Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz Patrząc na Wschód - Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz

5.06.2012
wtorek

na (dobry) początek

5 czerwca 2012, wtorek,

Ja to mam szczęście, powtarza znajomy reporter (a lubi się trochę powtarzać), interesuje mnie Turcja, którą zna w Polsce niewielu. Za to ty masz zdecydowanie gorzej. W tym kraju każdy zna się na Rosji.

I rzeczywiście, bijących głową o mur Kremla jest nad Wisłą dostatek. Dlatego tutaj znajdziecie jedynie śladowe ilości komentarzy na temat Putina, Miedwiediewa, Katynia, katastrofy smoleńskiej, polskiej polityki wschodniej.

Dużo będzie o ludziach. Trochę o filmie, muzyce, odchodzącej do pawlacza dekadzie rosyjskiego Glamour, modzie na mitingi, moskiewskich hipsterach, fabryce czekolady, Chrystusie Zbawicielu. Młodych politykach, którzy zarabiają na życie grą w pokera, telewizji informacyjnej, gdzie trzydzieści sekund przed pełną recytują współczesną poezję. O tym, czym żyje dziś rosyjski Internet, zwany przez swoich „Runetem” oraz o wszystkim, co odrywa moich rosyjskich znajomych od pogoni za pieniądzem.

 

 

Autor: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Skończyłam stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo. Mieszkałam w Mińsku, Kijowie, Charkowie, Moskwie. Z Białorusi wyrzucono mnie w 2006 r. Od tego czasu piszę o Wschodzie. Artykuły, reportaże, analizy. Skończyłam Polską Szkołę Reportażu. W 2011 r. dostałam "Pióro Nadziei", nagrodę Amnesty International za wywiad z byłym szefem grupy egzekucyjnej na Białorusi ("Na strzał trzeba czekać", Duży Format, GW). W 2012 r. zostałam nominowana do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie ("Umieramy we wrześniu"). Napisałam książkę reportażową o Ukrainie. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Świetnie, tego nam brakuje, także w blogowisku, rozsądnego, przyjaznego spojenia na naszych wschodnich sąsiadów! Jeden Jacek Hugo-Bader to za mało. A z sąsiadami, jak to z sąsiadami, nie trzeba się kochać, ale dobrze jest się dobrze znać i współpracować, a może nawet polubić, dla obopólnego dobra, tak jak na klatce schodowej, czy zza płota.

 2. Fantastycznie, że będzie blog, mam wielką nadzieję, że przeczytam tutaj coś innego niż we wszystkich polskich mediach. Sam mieszkam w Moskwie od dwóch lat i stopniowo odkrywam tą fantastyczną kulturę, o której isnieniu Polacy jednak nie mają zielonego pojęcia. Powodzenia!

 3. świetnie, dzięki, będę wdzięczna za kontakt, komentarze, podpowiedzi, i tak w ogóle.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Za co usunęliście mój komentarz? Za życzenia powodzenia dla Autorki?
  Dziwne zwyczaje tu panują.

 6. Nareszcie jakas proba przedstawienia Rosji i wschodnich sasiadow w mainstreamie, nieco bardziej rzeczowo i obiektywnie, a nie jako wiecznie cztujacych na „biedna” polska dusze.
  Zycze powodzenia i wytrwalosci.
  Blog bede sledzil z zainteresowaniem.

 7. Dzień dobry,
  „Zrozumieć Rosję” – hmmm… a czy to możliwe?
  Bardzo cieszy pojawienie się tego blogu na pustyni tematycznej i w kraju, który odwrócił się plecami od Rosji, a dla większości młodego pokolenia to kraj na „antypodach”.
  Z życzeniami sukcesów blogerskich.

 8. Rosji nie trzeba „rozumiec”. Rosje trzeba czuc. Trzeba lubic za jedno a odrzucac za drugie. Trzeba ja znac od podszewki. To sie na tym blogu nie zdarzy. Beda sie wymadrzac i osmieszac.
  Skrajnosci, jak w charakterach. Od blota do wysokiej liryki. Wyedukowany, obyty Amerykanin nie pozwoli sobie na dowcipy jakie z zarem bedzie opowiadal profesor MGU. Wysylaja tam ludzi – nauczyc sie. Nie „nauczyc”, „vzhivatsa”.
  Te dwie Rusycystki pilnujace Blogu sa guzik warte. Winny byc dwie „russkie baby” majace jezyk we krwi.
  Dobrej zabawy !

 9. Wypierniczyla sie Pani Redaktor juz w wiodacym kawalku:
  „….trzydzieści sekund przed pełną recytują współczesną poezję.”
  Pelna czy pelnia n.p.ksiezyca ? Korekta jest do bani.

 10. pełna godzina, a nie pełnia księżyca, z pozdrowieniami

 11. Z wielką ochotą będę czekał na Pani artykuły. Mogę nazwać się znawcą Rosji, ponieważ znam język, znam doskonale historię, politykę i wiele, bardzo wiele osób w tym kraju.
  Od siebie dodam, że dużo powinna Pani pisać o historii, głównie o tej nieznanej, np. wczesnej typu Republika Nowogrodu czy księstwa ruskie, dużo o gospodarce, dużo o kulturze, dużo o sprawach „życiowych”.
  Proszę się nie przejmować komentarzami ignorantów i idiotów typu Kleofas. Widać, że to prowokator, skoro tak dobrze „czuje” kraje typu Rosja, Białoruś czy Ukraina, to niech napisze tutaj co to był „mongolski żart”, niech napisze, dlaczego w Nowogrodzie Wielkim ludzie myślą inaczej niż w Moskwie, szczególnie w kategoriach politycznych, niech napisze kto był osobą, która ukończyła BAM, a było to właśnie jedna osoba.

 12. POWODZENIA

css.php