosłownym tłumaczeniem nazwy grupy, a zabawą językową. Studiując pilnie angielski, proszę nie zapominać o urodzie języka ojczystego, jego dźwięczności i rytmie. Radzę wypowiedzieć na głos tytuł tego wpisu, wsłuchać się uważnie. Jestem pewna, że zrozumie Pan o co chodzi,

  z najlepszymi życzeniami,
  KK

 30. Szanowna Pani,

  dziękuję za ten list. Tytuł blogu nie jest dosłownym tłumaczeniem nazwy grupy. I owszem, jest prowokacyjny, ale nie wulgarny.
  Rozumiem, że dziewczyny z Pussy Riot obraziły uczucia religijne wierzących. Gdyby historia zakończyła się na występie w cerkwi, rozmawialibyśmy o granicach artystycznej prowokacji (mnie tego typu zachowanie nie razi, ale zawsze chętnie wysłucham racji oburzonych). Chodzi jednak o protest przeciwko karze więzienia za (nawet, jeśli niskich lotów) sztukę i język nienawiści wobec młodych, niezależnych kobiet, który tak wyraźnie słychać w wypowiedziach duchownych,
  Z pozdrowieniami,
  KK

 31. Ты кто такая? Давай до свидания!

 32. Wydawało mi się, że będzie to jeden z niewielu sensownych blogów na o nas. A tu proszę: cipy jako bohaterki sztuki (wprowadzić sztukę na Jasną Górę); Puuuuuuuuuuuutin 🙁 ; feninizm et cetera – zwykły marksizm ukryty pod płaszczykiem liberalizmu.
  Zawiodłem się. Będzie to (jak jest to właściwe dla marksistów) kolejne źródło propagandy wrogiej narodom wschodniosłowiańskim.
  P.S.
  Tezę o marksizm był i jest wrogiem tych narodów niezbicie potwierdza 70 lat istnienia ZSRR

 33. Najłatwiej, wiadomo, nazwać dziewczyny kurewkami i w ten sposób zdeprecjonować całkowicie ich protest. Podobne rzeczy spotykały na inteligenckich blogach „Polityki” dziewczyny z Femenu. Zdjęły staniki, więc są kurewkami, nieważne, że o coś im chodzi, nieważne, że nie pracują w burdelach czy na ulicy, a w ogóle dobrze im tak, po co wylatują ze swoim protestem. To jest ten feministyczny aspekt, którego komentatorzy wolą nie zauważać

 34. U nas głośno jest teraz o Wojewódzkim i Figurskim. Czy wszystko co ludzie mówią i robią można jednak podciągnąć pod działalność artystyczną? Tu mam wątpliwości. Pod „wolnością słowa” wiele można zdziałać i złego. Ja proponuję więc nie oglądać, nie słuchać, nie nagłaśniać itd. To co złe wtedy samo umrze. Artyzm pozostanie

 35. To nie jest feministyczny aspekt. Wsciekle Pizdy zajmuja sie muzyka i nie walcza o super prawa dla kobiet.
  Widac jednak ze roznej masci podzegacze probowali wplatac je w politycze awantury wykorzystujac muzyke dla politycznych walk. W tym przypadku po przez obrazanie glowy panstwa. Jak sie Kwiatkowskiej nasze komentarze nie podobaja to je usuwa nawet nie majac uprawnien cenzora. Dlaczego wladze Rosji mialy by tolerowac publiczne orgie arrogancji wobec glowy panstwa? Tam w Rosji wladza ma pelne prawo reagowac na publiczne prowokacje i obrazy glowy panstwa. Protesty w Rosji sa finasowane przez miedzynarodowy imperializm. Tak tez bylo w Polsce.

  Feministycznym aspektem jednak jest ze kobita Kwiatkowska buduje klimat nienawisci do Wschodu na lamach tygodnika o zasiegu krajowym za co nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci. Na tym rusoboby sie zywia.
  Jezeli z tego powodu handel dalej ucierpi, ktos tam straci prace co Kwiatkowska nie interesuje. A jezeli dojdzie do konfliktu, dzieci innych ludzi pojda walczyc. Kwiatkowska sie wykreci swym feminizmem, ukladami i lapowkarstwem. Taka ta rzeczywistosc.

 36. Nikt się Ciebie Kwiatkowska nie boi.

 37. Bzdurzysz, axiom.
  Kobita Kwiatkowska pisze o wybranych aspektach życia w Rosji. Cokolwiek by napisała, to będzie „budować klimat nienawiści do Rosji” w twoim mniemaniu, bo nie pisze na kolanach. Jeśliby pisała o tym, jaki Putin jest dobry i jak pod Jego światłym kierownictwem twoja ukochana kraina zmierza ku świetlanej przyszłości, to może zasłużyłaby na pochwałę. A tak to ni.
  Weź się, axiom, za robotę, załóż blog o Rosji i wychwalaj, wychwalaj, wychwalaj. Wygląda na to, że nikt cię nie wyręczy.

 38. Tu ilustracja Femen, to samo co Pussy Riots.

  http://www.vice.com/read/A-Russian-Pussy-Riot

  Takie „obrazoburcze” ruchy sa w kazdym kraju. I byly. Chocby Futurysci w Rosji, w latach dwudziestych. Era powszechnej demokracji jest utozsamiana przez mlodziez z Anarchizmem, anarchia. Wszedzie.

  Zderza sie tu tysiacletnia tradycja religijnej i tradycyjnej Rosji z golasami w miejscu publicznym, a mocniej – w cerkwi.

  Baby z golymi cyckami zdejmowala n.p. policja spod Kongresu czy Pomnika Lincolna w Waszyngtonie wielokrotnie. Nawet Polki kopiace pilke. Kaszka z mleczkiem. Na Zachodzie codziennosc, a przy nowych porzadkach w Rosji – sensacja.

  Chram Christa Spasitelia w Moskwie Cerkiew traktuje ze szczegolnym pietyzmem. Zawsze bylo: „Bog, Car i Rossija”. Od tysiaca lat. Wybuchlo napowrot po upadku Komunizmu. Takie przekonania ma chlop na dalekiej wsi i student w Moskwie. W cerkwi widzimy duzo ludzi mlodych, zadbanych, wyksztalconych – widocznie religia jest im potrzebna.

  To spoleczne poparcie pozwoli systemowi zamknac gole „polityczki” na ile zechce. Ze kilku literatow i aktorow protestuje – nie ma znaczenia. Ale „batiuszka Putin” tez chlop, tez piekno docenia i nie pozwoli, zeby panienkom przez siedem lat cycki wiedly w mamrze. Wyjda po cichu i pojda siedziec nowe, narwane, zadne rewolucji swiatowej. Pamietam, jak Jane Fonda „dostala kota” i strzelala z wietnamskich zenitowek do naszych samolotow. Przeprosila, przeszlo, minelo, zapomnieli i swiat toczy sie po staremu.

  Czyli – mamy tu Ruch spoleczny, Pussy Riots. Wykrety Autorki o „grze slow” w tytule sa naiwne. Tu jest definicja grupy:

  „Right, and at that point we realized that this country needs a militant, punk-feminist, street band that will rip through Moscow’s streets and squares, mobilize public energy against the evil crooks of the Putinist junta and enrich the Russian cultural and political opposition with themes that are important to us: gender and LGBT rights, problems of masculine conformity, absence of a daring political message on themusical and art scenes, and the domination of males in all areas of public discourse.”

  I czy K.K. sie solidaryzuje, czy nie – jest takie zwierze, i nie trzeba tlumaczyc, ze wielblad to kanarek.

 39. „Pięć minut w siedmiu tomach. Tak imponujący materiał zebrano w sprawie jednej piosenki. Dziś rusza proces grupy Pussy Riot.”

  Krakowski biznesman spedzil 9 miesiecy w wiezieniu. Tomow materialu dowodowego nie bylo. Zadnych dowodow winy nie bylo. Oskarzenia nie bylo, sprawy sadowej rowniez nie bylo. Prokuratror zarzadzill przekaraczjac swe uprawnienia i chlopa wsadzono do kicia.
  Wizyty rodziny zabroniono. Dostepu do prawnika nie mial. Nawet na swiete modlitwy mu nie pozwalano. (wyjatek raz na dziewiec miesiecy). W miedzyczsie jego bizness upadl, kilkanascie osob ktore zatrudnial stracilo prace.

  Teraz poszkodowany skarzy rezim o odszkodowanie. Musi sam finansowac te sprawe, przez 9 miesicy nie mial zarobku, biznes mu rezim zniszczyl. Rezim natomiast jest reprezentowany w sadzie na koszt podatnika. Oto Polska XXI wieku, jaka wolna i jakze demokratyczna !!! Takich ofiar sa tysiace !

 40. Po 400 latach od wypędzenia polskiej załogi z Kremla nasza husaria znowu zawitała do Moskwy. Władzy rosyjskiej stolicy zorganizowały na polach w Kołomienskoje rekonstrukcję bitwy z 1612 roku. Wzięły w niej udział polskie drużyny rycerskie: husarii, piechoty i zaciężnych muszkieterów.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/po-400-latach-polska-husaria-znow-walczyla-o-moskw,1,5183258,wiadomosc.html
  ===============

  Idzie powoli pojednanie?

 41. @wiesiu:
  ” …na szczescie dla historii ( nie tylko kaukazu), pilot zbuntowal sie i odmowil wykonania rozkazu; polska to dziwny kraj; pilota tego nie tylko nie rozstrzelano, ba, uniewinniono przed sadem.”

 42. Dzięki Chris, szokujące. Wolałabym tego nie oglądać. Nie chcę też wnikać, co się za tym kryje.
  Jednak zdaje się, ze z Femenem i tymi dziewczynami z cerkwi nie ma to nic wspólnego. Nie pozwala w żadnej mierze nazywać ich kurewkami. I tyle

 43. ludzie! to jest przeciez blog pewnej mlodej pani, ktora jest w stanie zaakcentowac, ale nie jast w stanie wypelnic tej pustki jak powstala w wyniku zmiany kierunku pielgrzymki naszej „nowej klasy”(1945-89 moskwa, 89-? watykan; pielgrzymi pozostali ci sami: wczoraj nie znali rosyjskiego, dzisiaj nie znaja laciny).

 44. Pani Katarzyna Kwiatkowska,

  Polecam uwadze wszystkie informacje o Pussy Riots na linku przyslanym przez Chris. Nie dziwne, ze siedem tomow sie zebralo ale dziwne, ze Pani pisze:

  „Chodzi jednak o protest przeciwko karze więzienia za (nawet, jeśli niskich lotów) sztukę i język nienawiści wobec młodych, niezależnych kobiet, który tak wyraźnie słychać w wypowiedziach duchownych.”

  Rekomenduje zwlaszcza ekperymenty z kurczakiem w sklepie, wisielcow w supermarkecie i szkolenie malucha z nozem.

  Dodam, ze juz prawie 100 lat temu Griszka Rasputin kladl podwaliny pod rosyjska anarchie, nihilizm i maja tu solidne tradycje. Tak Pussy Riots jak Cerkiew „przeginaja”, kazde w swoja strone, ale czas jest panaceum.

  A propos: widzialem Pussy Riots na pomniku Kopernika – cos nowego ?

 45. @kleo:
  rasputin – anarchista?
  taki jak maciarewicz.

 46. to, co przytoczył jeden z komentatorów, to żadne odkrycie, a powszechnie znane akcje artystyczne Wojny. Zamiast mojego komentarza, polecam http://echo.msk.ru/blog/ilmira_b/905987-echo/. warto przemyśleć ten tekst, by nie ciskać kamieniem.
  Dla tych, kto się leni przeczytać w całości: „Самцы осудили девушек, потому что они в принципе не уважают женщин, особенно, дерзких и наглых. Осудили потому, что страдают от своей нездоровой сексуальности. Потому что участницы группы сделали то, что в нынешной ситуации оказались не способны сделать крепкие здоровые мужчины – выступить с открытой критикой происходящего между правящими верхами церкви и государства. Все это – затянувшееся разбирательство, потоки грязи и яда – происходит с участницами группы только потому, что они – молодые и дерзкие женщины. Их и оскорбляют, в основном, как женщин, постоянно подчеркивают их якобы „бл…довитость”, оскорбляют как якобы негодных матерей”.

 47. Uni­ce­stwia­jąc Nowo­gród Wielki, Iwan udu­sił kurę zno­szącą mu złote jaja. Ale Iwan nie potrze­bo­wał kury zno­szą­cej złote jaja: wcale nie zamie­rzał uczy­nić swych pod­da­nych boga­tymi i szczę­śli­wymi, ani kraju wspa­nia­łym i god­nym zazdro­ści. Refor­mo­wał Rosję tak, by rzą­dziła nią reli­gia bez­względ­nego pod­po­rząd­ko­wa­nia carowi, reli­gia, która zro­biła go namiest­ni­kiem Boga, reli­gia, któ­rej Rzym pomie­ścił w swej Moskwie. Czuł się zobo­wią­zany, zgod­nie z testa­men­tem swego pra­sz­czura, Iwana Kality, przy­wieść do jej stóp, na począ­tek, wszyst­kie zie­mie Rusi Wielkiej.
  http://studioopinii.pl/artykul/9864-stefan-bratkowski-atlantyda-tak-niedaleko-2
  =============

  Trochę historii?

 48. Wiesiek59 9.01

  Olsniewajacy wtret ! To wyjasnia geneze Pussy Riots. Wsciekle Cipy sa wyrazem odwetu pan za zamordyzm samcow w Panstwie Ruskim., od XVI wieku.

  Kniaz Kurbski, jedyny co czytac i pisac umial, zwial Carowi na Inflanty i stamtad napisal mu obelzywy list. Dlugie lata Kurbski z Groznym lzyli sie listownie.Tej historii panie z Pussy Riot nie mogly tolerowac. Same samce przy wladzy ?!

  Grozny zatlukl wlasnego syna i zagarnial ksiestwa po kolei – Rus Nowogrodzka, Kijowska, Smolenska, Wladimirska, Siewierska, chyba 11 ich bylo. Stworzyl Rus Moskiewska, zalazek panstwa.

  Stad – panie z Pussy Riots lza i klna wladze spod Ikonostasu w Cerkwi Christa Spasitela. W sercu Moskwy, Rusi Moskiewskiej, plodu Iwana Groznego.

  Teraz juz rozumiemy koncepcje Pani Kwiatkowskiej o szlachetnych pobudkach trzech pan. A goly tylek pani „Tolokno” dla publiki ma glebokie odniesienie historyczne. Wystawia na Putina, jak Kurbski wylewal listownie pomyje na leb Iwana Groznego. Malo ! – wystawia na cale Panstwo !

  Iwan Grozny rznal niepokornych – Pani „Tolokno” sama sie „rznie”, gdzie popadnie. Przy Nade Tolokonnikowej Grozny to „maly Kazio”. Ona im pokaze ! I pokazuje – zwlaszcza w Muzeum Botanicznym.

  I Wieskowi59, i Pani Kwiatkowskiej dziekowac nalezy za wklad w sprawe: „Zrozumiec Rosje”. Teraz juz rozumiemy.

 49. Kleofas
  11 lipca o godz. 14:24

  A co zrobimy z panią nomen omen Walewską?
  Ma niezaprzeczalny wkład w polskość….
  Twórczość Balzaca nie istniałaby bez wkładu kolejnej Polki- Hańskiej
  Esterka, Bona, Barbara Radziwiłłówna…..
  Pod względem emancypacji, nie mamy się czego wstydzić.

  Czy Rosja istniałaby w tym kształcie bez Kaśki Wielkiej?
  I jej kochanków?
  Dlatego nie lekceważ wpływu cipek na świat.
  Począwszy od Heleny Trojańskiej, czy Herodiady, Kleopatry……

  A na poważnie….
  Rosja ma całkiem inne korzenie kulturowe i dziedzictwo, niż my.
  A to odbija się na ich stosunku do władz, wolności obywatelskiej, odbioru demokracji…

 50. Wiesiek59

  A czytales wszystko na linku od Chris ?

 51. Kleofas
  11 lipca o godz. 15:05

  Obejrzałem, przeczytałem…..
  Uznaję równouprawnienie….
  Ładne takie kociaki, według normy „ten ją miał, tamten miał”….
  Kobiet będących muzą, inspiracją, sztandarem przechodnim artystów, wyzwolonych ze stereotypów, historia jest pełna…..
  Hedonizm w służbie walki o jakąś sprawę, to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
  Nie bądź taki staroświecki!!!
  „rób jak uważasz i uważaj jak robisz” co najwyżej.

 52. Wiesiek59

  Zgadza sie. U Sztaudyngera bylo tak:

  Oddaje Ci sie

  Oddaje mi sie

  Oddaje nam sie

  Oddaje Wam sie

  Oddaje im sie

  A zeni z nim sie !

 53. Debata wokół katastrofy nad Morzem Czarnym przeradza się w dojrzałą dyskusję na temat, jaka jest dla władz Rosji cena życia obywatela. Również na temat pana od katastrof, który zdaniem rodaków powinien nie tyle hojną ręką podnosić z ruin, ile troszczyć się, by nie płonęło, nie tonęło.

  Więcej… http://wyborcza.pl/1,86117,12120179,Z_Rosji_o_Rosji__Pan_od_katastrof.html#ixzz20URqt9AD
  ============

  Coś się w Rosji powoli zmienia…..

 54. Co prawda blog bez blogowiczów jest martwy, ale z uporem będę próbował wywołać dyskusję….

  Czołowy komentator Witalij Portnikov napisał z kolei, że spotkanie z motocyklistami miało na celu upokorzenie Janukowycza i podważenie niezależności Ukrainy. „Zachowanie Putina miało na celu pokazanie, że Janukowycz nie jest prezydentem, ale prostym gubernatorem (regionu), który będzie czekać tak długo, aż mu się każe” – napisał w komentarzu na stronie Lb.ua.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12125891,_Dyplomatyczny_policzek_albo_chamstwo___Putin_od_Janukowycza.html
  ============

  Głupota czy chamstwo?
  A może niezrozumienie wynikłe z wychowania w innym systemie wartości?

 55. „Rewizor” jest niesmiertelny. Jak Gogol pokazal Rosje w XIX wieku tak i jest.

  Rozpierniczylo im Kuban powodzia. Nawalnica przez 10 minut zalala Krasnodar, ok.200 osob zginelo.

  Burdel maja w calym kraju, od Wladywostoku do Altaju, ale Public Relations doskonala. To najlatwiej.

  I maja dwoch „Rewizorow” – na pierwszym miejscu Putin, na drugim – Medvedev. Zeby bylo nowoczesniej, tego drugiego uczesali „w zabek”. Ten „w zabek czesany” i Putin – „car batiuszka” wdrazaja Gogola.

  Skorzystali z powodzi na Kubaniu. Putin w helikopterze oglada straty i pyta kto winien. Stosy obran i lodowek – obywatele wspieraja darowizna. Putin rozdaje po 160 tysiecy kazdemu z poszkodowanych. Putin odwiedza „topielcow” i sypie groszem. Na goraco przy stole decyduje – tym po 40 tysiecy, tym po 6, tamtym po dwadziescia. Forsy ma od cholery bo Syberia ciagle pompuje gaz i rope.

  95 procent wiadomosci to Putin. Tu zgani, tam popiesci, tu doradzi (ze n.p. ratownikom nalezy sie koc i zarcie), Co dwa dni nagrywa swoja inspekcje w helikopterze. Przyjezdza, nie chce widziec bonzow regionu – do poszkodowanych pedzi. Znowu – raczke, buzi, malucha poglaszcze – dobre panisko, mowi narod.

  Mimo tej efekciarskiej i efektywnej public relations, „strana rodnaja” mu gnije. Kraj mu rozlazi sie w szwach „kak potertye sztany”. Korupcja i przestepczosc niebywala. Anarchia i balagan bija rekordy. Japonczycy wlaza mu na Wyspy Kurylskie, mafia rzadzi Wladywostokiem, rozlazly sie wszystkie „szczury” w „Altajskom Kraje” i rzadza dajac bandytyzm i terror w Tazdzykistanie. Opium plynie szeroka rzeka do centrum Rosji i na ulicach widzi sie juz narkomanow.

  Swoj pocieszny prestiz za granica staraja sie przykryc misja pokojowa w Syrii. Lawrow wymadrza sie i odgraza, a racji w tym jak na lekarstwo.

  Rozumiec ? W istocie – bez zmian. Car w Moskwie a Rosja nysli po staremu. „Rewizor” przyjedzie i odjedzie. A balagan i bida zostana. Bez zmian systemowych – demokracja od podszewki – nic sie tam nie zmieni. To co widzimy, to blichtr, laty na dziurach, gierkowskie swinie malowane, „potiomskije derewni”.

  I – co tu rozumiec ? Rosje czeka jeszcze jedna rewolucja. Oby bezkrwawa.

css.php